Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Škoda kvůli úterní stávce nevyrobí žádný vůz, škoda 55 mil. Kč

Zaměstnanci automobilky Škoda Auto vstoupí v úterý v 06:00 na začátku ranní směny do stávky, řekl ČTK mluvčí odborů Jaroslav Hašek. Na 2,5 hodiny odstoupí od strojů. Stejně dlouhá stávka se pak bude opakovat i v dalších dvou směnách. V praxi to znamená, že se ve Škodovce v úterý nevyrobí ani jeden vůz. Automobilka obvykle vyrobí denně 2500 vozů, jednodenní stávka jí způsobí škodu asi 55 milionů korun. Není ale jisté, že stávka bude jen v úterý, odboráři ji naplánovali jako časově neomezenou. Odbory ve Škodovce stávkují kvůli neúspěšnému jednání o nové kolektivní smlouvě. Poslední nabídka firmy by znamenala růst platů o 7,5 procenta letos a o 2,5 procenta v příštím roce. Automobilka už nabízela růst platů o 13 procent letos, v pátek ale svou nabídku stáhla v reakci na její odmítnutí odboráři. Ve Škodovce pracuje asi 27.000 lidí, průměrná dělnická mzda je zhruba 22.000 korun.

Odborníci: Požadavky odborů ve Škodě jsou rizikem pro ekonomika

Požadavky odborářů automobilky Škoda Auto na růst platů ve firmě jsou nepřiměřené a mohou mít neblahé důsledky pro celou ekonomiku, shodli se oslovení analytici a zástupci podnikatelů. Nadměrné zvýšení platů by podle nich mohlo způsobit propouštění zaměstnanců, nárůst cen a zbrzdění růstu ekonomiky. "Může jít o precedens, který spustí lavinu. Odborářská vedení dalších firem se nebudou chtít před svými zaměstnanci nechat mladoboleslavskými odboráři zahanbit a výsledkem může být vzájemné předhánění v požadavcích," řekl ČTK Daniel Münich z ekonomického institutu CERGE. Lavinový efekt by pak na sebe nenechal dlouho čekat, doplnil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. V automobilovém průmyslu jsou podle něj přiměřené požadavky na meziroční růst platů o sedm procent. Iracionální nátlak odborů by v Česku spustil mzdovou inflaci a vyústil ve zvyšování úrokových sazeb a zbrzdění ekonomického růstu, varoval analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Odboráři podle něj uvažují jen krátkodobě a jsou sami proti sobě. "Dlouhodobě nadprůměrné mzdy ve Škodovce povedou k propouštění. Firmu totiž bude ke snižování nákladů tlačit invaze čínských aut," dodal. Škoda Auto se podílí na výkonu české ekonomiky asi třemi procenty, uvedl analytik Patria Finance David Marek. To je na jednu firmu opravdu hodně a výpadky výroby spojené se stávkou mohou být podle něj citelné v celkových statistikách českého průmyslu, případně i hrubého domácího produktu.

Březen 2007 byl nejúspěšnějším měsícem v historii Škoda Auto

Letošní březen byl pro mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto nejúspěšnějším měsícem v historii. Zaznamenala 60.665 prodaných vozů, což je meziroční nárůst o 14,8 procenta. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti, které ale nyní hrozí stávka, protože s nedohodla s odbory na růstu mezd. Nejvýznamnějším regionem byla západní Evropa, kde firma v prvním letošním čtvrtletí prodala 85.684 vozů, o 14,7 procenta více než loni. Největší, více než padesátiprocentní nárůst prodeje, zaznamenala Škodovka ve východní Evropě, kde prodala 19.809 aut. Nejprodávanějším vozem byla Škoda Fabia, které se prodalo 58.590 vozů. Největší nárůst prodeje zaznamenala automobilka u Škody Octavie, které prodala 53.027 vozů, což je nárůst o 10,1 procenta proti loňsku. Roomster, který se loni neprodával, si koupilo 15.188 zákazníků. Nárůst prodeje zaznamenala i Škoda Octavia Tour. Lehký pokles zaznamenala Škoda Superb s prodanými 5274 vozy.

V Terezíně zněla jména obětí holocaustu

V Terezíně zazněla v pondělí jména 100 Židů, kteří během druhé světové války prošli utrpením terezínského ghetta. Židé tak podle náměstka ředitele Památníku Terezín Jiřího Janouška činí ve vzpomínkový den Jom ha-šoa, který je připomínkou zahájení povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. Podle pohyblivého židovského kalendáře to bylo 27. dne měsíce nisanu, který letos připadl na 15. dubna. Jména obětí holokaustu se v Terezíně předčítají od roku 1991, každý rok přesně stovka. Nacisté do terezínského ghetta v letech 1941 až 1945 zavlekli na 155.000 Židů z celé Evropy. Zhruba 35.000 z nich tam na následky hladu, nemocí a stresu zemřelo, většina ostatních skončila ve vyhlazovacích táborech. Jmen obětí je tolik, že poslední z nich zazní v roce 2340.

Osud tisíce Židů z celé Evropy, kteří prošli terezínským ghettem, připomínaly do roku 1989 jen Židovský hřbitov ze 70. let a pietní místo na Ohři, kam nacisté vhodili popel svých 22.000 obětí. Nyní jejich památku uchovává například i Muzeum ghetta a stálé expozice věnované literární, hudební, výtvarné a divadelní tvorbě vězňů bývalého ghetta. V nich se každoročně koná i řada vzpomínkových a kulturních akcí. Ústecký kraj by chtěl v Terezíně zřídit velké muzeum holokaustu. Kolem něho by se soustředili špičkoví evropští historici a vysoké školy z celé Evropy by tam mohly na jedno- až dvousemestrové stáže vysílat své studenty. V Terezíně by se přednášelo nejen o holokaustu, ale i o dějinách evropských národů. Kraj již nechává zpracovat projekt.

Kardinál Vlk zpochybnil předání katedrály sv. Víta

Kardinál Miloslav Vlk zpochybnil pondělní předání katedrály svatého Víta zpět státu. Na svých internetových stránkách vpodvečer uvedl, že se sice dnes Hrad a církev sešly, aby společně zkontrolovaly a zapsaly odpočty elektřiny a vody, že však protokol ještě nebyl podepsán. "Takže nic předáno nebylo," konstatoval. Jak katolický primas připomněl, neexistuje totiž také ještě stále smlouva o společném užívání vnitřního zařízení chrámu, které patří Metropolitní kapitule. Kdy bude další jednání, není ještě stanoveno, dodal.

Předání kostela po půl roce církevní správy v pondělí dopoledne ČTK potvrdil mluvčí Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek. V reakci na nové Vlkovo stanovisko vpodvečer uvedl, že arcibiskup není relevantní osobou, protože se předávání neúčastní. Již na konci března se podle tehdejší tiskové zprávy Správa Pražského hradu s Metropolitní kapitulou dohodly na společném provozním režimu v kostele. Začal v podstatě platit už před Velikonocemi odstraněním vstupného zavedeného Metropolitní kapitulou.

Gandalovič žádal protějšky o podporu v boji proti pokutě od EK

Ministr zemědělství Petr Gandalovič během pondělního jednání ministrů zemědělství EU v Lucemburku žádal své protějšky z nových členských zemí evropského společenství o podporu v boji proti pokutě, jíž ČR dostala od Evropské komise. Česko má zaplatit téměř 350 milionů korun za nadbytečné zásoby zemědělských produktů, především masa, ovoce a rýže. Pokutu má zaplatit i osm dalších členských států, nejvyšší částku vyměřila komise Polsku. "Evropská komise dosud neprokázala, že po rozšíření Evropské unie v roce 2004 došlo k narušení jednotného trhu. Tento argument potvrzuje i to, že komise v tomto období nemusela přistoupit k žádným mimořádným opatřením," řekl ČTK Gandalovič. Povinností nových členských států, vyplývající ze smlouvy o přistoupení, totiž bylo zajistit, aby se před přistoupením nehromadily zásoby zemědělských produktů. O sankcích za takzvané nadlimitní zásoby bude v úterý hlasovat Řídící výbor Evropské komise pro obchodní mechanismy. Na tomto zasedání se Česko opět hodlá postavit proti pokutě od komise.

Říman: Česko je pro investory atraktivní i po červnových volbách

Česká republika podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS) po loňských parlamentních volbách neztratila nic na své atraktivitě pro zahraniční investory. Za první dva měsíce letošního roku se totiž příliv zahraničních investic do země proti srovnatelnému loňskému období zdvojnásobil na 29 miliard korun. Říman to v pondělí řekl novinářům během setkání s investory a podnikateli v Moravskoslezském kraji v Ostravě. Ministr zároveň připustil, že neví, do jaké míry ovlivní zájem investorů podpora brownfields, které se stávají prioritou jeho resortu. Ministerstvo chce tyto staré průmyslové lokality zmapovat a dát k dispozici investorům ke stavbě nových provozů. Jen v Moravskoslezském kraji dosud Římanův resort identifikoval 216 brownfields.

"Samozřejmě pro každého investora je jednodušší postavit šedou kostku na betonové základové desce, která byla nalita na trávník nebo pole, než se trápit s ekologickými zátěžemi a architekturou starých průmyslových komplexů. To (brownfields) je ale jedna z vlajkových lodiček v rámci nového fondu Podnikání a inovace na příštích šest let," uvedl Martin Říman.

Poslanci rozhodnou o změně podmínek pro investiční pobídky

Změnou podmínek pro poskytování investičních pobídek se budou na nadcházející schůzi zabývat poslanci. Novela má zpřísnit podmínky pro stáří strojního vybavení. Používána technologie v nových výrobách, které získaly investiční pobídky, musí být mladší než dva roky. To má zajistit, aby se v tuzemsku používaly jen moderní technologie. Zároveň má novela snížit objem pro minimální investici z 200 na 100 milionů korun. Nižší objem investice má podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana přiblížit pobídky i středním firmám, které na ně dosud dosahovaly jen obtížně. Říman osobně s pobídkami dlouhodobě nesouhlasí a považuje je za nesystémové.

Čeští zákonodárci cestují kvůli radaru na Marshallovy ostrovy

Skupina českých zákonodárců odcestovala na Marshallovy ostrovy, kde si prohlédne radar americké protiraketové obrany. Pokud se na tom ČR a USA dohodnou, bude zařízení po úpravách přeneseno do ČR. Prohlídka radaru čeká parlamentní delegaci v úterý. Čeští poslanci a senátoři se chtějí na místě podrobně seznámit s tím, jak protiraketový radar funguje. Uvidí také simulaci, jak zařízení likviduje nepřátelskou raketu. Se zástupci místní samosprávy budou čeští zákonodárci hovořit o tom, jak základna ovlivňuje své bezprostřední okolí.

Na tichomořskou základnu USA odcestovali dva senátoři a šest poslanců, tři z ODS a stejný počet z ČSSD. Komunistický poslanec Alexandr Černý a lidovecký senátor Rostislav Slavotínek se zúčastnit nemohli, protože nedostali americké vízum. Jejich žádost dostalo velvyslanectví USA v Praze později. Údajně proto již nestihlo vízum vyřídit.

Ombudsman: Prezident je teď k mé kanceláři přinejmenším shovívavý

Ombudsman Otakar Motejl předal v pondělí na Pražském hradě prezidentu Václavu Klausovi bilanční zprávu o činnosti svého úřadu za loňský rok. Prezident se ke vzniku úřadu veřejného ochránce práv stavěl původně kriticky, místo nové instituce dával přednost účinnějšímu tlaku na práci státní správy. Motejl novinářům řekl, že Klausův postoj k jeho kanceláři je nyní přinejmenším velmi shovívavý. "Myslím, že pan prezident je člověk pragmatický. A jestliže měl výhrady v okamžiku vzniku této kanceláře, myslím, že se nakonec přesvědčil, že ta práce nějaký význam má, že škodu neděláme, že spíš přinášíme užitek," uvedl ombudsman.

Otec československé forenzní genetiky Ferák dostal cenu

Československá společnost pro forenzní genetiku vyznamenala cenou Forensica Magna 2007 docenta Univerzity Komenského v Bratislavě Vladimíra Feráka, který je zakladatelem tohoto oboru v Česku a na Slovensku. V roce 1990 se mu podařilo podle vzorku DNA odhalit sériového vraha v Bratislavě a ještě v témže roce jiného vraha v Brně.

Začátky byly podle Feráka těžké. Nebylo snadné kriminalisty přesvědčit o spolehlivosti této metody. Cenu, kterou společnost založená teprve loni v červnu udělovala letos poprvé, proto bere jako ohodnocení entuziasmu a odvahy svých spolupracovníků, které projevovali před 15 až 20 lety, kdy byla forenzní genetika v kontinentální Evropě ještě v plenkách. Od té doby se situace změnila a identifikace pachatelů podle DNA se už bere jako samozřejmost. Česká policie má podle kriminalistů od roku 2002 Národní databázi téměř 20.000 genetických profilů.

Starostové Zlínského kraje budou protestovat proti reformě daní

Starostové obcí ze Zlínského kraje chtějí v květnu protestovat před úřadem vlády proti chystaným daňovým reformám. Navržené změny by podle nich připravily rozpočty obcí až o devět miliard korun. Takový je podle iniciátorů demonstrace odhad ministerstva financí po roce 2009. Vláda navíc hodlá zrušit daň ze zemědělské půdy, což podle starostů pro vesnice znamená další finanční výpadek 1,4 miliard korun, řekla novinářům senátorka za Zlínský kraj Jana Juřenčáková. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob ČTK sdělil, že obavy jsou zbytečné a nepodložené. Starostové ze Zlínského kraje doufají, že v protestu je podpoří také jejich kolegové z ostatních regionů České republiky.

Textilkám se nelíbí drahá elektřina, hrozí bojkotem jejího odběru

Textilním a oděvním podnikům došla trpělivost s rostoucími cenami elektrické energie, které podle Asociace textilního a oděvního průmyslu způsobují textilním firmám nárůst nákladů o několik stovek milionů korun a podkopávají konkurenceschopnost celého odvětví. ATOK proto vyzval Hospodářskou komoru ČR, aby kvůli cenám elektrické energii zesílila tlak na vládu, a pokud to nepomůže, navrhuje asociace bojkot odběru elektrické energie. Podle ATOK má na růstu cen elektřiny výrazný podíl monopolní postavení elektrárenské společnosti ČEZ. Podle odborníků se ale bude cena elektřiny v tuzemsku neustále přibližovat hodnotám v západní Evropě. Například na konci loňského roku lidé v Česku za proud zaplatili asi o 30 procent méně než například v Německu.

Mühlfeit bude nejvyšším reprezentantem Microsoftu v Evropě

Dosavadní viceprezident pro strategii společnosti Microsoft v Evropě, na Blízkém východě a v Africe Jan Mühlfeit se stal nejvyšším reprezentantem firmy pro Evropu. Nejvýše postavený Čech v tomto softwarovém gigantu bude v nové funkci zastupovat firmu ve vztahu k evropským vládám, klíčovým institucím a největším firemním zákazníkům, uvedla společnost v tiskové zprávě. Mühlfeit (45), který patří k nejvýše postaveným českým manažerům ve velké nadnárodní firmě, podle svých slov přechází do méně exekutivní funkce. "Dalo by se to přirovnat přechodem z role premiéra nebo ministra do role prezidenta. Jako Bill Gates reprezentuje Microsoft celosvětově, tak já jej budu reprezentovat v Evropě," řekl ČTK.

V Praze začal letecký kongres Global Airport Expansion

Informovat o nejnovějších projektech zaměřených na expanzi, financování, zabezpečení a privatizaci letišť je cílem mezinárodního leteckého kongresu Global Airport Expansion, který začal v pondělí na ruzyňském letišti. Kongresu se účastní více než 150 představitelů mezinárodních letišť a firem z USA, Evropy a Austrálie, které se zabývají výstavbou letištních ploch, řízením letového provozu, zabezpečením letišť a dalšími činnostmi v letecké oblasti.

Policie se nebude zabývat trestním oznámením na Topolánka

Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podal pražský advokát Kolja Kubíček na premiéra Mirka Topolánka kvůli jeho kontroverzním výrokům spojovaným s nacismem. Náměstkyně obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Ivona Horská oznámení policii k vyšetřování nepostoupila. Uvedla to ve vyrozumění zaslaném Kubíčkovi. "Konstatuji, že jsem neshledala žádné důvody, které by odůvodňovaly postoupení policejnímu orgánu," napsala Horská.

Kubíček v trestním oznámení uvedl, že Topolánek svými výroky veřejně demonstroval pravděpodobný vnitřní myšlenkový obdiv k jednání nacionálních socialistů a fašistů. Poukazoval na několik Topolánkových vyjádření. Zmiňoval především SMS zprávu, jež pobouřila i odbojáře z druhé světové války. Premiér ji poslal novináři a použil v ní německý výraz "Es kommt der Tag..". Úsloví "přijde den" používali nacisticky orientovaní členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech minulého století jako výzvu k připojení Sudet k německé říši. Uvedl i Topolánkova slova o "noci dlouhých nožů". Kubíček také pokazoval na to, že nejde o ojedinělé vyjádření, ale o výroky opakované při různých příležitostech a v období několika let. Premiéra za výroky kritizoval i šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Přerov schválil prodej zdevastované lokality obývané Romy

Přerovští zastupitelé v pondělí téměř jednomyslně schválili prodej devíti bytových domů ve zdevastované lokalitě ve Škodově ulici. Pozemky s domy včetně nájemníků, z nichž většina jsou Romové, získá za 1,5 milionu korun firma Immofin. Objekty hodlá zbourat, nájemníky přestěhovat a na místě vybudovat nové polyfunkční bydlení. Jednání, na které přijela osobně i ministryně Džamila Stehlíková, provázela napjatá atmosféra. Zúčastnilo se jej na 200 obyvatel Přerova.

Přesný počet obyvatel Škodovy ulice přitom zástupci města neznají. Někteří odhadují, že zde žije na 500 Romů. Ti na zastupitelstvu projevili především obavy o svůj další osud. "Chceme bydlet v Přerově a nikoliv mimo, máme z toho strach," uvedl jeden z nich. Podle zástupce firmy Immofin Bohumila Chodila však budou mít řádní obyvatelé zajištěno bydlení. "Z každým z nich budeme jednat individuálně prostřednictvím advokátní kanceláře. Ve spolupráci s městem vybereme lokalitu na území Přerova, kde vybudujeme bytové jednotky," uvedl Chodil. Podotkl, že nové bydlení chtějí vybudovat i prostřednictvím dotací Evropské unie.

Řešení osudu romské lokality provázala ke konci dusná a velmi napjatá atmosféra, kdy na sebe křičeli Romové a zástupci majoritní společnosti. "Rád bych tady viděl pana vicepremiéra (Jiřího) Čunka. Ten to dělá prakticky. Nediktujte nám, ve které kategorii bytů budete bydlet. Udělejte si, vážení Romové, brigádu ve své lokalitě. Přiložte ruku k dílu, abyste mohli své názory reprezentovat. Přerovu jste zatím nic nedali. Proč po něm něco chcete," podotkl jeden z Přerovanů, jehož projev doprovázel na jedné straně sálu hlasitý potlesk a na druhé burácivý pískot. Problémy přiznávají i zástupci radnice. "Čím to je, že strážníci nejčastěji vyjíždějí na Škodovu ulici a řeší zde problémy. Čím to je, že většina lidí se této lokalitě vyhýbá. Ten, kdo projde Škodovou ulicí, vyjde s očima navrch hlavy. Lidé, kteří tam bydlí, to opravdu devastují. Jak jinak to máme řešit," podotkla náměstkyně primátora Elena Grambličková (ODS).

Vdova po Krylovi převzala za jeho alba zlatou a platinovou desku

O nahrávky písní Karla Kryla mají jeho posluchači velký zájem, přestože od písničkářovy smrti již uplynulo 13 let. Jeho vdova Marlen Krylová v pondělí v Praze převzala od firmy Supraphon Music zlatou desku za prodej dvojalba Karel Kryl - Live s nahrávkou z jeho koncertu, který odehrál v roce 1990 v pražské Lucerně. Platinovou desku si Krylová odnesla za album nazvané Šuplíky, na něž sama vybrala Krylovy údajně nejoblíbenější písně. "Karel měl všechny tyhle písně ve svém srdci," řekla Krylová při přebírání ocenění novinářům.

"Kryl je pro posluchače zajímavý stále aktuálně politicky, protože odmítá veškeré nečistoty, a těch je podle mně kolem nás stále spousta," řekl ČTK moderátor Mirek Kovařík, který kdysi uváděl Krylův koncert zachycený na živě nahraném albu, jež navíc doprovodil průvodním textem. "Kryl byl nekompromisní a když vymyslel pojem 'demokratura', tak to nebylo zase tak daleko od pravdy," míní Kovařík; Krylův novotvar vznikl spojením slov demokracie a diktatura.

Jezdecká socha Masaryka by měla stát v Lánech do tří let

První jezdecká socha československého prezidenta T.G. Masaryka bude do tří let stát před pobočkou jeho muzea v Lánech. Potřebných 1,8 milionu korun na bronzovou sochu v mírně nadživotní velikosti hodlá lánské muzeum sehnat z výtěžku celonárodní sbírky, jejíž účet byl v pondělí otevřen u pobočky ČSOB v Rakovníku. ČTK to řekl ředitel rakovnického Muzea T.G.M. František Povolný.

Autorem sochy bude výtvarník a sochař Petr Novák, který je například autorem sochy T.G. Masaryka v Jaroměři. Přesná velikost sochy s podstavcem zatím není známa. Architekti zatím neurčili proporce sochy vzhledem k budově muzea v Lánech. Vznik sochy v letním sídle prezidenta Masaryka v Lánech podporuje i místní zastupitelstvo. "Určitě se do sbírky zapojí místní spolky a věřím tomu, že ji podpoří i obec," uvedl lánský zastupitel Roman Havelka.

Klaus přijal Sokoly, stuhou ozdobil prapor, jenž dostali od TGM

Prezident Václav Klaus přijal v pondělí na Hradě delegaci České obce sokolské. Jako první při této příležitosti ozdobil stuhou repliku praporu, který Sokolům věnoval prezident Tomáš Garrigue Masaryk. "Je to velká pocta a výraz toho, že pan prezident pokračuje v tradici a podporuje sokolské hnutí," řekla ČTK Milada Josefíková. Dodala, že setkání na Hradě, kterého se rovněž zúčastnila, se konalo v souvislosti se 145. výročím vzniku první sokolské jednoty. Originál praporu je uložen v Národním muzeu. Sokolové si ho pouze dočasně vypůjčili, aby mohli nechat zhotovit ručně vyšívanou repliku.

Česká obec sokolská je v České republice čtvrtým nejpočetnějším občanským sdružením. Jeho téměř 190.000 členů se v 1100 jednotách věnuje sportům, pohybovým aktivitám v oddílech sokolské všestrannosti a kulturní činnosti, především ve folklorních a loutkářských souborech.

Premiéra Dobře placené procházky v Národním bude už v neděli

Koncem týdne má v historické budově Národního divadla v Praze premiéru jazzová opera Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka. Na přípravě inscenace se setkal hvězdný tým v čele s oscarovým režisérem Milošem Formanem a někdejším šéfdirigentem Královské liverpoolské filharmonie Liborem Peškem. Forman spolupracuje se syny Petrem jako spolurežisérem a Matějem, který navrhl scénu. Autorem kostýmů je Jan Pištěk.

Na jevišti se objeví v roli listonoše tak jako před 40 lety Jiří Suchý, tetu z Liverpoolu bude alternovat Jitka Molavcová. Další role ztvární například Dáša Zázvůrková, Zuzana Stivínová, Tomáš Trapl, Zbyněk Fric a Petr Píša. Ústřední píseň Jsi ta nejkrásnější krajina se prolíná dějem v různých polohách - od poeticky a lyricky vážné až k ironicky parodující a satirické.

Dobře placenou procházku uvedlo divadlo Semafor v režii Jána Roháče v červnu 1965, měla 64 repríz. Inscenace je známá i z televizní verze, kterou pořídil v roce 1966 právě Miloš Forman. V této inscenaci se snažil Dobře placenou procházku zatraktivnit. "Původně to byla taková malinká, intimní záležitost, což by v Národním nevypadalo nejimpozantněji," vysvětlil Forman. I Jiří Suchý měl prý při prvním setkání s myšlenkou přenést tuto komorní operu pro pět osob na velké jeviště "zlaté kapličky" obavy. Současné pojetí však označuje jako velkorysé.

Ruští umělci hostují s baletní klasikou

Šestý ročník přehlídky Ruská kultura v České republice zahajuje vystoupení hvězd ruského baletu v programu věnovaném 130. výročí prvního uvedení Čajkovského Labutího jezera. Devadesátiminutový program nabízí divákům také české přední baletní umělce a uvádí známá a oblíbení čísla i z dalších klasických baletů - Giselle, Oněgin, Korzár či Spartakus.

Čtyři umělci z Mariinského divadla, dva z Musorgského divadla v Petrohradě, tři sólisté z Národního divadla v Praze a dva z Národního divadla v Brně vystupovali v neděli právě v moravské metropoli. Před druhým vystoupením v pondělí večer ve Státní opeře Praha navíc pořadatelé galapředstavení udělili ceny českým umělcům. Dostali je u příležitosti výročí prvního uvedení Labutího jezera a za "přínos česko-ruským kulturním vztahům" ti, kteří se podílejí na zprostředkování klasického díla Petra Iljiče Čajkovského českému publiku. Ceny dnes získali šéf baletního souboru Státní opery Praha Pavel Ďumbala a choreografka Hana Vláčilová za novou inscenaci Labutího jezera ve Státní opeře. Choreograf a bývalý tanečník Vlastimil Harapes ocenění získal za své role v Labutím jezeru i za celoživotní prezentaci ruského baletu v ČR.

Ruská sezona v ČR se letos koná pošesté, loni jej podpořily zúčastěné státy, jinak stojí především na podpoře soukromého sektoru. Po baletním galapředstavení by podle pořadatelů mělo letos následovat ještě vystoupení některého z moskevských divadel a koncertní vystoupení pravoslavného pěveckého sboru.

Tichota úspěch Spirituál kvintetu nečekal, stále ho však těší

Bezmála polovinu století již na české hudební scéně působí skupina Spirituál kvintet, která patřila k prvním českým kapelám řadícím se k folku. "Neustále mě znova překvapuje, že přijdeme do sálu, kde je plno lidí, ačkoliv už hrajeme 47 let a tak moc se toho u nás nemění," řekl ČTK kapelník Spirituál kvintetu Jiří Tichota, který ve středu oslaví 70. narozeniny. Neutuchající zájem publika o koncerty Spirituál kvintetu si Tichota vysvětluje zejména tím, že vše související s folklorem a lidovou hudbou zůstává pro posluchače trvale přitažlivé. "A jestli nejsme příliš domýšliví, možná je přitahuje i skutečnost, že náš program není jen sledem písniček, ale je to vlastně živé představení," vysvětlil Tichota, který se svými spoluhráči na koncertech rád improvizuje a reaguje na okamžité podněty z publika. "Divák se proto na nás vrací, i když nás už viděl mnohokrát," míní Tichota.

V soutěži o pronájem Werichovy vily je jediný uchazeč

Do výběrového řízení na pronájem takzvané Werichovy vily na Kampě v Praze 1 se přihlásil jediný uchazeč. Za nabídkou stojí zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková, řekl ČTK mluvčí radnice první městské části Alexandr Koráb.Nyní bude podle Korába jmenována komise, jejíž členové posoudí, zda nabídka splňuje podmínky. Pak bude Mládková obhajovat svůj projekt na veřejném slyšení, uvedl mluvčí. Podle podmínek soutěže bude rozhodující využití budovy, výše nájemného bude mít menší váhu. Radnice chce, aby vila ožila a připomínala odkaz osobností, které v ní žily. Kromě herce Jana Wericha k nim patří básník Vladimír Holan a historik a jazykovědec Josef Dobrovský.

V Býčí skále se obnovuje obětiště, bude na něm i soška býčka

Do jeskyně Býčí skála v Moravském krasu se vrátí soška býčka, která v ní byla nalezena v roce 1869. Bude to ale jen kopie slavné sošky, která bude součástí obnoveného obětiště. Nová expozice by měla přiblížit význam a jedinečnost jeskyně veřejnosti, řekl ČTK archeolog Martin Golec z brněnské Masarykovy univerzity. Originál je chloubou Přírodovědeckého muzea ve Vídni. Řadí se mezi největší archeologické nálezy ve střední Evropě. Nález sošky odstartoval před 130 lety podrobný archeologický průzkum v Býčí skále, který vedl Jindřich Wankel. V jeskyni objevil ostatky asi 40 lidí ze starší doby kamenné, a to z halštatského období. Kromě nich ze z první poloviny šestého století před naším letopočtem dochovalo i mnoho šperků, nejrůznějších předmětů denní potřeby a celé obětiště. Romantický badatel se pokusil vytvořit pomyslnou rekonstrukci toho, co se v Býčí skále odehrálo. Vznikla tak známá legenda o pohřbu halštatského mocnáře, který byl pochován nejen s cennými dary, ale také zvířecími a lidskými oběťmi, které jej měly doprovázet na onom světě. I když se podle vědců ukazuje, že skutečnost bude poněkud jiná, je podle archeologů nepopiratelné, že jeskyně Býčí skála je z historického hlediska jedinečná. "Mýtus pohřbu halštatského velmože je v lidech hluboce zakořeněn. Býčí skála byla spíše místem nadregionálního významu, kam se přinášely obětiny," uvedl Golec. Podle něj je dosud minulost jeskyně spojena s mnoha nezodpovězenými otázkami. I ty může napomoci vědcům zodpovědět obětiště obnovené podle Wanklových plánů jeskyně z roku 1872.

Monfils neuhrál proti Štěpánkovi ani game a zápas vzdal

Tenista Radek Štěpánek si suverénním způsobem zajistil postup do druhého kola na turnaji série Masters v Monte Carlu. Nad dvacetiletým Francouzem Gaelem Monfilsem vyhrál osm gamů za sebou, než soupeř za stavu 0:6 a 0:2 zápas vzdal. Štěpánkovi se tak podařilo vrátit talentovanému Francouzi předloňskou porážku z jiného Masters v Cincinnati, v pondělí mu k vítězství stačilo jen 43 minut. Na antuce v Monte Carlu ve druhém kole narazí na osmého hráče světového žebříčku Chorvata Ivana Ljubičiče.

Federer potvrdil, že pomůže Švýcarům v baráži Davis Cupu proti ČR

Čeští tenisté už mají jistotu, že proti nim v baráži o účast ve Světové skupině Davisova poháru nastoupí i neotřesitelná světová jednička Roger Federer. Jeho účast dnes na svých internetových stránkách potvrdila Švýcarská tenisová asociace. Vítěz deseti grandslamových turnajů už tři roky kvůli koncentraci na vlastní kariéru vynechává první kola Davis Cupu, ale vždy pomáhá svému týmu k záchraně. V posledních dvou letech celkem pěti body zařídil výhry nad Británií a Srbskem. V baráži nebude chybět ani letos v září, kdy Švýcaři přijedou do České republiky.

Počasí:

V úterý očekávají meteorologové slunečno, později se od severozápadu zatáhne a večer v severozápadní polovině Čech a na severozápadě Moravy mohou přijít přeháňky, ojediněle i bouřky. Teploty vystoupí na 21 až 25 stupňů Celsia, na horách kolem 18 st.

Déšť by vedle hasičů, kteří měli o víkendu plné ruce práce s lesními požáry, uvítali také zemědělci. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby v důležité jarní fázi chybí porostům na polích vláha. Pokud by suché počasí pokračovalo, může být problém zejména s růstem plodin setých na jaře, jako jsou cukrovka či některé obiloviny. "Rodí se problém, ale nic není ztraceno. Přijdou-li srážky zhruba do týdne, mělo by to být v pořádku," uvedl Veleba.

Příznivé zprávy zemědělcům přináší meteorologové. Podle nich by již v úterý měly přijít první přeháňky a na středu předpovídají déšť. Koncem minulého týdne Český hydrometeorologický ústav uvedl, že sucho zatím není v celorepublikovém měřítku kritické, největší sucho je na jihovýchodě Moravy a v Poohří. Letošní mimořádně teplou zimu zemědělci hodnotili příznivě. Porosty na polích podle Veleby přezimovaly vesměs dobře a nebyly poškozeny mrazem. Jen regionálně se vlivem počasí rozmohla virová zakrslost obilí, která může výrazně snížit výnos. Teplé počasí znamenalo také snížení některých nákladů během zimního období, podotkl dříve Veleba s tím, že výši úspor lze ale těžko odhadnout.