Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda akceptuje Berlínskou deklaraci

Česká vláda je spokojena s tím, že německá vláda vzala při přípravě deklarace k 50. výročí EU v potaz postoje a názory členských zemí včetně ČR. Řekl to premiér Mirek Topolánek, který v pátek telefonoval s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Kancléřka, jejíž země nyní unii předsedá, poté telefonicky hovořila také s prezidentem Václavem Klausem. Česká vláda již obdržela text deklarace. Ocenila, že se v ní neobjevila zmínka o euroústavě. Podle Topolánka nadále přetrvává česká nespokojenost s procedurální přípravou deklarace a s tím, že znění dokumentu dostala Praha pozdě, až těsně před slavnostním summitem v Berlíně. Podle mluvčího vlády Martina Schmarze je dobře, že v deklaraci nejsou konkrétní politická zadání. Topolánek uvedl, že deklarace je spíše symbolická, je oslavou výročí a v tom se s ní "dá souhlasit".

Paroubek obhájil funkci předsedy ČSSD

Sjezd ČSSD v Brně, který začal v pátek v Brně, zvolil ve večerních hodinách Jiřího Paroubka předsedou strany. Dosavadního lídra, který neměl protikandidáta, podpořilo 311 z 517 hlasujících, což je 60 procent. Loni v květnu, kdy se Paroubek stal poprvé předsedou ČSSD, ho podpořilo 92 procent delegátů. Staronový šéf po zvolení poděkoval sociálním demokratům a slíbil jim, že pro ně bude pracovat další dva roky. Už předtím vyhlásil cíl - vyhrát příští sněmovní volby, vrátit se zpátky k vládní moci a zlepšit výsledky i v krajských, senátních a komunálních volbách. Chce také zahájit modernizaci strany. Rád by do ní přivedl mladé a vzdělané lidi. Paroubkovo znovuzvolení se očekávalo. Sociální demokraté jen řešili, jak jeho pozicí otřáslo rozhodnutí Miloše Zemana opustit řady ČSSD, prohrané volby do sněmovny i vleklé povolební vyjednávání.

Paroubek na sjezdu ČSSD kritizoval Zemana

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek ve svém úvodním projevu na sjezdu ČSSD v Brně prohlásil, že jeho strana bude konstruktivní opozicí. Vládní koalice ale podle něj nemůže počítat s tím, že by ČSSD souhlasila s "asociálními" reformami. Sociální demokracie je prý připravena spolupracovat na důchodové, daňové a zdravotnické reformě, při změnách v policii, snižování byrokracie či zlepšování podmínek k podnikání. Paroubek současně obvinil bývalého předsedu ČSSD Miloše Zemana z toho, že se sociální demokracii nepodařilo "přitlačit ODS ke zdi" a vytvořit s ní a s lidovci koalici. Zeman podle Paroubka proti takovému uspořádání vystupoval. Paroubek mu také vyčetl, že z ješitnosti, uraženosti a pomstychtivosti podpořil bývalé poslance Miloše Melčáka a Michala Pohanku, aby podpořili vládu koalice. Předseda ČSSD Zemana kritizoval i v souvislosti se sporem strany s advokátem Zdeňkem Altnerem kvůli honoráři za Lidový dům. ČSSD se podle Paroubka pokouší o dohodu s Altnerem, který ji chce dostat do konkurzu, ale nemůže přijmout ustanovení o věčné rentě a lichvářských úrocích a pokutách. Smlouva je jednoznačně v rozporu s dobrými mravy, zdůraznil Paroubek. Zeman je podle něj nejen odpovědný za nevýhodnou smlouvu, ale i za to, že ji ČSSD neplnila. To, že není ochoten se za ni omluvit, je důkazem, že není schopen sebereflexe, uvedl Paroubek.

Paroubek: Klause je třeba vystřídat

Předseda ČSSD Jiří Paroubek je přesvědčen o tom, že Česká republika si zaslouží lepšího prezidenta než Václava Klause. Nynější hlavu státu považuje za obratného populistu, ideologického dogmatika a duchovního otce "národovecké" a protievropské politiky ODS, který se nechová nadstranicky. Kvůli Klausovým názorům hrozí, že Česko bude v Evropské unii vnímáno jako extremistický, málo spolehlivý a loajální partner. Na brněnském sjezdu ČSSD chce Paroubek prosadit usnesení, které by vyzývalo poslance a senátory této strany, aby Klause příští rok nevolili. Sociální demokracie by současně měla vyjádřit rozhodnutí nasadit vlastního kandidáta, který dokáže čestného předsedu ODS porazit. Klausova soupeře by ČSSD měla vybrat po jednáních s politickými spojenci "zleva napravo" i na základě diskusí s veřejností. Paroubek žádné jméno neřekl, své favority si nechává pro sebe. Média nejčastěji hovoří o bývalém ministrovi zahraničí Jiřím Dienstbierovi, který kandidaturu nevyloučil.

Havel: Katedrálu by měly společně spravovat církve a stát

Katedrálu sv. Víta by v budoucnu měli podle bývalého prezidenta Václava Havla společně spravovat zástupci církví a státu. Spor kolem vlastnictví katedrály a přilehlých budov, který se může táhnout ještě velmi dlouhou dobu, musí mít "elegantní východisko", soudí Havel. Katedrálu by podle něj měla spravovat obecně prospěšná společnost, jejíž správní radu by z poloviny tvořili zástupci církví, ve druhé části by byli zastoupeni představitelé státu. Havel v první polovině 90. let napsal vlastní návrh zákona o katedrále. Normu prý poslal v průběhu let například kardinálu Miloslavu Vlkovi, několika předsedům českých vlád či kanceláři svého nástupce Klause. Děkan Metropolitní kapituly u svatého Víta Jan Matějka nechtěl Havlovo vyjádření ani obsah jeho návrhu zákona komentovat. Soudní spory o vlastnictví katedrály a přilehlých nemovitostí trvají již bezmála 14 let. Nejvyšší soud minulý měsíc zrušil předchozí rozsudky, podle nichž chrám patří církvi, a vrátil případ Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Tam je jednání naplánováno na 3. května.

Vláda by se podle Havla měla zabývat šetřením energií

Česká vláda se nedostatečně zabývá úsporami energií, soudí exprezident Václav Havel. Kabinet, v němž jsou i zelení, by podle něj měl tuto otázku řešit v mnohem větším rozsahu. Místo toho se zabývá prolomením limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách, pokračováním v těžbě uranu či posilováním jaderné energetiky. Havel se tak postavil za názor ministra životního prostředí a šéfa zelených Martina Bursíka. Ten soudí, že místo dalších Wattů jsou třeba takzvané negaWattů, tedy uspořená energie. Podle původně tajné zprávy pro Bezpečnostní radu státu, kterou v únoru zveřejnil Český rozhlas, by ČR měla zvýšit svou energetickou bezpečnost posílením jaderné energetiky. Variantou může být například výstavba bloků v jaderné elektrárně Temelín či dalších lokalitách a využití technologie z některé země EU. To je ale v rozporu s programovým prohlášením vlády, ve kterém se kabinet Mirka Topolánka (ODS) zavázal, že stavbu nových bloků jaderných elektráren podporovat nebude. Havel na ekologické problémy poukazuje dlouhodobě. Do Prahy mimo jiné pozval bývalého amerického viceprezidenta Alberta Gora, aby na podzim v rámci mezinárodní konference Forum 2000 promítl svůj film Nepříjemná pravda, který varuje před změnami klimatu.

Bruselu se nelíbí omezování antimonopolního úřadu v Česku

Evropská komise pohrozila Česku soudem kvůli Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle Bruselu česká legislativa omezuje pravomoci úřadu při případném zakazování kartelu a při postihování dominantního postavení v sektoru elektronických komunikací. Česko má nyní dva měsíce na to, aby změnilo některá ustanovení v zákoně o ochraně hospodářské soutěže, jinak by celá věc mohla doputovat až k Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku. Podle evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové je nezbytné, aby české orgány urychleně provedly změnu legislativy, a umožnily tak českému orgánu pro hospodářskou soutěž uplatňovat právní předpisy Evropského společenství v oblasti elektronických komunikací. Celý problém se táhne od července 2006, kdy komise Česku zaslala úřední oznámení s žádostí, aby poskytlo o této záležitosti bližší informace. Česká republika ve své odpovědi uvedla, že připravuje návrh novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. EK se však domnívá, že český zákon o hospodářské soutěži stále nebyl uveden do souladu s právními předpisy EU. Zmíněnou novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže podepsal ve čtvrtek prezident Václav Klaus. Antimonopolní úřad získal na základě novely zpět působnost v elektronických komunikacích, o kterou přišel před dvěma lety.

Vladislav Husák rezignoval na funkci

Policejní prezident Vladislav Husák v pátek rezignoval na svou funkci. Novinářům to v odpoledních hodinách oznámil na tiskové konferenci. Policejní prezident svou rezignaci naznačil už ve čtvrtek, neboť čelí několika problémům. Prověřuje se jeho role v kauze biolíh či únik utajované informace, týkající se ruského agenta. Problematické jsou i jeho údajně důvěrné vztahy s bývalou pracovnicí sekretariátu ministra vnitra Jitkou Mitiskovou, která dříve působila v StB. Od 1. dubna bude vedením prezidia pověřen Jan Brázda, dosavadní Husákův náměstek pro uniformovanou policii. Brázda byl funkcí náměstka pověřen od 15. ledna 2006. Až do svého nástupu na prezidium působil jako zástupce ředitele západočeské policejní správy.

ČRo: Policie se v kauze gripenů zajímá o poradenskou společnost

Bezpečnostní složky se zajímají o poradenskou společnost, která mohla sehrát roli při dojednávání nákupu stíhaček Gripen. Uvedl to Český rozhlas. Podle jeho zdrojů jde o firmu Anglo-Czech Trading and Investment, kterou v říjnu roku 2000 založili dva britští občané. Chod firmy řídili její čeští zástupci. Jedním z nich je podle rozhlasu Stanislav Profant, muž blízký některým vlivným představitelům sociální demokracie v dobách, kdy stranu vedl Miloš Zeman. Do firmy vstoupil pár měsíců před klíčovým hlasováním parlamentu o stíhačkách. Z důvěryhodných svědectví několika na sobě nezávislých osob podle rozhlasu vyplývá, že Profant v době, kdy vláda a parlament rozhodovaly o gripenech, několikrát kontaktoval významné politiky a úředníky ministerstva obrany. Profantovo vyjádření se rozhlasu nepodařilo získat.

Mladá fronta Dnes se Paroubkovi omlouvat nemusí

Městský soud v Praze v pátek rozhodl, že Mladá fronta Dnes se nemusí omlouvat předsedovi ČSSD a bývalému premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Tomu se nelíbily články, které deník publikoval loni a podle nichž skončilo vysílání pořadu České televize Bez obalu na jeho pokyn. Články Martina Schmarcze, Pavla Šafra a Emanuela Mandlera podle Paroubka obsahují názory, že jako premiér nabourává nezávislost České televize. Materiály podle Paroubka vytvářely dojem, že se snaží zavádět totalitářské a normalizační metody. Tento obraz mu údajně na veřejnosti škodil a zasáhl do jeho osobnostních práv. Paroubek proto žaloval vydavatelství Mafra, a.s., a požadoval otištění omluvy. Soud ale žalobu zamítl a svůj verdikt zdůvodnil zejména tím, že materiály byly publikovány v rubrice "Názory" a vyjadřovaly subjektivní stanoviska autorů. Soudkyně Dagmar Stamidisová řekla, že Paroubek jakožto veřejná osoba musí s kritikou v názorových rubrikách počítat.

V Praze zhřešil každý pátý kontrolovaný řidič

Ve čtvrtek skončila v Praze dopravně bezpečnostní akce Kryštof. Během pondělí, středy a čtvrtka pražští policisté zkontrolovali zhruba 6900 vozidel. Akce se zaměřila na dodržování dopravních předpisů, zejména na rychlost, technický stav vozidel, používání bezpečnostních pásů, sedaček pro děti, alkohol a další přestupky. Přestupku se přitom dopustil zhruba každý pátý řidič. Pražští policisté zadrželi 11 lidí, kteří před jízdou pili alkohol. Řidiči si za své přestupky vysloužili 1326 pokut v celkové výši přes 1,1 milionu korun.

Při nehodě autobusu na Opavsku se zranilo sedm lidí

Sedm osob včetně řidiče utrpělo v pátek odpoledne zranění při srážce autobusu s dodávkou v obci Březová na Opavsku. V autobuse cestovalo 31 lidí. Jen několik desítek metrů od nehody se při další kolizi zranili další čtyři lidé. U obou nehod zasahovali hasiči. Obě nehody pravděpodobně zavinila špatná viditelnost. Silnice byla čerstvě posolená a údajně se podle řidičů leskla.

Čeští a rakouští policisté zadrželi 12 pašeráků zbraní

Čeští a rakouští policisté zadrželi dvanáctičlennou skupinu pašeráků zbraní. Do Rakouska pašovali zejména samopaly Škorpion a tlumiče. Policie zajistila kolem 80 střelných zbraní, řekla mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Ve skupině byli tři Češi a devět Rakušanů. Během operace s krycím názvem Deli policisté provedli 18 domovních prohlídek, při nichž objevili 24 samopalů a 55 dalších střelných zbraní, desítky tlumičů, zákeřné zbraně, pyrotechnické prostředky a zakázané vojenské střelivo. Čeští a rakouští policisté skupinu ilegálních držitelů, výrobců a distributorů zbraní a jejich zakázaných doplňků sledovali od poloviny roku 2006.

Pojišťovny vyplatily za dva měsíce po orkánu škody za 600 mil. Kč

Domácí pojišťovny vyřídily zhruba za dva měsíce po řádění orkánu Kyrill přes 44.000 škod, které živel způsobil. Vyplatily za ně včetně záloh přes 600 milionů korun. Celkem očekávají následkem kalamity více než 76.000 pojistných událostí za 2,14 miliardy korun. Česká pojišťovna doposud eviduje po lednovém orkánu 40.830 pojistných událostí za 800 milionů korun. "Odhadujeme, že celkově jich bude 43.000 za 860 milionů korun," řekl mluvčí ČP Václav Bálek. Téměř 80 procent všech škod již je podle něj uzavřeno. Nejvíce škod registruje pojišťovna v Praze (3777), v Klatovech (2236) a v Českých Budějovicích (1673). Kooperativa má nahlášeno přes 20.000 škod s celkovým plněním přes 690 milionů korun. Kooperativa již podle mluvčího Marka Vícha zcela zlikvidovala kompletně přes 70 procent škod a celkem včetně záloh vyplatila plnění přes 300 milionů korun.

Febiofest začal předáním ceny Kristián Ioselianimu

Držitelem ceny Kristián, kterou Febiofest uděluje za přínos světové kinematografii, se stal gruzínsko-francouzský režisér Otar Ioseliani. Ocenění převzal ve čtvrtek večer při zahájení 14. ročníku této mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa v pražském multikině Village Cinemas Anděl. Při té příležitosti Ioseliani představil ve dvou sálech v české premiéře svůj nejnovější snímek Podzimní zahrady. Příběh odvolaného ministra, který se vrací do běžného života, je břitkou politickou satirou poukazující prostřednictvím situačních gagů na korupci, touhu po penězích a maloměšťáctví. Kristiána mu předala Věra Chytilová, jíž si tento filmař, který od roku 1979 žije ve Francii, velice váží. Bylo to vlastně jakési profesní setkání po letech.

Ceny Thálie budou předány v sobotu

Mimořádné jevištní výkony v oblasti dramatických umění za loňský rok odmění Herecká asociace prestižními cenami Thálie už tuto sobotu. Vyhlašování laureátů zprostředkuje v přímém přenosu z historické budovy Národního divadla v Praze Česká televize. Moderátorem bude plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka. Mezi dvaceti nominovanými tvoří dokonce pětinu cizinci. Naději tak letos mají americká mezzosopranistka Kate Aldrichová a rakouský tenorista Johannes Chum - oba za výkony v Mozartově opeře La clemenza di Tito v Národním divadle v Praze, i populární slovenský herec Milan Kňažko. Ten exceluje v hereckém duelu s rovněž nominovanou Vilmou Cibulkovou v titulní roli Hatcherovy hry Picasso na komorním jevišti pražského Ungeltu. Navržena na Thálii byla i jeho krajanka Michaela Badinková, zdomácnělá v Čechách v nuselské Fidlovačce, kde ztvárnila hlavní roli v muzikálu nazvaném Hledá se muž. Zn.: Bohatý.

Zemřel výtvarník a hudebník Jan Antonín Pacák

V noci na pátek ve věku nedožitých 67 let zemřel výtvarník, ilustrátor, grafik a hudebník Jan Antonín Pacák. Někdejší bubeník kapely Olympic podlehl leukémii. Uvedla to jeho manželka Jana Pacáková. Pacák se narodil 26. dubna 1941 v Praze. Vyučil se keramikem a absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. S Olympikem vystupoval v letech 1965 až 1971. Od poloviny 70. let se věnoval již především výtvarnému umění, byl uznávaným tvůrcem ilustrací, plakátů i keramiky. Za ilustrace ke knize čínských pohádek Jana Cimického Vrch čajové konvice, jež vyšla před rokem, byl Pacák právě v těchto dnech nominován na výroční cenu Zlatá stuha udělovanou českou sekcí Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu (IBBY). Pohřeb se uskuteční 29. března ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích od 15:00.

Navrátilová plánuje v Česku tenisovou akademii

Legendární tenistka Martina Navrátilová má v plánu založit v České republice tenisovou akademii. Ještě není jasné, kde by měla stát, Navrátilová však už má jasnou představu, jak by měla vypadat. Především nehodlá učit talentované hráče styl s maximem agresivity. "Radši bych učila tenis pestřejší a chytřejší, jako hrají Hingisová, Heninová nebo Federer. Moc se mi nelíbí, jak tenis učí současné akademie především v Americe," řekla na páteční tiskové konferenci v Praze. Při realizaci svých plánů bude spolupracovat s marketingovou společností Sport Invest, která zastupuje řadu fotbalistů včetně Petra Čecha, desetibojaře Romana Šebrleho či rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. Navrátilová se chce navíc v České republice věnovat i charitativní činnosti. Ve Spojených státech s ní už má zkušenosti, vedle boje za práva homosexuálů se věnovala také dětem a ochraně zvířat i životního prostředí. Jakým směrem zaměří svou pozornost v rodné vlasti, zatím není jisté. "Projekty budeme teprve vybírat," řekla devítinásobná wimbledonská šampionka ve dvouhře.

Česká jednadvacítka remizovala s Nizozemskem

Česká fotbalová reprezentace do 21 let v pátečním přípravném utkání v Mladé Boleslavi remizovala s týmem úřadujících mistrů Evropy z Nizozemska 1:1. Češi vedli od 40. minuty po brance Jirsáka, v 67. minutě vyrovnal Rigters. Čeští hráči, kteří se v červnu právě v Nizozemsku představí na mistrovství Evropy, sehrají další přípravný duel v úterý v Německu.

Policie z hraničních přechodů vrátila desítky německých výtržníků

Němečtí fotbaloví výtržníci, kteří zamířili na sobotní kvalifikační utkání do Prahy, jsou z hranic hromadně vraceni do Německa. Jen v pátek dopoledne zabránila bavorská policie 30 fanouškům ve vstupu na české území. Policejní ředitelství v Mnichově zároveň informovalo, že 53 potenciálním násilníkům nařídilo povinnost hlásit se úřadům. Někteří z nich se podíleli v roce 2005 na potyčkách v Bratislavě po zápasu Německa se Slovenskem. O to, aby výtržníci byli zadrženi už na hranicích, se od čtvrtka starají i skupiny německých federálních policistů. Asi 15 jich působí na hraničních přechodech a desítka jich je přímo v Praze, mimo jiné na letišti. "Zápas v Praze bereme velmi vážně," řekl vedoucí policejní informační centrály pro výsadky při sportovních zápasech Michael Endler. Jeho úřad registruje v Německu až 7000 potenciálních násilníků ve sportovním prostředí. Němečtí policisté předpokládají, že se výtržníci, kteří se i přes veškerá opatření do Prahy dostanou, budou shromažďovat na určitých místech. Má jít zejména o zařízení s rychlým občerstvením nebo zábavní podniky. Vstupenky na zápas obvykle nikdo z nich nemívá.

Počasí

Noc bude zatažená s deštěm, na horách se sněžením. Teploty 5 až 1 stupeň. Zítra nás čeká oblačno až skoro zataženo, teploty 7 až 11 stupňů, na horách kolem 3.