Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda prodá sedm procent akcií společnosti ČEZ

Vláda prodá sedm procent akcií společnosti ČEZ přes kapitálový trh. Návrh ministerstva financí kabinet schválil v pondělí odpoledne. Při současné ceně akcií by měl stát získat kolem 36 miliard Kč; vláda chce peníze použít na schválené opravy a stavby silnic. Stát nyní vlastní 67,6 procenta ČEZ. S prodejem nesouhlasí opozice; privatizační rozhodnutí jsou však v kompetenci vlády a sněmovna o nich nehlasuje.

Prodej části akcií společnosti ČEZ souvisí se snahou vlády získat peníze, které sněmovna nezapočítala do rozpočtu při jeho schvalování. Sněmovna schválila pro letošní rok rozpočet se schodkem 91,3 miliardy Kč, ten ovšem nezahrnuje peníze pro již schválené opravy a stavby silnic.

STEM: S politickou situací nejsou spokojeny čtyři pětiny Čechů

S politickou situací v zemi nejsou spokojeny čtyři pětiny Čechů. Negativní hodnocení převažuje nad kladným v případě vlády, s jejíž činností není spokojeno 68 procent lidí. Ještě kritičtější jsou lidé k práci parlamentu, který pracuje špatně až podle 74 procent dotázaných. Působení prezidenta naopak hodnotí spíše příznivě, jeho práci oceňuje sedm občanů z deseti. Vyplývá to z březnového průzkumu, který v pondělí zveřejnila společnost STEM.

Tři čtvrtě roku po sněmovních volbách je s politickou situací spokojeno 19 procent lidí, zatímco loni v září to bylo jen 9 procent a v únoru o jeden procentní bod méně než nyní, tedy 18. Česká společnost se podle analytiků STEM vzpamatovává z loňského povolebního patu pomalu.

CVVM: Za nejnaléhavější problém veřejnost považuje korupci

Za nejnaléhavější problém současnosti považuje česká veřejnost korupci. Zjistil to únorový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Tři čtvrtiny účastníků označilo v průzkumu korupci za věc, kterou je třeba se letos v ČR velmi naléhavě zabývat. Dalších 21 procent považuje za docela naléhavé se této problematice věnovat. Jen dvě procenta respondentů nepovažují letos řešení korupce za naléhavé.

Rovných 70 procent lidí považuje za velmi naléhavé se v ČR letos zabývat zdravotnictvím, pro 26 procent je to docela naléhavé. Potřebu věnovat se hospodářské kriminalitě považuje 68 procent lidí za velmi a 26 procent za docela naléhavou. V případě obecné kriminality to bylo 60 a 33 procent, o nezaměstnanosti si to myslí 60 a 31 procent, o sociálních jistotách 59 a 32 procent a fungování hospodářství 52 a 39 procent. Průzkum dále zjistil, že 45 procent lidí považuje za velmi naléhavé a 37 procent za docela naléhavé zabývat se letos soudnictvím.

ČR nepřijde o dotace EU na venkov

Česká republika zřejmě nakonec nepřijde o 13 miliard korun z EU, které jsou určeny na rozvoj venkova. Ministři zemědělství EU se v pondělí v Bruselu shodli na kompromisu, který by měl urovnat spor mezi Evropskou komisí, členskými státy a europoslanci. Informoval o tom ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Komise původně navrhovala, aby členské státy dostaly možnost snížit přímé platby svým zemědělcům v rámci společné zemědělské politiky až o 20 procent a takto získanou částku vložit do programů rozvoje venkova. S tím souhlasily i členské státy, ale nikoliv parlament, jež návrh odmítl a zároveň zablokoval i 20 procent finančních prostředků z rozpočtu EU pro rok 2007, které byly určeny na rozvoj venkova. V ohrožení se tak ocitlo i 13 miliard korun pro Českou republiku.

Podle poslanců by převod peněz z jednoho pilíře do druhého způsobil takzvanou renacionalizaci a "nerovnovážnost" společné zemědělské politiky Evropské unie. Kompromis spočívá v tom, že se dobrovolný převod peněz z přímých plateb na rozvoj venkova bude týkat pouze omezeného počtu zemí. Jde o země, které na převodech mají zájem a historicky tuto možnost používaly. Reálně se to týká pouze Portugalska a Británie.

S přijetím současné podoby by europoslanci neměli mít problém. Možná ještě tento týden jej budou projednávat v rozpočtovém výboru a v dubnu nebo květnu by o něm měly hlasovat na plenárním zasedání ve Štrasburku.

Ministr Čunek představil tým pro jednání s Evropskou komisí

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek představil reprezentantce Evropské komise Kataríně Mathernové tým, který bude s Evropskou komisí jednat o čerpání peněz na operační programy. Zároveň se s ní dohodl na základní koncepci a harmonogramu vyjednávání. Členy týmu jsou první náměstek MMR Milan Půček, náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa, exministryně školství Miroslava Kopicová, exministryně zemědělství Milena Vicenová, děkan Dopravní fakulty ČVUT Petr Moos, ředitel Národního fondu Jan Gregor a vedoucí odboru strategického rozvoje Zlínského kraje Ivan Matulík.

Vyjednávací tým je zřizován ministrem pro místní rozvoj, aby ve spolupráci s ministerstvem financí umožnil splnění úkolů spojených s vyjednáváním Národního strategického referenčního rámce a operačních programů.

Česká koruna díky slovenské měně posílila

Česká měna v pondělí během první hodiny obchodování prudce posílila až k 27,61 Kč/EUR, po zbytek dne se držela kolem úvodních 27,80 Kč za euro. Po 17. hodině stál kurz na 27,75 Kč za euro a 20,87 Kč za dolar. Koruna zpevněním vůči pátečnímu závěru reagovala na revalvaci slovenské koruny. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Česká koruna, polský zlotý i maďarský forint reagovaly na revalvaci centrální parity slovenské koruny, upozornil analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Postupně očekává korekci zpevnění kurzu slovenské měny. Slovenská centrální banka uvedla, že reakce slovenské koruny v podobě výrazného posílení je neadekvátní.

Pondělní vývoj jasně ukázal, že středoevropské měny budou dlouhodobě posilovat, a to možná více, než si troufali politici i centrální bankéři veřejně připustit, míní analytik Next Finance Vladimír Pikora. Pro českou korunu prý znamená slovenská revalvace zvednutí stavidel. Před korunou stojí podle něj jen dvě větší bariéry - 27,60 a 27,40 Kč/EUR. "Pravděpodobně obě budou během blízké doby pokořeny," odhadl Pikora.

Podle analytiků se Češi mají stále lépe a proto utrácejí

Češi ve své nákupní horečce nepolevují, a to ani přes meziměsíční reálný pokles maloobchodních tržeb. Důvodem jsou povánoční lednové slevy, nízká inflace, klesající nezaměstnanost, růst mezd, a tím i více peněz mezi Čechy na nákupy. Shodují se na tom oslovení analytici v reakci na aktuální čísla o maloobchodních tržbách v lednu. Tržby v lednu proti prosinci klesly o 0,2 procenta, což je první reálný pokles po 12 měsíců trvajícím meziměsíčním růstu.

"Pokud by se měly meziměsíční poklesy opakovat, dříve či později se to projeví i ve zpomalení meziročního růstu," komentoval pokles tržeb, který byl hlavně u potravin, analytik Next Finance Vladimír Pikora. Celkově ovšem ekonomové považují vývoj maloobchodních tržeb za vynikající. "Vzhledem k tomu, že v říjnu, listopadu a prosinci maloobchodní tržby rostly velmi rychle, bylo pravděpodobné, že v meziměsíčním měřítku přijde mírný pokles. Vzhledem k tomu, že maloobchod má nejlepší předpoklady pokračovat letos v solidním tempu růstu, mírný lednový meziměsíční pokles bych nepřeceňoval," uvedl analytik Patra Finance David Marek.

Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka nová čísla ukazují, že silná domácí poptávka v ekonomice přetrvává. "Rychlé tempo růstu, snižující se nezaměstnanost a rostoucí mzdy posilují důvěru obyvatelstva v budoucnost, což vede k růstu spotřeby a maloobchodního obratu. Silné lednové maloobchodní tržby bezesporu podpořily i razantní povánoční slevové a výprodejové akce maloobchodních řetězců i menších obchodníků," uvedl Mertlík.

Teplá zima připravila cestovní kanceláře asi o 800 milionů korun

Nezvykle teplá zima připravila české cestovní kanceláře přibližně o 800 milionů korun na tržbách za zimní zájezdy. V meziročním srovnání to představuje 35procentní pokles loňských tržeb ve výši asi 2,3 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Celkové ztráty podnikatelů závislých na zimní turistice však jsou ještě vyšší, neboť většina Čechů si zimní dovolenou organizuje sama.

Propad tržeb CK není tak hrozivý, jak se předpokládalo ještě v lednu. Situaci podle mluvčího asociace Tomio Okamury zachránil únor, kdy se sněhové podmínky na zahraničních i tuzemských horách zlepšily. V únoru se totiž díky školním prázdninám uskutečňuje téměř polovina všech zimních dovolených a tržby rostou až o 80 procent oproti lednu. "Kdyby prázdniny byly v lednu, tak by to bylo mnohem horší," řekl Okamura.

Analytická společnost Mag Consulting odhaduje, že celkově Čechům zůstalo na účtech osm miliard korun, které chtěli původně vynaložit na zimní dovolenou, ale kvůli nedostatku sněhu je neutratili. Ušetřených osm miliard však podle šéfa společnosti Jaromíra Beránka neznamená, že o stejnou sumu na druhé straně přišla horská zimní střediska. "Jedna třetina té sumy jsou nepřímé náklady, tedy peníze, které měli lidé připraveny na lyžařské vybavení, oblečení, brýle, a podobně," tvrdí Beránek. Zimní lyžařská střediska doma i v zahraničí tak Češi kvůli tomu, že zůstali doma, ochudili zhruba o 5,3 miliardy korun.

Zima bez sněhu však má pro cestovní kanceláře i přívětivější tvář. "Lidé přesunou spotřebu na léto, to je jeden z důvodů, proč prodej zájezdů na první moment letos tak běží," řekl Beránek. Údaje cestovních kanceláří mu dávají za pravdu. Prodej letních dovolených až s půlročním předstihem se letos zvýšil někde i o 20 procent oproti loňskému roku. Lidé si také dopřávají dražší zájezdy než loni.

Na nedostatek sněhu doplácejí kromě cestovních kanceláří například vlekaři, kteří vyčíslili ztráty na stamiliony až miliardu korun. Nyní jim hrozí, že nebudou schopni splácet úvěry a žádají o pomoc stát. Ztráty počítají také malé hotely a pensiony.

Česko jedná s Polskem o vrácení území zabraného před 50 lety

Polsko by se mělo zvětšit o 368 hektarů, které nyní patří České republice. Zástupci obou sousedních států nyní jednají o vyřešení letitého územního dluhu, který se datuje od roku 1958. Půda tehdy byla zabrána během úpravy česko-polské hranice. "Dohodli jsme se, že to chceme ukončit. Předchozím vládám se to nepodařilo," řekl český premiér Mirek Topolánek (ODS). Zdůraznil, že vůle historický dluh uzavřít je na obou stranách, dokončit transakci ale není otázkou měsíce. Stihnout by to chtěl každopádně během funkčního období své vlády, tedy do roku 2010. Záležitost však podle premiéra nijak nezatěžuje vztahy mezi Prahou a Varšavou. "Je to určitý závazek, který je spíše formální, o zas tak velké území se nejedná... Nevidím v tom žádný závažný problém," soudí Topolánek.

Česká republika, na niž problém přešel po rozpadu Československa připadl, řeší záležitost již několik let. Pozemkový fond zjišťuje, kde jsou volné pozemky, které by mohlo Česko předat Polsku. Jednou z variant je finanční kompenzace půdy.

Odbory ve Škodě zahájily mítinky

Odboráři v automobilce Škoda Auto v pondělí zahájili čtyřdenní sérii více než 50 půlhodinových informačních mítinků na podporu svých mzdových požadavků. Výroba nebyla narušena, uvedla firma. Odbory přitom tvrdily, že mítinky výrobu částečně omezí. Mítinky budou pokračovat na jednotlivých pracovištích automobilky do čtvrtka, a to i na nočních směnách. Budou i v závodech Kvasiny a Vrchlabí.

K mítinkům odbory využívají přestávek v práci. Na první mítink ve svařovně v pondělí přišlo podle důvěryhodných zdrojů ČTK kolem 300 lidí. "K výpadkům či omezení výroby kvůli mítinkům nedošlo," řekl ČTK mluvčí automobilky Jaroslav Černý. Personální ředitel automobilky Martin Jahn v Českém rozhlase uvedl, že případné mírné zdržení začátku směny lze v jejím průběhu dohnat. "Považujeme to za informační akci, během které by nemělo dojít k omezení výroby," řekl Jahn.

Pokud se odbory s firmou na růstu platů nedohodnou, jsou podle vyjádření svých předáků připraveny zorganizovat i generální mítink s hodinovými výstražnými stávkami ve všech třech směnách. Obě strany se musejí dohodnout do 31. března, kdy vyprší platnost nynější mzdové dohody. Vedení firmy dříve uvedlo, že odbory nemají k nátlakovým akcím žádný důvod.

Odbory požadují u tarifů průměrný růst 17 procent. Spolu s jejich dalšími požadavky to znamená nárůst celkového objemu mezd o 24 procent. Firma navrhla zvýšení tarifů o 6,1 procenta a návrh odborů již dříve označila za nereálný.

Vláda schválila uvolnění 300 mil. Kč na zvýšení zásob ropy

Vláda schválila uvolnění 300 milionů korun z rezervního fondu vlády na zvýšení nouzových zásob ropy v případě krize z 90 dní na 100 dní. Po zasedání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. "Má-li si ČR zachovat energetickou pojistku, což jsou zásoby na minimálně 90 dní, tak musí zvyšovat množství zásob v souladu s tím, jak se zvyšuje spotřeba ropy," řekl ministr.

Navýšení zásob ropy o pět dní předpokládá konkrétní zvýšení o 200.000 tun ropy, o 30.000 tun nafty, o 24.000 tun leteckého petroleje a o 5000 tun těžkých topných olejů. Denní spotřeba ropy v ČR se přitom odhaduje na 14.000 tun. Návrh vývoje nouzových zásob vychází z toho, že se dále zvýší spotřeba pohonných hmot, zejména motorové nafty a leteckých paliv. V případě automobilových benzinů a těžkých topných olejů se pak předpokládá pomalejší nárůst až stagnace spotřeby, uvádí k tomu ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pecina: Bez novely na řetězce za praktiky k dodavatelům nemůžeme

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nemůže podle předsedy Martina Peciny řešit některé kritizované praktiky obchodních řetězců vůči dodavatelům bez změny zákona na ochranu hospodářské soutěže. Při dosavadních podnětech totiž naráží na to, že jednotlivé řetězce nemají na trhu dominantní postavení tak, jak je zákon nyní chápe.

Novelu, která má regulovat chování řetězců vůči dodavatelům, předložili nedávno ve sněmovně poslanci ČSSD. Znění se ale téměř neliší od loni projednávané úpravy, která nakonec v platnost nevstoupila. Podle Peciny byla vlivem změn provedených poslanci nekvalitní. Proti byla nakonec i Potravinářská komora, která chce nyní v předloze prosadit některé změny, zaznělo na pondělním setkání potravinářů a Peciny s novináři. "My vidíme, že některé ty praktiky nejsou v pořádku," uvedl šéf ÚOHS. Zmínil zejména případy vymáhání různých poplatků na zařazení výrobků do prodeje či na propagaci, kdy navíc někteří obchodníci následně mění podmínky, třeba cenové, ve svůj prospěch.

Podle něj jsou tři možnosti, jak změnit legislativu, aby ÚOHS mohl tyto věci řešit. Buď by mu byla svěřena do kompetence i nekalá soutěž, kterou se zatím zabývají soudy. To prý ale není příliš schůdné. Nebo se do zákona přidá nová skutková podstata - zneužívání ekonomické závislosti. Třetí varianta je upravit definici dominantního soutěžitele tak, aby do ní řetězce ve vztahu k dodavatelům spadaly.

Polní nemocnice odletěla do Afghánistánu

Hlavní část české polní nemocnice odletěla v pondělí ráno z ruzyňského letiště do Afghánistánu. Na letištní spojenecké základně v Kábulu bude působit minimálně rok. Na cestu do Kábulu se vypravilo asi 30 vojáků z přibližně stočlenného kontingentu. Někteří z nich již totiž odcestovali s materiálem do země dříve. Nemocnice by měla začít fungovat přibližně od začátku dubna. Hlavním úkolem českých vojáků bude péče o vojska, která působí v Afghánistánu v rámci alianční mise ISAF. V Kábulu by měl působit personál převážně 6. polní nemocnice a další armádní zdravotníci, kteří budou pro spojenecké vojáky zajišťovat například chirurgickou, intenzivní, lůžkovou a pooperační péči. Součástí bude také stomatologická ordinace.

Mise se bude účastnit 82 příslušníků polní nemocnice, 13 příslušníků chemické jednotky a tři vojenští policisté. Armáda předpokládá, že se vojáci budou střídat po čtyřech měsících. Vyslání nemocnice bude stát 150 milionů korun a zaplatí je ze svého rozpočtu ministerstvo obrany. Část nákladů by mělo hradit také NATO.

Ležák z Budvaru míří do Švédska

Světlý ležák z Budějovického Budvaru začne od dubna ve Švédsku distribuovat tamní producent piva, minerálních vod a nealkoholických nápojů Carlsberg Sverige. ČTK to řekl mluvčí Budvaru Petr Samec. Dohoda má za cíl zvýšit prodej budějovického piva v této severské zemi. Ročně Budvar do Švédska vyveze několik tisíc hektolitrů svého ležáku.

Vila Tugendhat by podle radních měla zůstat Brnu

Funkcionalistická vila Tugendhat patrně zůstane v majetku Brna. Brněnští radní v pondělí rozhodli, že památka, o jejíž vydání požádali potomci původních majitelů, má zůstat městu. Jejich stanovisko ale ještě musejí v úterý schválit zastupitelé, řekl primátor Roman Onderka. Zastupitelé původně chtěli Tugendhatovým památku předat prostřednictvím státu, stát ji ale odmítl převzít.

Darovat vilu zapsanou na seznamu UNESCO přímo potomkům původních majitelů vedení Brna odmítá. Při darování památky do zahraničí by město muselo státu zaplatit darovací daň. Ta by u nemovitosti, jejíž hodnota přesahuje 50 milionů korun, činila 40 procent z ceny, řekla ČTK náměstkyně primátora Barbora Javorová.

Radní se shodli i na tom, že Brno by mělo iniciovat další setkání s Tugendhatovými. Obě strany by měly spolu komunikovat o tom, jak budou dál postupovat při nutných opravách památky a jak ji zachovat přístupnou pro veřejnost.

Aktuálně.cz: Soud odepřel restituentům náhradní půdu

Nepřímí restituenti nedostanou náhradní půdu od Pozemkového fondu. Podle serveru Aktuálně.cz tak prvně a s definitivní platností rozhodl Nejvyšší soud. "Nejvyšší soud nyní zamítl dvě dovolání mužů, kteří získali na jihu Čech pozemky od restituentů a požádali ještě před koncem roku 2005, kdy vstoupila v platnost restituční tečka, Pozemkový fond o vydání náhradní půdy," píše server.

V prosinci 2005 Ústavní soud rozhodl, že jenom přímí restituenti a jejich dědicové budou moci žádat o majetek i po 1. lednu 2006. Oba žadatelé se podle serveru bránili tím, že žalobu podali ještě před koncem restituční tečky, tedy do konce roku 2005. A za to, že pozemky nedostali, mohl svou nečinností Pozemkový fond. V tom jim Nejvyšší soud dal za pravdu. Ale ani to, že o pozemky požádali před restituční tečkou, nemohlo podle Nejvyššího soud vést k úspěchu žaloby, uvedl Aktuálně.cz.

Soud rozhodnutí ještě nedoručil, proto nechce zatím prozradit, zda žadatelé dostanou aspoň finanční kompenzaci. Ta je ale nižší než hodnota pozemků. Dostanou ji jen ti, kteří o ni požádali už dříve. Tím, že soud dovolání žadatele o vydání náhradních pozemků zamítl, dal signál i pro rozhodování soudů v dalších podobných případech, míní server.

V Jeseníku si připomenou Schuberta klavíristé z celého světa

Klavíristé z celého světa si v polovině dubna v Jeseníku opět připomenou život a díla skladatele Franze Schuberta. Do mezinárodní soutěže pro klavírní dua se letos přihlásilo celkem 16 klavírních dvojic. Ojedinělé klání se na severu Olomouckého kraje uskuteční již popatnácté. ČTK to řekl ředitel Městských kulturních zařízení Jeseník Miroslav Hrdlička. "Soutěž je výjimečná ve střední Evropě v tom, že je určena pro čtyřruční hru na klavír nebo na hraní na dvou klavírech. Hudební skladatel se tomu věnoval," uvedl Hrdlička.

Soutěž se koná v Jeseníku zejména kvůli tomu, že odtud pocházeli skladatelovi rodiče. "Soutěž vznikla především proto, že zde má skladatel své kořeny. Jeho matka se narodila v dnešních Zlatých Horách a otec v obci Vysoké u Hanušovic," doplnil ředitel.

Letošního klání se účastní klavírní dvojice nejen z Česka, ale i z Litvy, Ruska, Slovenska, Itálie a Japonska. "Během soutěže budou hrát nejen skladby Franze Schuberta, ale například i Dvořákovy, záleží na jejich výběru. Klání vyvrcholí závěrečným koncertem v Kongresovém sále, kdy klavíristy doprovodí i komorní orchestr," doplnil Hrdlička.

Zemřel kytarista Žlutého psa František Kotva

Ve věku 54 let v neděli po dlouhé těžké nemoci zemřel kytarista skupiny Žlutý pes František Kotva.

Vyučený malíř pokojů se živil například jako pomocník při geodetických měřeních nebo jako kotelník. Od začátku 90. let působil jako produkční v pražských rockových klubech, nejprve v legendárním Bunkru, po jeho uzavření ve Futuru. S hudbou začínal na tanečních zábavách v kapelách Variace a Markýz John, poté hrál v doprovodné kapele zpěvačky Evy Hurychové. Následovalo angažmá ve skupině Heval Jany Kratochvílové, po odchodu zpěvačky do emigrace přešel do Tanga. Členem Žlutého psa byl František Kotva nejprve počátkem 80. let; po přestávce se do kapely vrátil v roce 1992. V polovině 90. let rovněž doprovázel Ivana Hlase; před čtyřmi lety také natočil album bluesových hitů s dalším Hejmovým projektem Los Losos.

Biskup Duka bude sloužit mši za oběti nacismu a komunismu

Královéhradecký katolický biskup Dominik Duka, označovaný za možného budoucího nástupce pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, bude v úterý v kostele v Praze na Vyšehradě sloužit vzpomínkovou bohoslužbu za oběti nacismu a komunismu z řad kněží, řeholníků a řeholnic. Tiskové středisko České biskupské konference informovalo, že po skončení mše následuje modlitba za oběti u památníku na Vyšehradském hřbitově.

V církevních kruzích je toto tradiční setkání chápáno nejen jako liturgický obřad, ale také jako tichý protest proti komunismu. Bohoslužba se zároveň koná podle pořadatelů při příležitosti 614. výročí umučení sv. Jana Nepomuckého.

Triatlonista Vabroušek skončil čtvrtý v JAR

Český reprezentant v dlouhém triatlonu Petr Vabroušek obsadil v nedělním závodu Světového poháru Ironman v Port Elizabeth v Jihoafrické republice čtvrté místo. V silné konkurenci si výsledkově polepšil po sedmé příčce z úvodního letošního startu v únoru v Langkawi v Malajsii, k třetí pozici mu nyní chybělo sedm a půl minuty. Mezi ženami doběhla Tereza Macelová desátá.

Vaidišová je ve světovém žebříčku osmá, Berdych klesl na patnácté místo

Tenistka Nicole Vaidišová se v novém světovém žebříčku posunula na osmou pozici, což je její nejlepší umístění v kariéře. V semifinále v Indian Wells sice podlehla žebříčkové trojce Světlaně Kuzněcovové, bodový zisk ji však posunul na dosud nejvyšší příčku. Naopak tenista Tomáš Berdych, který na stejném turnaji překvapivě vypadl ve druhém kole, klesl v žebříčku na patnácté místo. Nadále však zůstává nejlepším českým hráčem.

Počasí v České republice

Je zataženo, na východě se sněžením, v nížinách srážky smíšené. Noční teploty +2 až -2 stupně Celsia v úterý vystoupí na 1 až 5 stupňů.