Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Podle Zemana je chyba, že ČSSD šest let neusilovala o dohodu s Altnerem

Bývalý předseda sociálních demokratů Miloš Zeman je pro zveřejnění smlouvy, kterou v roce 1997 uzavřela ČSSD s advokátem Zdeňkem Altnerem. Za vysouzení Lidového domu v centru Prahy a penále nyní Altner požaduje téměř 20 miliard korun. Z uzavření nevýhodné smlouvy viní nynější předseda ČSSD Jiří Paroubek mimo jiné Zemana. Podle něj ale současné problémy plynou z toho, že ČSSD o vyrovnání dluhu neusilovala v uplynulých šesti letech, po jeho odchodu z vedení strany. "Kdyby k tomu rozhodnutí Ústavního soudu nedošlo, dnes by měla ČSSD velmi, velmi podvázané finance a sídlila by někde na pražské periferii v několika zastrčených špeluňkách," řekl Zeman v diskusním pořadu televize Prima.

Paroubek ČTK řekl, že smlouvu dosud nezveřejnil zejména kvůli ohledům k Zemanovi. "Jen hlupák si nedokáže přiznat chybu," uvedl na adresu svého předchůdce. Část smlouvy, která ukládá sociálním demokratům vysoké penále, by sám Zeman podle Paroubka označil za "tunel".

Smlouvu Zemanovi předložili v roce 1997 tehdejší místopředseda Ivo Svoboda a jeho spolupracovnice Barbora Snopková. Zeman připustil, že měl při podepisování smlouvy "pochybnosti". ČSSD ale podle něj byla v roce 1997 ve velmi obtížné finanční situaci, neměla na zaplacení právníků. Přistoupil proto na smlouvu, podle které neměl Altner v případě neúspěchu dostat žádný honorář, v případě výhry měl získat deset procent vysouzeného majetku. "Pořád je lepší ztratit deset procent a ponechat si 90 procent, což se také podařilo, podobně jako v šachu obětujete pěšce, abyste získal nějakou materiální výhodu," popsal Zeman své úvahy z roku 1997.

Plán daňových reforem vláda představí 3. dubna

Koaliční vláda Mirka Topolánka v úterý 3. dubna představí veřejnosti scénář ekonomických reforem. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Daňová reforma jako celek počítá s poklesem daňové kvóty, což by podle něj měli pocítit všichni daňoví poplatníci. Konkrétní návrhy ovšem Bém nezveřejnil a dosud zveřejněné návrhy označil jako pracovní varianty. Připustil nicméně, že součástí daňové reformy bude sbližování sazeb DPH a za velmi pravděpodobnou označil variantu, podle níž se snížená sazba daně z přidané hodnoty zvýší z pěti na devět procent a vyšší základní sazba zůstane na 19 procentech.

Místopředseda ČSSD a bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka, který byl Bémovým oponentem, ale namítal, že zvýšení snížené sazby DPH u potravin v kombinaci s ekologickou daňovou reformou může zvýšit inflaci a tudíž i mzdové požadavky.

Podle dalšího z hostů pořadu, viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera, by vyšší inflace neměla být problém. Niedermayer připustil, že zvýšení snížené sazby DPH o čtyři procentní body inflaci sice zvýší, nikoli však dramaticky. Obavy z růstu cen proto pokládá za přehnané. Navíc inflace podle něj nyní není největším problémem české ekonomiky. Upozornil naopak, že vyšší sazba DPH pomůže ozdravit státní rozpočet. Niedermayer také konstatoval, že reformní plány současné vlády jdou v zásadě správným směrem, upozornil ale, že jde pouze o nápravu stavu, který vznikl neprováděním reforem v posledních letech a "velmi nešťastným balíkem sociálních výdajů, který byl schválený před volbami". Chybí mu také větší tlak na snižování výdajů.

Poslanci chtějí opět regulovat chování řetězců vůči dodavatelům

Zakázat zneužívání ekonomické závislosti navrhuje novela zákona o ochraně hospodářské soutěže, kterou v těchto dnech předložili ve sněmovně poslanci ČSSD. Jde o normu, která má mimo jiné regulovat vztahy obchodních řetězců a jejich dodavatelů. Takovýto návrh již jednou sněmovna přijala loni v květnu, když přehlasovala senátní veto. Normu však tehdy vetoval i prezident a vzhledem k volbám už ho sněmovna nestihla přehlasovat.

Návrh definuje ekonomickou závislost například jako požadování úplaty za přijetí zboží do prodeje nebo neodůvodněné vymáhání změn v uzavřených smlouvách. Dalším případem může být požadování dodatečných bezplatných služeb nebo situace, kdy odběratel u zboží podléhajícího rychlé zkáze, třeba potravin, chce platit za zboží až za déle než 15 dní. Pokud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zjistí, že někdo zneužívá ekonomickou závislost, pak takové jednání zakáže. Navrhovatelé však upozorňují, že úprava si vyžádá vyšší výdaje ze státního rozpočtu, protože ÚOHS nemá pro tuto agendu příslušné zázemí. Proto bude nutné, aby se zvýšil počet jeho zaměstnanců i jeho rozpočet.

Prezident Václav Klaus loni normu odmítl s tím, že zhoršuje vymahatelnost práva, znepřehledňuje a komplikuje účinnou ochranu hospodářské soutěže. Také podle něj nerespektovala principy volného obchodu se zbožím v rámci společného trhu EU. Podle potravinářů jsou ale ustanovení o ekonomické závislosti vágní a nemají oporu ani v evropské ani v české legislativě.

Podle Světové banky v Česku získá věřitel z konkurzu nejméně v EU

V Česku v průměru dostane věřitel z přihlášené a správcem konkurzní podstaty odsouhlasené pohledávky v hodnotě 100 korun necelých 19 Kč, což je nejnižší hodnota ze všech členských zemí Evropské unie. S odkazem na statistiku Světové banky o tom informoval server Měšec.cz. Ve Finsku dostanou věřitelé téměř 90 procent svých investic a v Japonsku dokonce přes 92 procent. V Irsku, Belgii, Nizozemsku či Velké Británii jsou na tom jenom o něco málo hůře, kde tato hodnoty přesahuje 85 púrocent.

Firmy neplnící řádné závazky se na základě návrhu na prohlášení konkurzu jednoho z věřitelů dostanou do konkurzu. Soud pak určí správce konkurzní podstaty, který se snaží z majetku úpadkové společnosti uspokojit co nejvíce věřitelů. V Česku ale není kvůli dlouhým vyřizovacím lhůtám a "obratnosti manažerů" úpadkových společností již proti západoevropským zemím co zpeněžit, uvedl analytik Měšce Petr Gola. Dostane-li se v Česku dlužník do konkurzu, přihlašuje věřitel zpravidla své pohledávky jenom proto, aby měl podklad pro jejich oprávněný odpis v účetní evidenci, dodal. Nebezpečí tkví podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka také v tom, že věřitelé se pak sami dostávají do existenčních problémů.

Délka konkurzního řízení je v Česku proti ostatním členským zemím EU podstatně delší. Průměrná délka konkurzního řízení v Irsku, Belgii, Finsku a Norsku se pohybuje okolo půl roku, což je podle Goly ve střední Evropě něco těžko představitelného (zde je v průměru delší než pět let).

Absolutním vítězem televizní ankety popularity se stal K. Gott

Absolutním vítězem 16. ročníku televizní ankety popularity TýTý za rok 2006 se stal zpěvák Karel Gott. Od diváků dostal vůbec největší počet hlasů ze všech nominovaných a oceněných osobností a pořadů. Gott zároveň zvítězil v kategorii zpěváků, která tak od vzniku ankety v roce 1991 nezná jiného vítěze než tohoto dvaatřicetinásobného Zlatého či Českého slavíka.

V kategorii zpěvaček po dvouletém kralování Anety Langerové letos opět výhra připadla Lucii Bílé. Nejpopulárnějším hercem lidé zvolili Miroslava Donutila, mezi herečkami dostala nejvíce hlasů Daniela Šinkorová, která tak zopakovala své loňské, premiérové vítězství v anketě. V kategorii osobnost zábavných pořadů letos zvítězil Vladimír Hron, který měl v ČT pořad Abeceda hvězd.

Pořadem roku lidé zvolili zábavně-taneční show České televize StarDance... když hvězdy tančí. Vlastní kategorii měl opět i fenomén posledních let - původní český televizní seriál. Nejvíce oblíbeným seriálem za loňský rok se stal počin Novy Ordinace v růžové zahradě.

Osobností televizního zpravodajství se díky hlasům diváků stala opět moderátorka České televize Jolana Voldánová, která tak obhájila své loňské vítězství a celkem zvítězila potřetí. Svou v pořadí 11. cenu TýTý dnes převzal Radek John za první místo v kategorii věnované osobnostem televizní publicistiky.

Diváci svými hlasy rozhodli i o titulu Objev roku. Z toho se mohl radovat vítěz třetí řady Česko hledá SuperStar Zbyněk Drda. Prvním letošním oceněným v anketě se již před týdnem stal letitý redaktor České televize Zdeněk Velíšek, jenž vstoupil do Dvorany slávy.

Ceny Akademie populární hudby získali Ruppert, Anna K. a Kryštof

Výroční cenu Akademie populární hudby Anděl Allianz 2006 letos poprvé získal zpěvák Matěj Ruppert, zpěvačkou roku se stala Anna K. V kategorii skupin zvítězila kapela Kryštof, která letos bodovala dokonce třikrát. Cenu si odnesla také za kategorii skladba roku, v níž se prosadila její píseň Rubikon. Stejnojmenné album u akademiků zvítězilo rovněž v kategorii pop & dance.

Ocenění převzali tradiční sošky anděla hrajícího na šalmaj z dílny sochaře Jaroslava Róny v ČEZ Areně v Ostravě. Do Síně slávy akademici letos uvedli in memoriam skladatele Karla Svobodu, který koncem ledna ve věku 68 let spáchal sebevraždu. Objevem roku se podle akademiků stal romský hip hopový projekt Gipsy.cz. Jako hudební událost roku hlasující již podruhé vyhlásili mezinárodní hudební festival United Colours of Ostrava.

Anděla si odnesla také kapela Wohnout, která bodovala v kategorii nejlepší rockové album se svou novinkou Polib si dědu. Žánrovou kategorii folk & country vyhrálo duo Žamboši za album To se to hraje. Speciální cenu za charitu předal prezident Akademie populární hudby Petr Šiška společně s premiérem Mirkem Topolánkem organizátorům projektu České televize Pomozte dětem.

Nadace Alfréda Radoka oficiálně zveřejnila držitele výročních cen

Poté, co minulý týden omylem pronikly na veřejnost některé z výsledků výročních ocenění české divadelní kritiky za rok 2006 - Cen Alfréda Radoka, se Nadační fond nesoucí jméno tohoto významného českého divadelníka rozhodl oficiálně zveřejnit vítěze všech kategorií. Ceny budou předány v přímém přenosu České televize 31. března v pražském Divadle v Dlouhé.

Nejlepší inscenací roku je opera La clemenza di Tito pražského Národního divadla. Bodovala i v dalších dvou kategoriích, když Radokovy ceny za nejlepší ženský herecký výkon získá americká pěvkyně Kate Aldrichová a za scénografii Karl-Ernst Herrmann. Ocenění za mužský herecký výkon převezme Martin Finger za titulní roli ve hře Thomase Bernharda Světanápravce pražského Divadla Komedie. Divadlem roku bude vyhlášeno Dejvické divadlo Praha, ocenění za nejlepší domácí hru přisoudili kritici textu Ivy Klestilové Má vlast.

V kategorii Nejlepší hudba na prvním místě skončili dva skladatelé. Vladimír Franz, který spolupracoval na inscenaci hry Heinricha von Kleista Amfitryon pro Městské divadlo v Brně a Petr Kofroň, který se na stejné scéně podílel na přípravě projektu Magická flétna. Talentem roku se stane herečka Ivana Uhlířová.

Na večeru budou zároveň oceněny nejlepší texty z anonymní dramatické soutěže Alfréda Radoka. První místo zůstane neuděleno, na dvou dalších se objevili Kateřina Rudčenková za hru nazvanou Niekur a autor hry Mesto v protismere Roman Olekšák. Během přímého přenosu bude vyhlášena Cena Českého rozhlasu pro jeden z dramatických textů z této soutěže.

"Česká televize pracuje na úpravě konceptu scénáře celého večera tak, aby odpovídal nastalé situaci a zároveň zůstal poctou vítězům i všem nominovaným," řekla ČTK Klára Procházková a tlumočila stanovisko představitelů nadačního fondu. Velmi litují pochybení, kvůli kterému byly výsledky předčasně zveřejněny na internetových stránkách časopisu Svět a divadlo.

Historik umění Jiří Ševčík dostane rakouské vyznamenání

Historik umění, kurátor a prorektor Akademie výtvarných umění Jiří Ševčík dostane v pondělí Rakouský čestný kříž pro vědu a umění. Vyznamenání, které propůjčuje rakouský spolkový prezident, mu předá rakouská velvyslankyně v České republice Margot Klestilová Löfflerová. Vysoké vyznamenání je díkem a oceněním mimořádných zásluh, o které se Jiří Ševčík zasloužil při prohlubování česko-rakouských kulturních vztahů, uvedli pro ČTK zástupci Rakouského kulturního fóra v Praze.

Ševčík byl před rokem 1989 vědeckým pracovníkem Fakulty architektury ČVUT v Praze, počátkem 90. let byl hlavním kurátorem Galerie hlavního města Prahy a v letech 1993 až 1996 ředitelem Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze.

Rakouské kulturní fórum připomíná, že Ševčík již od roku 1988 spolupracuje s četnými rakouskými institucemi z oblasti současného umění. Jako kurátor se podílel na mnoha velkých výstavách Muzea moderního umění ve Vídni. Je členem mezinárodní poroty ceny Essl Award, kterou uděluje mladým umělcům ze střední Evropy rakouská nadace Essl Stiftung, je i členem poroty a spolukurátorem sbírky středoevropského umění Erste Bank Group.

Kurátorem Galerie Rakouského kulturního fóra v Praze je Ševčík od roku 2003. Na pražskou Akademii výtvarných umění přivedl rakouské umělce jako hostující profesory a inicioval úzkou spolupráci zmíněné školy s vysokými uměleckými školami v Rakousku.

Antropolog Josef Wolf oslaví osmdesátku

Autor trilogie o člověku a překladatel díla Charlese Darwina, známý český antropolog Josef Wolf, oslaví 20. března osmdesátiny. Působil 50 let na Univerzitě Karlově v Praze a jeho přednáškami a semináři prošlo na 3000 studentů.

Prvním dílem volné trilogie o člověku je kniha Antropologie pro každý den. Dává v ní návod, jak dobře, zdravě a smysluplně žít, jak rozvíjet tělesno a duševno a jak si život zbytečně nezkracovat. Ve druhém díle Člověk a jeho pradějiny vykládá vývoj člověka od předhistorických představitelů lidského rodu. V minulých letech podle něj tato kniha vyšla v patnácti zemích světa nákladem téměř milionu výtisků. Poslední svazek Duchovní odkaz národů je průvodcem dějinami lidských hodnot ve společnostech všech kontinentů a všech dob.

Wolf je autorem mnoha knih a učebnic. V poslední době vydal také publikaci Integrální antropologie na prahu 21. století (2002). V zásobě prý má rukopis dějin šamanismu, není si prý ale jist, zda nebude pro čtenáře příliš odborný, a tedy méně čtivý. Na dotaz, zda napíše také knihu o budoucnosti lidstva, odpověděl, že o ní psát nechce, protože ji nevidí dobře.

Archeologové našli na Pardubicku starořímskou keramiku

V Mikulovicích na Pardubicku našli archeologové další důkaz potvrzující starověké obchodní spojení českých zemí s římskou říší. Část keramiky zvané terra sigillata patří k nejzachovalejším ve východních Čechách. ČTK o nálezu informoval ředitel Východočeského muzea v Pardubicích František Šebek.

Záchranný výzkum v Mikulovicích v místech výstavby kolonie rodinných domů provádějí archeologové muzea již druhým rokem. Místo je známou archeologickou lokalitou, podobně jako sousední Dražkovice a celá oblast mezi Chrudimí a Pardubicemi. Lidé v těchto místech sídlili již před 4000 lety, je tam také známo sídliště několika kultur z doby bronzové. "V jedné ze sídlištních jam se podařilo nalézt zlomek zvláštního typu keramiky, který je označován jako terra sigillata. Tento typ římské importované keramiky byl u starých Germánů, kteří sídlili v Čechách od počátku našeho letopočtu do 5. století po Kristu, oblíben pro svou oranžovočervenou barvu a rozmanitou reliéfní výzdobu. Na fragmentech nalezených v Mikulovicích můžeme spatřit motivy lva v běhu a kozorožce," uvedl archeolog Východočeského muzea v Pardubicích Radko Sedláček.

Terra sigillata nepatří v Čechách ve srovnání s ostatním hrnčířským zbožím římských provincií k častým nálezům. "Z východních Čech známe dosud pouze tři místa, kde byla tato keramika nalezena. Zlomek z Mikulovic je mezi ostatními nalezenými zlomky zdaleka nejzachovalejší, a je tak cenným příspěvkem k poznání doby římské v tomto regionu," doplnil archeolog muzea Jan Jílek.

V nedaleké Chrudimi žili podle archeologických objevů ve 4. či 3. století před naším letopočtem Keltové. V září 2005 našli dělníci při stavebních pracích v ulici Obce Ležáků hrob keltské ženy z mladší doby železné.

Premiéra hry Macbeth zaplnila Klicperovo divadlo

Zcela vyprodané Klicperovo divadlo v sobotu večer tleskalo Macbethovi v premiéře stejnojmenné hry Williama Shakespeara. Režie známé hry anglického dramatika se ujal David Drábek. Macbeth je pátou premiérou Klicperova divadla v divadelní sezoně 2006/2007.

Hru o ctižádosti a touze po moci přesunul Drábek do současnosti, hlavní hrdina není šlechtic, ale workoholický zaměstnanec rychlého občerstvení. "V podobných nadnárodních filiálkách vládne bezmála vojenský dril a kastovní systém. Poťouchlý nápad ovládnout podobný dům a nastolit v něm vlastní vládu se může v hlavě zpitomělé škvařícím se omastkem zrodit velmi snadno," uvedl ke svému pojetí představení Drábek.

Námětem se Shakespearovi stala napůl vybájená epizoda ze skotských dějin, kterou autor přepracoval v roce 1606 do své nejsevřenější hry. Klasikova velikost tkví nejen v poutavých příbězích a v dokonalé propracovanosti psychologie postav, ale především v nadčasovém mravním poselství. Klicperovo divadlo Macbetha uvádí jako 14. titul projektu nazvaného Bůh ochraňuj Williama Shakespeara!

Ostravská opera uvedla v Praze Řecké pašije od B. Martinů

Hostem Festivalu hudebního divadla Opera 2007 byl v Praze soubor Národního divadla moravskoslezského z Ostravy. Přivezl inscenaci Řeckých pašijí Bohuslava Martinů, kterou má na repertoáru od předloňského prosince. Sobotní večer v Národním divadle měl velký ohlas. "Nesnažili jsme se o vnějškovou aktualizaci, téma této opery je věčné," řekl režisér Michael Tarant.

Martinů komponoval dílo v padesátých letech 20. století podle knihy Kristus znovu ukřižovaný od Nikose Kazantzakise. Příběh se točí kolem křesťanské víry a morálky a osudu pronásledovaných uprchlíků. Tarant poznamenal, že Martinů, i když se snažil kvůli práci na opeře co nejlépe poznat řeckou hudbu, zůstal "svůj".

Pražský primátor se pokusí zdolat Mt. Everest

Příští sobotu už bude pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém na cestě do pohoří Himaláje. Spolu s dalšími pěti slovenskými a českými horolezci se pokusí zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest. Expedice se pokusí ztéci vrchol severní stěnou z Tibetu. Trasa je považována za těžší a fyzicky náročnější, řekl ČTK Bém. "Jedná se o mimořádně extrémní výkon. Jedeme horu pokořit," uvedl primátor. Zda bude výprava úspěšná, nedokáže odhadnout. Podmínkami jsou podle něho skvělá kondice, dobré počasí a také je nutné být ve správný čas na správném místě. "Nemusí se to vejít do jednoho okamžiku. Je to loterie," poznamenal Bém. Členové výpravy budou spoléhat na dobrou přípravu, štěstí, ale i náklonnost místních bohů, dodal.

Horolezci se pokusí zdolat vrchol patrně mezi 5. a 15. květnem. "Druhý a třetí týden v květnu bývají na Everestu jedno až dvě okénka dobrého počasí. Teoreticky by to mohlo stačit," řekl primátor, který jako lékař bude výpravu zabezpečovat po medicínské stránce. Horolezci chtějí ztéci horu bez kyslíkových přístrojů. Budou je však mít s sebou.

V batohu bude mít Bém vlajku České republiky i Prahy. "Byl byl moc rád, kdyby se mi je podařilo donést na vrchol," poznamenal. Nyní Bém předává úřad a úkoly prvnímu náměstkovi Rudolfu Blažkovi (ODS), který bude primátora zastupovat, a dalším kolegům. Na Béma se v souvislosti s tím, že nebude dva měsíce v úřadu, však snesly i kritické hlasy, a to včetně od prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause. Pochybnosti také vzbuzovala otázka, zda si může primátor vzít neplacené volno. Magistrátní právníci dospěli k závěru, že ano. Opačné stanovisko zastává ministerstvo vnitra, není však závazné.

Otužilci přivítali jaro koupelí ve Vltavě

Otužilci v neděli tradičně přivítali jaro koupelí ve Vltavě v Praze u železničního mostu. Účast byla poněkud symbolická, do vody vstoupili tři lidé. Zatímco jeden z otužilců udělal jen pár temp, pokořitel kanálu La Manche Richard Blatný přeplaval ze Smíchova na druhý břeh a zpět.

Voda ve Vltavě měla kolem pěti až šesti stupňů Celsia. "Je to příjemné osvěžení, mohu každému doporučit," řekl novinářům Blatný potom, co vylezl na břeh. I podle dalších otužilců byla koupel "celkem příjemná". Na své kolegy se přišel podívat Petr Marek, který se nedávno vrátil z výpravy z Grónska, kde prý bylo krásných minus 20 až minus 30 stupňů Celsia. Do řeky nevlezl. "Je moc teplo," vysvětloval s úsměvem.

Otužilci říkají, že se na ně ostatní lidé dívají tak trochu jako na podivíny. "Je to ale seriózní sportovní odvětví," zdůraznil Blatný. Chlad navíc může mít kladné účinky na zdraví člověka, dodal.

Lyžaři využili poslední zbytky sněhu na Klínovci a Božím Daru

Poslední zbytky sněhu využili lyžaři o víkendu na Klínovci a Božím Daru. Šlo zřejmě o jednu z posledních možností letošní sezony. Vleky postupně ukončují provoz a nepočítá se už ani s úpravou běžeckých tratí. Na Šumavě už jsou lyžařské areály mimo provoz, zjistila ČTK.

Zatím přijatelné podmínky jsou na Klínovci, nejvýše položeném areálu Krušných hor. "Prakticky celý areál je v provozu. Ale lidí už bylo o víkendu hodně málo," řekla pracovnice skiareálu. Na Božím Daru byl o víkendu v provozu už jen areál Novako. "Lidí ale bylo už málo. Skončily prázdniny a navíc fouká silný vítr, takže na lyže už vyrazili jen ti, kteří si chtěli užít poslední možnost si zalyžovat," uvedla pracovnice božídarského infocentra. Ve středu byly naposledy upraveny i některé běžecké tratě, ale už nyní jsou na pláních místa bez sněhu, a tak se s další úpravou tratí už nepočítá. Přesto ještě v neděli na Jahodové louce uspořádali Karlíkův běh pro mládež.

Šlesingr zakončil biatlonovou sezonu patnáctým místem

Biatlonista Michal Šlesingr zakončil sezonu patnáctým místem v závodu s hromadným startem v Chanty Mansijsku. Dvojnásobný medailista ze světového šampionátu v Anterselvě si tak v konečném pořadí Světového poháru polepšil na 16. pozici.

Plavkyně Pechanová zopakovala na MS páté místo

Pátou pozici obhájila Jana Pechanová na mistrovství světa v Melbourne v závodu dálkových plavkyň na pět kilometrů. Dvojnásobná vicemistryně světa prohrála boj o bronz až v závěrečném finiši čtyř žen o půl sekundy.

Tenista Šnobel vyhrál ve Vietnamu svůj první challenger

Tenista Pavel Šnobel vyhrál ve Vietnamu svůj první challenger ATP. Turnajem s dotací 50.000 dolarů prošel bez ztráty jediného setu a úspěšnou pouť korunoval nedělní výhrou ve finále nad Farruchem Dustovem z Uzbekistánu 6:3 a 7:6. Sedmadvacetiletý Šnobel, který trénuje v Ostravě na Vysoké škole báňské, je trojnásobným mistrem republiky ve dvouhře z let 2001, 2004 a 2006.

Enge dokončil po kolizi úvod ALMS na osmém místě v GT2

Tomáš Enge obsadil v zahajovacím závodě vytrvalostního seriálu automobilových okruhových závodů ALMS v Sebringu osmé místo ve třídě GT2 a dvaadvacáté místo celkově. Na výsledku českého jezdce, který v kvalifikaci dosáhl ve své třídě druhého nejlepšího času, se podepsala kolize v úvodu dvanáctihodinového závodu.

Sdruženář Slavík překvapil na závěr sezony SP pátým místem

Český sdruženář Tomáš Slavík dosáhl v závěrečném závodě sezony Světového poháru životního úspěchu a na legendárním Holmekollenu si v neděli dojel ve sprintu pro páté místo. Pětadvacetiletý člen liberecké Dukly, jehož nejlepším umístěním v kariéře SP byla dosud dvakrát 24. příčka, těžil v běhu na 7,5 km z vynikající výchozí pozice po skoku, po němž mu patřila třetí pozice.

Rybařík i Radová skončili osmí na SP bikerů v maratonu

Čeští bikeři Ivan Rybařík a Barbora Radová vybojovali shodně osmá místa v úvodním dílu Světového poháru v maratonských závodech na horských kolech. Devadesátikilometrovou trať na Kanárských ostrovech zvládl Rybařík o necelých deset minut pomaleji než vítězný Leonardo Paez z Kolumbie, Radová ztratila po 77 kilometrech na nejrychlejší Finku Piu Sundstedtovou zhruba patnáct a půl minuty.

České curlerky podlehly na MS Dánsku i Švýcarsku

Českým reprezentantkám v curlingu zůstala po čtyřech odehraných zápasech na světovém šampionátu v Japonsku na kontě jedna výhra. V neděli v Aomori podlehly Dánkám 0:8 a následně i Švýcarkám.

Čeští vodní slalomáři vyhráli dva závody v generálce na MS

Kajakářka Marie Řihošková a deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem vyhráli v brazilském Foz do Iguassu takzvané předmistrovské závody, které byly generálkou pořadatelů i vodáků před zářijovým světovým šampionátem ve vodním slalomu. Na stupně vítězů se v Jižní Americe prosadila i Irena Pavelková, jež obsadila třetí místo.

Počasí v České republice

Je převážně zataženo, občasný déšť nebo přeháňky. Teploty klesnou na 3 až -1 stupeň Celsia, na východě bude kolem 5 stupňů.

V pondělí čekáme oblačno až zataženo, na většině území přeháňky nebo občasný déšť, od středních poloh sněžení. Ojediněle bouřky. Teploty vystoupí na 4 až 8 stupňů Celsia, na horách bude kolem nuly.