Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Referendum v Trokavci odmítlo americký radar

Obyvatelé Trokavce na Rokycansku v sobotu v obecním referendu téměř jednomyslně odmítli stavbu americké radarové základny nedaleko obce. Ze 72 účastníků referenda jich 71 dalo obecnímu zastupitelstvu mandát k tomu, aby podnikalo veškerá zákonná opatření k zamezení výstavby základny. Pro českou vládu ani parlament ale výsledek referenda není závazný.

Trokavec má asi stovku obyvatel, zapsaných voličů bylo 88. Pokud by radarová základna skutečně stála ve vojenském újezdu Brdy, byl by Trokavec nejbližší obcí. Je první obcí v republice, která k tomuto tématu referendum vypsala. Podle starosty Jana Neorala se o uspořádání podobného lidového hlasování zajímaly už i další obce v okolí.

V centru Prahy protestovalo 150 odpůrců americké základny

Zhruba 150 lidí se v sobotu sešlo na Václavském náměstí v Praze, aby protestovali především proti umístění radarové části protiraketové základny USA v Česku. Demonstraci namířené také proti válkám a rasismu vévodily transparenty pořádajícího Komunistického svazu mládeže, polských Mladých socialistů a Klubu českého pohraničí.

Komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček protestujícím řekl, že se Spojené státy snaží o rozmístění svých základen do všech evropských zemí, aby se Evropa stala jejich územím. "Je čas, abychom řekli, že nic takového nechceme, a že ve střední Evropě i v České republice nám bylo vždycky dobře, když jsme tady žádné cizí vojáky neměli, když tady žádné cizí základny nebyly a když jsme o svých věcech mohli klidně a mírově se svými sousedy dohodnout to, co potřebujeme," uvedl Kohlíček.

V Blansku protestovali extremisté

V Blansku v sobotu odpoledne protestovali členové a sympatizanti nacionalistické skupiny Národní čest. Chtěli tak upozornit na údajné neřešené problémy a kriminalitu, kterou prý ve městě působí Mongolové. V centru města se podle policie sešlo téměř 100 extremistů. Policisté zadrželi jednoho muže, který byl podnapilý a při protestu hajloval. Jinak se pochod nacionalistů i jejich mítink obešel bez incidentů.

Podle nacionalistů Mongolové v minulosti napadli obyvatele města; když se vraceli z diskotéky, házeli po nich kameny nebo jim vyhrožovali noži. Policisté ani vedení města však žádné delikty nezaznamenali. Mezi Mongoly je podle nich minimální kriminalita. Nejvážnějším přestupkem z poslední doby bylo, když si Mongolové na ubytovně zabili a upekli ovci.

V Blansku žije asi 400 Mongolů. Pracují v tamním závodě firmy Apos, kde pošívají volanty.

Sokolové si pódiovým cvičením připomněli 145. výročí

K bájnému ptáku Fénixovi, který vždy mladý a silnější vstává z popela po své smrti, přirovnal v sobotu český Sokol předseda vlády Mirek Topolánek. Na přehlídce pódiových skladeb, kterou si spolek v Praze připomenul 145. výročí vzniku, zavzpomínal, jak sám chodil v rodném Vsetíně cvičit. Nemohl tehdy do Sokola, protože komunistický režim sdružení zakázal. "Ani bolševici ho nezničili, i já, když jsme chodil cvičit, jsem říkal, že jdu do Sokola," řekl premiér novinářům. Sokol pro něj znamená známku národní identity.

Starosta České obce sokolské Jaroslav Bernard uvedl, že za 145 let se změnila náplň činnosti spolku. V jeho začátcích tvořili většinu členů cvičící muži, nyní se sdružení věnuje hlavně mládeži. Sokoli do věku 17 let tvoří 40 procent členské základny čtvrtého nejpočetnějšího občanského sdružení v zemi. V současné době obec eviduje v 1800 oddílech přes 60.000 cvičenců, kteří provozují na 60 druhů sportů. K tradičním přibyly i moderní, jako je softbal, baseball, lakros, metaná, trampolíny, triatlon, asijské bojové sporty či kulturistika.

Sokol vznikl jako první česká tělocvičná organizace v Rakousku-Uhersku v době politického uvolnění 60. let 19. století z iniciativy Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. V dalším století organizace nemohla fungovat za obou světových válek ani za komunistického režimu. Činnost Sokol obnovil v roce 1990. Nyní má Sokol téměř 190.000 členů.

V. Havel odhalil v Brně desku opomíjenému filozofu Šafaříkovi

Osobnost opomíjeného brněnského filozofa Josefa Šafaříka bude připomínat pamětní deska na domě v Grohově ulici číslo 6 v centru Brna, kde Šafařík prožil téměř celý svůj tvůrčí život.. Dílo výtvarníka Milivoje Husáka je umístěno v sobotu odhalil bývalý prezident Václav Havel. Podle něj Šafaříkovo dílo je výzva, abychom přemýšleli o světě, o sobě, svém postavení v něm a o své odpovědnosti. Ocenil, že polozapomenutého filozofa "si pro sebe objevili mladší". Narážel tím na fakt, že v Brně se vytvořila skupina lidí, kteří Šafaříkovo dílo studují, hlásí se k jeho odkazu a letos, kdy by se filozof dožil sta let, uspořádali o mysliteli konferenci.

Havel filozofa znal od svých deseti let a na konferenci se vyznal, že Šafařík jej ovlivňoval v jeho tvorbě i životě. Dedikoval mu také svou hru Ztížená možnost soustředění. Ačkoli Šafařík v Brně bydlel půl století přímo naproti filozofické fakultě, znal jej pouze úzký okruh disidentů a na katedru filozofie prý nikdy nevstoupil.

Náměstek ministra zemědělství rezignoval

Náměstek ministra zemědělství pro lesní a vodní hospodářství Roman Schindler, který byl ve funkci od ledna letošního roku, ve čtvrtek rezignoval. Podle tiskové zprávy ministerstva "Roman Schindler v odůvodnění svého odstoupení z funkce náměstka ministra uvedl osobní a zdravotní důvody". Noviny Mladá fronta Dnes ale v sobotu napsaly, že Schindler neoprávněně používal titul inženýr, což je podle deníku skutečný důvod jeho rezignace. Mluvčí ministerstva Táňa Králová deníku řekla, že o skutečných důvodech Schindlerova odstoupení slyšela. "Ta zpráva se k nám dostala. Ještě ale, než se to začalo prověřovat, pan Schindler sám odstoupil," uvedla mluvčí.

Širší vedení lidovců opět podpořilo Čunka

Širší vedení KDU-ČSL v pátek podpořilo svého předsedu Jiřího Čunka, který čelí obvinění z korupce. Pro usnesení hlasovalo 53 z 56 přítomných lidovců. Na zasedání celostátní konference se ale dostavily jen asi dvě třetiny jejích členů. Podle usnesení lidovci vyjadřují plnou podporu svému předsedovi, který politicky nechyboval a postupoval "naprosto uváženě".

Ochranáři našli tři uhynulé orly mořské

Tři uhynulé orly mořské našli v uplynulých dnech ochranáři a myslivci v Chráněné krajinné oblasti Pálava a v jejím okolí. U jednoho z těchto dravců se potvrdilo, že zahynul kvůli otravě karbofuranem - což je přípravek k hubení škůdců a v zemědělství se nesmí používat. U dalších dvou ptáků je příčina úhynu zatím neznámá. Orel mořský je mimořádně vzácný. Má bílou hlavu, s rozpětím křídel měří až 2,5 metru a je největším orlem Evropy.

Vychází povídková kniha Miloše Urbana

V pondělí vyjde nová kniha jednoho z nejčtenějších současných českých prozaiků Miloše Urbana. Oproti předchozím titulům se nejedná o nové ucelené románové či novelistické dílo, ale o sbírku deseti povídek s názvem Mrtvý holky. Některé z povídek se již objevily v časopisech.

Kritikou i čtenáři oceňovaný autor Miloš Urban debutoval v roce 1998 mystifikační prózou s námětem literární historie Poslední tečka za Rukopisy; ten i další jeho romány a novely vzbudily čtenářský a kritický ohlas nejen v tuzemsku. Například román Sedmikostelí byl zatím přeložen či je překládán do deseti jazyků.

Varga na českém turné připomene své nedávné šedesátiny

S dvouměsíčním zpožděním přijede na přelomu března a dubna oslavit své lednové 60. narozeniny na krátké turné po Česku slovenský hráč na klávesové nástroje Marián Varga. Krátké turné po českých klubech zahájí 28. března v pražském Vagonu, kde o den později koncert ještě zopakuje. V následujících dnech vystoupí také v České Lípě a Chomutově. Poté se hudebník před české fanoušky vrátí ještě 26. dubna, kdy vystoupí v Libochovicích na Litoměřicku. Sérii Varga zakončí 16. května v Brně.

Řadu svých nejslavnějších skladeb Varga nedávno nahrál společně se svými krajany z Moyzesova kvarteta. Na pulty českých prodejen přijde zanedlouho i série sedmi zvukově upravených verzí alb Vargovy někdejší skupiny Collegium Musicum natočených v 70. letech minulého století i speciální výběrové dvojalbum hitů nazvané Hommage a Marián Varga.

Varga patří mezi největší osobnosti slovenské rockové hudby. Jako dvacetiletý začal hrát ve skupině Prúdy, která silně ovlivnila tvář rocku na Slovensku i v Čechách. Poté založil Collegium Musicum a počátkem 80. let začal vystupovat sólově.

Na Břeclavsku vytvořili nejdelší kolonu traktorů

Vinaři ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku jsou od soboty držiteli rekordu ve vytvoření nejdelší kolony traktorů. Vozů, které používají na práce ve vinicích, v ulicích města shromáždili 137, řekl ČTK jeden z organizátorů František Zapletal. Obyvatelé Velkých Bílovic tak překonali rekord, který dosud drželi Američané. Kolona traktorů měřila 521 metrů. Změřit ji a zaznamenat výsledek do knihy rekordů přijeli na Břeclavsko pracovníci agentury Dobrý den z Pelhřimova. Kolona, v níž mohly jet pouze traktory místních lidí, se pak rozjela městem na spanilou jízdu.

Akce se mohli zúčastnit pouze majitelé továrních výrobků traktorů; pořadatelé nepočítali malotraktory ani vozidla, která si na koleně doma vytvořili kutilové. Druhou podmínkou bylo, aby majitel byl z Velkých Bílovic. Podle Zapletala je ve Velkých Bílovicích asi 250 traktorů, ne všechny majitele či podniky se však podařilo přesvědčit, aby se do akce zapojili. I tak Velkobílovičtí několikanásobně překonali výkon Američanů, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů. V USA se skupině nadšenců podařilo shromáždit na jednom místě 19 strojů.

Mistrovi Valašska zhasla dýmka po 70 minutách

Nejlepším kuřákem dýmky na Valašsku je osmašedesátiletý Vlastimil Šenkýř. Nejstarší účastník soutěže v pomalém kouření O starostovu dýmku, která se v sobotu uskutečnila ve Valašské Meziříčí, vydržel bafat tři gramy tabáku celou jednu hodinu a deset minut.

Ve valašské kolibě se sešla asi třicítka milovníků voňavého tabáku. I přesto, že kouření dýmky je spíše gentlemanskou vášní, zasoutěžit si přišla i jedna žena. Ta ale svou dýmku špatně napěchovala a tabák jí zhasl po minutě bafání. "Dýmku kouřím jen jednou do roka, a to tady. Zkusila jsem to, protože to chutná manželovi," svěřila se.

Všichni účastníci dostali tři gramy tabáku a měli pět minut na to, aby je do dýmky nacpali. Dvě zápalky a časový limit jedné minuty jim poté musel vystačit na jeho zapálení. Pak už prý jen stačí nepřestat bafat. Na dodržování pravidel dohlíželo několik rozhodčích. Je například přísně zakázáno do hlavičky dýmky shora foukat nosem tak, aby se oheň rozdmýchal. Za dobu konání soutěže ve Valašském Meziříčí se ale s podvodníky organizátoři ještě nesetkali.

Ve Velké nad Veličkou lidé ochutnávali a hodnotili zelí

Jak připravit nejlepší kysané zelí, v sobotu probírali lidé ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku. Uskutečnil se tam jeden z největších koštů této pochutiny v Česku. Návštěvníci tradiční akce jako nejlepší vyhodnotili zelí Jiřího Březiny z Uherského Hradiště, další dvě příčky obsadili Josef Hořčica a Josef Falešník z Velké. Kvalita vzorků byla letos mimořádně dobrá, mezi nejlepšími zůstaly jen malé bodové rozestupy, řekl ČTK spolupořadatel Přemysl Vícha.

Košt ve velké se od mnoha podobných akcí liší v tom, že zelí hodnotí sami návštěvníci. Na koštu se jich sešlo kolem 500 a do hodnocení se aktivně zapojilo kolem 200 gurmánů. Kromě koštu hodnotili milovníci kysaného zelí také recepty z něj. Jako nejlepší vybrali nakonec "kočičák" Lídy Jursové z Brna. Jídlo se skládá z bramborové kaše, pokrájeného kysaného zelí a usmažené cibulky.

Pražský magistrát spustil nové stránky o cestovním ruchu

Pražský magistrát spustil nové webové stránky o cestovním ruchu. Jsou určeny zejména lidem, kteří se turistikou zabývají profesionálně nebo se zajímají o její rozvoj, informoval ČTK radní Milan Richter (ODS). Standardní informace pro turisty zájemci na internetové adrese http://cestovniruch.praha-mesto.cz/ nenajdou. "Budou se věnovat spíše cestovnímu ruchu jako oboru," uvedl radní. Běžné turistické údaje jsou na stránkách Pražské informační služby www.pis.cz.

Na nových magistrátních stránkách jsou například podrobné informace o struktuře, rozpočtu a činnosti odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu a o poradním sboru primátora pro cestovní ruch. Obsahují údaje o veletrzích cestovního ruchu, různé statistiky, budou také informovat o grantech v cestovním ruchu. Internetových stránek zaměřených na určitou oblast má magistrát několik. Informují například o bytech, památkách, dopravě a cyklistice ve městě.

Ostravská zoo se připravuje na neukázněné zákazníky

Profesionálním krmením zvířat s výkladem ošetřovatelů chce ostravská zoologická zahrada připomenout lidem, že mají zakázáno dávat zvířatům své jídlo osobně a tajně. Zákaz krmení totiž návštěvníci opakovaně porušují, řekl ČTK mluvčí zahrady Stanislav Derlich. V březnu a dubnu se lidé každý víkend i svátek dozvědí zajímavosti o osmi krmených druzích.

"Lidé si často myslí, že zvířata v zoo hladoví, což není pravda. Snažíme se udržovat je v kondici, aby netloustla. Ošetřovatelé nejlépe vědí, co a v jakém množství si zvířata mohou dovolit," vysvětlil pracovník zahrady. Podle něj je nejhorší, když lidé dávají zvířatům brambůrky a čokoládu. "Takové šílenosti jsou pro ně naprosto nevhodné i nebezpečné," varuje mluvčí zoo.

Socha v Malhoticích na Přerovsku se stala kulturní památkou

Socha svatého Jana Nepomuckého v Malhoticích na Přerovsku se dočkala ochrany státu. Sochu z roku 1816 prohlásilo nedávno kulturní památkou ministerstvo kultury. Podle odborníků je cennou ukázkou výtvarně působivé lidové sochařské práce. Další zapsání památky v Olomouckém kraji na seznam nemovitých kulturních památek odborníci vítají. "U takových památek se můžeme nyní vyjádřit k jejich opravám a jsou chráněny před zničením. Můžeme také využít finančních dotací z programů ministerstva kultury na jejich záchranu," řekl ČTK ředitel olomouckého ústavu Pavel Konečný. Podotkl, že prohlášení objektu za kulturní památku se stává prestiží i pro obec.

V celé České republice se na seznam nemovitých kulturních památek dostane ročně kolem 300 objektů. Dalších 60 až 70 bývá podle Konečného z tohoto seznamu vyškrtnuto.

Hrad Hauenštejn na Karlovarsku otevřel letos o měsíc dřív

O měsíc dříve než v minulém roce se letos otevřel pro návštěvníky hrad Hauenštejn u Ostrova na Karlovarsku. Protože zima byla mírná, může být Hauenštejn, ještě před pár lety téměř zřícenina, letos zpřístupněn dříve. Také další záchranné práce mohou začít s předstihem. Loni byla dokončena střecha a v prvním patře byly obnoveny další dvě komnaty. Nyní tak jsou na hradě už tři funkční komnaty.

Zpřístupněno bylo ve vstupní bráně sklepení lámané ve skále s gotickými zděnými oblouky. "Náš cíl je vždy něco vyčistit a hned to zpřístupnit, opravit a zase zpřístupnit," uvedl majitel hradu Pavel Palacký. Trosky Hauenštejna koupil v roce 2000 od obce Krásný Les. Na záchranu historického objektu už získal Palacký dotace od ministerstva kultury, karlovarského krajského úřadu a dalších institucí či soukromých v celkové výši přes deset milionů korun.

Olomoučané vyrazili společným výletem na kole přivítat jaro

V cyklistických helmách a ve sportovních trikotech v sobotu vyrazily zhruba dvě desítky Olomoučanů na letošní první společný výlet na kolech, jehož cílem bylo řádně přivítat příchod jara. Své dopravní prostředky oprášili po zimě milovníci cyklistiky na cestách vedoucích přes obce v okolí Olomouce a po Litovelském Pomoraví. Od záměru je neodradil ani drobný déšť a poměrně chladné počasí.

Ročně občanské sdružení Olomoučtí kolaři pořádá zhruba 15 společných výletů. Část je určena pro širokou veřejnost, které zástupci sdružení představují nové cyklostezky v Olomouci a jeho okolí. Část výletů podnikají také vlakem do širokého okolí. Hlavním cílem sdružení je dbát na to, aby se v Olomouci stavěly cyklostezky, které by zajišťovaly nejen pohodlí, ale i bezpečí cyklistů.

Jarní sezonu zahájilo na Vysočině rekordních 650 turistů

Jarní turistickou sezonu zahájilo na Vysočině rekordních více než 650 účastníků pochodu krajem Posázaví. Turisté si z náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou vyšlápli k hradu Lipnici či opačným směrem na Benetice. Cyklisté vyjeli na okruh přes Ledeč nad Sázavou. Podle sil si mohli vybrat ze tří tras, deset až 30 kilometrů dlouhých. Počasí, tak jako loni, nebylo na otevření jarní sezony na sklonku zimy příliš ideální, foukal vítr a pršelo. "Nálada je ale výborná, jsme rádi, že se zase po čase vidíme a můžeme si popovídat," řekla cestou z hradu členka oblastního výboru Klubu českých turistů (KČT) Vysočina Míla Bradová.

Do Jeseníků se vrátila zima

Do Jeseníků se po jarním počasí, které panovalo tento týden, v sobotu znovu vrátila zima. Na horách sněží a fouká silný nárazový vítr. Lyžaři se podle informací tamní horské služby stahují především do lyžařského střediska na Ovčárně, kde je až metr sněhu. Záchranáři však upozorňují na to, že kvůli velké koncentraci lidí může narůst i počet úrazů například při srážkách. Během sobotního dopoledne již volali do tohoto střediska dvakrát sanitku.

V Jeseníkách i nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Hrozba pádu lavin však platí v místech, která leží mimo turistické trasy.

Špatné počasí nepřeje lyžařům v moravskoslezských horách

Počasí na moravskoslezských horách v sobotu lyžařům nepřálo. V Beskydech bylo zataženo, místy sněžilo i pršelo, teploty se pohybovaly od jednoho stupně pod nulou do plus tří stupňů Celsia. V provozu byly pouze vleky v Pustevnách, Mezivodí a na Lysé Hoře. Podle dispečera horské služby Karla Paličky lyžařské podmínky nezlepší ani nedělní ochlazení.

Krkonošská zimní střediska mají sněhu dost

V krkonošských horských střediscích lyžařská sezona stále pokračuje. Ve Špindlerově Mlýně i Janských Lázních na Trutnovsku v sobotu padal sníh, na vlecích se ale fronty netvořily, návštěvnost nedosahuje průměrných hodnot, řekli ČTK provozovatelé areálů. V Pardubickém kraji již sjezdovky osiřely, v pátek skončila sezona v posledním středisku v Dolní Moravě na Orlickoústecku.

Ještě ve čtvrtek doufali v ochlazení provozovatelé zimního střediska v Dolní Moravě na Orlickoústecku. Nakonec však sezonu ukončili. "Dál už to podmínky skutečně neumožňovaly. V této sezoně už pravděpodobně vleky znovu nespustíme," řekla ČTK Eva Janočková, vedoucí turistického informačního střediska Sněžník v Dolní Moravě.

Družstvo střelců na běžící terč má z ME bronz

O bronzovou medaili v soutěži družstev v neolympijské disciplíně běžící terč rozšířila česká výprava svoji sbírku cenných kovů z mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní. Ve francouzském Deauville ji vybojovali Miroslav Januš, Tomáš Caknakis a Bedřich Jonáš, kteří přidali třetí místo k týmovému titulu ze soutěže v mixu. V individuálním hodnocení bylo na závěr šampionátu českým maximem Janušovo sedmé místo. V olympijských disciplínách se Čechům nedařilo a mezi puškaři i pistolářkami se nevešli do první dvacítky.

Reprezentace tak vybojovala na ME čtyři zlaté medaile včetně pátečního nejcennějšího triumfu puškařky Kateřiny Kůrkové, která byla ve Francii jedinou českou zástupkyní ve finálových soutěžích v olympijských disciplínách. Výprava získala i jednu stříbrnou a celkem tři bronzové medaile.

Běžkyně na lyžích Janečková má z MS juniorů bronz za skiatlon

Běžkyně na lyžích Ivana Janečková získala na juniorském mistrovství světa v skiatlonu kategorie do 23 let v italském Tarvisiu bronzovou medaili. Třiadvacetiletá závodnice z Jablonce nad Nisou, která se před dvěma týdny zúčastnila i seniorského MS v Sapporu, vybojovala pro českou výpravu v Tarvisiu třetí medaili. Zlato na středním můstku získal skokan Roman Koudelka, v pátek doběhl junior Ondřej Horyna ve skiatlonu druhý.

Neumannová se rozloučila s Holmenkollenem sedmým místem

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila ve svém posledním závodě na legendárním Holmenkollenu sedmé místo. Čtyřiatřicetiletá olympijská vítězka a dvojnásobná mistryně světa ztratila na trati 30 km klasickou technikou více než dvě minuty na vítěznou Finku Aino Kaisu Saarinenovou, jež získala svůj první triumf v kariéře.

Pro Neumannovou byl sobotní závod předposlední v kariéře, v týdnu se jedou ve Stockholmu klasické sprinty ve Stockholmu, jichž se s největší pravděpodobností nezúčastní. V sobotu je pak na programu rozlučka ve Falunu, kterou obstará skiatlon.

Záhrobská byla v Lenzerheide šestá

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v konečném pořadí slalomu Světového poháru v této sezoně třetí místo. V závěrečném slalomu v Lenzerheide v sobotu skončila úřadující mistryně světa šestá. Zvítězila Rakušanka Nicole Hospová, která se po chybě dosud vedoucí ženy SP Marlies Schildové dostala i do čela průběžného pořadí.

Damm s Paesem postoupili v Indian Wells do finále čtyřhry

Český tenista Martin Damm si na turnaji v Indian Wells zahraje spolu s Indem Leanderem Paesem ve finále čtyřhry. V pátečním semifinále vyřadili nejvýše nasazenou švédsko-běloruskou dvojici Jonas Björkman, Max Mirnyj 12:10 v supertie-breaku, který nahrazuje rozhodující set. Jejich finálovými soupeři budou Izraelci Jonathan Erlich a Andy Ram.

České akvabely nepostoupily na MS do finále

České reprezentantky v synchronizovaném plavání Soňa Bernardová a Alžběta Dufková nepostoupily na mistrovství světa v Melbourne do finále technického programu dvojic. V sobotní kvalifikaci obsadily patnácté místo, za poslední postupovou pozicí dvanáctých Francouzek zaostaly o tři body.

Sobotní počasí v České republice

Je zataženo až oblačno, místy přeháňky nebo déšť. Noční teploty 3 až 7 stupňů Celsia v neděli vystoupí na 9 až 13 stupňů. Silný západní vítr.