Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vedení lidovců podpořilo Čunka

Širší vedení KDU-ČSL v pátek podpořilo svého předsedu Jiřího Čunka, který čelí obvinění z korupce. "Celostátní konference KDU-ČSL vyjadřuje plnou podporu svému předsedovi," citoval rezoluci místopředseda lidové strany Stanislav Juránek. Doplnil, že lidovci se shodli na tom, že jejich předseda politicky nechyboval a postupoval "naprosto uváženě". Pro usnesení hlasovalo 53 z 56 přítomných lidovců. Jiří Čunek potvrdil, že sám se hlasování zdržel. Nadále nemíní opustit koaliční vládu, i když někteří vládní politici včetně premiéra Mirka Topolánka (ODS) by byli raději, kdyby se do vyřešení případu stáhl z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. KDU-ČSL má podle Juránka zájem, aby se případ uzavřel co nejrychleji - svému lídrovi ale nedala žádný termín, do kdy by měl situaci řešit. Kauza se přitom může táhnout měsíce podle toho, jak rychle bude pracovat policie.

Vsetín odmítá, že prodej hokejového klubu organizoval Čunek

Vedení města Vsetína oznámilo, že veškeré kroky spojené s prodejem akcií místního hokejového klubu ruskému podnikateli byly předjednány v radě a byly součástí usnesení zastupitelstva. Popřelo tak informace pátečních Lidových novin, podle nichž prodej zorganizoval bývalý vsetínský starosta a nynější vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. Z obchodu podle LN nakonec sešlo, město si však údajně ponechalo čtyřmilionovou zálohu a nyní nedokáže vysvětlit, jak s penězi naložilo. Podle místostarosty Vsetína však město žádné peníze nedostalo. Informace v Lidových novinách označil místostarosta za lživé. Jde o manipulaci s veřejným míněním, zejména s míněním o Čunkovi. Město proto zvažuje podání trestního oznámení pro pomluvu a poškozování cizích práv. Hokejový klub se před pěti lety ocitl na pokraji krachu, většinu akcií proto za necelé dva miliony korun koupilo město. Následně chtělo akcie prodat. Tehdejší starosta Čunek odjel podle Lidových novin spolu se sportovním manažerem klubu Alexejem Jašinem do Moskvy, kde podepsal smlouvu o prodeji 70 procent akcí majiteli společnosti Atlantik Management Sport Group Andreji Belmačovi. Ten měl za akcie zaplatit 22 milionů korun, zaplatil však jen 4,5 milionu. Město oznámilo, že z obchodu sešlo. Radnice poté využila vágní formulace ve smlouvě a Belmačovu zálohu si ponechala. Nikdo z vedení města ani hokejového klubu přitom podle LN není schopen vysvětlit, kam se peníze poděly. Nelze to zjistit ani z účetní uzávěrky, klub ji totiž za tento rok neodevzdal.

ČSSD dementovala zprávu, že zvažuje trestní oznámení na Zemana

Sociální demokracie popřela zprávu, že zvažuje trestní oznámení na svého bývalého předsedu Miloše Zemana kvůli smlouvě, kterou před lety podepsal s advokátem Zdeňkem Altnerem. Podle prvního místopředsedy strany Bohuslava Sobotky byla tato zpráva, kterou zveřejnil server Aktualne.cz, čirou spekulací. ČSSD se nyní zabývá obranou proti Altnerovým požadavkům, a případnou odpovědnost bývalého vedení strany neřeší, tvrdí Sobotka. Analýzu celé kauzy ČSSD zadala týmu několika renomovaných právních kanceláří, její výsledek bude znám během několika týdnů, uvedla ČSSD v oficiálním prohlášení. Právníci také zkoumají, zda se Altner dohodnutými vysokými sankcemi, kvůli kterým se jeho pohledávka vůči sociální demokracii vyšplhala už téměř na 20 miliard korun, nedopustil lichvy. ČSSD zkoumá i to, zda z nevýhodně uzavřené smlouvy neměl profit někdo další. Podle šéfa strany Jiřího Paroubka je chyba při uzavírání smlouvy s Altnerem především u Ivo Svobody a u Miloše Zemana, protože rozhodli bez stranických grémií a na vlastní odpovědnost. Paroubek již dříve poslal Zemanovi dopis, ve kterém ho žádal, aby se omluvil za to, do jakých problémů stranu dostal. Bývalý předseda ale tvrdí, že se nemá za co omlouvat. Kdyby smlouvu odmítl, vznikl by v ČSSD poprask a byl by obviňován, že kvůli němu nemá sociální demokracie své tradiční sídlo.

Škromach se na sjezdu ČSSD neutká s Paroubkem o funkci předsedy

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se na nadcházejícím brněnském sjezdu ČSSD neutká s nynějším šéfem strany Jiřím Paroubkem o předsednické křeslo. Nebude se prý ucházet ani o funkci prvního místopředsedy, který přebírá vedení strany v případě, že předseda odstoupí. Novinářům řekl, že ale bude obhajovat post řadového místopředsedy. Paroubek tak nebude mít při volbě, která se bude konat už první den sjezdu, v pátek 23. března, konkurenci.

Poslanci přerušili schůzi kvůli letákům

Schůze v Poslanecké sněmovně byla v pátek přerušena, když jeden z přihlížejících na galerii pro hosty rozhodil mezi poslance balíček letáků s nápisem "Paroubek s KSČM půjde proti všem". Na rudých letácích formátu A4 byla fotomontáž s vyobrazením Vladimíra Iljiče Lenina, šéfa ČSSD Jiřího Paroubka a bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha. Politici se v té době již více než tři hodiny bouřlivě přeli o vznik Ústavu paměti národa, který má zkoumat a shromažďovat dokumenty z období komunismu. Staršího muže, který letáky rozhodil, zadržela parlamentní ochranka a předala ho policii. Výtržník ochrance řekl, že letáky do parlamentní budovy pronesl v obálce pod oblečením. Páteční incident s letáky ve sněmovně není první. Například loni koncem června při ustavující schůzi sněmovny rozhodil z galerie protikomunistický aktivista Jan Šinágl několik letáků, na kterých byl závazek šéfa KSČM Vojtěcha Filipa ke spolupráci s StB. V červnu 2004 pak byla ze sněmovny vyvedena skupina pěti mladých lidí, kteří rozvinuli na galerii pro hosty transparenty s nápisem "Lidé bděte" a "Milada Horáková by komunisty nevolila", aby tak vyjádřili nesouhlas s rostoucím vlivem komunistů na české politické scéně.

Ústav paměti národa směřuje k závěrečnému hlasování

Poslanci v pátek propustili k závěrečnému hlasování návrh na vznik Ústavu paměti národa. Sněmovna by o něm měla rozhodnout zřejmě příští týden. Ústav by se měl zabývat nejen dokumenty z období komunismu, ale i z doby nacistické okupace někdejšího Československa. Materiály Státní bezpečnosti a dalších složek by měl na rozdíl od původního záměru spravovat podle pravidel archivního zákona zvláštní Archiv bezpečnostních složek, který bude ústavu podřízen. Téměř pětihodinovou debatu o vzniku ÚPN provázely ve sněmovně střety mezi zástupci vládní koalice a levicovými poslanci. Levice normu odmítá - prý by přinesla zkreslené a jednostranné zkoumání historie. Podle pravicových zákonodárců naopak umožní lepší prozkoumání a zpřístupnění dokumentů komunistických tajných služeb.

Nečas chce zavést poukázky na zboží místo dávek

Část lidí v Česku, kteří pobírají sociální dávky, by místo peněz mohla od státu dostávat poukázky na nákup zboží. Tento systém, který nyní zavádějí tři pražské radnice, chce ministr práce Petr Nečas v budoucnu rozšířit v celé ČR. Poukázky mají zabránit zneužívání peněz od státu. Finance by podle Nečase dostávali lidé, kteří si sami hledají místo, rekvalifikují se nebo vykonávají veřejně prospěšné práce. Ministr chce touto změnou motivovat lidi závislé na sociálních dávkách k aktivnímu chování. Měli by se snažit vymanit z "pasti" sociální podpory, která jim mnohdy vyhovuje. V poukázkách by se nevydávaly jen příspěvky v hmotné nouzi, ale měly by fungovat v celém systému státní sociální podpory. Poukázky na jídlo a hygienické potřeby na zkoušku zavádějí Praha 2, 6 a 12. Budou je zde dostávat lidé, o nichž úředníci vědí, že si za podporu od státu kupují alkohol a cigarety. Rozhodnutí přitom leží na úřednících sociálních odborů. Po čase se vyhodnotí, zda se nový systém osvědčil. Nečasův předchůdce sociální demokrat Zdeněk Škromach označil tento návrh za "sociální rasismus". Je přesvědčen, že lidé, kteří jsou dlouhodobě bez práce, a bezdomovci si práci sami najít nedokážou. Místo "žebračenek" navrhuje posílit činnost terénních sociálních pracovníků.

Pražští soudci žádají výpomoc

Pražské soudy potřebují zvýšit počet soudců, protože jim zásadně přibylo agendy a jsou zahlceny případy. Na páteční schůzce s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem se soudci dohodli, že v dohledné době podají návrh na jmenování šesti až sedmi soudců, kteří by pomohli řešit nejpalčivější problémy u městského soudu a soudu pro Prahu 2. Podle předsedy pražského městského soudu Jana Sváčka by ale vzhledem k nárůstu počtu případů soudy v Praze potřebovaly 60 nových soudců. Při výpočtu chybějících lidí vychází z toho, že jeden soudce by měl dělat 30 případů měsíčně. Vedle nárůstu počtu případů soudy potřebují řešit také nahrazení soudců, kteří odcházejí například do penze. Další nároky vyplývají z nových zákonů. Ministr Pospíšil řekl, že vzhledem k rozšiřování působnosti soudů a nárůstu počtu případů je nutné situaci řešit personálně. Kvůli stavu veřejných financí se ale se Sváčkem dohodli na kompromisním řešení. "Samozřejmě konečné slovo má prezident, který se rozhodne, zda nové soudce jmenuje, či nikoliv," doplnil Pospíšil. Ministerstvo nyní zpracovává personální audit, který má dát odpověď na otázku, jak jsou kde soudci vytíženi. V Praze je nyní 560 soudců. V celé republice je kolem 3020 soudců, plánovaný plný stav je 3063.

Odbory jsou proti plošnému propouštění z veřejných služeb

Odbory pracovníků ve státních úřadech a organizacích nesouhlasí s propouštěním úředníků a zaměstnanců veřejného sektoru, které plánuje vláda. Podle nich není snížení počtu pracovníků v některých oborech již možné, protože by ohrozilo kvalitu a dostupnost veřejných služeb. Na pátečním sjezdu odborového svazu státních orgánů a organizací to řekla jeho předsedkyně Alena Vondrová. Veřejný sektor by podle ní museli opustit například i hasiči, policisté či učitelé. Kabinet chce plošným propouštěním řešit problémy státního rozpočtu bez ohledu na dopady na kvalitu a dostupnost veřejných služeb, uvedla Vondrová. Vláda chce do roku 2010 zeštíhlit státní správu každoročně nejméně o tři procenta pracovníků. Podle údajů ministerstva financí by se počet míst měl v příštích třech letech snížit z nynějších zhruba 458.000 na asi 417.000, tedy každoročně zhruba o 13.800 postů. Stát by tak ušetřil téměř 30 miliard korun. Odbory také chtějí, aby platy ve veřejné správě a službách v příštím roce rostly zhruba o pět až šest procent. Letos vzrostly tarifní platy v průměru o pět procent. Pracovníci by si tak měli proti loňsku přilepšit průměrně o 1050 korun. Ve veřejné správě a službách pracuje na 750.000 lidí. Zhruba 450.000 z nich dostává mzdu ze státního rozpočtu, ostatní ji pobírají z jiných veřejných rozpočtů. Průměrný plat ve veřejné správě dosáhl podle Vondrové loni zhruba 22.900 korun.

Sdružení postižených chtějí vyšší dotace

Organizace zdravotně postižených požadují po ministerstvu zdravotnictví víc peněz na svou činnost. Letos by od něj totiž měly dostat zhruba o čtvrtinu menší dotace než loni. Sdružení zdravotně postižených a neziskové organizace dostaly v roce 2005 od ministerstva 196 milionů korun. Loni to bylo 166 milionů korun a letos se má rozdělit 120 milionů korun. Zástupci sdružení handicapovaných v pátek předali ministerstvu dopis, kde ministra Tomáše Julínka vyzvali ke schůzce a jednání. Potvrdil to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta musel úřad dotace krátit kvůli zadluženému zdravotnictví. Cikrt uvedl, že ministerstvo chce i nadále podporovat konkrétní projekty pro nemocné. Rada podle Krásy ale navrhuje, aby dotace do budoucna nerozdělovalo ministerstvo zdravotnictví, ale úřad vlády. Podle Krásy nyní organizace vyčkají, jakou odpověď od ministra dostane. Pokud se s jejich zástupci nebude chtít sejít, jsou připraveni obrátit se na premiéra Mirka Topolánka.

Euro: Sazby DPH mají být devět a devatenáct procent

Ministerstvo financí navrhne vládě, aby se snížená sazba daně z přidané hodnoty zvýšila z pěti na devět procent. Vyšší, základní sazba má zůstat na úrovni 19 procent. Informoval o tom server Euro OnLine. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob však řekl, že jde pouze o jednu z mnoha desítek pracovních variant. Reforma podle něj bude představena začátkem dubna. Úpravy sazeb DPH budou součástí širších daňových úprav a reformních kroků v sociální oblasti. O konečné podobě změn budou v příštích týdnech jednat ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Opoziční sociální demokracie se přitom v minulosti nechala slyšet, že trvá na zachování snížené pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. Nárůst nižší sazby DPH by měl podle Eura zvýšit rozpočtové příjmy zhruba o 25 miliard korun v roce 2008. Tyto příjmy mají v zásadě nahradit částku, o kterou Česko přijde nižším výnosem daní z příjmu. Kabinet Mirka Topolánka hodlá zavést jednotnou sazbu pro daně z příjmu a výrazné slevy na těchto daních.

České firmy budou stavět elektrárnu v Pákistánu

České firmy se budou podílet na stavbě paroplynové elektrárny Baloki v Pákistánu. Generálním dodavatelem projektu v hodnotě zhruba 150 milionů dolarů (3,1 miliardy korun) je společnost Škodaexport Praha, která zastřešuje práci několika dalších firem z Česka a zahraničí. Česká exportní banka (ČEB) v pátek podepsala s největší evropskou bankou HSBC dohody o spolupráci při financování stavby. Úvěrová rizika spojená s financováním a vystavením záruk pokrývá pojištění Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP. Obchodní výměna mezi Českou republikou a Pákistánem v posledních letech roste, Česko má ale s touto zemí dlouhodobě zápornou bilanci. Například loni se obrat vzájemného obchodu podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu zvýšil z 60,4 milionu dolarů v roce 2005 na 71,8 milionu dolarů. Český vývoz do Pákistánu v roce 2006 činil bezmála 31 milionů dolarů a naopak import z Pákistánu obnášel 40,9 milionu dolarů.

Celníci objevili na Mostecku v kamionu nelegální německý odpad

Severočeští celníci odhalili při běžné silniční kontrole na Mostecku v kamionu chomutovské firmy R HOLDING nelegální odpad z Německa. Řidič přepravoval 21 tun drceného komunálního odpadu, k němuž nepředložil příslušná povolení, informoval mluvčí ústeckého krajského celního ředitelství Jiří Nejedlý. Vůz je odstaven v areálu skládky firmy Celio nedaleko Litvínova. "Není to první letošní případ. Na začátku února jsme na stejné trase nedaleko Českých Zlatníků na Mostecku odhalili nelegální německý odpad v kamionu stejné firmy. Deklarované PET lahve sice v autě byly, ale jen ve třech balících. Za nimi bylo skryto dalších 39 balíků slisovaného komunálního odpadu," uvedl Nejedlý. Případem se nyní zabývá Česká inspekce životního prostředí. První kamion podle Jiřího Turka z ústeckého oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí už ministerstvo životního prostředí vrátilo do Německa, o druhém nyní rozhoduje. "Vzhledem k tomu, že byl odpad odhalen při přepravě, je za něj zodpovědný odesílatel, německá firma Sortek. Nicméně společnost R HOLDING, která provozuje třídírnu odpadů, podrobíme hloubkové kontrole," doplnil Turek.

Inspekce odhalila další výskyt listerie

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala veškerou výrobu lahůdek a ananasových kostek pražské firmě Maso West. U čtyř druhů výrobků vyrobených v jejím jediném výrobním závodě v Klatovech, odhalil laboratorní test nebezpečnou bakterii listeria. Potvrdil to mluvčí SZPI Ivo Klemeš. Bakterii listeria monocytogenes obsahoval bramborový a Prosecký salát s dobou použitelnosti do 15. března, obložené vejce s dobou použitelnosti do 10. března a ananasové kostky s dobou použitelnosti do 8. března. SZPI uložila zákaz výroby v této provozovně již 2. ledna, uvolnila jej o osm dní později. "Od ledna tam každý týden provádíme zesílený dozor. Odebrali jsme už desítky vzorků a všechny byly negativní," řekl Richard Bílý, ředitel Krajské veterinární správy. Ta ale dozoruje pouze bourárnu a masnou výrobu, a nikoli provoz lahůdek, kde se vyrábí zmíněné závadné saláty. Firma podle Bílého plně spolupracuje. Maso West dosud neví, z jaké suroviny se 2. ledna dostala do salátu Rumcajs bakterie listeria. Od klatovských hygieniků si nechala provést rozbory surovin za desítky tisíc korun, ale zatím se žádného původce nedopátrala.

Zájem cizinců o luxusní byty v Praze roste

Cizinci mají stále větší zájem o krátkodobé pronájmy luxusních zařízených bytů v centru Prahy. Pronajmout si kompletně zařízený byt je pro ně alternativa k hotelovému pobytu. Uvedl to Aleš Ježek z realitní společnosti Home Sweet Home. Za zhruba pět tisíc korun na noc je podle něj možné si pronajmout dvoupokojový byt v Praze 1 nebo až stometrový na Vinohradech. Komfortní jednopokojové byty s velkou kuchyní nebo terasou, případně garáží, jsou dostupné za cenu kolem 3000 korun. Při pronájmu bytu je přitom narozdíl od hotelu lhostejné, kolik osob jej obývá. O zařízené byty mají zájem především rodiny s malými dětmi. Druhou významnou skupinou zájemců jsou zahraniční obchodníci, kteří v tuzemsku hodlají setrvat jeden a půl až tři měsíce, a pak také zahraniční manažeři českých poboček nadnárodních společností. Ti obvykle hledají pronájmy na půl až jeden a půl roku. Typické je pro ně to, že hledají pronájmy v centru Prahy, aby neztráceli zbytečně čas dojížděním a stáním v dopravních zácpách. Nejvíce se poptávají byty v Praze 1 a na Vinohradech.

Při opravě katedrály se našly lidské ostatky

Při výkopových pracích na odvodnění katedrály Nanebevzetí Panny Marie v kutnohorské městské části Sedlec bylo objeveno pravděpodobně středověké pohřebiště a několik desítek pražských grošů ze 14. století. Nález nyní zkoumají archeologové. Lidské ostatky byly uloženy v několika vrstvách, mohou tedy být z období středověku až baroka. Podle předběžné prohlídky zasahují některé kostry až pod základy kostela. Lidé zde byli patrně pohřbíváni dřív, než se chrám začal stavět. Jeho základy přitom byly položeny kolem roku 1300 v místě původního románského klášterního kostela. Archeologický průzkum práce na odvodnění chrámu zastaví i prodraží. Nejnižší odhady hovoří o nákladech půl milionu korun. Rekonstrukce chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který je na seznamu dědictví UNESCO, začala v roce 2001 a byla zařazena do programu záchrany architektonického dědictví. Z něj dostala církev včetně loňského roku na rekonstrukci dohromady 30 milionů korun, dalších 18 milionů korun přidala ze svého. Celkové náklady by měly být kolem 54 milionů korun.

Rádio Svobodná Evropa chce před novým sídlem památník

Rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda chce mít v místě svého budoucího působiště v Praze na Hagiboru nové umělecké dílo. Vyhlašuje proto soutěž pro výtvarné umělce na zhotovení venkovního sochařského díla, které by mělo být Památníkem svobody. Uzávěrka soutěžních návrhů je 29. června. Pomník by měl reprezentovat základní poslání rozhlasové stanice - tedy svobodu, svobodu slova, otevřenost, pospolitost, důstojnost, sílu a dobrou vůli, říkají organizátoři soutěže. Socha by měla stylově odpovídat nové budově, kterou staví studio Cigler/Marani Architecs. Dokončení nového multimediálního sídla, kam se stanice bude stahovat z budovy bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy, se plánuje na srpen příštího roku. O přestěhování rádia sídlícího od roku 1995 v budově bývalého Federálního shromáždění se začalo uvažovat po útocích na New York a Washington 11. září 2001. Nové místo hledala Praha a Česká republika dlouho, na Hagiboru se začalo stavět loni v říjnu.

Trutnovský festival bude letos věnován Václavu Havlovi

Letošní hudební festival Open Air Music Festival Trutnov, přezdívaný Český Woodstock, jeho pořadatelé věnují bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Festival, jehož vznik před 20 lety v roce 1987 je spojen s českým undergroundem, se uskuteční 16. až 19. srpna. Uvedl to zakladatel a pořadatel festivalu Martin Věchet. Havel, který má chalupu na nedalekém Hrádečku, je častým návštěvníkem přehlídky. Každoročně na festival přijíždí na 10.000 lidí. Loni se na několika scénách vystřídala stovka kapel a zpěváků. Loňský festival pořadatelé věnovali Rychlým šípům, Tomu Sawyerovi a Vinnetouovi. Nejstarší rockovou přehlídku v Česku pod širým nebem založil Věchet v roce 1987 společně s Františkem Stárkem. Akce se tehdy měla uskutečnit na soukromém Věchetově pozemku, ale tehdejší komunistická policie ji rozehnala a organizátory pozatýkala. Festival se od roku 1990 konal s dvěma výjimkami každým rokem.

V Česku loni vyšel rekordní počet knižních titulů

V České republice loni vyšlo rekordních 17.019 knižních titulů. Roste ale i počet vydávaných knížek pro děti. Údaje pocházejí z internetové stránky Národní knihovny, která statistiku vydaných titulů zpracovává. Struktura knižní produkce se v posledních letech nemění. I loni převažovaly knihy v češtině - 14.832 titulů. V překladové literatuře tradičně vládne angličtina, která tvoří přibližně polovinu z pěti tisíc přeložených knih. Loni se oproti předchozímu roku zvýšil počet beletristických titulů o zhruba 400 na 3746. Podíl beletrie na celkovém počtu vydaných knih ale klesá - v polovině 90. let to bylo kolem 30 procent, nyní jen něco málo přes 20 procent, v Evropě je to však standard. Velká část každoroční knižní produkce se ale vlastně ani nedostane na knižní pulty, přibližně polovinu totiž tvoří tituly vydávané školami a státními institucemi.

Sáblíková má další světový rekord

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková v Calgary vytvořila nový světový rekord na 10.000 metrů. Dvojnásobná světová šampionka a vítězka Světového poháru dosáhla na neolympijské trati čas 13:48,33 minut a jako první žena se dostala pod hranici čtrnácti minut. Devatenáctiletá rodačka z Vysočiny, která na víkendovém MS na jednotlivých tratích v Salt Lake City vytvořila světový rekord i na poloviční trati, přitom v Calgary původně neměla startovat. Ve středu zrušila kvůli únavě start na pětce a neplánovala závodit ani ve čtvrtek. Na poslední chvíli si to ale rozmyslela.

Horyna získal na MSJ stříbro ve skiatlonu

Běžec na lyžích Ondřej Horyna získal v pátek na mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování stříbrnou medaili. Dvacetiletý závodník z Trutnova obsadil ve skiatlonu na 20 kilometrů druhou pozici s odstupem 1,2 sekundy za vítězným Eirikem Kurlandem Olsenem z Norska. Horyna byl loni na MSJ členem bronzové štafety. Ve čtvrtek získal pro Česko premiérovou medaili, a hned zlatou, skokan Roman Koudelka. Ve skiatlonu juniorek, které absolvovaly trať 10 km, byla z Češek nejlepší Eliška Hájková na jedenáctém místě. V závodě družstev v severské kombinaci obsadilo české kvarteto Miroslav Dvořák, Tomáš Vambera, Lukáš Havránek, Petr Kutal osmou pozici.

Počasí

Má být oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 8 až 12, na jihovýchodě až 14 stupňů, na horách kolem 4.