Zprávy

Lidovci a ČSSD chtějí vybrat prezidentského kandidáta během jara

Během jara by lidovci stejně jako sociální demokraté měli vybrat možné kandidáty do prezidentské volby, která se uskuteční za rok. KDU-ČSL chce mít jasno do tří měsíců, sociální demokraté budou potřebovat asi dva měsíce. Předsedové obou stran Jiří Čunek a Jiří Paroubek to uvedli během dnešního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Předpokládají, že poté parlamentní strany mezi sebou začnou jednat o podpoře svých adeptů či možnosti společného postupu.

Zatímco Paroubek chce na nadcházejícím sjezdu prosadit usnesení, aby žádný z 84 poslanců ani senátorů ČSSD v tajné volbě nehlasoval pro současného prezidenta Václava Klause, Čunek takový stranický závazek v KDU-ČSL nepředpokládá. I šéf lidovců ale dnes připustil, že jeho strana uvažuje o alternativě ke Klausovi. Jedním z důvodů je "protievropský" postoj, který podle Čunka prezident prosazoval zejména v době vstupu Česka do Evropské unie. O konkrétních jménech mluvit nechtěl. Na přímý dotaz, zda v hledáčku lidovců je místopředseda Senátu a někdejší uchazeč o prezidentský úřad Petr Pithart, Čunek řekl: "O tom se zatím nemluví". Místopředseda lidové strany David Macek by si v čele státu dokázal představit katolického kněze Tomáše Halíka. Někteří lidovci by zřejmě znovu podpořili Klause. Paroubek chce udělat vše pro to, aby v dalším pětiletém období obsadil nejvyšší ústavní funkci někdo jiný než Klaus. Prezidentovi vyčítá, že i po zvolení zůstal čestným předsedou ODS. Klaus podle šéfa ČSSD kvůli svým vyhraněným názorům na evropskou integraci zhoršuje pozici země v zahraničí. Klaus podle něj přispěl i k prodlužování povolebnímu patu.

Paroubek by zrušil imunitu, Čunek zpřísnil majetková přiznání

Předseda ČSSD Jiří Paroubek hodlá v poslaneckém klubu své strany navrhnout úplné zrušení imunity zákonodárců, kterou pokládá za přežitek. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že bude však možná přehlasován, a návrh ČSSD nebude tak radikální. Šéf KDU-ČSL a vicepremiér Jiří Čunek chce zase ve vládě prosadit přísnější majetková přiznání politiků.

Návrh ČSSD na omezení imunity se bude podle Paroubka spíše blížit představě senátorů, kteří chtějí omezit trestní imunitu zákonodárců jen na jejich projevy v parlamentu. "Imunita je relikt starých časů absolutismu, možná starého Říma," soudí bývalý socialistický premiér. Čunek se v diskusním pořadu vyslovil pro omezení imunity, která by se měla vztahovat jen na dobu trvání mandátu. Nyní platí, že pokud parlamentní komora odmítne vydat policii svého člena, je jeho trestní stíhání navždy vyloučeno. Sám Čunek s tím má osobní zkušenost - senátoři ho letos zbavili imunity kvůli obvinění z korupce.

Čunek hodlá doporučit vládě, aby co nejrychleji zpřísnila majetková přiznání veřejně činných lidí. Každý by měl před vstupem do politiky zveřejnit stav svého majetku a pak své majetkové a finanční poměry zveřejnit po odchodu z funkce. Majetková přiznání má ve svém programu dlouhodobě i ČSSD. "To je věc, která se nám velmi zamlouvá," potvrdil Paroubek.

Vondra: Vízová povinnost Čechů pro USA maximálně do ledna 2009

Vízová povinnost českých občanů cestujících do Spojených států potrvá podle místopředsedy vlády Alexandra Vondry (ODS) ještě maximálně rok a půl, od ledna 2009, možná i dřív, by mohla být zrušena. Záleží na tom, jak rychle půjde v USA legislativní proces, řekl Vondra v dnešním pořadu Nedělní partie televize Prima. Prezident Václav Klaus podle Vondry tento týden při návštěvě USA za zrušení víz velmi lobboval. Podle českého velvyslance v USA Petra Koláře se šéf demokratů v Senátu amerického Kongresu Harry Reid při pátečním setkání s představiteli ČR ve Washingtonu vyjádřil v tom smyslu, že současná vízová politika USA je vůči Čechům nespravedlivá a daný zákon je neužitečný.

Americký Senát se minulý týden začal zabývat změnou vízového režimu, která by mohla přinést zrušení víz pro občany České republiky, Slovenska a dalších zemí. Návrh je součástí obsáhlé předlohy zákona, kterým by se měly uvést do praxe doporučení kongresové komise vyšetřující okolnosti teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001.

Průzkum: Lidé nechtějí platit za pohotovost, lékaře ani recept

Zavádění poplatků za některé služby ve zdravotnictví nemá podporu veřejnosti. Lidé nechtějí platit 20 korun za recept ani po padesátikoruně za návštěvu lékaře či ošetření na pohotovosti. Průzkum společnosti Median pro pořad České televize Otázky Václava Moravce ukázal, že nejméně by respondentům vadilo platit 50 korun za jídlo v nemocnici. Platit si stravné během hospitalizace je ochotna mírná většina dotázaných - 54 procent. Proti poplatku za návštěvu pohotovosti se v průzkumu vyslovilo 66 procent občanů. Také za recept je ochotno platit jen něco přes třetinu lidí, zbylé dvě třetiny jsou proti. Vytáhnout peněženku za ošetření u ambulantního specialisty je připraveno 30 procent občanů, 70 procent s tím podle Medianu nesouhlasí. Nejvíce se lidé brání platit za návštěvu obvodních lékařů, ochotných platit bylo jen 18 procent respondentů.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) počítá s poplatky pacientů od ledna 2008. Chce tím zamezit plýtvání s penězi a zneužívání zdravotních služeb. Než ale zatíží pacienty poplatky, chce provést zásadní reformní změny.

Klasik českého divadla i filmu Viktor Preiss oslaví šedesátku

O hercích se běžně tradují různá klišé. Třeba že musí být neustále na očích, aby neupadli v zapomnění. Že milují pozornost veřejnosti, popřípadě že občas musí vzít nějaký ten komerční "kšeftík", aby se vůbec uživili. Každé klišé je ovšem pravdivé jen zpola - jak v tomto případě dokazuje herec Viktor Preiss, který se 13. března dožívá 60 let.

Viktor Preiss je známý i přesto, že nevystupuje v žádném nekonečném seriálu, netočí reklamy na prací prášky, nechodí na společenské večírky a úzkostlivě se vyhýbá bulváru. Rozhovory poskytuje jen zřídka, protože se v nich prý "omílá pořád jedno a totéž". Na dotazy o soukromém životě pak většinou neodpovídá vůbec. O to přesvědčivější jsou jeho výkony na divadelních prknech, filmovém plátně i za rozhlasovým mikrofonem.

V pěvecké soutěži Eurosong bude Česko reprezentovat Kabát

Vítězem historicky prvního národního kola pěvecké soutěže Evropské vysílací unie (EBU) s názvem Eurovision Song Contest, známé dříve jako Velká cena Eurovize, se stala rocková kapela Kabát s písničkou Malá dáma. O jejím vítězství rozhodli diváci pořádající České televize, kteří skupině zaslali 28.343 hlasů prostřednictvím SMS zpráv, tedy nejvíce ze všech devíti účastníků národního kola. Zástupci Česka se letos evropské pěvecké soutěže mohou zúčastnit vůbec poprvé. Vítězstvím v národním kole si Kabát vybojoval postup do semifinále, které se uskuteční 10. května v Helsinkách. Dějištěm finálového večera bude o dva dny později rovněž finská metropole.

Dalšími účastníky českého národního kola byli zpěvák Petr Kolář, někdejší finalisté televizní soutěže Česko hledá SuperStar Vlastimil Horváth, Petr Bende a Sámer Issa a skupina Lili Marlene. Kabát soupeřil také s romskou hip hopovou skupinou Gipsy.cz a zpěvačkami Helenou Zeťovou a Markétou Poulíčkovou, která se skrývá pod zkratkou L.B.P. Zatímco v ostatních zúčastněných zemích soutěžilo vždy deset zpěváků a kapel, českého kola se jich zúčastnilo pouze devět. Ze soutěže totiž pro neshody s organizátory odstoupila zpěvačka Helena Vondráčková.

Soutěž se poprvé konala před 51 lety. Uspěla v ní řada později proslulých jmen popové scény, například v roce 1974 do té doby nepříliš známá ABBA s megahitem Waterloo. V roce 1968 zvítězil Cliff Richard a o 20 let později to byla zpěvačka Celine Dionová. Jediným dosavadním českým účastníkem soutěže byl v roce 1968 Karel Gott, který však reprezentoval s písní Tisíce oken (Tausend Fenster) Rakousko.

Podle Milana Horvátha tancuje Livia Klausová jako Romka

Milan Horváth ze Sdružení romských občanů v Lysé nad Labem byl v sobotu večer prvním tanečníkem Livie Klausové na 10. celostátním reprezentačním romském plesu, který se tradičně uskutečnil pod záštitou první dámy České republiky. "Když zavřu oči, mám pocit, že tancuju s Romkou," vysekl první dámě poklonu podnikatel, který loni z rukou prezidenta Václava Klause převzal Medaili za zásluhy za svůj přínos k integraci romské menšiny do společnosti. "To pan Horváth je skvělý tanečník, a nejen on. V Lysé se najde vždy spousta skvělých tanečníků," uvedla Klausová, která romský ples v Lysé nad Labem navštívila již podeváté. Do svého programu zařazuje prý tuto akci ráda zejména proto, že se jí líbí její neškrobená atmosféra. "Všichni se sem chodí pobavit, od malých dětí při předtančení, až po dospělé. Navíc se mi líbí, že to není jen ples místních, ale Romů z celé republiky," řekla Klausová. Počítá i s návštěvou příštího ročníku plesu.

Euro:Skupina J&T plánuje v Praze výstavbu mrakodrapů o 42 patrech

Skupina J&T plánuje v Praze v Holešovicích výstavbu mrakodrapů o 42 patrech. Nejvyšší je nyní v Praze budova bývalého Českého rozhlasu, která měří 109 metrů. Nové mrakodrapy by ji měly překonat o desítky metrů. Ve svém pondělním vydání o tom informuje týdeník Euro. Podle architekta Víta Másla, který s J&T na holešovických plánech spolupracuje, v Česku přetrvává fobie z výškových budov. Pokud nemá být město zakonzervované, musí se otevřít moderní architektuře a k té výškové budovy patří. Město je podle něj živý organismus, jestliže se nebude vyvíjet, zakrní a stane se provinčním. Proti výstavbě mrakodrapů v Praze je Miloš Solař z Národního památkového ústavu. Forma mrakodrapu je podle něho tak výrazná, že vtiskne místu nepřehlédnutelnou novou identitu. Otázkou podle něj je, zda právě tohle Praha, která má svou vlastní jedinečnou a nezaměnitelnou totožnost, potřebuje. Solař dále poukazuje na to, že dochovaná tvář historického jádra české metropole je zavedenou obchodní značkou nevyčíslitelné hodnoty. "Když ji vyměníme za mrakodrapy, hrozí, že se propadne do polohy tuctového velkoměsta postaveného po druhé světové válce," dodal.

Kniha Rok čtvrtý mapuje loňský rok z pohledu Václava Klause

Události loňských 12 měsíců z pohledu Václava Klause mapuje kniha Rok čtvrtý, která na bezmála 480 stránkách přináší prezidentovy projevy, přednášky, články i fotografie. Novinkou jsou zápisky z cest hlavy státu v Africe a Asii. Klaus bude sborník bilancující další rok strávený na Pražském hradě podepisovat v pondělí v pražském knihkupectví Luxor.

Prezident v předmluvě uvedl, že rok 2006 byl plný událostí, z nichž nejdůležitější pro vývoj země byly červnové volby do sněmovny. Klausovy názory v této věci jsou obsaženy v kapitole nazvané Dokumenty a vystoupení k vládní krizi. "Musím říci, že z toho, co se u nás dělo a děje, nijak potěšen nejsem, a obávám se, že to nedává příliš dobré vyhlídky ani do nejbližší budoucnosti," neskrývá kritický pohled na politické poměry. Za důležité považuje prezident také své novoroční projevy, esej "Co je to evropeismus", který je podle něj nejsouhrnnějším pokusem o kritickou analýzu současných evropských procesů, nebo vystoupení k 15. výročí zahájení ekonomické transformace v zemi. Čtenáře upozorňuje rovněž na polemiku k privatizaci, vystoupení u Ústavního soudu kvůli sporu s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou nebo úplné znění vysvětlení, proč vetoval zákon o registrovaném partnerství.

Vyšla kniha o československých pistolích

Přehled poznatků o historii vývoje a výroby samonabíjecích pistolí na českém území nabízí čtenářům kniha Československé pistole 1918-1950 autorů Jana Skramoušského a Davida Pazdery. Text doprovází více než 200 barevných fotografií zachovaných exemplářů a navíc 200 unikátních dobových fotografií, nákresů a ukázek z návodů k pistolím. Knihu vydalo nakladatelství Mladá fronta. Publikace obsahuje značné množství dosud nepublikovaných informací, a umožňuje tak vytvoření dosud nejucelenější představy o charakteru zbrojní výroby budované od prvních let vzniku samostatného Československa. Autoři vycházejí z mnohaletého studia archivních pramenů, dochovaných exemplářů, spolupracovali se špičkovými institucemi, v jejichž fondech jsou vedle jiných produktů zbrojní výroby i československé pistole.

Mezi myslivci a Českou televizí vznikl spor kvůli Večerníčku

Kvůli Večerníčku, konkrétně seriálu ze zvířecího prostředí Madla a Ťap, vznikl spor mezi Českomoravskou mysliveckou jednotou (ČMJ) a Českou televizí (ČT). Jednotě se nelíbí, že ve středečním dílu seriálu byl údajně negativně vylíčen člověk, který tam vystupoval jako myslivec. ČMJ se nelíbila scéna, v níž člověk oblečený jako myslivec dvakrát vystřelil po rysovi a loveckém psu, přičemž bylo řečeno, že jde o lovce a špatného myslivce. ČMJ tvrdí, že z psychologického hlediska musela tato část seriálu zanechat v dětech dojem, že myslivci jsou jako skupina špatní lidé, pro které jsou podobné skutky normální. Diváci tak podle ní dostali nekorektní informaci, která hrubým způsobem dezinformuje veřejnost. Tento díl dle našeho soudu jednoznačně podporoval tvorbu averze vůči skupině obyvatel, myslí si myslivci. Podle nich byla o věci informována Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

"My jsme po odvysílání Večerníčku žádnou podobnou reakci nedostali od žádného z rodičů, od žádného z diváků, který Večerníček sledoval," reagoval na výhrady ČMJ mluvčí ČT Krafl. Pokud ČMJ chtěla na problém upozornit, mohla se standardní cestou obrátit na programové vedení ČT a zástupci televize by k Večerníčku poslali dramaturgické stanovisko, sdělil Krafl ČTK. "Já zatím žádný důvod k omluvě nevidím, protože myslivci se na to dívají svým velmi subjektivním pohledem," řekl Krafl.

Úvodní kolo jarní části fotbalové ligy

Plzeň - Mladá Boleslav 0:0 - Jarní fotbalová premiéra na západě Čech mezi Plzní a Mladou Boleslaví branku nepřinesla. Větší ztráta je to pro hosty, kteří přišli o další dva body v bojích o mistrovský titul.

Kladno - Příbram 0:0 - oba celky bojují o záchranu v nejvyšší soutěži. Příbram tak ani na osmý pokus nevyhrála a zůstává předposlední, Kladno čeká na vítězství už čtyři utkání.

Most - Zlín 0:0 -nepříliš pohledné utkání se sice neslo po většinu času v režii domácích, ti však na pozorně a důrazně bránící Zlín recept najít nedokázali. Šance tak přišly až v samém závěru utkání, v němž dokonce domácí Pikl nastřelil břevno, ale s výsledkem ani on pohnout nedokázal.

Olomouc - Ostrava 1:3 - fotbalisté Ostravy připravili Sigmě první domácí porážku od nástupu kouče Vlastimila Petržely. Baník před dvanácti tisíci diváky zničil soupeře smrtícími brejky, po kterých dal dvě ze tří branek.

Brno - České Budějovice 5:0 - excelentní výkon podložený i přesnou koncovkou vynesl fotbalistům Brna jasné vítězství.

Slovácko - Teplice 2:2 - (hráno v sobotu) Teplice poslal v prvním poločase do vedení krásnou střelou Džeko, domácí po přestávce dvěma slepenými góly Němčického a Görnera otočili. Dělbu bodů obstarala v 70. minutě hlavička Lukáše. Slovácko zůstává v tabulce poslední.

Vedoucí trio Sparta, Slavia a Liberec má zápas 18. kola teprve před sebou, čtvrtá Mladá Boleslav se neprosadila v Plzni.

Záhrobská skončila ve slalomu v Zwieselu druhá za Schildovou

Mistryně světa Šárka Záhrobská vybojovala druhou příčku ve slalomu Světového poháru v německém Zwieselu. O stříbrnou pozici se podělila se Švédkou Annou Ottossonovou, obě prohrály shodně o plné dvě sekundy a 23 setin s rakouskou favoritkou Marlies Schildovou. Ta slavila na německé straně Šumavy už sedmý slalomový triumf z osmi závodů v tomto pohárovém ročníku, dvaadvacetiletá Záhrobská dnes vyrovnala své maximum v SP. V pořadí slalomu se posunula už na druhou příčku, v celkovém hodnocení se vrátila do elitní desítky. Záhrobská ztrácela po prvním kole na devátém místě na vedoucí Schildovou 1,62 sekundy. Ve druhém kole sjela výborně spodní pasáž s klíčovým místem a v cíli průběžně vedla téměř o vteřinu. Svou jízdu mělo před sebou ještě osm soupeřek, ale porazila ji jediná - majitelka malého Křišťálového glóbu a vedoucí žena Světového poháru.

Záhrobská po triumfu na šampionátu ve švédském Aare navázala na letošní dvě medailová umístění ve SP. Rovněž druhá byla na začátku ledna v Kranjské Goře, krátce předtím v Záhřebu vybojovala bronz. Na bodované příčky se ve Zwieselu prosadila poprvé v sezoně i Petra Zakouřilová, která si ve druhém kole pohoršila o pět míst na konečnou 27. pozici. Další česká reprezentantka Eva Kurfürstová se mezi nejlepších třicet nevešla, postup do druhého kola jí unikl o sekundu.

Cyklista Kreuziger dojel druhý v prologu Paříž - Nice

Český cyklista Roman Kreuziger obsadil druhé místo v prologu slavného závodu Paříž - Nice. Dvacetiletý člen stáje Liquigas, který je nejmladším jezdcem v pelotonu, dnes zaostal na trati dlouhé 4,7 kilometru o pouhou jednu sekundu za vyhlášeným časovkářem Britem Davidem Millarem. Kreuziger dosáhl na úvod prestižního podniku největšího úspěchu ve své krátké profesionální kariéře. Na ni se vydal předloni poté, co v roce 2004 vyhrál na mistrovství světa juniorů závod s hromadným startem a získal stříbro v časovce. Syn bývalého vynikajícího cyklokrosaře prohrál na pařížském předměstí pouze s třicetiletým Millarem, jenž má na kontě etapové triumfy v Tour de Francie a ve španělské Vueltě.

Běžec na lyžích Bauer šestý v závodu Světového poháru

Lukáš Bauer obsadil v dnešním závodě Světového poháru běžců na lyžích na patnáctikilometrové trati klasickou technikou šesté místo. Za norským vítězem Oddem-Björnem Hjelmesetem český reprezentant zaostal o necelou minutu. Druhý dnes skončil další Nor Eldar Rönning před Němcem Tobiasem Angererem, který už může jen teoreticky přijít o celkové prvenství ve Světovém poháru. Na startu nebyl jeho pronásledovatel Alexander Legkov, který by teď musel vyhrát zbývající čtyři závody, aby znemožnil Angererovi obhajobu. Bauer ve finském Lahti útočil ze zadních pozic, stříbrný medailista z olympiády v Turíně byl na mezičase po osmi kilometrech ještě jedenáctý, ale dva kilometry před cílem se už vyhoupl na šesté místo, které udržel až do cíle. Druhý nejlepší z Čechů Martin Koukal obsadil 21. místo, Dušan Kožíšek skončil osmapadesátý.

Neumannová opět bodovala ve Světovém poháru

Na sedmém místě skončila Kateřina Neumannová v dnešním závodu Světového poháru v běhu na lyžích ve finském Lahti. Na desetikilometrové trati klasickou technikou byla suverénně nejrychlejší Kristina Šmigunová, jež druhou v cíli Olgu Zavjalovovou z Ruska porazila skoro o půl minuty. Třetí skončila Němka Viola Bauerová, jež se vůbec poprvé v kariéře probojovala v individuálním závodě SP na stupně vítězů. Po sobotním šestém místě ve sprintu ztratila Neumannová, jejíž silnější stránkou je volná technika, na vítězku 50 sekund, od medaile ji dělilo 22 vteřin. Druhá česká závodnice na startu Kamila Rajdlová obsadila 22. místo a rovněž bodovala. Již jistá vítězka Světového poháru Virpi Kuitunenová z Finska po sobotním triumfu ve sprintu obsadila až dvanácté místo.

Hájek vytěžil z proměnlivých podmínek v Lahti skvělé šesté místo

Dvacetiletý skokan na lyžích Antonín Hájek obsadil v dnešním závodu Světového poháru v Lahti šesté místo a výrazně vylepšil své osobní maximum. V měnících se podmínkách pohořela už v prvním kole řada favoritů, Hájek předvedl na velkém můstku skoky dlouhé 121,5 a 118,5 metru a vůbec poprvé se ocitl v elitní desítce. Jeho dosavadním nejlepším výsledkem v SP byla patnáctá příčka.

Vaidišová v Indian Wells snadno vyřadila Mattekovou

Česká tenistka Nicole Vaidišová vstoupila vítězně do turnaje v Indian Wells, když v sobotu ve druhém kole vyřadila domácí soupeřku Bethanii Mattekovou. V prvním vzájemném duelu porazila sedmnáctiletá turnajová šestka o čtyři roky starší Američanku 6:4 a 6:1 a ve třetím kole ji čeká další domácí protivnice Asha Rolleová. Ta v americkém duelu vyřadila Meghann Shaughnessyovou po třísetové bitvě.

Čeští paraglidisté vezou dva tituly z mistrovství světa

Česká reprezentace v paraglidingu vybojovala dvě zlaté medaile na mistrovství světa v australské Manille. Tituly získaly národní tým a Petra Slívová v individuálním hodnocení v konkurenci 32 žen. O nejlepší mužské výsledky se postarali pátým místem David Ohlídal a devátým Tomáš Brauner. Absolutním šampionem se stal po pěti etapách Brit Bruce Goldsmith.

Počasí v České republice

V pondělí očekávají meteorologové slunečno, teploty přes den 12 až 16 stupňů, na horách kolem devíti stupňů Celsia.

Meteorologové předpokládají, že dalších třicet dní bude v České republice pokračovat mimořádně teplé počasí. Podle měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude období do 10. dubna jako celek srážkově průměrné a teplotně nadprůměrné.

Nadprůměrně teplý, ale i vlhký byl minulý měsíc, kdy spadlo o třetinu víc srážek, než je pro druhý měsíc roku obvyklé. Podle statistik vedených od roku 1961 byl letošní únor s 3,7 stupně v pořadí pátým nejteplejším a dvanáctým nejvlhčím.

Češi mají za sebou zřejmě nejteplejší zimu za posledních 85 let. Všechny tři zimní měsíce, tedy prosinec, leden a únor, byly teplotně nadprůměrné, uvedl Český hydrometeorologický ústav již dříve. Definitivně průměrnou teplotu zimních měsíců vyčíslí v polovině tohoto měsíce.