Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

S politickou situací je spokojena méně než pětina lidí

82 procent lidí stále cítí nespokojenost s politickou situací v České republice. Vyplývá to z únorového šetření agentury STEM. Přetrvává tak nelibost nad dlouhým povolebním vyjednáváním. Spokojenější jsou lidé s ústavními institucemi, činnost vlády hodnotí kladně třetina obyvatel, parlament 28 procent dotázaných. Nejlépe lidé hodnotí činnost prezidenta. Podle dalšího průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění, se většině Čechů nelíbí, jak vláda Mirka Topolánka komunikuje s veřejnosti. Výhrady k ní má 68 procent lidí. S personálním složením vlády není spokojeno 66 procent oslovených a 64 procent dotazovaných vyjádřilo nespokojenost s osobou premiéra. K činnosti vlády se kriticky vyjádřilo 61 procent oslovených a s programem kabinetu není spokojena rovná polovina lidí.

V Temelíně došlo k úniku mírně radioaktivní vody

V úterý uniklo v Jaderné elektrárně Temelín 2000 litrů mírně radioaktivní vody. Havárie se stala v uzavřené místnosti v kontrolovaném pásmu elektrárny, příčinou úniku byl otevřený kohout. Radioaktivní látky neunikly mimo kontrolované pásmo. Zdraví zaměstnanců elektrárny nebylo ohroženo, řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Událost byla prošetřena, informace jsme předali i Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost a v souladu s dohodou z Melku i rakouské straně," uvedl Nebesář. Podle mluvčího nebyla událost hodnocena jako významná. Podobná událost se na elektrárně stala loni v srpnu, kdy na druhém bloku uniklo několik tisíc litrů této mírně radioaktivní vody. Obsluha zřejmě při odstávce bloku kontrolovala pomocné systémy a nedotáhla armaturu. Voda odtekla do sběrné nádrže k vyčištění. Podle jihočeských nevládních organizací je to od roku již 2001 sedmý obdobný případ, což údajně svědčí o nízké úrovni bezpečnosti na elektrárně. Aktivisty zarazilo, že o události ČEZ informoval až s dvoudenním zpožděním. Možná měl obavy toto zveřejnit před středeční rakouskou blokádou tří hraničních přechodů, míní Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Rakouský kancléř si stěžoval Topolánkovi kvůli Temelínu

Rakouský kancléř Alfred Gusenbauer vyjádřil českému premiérovi Mirku Topolánkovi svou nespokojenost nad tím, že jej česká strana během jeho návštěvy v Praze neinformovala o nejnovějších potížích v provozu elektrárny v Temelíně. S odvoláním na kancléřova mluvčího Stefana Pöttlera to uvedla rakouská agentura APA. Gusenbauer v telefonickém rozhovoru podle Pöttlera Topolánkovi řekl, že takto si nepředstavuje "formu otevřeného a přátelského jednání". Mluvčí české vlády Martin Schmarcz ale řekl, že telefonický rozhovor obou státníků se zatím neuskutečnil. Více než dvoudenní prodleva, s níž česká strana Rakousko o havárii informovala, vzbudila v alpské republice vlnu nevole. Hornorakouští odpůrci Temelína ze sdružení Atomstopp obvinili Prahu ze zatajování informací a rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll je údajně připraven zaslat do Česka písemnou stížnost.

Americký Senát jedná o možném bezvízovém režimu pro ČR

Senát amerického Kongresu začal ve středu projednávat změnu vízového režimu, která by mohla přinést zrušení víz pro občany České republiky, Slovenska a dalších zemí. Návrh je součástí předlohy zákona, kterým by se měla uvést do praxe doporučení kongresové komise, vyšetřující okolnosti teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001. Seznam dosavadních 27 bezvízových zemí by mohl být podle návrhu rozšířen o další státy za podmínky zvýšení bezpečnostních opatření při vstupu i při výstupu z USA. Vedle vydávání strojově čitelných cestovních pasů s elektronickým čipem musejí bezvízové státy souhlasit s poskytováním některých osobních údajů americké straně a neprodleně hlásit ztracené nebo odcizené doklady.

Kavan končí ve funkci externího poradce ve sněmovně

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) už nebude poradcem předsedy sněmovny Miloslava Vlčka pro oblast mezinárodních vztahů a zahraniční politiky. Vlček se kvůli Kavanově úloze v kauze gripen rozhodl příslušnou smlouvu exministrovi vypovědět. Informoval o tom mluvčí šéfa dolní komory Martin Opatrný. Kavana oslovili švédští novináři, kteří v reportáži švédské televize SvT upozornili na možnou korupci při nákupu a později pronájmu gripenů pro českou armádu. Novináři se při jednání s Kavanem vydávali za britské agenty. Exministr jim v rozhovoru natočeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Připustil také, že by mohl pomocí svých kontaktů zbrzdit policejní vyšetřování korupce. Později ale vše popřel s tím, že jeho vyjádření byla vytržena z kontextu. Na novináře podal trestní oznámení kvůli nabádání k trestnému činu. Sociální demokraty ale Kavanova role v televizní reportáži rozladila. ČSSD ho vyzvala k tomu, aby o údajné korupci vypovídal. Kavan tvrdí, že nemá nic, s čím by se mohl na policii obrátit. Šéf strany Jiří Paroubek označil Kavanovo vystupování v této kauze za neuvěřitelné selhání, které ho diskvalifikuje z vysoké politiky.

Armáda má nového náčelníka generálního štábu

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek na Hradě jmenoval Vlastimila Picka náčelníkem generálního štábu české armády. Picek ve funkci vystřídal Pavla Štefku, který mu štábní velení předal již ve středu. Dosud Picek působil jako šéf Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Štefka uvažuje o odchodu do diplomacie. Hlavním Pickovým úkolem bude pokračovat v armádní reformě. Mimo jiné plánuje zvyšování vojenských schopností jednotek, které se Česko zavázalo vyčlenit do sil rychlé reakce NATO a bojového uskupení EU. Podporuje také zapojení Česka do zahraničních misí. Na Hradě byl zároveň jmenován Pickův nástupce ve funkci šéfa prezidentské vojenské kanceláře, stal se jím dosavadní ředitel operační sekce ministerstva obrany Ivo Zbořil.

Poslanci chtějí podpořit účast vědců na mezinárodních projektech

Snadnější zapojení českých vědců do mezinárodních projektů by měl umožnit návrh novely zákona o podpoře výzkumu. Poslanecké sněmovně ho v těchto dnech předložili předseda jejího školského výboru Walter Bartoš (ODS) a člen tohoto výboru Ivan Ohlídal (ČSSD). Novela rozšiřuje možnosti, jak z veřejných prostředků podpořit účast v mezinárodních výzkumných projektech. Nyní lze veřejné peníze určené na výzkum použít jen na úhradu účastnických poplatků a poplatků za členství České republiky v různých mezinárodních organizacích. Podmínkou zapojení do některých projektů je ale to, že účastník zaplatí i část nákladů na samotný výzkum. České vědecké instituce pak mohou o účast v programu přijít, protože vlastních peněz se jim nedostává a z veřejných financí to zatím hradit nelze. A to má podle předkladatelů nepříznivý vliv na získávání finančních prostředků zejména z fondů Evropské unie.

Ústavní soud zrušil část vyhlášky o exekutorech

Příjmy exekutorů budou v příštích měsících výrazně nižší. Ústavní soud ve čtvrtek zrušil část vyhlášky ministerstva spravedlnosti, která se týkala odměn a náhrad soudních exekutorů. Podle soudců byla v rozporu s ústavou. Exekutoři v některých případech mohli dostat vysoké odměny, i když dlužník uhradil pohledávku dobrovolně a k nařízené exekuci nakonec nedošlo. Částka se odvíjela od vymáhané, nikoliv skutečně získané sumy, mnohdy šlo o statisíce korun. Norma tak zvýhodňovala exekutory, kteří odvedli minimum práce, před těmi, kteří museli skutečně provést exekuci. Do přijetí nové úpravy vyhlášky budou o výši odměn rozhodovat obecné soudy podle instrukcí ÚS. Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel potvrdil, že ministerstvo na přípravě novely vyhlášky pracuje. "Zohledníme postoj Ústavního soudu, budeme jednat i s Exekutorskou komorou," uvedl Korbel.

Česká televize chce kvůli Lambertovi podat určovací žalobu

Česká televize hodlá v pátek podat určovací žalobu k soudu kvůli tomu, zda může v nejužším vedení ČT působit dřívější vrchní a programový ředitel a současný finanční ředitel ČT František Lambert. Uvedl to mluvčí ČT Martin Krafl. O podání žaloby informoval Radu ČT a veřejnost generální ředitel Jiří Janeček minulý týden na zasedání rady. Lambert byl před listopadem 1989 členem Lidových milicí, v rozporu se zákonem však vykonával funkci vrchního ředitele ČT a šéfa programu. O svém členství v Lidových milicích neinformoval, neodevzdal ani čestné prohlášení. Podle lustračního zákona přitom bývalý člen Lidových milicí nemůže tyto vysoké funkce vykonávat. Podle některých právních výkladů se ale situace změnila na poté, co od letošního ledna vstoupil v platnost nový zákoník práce. Ten omezil počet takzvaných jmenovaných funkcí a podle některých názorů se lustrace na Lambertovu funkci již nevztahuje. Rada ČT minulý týden šéfa ČT Janečka upozornila, že porušoval zákon. Janeček se nakonec rozhodl Lamberta přeřadit na nižší funkci finančního ředitele a podat určovací žalobu k soudu.

Nákladnou léčbu dostane každý onkologický pacient, který ji potřebuje

Lékaři se dohodli s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na způsobu, jakým bude organizována a proplácena nákladná léčba pacientů s rakovinou. Dohodu podepsali předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček s ředitelem VZP Pavlem Horákem. Každý onkologický pacient podle této dohody "dosáhne" na drahou léčbu, kterou potřebuje. Pokud mu nezaberou běžné postupy, převezme ho jedno z 18 komplexních onkologických center. VZP tomuto centru zaplatí léčení i těmi nejdražšími a pro daného pacienta nejúčinnějšími přípravky. Dohoda se zatím týká rakoviny prsu, tlustého střeva a plic. Tyto nádory jsou v Česku nejčastější a na jejich léčení jde i nejvíce peněz. Horák potvrdil, že podmínky financování budou takové, aby léčbu umožnily. VZP má na drahé léky pro centra dvě miliardy korun. Dosud měla centra paušál, nyní jim VZP bude platit za každého pacienta. Dohoda se zatím týká jen drahých léků, postupně se ale rozšíří i na léčebnou péči, včetně ozařování a další metody léčby. Vorlíček předpokládá, že osm zaměstnaneckých pojišťoven se připojí. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera řekl, že zaměstnanecké pojišťovny mají postup úhrad s onkologickými centry vyřešen a nic měnit nemusejí. Centra jsou podle něj vyplácena za konkrétního pacienta.

Úrokové sazby zůstaly beze změny

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek nechala úrokové sazby beze změny. Informovala o tom mluvčí ČNB Pavlína Bolfová. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 2,50 procenta. Česká republika má úrokové sazby na nejnižší úrovni v celé EU. Naposledy změnila bankovní rada úrokové sazby na konci září, kdy je zvýšila o čtvrt procentního bodu vzhůru. Od té doby sazby nezměnila. Podle ekonomů se sazby nebudou měnit ani v příštích měsících. Nízká lednová inflace zřejmě oddálila zvyšování úrokových sazeb až na třetí čtvrtletí letošního roku. Původně analytici počítali s růstem sazeb již v pololetí. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v lednu zpomalilo na 1,3 procenta z prosincových 1,7 procenta. Lednová inflace se nadále nachází pod tříprocentním inflačním cílem a je o 0,2 až 0,3 procentního bodu nižší než nová lednová prognóza České národní banky.

Kuřáky čeká druhé zdražování cigaret v rozmezí několika měsíců

Kuřáky čeká druhé zdražování cigaret v rozmezí zhruba půl roku. Od čtvrtka totiž opět stoupne spotřební daň a cigarety by při jejím plném promítnutí měly podražit o sedm až devět korun na krabičku. Předzásobení producentů je omezeno, takže výrobky za vyšší ceny se podle odhadů odborníků mohou začít objevovat v obchodech od konce dubna. Naposledy se daň zvedala loni v dubnu. Na pultech se to ale vzhledem k velkému předzásobení začalo projevovat až od konce roku. Cigarety v této vlně podražily asi o šest korun. Skutečný dopad na ceny ale záleží na situaci na trhu. Výrobci totiž mohou zvýšení daně v rámci konkurenčního boje nést na svých bedrech. Česko zvyšuje spotřební daň na cigarety, aby dosáhlo minimální sazby požadované Evropskou unií. Ke splnění cíle by se mělo zdanění naposledy zvednout od ledna příštího roku, dle odhadů asi o tři až čtyři koruny na krabičku.

RWE Transgas bude muset odběratelům vrátit stamiliony

Odhadem stamiliony korun bude muset společnost RWE Transgas vrátit zákazníkům včetně domácností. Skutečné náklady na nákup plynu v prvním čtvrtletí budou totiž s velkou pravděpodobností nižší, než Energetický regulační úřad při loňském stanovování cen předpokládal. Přesná částka bude určena po skončení března, k vypořádání se zákazníky musí dojít do konce roku. Na tiskové konferenci to řekl předseda ERÚ Josef Fiřt. Trh s plynem je od letošního roku stejně jako trh s elektřinou plně liberalizovaný. ERÚ již nereguluje ceny samotného zemního plynu, která tvoří u domácností zhruba tři čtvrtiny výsledné ceny, ale jen ceny za přepravu a distribuci. Ceny stanovované jednotlivými obchodníky ale bude úřad pečlivě sledovat a hodnotit, zda odpovídají vývoji na trhu. RWE Transgas je největší tuzemský dodavatel plynu s tržním podílem přibližně 80 procent.

Počet pevných linek dál klesá, loni se snížil o půl milionu

Počet využívaných pevných telefonních linek v tuzemsku se loni snížil zhruba o půl milionu na 2,4 milionu. Jejich pokračující pokles je způsoben odlivem uživatelů směrem k mobilním službám, uvedl mluvčí dominantního provozovatele pevných sítí O2 Martin Žabka. Česká republika zažila výrazný nárůst počtu telefonních linek v druhé polovině 90. let minulého století, kdy musel Český Telecom, nyní Telefónica O2, každoročně plnit přísná kritéria počtu nově zřízených telefonů a modernizace sítě. V roce 2000 se nárůst zastavil na zhruba 3,8 milionu linek a v dalších letech jejich počet začal klesat. V současnosti již spíše dominují mobilní telefonní služby. V tuzemsku je 12,3 milionu mobilních telefonů, což představuje přes 120 telefonních čísel na 100 lidí.

Horníka na Karvinsku zabila výztuž stropu

Výztuž stropu zabila ve čtvrtek před polednem v podzemí Dolu ČSM na Karvinsku třiapadesátiletého horníka. Muž na místě zemřel. ČTK to řekla mluvčí OKD Věra Breiová. Smrtelný úraz se stal v hloubce okolo 780 metrů pod povrchem. Stropnice se na vedoucího pracovní čety převrhla na překladišti v okamžiku, kdy s ní manipuloval. Nehodu nyní vyšetřuje komise složená ze zástupců obvodního báňského úřadu, odborů a vedení Dolu ČSM. Podle Breiové jde letos o první smrtelný úraz v podzemí OKD. Loni při práci zemřeli tři horníci. V lednu například uvolněný blok uhlí v Dole na Karvinsku zabil polského horníka. Muž utrpěl vážná zranění, kterým ještě v dole podlehl. V roce 2005 zemřelo v dolech OKD šest lidí. O rok dříve jich bylo 14. Nevětší důlní neštěstí posledních let se stalo v březnu 2004. Tehdy zemřelo v Dole Lazy v Orlové při otřesu sedm horníků.

Jeden mrtvý a řada zraněných při nehodě autobusu na Benešovsku

Nedaleko Pyšel na Benešovsku se ve čtvrtek srazil autobus s osobním automobilem. Jeden člověk havárii nepřežil, 15 osob se zranilo. Potvrdila to mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková. Silnice ve směru od Prahy na Benešov byla neprůjezdná, příčiny nehody se vyšetřují. Záchranáři převezli zraněné do benešovské nemocnice, jednalo se hlavně o otřesy mozku, pohmožděniny, odřeniny a tržné rány. Jednoho těžce zraněného pacienta převezl vrtulník do pražské nemocnice.

Lékový úřad varuje občany před padělky Viagry

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje na svých webových stránkách před padělky Viagry. Modré pilulky na potenci byly nabízeny na internetu a SÚKL je objevil při pravidelné kontrole zaměřené na neoprávněné prodejce. Analýzou bylo zjištěno, že složení padělaného přípravku se neshoduje se složením registrovaného přípravku, falešná Viagra neobsahuje účinnou látku sildenafil citrate. Padělané tablety jsou v porovnání s originálním registrovaným přípravkem větší, mají tmavší modrou barvu. Označení Pfizer na jedné a VGR 100 na druhé straně tablet je vyraženo větším písmem s odlišným sklonem a místy přes modrý povrch tablety prosvítá bílá barva. SÚKL varuje občany před nákupem jakýchkoli léčivých přípravků na internetu, pokud ho neprovádějí lékárny s oprávněním k internetovému prodeji. Jejich seznam je na internetové adrese www.sukl.cz, v oddíle lékárny, přehledy lékáren.

Univerzita Karlova ocení virologa De Clercqa

Čestný doktorát udělí Univerzita Karlova profesoru Katolické univerzity v belgickém Leuvenu virologovi Erikovi De Clercqovi. De Clercq spolupracuje s českým objevitelem léčiv Antonínem Holým, Akademie věd ČR ho už před necelými deseti lety ocenila za zásluhy v oboru lékařských a biologických věd Čestnou medailí Jana Evangelisty Purkyně. Největším úspěchem spolupráce obou vědců byl objev účinků látek, které působí protinádorově a protivirově. Na jejich základě vznikly tři léky, z nichž jeden pod názvem Vistide používají Američané k léčení osob s rozvinutým onemocněním AIDS. Výhodou preparátů z české vědecké dílny je jejich dlouhodobý účinek a nitrožilní aplikace jednou za čtrnáct dní. Léky jsou s úspěchem používány i při žloutence a rakovině. Šestašedesátiletý De Clercq je nositelem mnoha čestných cen a zakladatelem a prvním prezidentem Mezinárodní společnosti pro protivirový výzkum. Napsal stovky vědeckých prací.

V Praze se chystá další ročník festivalu Jeden svět

Klasik evropského filmu gruzínsko-francouzský režisér Otar Ioseliani zahájí v Praze mezinárodní festival filmu, televize a videa Febiofest. Jeho 14. ročník se uskuteční od 22. do 30. března v multikině Village Cinemas Anděl, a bude pokračovat v deseti českých a osmi slovenských městech. Podle ředitele festivalu Fera Feniče budou letos zahajovací snímky dva: vedle Ioselianiho filmu Podzimní zahrady také úspěšná americká komedie Marka Foerstera Horší už to nebude. Ve 12 sálech je uvidí více než 2000 diváků. "Hlavními hosty první poloviny Febiofestu budou i provokativní režisér Bruno Dumont, slovenský herec Marián Labuda a maďarský filmař Béla Tarr. Pražská část přehlídky uvede 270 filmů ve 14 kinosálech," dodal Fenič.

Werichova vila opět čeká na nájemce

Radnice Prahy 1 bude opět hledat nájemce takzvané Werichovy vily na Kampě. Podle podmínek soutěže bude rozhodující využití budovy, výše nájemného bude mít menší váhu. Výběrové řízení by mělo být vyhlášeno do poloviny března, řekl starosta Petr Hejma (ODS). Radnice chce, aby vila ožila a připomínala odkaz osobností, které v ní žily. Kromě herce Jana Wericha k nim patří básník Vladimír Holan a historik a jazykovědec Josef Dobrovský. Minulá soutěž se uskutečnila předloni. V řízení zvítězila společnost Colly. Městská část ale musela soutěž zrušit, protože nebyla v souladu s platným zněním zákona o zadávání zakázek. Výběr firmy Colly měl řadu kritiků, k nimž patřila neúspěšná uchazečka Meda Mládková a její Museum Kampa. Podle Hejmy nynější soutěžní podmínky nejsou připraveny tak, aby vyhovovaly Mládkové. Vilu, kterou poškodila v srpnu 2002 povodeň, už radnice zčásti opravila tak, aby nechátrala. Vnitřní úpravy by měl provést nájemce.

Neumannová dovedla štafetu k pátému místu, vyhrály Finky

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová se rozloučila se svým posledním mistrovstvím světa pátým místem, ke kterému jako finišmanka dovedla českou štafetu. Mistryněmi světa se v Sapporu staly Finky, které vyhrály suverénním způsobem start-cíl. České reprezentantky zaostaly za vítězkami o 44 sekund, od bronzu je dělila téměř půlminuta.

Zima byla zřejmě nejteplejší za posledních 85 let

Češi zřejmě zažili nejteplejší zimu za posledních 85 let. Všechny tři zimní měsíce, tedy prosinec, leden a únor, byli teplotně nadprůměrné, uvedl Český hydrometeorologický ústav s tím, že definitivně průměrnou teplotu zimních měsíců vyčíslí v polovině března. Únor byl podle meteorologů o 3,7 stupně Celsia teplejší než dlouhodobý průměr. Nejteplejší od roku 1961 byly listopad a leden. Podle Světové meteorologické organizace by se loňský rok mohl stát šestým nejteplejším rokem od doby, kdy se vedou podrobné záznamy o počasí. Dosavadních nejteplejších deset let se podle Světové meteorologické organizace datuje od roku 1994.

Počasí:

Bude převážně oblačno s přeháňkami, od vyšších poloh sněhovými. Teploty 4 až 8 stupňů, na jihovýchodě 11, na horách kolem 1.