Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Klaus a Milbradt jsou si blízko v názorech na evropskou integraci

Takřka bezproblémově vidí spolupráci České republiky a sousední německé země Saska prezident Václav Klaus a saský ministerský předseda Georg Milbradt. Oba to v sobotu sdělili ČTK na závěr dvoudenního setkání v Sasku. Konstatovali také blízkost názorů na evropskou integraci, ve které by se podle nich mělo předcházet v Evropské unii nadměrné regulaci a unifikaci.

"Nemáme žádné velké problémy," řekl Milbradt. "Hospodářství na obou stranách se v posledních letech rozvíjí razantně a srůstá, což je vidět hlavně v automobilovém průmyslu," pokračoval. Koncem minulého roku se také dostavěla dálnice z Drážďan do severních Čech směrem na Prahu. "Ukazuje se, že není potřeba jezdit pouze do hlavních měst, ale i na návštěvy spolkových zemí v Německu nebo Rakousku," uvedl prezident Klaus. Kontakty s velkými sousedními regiony, jako je třeba Sasko se 4,5 milionu obyvatel, jsou podle něj "neméně důležité". Prezident jezdí často i do Bavorska, i když připouští, že vztahy na nejvyšší úrovni s touto německou zemí zatěžuje silný akcent zemského premiéra Edmunda Stoibera na vysídlené sudetské Němce.

Ohledně evropské integrace Milbradt připustil, že je v Německu "poněkud vzácný případ". Klausovy názory do velké míry sdílí. "Mám značné porozumění pro česká stanoviska a pro stanoviska prezidenta Klause", tedy, jak vysvětlil, pro "realistický" a ne jen silně "optimistický" pohled. Nyní, kdy si německé předsednictví v EU určilo jako prioritu oživit ratifikaci evropské ústavy, která zamrzla předloni po odmítavých referendech ve Francii a Nizozemsku, věří Milbradt, že i Berlín se zasadí o jednodušší text ústavní smlouvy, aby se skutečně mohly řešit problémy EU. Podle něj to ale nebude ústava v pravém smyslu slova. Nemluvili jsme spolu ani tak o ústavě, jako spíše o "zbytečné a nadměrné unifikaci" v EU, uvedl Klaus.

V pátek Klaus převzal v Drážďanech titul čestného doktora ekonomických věd na tamní technické univerzitě, prohlédl si pobočku automobilky Volkswagen a večer byl s Milbradtem na představení operety Netopýr v Semperově opeře. V sobotu si v saské metropoli společně prohlédli umělecké sbírky Grünes Gewölbe a nedávno obnovený chrám Panny Marie, který se koncem války ocitl v troskách. Prezident byl v Sasku naposledy před rokem, kdy se v polabské Pirně setkal se svým německým protějškem Horstem Köhlerem i s Milbradtem.

ČSSD nemá jednotný názor na volby předsedů a kvóty žen, chce vyšetřovací komisi ke Kubiceho zprávě

Členové Ústředního výkonného výboru ČSSD nemají jednotný názor na to, zda volit předsedy krajských a okresních organizací přímo. Neshodují se ani v tom, jaké nejmenší množství žen by měla mít sociální demokracie na volebních kandidátkách. Na tiskové konferenci po sobotním zasedání tohoto nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Výbor proto vzal návrh změny stanov, o kterém už ČSSD diskutuje dva roky, pouze na vědomí se všemi připomínkami. Zatím to podle Paroubka vypadá, že členové ČSSD budou volit předsedu strany přímo. Krajské a okresní organizace se budou moci rozhodnout, zda budou volit předsedu přímo nebo prostřednictvím delegátů konferencí. Po nějaké době ČSSD vyhodnotí zkušenosti a po dvou či více letech rozhodne, jak dál, uvedl předseda.

I po sobotní živé diskusi podle Paroubka zůstává otevřeno, zda by měla být žena na kandidátce nejméně na každém třetím nebo pátém místě. První variantu zastávají většinou ženy. Muži jsou pro druhou, pokud vůbec považují za potřebné takové opatření zavádět.

Sociální demokraté chtějí prosadit vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala takzvanou Kubiceho zprávou. Podobnou komisi navrhovala ČSSD zřídit již koncem loňského roku. Počátkem února pak bylo její zřízení i na programu jednání sněmovny. Poslanci ale nakonec neschválili program schůze, o komisi se tak nehlasovalo. Proti se postavila vládní koalice.

ČSSD vyzvala Melčáka a Pohanku, aby podpořili program ČSSD

Předsedové ČSSD Jiří Paroubek a poslaneckého klubu sociální demokracie Michal Hašek vyzvali otevřeným dopisem poslance Miloše Melčáka a Michala Pohanku, aby podpořili politiku ČSSD. Oba poslanci svými hlasy umožnili vznik vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS). Dopis se obou poslanců dotazuje například na to, jestli souhlasí se zrušením pohřebného, společného zdanění manželů, s energetickou politikou a daňovou politikou vlády nebo změnami nemocenských dávek.

Oba poslanci byli zvoleni v loňských volbách do Poslanecké sněmovny na kandidátkách ČSSD. Během zdlouhavých vyjednáváních o nové vládě dali oba najevo, že by ČSSD měla umožnit ODS sestavit vládu a dát jí důvěru. Tím se dostali do rozporu s usneseními poslaneckého klubu i širšího vedení ČSSD. Pohanka z ČSSD loni odešel sám, Melčáka před čtrnácti dny vyloučil ústřední výkonný výbor. Na dotaz, co by se změnilo, kdyby oba poslanci podpořili sociálnědemokratický program, Paroubek odpověděl, že by se zlepšily vzájemné vztahy. "Jestli máte na mysli jejich členství v ČSSD, tak to je uzavřená záležitost," dodal místopředseda Bohuslav Sobotka.

Předseda KSČM Filip kritizoval vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip v sobotu ostře kritizoval vládu premiéra Mirka Topolánka. Do české politiky podle něj vnesla slabé vládnutí a "politické křupanství". Svá špatná rozhodnutí se před veřejností snaží zakrýt protikomunistickou kampaní, jejíž součástí je i "lustrační běsnění", míní. Filip to novinářům řekl po jednání ústředního výboru KSČM. V souvislosti s vyšetřováním okolností zakázky na poskytnutí stíhaček Gripen Filip vyjádřil obavu, aby korupce neprovázela i rozhodování o umístění americké základny v ČR. "Nepochybuji o tom, že i firma Boeing vytvořila dostatečné finanční prostředky, aby ovlivnila některé z českých politiků," řekl.

Širší vedení KSČM se zabývalo především přípravou na sedmý sjezd KSČM, který by se měl konat v příštím roce. První obrysy dalo také projektu, který má komunistům pomoci získat voliče, kteří sympatizují s programem strany, ale dosud ji nevolí. Ústřední výbor v sobotu také odmítl plán na uspořádání statutu Kosova, se kterým přišel zmocněnec generálního tajemníka OSN Marrti Ahtisaari. Výbor také pověřil Filipa, aby si vzal na starost zahraniční agendu KSČM.

Na demonstraci nacionalistů v Berouně zadržela policie devět lidí

Devět lidí zadržela policie při sobotní demonstraci nacionalistů na berounském Husově náměstí. Akci, kterou provázely potyčky s anarchisty, ohlásili pravicoví extremisté jako demonstraci proti americké radarové základně v Brdech. Podle mluvčí berounské policie Veroniky Benediktové bylo z důvodu narušování veřejného pořádku zadrženo devět lidí ze skupiny anarchistů i nacionalistů. Demonstrace a protiakce se podle policie zúčastnilo 100 lidí na straně nacionalistů a 130 anarchistů. Proti anarchistům, kteří se snažili zabránit vstupu pravicových extremistů na náměstí a házeli kamení, použili policisté dělbuchy.

Anarchisté obviňovali policii, že straní pravicovým extremistům, policie však argumentovala tím, že demonstrace nacionalistů byla řádně nahlášena. Podle mluvčí středočeské policie Soni Budské v Berouně nevznikly škody na městském majetku a nikdo z účastníků demonstrace se nezranil. Záchranka musela ošetřit sedmnáctiletou dívku, která zkolabovala. Berounský starosta Jiří Besser ČTK řekl, že z pohledu města je s průběhem akcí spokojen, protože nemá hlášeny žádné škody. "Několik desítek zasahujících policistů z našeho pohledu splnilo úkol uchránit majetek, veřejný pořádek a zamezit střetu anarchistů s nacionalisty," dodala Benediktová, podle které Beroun tak rozsáhlý policejní zásah dosud nezažil.

Optici chtějí navýšit standardní péči, neodpovídá prý ceně pomůcek

Čeští optici chtějí nově určit, co je standardní péče. Současné tabulky už nevyhovují, protože se řadu let nezměnily a ceny pomůcek přitom několikanásobně vzrostly. Optiky tak často svým zákazníkům nemohou nabídnout standard, který je v současnosti na trhu, řekl ČTK prezident Společenstva českých optiků a optometristů Beno Blachut. O změnách budou optici jednat s ministerstvem financí a ministerstvem zdravotnictví.

Před deseti lety bylo v Česku zhruba 400 optik, dnes je jich kolem 1200. Ceny pomůcek a přístrojů se výrazně změnily, v zákoně o cenách se to ale nepromítlo, uvedl Blachut. Za posledních 16 let se nezměnil ani indikační seznam, který určuje, jaká pomůcka je pro daný typ vady vhodná. "Pomůcky se ale za ty roky výrazně obměnily, přišly nové technologie, metody a materiály," podotkl Blachut.

Dobrovolníci pomáhají Koňskému domovu důchodců

Dobrovolníci z celé země přijíždějí do Křižan, aby pomohli zachránit Koňský domov důchodců, který minulý týden zasáhl požár. Pomoci koním chce i Liberecký kraj mimořádnou dotací 150.000 korun. Schválit ji příští týden musejí rada a zastupitelstvo, řekl ČTK náměstek hejtmana Libereckého kraje Radim Zika. "Situace tam není jednoduchá, chovatelka se snaží vybudovat provizorní stáj z bývalého kravína, ten je ale ve špatném stavu," dodal. Kraj chce chovatelce také pomoci najít cestu k fondům Evropské unie, ze kterých by mohl Koňský domov důchodců získat finance na vybudování nové stáje. Budova nebyla pojištěná a její obnova bude stát několik milionů korun.

Ve stáji, kterou provozuje občanské sdružení Rolinka, bylo kolem čtyř desítek koní, většina z nich byla ustájena jen volně, a tak před ohněm koně uprchli do ohrady, která na objekt navazuje. Šesti zvířatům v boxech se to ale nepodařilo a uhynula. "Bohužel jsme pak museli utratit ještě jednu klisnu, její srdíčko stres neuneslo," dodala chovatelka Zuzana Poláková.

Občanské sdružení Rolinka - Koňský domov důchodců se už osmý rok snaží pomáhat nemocným, starým, nechtěným, jatečným a týraným koním, kteří byli odebráni na základě rozhodnutí orgánů státní správy nebo je sdružení vykoupilo z jatek. V Křižanech působí od roku 2005.

V Praze se sešli zástupci studentů zemí Visegrádské čtyřky

V Praze se v sobotu sešli zástupci studentů zemí Visegrádské čtyřky. Debatovali o aktuálních problémech, které je trápí. Čeští zástupci za své prioritní téma označili odstranění hranice 26 let pro čerpání studentských výhod. Setkání uspořádala Studentská komora Rady vysokých škol České republiky. "Studentská komora Rady vysokých škol ČR již před pár měsíci schválila návrh reformy, která by měla odstranit diskriminační hranici 26 let z našeho právního řádu," řekla ČTK mluvčí a místopředsedkyně komory Savina Finardi. Starší vysokoškoláci jsou podle ní znevýhodněni, musejí si například platit zdravotní pojištění. Studenti proto chtějí přesvědčit politiky, aby tuto hranici zrušili.

Maďarští kolegové informovali ostatní účastníky o snaze tamních politiků zavést školné, v Polsku zase studenty trápí problémy kolem příspěvku na jízdné. "Nejbližší kooperace je ale samozřejmě s našimi přáteli ze Slovenska," dodal pořadatel konference Václav Vrba.

Nový Bor oslavoval povýšení na město v brazilském duchu

V brazilském duchu oslavil Nový Bor 250. výročí povýšení na město. Ke svému jubileu uspořádal také Česko-brazilské dny, které mají připomenout krajany, kteří se v 19. století odstěhovali ze severu Čech do Brazílie. V 90. letech minulého století obnovilo město tradici poutí a letos se vrátilo poprvé po zhruba padesátileté přestávce k tradici masopustu, řekla ČTK Ilona Rejholcová z městského úřadu. "Připomínáme si společné kořeny s Brazilci, kteří v tomto období slaví karneval," dodala s tím, že rej masek sledoval i brazilský velvyslanec Affonso Emílio de Alencastro Massot s manželkou. Idea obnovení masopustu i Česko-brazilské dny ho potěšily a přislíbil sklářskému městu podporu při budování obchodních kontaktů. V novoborském městském kině také otevřel výstavu brazilského výtvarníka Ricarda Hoineffa. "Myšlenka sbližovat národy prostřednictvím karnevalu je velmi významná," podotkl velvyslanec.

Pilarová s Vítkem zpívali českým krajanům na plese v New Yorku

Legenda českého swingu Eva Pilarová zazpívala v noci na sobotu českým krajanům v New Yorku na tradičním reprezentačním plese v 65. poschodí mrakodrapu Rockefellerova centra. V duetech Ach ta láska nebeská nebo Tam za vodou v rákosí zastoupil jejího někdejšího partnera Waldemara Matušku zpěvák Pavel Vítek. Pilarová s Vítkem do New Yorku přivezli známé české hity i písně převzaté ze světového repertoáru. Mimořádný ohlas vzbudila Eva Pilarová, když se na pódiu sálu s otáčivým parketem a výhledem na celé město objevila v kroji z moravského Vlčnova, v němž zazpívala směs českých a moravských lidových písniček.

"Krajanské publikum je úžasné, vždy mě velice dobře přijalo," řekla ČTK zpěvačka, která v USA vystupovala už podesáté. Nikdy prý ale nezapomene na první koncert ve Spojených státech v roce 1991 v San Francisku, kdy ještě řada krajanů nestihla po dlouhých letech exilu navštívit původní vlast. "Když jsem zazpívala Jakpak je dnes u nás doma, celý sál se rozplakal a já taky," zavzpomínala.

Mezi hosty plesu nechyběly slavné osobnosti - například dvojnásobná mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová či světová topmodelka a Miss České republiky z roku 1999 Helena Houdová. Zatančit si přišli také malíř a spisovatel Franta Nedvěd či majitel české restaurace a organizátor českého kulturního života v New Yorku Jiří Suchánek. Tradice českých bálů v New Yorku sahá do předminulého století. Ve dvou posledních letech pomáhá krajanskému spolku s organizací newyorské České centrum. "Ples je vrcholem společenské sezony českoamerické komunity, kterou podporujeme," řekla ČTK výkonná ředitelka Českého centra Monika Koblerová. "Propagujeme tím tak u zdejší vyšší a vlivné společnosti Českou republiku," dodala.

Koukal musel vzdát závod na světovém šampionátu

Po necelých deseti minutách se Martinu Koukalovi zhroutil sen. Hned v prvním prudkém sjezdu skiatlonu na světovém šampionátu v Sapporu se vyhýbal nejdříve Lukáši Bauerovi a vzápětí dalším dvěma lyžařům, které potkal stejný osud. Při hromadné kolizi si Koukal natloukl a závod musel vzdát. Přitom právě ke skiatlonu směřovala celá jeho příprava. Kvůli němu se vzdal obhajoby bronzové medaile ve sprintu dvojic s Dušanem Košíčkem. Vsadil pouze na jeden triumf a ten mu soupeři vyrvali z ruky. "Nestartovat ve sprintu bylo pouze moje rozhodnutí. Konzultoval jsem je s trenéry, kteří mě v názoru podpořili. Mohu nadávat jen sám sobě," řekl novinářům zklamaný Koukal.

Semifinále tenisového turnaje v Bogotě bude bez české účasti

Semifinále turnaje v Bogotě bude bez české účasti. Své čtvrtfinálové duely prohrály zbývající zástupkyně českého tenisu Klára Zakopalová i Barbora Záhlavová-Strýcová. Obě vypadly s žebříčkovými favoritkami. Sedmá nasazená Zakopalová podlehla turnajové trojce Lourdes Dominguezové-Linové ze Španělska po setech 6:4, 3:6 a 3:6. Nenasazená Záhlavová-Strýcová, která o kolo dříve vyřadila osmičku Hanu Šromovou, nestačila na nejvýše nasazenou Tathianu Garbinovou a Italce podlehla 2:6, 5:7.

Záhrobská skončila v Aare na 26. místě

Mistryně světa Šárka Záhrobská obsadila ve svém prvním závodě po šampionátu v Aare 26. místo v obřím slalomu v Sierra Nevadě. Své premiérové vítězství v SP ve Španělsku získala Michaela Kirchgasserová z Rakouska. Záhrobská útočila na co nejvyšší bodový zisk po devatenáctém čase z prvního kola, druhá jízda se jí však zřejmě i kvůli problémům s materiálem vůbec nepovedla. Dvaadvacetiletá Češka měla potíže s vedením lyží a zajela druhý nejhorší čas, který ji odsunul na poslední místo z klasifikovaných závodnic.

Skokan Cikl skončil v Kontinentálním poháru v Oberhofu šestnáctý

Skokan na lyžích Martin Cikl obsadil 16. místo v sobotním závodu Kontinentálního poháru v německém Oberhofu. Za 25. pozici získal body i Lukáš Hlava. Vyrovnanou soutěž vyhrál o půl bodu domácí reprezentant Julian Musiol, sedm závodů před koncem seriálu vede průběžné pořadí Balthasar Schneider z Rakouska.

Rychlobruslařka Jirků vyhrála na juniorském MS závod na 3000 metrů

Česká rychlobruslařka Andrea Jirků vyhrála na závěr juniorského mistrovství světa závod na 3000 metrů a získala malou zlatou medaili. Sedmnáctiletá reprezentantka, která se již zúčastňuje závodů Světového poháru, obsadila v Innsbrucku celkově devátou pozici ve víceboji. Jirků v závěrečné disciplíně dvoudenního šampionátu zajela čas 4:25,46 a druhou v pořadí No Son-jong porazila o více než sedm sekund. Korejská reprezentantka, vítězka kilometru, se v součtu čtyř disciplín stala mistryní světa.

Nejvšestrannějším juniorem se stal Nizozemec Sjored de Vries, nejlepší z českého tria byl osmnáctý Milan Sáblík. Patnáctiletý bratr české mistryně Evropy Martiny Sáblíkové zaznamenal nejlepší výsledky na vytrvaleckých tratích 3000 a 5000 m, na nichž obsadil shodně patnácté místo. Zdeněk Haselberger ani Pavel Kulma se po třech disciplínách nevešli mezi nejlepších 24 a nekvalifikovali se tak do závěrečné pětky.

Enge byl v kvalifikaci na závod A1 Grand Prix čtrnáctý

Český pilot Tomáš Enge obsadil 14. místo v kvalifikaci na nedělní závod A1 Grand Prix v jihoafrickém Durbanu. Pole position získal pro Německo Nico Hülkenberg, za nímž Enge v součtu časů ze dvou kol zaostal o více než dvě sekundy. Závod na městském okruhu v Durbanu je osmým z jedenáctidílné série, v níž zatím patří českému týmu jedenáctá pozice. Enge v sobotu nenavázal na svůj pátý čas z pátečního tréninku, jenž byl zkrácen kvůli poškozené trati.

Baďurová vyhrála na MČR v souboji tyčkařek nad Rybovou

Souboj tyčkařek na domácím atletickém šampionátu v Praze ve Stromovce v sobotu vyzněl lépe pro Kateřinu Baďurovou. Česká rekordmanka potvrdila svou letošní formu a vyhrála výkonem 455 centimetrů. Pokoušela se rovněž o další český rekord 466 cm, ale neúspěšně. Bývalá nejlepší česká tyčkařka Pavla Rybová-Hamáčková skočila o pět centimetrů méně. První den mistrovství republiky nepřinesl žádný nový limit pro březnové halové ME v Birminghamu.

Počasí

V neděli meteorologové čekají zpočátku oblačno, ojediněle slabý déšť. Během dne od západu zataženo s občasným deštěm. Teploty v Čechách 5 až 9, na Moravě a ve Slezsku 2 až 6 stupňů, na horách kolem 3 stupňů Celsia.