Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vicepremiér Čunek podal stížnost proti obvinění z korupce

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, který byl obviněn z korupce, v pondělí podal prostřednictvím svého advokáta proti obvinění stížnost. ČTK to řekl mluvčí lidové strany Martin Horálek, později informaci ČTK potvrdil i sám Čunek. "Základní podstata stížnosti míří proti neúplnému skutkovému stavu věci, na kterém vybudoval policejní komisař své právní hodnocení případu. V souvislosti s dalšími nedostatky považujeme usnesení za neúplné, prakticky převážně nepodložené a předčasné. Proto navrhujeme, aby bylo státním zástupcem předepsané řízení zrušeno," uvedl v tiskovém prohlášení Horálek.

Policie Čunka obvinila z přijetí úplatku v pátek. Podezírá ho z toho, že v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek podezření popírá. Senát ho minulý týden zbavil imunity, a umožnil tak jeho stíhání. Jde o první obvinění člena české vlády v době, kdy působí ve své funkci.

Vláda bude průběžně kontrolovat plnění programového prohlášení

Koaliční vláda Mirka Topolánka (ODS) hodlá průběžně kontrolovat plnění svého programového prohlášení. Chystá proto plán nazvaný "systém řízení realizace programového prohlášení vlády", do něhož budou zapojena všechna ministerstva i úřad vlády. Premiér Topolánek bude o plnění programu informovat ostatní členy kabinetu každého čtvrt roku, uvádí se v usnesení vlády z minulého týdne. Ministři by podle tohoto dokumentu měli do středy 14. února určit jednoho ze svých náměstků, který bude v daném resortu odpovědný za realizaci vládních záměrů.

Lídři trojkoalice se již dříve dohodli na tom, že existence společné vlády bude závislá na schopnosti prosadit slibované reformy. Pokud sněmovna bude zamítat klíčové vládní zákony, pak se koaliční strany pokusí co nejrychleji dospět k předčasným volbám.

Předsednictvo Strany zelených chce od sjezdu potvrzení mandátu

Vedení Strany zelených včetně předsedy Martina Bursíka v sobotu na stranickém sjezdu odstoupí a požádá delegáty o znovuzvolení. Důvodem je především vstup zelených do trojkoaliční vlády s ODS a KDU-ČSL. "Jsme v nové situaci, cítíme jako potřebné nechat si mandát potvrdit," řekla ČTK první místopředsedkyně strany a ministryně školství Dana Kuchtová. Kromě současných členů nejužšího vedení budou do předsednictva kandidovat i noví lidé. Jediným kandidátem na předsedu nejmenší sněmovní strany je vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík. Boj se zřejmě strhne o druhou nejvyšší stranickou funkci. Vedle Kuchtové má o post první místopředsedkyně zájem dosavadní řadová místopředsedkyně a ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková. Dalším tématem sjezdu bude postoj strany k radarové základně na území Česka. Podle Dany Kuchtové by se mělo mluvit i o odložení státních maturit a dalších aktualitách.

Poslanec Melčák má policejní ochranku

Poslanec Miloš Melčák je v poslední době pod dohledem policejní ochranky. Požádal o ni ministerstvo vnitra, a to mu vyhovělo. Melčák spolu s dalším poslancem zvoleným za ČSSD Michalem Pohankou v lednu umožnili trojkoaliční vládě získat důvěru, za což si u sociální demokracie vysloužili pověst zrádců. Oba se kvůli svému postoji cítili ohroženi, sledováni a nelegálně odposloucháváni. Zdroj z ministerstva vnitra ČTK sdělil, že policejní ochranku má jen Melčák, Pohanka ne. Melčák se v doprovodu osobního strážce pohyboval i na sobotním ústředním výkonném výboru ČSSD, na kterém byl vyloučen ze strany. Pohanka už dříve odevzdal stranickou legitimaci sám.

Prezident a ministr zahraničí odletěli do Japonska

Prezident republiky Václav Klaus s manželkou Livií v pondělí odletěli na návštěvu Japonska. Během ní se setkají s japonským císařem Akihitem a císařovnou Mičiko, předsedou vlády Šinzó Abem a dalšími významnými osobnostmi japonského veřejného života. Cesty se účastní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a také zástupci čtrnácti českých firem.

Klause s chotí přijme císařský pár ve středu. Půjde o druhé vzájemné setkání v tokijském císařském paláci po deseti letech. V roce 1996 navštívil Klaus s manželkou Japonsko ve funkci premiéra. Ve středu se český prezident setká i s japonským předsedou vlády Šinzó Abem, zahájí podnikatelské fórum a bude hovořit se zástupci japonských sdělovacích prostředků.

Ve čtvrtek prezident zavítá do Hirošimy, kde položí věnec v Památníku míru zasvěceném obětem výbuchu jaderné bomby v závěru druhé světové války. Během návštěvy v Japonsku obdrží Klaus na dvou univerzitách čestné doktoráty.

Tošovský popřel informace o tom, že spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností

Bývalý premiér a guvernér České národní banky Josef Tošovský popřel informace o tom, že za minulého režimu spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). Podle Mladé fronty Dnes se dostal do kontaktu s StB z titulu své funkce v říjnu 1986, kdy působil jako poradce předsedy Státní banky československé (SBČS). "Nikdy jsem nespolupracoval s tajnou politickou policií StB a nepředával jsem jí žádné důvěrné informace," uvedl Tošovský v prohlášení, které v pondělí poskytl ČTK. Dodal, že z pozice své práce v SBČS od roku 1986 pouze dostával různé důvěrné ekonomické informace, které ministerstvo vnitra získávalo ze zahraničí. "Tyto informace tehdy dostávaly standardně všechny tehdejší úřady zodpovědné za ekonomiku země," uvedl expremiér. Tošovský tvrdí, že o těchto skutečnostech informoval v rámci bezpečnostní prověrky Národní bezpečnostní úřad a že byly známy i tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi. Podotkl rovněž, že má nejen prověrku na stupeň přísně tajné, ale i prověrku NATO.

Informace o Tošovského spolupráci se Státní bezpečností vyplývají podle pondělní Mladé fronty Dnes z dobových dokumentů, jež léta ležely jako nezpracované archiválie ve spisovnách ministerstva vnitra. Tošovského podle deníku vedl jako svého spolupracovníka 17. odbor 1. správy StB, což byla zjednodušeně řečeno ekonomická rozvědka. Jejím hlavním cílem bylo získávání tajných informací v cizině. Z dokumentů podle Mladé fronty Dnes vyplývá, že Tošovský během své aktivní spolupráce nikoho neudal a úmyslně nepoškodil tak, aby ho pak StB pronásledovala. Kromě desítek odborných analýz - třeba k prolomení švýcarského bankovního tajemství ze strany USA nebo k situaci na úvěrovém trhu NSR - pomohl údajně StB s vyhodnocením některých zahraničních návštěv v bance. Některé analýzy vypracoval podle listu i pro nejvyšší vedení KSČ.

ČR obsadila v žebříčku ekonomické svobody 31. místo

Hongkong si nadále drží pozici ekonomicky nejsvobodnější země světa. Vyplývá to z letošního žebříčku americké nadace Heritage a deníku Wall Street Journal. Nejméně ekonomické svobody má ze 157 sledovaných zemí Severní Korea. Česká republika se umístila na 31. místě a Slovensko na 40. příčce.

Česko získalo v Indexu ekonomické svobody hodnocení 69,68 procenta. Dobře si vedlo zejména v měnové a obchodní oblasti, horší hodnocení si vysloužilo u korupce a vládních zásahů do ekonomiky. Hongkongu přiřadil index 89,29 procenta. Tvůrci při sestavování indexu zkoumali obchodní politiku, daňovou zátěž, zásahy vlády do ekonomiky, měnovou stabilitu, tok kapitálu, zahraniční investice, bankovní a finanční sektor, mzdy a ceny, vlastnická práva, regulaci a černou ekonomiku.

Schodek běžného účtu platební bilance v prosinci výrazně vzrostl

Schodek běžného účtu platební bilance se v prosinci výrazně prohloubil na 16,3 miliardy korun proti listopadovému deficitu 11,1 miliardy korun. Od začátku minulého roku činil v prosinci kumulovaný schodek 151,1 miliardy korun. Údaje zveřejnila Česká národní banka. Saldo obchodní bilance v prosinci meziměsíčně kleslo proti listopadovému přebytku téměř o deset miliard a dostalo se do schodku 3,2 miliardy korun. Deficit bilance služeb činil 1,5 miliardy korun. Schodek bilance výnosů si v prosinci polepšil proti listopadovým 17,8 miliardy korun na 11,5 miliardy, což podle ČNB souvisí s výplatami dividend a předpokládanou výší reinvestovaného zisku z přímých investic.

V běžných převodech je zahrnuto aktivní saldo převodů z rozpočtu EU do České republiky ve výši půl miliardy korun, vlivem čerpání peněz z Evropského sociálního fondu a dotací na zemědělství. Na kapitálovém účtu skončily převody z rozpočtu EU přebytkem 2,4 miliardy korun. Roční úhrn běžného účtu vykazuje v posledních měsících růst pasiva, vyplývá z údajů ČNB.

Počet dokončených bytů se loni snížil, stavět se jich začalo více

Počet dokončených bytů loni meziročně klesl o 8,1 procenta na 30.187 bytů. Naopak se začalo stavět 43.747 bytů, tedy o 8,3 procenta více. Rozestavěno zůstalo 168.762 bytů, o 8,7 procenta meziročně více. Oznámil to Český statistický úřad. Projevila se především příznivá situace na trhu hypotečních úvěrů, vyšší hodnota úvěrů ze stavebního spoření, podpora mladým manželům a chystané změny DPH na bytovou výstavbu od ledna 2008, uvedl ČSÚ.

Stavební výroba v prosinci výrazně zrychlila meziroční tempo růstu ve stálých cenách na 15,4 procenta z listopadových 7,7 procenta. Proti předchozímu měsíci produkce očištěná od sezonních vlivů vzrostla o 3,1 procenta. Za celý rok 2006 stavební produkce stoupla o 6,6 procenta.

Ve srovnání se stejným obdobím 2005 se zvýšil objem stavebních prací téměř ve všech směrech výstavby. Příznivé klimatické podmínky umožnily stavbařům pracovat. Po vyloučení vlivu počtu pracovních dní stavební výroba v prosinci vzrostla o 18,8 procenta.

Ceny pohonných hmot dále klesaly

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v uplynulém týdnu dále klesaly a průměrné ceny benzinu i nafty se přiblížily 26 korunám za litr. Od pondělí 5. února do neděle 11. února litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 zlevnil o 13 haléřů, cena nafty klesla rovněž o 13 haléřů za litr. Natural stál v neděli v průměru 26,25 Kč/l a nafta 26,26 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

Dovoz bot do ČR vzrostl loni skoro o čtvrtinu, hlavně kvůli Číně

Do České republiky se loni dostalo asi o čtvrtinu více bot z ciziny než v předešlém roce. Předloni to bylo asi 73 milionů párů, loni už 97 milionů párů v hodnotě 8,5 miliardy korun. Hlavní podíl na nárůstu má dovoz z Číny, řekla novinářům Vlasta Mayerová z České obuvnické a kožedělné asociace. Na dovoz čínského zboží si domácí obuvníci stěžují několik let a zdůvodňují tím špatnou ekonomickou situaci. Loni ale Češi vyrobili stejně bot jako v roce 2005, asi pět milionů párů.

Obuvnický průmysl v České republice je v posledních čtyřech letech poměrně stabilizovaný, tvrdí Mayerová. V zemi teď působí asi 30 větších obuvnických firem, zaměstnávají 4000 pracovníků. "Přes výrazný dovoz levnějších bot z Číny si domácí firmy našly své zákazníky a zaměřily se na specializovanou obuv," doplnila Mayerová.

Orkán na jihu Čech způsobil škody za nejméně 4,25 miliardy korun

V Jihočeském kraji napáchal lednový orkán podle předběžných odhadů škody za čtyři a čtvrt miliardy korun. ČTK o v pondělí informovala mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková. Největší ztráty utrpěli lesníci, jimž vichřice poničila dřevo za zhruba 4,1 miliardy korun. Z toho Lesy ČR spočítaly škodu na popadaných a vyvrácených stromech za asi 3,5 miliardy korun. Kraj následky řádění vichřice vyčíslil na 150 milionů korun.

Vicepremiér Jiří Čunek po setkání s jihočeským hejtmanem Janem Zahradníkem uvedl, že vládou schválená suma 200 milionů korun na hrazení obecních škod na nepojištěném majetku obcí nebo krajů se může v případě potřeby ještě zvýšit. Ministerstvo pro místní rozvoj ale počítá, že částka by mohla stačit. Škody na střechách, silnicích a dalším obecním majetku, vyjma lesů, nebyly tak vysoké. Zahradník Čunka požádal, aby jeho ministerstvo podpořilo tlak na co nejrychlejší odstranění následků kalamity také v šumavském národním parku. Větrná smršť tam skácela na 670.310 metrů krychlových dřeva, z toho necelá desetina leží v prvních, tedy nejcennějších zónách. Celkový objem polomů šestinásobně přesahuje obvyklou těžbu v lesích správy parku.

Jihočeské lesy se po orkánu staly nejpostiženější oblastí v Česku. Při vichřici padlo podle odhadů 4,15 milionu metrů krychlových dřeva. Lesy ČR mluví o dvou milionech m3, majitelé soukromých lesů nepočítali další milion m3 dřeva. Následky vichřice budou lesníci odstraňovat celý rok. Práce na likvidaci kalamity začaly naplno minulý týden. Vytěženo je několik procent kalamitního dřeva.

Ekologové a myslivci se dohodli na ochraně šelem

Zástupci Hnutí duha a Českomoravské myslivecké jednoty v pondělí podepsali dohodu o spolupráci při ochraně velkých šelem. Zaměřit se chtějí především na potírání pytláctví, které ohrožuje výskyt rysů, vlků a medvědů ve volné přírodě. Obě organizace to považují za historický průlom ve vzájemných vztazích. Novinářům to řekl Jaromír Bláha z Hnutí duha. Myslivecká jednota přispěla částkou 10.000 korun do fondu, z něhož by se měla vyplácet padesátitisícová odměna za informace vedoucí k dopadení pytláků. Podle ekologa Vojtěcha Koteckého se v ČR prozatím nepodařilo usvědčit žádného pytláka, přestože lidé z okolí často pachatele znají. Odhaduje se, že za posledních dvacet let bylo ilegálně odstřeleno nejméně 500 rysů. V Česku dnes žije méně než sto rysů, deset vlků a pět medvědů.

K potlačení pytláctví pomáhají již osmým rokem vlčí a rysí hlídky složené z dobrovolníků, kteří monitorují zejména Beskydy a Pošumaví. Díky pravidelným hlídkám ekologové zaznamenali pokles výskytu návnad, na které pytláci lákají šelmy. Takzvanou újeď, tedy masitou návnadu, našli dobrovolníci naposledy v lednu před mysliveckým posedem mezi Pulčínem a Francovou Lhotou v Beskydech. Případ zřejmě souvisí s údajným zabitím medvěda počátkem prosince na Vsetínsku.

Moos: Systém pro druhou etapu mýtného by měl být pouze satelitní

Systém pro druhou etapu mýtného by měl být pouze satelitní. ČTK to v pondělí řekl šéf expertního týmu ČVUT Petr Moos. Tým nyní posuzuje návrh firmy Kapsch a své stanovisko předá ministerstvu dopravy ve čtvrtek. Kapsch navrhl ministerstvu kombinovaný systém, který využívá mikrovlnné i satelitní technologie. "Vidíme to tak, že v té druhé etapě bude systém vlastně satelitní, který využívá prvků toho mikrovlnného systému z první etapy," řekl Moos. Brány by podle něj měly stát jen v příhraničních oblastech a tam, kde je těžko zachytitelný signál z družice, tedy hlavně kolem velkých měst. Kapsch však navrhuje vystavět brány na všech hlavních tranzitních trasách.

Další spor se zatím vede o typ palubních jednotek (OBU). Expertní tým i ministerstvo dávají přednost tzv. tlusté jednotce. Ta vykonává většinu činností přímo ve voze, porovnává například projeté úseky s digitální mapou a do centra systému vysílá již pouze údaje o projetých částkách. Firma Kapsch naopak upřednostňuje tzv. tenkou jednotku, která vysílá všechny údaje ke zpracování do centrálního systému. Tenká jednotka je levnější, její nevýhodou ale jsou vyšší nároky na přenos dat. "Komunikace je poměrně drahá, zvlášť když si představíme, kolik vozidel u nás jezdí," řekl k tomu Moos.

Pokud se vše vyřeší do konce února, tak je podle Moose stále možné, že dopravci začnou platit mýtné na silnicích první třídy od 1. ledna 2008. Zatím se v ČR mýtné platí pouze na dálnicích a rychlostních silnicích.

Policie na východě Čech používá jednotný informační systém

Policisté na východě Čech se v průběhu loňského roku zbavili psacích strojů a několika různých počítačových systémů a začali pracovat v jediném informačním systému. Ředitel východočeské policejní správy Petr Přibyl řekl, že východočeská policie je jediným krajem v České republice, který na nový systém Evidence trestního řízení (ETŘ) přešel. "Základní útvary měly vlastní systém, kriminální služba dalších šest systémů, dopravní policie také. Bylo to velmi složité, protože policisté museli znát několik systémů a hlavně ta data otrocky přepisovat, protože mezi nimi nebylo možné informace předávat," popsal předchozí praxi Přibyl.

Podle Přibyla systém ETŘ vznikl na brněnském městském ředitelství policie, východočeská policie o jeho zavedení rozhodla na konci roku 2005. "Nyní již všechno píšeme do nového systému, ať se to týká trestního či přestupkového řízení. Systém spouštějí také policisté ve středních Čechách a na jižní Moravě," řekl Přibyl. Dodal, že od 1. ledna 2008 by v novém systému měly fungovat všechny policejní správy v České republice. Kromě zjednodušení administrativy pro policii by nový systém měl podle Přibyla umožnit také lepší spolupráci mezi policí a státním zastupitelstvím. Místo papírových kopií by mohly trestní spisy putovat mezi vyšetřovateli a státním zástupcem v elektronické podobě.

ÚOHS uložil strojírenským firmám téměř miliardovou pokutu

Devět mezinárodních strojírenských holdingů dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) téměř miliardovou pokutu za kartel. Sankce je nejvyšší v historii úřadu. Týká se například firem Alstom, Siemens nebo Toshiba, řekl v pondělí novinářům místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký. Za stejný kartel už letos firmy pokutovala Evropská komise. Nyní se podniky mohou odvolat.

Podniky se podle ÚOHS a Evropské komise opakovaně dohodly na nabídkových cenách v tendrech na takzvané plynem izolované spínací ústrojí, aby si vždy některá z nich zakázku zajistila. Ujednání platilo od roku 1988 téměř po celém světě. Evropská komise za to udělila pokutu 750,7 milionu eur (21,06 miliardy Kč). Některé firmy už se proti pokutě od EK odvolaly.

Český antimonopolní úřad se zabýval pouze lety 2001 až 2004. Zakázky, kterých se pokutované firmy v těchto letech účastnily, mají hodnotu zhruba 700 milionů korun. Nejvíc mají podle rozhodnutí ÚOHS zaplatit čtyři firmy ze skupiny Siemens, celkem zhruba 305 milionů z celkových 979 milionů korun. Pokutu dostaly také Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Toshiba a Nuova Magrini. Švýcarská společnost ABB, která se kartelu také účastnila, pokutu nedostane, protože komisi o nepovolené dohodě informovala.

Šéf antimonopolního úřadu opět zrušil verdikt k tendru na internetové zdravotní knížky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina znovu zrušil rozhodnutí svých podřízených k výběrovému řízení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) k internetovým zdravotním knížkám. VZP dostala za chyby v tendru pokutu 800.000 Kč, Pecina pak verdikt kvůli formálním chybám zrušil. Nové rozhodnutí bylo se stejnou pokutou. Úřad chce ale do správního řízení zahrnout víc účastníků, a tak vrátil případ do prvního stupně projednání, řekl ČTK Filip Vrána z tiskového odboru ÚOHS. Na pochybeních úředníci trvají.

Antimonopolní úřad zkoumal zakázku na podnět vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, která se zabývala hospodařením VZP. Pojišťovna dostala dvě pokuty v celkové výši 800.000 korun za to, že k předložení nabídky do tendru na internetové knížky vyzvala jediného uchazeče, firmu IZIP. Pojišťovna zatím pokutu nezaplatila, rozhodnutí nebylo pravomocné.

Elektronickou zdravotní knížku se zapsanými nemocemi i léčbou měl koncem minulého roku zhruba milion lidí. Zapisovat do ní mohlo přes 8400 zdravotníků ve 40 nemocnicích. Přístup k údajům mají jen lékaři, kterým to pacient dovolí.

Bývalý pracovník StB dostal podmínku za akci Asanace

Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí odsoudil bývalého příslušníka Státní bezpečnosti Michaela Ulbricha k tříletému podmíněnému trestu s roční zkušební lhůtou. Podle rozsudku v letech 1980 až 1981 v rámci akce StB Asanace šikanoval signatáře Charty 77 Jana Bednáře, a zneužil tak pravomoc veřejného činitele. Cílem akce bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit lidi nepohodlné režimu k emigraci. Komunistická bezpečnost zařídila Bednářovo vyloučení z vysoké školy, zabavila mu řidičský průkaz i cestovní pas. Tehdejší starší referent StB Ulbrich si podle obžaloby zval Bednáře bezdůvodně na výslechy, opakovaně ho zadržoval, kontroloval na pracovišti nebo prováděl osobní prohlídky. Podobný nátlak prý vyvíjel také na jeho nejbližší příbuzné. Po pěti letech nátlaku Bednář emigroval do Anglie. Ulbrich svou vinu od počátku popíral.

Akci Asanace vymyslela Státní bezpečnost na přelomu 70. a 80. let. Mezi jejími oběťmi byli například také hudebníci Milan Hlavsa, Jaroslav Hutka, kněz Václav Malý, farář a Svatopluk Karásek, rabín Karol Sidon, Petr Cibulka, spisovatelka Petruška Šustrová a herec Pavel Landovský. Kvůli Asanaci již bylo pravomocně odsouzeno asi 15 lidí, většinou bývalých náčelníků krajských správ StB.

Bojovník za práva otců Patera se soudu nedočká, synovi je 18 let

Známý český bojovník za práva otců Luboš Patera se pravomocného rozsudku v případu, kdy se o svého syna soudí s bývalou manželkou, nedočká. Po více než 16 letech sporů u soudu případ skončí. Jeho synovi bylo minulý týden 18 let a o opatrovnictví se jeho rodiče tedy již soudit nemohou. Patera ČTK řekl, že chce do konce dotáhnout žalobu na český stát, která leží u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Případ bývalých manželů řešilo již několik soudů, v Kladně, Praze a nakonec v Ústí nad Labem. Patera podal řadu stížností na podjatosti soudů a námitek. Patera ČTK řekl, že český soudní systém, který nebyl za více něž 16 let schopen o jeho případu rozhodnout, považuje za nespravedlivý a pomalý. Protože se nedočkal pravomocného rozsudku, hodlá pokračovat v žalobě u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Dodal, že jen tento tlak může české soudy přesvědčit, aby v podobných případech rozhodovaly rychle.

Za prodej fotografií Svobody byl obviněn druhý policista

Státní zástupce obvinil už druhého bývalého policistu z obvodního oddělení v Kostelci nad Černými Lesy ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli prodeji posmrtných fotografií skladatele Karla Svobody deníku Blesk. Policie snímky pořídila pro služební potřebu krátce poté, co hudebník koncem ledna spáchal v Jevanech na Kolínsku sebevraždu. "Policistovi bylo doručeno obvinění," řekl v pondělí ČTK bez dalších podrobností státní zástupce Svatopluk Nauš.

Jako první byl minulý týden obviněn dvaadvacetiletý podpraporčík Aleš S., teď je podle informací ČTK jako jeho spolupachatel stíhán i dvaatřicetiletý Ladislav Ch. Oba byli od policie propuštěni. Aleš S. u ní sloužil dva roky, Ladislav Ch. patnáct let. V souvislosti s obviněním hrozí oběma šest měsíců až tři roky vězení.

Hradecký soud prohlásil konkurz na dvorskou textilku Tiba

Krajský soud v Hradci Králové prohlásil konkurz na textilní společnost Tiba ze Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku. Tiba je největším českým výrobcem potištěných tkanin, v podniku pracuje přibližně 550 lidí. Celkem má firma přes 1000 věřitelů, kteří po ní požadují téměř 600 milionů korun. Konkurzním správcem bude Stanislav Kužela z Hradce Králové, zjistila ČTK na krajském soudu. Konkurzu se společnost přiblížila již v lednu, kdy věřitelé zadlužené textilky odmítli soudní vyrovnání, které firma navrhovala. Návrh na soudní vyrovnání podala sama Tiba loni v červnu, a přiznala tak, že je v úpadku. Tiba od roku 2005 propustila přes polovinu z původních asi 1200 zaměstnanců a uzavřela jednu tiskárnu a jednu tkalcovnu. Funkční provozy má ve Smidarech, Mostku a Dvoře Králové. Předloni Tiba vykázala ztrátu 225 milionů korun.

Vydání podnikatele Bechary do Česka se opět oddálilo

Vydání podnikatele libanonského původu Tareka Bechary ze Slovenska do Česka, kde ho policie podezírá z účasti na únosu a smrti otce kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře, se opět oddálilo. Okresní soud Bratislava II v pondělí potřetí odložil stání v případu podvodu, který prý podnikatel spáchal na Slovensku. Právoplatné rozhodnutí v tomto případu je podmínkou vydání Bechary do ČR, které již loni schválil bratislavský krajský soud.

Podle české policie patřil Bechara do skupiny, která na podzim 2002 unesla Lamberta Krejčíře, zatímco jeho syn Radovan byl ve vazbě. Prý jej připravili o větší množství peněz a nutili uhradit synovy dluhy. Během únosu Krejčíř starší zemřel; podle některých médií mu během převozu v kufru auta selhalo srdce. Obvodní soud v Praze 6 vydal na Becharu zatykač za loupež a omezování osobní svobody. Vydání do Česka však může trvat ještě několik týdnů až měsíců.

Soud zastavil stíhání Berdycha a spol. za únosy tří podnikatelů

Proces s Davidem Berdychem a spol., v němž jde o únosy tří podnikatelů a útok na Luboše Sotonu, možná nebude mít další pokračování a skončí bez potrestání viníků. Pražský městský soud v pondělí kvůli neúčelnosti u Berdycha a jeho tří spoluobžalovaných trestní stíhání zastavil, protože už dostali od jiných senátů za další zločiny přísné tresty. "Tresty, ke kterým by mohlo řízení vést, by byly zcela bez významu vedle trestů, které už byly obviněným uloženy, byť nepravomocně," řekl ČTK předseda senátu městského soudu Petr Braun. Pokud by žalobce podal proti verdiktu stížnost, rozhodnutí by musel prověřit odvolací vrchní soud. Obžalovaní ale také mohou trvat na tom, aby byl případ při hlavním líčení projednán, dodal Braun.

Berdych si už odpykává ve vězení sedmiletý trest za vydírání podnikatele a přechovávání padělaných bankovek, loni mu přibyl další, víc než devítiletý trest. Verdikt spjatý s obžalobou kvůli zločinům spáchaným údajně ve spolupráci s elitními detektivy ho teprve čeká. V dalších případech zatím procesy nezačaly - je ale pravděpodobné, že u hlavních aktérů budou případy postupně končit také zastavením stíhání. Berdych může dostat v součtu maximálně 15 let odnětí svobody, což už nasbíral.

Slovenští hygienici potvrdili, že český sýr byl zdraví nebezpečný

Český sýr Niva Pilos prodávaný na Slovensku podle laboratorních testů obsahoval nadměrné množství nebezpečné baktérie listeria, která může způsobit vážné zdravotní problémy. ČTK o tom v pondělí informovala mluvčí slovenského Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) Petra Kinlovičová. Sýr vyrábí společnost Madeta. Firma se již dříve proti informaci o škodlivosti sýru ohradila a odmítla, že by její výrobky byly zdraví škodlivé.

Ředitel největšího českého zpracovatele mléka Madeta Milan Teplý ČTK řekl, že počká na stanovisko české Státní veterinární správy. Postup slovenských hygieniků považuje za nestandardní. "Všechny odebrané vzorky, které máme, jsou negativní. Žádné jiné vzorky od veterinářů, které by něco prokazovaly a k nimž bych měl zaujmout stanovisko, k dispozici nemám. Když vezmu do úvahy, jaké bylo stanovisko ústředního ředitele Státní veterinární správy, tak ten v podstatě řekl, že o tom nic oficiálně neví," uvedl Teplý.

Státní veterinární správa podle mluvčího Josefa Dubna zatím nemá ze slovenské strany žádné oficiální informace. Přesto provedli veterinární inspektoři v pátek v Madetě kontrolu. "Zatím nemáme žádné výsledky, které by závěry slovenských kontrolorů potvrzovaly," uvedl Duben.

Bakterie listeria monocytogenes způsobuje onemocnění listeriózou, které může být životu nebezpečné hlavně u dětí a starších lidí, nebo u lidí se sníženou imunitou. V Česku loni a letos na nemoc způsobenou listerií zemřelo 15 lidí.

Boj o památku pokračuje, Přerov navštívil ministr kultury

Snaha o záchranu historického spolkového domu Trávník, přezdívaného Komuna, který chce ministerstvo kultury znovu zařadit na seznam kulturních památek, pokračuje. Do Přerova v pondělí přijel ministr kultury Václav Jehlička. Prostřednictvím policie se snaží ministerstvo zkontaktovat majitele objektu a zabránit dalšímu ničení domu. Demoliční práce ale může zastavit pouze, pokud se podaří majiteli budovy doručit rozhodnutí ministerstva o začátku správního řízení, které by mělo dům znovu vrátit na seznam kulturních památek. "Přijel jsem zachránit objekt před demolicí. Je to smutný příběh, takto bychom se k památkám v našem státě chovat neměli," řekl novinářům ministr kultury Jehlička.

Zachránit památku se podle ministra podaří, až majitel objektu, kterým je brněnská firma Reinvest Corporation, převezme rozhodnutí ministerstva kultury o zahájení správního řízení. Podle zákona se poté památka dočká ochrany. Majitele se ale dosud kontaktovat nepodařilo. Na místě byl v pondělí neúspěšný i ministr. "Využíváme k tomu všech pák. Požádali jsme policii v Praze, neboť jednatelka společnosti zde má trvalé bydliště. Policisté se jí vyrozumění snaží předat. Podobně postupovala policie také v Brně, kde je sídlo společnosti. V Přerově jsme se domluvili s policejním ředitelem i s městskou policií, aby se o to pokusili v Přerově. Oni se nám však vyhýbají, je to detektivní záležitost," řekl ČTK ministr. Magistrát podle něj navíc hledá také ostatní cesty a zjišťuje, zda jsou splněny všechny podmínky demoličního řízení. "Čekáme ještě na stanovisko krajského úřadu, který by mohl rozhodnout o předběžném opatření a demolici zastavit. Vyzývám tímto zároveň majitele, aby od toho záměru zbourat objekt upustili. Byznys je byznys, ale likvidovat si památky je velká škoda," doplnil ministr.

Zástupce firmy Jan Prokop v pondělí nebral svůj mobilní telefon. Telefon nikdo nebral ani v sídle brněnské společnosti, která chce na tomto místě vybudovat obchodní centrum. ČTK se podařilo dovolat šéfovi přerovské stavební firmy, jež se do demolice pustila. Mobil však vzápětí položil.

Do demolice domu se dělníci pustili v sobotu nad ránem. Jen pár hodin předtím dostala přerovská radnice faxem vyrozumění o tom, že ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení domu za kulturní památku. Během víkendu dělníci sundali střechu památky. Než byla demolice zastavena, dělníci začali v neděli ráno strhávat krytinu i z druhé budovy. Demolici zastavili přerovští úředníci v neděli kolem poledne s tím, že nebyly splněny podmínky demoličního výměru. Firma neměla potvrzení o odpojení objektu od plynu a areál objektu nebyl kvůli stavebním pracím také řádně ohrazen. Podle informací ČTK se ale během pondělí snažila stavební firma závady odstranit. Objekt začali dělníci ohrazovat a odpojili ho od plynu. Před příjezdem ministra ale všichni dělníci odešli.

Objekt byl před půl rokem vyškrtnut ze seznamu kulturních památek. Ministerstvo však tento krok označilo nyní za chybu a rozhodlo se své původní rozhodnutí na podnět Přerovanů i odborníků zvrátit a zahájit správní řízení. Vyškrtnutí domu ze seznamu památek, na kterém se loni angažoval tehdejší náměstek ministra František Formánek, označil ministr kultury Jehlička za chybu. Přislíbil zároveň, že jeho resort pomůže s opravou objektu.

Památku v pondělí podpořil i šéf olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Pavel Konečný. "Je tomu přesně rok, kdy jsme dávali zamítavé stanovisko ke zrušení prohlášení. Objekt by měl zůstat kulturní památkou," řekl ČTK. Případem se zabývá policie také kvůli tomu, že nespokojení Přerované podali na neznámého pachatele kvůli demolici objektu trestní oznámení.

Podle rady platí licence Primy i pro digitální vysílání

Současná licence televize Prima z roku 1994 opravňuje tuto soukromou televizi vysílat i v nastupujícím digitálním zemském vysílání (zkráceně DVB-T), které v následujících zhruba čtyřech letech vystřídá současné analogové zemské vysílání. ČTK to rada sdělila v tiskové zprávě. "Je to absolutně symetrické konstatování, které jsme dříve udělali i v případě Novy," řekl ČTK předseda rady Václav Žák.

Hala v Lahovičkách bude v úterý bez nelegální skládky odpadů

Hala v Praze-Lahovičkách bude v úterý bez nelegální skládky odpadů, které tam byly v minulosti dovezeny z Německa. V úterý dopoledne odjede ze skladu poslední kamion s odpadky, informovala ČTK Jitka Jenšovská z České inspekce životního prostředí. Původně měly být poslední odpadky odvezeny již v pondělí odpoledne, z technických důvodů to však bylo odloženo, uvedla. Na skládce leželo téměř rok asi 500 tun textilií, plsti a starého oblečení. Podle Jenšovské v Česku na odvoz do Německa čeká dalších celkem zhruba 4000 tun odpadu.

Horská služba měla za 14 dní víc práce než za prosinec a leden

Horská služba měla v Česku v posledních čtrnácti dnech více práce než za předchozí dva měsíce. Během minulého týdne si připsala letos rekordních 565 zásahů a v předminulém týdnu pomáhala lidem v nouzi v 478 případech. Během této zimy dosud nezasahovala u žádného neštěstí, které by skončilo úmrtím, což je v polovině února ojedinělé. ČTK to řekl republikový náčelník horské služby Jiří Brožek. Letošní teplá zima se nedá s minulou zimou srovnat. Horská služba vyrazila zatím k 1729 případům, zatímco ve stejném období loňského roku k více než 4300 případům. Loni na lyžích nebo na snowboardu zemřeli do poloviny února tři lidé - v Krkonoších, v Beskydech a v Jesenících.

Šafářová se posunula na šestadvacáté místo světového žebříčku

Tenistka Lucie Šafářová díky finálové účasti na turnaji v Paříži poskočila v žebříčku WTA o šest příček a aktuálně jí patří šestadvacátá pozice. Dvacetiletá hráčka tak vyrovnala své maximum z dubna loňského roku. Ještě lépe si Šafářová vede v žebříčcích zohledňujících letošní výkony. V tom finančním je už na osmé příčce a stejná pozice jí patří i v pořadí, z něhož se vychází při stanovení osmičky pro Turnaj mistryň.

Šafářová ve druhém kole v Paříži vyřadila i Nicole Vaidišovou, ale ta zůstává nejlepší českou tenistkou. Stejně jako před týdnem je na deváté příčce žebříčku, kterému vévodí Ruska Maria Šarapovová.

Fotbalista Jankulovski prodloužil smlouvu v AC Milán do roku 2011

Český fotbalista Marek Jankulovski prodloužil smlouvu v AC Milán o dva roky - do června 2011. Oznámil to viceprezident italského velkoklubu Adriano Galliani. Devětadvacetiletému obránci národního týmu, který do AC zamířil před minulou sezonou z Udine, měl původní kontrakt vypršet v roce 2009. Jankulovskému se prodloužením smlouvy dostalo ocenění za výkony předváděné v probíhající sezoně, kdy se dostal do základní sestavy AC a stal se jedním z nejlépe hodnocených hráčů týmu.

Počasí

V úterý bude podle meteorologů oblačno až zataženo, místy s přeháňkami, na horách srážky sněhové nebo smíšené. Teploty vystoupí na 5 až 9 stupňů Celsia, na horách bude kolem 2 stupňů Celsia.