Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Policie obvinila vicepremiéra Čunka z přijetí úplatku

Policie v pátek obvinila vicepremiéra a předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka z přijetí úplatku. Jde o první případ, kdy byl člen české vlády obviněn z trestného činu v době, kdy působil ve své funkci. Podobné případy nejsou obvyklé ani v Evropě. Čunek se k obvinění, které převzal v pátek odpoledne, nebude podle svého advokáta Eduarda Bruny vyjadřovat. Policie Čunka podezírá z toho, že v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek podezření popírá. Senát ho tento týden zbavil imunity a umožnil tak jeho stíhání. Čunek se kvůli podezření z uplácení stal v posledních dnech terčem kritiky opozičních politiků. Sociální demokraté vicepremiéra opakovaně vyzvali k demisi. Čunek ale dobrovolně z koaličního kabinetu odcházet nehodlá. Zatím ho k rezignaci nenutí ani jeho mateřská strana, i když někteří lidovci připouštějí, že je kauza v očích veřejnosti poškozuje. Podle premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka je Čunkova kauza zpolitizovaná a zvláštní. "Dávám Jiřímu Čunkovi šanci," uvedl Topolánek ve čtvrtek při interpelacích ve sněmovně.

Šéf vsetínské firmy H&B Real Petr Hurta, který je podezřelý z toho, že před pěti lety Jiřího Čunka uplatil, je již několik dní nezvěstný. Informovala o tom vsetínská policie. Policisté po něm vyhlásili celostátní pátrání, protože mu potřebují předat obvinění z trestného činu. Opatření jsou také na hranicích České republiky.

Vrchní ředitel ČT Lambert byl v Lidových milicích

Generální ředitel České televize Jiří Janeček se bude v nejbližších dnech zabývat dalším osudem současného vrchního (finančního) a programového ředitele ČT Františka Lamberta. Lambert byl totiž za předchozího režimu veden jako člen Lidových milicí. Podle lustračního zákona z roku 1991 by tak neměl vykonávat žádnou funkci v ČT. Janeček vyzval veřejnost a média, aby Lamberta nesoudily podle principu kolektivní viny. V souvislosti s Lambertovou kauzou vyzval v pátek šéf mediální komise Senátu Jiří Oberfalzer vedoucí funkcionáře České televize, aby rezignovali, pokud Lamberta ponechali v jeho funkcích vědomě. Odbory v ČT se prý o podezření, že jeden z nejvyšších manažerů veřejnoprávní televize byl členem milicí, dozvěděly loni v listopadu. Odboráři se proto na pravdivost této informace dotazovali Jiřího Janečka, ten je však počátkem ledna ujistil, že i z hlediska zákona je vše v naprostém pořádku. Podle Janečka se situací musí zabývat Rada České televize. Té chce generální ředitel ČT předložit celou záležitost na nejbližším zasedání. Lambert nastoupil do funkce vrchního ředitele v srpnu 2003. Dříve působil ve vedení podniků Kovosvit Sezimovo Ústí a Tajmac - ZPS.

Mihál byl veden jako spolupracovník StB

Šéf české pobočky Interpolu Pavol Mihál byl veden jako spolupracovník komunistické tajné policie (StB). Vyplynulo to z vyjádření náměstka policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Vysoký důstojník tak ztratil předpoklady pro působení na policejním prezidiu a musí odejít. Mihál přitom vlastnil negativní lustrační osvědčení. Později se zjistilo, že toto osvědčení zní na jméno Pavel, nikoli Pavol. Vedení policie proto požádalo Mihála, aby předložil nové osvědčení. To mu ministerstvo vnitra vydalo 1. února. Policista je zatím stále v pracovní neschopnosti. Mihál byl údajně veden jako agent StB s krycím jménem Emil od roku 1983. Jeho spis ale již neexistuje, byl skartován v roce 1988, kdy nastoupil k tehdejšímu Sboru národní bezpečnosti. Kvůli události nařídil ministr vnitra Ivan Langer kontrolu lustračních osvědčení více než 1000 policistů i civilních pracovníků policie na důležitých funkcích.

Vnitro a církev se domluvily na zpřístupnění archivů

Katolická církev a ministerstvo vnitra se domluvily na zpřístupnění archivů komunistické Státní bezpečnosti. Má to umožnit zkoumání toho, jak si kněží počínali za komunismu. Na konkrétní podobě spolupráce mezi státem a církví se dohodli ředitel archivu ministerstva vnitra Pavel Žáček a ředitel Křesťanské akademie Stanislav Novotný. "Chceme tomu výzkumu dát opravdu systematický charakter. Takže na začátku je třeba vůbec objasnit, jaký byl vztah církve a StB a církve a státní moci. Teprve pak můžeme jít ke konkrétním případům," řekl Žáček. Biskupové katolické církve v českých zemích vydali před několika dny ke spolupráci kněží s StB prohlášení, v němž především žádají opatrnost při vynášení soudů.

Muž vyšetřovaný v Chebu po výslechu umřel

Přímo na služebně chebské policie a za přítomnosti svého advokáta zemřel ve čtvrtek muž z Brna. Stalo se tak po výslechu, příčiny jeho smrti má objasnit soudní pitva. Policie muže z Brna podezřívala z toho, že zavinil úmrtí dalšího muže. Ten byl 4. února nalezen v areálu nákladového nádraží v Chebu. "Vyšetřování zjistilo, že šestapadesátiletého muže z Chebska, který byl nalezen v neděli mrtvý, předtím fyzicky napadl třiapadesátiletý Brňan. Přímá souvislost se vzniklým zraněním a smrtí je stále předmětem vyšetřování chebské kriminálky," uvedla mluvčí chebské policie Radka Růžičková. Napadeného muže pak podle zjištění policistů Brňan ponechal na místě, a odešel. Útočníka policie ve čtvrtek obvinila z ublížení na zdraví a zadržela s tím, že bude podán návrh na vzetí do vazby. "Po výslechu však zkolaboval. Neprodleně byla přivolána rychlá záchranná služby a započala s resuscitací," popsala Růžičková. Po 50 minutách ale lékař záchranné služby konstatoval smrt. Z důvodu možné podjatosti bude případ náhlého úmrtí na policejní služebně předán na Okresní ředitelství v Sokolově, dodala mluvčí.

Podnikatel z kauzy ztracené půlmiliardy z ČKA zmizel

Podnikatel Miloš Skořepa, klíčová postava kauzy ztracené půlmiliardy z České konsolidační agentury, zmizel do ciziny. Píše to server Aktuálně.cz. Stalo se to v době, kdy se policie po několikaměsíčním váhání rozhodla, že v kauze padnou obvinění, uvedl server. Aktuálně.cz připomíná, že u Skořepy skončily peníze, které do zahraničí neoprávněně vyvedl manažer agentury Jan Šik. Šlo o 500 milionů korun z účtu dceřiné společnosti ČKA. ČKA sdělila, že údajný útěk Skořepy pro další postup agentury vůbec nic neznamená. Z obchodního hlediska to prý není podstatné. "Skořepa pro ČKA nikdy nebyl tím partnerem, s nímž bychom o vrácení peněz seriózně jednali. Podle ČKA zásadní pochybení nastalo ve švýcarské bance UBS (kam byla půlmiliarda vyvedena) a po ní také chceme prostředky zpět," uvedla Jana Szukalská z ČKA. Pokud by se policii nepodařilo Skořepovi předat obvinění, bude jej podle Aktuálně.cz stíhat jako uprchlého.

Soud propustil z vazby po Starkovi i Spěváka

Viceprezident fotbalového klubu Marila Příbram Vlastimil Spěvák, další z mužů podezřelých z únosu a smrti Lamberta Krejčíře, byl propuštěn z vazby. Informoval o tom zpravodajský server iDnes.cz. Na svobodě je od úterý i další obviněný v této kauze, šéf Marily Jaroslav Starka. Spěvák mohl opustit českobudějovickou vazební věznici po složení téměř osmimilionové kauce. Stejnou částku musel jako kauci poskytnout i Starka. V případu úmrtí otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře uvalil loni soud vazbu na šest mužů. Ve věznici tak skončili kromě Starky a Spěváka také Jan Vicián, Miroslav Rus, Vladimír Milý a Martin Ondo. Další obviněný Jan Andres byl už dříve propuštěn. Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002. Podle policie skupina podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a nutila ho uhradit dluhy jeho syna, který byl v té době ve vazbě. Při únosu Krejčíř podle policie za dosud přesně nezjištěných okolností zemřel a jeho tělo je ukryto na neznámém místě. Některá média uvádějí, že údajně zemřel v kufru auta na srdeční zástavu.

Škola musí zaplatit 15 milionů chlapci, který měl úraz na školním výletě

Škola z Cizkrajova na Jindřichohradecku musí zaplatit 15 milionů korun Filipovi Němcovi, který zůstal postižený po úrazu na školním výletě. O odškodném v pátek rozhodl jindřichohradecký okresní soud. Rozsudek zatím není pravomocný. Školu o odškodné 15 milionů zažalovali rodiče. Okresní soud v Třebíči v roce 2003 už uložil pedagogům podmíněný trest. Dnes dvanáctiletý Filip se v červnu 2003 málem utopil, když se během školního výletu koupal v Jemnici na Vysočině. Pod vodou zůstal asi deset minut. Kvůli poškození mozku zcela ochrnul a je ve stavu bdělého bezvědomí zcela odkázán na pomoc druhých. Rodina chce peníze využít na léčbu chlapce. "Lékaři nám nedávají naděje, ale my jsme se rozhodli vycestovat za hranice na transplantaci kmenových buněk. Pokud se vše dobře podaří, tak by se to mělo uskutečnit letos na jaře," řekla chlapcova matka Martina Němcová. Experimentální léčba si vyžádá více než 1,5 milionu, na měsíční péči o Filipa dá rodina měsíčně přes 35.000 korun.

U Káranic se srazil rychlík s nákladním vlakem

U Káranic na Královéhradecku se v pátek po poledni srazil rychlík s nákladním vlakem. Tři cestující a strojvedoucí z rychlíku utrpěli lehká zranění. Na místo vyrazily tři sanitky záchranářů a také vrtulník záchranné služby. O nehodě informoval mluvčí Drážní inspekce Jan Kučera. Rychlík jel na trase Praha-Hradec Králové. Strojvůdce zřejmě přejel návěstidlo a vydal se na trať, kde v protisměru jel nákladní vlak. Vlaky se srazily bočně na výhybkách. Mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj uvedl, že na místě byla zavedena náhradní doprava autobusy, dálkové vlaky ve směru Praha - Hradec Králové byly odkloněny přes Pardubice a Kolín. "Pokud se prokáže selhání lidského faktoru a zavinění konkrétního zaměstnance, budou z toho vyvozeny příslušné následky," uvedl Ondrůj.

Listeriózou onemocnělo letos 11 lidí, jeden člověk zemřel

11 lidí letos v Česku onemocnělo listeriózou, z toho sedm novorozenců. Hlášen je jeden potrat a jedno úmrtí dospělého člověka. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Hygienici podle něj předpokládají, že epidemie, která loni zasáhla Česko, už doznívá. Většinu onemocnění má podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta na svědomí jeden zdroj. Jde o mlékárenskou firmu. Cikrt uvedl, že počátkem týdne byly odeslány do Pasteurova institutu v Paříži vzorky odebrané v jedné z provozoven, která byla kvůli výskytu listeriózy uzavřena. Do dvou týdnu podá ministerstvo průběžnou zprávu. Inkubační doba nemoci je tři až 70 dní, známé jsou i případy, kdy vypukla až 90 dní po požití rizikové potraviny. Loni onemocnělo v Česku listeriózou 80 lidí a 14 jich zemřelo. Zvýšený počet onemocnění byl v posledních letech zaznamenán v celé Evropě. Počet případů stoupl z 900 v roce 2001 na 1430 v roce 2005.

Madeta odmítá, že by její sýr byl zdraví nebezpečný

Největší zpracovatel mléka v zemi Madeta odmítá, že by jeho sýr byl zdravotně závadný. Slovenští hygienici v něm přitom našli nebezpečnou bakterii listerie.Sýr Niva Pilos s listerií objevili kontroloři v prodejně Lidl v bratislavské čtvrti Dúbravka. Výrobek stáhli z oběhu a doporučili spotřebitelům, aby ho nekonzumovali. Zástupci Madety však tvrdí, že firma uvádí na trh pouze takové výrobky, které vyhovují výstupní kontrole jak podnikové, tak státního veterinárního dozoru a České zemědělské a potravinářské inspekce. Pracovníci krajské veterinární správy už nicméně do Madety vyrazili, aby prověřili mimo jiné způsob testování výrobků. Při předchozích kontrolách zaměřených na listerie se v podniku neobjevily nedostatky a firma podle zjištění kontrolorů testovala vzorky a postupovala tak, jak má. Listerióza loni v Česku usmrtila více než deset lidí.

Systém mýtného bude asi mikrovlnný i satelitní

Ministerstvo dopravy pravděpodobně schválí hybridní systém firmy Kapsch pro druhou etapu mýtného. Jednání ministerstva a Kapsche budou pokračovat příští týden. Podle ministerstva existují v rámci hybridního systému ještě oblasti, o kterých je třeba diskutovat. Sporným bodem je například návrh Kapsche, že i na budoucích dálnicích a rychlostních silnicích se ještě využije mikrovlnný systém. Dalším sporným bodem jsou i palubní jednotky, které jsou k řádnému placení mýtného nezbytné. Ministerstvo prosazuje jedinou jednotku pro všechny silnice, zatímco Kapsch navrhuje, aby tranzitní doprava mohla využívat nynější jednotky, které fungují jen v mikrovlnném systému. Cena zakázky pro druhou etapu bude něco nižší než v případě, že by se budovaly mýtné brány, nezbytné pro mikrovlnný systém. Podle původní dohody měla být na všech rychlostních komunikacích využita mikrovlnná technologie. Výstavba mýtných bran se však ukázala jako největší komplikace spuštění celého systému. Česká republika se zřejmě stane prvním státem, kde budou pracovat obě technologie pohromadě. Propojení obou technologií nyní řeší i Evropská unie.

Výrobce radarů zvýší výrobu i počet zaměstnanců

Výrobce pasivních radarů Věra, pardubická společnost Era, zvýší letos počet zaměstnanců a rozšíří výrobní kapacity. Uvedl to Dave Ellison, prezident americké firmy Rannoch Corporation, která pardubický podnik loni koupila. Zároveň potvrdil dřívější informace, že by se do Pardubic měla přesunout celá distribuce produkce firmy Rannoch. Američané rovněž plánují, že by se v Česku vyráběla část jejich produkce. Podle Libora Slezáka, technického ředitele pro hardware a softwarový výzkum společnosti Era, by měly do Pardubic přejít i některé vývojové aktivity ohledně softwaru. Věra je takzvaný pasivní sledovací systém. Dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen. Může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Radiolokátor je modernějším nástupcem známého systému Tamara.

Americký Portland si vybral škodovácké tramvaje

Americké město Portland chce tramvaje z plzeňské Škody Transportation. Ve výběrovém řízení vyhlášeném místním dopravním podnikem Portland Streetcars vyhrála společnost Oregon Iron Works, s níž před rokem uzavřela Škodovka strategické partnerství na výrobu tramvají v USA a předala jí know-how. Portland dostane dva prototypy tramvaje Škoda s opcí na další nespecifikovaný počet vozů. Uvedla to mluvčí Škody Holding Radka Pistoriusová, cenu zakázky však nesdělila. První vůz s pohonem Škoda vyrobeným v ČR dostane americký zákazník v září 2008. Podle ředitele Škody Transportation Tomáše Krska jde z pohledu uplatnění na americkém trhu o přelomovou událost. "Partnerství s americkým výrobcem nám umožní etablovat se na lokálních trzích USA," uvedl.

Vedení státních Lesů opustili tři odborní ředitelé

Na své funkce ve vedení státního podniku Lesy České republiky (LČR) v pátek rezignovali všichni tři odborní ředitelé, Vladimír Veselý, Vladimír Krchov a Václav Třeštík. Mluvčí podniku Tomáš Vyšohlíd potvrdil, že jejich odstoupení je reakcí na čtvrteční rezignaci generálního ředitele LČR Františka Koníčka. Podnik z pověření ministra zemědělství Petra Gandaloviče nyní řídí Jiří Holický, dosavadní ředitel krajského inspektorátu LČR Karlovy Vary. LČR se od roku 2004 potýkají s problémy kolem tendrů na lesnické práce. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve čtvrtek oznámil, že vydal několik předběžných opatření, kterými zmrazil výsledky loňských tendrů do doby, než rozhodne o jejich zákonnosti. Lesy trvají na tom, že všechny kroky, které ohledně tendrů učinily, byly v souladu se zákonem. LČR patří asi polovina lesů v zemi a jeho aktiva činí kolem 70 miliard korun.

Nejvíce nominací na Anděly mají Kryštof, Kabát a Hapka s Horáčkem

Největší šanci získat výroční cenu Akademie populární hudby (APH) Anděl Allianz 2006 mají kapely Kryštof a Kabát a autorské duo Petr Hapka s Michalem Horáčkem. Akademici je nominovali celkem ve čtyřech kategoriích. Ve třech kategoriích byl nominován zpěvák David Koller. Po dvou nominacích letos nasbíraly kapely Divokej Bill, Wohnout a J.A.R., dále projekt Gipsy.cz, Michal Pavlíček a Anna K. Výroční ceny Akademie populární hudby se letos budou udělovat celkem ve 23 kategoriích. Sošky andělů budou vítězům hlavních kategorií uděleny 17. března v ČEZ Aréně v Ostravě na ceremoniálu, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize na programu ČT1 a Český rozhlas 1 Radiožurnál. Moderátorem hlavního ceremoniálu bude frontman Kryštofa Richard Krajčo. V dvouhodinovém programu vystoupí řada kapel a zpěváků, například Divokej Bill, Aneta Langerová či Jana Kirschnerová. Pořadatelé očekávají, že program do haly přijde zhlédnout přes 6000 diváků. Pro hlasování v 16. ročníku výročních cen hudební akademie pořadatelé oslovili téměř 600 novinářů a odborníků ze světa české populární hudby. Prvního kola hlasování se zúčastnilo přes 300 z nich.

Ve vojenských prostorech mají být motorkářské závody

Motorkářské organizace podporované některými vlivnými členy ODS chtějí uspořádat mezinárodní závody ve vojenských prostorech Brdy a Hradiště. Celkem tři dvoudenní podniky v enduro a cross-country soutěžích jsou naplánovány na březen až červen. Akci zaštítil i první náměstek ministra obrany Martin Barták. Česká inspekce životního prostředí je proti. Ve vojenských újezdech jsou unikátní botanické a zoologické lokality včetně ptačích oblastí patřících do evropské soustavy Natura 2000. "Protože to bude doba hnízdění ptáků, tak z hlediska ochrany přírody je to velmi nešťastné," řekla mluvčí ČIŽP Ivana Awwadová. Inspekce podle ní může zahájit řízení o uložení pokuty, pokud zjistí zásadní porušení zákona. Žádné informace o chystaném závodě dosud nemělo ministerstvo obrany. Jeho úředníci nyní začali zjišťovat, jestli uspořádání závodu neodporuje zákonu. Náčelník generálního štábu Pavel Štefka chce, aby se k věci vyjádřili právníci. Poznamenal, že armáda obvykle podobné akce neumožňuje, protože vojenské prostory nemají být používány ke komerčním účelům. Nevyloučil ale výjimku.

Záhrobskou na MS dělily od medaile dvě desetiny vteřiny

V superkombinaci na mistrovství světa ve švédském Aare obsadila tento pátek česká sjezdařka Šárka Záhrobská čtvrté místo. Od bronzové medaile Marlies Schildové ji v součtu časů ze sjezdu a jednokolového slalomu dělily dvě desetiny vteřiny. Záhrobská už ve sjezdu položila základ skvělému výsledku. Trať projela v jedenáctém čase, téměř dvě sekundy za vedoucí Švédkou, a mohla útočit ve své oblíbené disciplíně. Slalom navíc postavil její trenér a otec Petr Záhrobský. Několik záludností na trati vyřadilo některé silné lyžařky, Záhrobská zajela naopak ve slalomu druhý nejlepší čas. Rychlejší byla pouze Schildová, která porazila českou lyžařku ve slalomu pouze o 16 setin. Sedmadvacátou pozici obsadila druhá česká lyžařka na trati Lucie Hrstková.

Američané v Davis Cupu získali první bod

Američtí tenisté se v zápase prvního kola Světové skupiny Davisova poháru s českým týmem podle očekávání ujali vedení 1:0. Debutant Ivo Minář sice favorizovanému Andymu Roddickovi sebral set, ale za dvě hodiny a dvanáct minut prohrál 4:6, 6:4, 2:6 a 3:6.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, ráno a dopoledne místy mlhy nebo mrznoucí mlhy. Teploty 3 až 7 stupňů, na horách kolem 0.