Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Topolánek: Vláda zřejmě bude souhlasit s rozhovory o radaru

Česká vláda bude zřejmě souhlasit se zahájením rozhovorů s USA o umístění amerického radaru ve vojenském újezdu v Brdech. Poslancům čtyř výborů Sněmovny to řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). Vláda podle něj už chystá oficiální odpověď na americkou nótu, kterou USA o umístění radaru v ČR požádaly. Případné požadavky české strany spojené s možným umístěním základny v Česku zatím nejsou jasné, připravují je experti. Další jednání budou trvat nejméně do konce roku.

Jednání s USA o možném umístění části americké základny na českém území zahájily již vlády vedené sociálními demokraty, uvedl dále Topolánek. Reagoval tak na výhrady, které nyní zaznívají z nejsilnější opoziční strany. Účast na protiraketovém systému USA je podle něj v souladu s dlouhodobou bezpečnostní strategií ČR, schválenou vládou v čele s ČSSD.

Na dotaz ČTK, zda hodlá republika stejně jako Polsko žádat Američany o rozmístění jejich protiraketového systému Patriot Topolánek řekl, že "aspekty tohoto charakteru" budou součástí české vyjednávací pozice. Podle náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara ale Česko takový požadavek vznášet zřejmě nebude. Česko je podle něj v jiné situaci než Polsko, které má v bezprostřední blízkosti hranic ruskou vojenskou základnu a útočné rakety. Bezpečnost americké radarové základny i českého území podle Pojara ochrání současná protivzdušná obrana.

Zástupci ministerstva zahraničí poslancům řekli, že americký radar na českém území by nebyl výsostným územím Spojených států, jako jsou například velvyslanectví či některé americké základny v zahraničí. Při výstavbě by tedy Američané museli respektovat české zákony například v oblasti stavebnictví či životního prostředí. Vojáci i civilisté pracující na základně by spadali pod právní řád České republiky. Pokud by ale porušili zákon "v přímé souvislosti s výkonem služby", podléhali by americké jurisdikci.

Radar by neměl ovlivnit otvírání části Brd veřejnosti

Středočeský kraj bude prosazovat, aby výstavba plánované americké radarové základny neovlivnila otevírání části Brd veřejnosti. Zároveň bude vyžadovat vytvoření programů rozvoje brdské oblasti, řekl na zasedání zastupitelstva hejtman Petr Bendl (ODS). Zástupci KSČM se na zasedání vyslovili proti základně.

Základna s protiraketovým radarem by měla stát v západní části vojenského prostoru Brdy, tedy na rozhraní Středočeského a Plzeňského kraje. Podle Bendla by se měla nacházet na území o rozloze dva kilometry čtvereční a měla by splňovat všechny ekologické požadavky. Bendl již dříve vyzval starosty, aby využili záměru na výstavbu radarového zařízení a vytvořili seznam požadavků na zlepšení infrastruktury. Chtěl by za jejich pomoci vytvořit projekt rozvoje brdské oblasti. Požadavky starostů by měly být zahrnuty také do jednání se Spojenými státy.

ČSSD chce ve sněmovně mluvit o radaru, euroústavě i Čunkovi

Sociální demokracie iniciovala svolání mimořádné schůze sněmovny, na které chce příští týden projednat možné zřízení americké radarové základny na českém území, ustavení vyšetřovací komise v souvislosti s Kubiceho zprávou, postoj Česka k evropské ústavě a kauzu údajné korupce vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) svolal schůzi na středu 7. února. Diskusi o americkém radaru, euroústavě i Kubiceho zprávě se opozice pokusila v úterý zařadit do probíhající řádné schůze dolní komory, ale ani jeden z bodů neprosadila. Je to projev arogance vládní koalice, řekl novinářům místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.

ČSSD má sama sice dost hlasů na její svolání schůze, ale při schvalování programu jí opět nemusí stačit ani pomoc KSČM. Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek proto bude tento týden jednat se zástupci všech poslaneckých frakcí a žádat je o podporu. ČSSD chce při té příležitosti mluvit také o obsazení funkce předsedy Poslanecké sněmovny, kterou nyní zastává sociální demokrat Miloslav Vlček. O tuto vrcholnou ústavní funkci má za určitých okolností zájem i Paroubek. Chce ale počkat, zda se strany na výměně v čele sněmovny dohodnou.

Podle odhadů se zahraniční obchod loni dostal na rekordní úroveň

Zahraniční obchod skončil podle odhadů ekonomů za celý loňský rok v přebytku kolem 50 miliard korun, což byl nejlepší výsledek v historii ČR. V prosinci byl podle nich obchod s cizinou vyrovnaný nebo v mírném schodku kolem jedné miliardy korun, zatímco v předchozích měsících vykazoval přebytky. Důvodem prosincového poklesu jsou podle některých ekonomů především zvýšené dovozy zboží před vánočními svátky a nižší počet pracovních dnů.

V letošním roce podle ekonomů budou přebytky v zahraničním obchodě dále růst, ale jejich dynamika bude záviset na vývoji cen ropy. Podle některých odhadů by mohl letos přebytek dosáhnout až 70 miliard korun.

Ministerstvo financí zvýšilo pro letošní rok odhad růstu ekonomiky,

Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na pět procent z předchozích 4,9 procenta. Pro rok 2006 naopak odhad růstu snížilo na 5,9 procenta z původních šesti procent. Vyplývá to z nové makroekonomické předpovědi, kterou ministerstvo zveřejnilo ve středu. V roce 2005 česká ekonomika vzrostla o 6,1 procenta. Údaje za rok 2006 zveřejní Český statistický úřad 9. března.

Odhad růstu HDP pro letošní rok snížila naopak ve čtvrtek Česká národní banka. V letošním roce by HDP měl růst podle centrálních bankéřů o 4,4 až 6,2 procenta. V roce 2008 by ekonomika podle ČNB měla růst o 3,1 až 6,5 procenta. Pro rok 2006 centrální banka ve své říjnové prognóze počítala s růstem 5,8 až 6,6 procenta.

Systém investičních pobídek se zřejmě změní

Investiční pobídky zřejmě v budoucnu budou dostávat pouze technologicky náročné provozy. Počítá s tím vládní novela zákona o investičních pobídkách, který sněmovna podpořila v prvním čtení. Novela má zároveň snížit požadavek na minimální investice z původních 200 milionů na 100 milionů korun, aby pobídky mohly získat i středně velké firmy. "Chceme, aby na investiční pobídky dosáhly i subjekty s více českým kapitálem, které té stávající hranice 200 milionů málokdy byly schopny dosáhnout," řekl poslancům ministr průmyslu a obchodu Martin Říman z ODS. Investiční pobídky by podle návrhu měly být poskytovány pouze na nové strojní zařízení, jehož stáří je omezeno na pět let, uvedl ministr.

Se změnou zákona již dříve vyjádřili souhlas zástupci agentury CzechInvest i Svaz průmyslu a dopravy. Obě tyto instituce často kritizovaly systém investičních pobídek kvůli údajné diskriminaci českých firem.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje koncepci pro boj s tabákem

Ministerstvo zdravotnictví v současnosti připravuje koncepci pro boj s tabákem a alkoholem, změnu takzvaného protikuřáckého zákona ministerští úředníci však zatím nechystají. ČTK to řekl jeho mluvčí Tomáš Cikrt. Dílčí součásti koncepce podle něj ministerstvo zveřejní do dvou měsíců. Ke snaze o snížení spotřeby tabáku a alkoholu se nynější vláda zavázala i ve svém programovém prohlášení.

"Například je tu požadavek některých občanských sdružení, aby se zveřejňovaly nebezpečné látky v cigaretách," uvedl Cikrt. V tabákovém kouři je více než 4000 chemikálií, z toho asi stovka vyvolává rakovinu. Ministerstvo chce poskytnout lidem informaci o zdravotních důsledcích těch nejškodlivějších. Na základě odborných podkladů se podle Cikrta ministerstvo zaměří především na skupiny, které jsou nejvíce ohroženy konzumací legálních drog. "Kouření dětí, pití mladistvých, těhotné ženy či některé skupiny zdravotníků - hodně kouří například zdravotní sestřičky," vyjmenoval mluvčí některé z priorit.

Ministerstvo zdravotnictví musí vytvořit nový systém úhrady léčiv

Ministerstvo zdravotnictví musí do 1. ledna 2008 vytvořit nový režim úhrad léčiv z peněz veřejného zdravotního pojištění. Rozhodl o tom Ústavní soud. Ministerstvu vytkl, že jeho dosavadní rozhodnutí o úhradách léčiv nejsou založená na objektivních kritériích, nejsou odůvodněná a nepodléhají soudnímu přezkumu. Podobné výhrady měli výrobci, podle nichž se tak údajně omezoval přístup českých pacientů k moderním lékům. Ze zdravotního pojištění jsou hrazeny plně nebo částečně přípravky zařazené na seznam ministerstva zdravotnictví. To ale o zápisu podle soudců nerozhoduje správním řízením, ale administrativním aktem, tedy individuálním rozhodnutím. "Firma, která žádá o zápis se seznamu, tak nemá šanci svůj produkt obhájit, popřípadě se proti zamítavému stanovisku ministerstva zdravotnictví odvolat, a žádat tak jeho přezkum," řekl ČTK soudce-zpravodaj Jiří Nykodým.

Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta vyplývá z rozhodnutí pro úřad úkol novelizovat ještě letos zákon o veřejném zdravotním pojištění. "Verdikt podporuje to, co mělo ministerstvo v úmyslu," řekl ČTK. S rozhodnutím soudu se ztotožnil exministr David Rath (ČSSD). Připomněl, že potřebnou novelu připravil už jeho úřad, ale Julínek jako senátor ji vetoval.

Čeští zmocněnci nastínili Němcům přání do deklarace k výročí EU

Zmocněnci českého premiéra Jan Zahradil a Jiří Šedivý Německu jako nynější předsednické zemi Evropské unie nastínili česká přání týkající se deklarace, kterou by měla EU přijmout 25. března na slavnostním summitu v Berlíně k 50. výročí vzniku společenství. Dokument by se podle nich měl zmínit také o perspektivě rozšíření unie, o liberálním obchodním řádu, o odbourávání byrokracie a měl by zdůraznit stabilizační roli EU ve světě. Deklarace má podle představ členských zemí v obecné rovině vyjadřovat hodnoty a smysl unie. Čeští zmocněnci mimo jiné navrhli zahrnout do jubilejní deklarace i hodnotu definovanou jako toleranci k odlišnosti a národním identitám, informoval Šedivý.

Protitemelínští aktivisté hrozí novými blokádami hranic

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín (JETE) dali vládě ve Vídni týden na to, aby podala jimi požadovanou mezinárodní žalobu proti České republice. Pohrozili, že jinak už v únoru obnoví blokády rakousko-českých hranic. Zhruba třicítka odpůrců Temelína ve středu asi hodinu demonstrovala ve Vídni před sídlem vlády. Aktivistům se podařilo zablokovat náměstí, uprostřed kterého vysypali hromadu štěrku z nákladního auta. Ve snaze akci zabránit se lehce poranil jeden z policistů.

Ústecký krajský soud potvrdil exekuci na Setuzu

Krajský soud v Ústí nad Labem potvrdil usnesení ústeckého okresního soudu o exekuci na majetek potravinářské firmy Setuza. ČTK to řekl místopředseda krajského soudu Vilém Šetek. Návrh na exekuci podal Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) kvůli čtyřmiliardové pohledávce. Soud exekuci vyhlásil loni 15. listopadu. Setuza se pokusila spor se státem urovnat a nabídla mu 850 milionů korun. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ale před týdnem nabídku odmítl. Prohlásil, že firma by musela nabídnout mnohem více, aby na ni kývl.

Zájemci o podnikání možná nebudou muset dokládat bezdlužnost

Zájemci o podnikání možná nebudou muset nově předkládat živnostenskému úřadu doklady o své bezdlužnosti, aby získali živnostenské oprávnění. Počítá s tím vládní návrh novel živnostenského zákona a daňových zákonů, který v prvním čtení podpořila Poslanecká sněmovna. "Pokud chce někdo své dluhy vyrovnat poctivým živnostenským podnikáním, pokládáme to za přijatelnější způsob, než když ho pošleme na 'pracák'," řekl k záměru novely ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Sněmovna podpořila změnu financování zastupitelských úřadů

Způsob financování českých zastupitelských úřadů v zahraničí se zřejmě změní. Sněmovna v prvním čtení podpořila novelu zákona o rozpočtových pravidlech, která má novým způsobem zajistit ambasádám peníze pro provoz na několik měsíců dopředu. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) poslancům řekl, že důvodem pro předložení novely bylo rozhodnutí Nejvyššího kontrolního úřadu. NKÚ označil dosavadní zálohový způsob financování prostřednictvím depozičního účtu za porušení rozpočtové kázně, přestože byl tento systém bez potíží používán už od roku 1918, podotkl Kalousek.

Novela má proto podle ministra v zákoně zakotvit použití stálé mimorozpočtové zálohy, která by umožnila plynulé financování ambasád. Ministerstvo zahraničí je totiž povinno zajistit financování zhruba 120 zastupitelských úřadů, které fungují v zemích v různých bezpečnostních a ekonomických podmínkách, jež komplikují dodržování standardních rozpočtových pravidel. Některé z úřadů musí mít zajištěny prostředky na několik měsíců provozu pro případ, kdy by jim nebylo možné peníze fyzicky vůbec doručit, uvedl Kalousek.

NKÚ na dosavadní praxi vadilo to, že ministerstvo zahraničí pro financování ambasád nedodržuje shodu rozpočtového a kalendářního roku.

Julínek chce jednat s Kalouskem o platbách státu pojišťovnám

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce přesvědčit ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL), aby neprosazoval prudké snížení výdajů státu na zdravotnictví. Kalousek chce podle serveru aktuálně.cz ušetřit na zdravotnictví za rok až 12 miliard korun. Podle Julínka by tak prudký pokles příjmů znemožnil reformu. Kalouskův plán odmítá i exministr David Rath (ČSSD), podle něj se zdravotnictví buď znovu zadluží, nebo lidé dostanou méně péče.

V Česku loni přibylo vražd, celková kriminalita ale klesla

V České republice loni přibylo vražd, celkový počet trestných činů se naopak snížil. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo policejní prezidium. Loni se stalo 231 vražd, zatímco o rok dříve 186. To bylo také nejméně za předchozích deset let. Podle policie vzrůstá počet vražd, za nimiž stojí mafie.

Celkový počet trestných činů loni poklesl na 336.446 z předloňských 344.060, to je zhruba o pět procent. Nejhůře jde chytání pachatelů majetkové kriminality, to znamená například zlodějů či vykrádačů bytů. Policii se daří vyřešit zhruba pětinu těchto případů. Obecně se objasněnost pohybuje kolem čtyřiceti procent.

Policii trápí nárůst počtu případů organizovaného mezinárodního zločinu. Mafie se v České republice usídlily a zaměřují se zejména na obchod s drogami, násilnou kriminalitu, například vraždy, a hospodářskou trestnou činnost, řekl novinářům náměstek policejního prezidenta Jan Chmelík. Do činnosti mezinárodních zločineckých organizací se naplno zapojili i Češi. Do budoucna policie očekává zejména nárůst počtu případů složité hospodářské kriminality a například teroristických výhrůžek.

Vysoušení vzácných knih poničených povodní skončilo

Městská knihovna v Praze ve středu převzala poslední z odborně vysušených svazků ze své sbírky vzácných tisků, poničené při povodni v roce 2002. Svazek Mars Moravicus autora Tomáše Jana Pešiny knihovně předal Vlastimil Ježek, ředitel Národní knihovny (NK), která s vysoušením pomáhala.

Na pracovišti úseku vzácných tisků Městské knihovny na Ortenově náměstí v Holešovicích zaplavila voda při povodni na Vltavě v létě 2002 na 20.000 svazků. Většina z nich byla potom za pomoci dobrovolníků vyčištěna od bahna, zmražena a postupně vysoušena. "Celkem se tak z fondů vzácných tisků Městské knihovny v Praze ohrožených zkázou podařilo zachránit na 15.000 svazků," uvedla Eva Štanská z Národní knihovny. Přes 11.600 svazků bylo vysušeno ve speciálně upravených sušárnách dřeva v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku.

Školáci ze Zlína odjedou do Trenčína prohloubit si slovenštinu

Zlínský magistrát se rozhodl podporovat ve školách znalosti slovenského jazyka. Na začátku února proto žáci sedmé třídy základní školy v Malenovicích odjedou na čtyři dny navštívit své vrstevníky do slovenského Trenčína. "Slovenština z podvědomí dětí a mladých lidí téměř vymizela," řekl náměstek primátorky Zlína Hynek Steska. Cílem projektu s názvem Rozumíme si?! je nenásilnou formou podporovat znalost slovenštiny. Už vloni na podzim si žáci založili pracovní internetové adresy, přes které se svými slovenskými vrstevníky komunikovali. Při únorové návštěvě zjistí, jak dalece druhé straně skutečně rozumí. "Pobývat budou přímo v rodinách v Trenčíně," upřesnil Steska. Na jaře zase do Zlína přijedou žáci trenčínské školy.

Projekt je pilotní, magistrát na něj získal dotaci z evropských fondů. V případě, že se osvědčí, hodlá jej radnice rozšířit i do dalších základních škol ve městě. Náklady na projekt činí 580.900 korun, Zlín se na nich podílí částkou 145.225 korun.

Odborníci chtějí přiblížit slovenštinu českým školákům

Výzkumný ústav pedagogický (VÚP) vytvořil společně s jazykovými odborníky projekt na podporu slovenštiny ve školách. Pomocí pracovních listů mohou učitelé žákům druhého stupně základních škol přiblížit slovenský jazyk zajímavou formou. ČTK o projektu informovala Zuzana Fojtíková z VÚP.

Podle odborníků se mladí lidé se slovenštinou téměř nesetkávají a považují ji za cizí jazyk. Cizokrajně jim znějí slova jako lopta, ťava nebo gombík. Změnit to mají pracovní listy, které pokrývají pět témat - Vysoké Tatry, přísloví, pohádky, hrady a zámky Slovenska a roční období. Učitelé je využijí například v českém jazyce a zeměpise. Žáci se díky nim seznámí se slovenskými reáliemi a zvyky, budou také hledat významy slovenských výrazů. Ústav už metodický materiál rozeslal na všechny základní školy.

Zatímco české děti přichází do kontaktu se slovenštinou zřídka, na Slovensku je čeština stále vnímána jako srozumitelný jazyk. Televizní stanice denně vysílají seriály či filmy v českém znění. Například během vánočních svátků bývají nejsledovanější právě české pohádky. Slovenští studenti jsou léta zvyklí učit se z českých skript a příznivci literatury si často knihy od českých autorů kupují v češtině.

Soud zrušil rozhodnutí vnitra, že Kinský není občanem ČR

František Oldřich Kinský je českým občanem. Vyplývá to z rozsudku Městského soudu v Praze, který zrušil rozhodnutí ministerstva vnitra o neplatnosti osvědčení o státním občanství. Osvědčení vydal Kinskému Obvodní úřad pro Prahu 1. Kinský podal u různých soudů v České republice 157 žalob na majetek v údajné hodnotě až 40 miliard korun. Šlechtic žijící v Argentině dosud dva spory definitivně prohrál, pět jich pravomocně vyhrál. Kinského právník Jaroslava Čapka zatím neví, zda rozhodnutí o občanství bude mít vliv na možnost, aby bývalý šlechtic získal další zabavený majetek. "Rozhodnutí soudu dokazuje, že pan Kinský v roce 1945 české občanství neztratil," řekl Čapek ČTK. Rodina Kinského o majetek přišla po druhé světové válce na základě Benešových dekretů kvůli spolupráci s nacisty. Polistopadové restituční zákony neumožnily návrat takto zabaveného majetku. Advokát Kinského ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale jeho v té době nezletilý syn František Oldřich, jenž nekolaboroval a měl českou národnost.

Zemřel Hanykovics, odsouzený v Thajsku za pašování drog

Radek Hanykovics, který byl v Thajsku v roce 1996 odsouzen za pašování heroinu k pěti desítkám let vězení, zemřel v úterý ráno doma v Hradci Králové na následky dlouhodobé nemoci.

Hanykovics byl odsouzen za pašování 2,4 kilogramu. V thajských vězeních strávil osm let. Již v Thajsku mu byl trest snížen na polovinu. V lednu 2004 se vrátil do České republiky a v roce 2005 mu byl kvůli špatnému zdravotnímu stavu přerušen výkon trestu. Soud odložil muži návrat do vězení naposledy loni v listopadu, kdy rozhodl, že by se měl do vězení vrátit 23. května 2007.

Dobu, kdy byl kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu propuštěn z vězení, využil Hanykovics k diskusím se studenty základních škol o nebezpečí drog. V září 2006 představil v Praze svou knihu nazvanou Pro drogy nemá smysl umírat, ve které popsal svůj příběh. K napsání knihy ho přimělo mimo jiné to, že chtěl své matce a známým dokázat, že není jen pašerák. "Chtěl jsem, aby na mě maminka mohla být znovu pyšná," řekl tehdy ČTK.

Počasí v České republice

Je převážně zataženo s deštěm, ve vyšších polohách sněží. Teploty mezi bodem mrazu a 4 stupni Celsia, přes den se oteplí na 2 až 6 stupňů.