Zprávy

Předseda ústavního výboru EP ostře kritizuje Klause

Česká republika se díky opozici prezidenta Václava Klause vůči Evropské unii dostává do izolace. V pondělí to v Bruselu uvedl předseda ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinen. Klausova politika je podle něj "namířena proti zájmům České republiky a jejích občanů". Klaus se tak podle Leinena "pokouší odvrátit pozornost od vnitropolitických problémů České republiky". Není to poprvé, co Leinen kritizuje Klause. V dubnu 2005 ho kvůli odmítavému postoji k ústavě napadl spolu s tehdejším místopředsedou EP Alejoem Vidalem-Quadrasem. "Byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi a zavádějící kampani dostala (ČR) do izolace, na periferii evropské politiky," uvedl tehdy Leinen. Václav Klaus se minulý čtvrtek ve Varšavě vyslovil proti snahám rychle vyřešit situaci kolem ústavy. Na setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Praze o den později uvedl, že v dalších jednáních o tomto dokumentu je třeba "jít kupředu po malých krůčcích". Prezident si ale nemyslí, že tyto malé pokroky je možné udělat v rámci dnešního textu.

Čunkova manželka vypovídala v souvislosti s korupcí

Na dotazy policistů z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality odpovídala během pondělí ve Vsetíně manželka vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Výslech trval přibližně dvě hodiny. Podle Čunkové, která se vzdala práva nevypovídat, se policisté chovali velmi profesionálně. Protikorupční policie podezírá Čunka z toho, že si před pěti lety dojednal úplatek se zástupcem vsetínské realitní firmy H&B Real. Důkazem proti Čunkovi má být to, že si v roce 2002 uložil na svůj účet 497.000 korun. Realitní společnost H&B Real si krátce předtím vybrala ze svého konta sumu o 2000 korun vyšší. Podle bývalé Čunkovy sekretářky Marcely Urbanové, která proti němu svědčí, peníze Čunek dostal za prodej 51 procent podílu města ve firmě Vsetínské byty společnosti H&B Real. Čunek i firma to odmítli. Čunková věří, že se policii podaří kauzu v co nejkratší době objasnit. V neděli předseda lidovců ukázal v České televizi listiny, které mají dokládat původ peněz uložených v roce 2002 na jeho účet. Téměř půl milionu korun mu bylo podle jeho slov vyplaceno po krachu Universal Banky, ve které si ještě před vstupem do politiky uložil jeden milion korun. Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce.

Poslanec Melčák zůstává členem ČSSD

Poslanec Miloš Melčák zůstává členem sociální demokracie. V pondělním tajném hlasování o tom rozhodli členové místní organizace ve Zlíně. Potvrdil to předseda zlínských sociálních demokratů Zdeněk Szpak. Melčák spolu s dalším poslancem zvoleným za sociální demokraty Michalem Pohankou umožnil vládě šéfa ODS Mirka Topolánka získat důvěru. Jednání se zúčastnilo 48 ze 79 členů zlínské organizace. Pro vyloučení Melčáka by muselo hlasovat minimálně 40 přítomných členů strany. Účastníci krajské konference ČSSD v sobotu odvolali Melčáka z předsednictva strany. To umožnilo místní organizaci hlasovat o zrušení jeho členství ve straně.

Zahradil a Šedivý zůstávají zmocněnci pro euroústavu

Premiér Mirek Topolánek potvrdil, že europoslanec ODS Jan Zahradil a náměstek vicepremiéra Alexandra Vondry Jiří Šedivý zůstávají zmocněnci pro euroústavu. České vládě a premiérovi budou zprostředkovávat názory Německa jako předsednické země Evropské unie na ústavní smlouvu. Premiér tak reagoval na dotazy novinářů, zda nominace nezmění kvůli výhradám Strany zelených vůči Zahradilovi. Zeleným vadí, že Zahradil nemá mandát celé koaliční vlády a že vystupuje pouze na základě pověření od premiéra. Zahradil v neděli v pořadu České televize otázky Václava Moravce však uvedl, že snaha dát jeho postavení jasně vymezený vládní mandát je jen pokusem ho vyřadit z jednání o budoucnosti ústavy EU. Prohlásil, že jako poslanec Evropského parlamentu se ani nemůže řídit rozhodnutím kabinetu. Podle poslance zelených Ondřeje Lišky je nicméně Česko jedinou zemí, která nominovala někoho jiného než vysoce postaveného úředníka. Zelení chtějí, aby si vládní trojkoalice detailně vyjasnila postoj k euroústavě. Minulý týden se přitom prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek, vicepremiér Alexandr Vondra i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za Stranu zelených) shodli na tom, že mezi nimi žádné zásadní rozpory neexistují, a to ani v otázce evropské ústavy.

Prvním náměstkem ministra financí se stal Ivan Fuksa

Prvním náměstkem ministra financí jmenoval šéf resortu Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) Ivana Fuksu (43). Fuksa je členem ODS, dříve působil i ve funkci starosty Příbrami. Na ministerstvu bude mít na starost hospodaření se státním majetkem, mimo jiné tedy i se státním podílem ve společnosti ČEZ nebo v Českých aeroliniích. Dalšími náměstky ministra financí jsou Jiří Volf (kancelář ministerstva), Jan Málek (finanční analýzy), Dana Trezziová (daně a cla), Eduard Janota (veřejné rozpočty) a Milan Šimáček (finanční trh). Podle některých médií je Fuksa poněkud kontroverzní postavou, policie je vyšetřovala v souvislosti s úplatkářskou kauzou kolem společnosti Tender Group Plus. Ta v roce 2002 odstartovala policejní razií na příbramské radnici.

Sociální demokracie chce znovu jednat o krajském referendu

ČSSD chce znovu ve sněmovně předložit návrh zákona o krajském referendu. Ten by měl umožnit, aby se k důležitým rozhodnutím, která přesahují hranice obce či města, mohli vyjádřit i lidé ze širšího regionu. Nyní jsou v Česku možná pouze místní referenda. Návrhem zákona o krajském referendu se poslanci zabývali už loni na jaře, nakonec ale o něm nehlasovali. Nový návrh by mohli zástupci ČSSD podle předsedy svého poslaneckého klubu Michala Haška předložit do dvou měsíců. Referendum, tentokrát celostátní, by mělo podle něj být vypsáno i k radarové základně, kterou chtějí Spojené státy postavit ve vojenském prostoru Brdy. Návrh zákona k referendu kvůli radaru americké armády chtějí ve sněmovně předložit také komunisté. Podle nich by se iniciátorem celostátního hlasování mohla nově stát také zastupitelstva krajů. Sociální demokraté komunistický návrh patrně podpoří, kromě toho budou dál prosazovat zákon o krajském referendu. Podle Haška nyní začnou pro normu hledat podporu mezi poslanci. Předpokládá, že iniciativu podpoří zelení, kteří mají nástroje přímé demokracie ve svém programu.

V centru Prahy se sešli odpůrci americké radarové základny

V pondělí večer se na pražském Václavském náměstí sešli odpůrci americké základny, která by měla být umístěna na českém území. Jeden z organizátorů Jan Tamáš jejich počet odhadl nejméně na 2000. U sochy sv. Václava se vystřídalo několik řečníků, kromě Tamáše např. i bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl. Krátce před 19:00 se demonstranti vydali na pochod Prahou. Magistrát jejich pochod zakázal, organizátoři se však proti zákazu odvolali k soudu. Policisté průchodu demonstrantů nijak nebránili, spíše jen usměrňovali dopravu. Iniciativa Ne základnám, která pondělní demonstraci uspořádala, se domnívá, že kabinet má k projednání o základně slabý mandát a klame veřejnost. Základna by podle organizátorů výrazně poškodila bezpečnost a zájmy obyvatel České republiky. Zastánci základny ale soudí, že bezpečnost státu i celé Evropy naopak zvýší. Američané chtějí v České republice umístit radarovou část své protiraketové základny, vláda s nimi hodlá o této nabídce jednat.

Americký radar by v Česku zřejmě budovala firma Boeing

Pokud se Česká republika s USA dohodne na výstavbě radarové základny, vybuduje zařízení zřejmě americká společnost Boeing. Uvádí to týdeník Euro, který se odvolává na informace mluvčího americké protiraketové agentury Richarda Lehnera. Boeing už pro americký protiraketový systém vybavil základny ve Fort Greely na Aljašce a Vandenbergu v Kalifornii. Kongres Spojených států už na přípravné práce k vybudování třetí základny schválil pro letošní rok 30 milionů dolarů.

Za největší hrozbu považují Češi organizovaný zločin

Organizovaný zločin představuje podle mínění Čechů největší bezpečnostní hrozbu. Obávají se také terorismu. Nejreálnější hrozbou jsou v současné době přírodní katastrofy, naopak vypuknutí války se většina dotazovaných neobává. Vyplývá to z prosincového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Mezinárodní organizovaný zločin považuje za velkou hrozbu až 69 procent dotázaných. Více než polovina si myslí, že hrozbou mohou být rovněž útoky teroristických skupin či jednotlivců. Naopak uprchlíky z jiných zemí nebo národnostní menšiny žijící v ČR naprostá většina populace za vážnější riziko pro mír a bezpečnost v zemi podle průzkumu nepovažuje. Přírodní katastrofu za velkou hrozbu označilo 31 procent oslovených. Jako druhou nejreálnější hrozbu Češi podle průzkumu považují epidemii, kterou za velké nebezpečí pokládá 22 procent respondentů. Nejmenší procento oslovených (13 procent) se bálo, že by v Česku mohl nyní vypuknout válečný konflikt. V průzkumu CVVM oslovil 1119 lidí starších 15 let.

Anonym hrozil bombou olomoucké radnici

Olomoucká radnice musela být v pondělí vyklizena kvůli bombě. Její uložení oznámil anonym na tísňovou linku 112. Protože však neurčil, která z budov radnice je ohrožena, museli úředníci i návštěvníci opustit budovy Magistrátu města Olomouce na Horním náměstí a v Hynaisově ulici. Podle tajemníka Jana Večeře šlo o zhruba tři stovky lidí. Policisté kontrolují i další místa v regionu, vyklízí se i radnice v Uničově. Policie je přítomná i na radnici v Litovli na Olomoucku. Podle tajemníka olomouckého magistrátu Jana Večeře je situace nepříjemná zvláště proto, že je úřední den. Lidé, kteří si přišli vyřídit své záležitosti, odcházejí neuspokojeni. V polovině ledna uzavřeli policisté kvůli podezřelému předmětu část Horního náměstí v Olomouci. Z několika okolních prodejen z obavy před bombou evakuovali 15 osob. Po zásahu pyrotechnika se ale ukázalo, že podezřelým předmětem byl jen prázdný lepenkový kufr.

Orkán na Sněžce: 173 kilometrů v hodině

I v pondělí ráno zasáhl Sněžku a hřebeny Krkonoš orkán. Největší rychlost měl vítr na Sněžce ráno kolem 07:00, kdy dosáhl rychlosti 173 kilometrů v hodině. Na Labské boudě vál rychlostí 126 kilometrů v hodině, v nížinách hradeckého kraje měl v nárazech sílu až 90 kilometrů v hodině. Během pondělního dopoledne výrazně zeslábl. Vítr větší škody nezpůsobil, vichřice však omezila provoz v lyžařských areálech. Například ve Špindlerově Mlýně byly dopoledne mimo provoz čtyřsedačkové lanovky na Medvědín a Pláně a dvousedačková lanovka ve Svatém Petru. Mimo provoz byla i sedačková lanovka na Sněžku. Hasiči vyjížděli zejména k popadaným stromům na silnicích. Spadlé kmeny likvidovali v Bezděkově nad Metují na Náchodsku, Kumburském Újezdu na Jičínsku, Přepychách na Rychnovsku a Zálesí na Trutnovsku. V Hradci Králové zajistili uvolněnou střechu na čerpací stanici v Koutníkově ulici v Hradci Králové. Nadále platí zákaz vstupu do lesů. Podle správy Krkonošského národního parku se nebezpečí pádu stromů ještě zvětšilo po sněhové nadílce z minulého týdne. Krkonošská horská služba kvůli silnému větru a snížené viditelnosti nedoporučuje ani hřebenové túry.

Nouzový stav po větrné kalamitě skončí 5. února

Nouzový stav, který vláda v lesích vyhlásila 24. ledna kvůli větrné kalamitě, skončí podle plánu 5. února. Oznámil to premiér Mirek Topolánek. Do tohoto data budou podle něj už uzavřeny smlouvy s firmami, které odstraní následky vichřice. V té době by již také měly být uklizeny a zabezpečeny všechny cesty a stezky v lesích, takže to umožní i případnou pěší nebo lyžařskou turistiku. V době nouzového stavu byl vstup do všech dotčených lesů turistům zakázán. Nouzový stav platí na Vysočině, v Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském a Libereckém kraji a v dalších osmi nejvíce postižených okresech. Vichřice, která postihla republiku v noci z 18. na 19. ledna, srazila v českých lesích podle odhadů téměř deset milionů metrů krychlových dřeva, tedy si dvě třetiny roční těžby. Podle lesníků je nutné odstranit polomy co nejrychleji, jinak hrozí přemnožení kůrovce.

Likvidace větrné kalamity začne v Lesích ČR příští týden

Od příštího týdne začne státní podnik Lesy České republiky likvidovat následky větrné smrště, která zasáhla Česko předminulý týden. Po vichřici zůstalo v lesích zhruba pět milionů kubíků popadaného dřeva. Představuje to přibližně dvě třetiny letošní plánované těžby LČR a největší kalamitu v historii firmy. V postižených regionech vyhlásila vláda nouzový stav. Lesy České republiky v nich vyhlásí jednoduchá výběrová řízení na těžbu. Pro každou kalamitní oblast vyzvou minimálně tři podnikatelské subjekty. Hodnotícím kritériem bude nabídnutá cena. Smlouvy s vítěznými těžařskými firmami chtějí Les ČR podepsat do pondělí 5. února. Smlouvy budou uzavírány pouze na těžbu a prodej kalamitního dříví včetně úklidu klestu. Součástí smluvního vztahu bude následný výkup zhruba poloviny objemu těženého dříví.

Odboráři ve Škodě Auto chtějí dvouciferný růst platů

Dvouciferný růst mezd chtějí prosadit na firmě odboráři v automobilce Škoda Auto. Po prvním jednání o růstu mezd, kterým vrcholí kolektivní vyjednávání, to řekl předseda odborářů Kovo v automobilce Jaroslav Povšík. Bez managementu je dnes průměrná měsíční mzda v automobilce téměř 27.000 korun, tedy zhruba o 7000 korun vyšší než průměrná mzda v České republice. Počet zaměstnanců automobilky se loni meziročně zvýšil zhruba o 700 na 26.728. Konkrétní návrhy na růst mezd představí vedení firmy i odbory 8. února. Podle vedení firma nabídne zaměstnancům zajímavé platy i dobrý bonus, a nemuselo by proto dojít na podobně vyostřené formy jednání obou týmů jako před dvěma lety. Tehdy odboráři zvolili i demonstraci a výstražnou hodinovou stávku v každé ze tří směn. Nakonec se obě strany dohodly na sedmiprocentním růstu mezd na další dva roky. Odboráři však nevylučují, že letošní jednání budou tvrdá a že při prosazování odborářských cílů dojde dokonce i k tvrdším nátlakovým akcím. Odboráři se netají ambicemi dosáhnout velkého zvýšení platů vzhledem k tomu, že automobilka má za sebou mimořádně úspěšný rok. Automobilka loni zvýšila prodeje o 11,7 procent na téměř 550.000 aut a dosáhla tak svého historického maxima.

Tragicky zahynul hudební skladatel Karel Svoboda

Ve věku 68 let zemřel hudební skladatel Karel Svoboda. Údajně spáchal sebevraždu na zahradě svého domu v Jevanech. Svoboda byl autorem řady populárních hitů. Napsal mimo jiné hudbu k písni Lady Carneval, složil též hudbu k filmu Tři oříšky pro Popelku nebo muzikálu Noc na Karlštejně. Případ vyšetřuje policie. Podle Novinek.cz se policie zabývá i možností, že nešlo o sebevraždu. Předpokládá se však, že si skladatel vzal život sám. Svoboda se stal jedním z nejúspěšnějších českých hitmakerů. Na jeho kontě jsou desítky úspěšných písní, stovky hudebních doprovodů k filmům, divadelním inscenacím, muzikálům a televizním seriálům. Od roku 1968 úzce spolupracoval s Karlem Gottem. Svoboda získal řadu ocenění, patřil mezi komerčně nejúspěšnější skladatele. Už v polovině 90. let převzal diamantovou desku za deset milionů zvukových nosičů se značkou Supraphon.

Ve Fulneku se přiotrávaly plynem matka a dvě děti

Plyn unikající z vadné karmy byl pravděpodobně příčinou otravy, k níž došlo v pondělí ráno v obecním bytě ve Fulneku na Novojičínsku. Dvě děti skončily v nemocnici na jednotce intenzívní péče, v péči lékařů je i jejich matka. Na místě zasahovali dobrovolní i profesionální hasiči a zdravotníci záchranné služby. Hasiči uzavřeli přívod plynu a změřili zvýšenou koncentraci škodlivých plynů. Vzhledem k tomu, že rodina bydlela v obecním bytě, na místo přijel i starosta Josef Dubec. Obec se podle něj nechce vyvlékat z odpovědnosti, v tomto případě však nájemníci zřejmě podcenili údržbu a prohlídku průtokového ohřívače před zahájením topné sezony. Podle hasičů údržbu těchto zařízení podceňuje řada lidí. Lidé, kteří se v místnosti s vadnou karmou nacházejí, přitom postupný únik plynu většinou nepoznají. Plynaři navíc upozorňují na to, že karma se může snadno ucpat prachem.

Lupiči přepadli pobočku spořitelny v Lošticích

Pobočku České spořitelny v Lošticích na Šumpersku přepadli v pondělí ráno dva ozbrojení a maskovaní lupiči. Ze spořitelny si odnesli peníze, výši lupu však policie nezveřejnila. Během přepadení nebyl nikdo zraněn. Pachatelé z místa činu odjeli osobním autem Škoda Felicia žluté barvy. Policie vyzývá případné svědky, kteří mohou poskytnout informace o pohybu automobilu či pachatelů, aby zavolali na linku 158. Podle mluvčího byli oba pachatelé vysocí 160 až 170 centimetrů a byli robustní postavy.

Lázně: Průměrný věk pacientů s chorobami srdce a cév se snížil

O pět až šest let se za dekádu snížil průměrný věk pacientů Léčebných lázní Konstantinovy Lázně s chorobami srdce a cév. Ty jsou nejčastější příčinou úmrtí a zkracování délky života lidí v Česku. V důsledku těchto civilizačních onemocnění umírají stále mladší lidé, uvedl ředitel lázní Petr Kroupa na 16. lázeňských kardiovaskulárních dnech a na sjezdu kardiovaskulární rehabilitace České kardiologické společnosti, kde se sešlo 150 českých a slovenských kardiologů, internistů, praktickým lékařům a diabetologů. Konstantinovy Lázně se staly výchovným centrem životního stylu pacientů postižených civilizačními chorobami.

V Jeseníkách platí třetí lavinový stupeň

Záchranáři z Jeseníků zvýšili kvůli silnému větru a sněhové nadílce stupeň lavinového nebezpečí na číslo tři z pětibodové škály. Hrozba sesuvu lavin platí v pěti lavinových katastrech, které leží mimo turistické trasy. Jak řekl dispečer záchranářů Pavel Řeha, Horská služba nedoporučuje běžkařům hřebenové túry. Třetí stupeň lavinového nebezpečí od pátku platí i v Krkonoších. V horách také fouká silný, nárazový vítr.

Dopravu v Česku komplikuje sníh a silný vítr, místy prší

Dopravu na řadě míst Česka komplikují závěje a sněhové jazyky, které způsobuje silný vítr. Potíže čekají na řidiče zejména ve vyšších polohách. Několik silnic už muselo být kvůli sněhové nadílce uzavřeno, například ve Zlínském kraji či Libereckém kraji blokují komunikace i popadané stromy. V některých oblastech vystřídal sněhové přeháňky déšť, kvůli kterému se na silnicích vytvořila rozbředlá či klouzající vrstva sněhu. Na Sněžce a hřebenech Krkonoš vanul vítr rychlostí orkánu. Největší rychlosti dosáhl na Sněžce, a to 173 kilometrů v hodině. Na Labské boudě na hřebenech vál rychlostí 126 kilometrů v hodině.

Hasiči vyprošťovali na Opavsku z havarovaného autobusu 18 lidí

Sedmnáct cestujících a řidiče museli dnes ráno na Opavsku vyprostit hasiči z havarovaného autobusu. Ten uvízl v příkopu zavátém sněhem. Dvě ženy utrpěly pravděpodobně šok a kvůli nevolnosti skončily v nemocnici. Dvě desítky lidí cestovaly do práce. Řidič autobusu hasičům řekl, že jej ze silnice vytlačil silný vítr. Zhruba hodinu trvalo hasičům v sobotu dopoledne vyproštění pěti cestujících a řidiče z autobusu v Českém Těšíně, který sjel ze silnice do příkopu a zapadl do sněhu. Hasiči museli odkopat zeminu a odstranit sníh kolem dveří autobusu, aby mohli cestující a řidič ven.

Leden 2007 byl nejteplejším od roku 1961

Letošní leden sice ještě neskončil, podle meteorologů však bude nejteplejším od roku 1961. Stejně dopadl i loňský listopad, kdy bylo o 2,6 stupně tepleji než obvykle. Průměrná lednová teplota dosáhne podle webu Českého hydrometeorologického ústavu letos asi 3,5 stupně Celsia, což bude o 5,5 stupně víc, než činí dlouhodobý normál. Velmi teplý začátek nového roku prožili Češi také v letech 1975, 1990 a 1998. Tehdy byly průměrné teploty přibližně o půl stupně Celsia nižší než letos. Podle Světové meteorologické organizace by se loňský rok mohl stát šestým nejteplejším rokem od doby, kdy se vedou podrobné záznamy o počasí. Ve zprávě z poloviny prosince poukázala organizace na nepřetržité stoupání teploty na planetě v posledních 30 letech; každé desetiletí nyní globální teplota vzrůstá o 0,18 stupně Celsia. Důsledkem jsou neobvykle teplé podzimy a zimy a extrémní horka v letních měsících.

Brückner na zápas s Belgií nominoval i Petra Čecha

Do české reprezentace se vrací brankář Petr Čech. Do národního týmu ho na přípravné utkání s Belgií nominoval trenér Karel Brückner. Čech v závěru loňského roku ve fotbalové reprezentaci chyběl kvůli zranění hlavy, které utrpěl v říjnu v zápase Chelsea. V osmnáctičlenném výběru, který odehraje utkání s Belgií příští týden, bude z hvězd národního týmu chybět jen Zdeněk Grygera. Ten se během víkendu zranil v utkání Ajaxu Amsterodam. Kouč Brückner za něj zatím nepovolal přípradného náhradníka. V nominaci je i záložník Marek Matějovský z Mladé Boleslavi, pro kterého půjde o první reprezentační start. Ve výběru jsou celkem čtyři hráči z české ligy - útočníci David Lafata z Jablonce, Matějovského spoluhráč Marek Kulič a brankář Sparty Jaromír Blažek. Zápas s Belgií se bude hrát ve středu 7. února, sraz mužstva se uskuteční o dva dny dříve.

Fotbalista Zdeněk Grygera se v létě stane hráčem Juventusu Turín

Fotbalový reprezentant Zdeněk Grygera se v létě stane hráčem Juventusu Turín. Šestadvacetiletý obránce podepíše příští týden s italským velkoklubem smlouvu na čtyři roky. Grygerovi na konci sezony končí v Ajaxu smlouva, takže Juventus získá univerzálního obránce bezplatně. Juventurs ho chtěl získat už v zimním přestupním termínu, ale nizozemský klub za Grygeru požadoval až příliš vysoké odstupné vzhledem k tomu, že by v létě byl hráč úplně zadarmo. Grygera je v předstihu první velkou posilou Juventusu před další sezonou. V italské lize by se v příští sezoně mohla výrazně rozšířit česká kolonie. V AC Milán hraje Marek Jankulovski a ve Fiorentině Tomáš Ujfaluši, od léta se do nejvyšší soutěže zřejmě vrátí Juventus s Nedvědem a Grygerou a blízko k přestupu do Udine jsou navíc sparťan Tomáš Sivok a Tomáš Zápotočný z Liberce.

V hokejové reprezentaci bude dvanáct hokejistů ze zahraničí

Pro přípravný zápas proti Švédsku a následný turnaj LG Hockey Games nominoval trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik dvanáct hráčů ze zahraničních lig. Ve třiadvacetičlenném týmu není tentokrát žádný nováček, v nominaci nakonec chybí i Martin Procházka a Pavel Patera. Do národního družstva se poprvé od mistrovství světa ve Švédsku v roce 2002 dostává Jan Hrdina, jenž hájí barvy jönköpingského HV 71. Hrdina byl už ve výběru pro prosincový přípravný zápas s Běloruskem, nakonec ale nemohl hrát kvůli horečkám. Letos poprvé se v národním týmu objeví i Jaroslav Balaštík, který patřil k oporám českého týmu na loňském mistrovství světa v Rize. Kvůli zranění kolena naopak vypadl nejproduktivnější hráč domácí soutěže Jaroslav Hlinka ze Sparty, sezóna skončila i pro útočníka Davosu Václava Varaďu. Nehraje ani Pavel Skrbek a zdravotní problémy má i Martin Chabada. Mimo hru jsou nemocní Roman Málek z Plzně a Adam Svoboda ze Slavie. Čeští hokejisté, kterým v průběžném pořadí seriálu patří poslední čtvrté místo, se sejdou v pražské T-Mobile Areně v neděli 4. února a hned následující den odletí na sever Evropy. V úterý odehrají v Jönköpingu přípravný zápas se Švédy, od čtvrtka je ve Stockholmu čeká poslední turnajová prověrka před mistrovstvím světa.

Lékaři: Zraněný Mazoch by mohl znovu skákat

Podle polských lékařů má český skokan na lyžích Jan Mazoch reálnou šanci, že by se ke svému sportu mohl vrátit. Český reprezentant utrpěl vážné zranění hlavy, když v sobotu 20. ledna upadl v polském Zakopaném při závodu Světového poháru. Zranění ohrožovalo jeho život. Byl převezen do nemocnice v Krakově, kde ho lékaři několik dní udržovali v umělém spánku. Po probuzení se ale začal rychle zotavovat. Je schopen se sám pohybovat a hýbe bez omezení všemi končetinami. Současně se Mazochův stav zlepšil natolik, že by v tomto týdnu mohl být převezen do České republiky. Další léčbu by mohli převzít lékaři v pražské vojenské nemocnici ve Střešovicích. "Má reálné naděje, že bude opět skákat. Sám to chce," prohlásil ředitel nemocnice Marek Moskala. V případu se angažuje krakovská prokuratura, která vyšetřuje, zda pořadatelé neporušili zákon, když nechali závodníky skákat v těžkých povětrnostních podmínkách.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, místy déšť, od vyšších poloh sněžení. Na na severu a severovýchodě území déšť četnější, od výšky 500 metrů bude sněžit, teploty 2 až 6 stupňů, na horách kolem 0.