Zprávy

Čunek v ČT ukázal doklady o původu sporných peněz

Vicepremiér, senátor a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek ukázal v České televizi doklady, které mají dokládat původ peněz uložených v roce 2002 na jeho účet. Byly mu podle něj vyplaceny po krachu Universal Banky, kde si ještě před vstupem do politiky uložil jeden milion korun.

Protikorupční policie Čunka podezírá, že si před pěti dojednal úplatek od vsetínské realitní firmy H&B Real. Čunek i firma to odmítli. Vicepremiér nyní tvrdí, že předmětná suma pochází z vkladu v později zkrachovalé Universal Bance. Doklady chce předložit policii i v Senátu, který by měl v nejbližších dnech rozhodovat o případném zbavení jeho imunity a vydání senátora k trestními stíhání.

Večer předtím Česká televize uveřejnila výsledek průzkumu, který pro ni vypracovala agentura STEM. Čunek by měl podat demisi podle 52 procent dotázaných, zjistila agentura. To, že vicepremiér nedostatečně vysvětlil původ peněz, si myslí 78 procent obyvatel.

Kalousek: Daňové změny představíme na přelomu března a dubna

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) předpokládá, že na přelomu března a dubna představí veřejnosti návrhy daňových a jiných změn s dopadem na veřejné finance. Poté je kabinet bude muset prosadit ve sněmovně tak, aby se promítly do státního rozpočtu na rok 2008. Kalousek to řekl v diskusním pořadu televize Prima. Zároveň zopakoval, že prioritou v dalším vývoji veřejných rozpočtů jsou reformy na výdajové straně, tedy výplaty různých dávek.

Vláda počítá s tím, že zavede jednotnou daň z příjmů mezi 17 až 19 procenty. Kalousek předpokládá, že lidé, kteří nyní spadají do nejnižší sazby daně z příjmu fyzických osob, by měli slevu na dani nejméně dvojnásobnou proti té nynější. "Dnes je sleva na dani 7200 korun na poplatníka, 4200 korun na vyživovanou osobu, na manželku a 6000 na dítě," připomněl. Pokud by byla sazba daně mezi 17 až 19 procenty, pak tyto položky musí být výrazným způsobem zvýšeny, uvedl ministr. Z koaličního kompromisu podle něj vyplývá závazek, že daně se sníží všem.

Bývalý ministr financí Sobotka však varoval, že to by znamenalo další komplikaci pro daňový systém. "Dneska finanční úřady uplatňují stejnou slevu na dani u všech poplatníků. Takto by musely zkoumat jeho příjem a přiřadit příslušnou slevu na dani," řekl. Navrhovaná vládní daňová reforma je podle Sobotky zaměřena pouze na skupiny s vysokými příjmy.

KSČM předloží zákon o referendu k radarové základně

Předseda KSČM Vojtěch Filip příští týden opět předloží v Poslanecké sněmovně návrh zákona o referendu k radarové základně, kterou chtějí Spojené státy postavit ve vojenském prostoru Jince u Příbrami. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Návrh už jednou předložil, nyní jde o přepracovanou verzi podle připomínek sněmovny. Filip ČTK řekl, že v úterý požádá o podpisy poslance ČSSD Zdeňka Jičínského a Hanu Šedivou, kteří předlohu podpořili už minule. Požádat o podporu chce i poslance vládní Strany zelených. Na rozdíl od předchozí předlohy, podle které by se konalo referendum na základě rozhodnutí vlády nebo petice podepsané nejméně 200.000 občany, by podle nové verze mohlo referendum požadovat také krajské zastupitelstvo.

Referendum o tom, zda má v Česku stát americká radarová základna, požadují také opoziční sociální demokraté, kteří zahájili o tomto problému vnitrostranickou diskusi. Na rozdíl od komunistů, kteří základnu odmítají, není ČSSD jednotná. Představitelé strany ale přiznávají, že většina sociálních demokratů je spíše proti. Vládní strany jsou pro stavbu základny a referendum o ní nepovažují za potřebné.

Nový ministr Jehlička hodlá 'oprášit' původní smlouvu s Vatikánem

Nový ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) soudí, že by se nemělo vyjednávat o novém znění smlouvy s Vatikánem. Není podle něho zřejmě jiná cesta, než se pokusit prosadit v parlamentu již dříve podepsané ujednání. Jehlička v České televizi řekl, že text, který má upravovat postavení římskokatolické a řeckokatolické církve v České republice, pokládá za dobrý. Také stínový ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD) soudí, že jedinou možností je pokusit se schválit původní smlouvu. Jehlička bude muset podle Jandáka ujednání ve sněmovně znovu připomenout a mělo by se o něm aspoň diskutovat.

S předsedou vlády Mirkem Topolánkem (ODS) ještě Jehlička o smlouvě s Vatikánem nehovořil. "Samozřejmě to bude jedna, jak se říká, z priorit mého jednání s panem premiérem," podotkl ministr.

Dokument byl s Vatikánem vyjednán v době sociálnědemokratické vlády Miloše Zemana za úzké součinnosti ODS. Smlouva byla podepsána již v roce 2002. Návrh dokumentu ale následující rok zamítla sněmovna. Poslanci dospěli k názoru, že navržená dohoda je pro stát nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. Výhrady měl i prezident Václav Klaus.

Jandák by chtěl spojit Českou televizi a Český rozhlas

Exministr kultury a nynější poslanec opoziční ČSSD Vítězslav Jandák si myslí, že by se měla spojit veřejnoprávní Česká televize (ČT) s Českým rozhlasem (ČRo). Přineslo by to podle něho výrazné úspory. Jandák to řekl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) se této myšlence nebrání. Mluvčí ČT Martin Krafl ČTK řekl, že tento model by mohl fungovat, ale je otázkou jednání a diskuse. Mluvčí ČRo Ladislav Pavlík s myšlenkou na sloučení ale nesouhlasí. "Tyto názory registrujeme již osm let a dosud se nám nepodařilo rozklíčovat, v čí prospěch by takové spojení bylo," sdělil ČTK Pavlík.

Jandák zřejmě zkusí předložit návrh na sloučení ČT a ČRo prostřednictvím poslanecké iniciativy. Úspory vidí v tom, že budou spojeny neprogramové složky. Bude méně zaměstnanců, více odborníků, efektivnější využití výrobních prostředků, vyjmenoval Jandák. Spojením zpravodajství a publicistiky se podle něho ušetří na dopravě, zahraničních zpravodajích a částečně i na technice.

Jehlička poukázal ale na to, že podle neoficiálních reakcí jsou televize i rozhlas proti. Ministr přesto soudí, že sloučení obou médií by bylo možné a moderní.

Na anonymních vkladních knížkách ČS zůstává 4,25 mld. Kč

Na anonymních vkladních knížkách České spořitelny měli lidé ke konci loňského roku uloženo 4,25 miliardy korun. Za celý rok 2006 klienti spořitelny vybrali z anonymních vkladů 770 milionů korun. ČTK to sdělila Helena Matuszná z tiskového oddělení spořitelny. Od počátku převodů v roce 2002 lidé vyzvedli téměř 116 miliard Kč.

Banka musí podle zákona knížky zrušit kvůli větší ochraně proti praní špinavých peněz. Lidé mají na zrušení knížek čas do konce roku 2012. Úspory na těchto knížkách již spořitelna od roku 2003 neúročí, a vklady tak nepřinášejí majitelům žádné zisky. Na počátku převodů v roce 2002 měli lidé asi na 6,5 milionu anonymních knížek uloženo zhruba 120 miliard Kč.

Podle zákona by měly vklady v roce 2012 propadnout bance. Česká spořitelna ovšem chce vyplácet i promlčené úložky.

Profit: Česko získá zpět přístavní budovy v Hamburku

Česká republika získá zpátky přístavní budovy v německém Hamburku. O ty se již několik let bezvýsledně soudí se správcem konkurzní podstaty zkrachovalé společnosti Československá plavba labská. Nyní se ale obě strany dohodly na mimosoudním vyrovnání. Uvádí to nejnovější číslo časopisu Profit. "Stát by nabyl majetek bezplatně s tím, že by si zpětně nijak nenárokoval zisk, který jsme v Hamburku za pět let přítomnosti dosáhli," sdělil týdeníku podmínky transakce správce konkurzní podstaty Aleš Klaudy. Stát s takovým postupem souhlasí. "Očekáváme, že k vyrovnání by mohlo dojít zhruba v půlce letošního roku," odhaduje šéf Ředitelství vodních cest Miroslav Šefara.

Pozemky v Hamburku získalo Československo po první světové válce do pronájmu, který potrvá až do roku 2027. Po roce 1989 ale nebylo při privatizaci jasně definováno, kdo vlastní budovy, které na pozemcích stojí. Vedle státu si je nárokovala i zprivatizovaná společnost Československá plavba labská, která později zkrachovala. Konkurzní správce pak vedl o budovy mnohaletou právní bitvu. Zisk z pronájmu budov plynul do konkurzní podstaty. Současná dohoda otevírá šance českým firmám, které by chtěly strategicky umístěné prostory využít.

Kamery na D1 slouží rok, další rozvoj se plánuje za podpory EU

Portály s informačními tabulemi a bezpečnostní kamery na dálnici D1 se podle policistů a řidičů v ročním zkušebním provozu osvědčily, je jich ale málo. Navíc v době kalamity je tak velký zájem o pohled na aktuální situaci na D1 prostřednictvím kamer, že se na serveru Ředitelství silnic a dálnic dočasně zablokuje periodické obnovování statických obrázků.

Podle koordinátora projektu Jednotného systému dopravních informací pro ČR Jaroslava Zváry závisí další rozvoj telekomunikačních a informačních technologií, nejen na D1, na přísunu peněz z operačního programu Doprava EU v letech 2007 až 2013. "Rozvoj dopravní telematiky je jednou z priorit programu," řekl Zvára ČTK. Mezi Prahou a Brnem jsou na D1 v ročním provozu čtyři stabilní kamery, dalších deset mobilních se využívá v místech dlouhodobých omezení provozu. V těchto oblastech se pak postupně uvádějí do provozu další, shrnul Zvára.

Pražské letiště poráží lokální konkurenty, nyní chce dohnat Vídeň

Pražskému letišti v Ruzyni se daří dlouhodobě zvyšovat náskok před konkurenty z nových zemí Evropské unie a nyní jeho vedení vidí jako hlavní cíl dohnání Vídně. Zatímco v roce 2003 odbavovala Ruzyně zhruba 58 procent cestujících ve srovnání s Vídní, loni to bylo již téměř 69 procent. Vyplývá to z provozních výsledků státního podniku Letiště Praha a údajů Asociace evropských letišť (ACI Europe). Výrazně letišti pomohl vstup do Evropské unie v roce 2004, kdy se skokově zvýšil počet cestujících o více než dva miliony na 9,7 milionu lidí. Následujícího roku letiště překročilo desetimilionovou hranici a loni odbavilo rekordních 11,5 milionu pasažérů. Na letošek plánuje vedení letiště zhruba pětiprocentní růst.

Pro přestupující cestující otevřelo letiště koncem ledna tranzitní hotel v bezcelní zóně, takže lidé, kteří v Praze přestupují, nemusejí při hledání ubytování vůbec projít celnicí. To je výhodné zejména pro ty, kteří nemají vstupní víza do České republiky. Ubytování v tranzitní zóně nabízejí ve světě jen největší letiště, ve střední Evropě mohou těchto služeb v menší míře využít cestující ve Varšavě.

Cílem letiště je dosáhnout do roku 2020 počtu 20 milionů odbavených cestujících za rok. Po otevření nového terminálu Sever 2, který slouží k odbavení cestujících přesně rok, by budovy letiště mohly přijmout 20 milionů pasažérů již nyní. Problémem však zůstává omezená kapacita jediné vzletové a přistávací dráhy.

Cenu Vladislava Vančury in memoriam získal Pavel Koutecký

Režisér Pavel Koutecký, který loni v dubnu tragicky zahynul při pádu z rozestavěného mrakodrapu v Praze na Pankráci při natáčení filmu, obdržel in memoriam cenu Vladislava Vančury za celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury. Porota Českého filmového a televizního svazu (FITES) tak ocenila experimentátorství, odvahu i osobitý humor v jeho předčasně uzavřené filmové tvorbě. Koutecký (1956-2006) natáčel dlouhodobé sběrné projekty týkající se například protagonistů listopadové revoluce včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Právě tento snímek byl v době tragédie před sestřihem.

Současně svaz vyhlásil držitele výročních cen Trilobit za původní díla domácí filmové a televizní tvorby. Stali se jimi Kristina Vlachová za pořady Dračí setba a Kauza Uherské Hradiště, kde z různých aspektů dokumentuje krutosti komunistického režimu i jeho pozůstatky v myslích a jednání mnoha lidí, či Tomáš Kudrna za film Wichterle ztvárňující osud význačného vědce a prezidenta ČSAV. Cenu získali i Jan Šikl za bezútěšný obraz epochy komunistického režimu Nízký let z cyklu Soukromé století a Jana Hádková za dokumentární film Legenda o Kischovi, v němž rozbíjí čítanková klišé o osobnosti a díle "zuřivého reportéra" Egona Ervína Kische.

Další cenu Trilobit převzal kolektiv tvůrců Luděk Navara, Ján Novák a Lenka Poláková za dokumentární cyklus Příběhy železné opony, který oživuje historickou paměť a dokládá touhu lidí po svobodě. Zvláštní cenu poroty převzala Erika Hníková za dokument Sejdeme se v Eurocampu, který je výpovědí o paradoxech všedního života jedné vesnice na prahu 21. století.

Kubištovo Skalnaté pobřeží získal nový majitel za 3,1 milionu Kč

Obraz Bohumila Kubišty Skalnaté pobřeží se na nedělní aukci výtvarného umění v Praze na Žofíně prodal za 3,1 milionu korun bez provize aukční síně. Nový majitel nabídl za olej na plátně z roku 1915 více než dvojnásobek vyvolávací ceny, která činila 1,45 milionu korun. Na 2,5 milionu vzrostla cena oleje Alfonse Muchy Zamyšlená dívka v krajině s řekou z roku 1919. Vyvolávací cena obrazu činila 980.000 korun. Celkem se prodala umělecká díla asi za 35 milionů korun. "Byla to výnosem naše nejúspěšnější pražská aukce za posledních deset let," dodal Jiří Rybář z pořádající 1. Art Consulting Brno.

Za největší částku byl v Česku vydražen obraz Koupel nohou od Josefa Čapka - nový majitel za něj na podzim loňského roku zaplatil 9,3 milionu korun.

Malé obce nemají peníze na mezinárodní cyklostezku

Ústecký kraj má velké problémy s tím, jak dokončit cyklostezku podél Labe. Jde o důležitou část mezinárodní cyklostezky spojující severní a jižní Evropu. Dostavbu blokuje skutečnost, že ji musí zaplatit malé obce, které na ni nemají peníze. ČTK to řekl náměstek hejtmana Ústeckého kraje Radek Vonka. Cyklostezka podél Labe je nyní hotová nebo před dokončením jen na území velkých měst jako jsou Ústí nad Labem a Děčín, která byla schopná ji za pomoci dotací postavit. Tyto úseky je nutné propojit. Plánovaná trasa prochází přes katastry obcí, které podle Vonky musí investici uhradit samy. Kraj jim na to peníze dát nemůže. I když získají státní nebo evropské dotace, je pro ně částka, kterou musí doplatit, stále neúměrně vysoká. Někdy se rovná i několika jejich ročním rozpočtům, protože obce mají jen několik stovek obyvatel, ale cyklostezka na jejich území bude měřit řadu kilometrů.

Starosta Miroslav Moucha ČTK řekl, že radnice není ani příliš motivována k tomu, aby stezku stavěla. Cyklostezka bude většinou sloužit lidem, kteří ve Velkém Březně nebydlí. Sice přitáhne do obce turisty, kteří se mohou zastavit v restauraci nebo navštívit místní zámek, ale i tak bude ekonomický přínos cyklostezky podle Mouchy malý.

Ústecký kraj, který vybudování mezinárodní cyklostezky považuje za svoji prioritu, se podle Vonky snaží obcím přispívat na projekty a pomoci jim se žádostmi o dotace.

Brněnský dům umění čeká letos rozsáhlá rekonstrukce

Dům umění města Brna čeká letos rozsáhlá rekonstrukce, která přijde na bezmála 25 milionů korun. Objekt proto bude v létě na čtyři měsíce uzavřen a nabídne tak pouze tři větší výstavy, řekla ČTK jeho pracovnice Jitka Vitásková. Budova stojí na Malinovského náměstí v centru Brna a je ve špatném technickém stavu. Problémem výstavních sálů v prvním poschodí jsou jejich prosklené stropy. V parných dnech se pravidelně mění doslova v saunu, v níž jsou ohroženy vystavené exponáty. Naopak v zimě nelze sály dostatečně vytopit. Problémem je i špatná tepelná izolace objektu, vlhkost v jeho suterénu, zničená fasáda či opadávající omítka. O té ví své také výtvarník Vladimír Kokolia. V roce 2004 v době střídání mrazů a oteplení na sklonku zimy mu kus padající omítky způsobil tržnou ránu na hlavě. Objekt navštíví ročně 90.000 milovníků umění.

Pro velký zájem zůstanou parní stroje v libereckém muzeu déle

Kvůli velkému zájmu prodloužilo Severočeské muzeum v Liberci výstavu historických parních strojů Steam Back. Výstava, která měla původně skončit už před týdnem, potrvá do konce ledna. Exponáty, jde o modely a hračky, muzeu zapůjčilo Národní technické muzeum v Praze a Technické muzeum v Brně, řekl ČTK Ivan Rous ze Severočeského muzea. Ještě pár dní tak mají návštěvníci muzea možnost absolvovat procházku historií jednoho z největších vynálezů 19. století - parního stroje. Výstava názvem Steam Back zahrnuje sice jen modely těchto mechanismů, přesto nabízí zajímavý pohled na vědu a techniku předminulého století. "Parní stroj umožnil precizní výrobu a precizní výroba umožnila vývoj dokonalejších strojů. To vše jsou věci, které pomalu mizí z lidské paměti a které výstava připomněla," řekl Rous.

Na sedmdesátimetrovém gobelínu pracuje Olomoučanka již tři roky

Výrobě gobelínů se Věra Mičková z Olomouce věnuje ve volném čase už zhruba 40 let, od svých vysokoškolských studií. Zřejmě nejnáročnější dílo však začala tvořit teprve před třemi lety. Jedná se o věrnou repliku vzácné tapisérie z Bayeux, která znázorňuje činy Viléma Dobyvatele včetně bitvy u Hastingsu v roce 1066.

Na gobelínu dlouhém 70 metrů pracuje učitelka dějin umění denně i deset hodin. Vzácnou tapisérii si žena ve Francii prohlédla před pěti lety. Nápad zhotovit repliku celé tapisérie v ní zrál zhruba dva roky. "Dostala jsem se do období, kdy jsem si začala říkat, co tu po mě zůstane. Chtěla jsem po sobe zanechat nějaký otisk," doplnila Mičková. Spočítala si, že práce by měla trvat tři a půl roku a vlna přijde na zhruba 30.000 korun. Pak se pustila do práce. Nyní je dílo těsně před dokončením.

Podle historiků byl zřejmě objednatelem tapisérie z Bayeux biskup Odo, nevlastní bratr Viléma Dobyvatele. Vznikla brzy po bitvě u Hastingsu. Nepochybně měla oslavit a pro budoucnost zachovat události vedoucí k bitvě a následující děje. Tapisérie zobrazuje 623 lidí, 55 psů, 202 koní, 41 lodí, 49 stromů, téměř 2000 latinských slov a přes 500 mytických a jiných stvoření jako ptáků a draků. Je dlouhá 70 metrů a široká půl metru.

Na jubilejní zimní sraz do Žďáru se chystá tisíc turistů

Na jubilejní ročník zimního srazu se chystá do Žďáru nad Sázavou asi tisíc turistů z blízkých i vzdálených míst republiky. Desátý ročník národní akce se bude konat od 8. do 11. února. Účastníci budou mít k dispozici řadu upravených lyžařských tras různé náročnosti a délky. Do kraje budou moci vyrazit také "pěšáci". Akce podle předsedy Klubu českých turistů Vysočina Vladimíra Mazala ale není zaměřena jen na sportovní výkony. Účastníci mohou navštívit také muzea a kulturní akce. "Momentální zákaz vstupu do lesa po orkánu nám nedělá žádnou radost. V okolí Žďáru je ale projeto mnoho stop, které vedou po loukách a polích. Nicméně věříme, že zákaz bude zrušen a turisté budou moci na všech sedm navržených tras," doufá Mazal.

Klub českých turistů byl založen v roce 1888. V republice má 43.000 členů všech věkových kategorií. Je autorem a garantem unikátního českého značení turistických tras, a to 40.000 kilometrů pěších, 25.618 cyklotras a 1.941 kilometrů lyžařských. Kdo chce získat základní turistický odznak, musí za kalendářní rok absolvovat minimálně 300 kilometrů a to tři roky po sobě.

V Ústí se namlouval párek pand, v červnu by mohlo být miminko

Čas lásky zřejmě přišel na párek pand červených v ústecké zoologické zahradě. Námluvy samečka Soleho a samičky Geeny se podle pracovníků zahrady nedaly přehlédnout. Pokud příroda dopustí, mohlo by se pandí miminko k radosti všech narodit zhruba v červnu.

Sole přišel do ústecké zoo z Itálie v roce 2000. Nyní je mu deset let. Loni pracovníci zahrady přivezli Solemu nevěstu Geenu z Belgie. Byla tehdy ještě mladistvá, ale nedávno dosáhla 18 měsíců, což je u pand červených práh pohlavní zralosti. Právě v období od ledna do března se pandy červené páří. Namlouvací období jednotlivých párů ale trvá jen několik dnů.

Budoucí pandí maminka se ovšem špatně pozná. Má hustou srst, takže na ní není nic vidět. Krátce před porodem začne vyhledávat nory a dutiny stromů. To si hledá místo pro porod. Pak už je téměř jisté, že panda bude mít miminko. Pandy mívají jedno, či dvě. Jsou známy případy čtyř miminek najednou, ale to je velmi vzácné.

V Česku se mohou na pandy červené podívat návštěvníci zoologických zahrad v Ústí nad Labem, Liberci a Praze.

Navara remizoval s druhým hráčem světa Ánandem

Český šachista David Navara zakončil své účinkování na mezinárodním turnaji ve Wijk aan Zee remízou s druhým hráčem světa Indem Višvanáthánem Ánandem a v konečném pořadí se podělil o sedmou příčku.

Navara při své premiéře ve Wijk aan Zee dosáhl několika skvělých výsledků. Remizoval s třemi nejlepšími hráči světového žebříčku, Topalovem, Ánandem a Kramnikem, a porazil ukrajinského exmistra světa Ruslana Ponomarjova. Získal 6,5 bodu, což je víc, než si před odjezdem stanovil jako cíl.

Dálkař Novotný vyhrál v Lucemburku výkonem 791 cm

Český skokan Roman Novotný vyhrál ve výborném osobním rekordu 791 centimetrů dálkařskou soutěž na mítinku v Lucemburku. Jednadvacetiletý atlet USK Praha v loňském roce vyhrál na domácím šampionátu atletů do 23 let tři skokanské disciplíny - vedle dálky i výšku a trojskok.

Lyžař Řezáč doběhl čtvrtý v Marcialonze

Čtvrté místo vybojoval český lyžař Stanislav Řezáč v dálkovém běhu Marcialonga, který před dvěma lety vyhrál. Závod klasickou technikou v italském Val di Fiemme byl kvůli nedostatku sněhu zkrácen ze 70 na 57 kilometrů.

Stolní tenista Tregler byl osmý mezi evropskou juniorskou elitou

Stolní tenista Tomáš Tregler obsadil na juniorském turnaji nejlepších Evropanů TOP 12 v Rize osmé místo. Šestnáctiletý hráč pražského El Niňa v třídenní soutěži pětkrát zvítězil a šestkrát odešel poražen stejně jako Attila Vajda, o lepším umístění maďarského reprezentanta rozhodl při rovnosti bodů vzájemný zápas.

Kuřík skončil na MSJ biatlonistů devátý ve stíhacím závodě

Tomáš Kuřík dosáhl devátým místem v nedělním stíhacím závodě dosud nejlepšího výsledku z českých juniorů na biatlonovém mistrovství světa v italském Martellu. Kuřík se do elitní desítky prodral na 12,5 km dlouhé trati až z 26. místa, které mu patřilo po sobotním sprintu.

Talentovaná Veronika Vítková, která si zdatně počínala při štafetách Světového poháru, zatím hledá střeleckou pohodu. Nedělních pět chyb na střelnici znamenalo v cíli desetikilometrového závodu 13. místo, o pozici horší než ve sprintu. Bývalá běžkyně Lenka Munclingerová, která se biatlonu věnuje teprve prvním rokem, doplácí na střeleckou nevyzrálost a minula terč jedenáctkrát z dvaceti ran.

Danilevič s Gomolou skončili na MS bobistů devátí, vyhrál Lange

Čeští bobisté Ivo Danilevič s Romanem Gomolou obsadili na mistrovství světa dvousedadlových posádek ve Svatém Mořici deváté místo. Mistři Evropy tím splnili svůj cíl, kterým bylo umístění v elitní světové desítce.

Český tým se v úvodních třech jízdách vešel vždy do desítky, ale po dvou sedmých a jednom osmém výkonu zajel v posledním kole až sedmnáctý čas. To jej nakonec stálo osmé místo, které jim patřilo už po prvním dnu. Přesto si Danilevič s Gomolou oproti minulému MS polepšili o osm pozic.

Druhá česká posádka ve složení Miloš Veselý, Jan Kobián si naopak ve druhé polovině soutěže o místo polepšila a obsadila osmnáctou pozici.

Janda v Oberstdorfu nebodoval, Hájek skončil patnáctý

Loňský vítěz Světového poháru Jakub Janda nepostoupil v nedělním závodu skokanů na lyžích v německém Oberstdorfu do druhého kola, což se mu stalo podruhé v sezoně. O nejlepší český výsledek se postaral Antonín Hájek, který si patnáctým místem vylepšil své maximum v seriálu. Bodoval i třiadvacátý Roman Koudelka.

Počasí v České republice

Je zataženo se sněžením, na horách i vydatnějším. Teploty kolem nuly. Silný západní vítr může v nárazech přesáhnout rychlost 110 kilometrů za hodinu.