Zprávy

ČSSD odvolala z předsednictva strany Miloše Melčáka

Účastníci krajské konference sociální demokracie v sobotu ve Zlíně odvolali z předsednictva strany Miloše Melčáka, který spolu s dalším poslancem zvoleným za ČSSD Michalem Pohankou umožnil vládě šéfa ODS Mirka Topolánka získat důvěru. V pondělí zřejmě místní organizace rozhodne i o Melčákově vyloučení ze strany.

Michal Pohanka členem sociální demokracie už není. Brněnské organizaci ČSSD poslal před několika dny dopis, ve kterém požádal o ukončení členství ve straně.

Ekologové: Evropská komise doporučuje zvážit trasu R52

Evropská komise navrhuje, aby česká vláda přezkoumala rozhodnutí budovat rychlostní komunikaci R52 mezi Brnem a Vídní přes Mikulov. ČTK o tom informovali členové ekologického Hnutí Duha a Ekologického právního servisu, kteří záměr kritizují. Projekt za asi deset miliard korun schválili v listopadu 2006 zastupitelé Jihomoravské kraje. Odpůrci mikulovské varianty chtějí, aby tah na Vídeň vedl přes Břeclav.

Evropská komise dokonce navrhuje, že zaplatí nezávislou studii, která srovná výhody obou alternativ, a to z hlediska dopravního, ekonomického, ekologického i společenského, řekl ČTK Pavel Černý z Ekologického právního servisu. Dopis od komise dostali podle něj ekologové jako účastníci řízení v uplynulých dnech. Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) o něm zatím neví. ČTK řekl, že nadále podporuje mikulovskou variantu, kterou považuje za výhodnější.

Ekologům se nelíbí, že záměr výstavba R52 je postaven na rozšíření současné silnice první třídy, která protíná vodní dílo Nové Mlýny na Břeclavsku. Lokalita je jedním z nejvýznamnějších hnízdišť ptáků na Moravě. Rušná silnice by navíc měla vést těsně kolem Chráněné krajinné oblasti Pálava u Mikulova. Ochránci přírody proto společně se starosty některých obcí Mikulovska navrhují, aby hlavní tah na Vídeň vedl přes Břeclav. K tomu by stačilo jen upravit současnou dálnici D2 na trase Brno-Břeclav a kolem Břeclavi pak dobudovat příjezd na hranice s Rakouskem. S touto variantou ale neuspěli. Nejvíce jim vadí, že nebyla představiteli Jihomoravského kraje ani posuzována.

Temelín odstavil první blok

Energetici v pátek večer odstavili první blok Jaderné elektrárny Temelín. Odstávku, která potrvá do konce března, vyvolaly potíže s palivem. V reaktoru se některé palivové soubory deformují více, než se původně předpokládalo. Během dvouměsíčního odpojení proto technici vymění čtvrtinu paliva za vylepšené, odolnější, dodané americkým Westinghousem. Druhý blok vyrábí elektřinu bez omezení.

Letos je na prvním bloku plánována ještě jedna dvouměsíční odstávka. Ta se uskuteční od srpna do října. Obsluha elektrárny při ní opět vymění čtvrtinu paliva v reaktoru. Zároveň s tím nahradí část vysokotlakého rotoru turbíny za konstrukčně zcela novou. Výkon tisícimegawattového bloku se poté zvýší zhruba o 20 megawatt.

Archiv pražské památkové péče bude zdigitalizován ještě tento rok

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu hlavního města Prahy předpokládá, že do konce letošního roku dokončí projekt digitalizace své odborné databáze. Pomocí skenování dokumentů chce odbor do elektronické podoby převést stavebně technickou dokumentaci pražských domů, fotodokumentaci, mapy a spisy správních řízení. Do digitální podoby zatím odbor pro kulturu a památky převedl téměř 1,5 milionu dokumentů za zhruba dva miliony korun.

První etapa digitalizace se uskutečnila v prvním čtvrtletí roku 2005. Druhá etapa započala v prosinci 2006. "Projekt by měl skončit koncem letošního roku," informoval radní pro kulturu a památky Milan Richter. Vysvětlil, že v naskenovaných dokumentech budou moci odborní referenti vyhledávat potřebné archivní dokumenty, a to například podle katastrálního území a čísel popisných a parcelních. "Tímto přímým přístupem se podstatně zefektivní jejich práce, ušetří čas a další náklady," uvedl Richter.

Neznámý pachatel poškodil sousoší Kalvárie na Karlově mostě

Neznámý pachatel poškodil sousoší svatého Kříže neboli Kalvárie na pražském Karlově mostě. Podle ředitele magistrátních památkářů Jana Kněžínka způsobil nedozírnou uměleckou a historickou škodu. Ze sousoší zmizela část hebrejského nápisu. Peněžitá škoda velká nebude, řekl ČTK Kněžínek.

Na sousoší chybí část hebrejského nápisu 'Svatý, Svatý, Svatý je Hospodin zástupů'. Text je kontroverzní, protože uráží židovské cítění. Nápis musel nechat zhotovit koncem 17. století pražský Žid Elias Backoffen jako trest za údajné hanobení kříže. Jeho obsah přisuzoval Ježíši Kristovi boží atributy, což je v rozporu se židovskou náboženskou vírou.

Před sedmi lety se u sousoší objevily tabulky, které okolnosti vzniku nápisu vysvětlují. Jejich umístění inicioval tehdejší primátor Jan Kasl, který to před tím slíbil severoamerickým rabínům. Stížnosti však dostávají magistrátní památkáři do současnosti. Podle Kněžínka památkáři pořídí v pondělí dokumentaci poškození sousoší. "Pak budeme vidět, co dál," uvedl. Zhotovení kopie by podle ředitelova odhadu stálo řádově tisíce korun.

Sousoší svatého Kříže je nestejnorodá skupina plastik. Bronzový zlacený korpus Krista byl zakoupen v roce 1657 v Drážďanech a o dva roky později umístěn na dřevěný kříž. Hebrejský nápis z bronzu pochází z roku 1696. Pískovcové sochy Panny Marie a Jana Evangelisty jsou dílem Emanuela Maxe a pocházejí z roku 1861.

Klimtův obraz Judita přitahoval pozornost

Rekordní počet návštěvníků přilákala do ostravského Domu umění výstava obrazu Gustava Klimta Judita. Umělecký skvost si přišlo za jediný měsíc prohlédnou asi 10.500 lidí, řekla ČTK za organizátory akce Eva Kijonková. Judita patří k nejvýznamnější obrazům 20. století, prohlédnout si secesní dílo přicházeli nejen milovníci umění, ale i rodiny s dětmi. Klimtova Judita patří k nejdražším obrazům světa. Tržní hodnota díla je odhadována na více než dvě miliardy korun, umělecká hodnota obrazu je však nevyčíslitelná.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, jejíž fond patří k nejvýznamnějším v tuzemsku, získala Klimtovu Juditu v roce 1950 jako konfiskát z německého majetku. Obraz byl vystaven pod pancéřovým sklem a měl restaurován zlacený rám. V sále visel zcela samostatně.

Jihočeské divadlo uvedlo balet Zvoník u Matky Boží

Jihočeské divadlo v Českých Budějovických v pátek uvedlo premiéru baletu Zvoník u Matky Boží. Příběh z románu Victora Huga, který je známý i z filmového zpracování, ztvárnili tanečníci na romantickou hudbu Cesare Pugniho v choreografii a režii hostujícího Jiřího Horáka. Baletní drama o krásné Esmeraldě a hrbáči Quasimodovi doprovodil živý orchestr, který dirigoval Martin Peschík. Hrbáče tančil Zdeněk Mládek, který jeho zdeformované tělo předvedl prostřednictvím pohybu a výrazu, nikoli kostýmů. V roli Esmeraldy se představila Anna Ondráčková, žárlivého a touhou sžíraného kněze Frolla ztvárnil Petr Palas.

Režisér považuje tuto tragédii o nenaplněné lásce za ideální pro taneční zpracování. "Dává choreografovi možnost využít různou plastiku pohybu a odlišnost charakterů postav, zároveň je příležitostí a výzvou pro tanečníky uplatnit profesní zkušenosti," uvedl před premiérou.

Zimní podoba Colours of Ostrava přilákala stovky milovníků hudby

Přibližně sedm stovek lidí přilákal v pátek do Domu kultury města Ostravy hudební festival Zimní Colours of Ostrava. Organizátoři oblíbeného letního festivalu si zimní variantu v zastřešeném prostoru vyzkoušeli letos poprvé a jsou spokojeni. Vrchol festivalu naplánovali jeho organizátoři na sobotní noc, na kdy pozvali jeho největší hvězdu - krále balkánské dechovky Bobana Markoviče se jeho Orkestarem. Mezi hudební lahůdky lze počítat také například kapelu Terne Čhave vycházející z tradiční romské hudby nebo americké hip-hopery Afu-Ra.

Organizátoři už se připravují také na letní festival, který se letos bude konat od 12. do 15. července. První velkou hvězdou šestého ročníku festivalu, která již přislíbila svou účast, je srbský hudebník a skladatel Goran Bregovič a jeho Wedding and Funeral Band. Do Ostravy se autor hudby k filmům režiséra Emira Kusturici vrátí po čtyřech letech. Festival Colours of Ostrava je držitelem ceny Anděl za Událost roku 2005. Loni ho navštívilo přes 16.000 návštěvníků.

Centrum Liberce ozdobí další neobvyklé výtvarné dílo

Další neobvyklé výtvarné dílo ozdobí centrum Liberce. Už na jaře by prostor před palácem Centrum na Soukenném náměstí měla oživit plastika, která bude současně sloužit jako lavička. Autorem díla bude výtvarník Lukáš Rittestein, jehož oslovila společnost Spacium. V létě pak nedalekou ulici podél obchodního domu ozdobí šest či sedm soch a vznikne tak neobvyklá galerie pod širým nebem. ČTK to řekla ředitelka Spacia Ivona Raimanová.

Společnost Spacium vznikla před šesti lety v Liberci z iniciativy výtvarníků a architektů. Společnost intenzivně pracuje na oživení a kultivaci městských zákoutí ve stotisícovém městě. Díky jejím aktivitám tak řadu dříve nezajímavých míst zdobí výtvarná díla - k nejznámějším patří Pyramida od Mariana Karla před Severočeským muzeem nebo Koule od Milana Housera nedaleko Grandhotelu Zlatý Lev.

Mezi nejoblíbenější ale zřejmě i nejkontroverznější díla, která zdobí Liberec, patří sochařský projekt Zastávka od Davida Černého v centru města. Bronzová monumentální plastika vypadá jako prostřený stůl, a cestující čekají na autobusy schovaní pod ním. Vedle historické radnice se objekt stal jedním z nejčastěji fotografovaných v centru města.

Jedním z posledních počinů Spacia byli dřevění ptáci, kteří před libereckou radnicí nahradili před pár měsíci sochu Židle Magdaleny Jetelové. Díky podpoře Spacia ovšem nevznikají jen sochy nové, do původní krásy se vracejí i ty, které už ve městě stály a často se na ně zapomínalo. Předloni tak restaurátoři obnovili dvojici soch - Bránu snů od Evy Kmentové a Motýlí křídla od Jiřího Nováka, které přes 30 let zdobí parčík proti Severočeskému muzeu. Díla vznikla v rámci ojedinělého projektu Socha a město v roce 1969, na který se Spacium snaží navázat.

Sousoší Kalvárie ve Velkých Losinách je kulturní památkou

Pískovcové sousoší Kalvárie u kostela svatého Jana Křtitele ve Velkých Losinách na Šumpersku se stalo nemovitou kulturní památkou. Do seznamu památek se dostalo podle odborníků mimo jiné díky tomu, že představuje významný prvek v prostředí obce a připomínku její historie. Lucie Drábkové z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu ČTK řekla, že sousoší je kvalitním klasicistním dílem s prvky lidového baroka. "Sousoší nechal postavit v roce 1813 dědičný rychtář Franz Vogl. Autor díla však není známý," doplnila Drábková. Součástí sousoší Kalvárie jsou mimo jiné sochy Jana Evangelisty a Panny Marie a vrcholový krucifix. Majitelem díla je římskokatolická farnost ve Velkých Losinách.

V Boskovicích přibližuje výstava tamní nálezy z doby bronzové

Dobu bronzovou na Boskovicku přibližuje expozice, která v uplynulých dnech vznikla v muzeu v Boskovicích na Blanensku. Je v ní přes 300 předmětů z období mezi osmnáctým a osmým stoletím před našim letopočtem, které v regionu objevili archeologové. V muzeu se návštěvníci doví, že nálezy pozůstatků z doby bronzové na Boskovicku patří k těm nejvýznamnějším z tohoto období, které byly objeveny na Moravě. "Jeden z hlavních nálezů se odehrál před sto lety při stavbě železnice v místě Pod Lipníky v Boskovicích. Výstavu pořádáme kvůli tomuto výročí," řekl ČTK ředitel muzea Ondřej Dostál.

V roce 1907 byly v Boskovicích objeveny při pokládce kolejí čtyři místa s četnými nálezy bronzových předmětů. Našly se tam nejen bronzové nádoby, ale i sekery, spony, ozdoby a další zbraně a předměty. Z toho lze usuzovat, že Boskovice byly v době bronzové důležitým centrem předchůdců současného člověka. Následně objevili archeologové další předměty z doby bronzové v nedaleké Skalici nad Svitavou a ve Svitávce. V Šebetově se našel i neporušený hrob. Kosterní pozůstatky z něj jsou nyní vystaveny v Boskovicích a patří k hlavním zajímavostem celé expozice. "Nebýt stavby železnice, patrně bychom nic nevěděli o tom, nakolik byl náš region pro člověka doby bronzové významný," dodal ředitel. Výstava potrvá do poloviny března.

Český Krumlov se pustí do opravy mostu

Český Krumlov připravuje rekonstrukci mostu u místního domu dětí a mládeže. Investice si vyžádá celkem 19,6 milionu korun, většinu nákladů přitom uhradí státní dotace. Od ministerstva pro místní rozvoj radnice obdrží 18,5 milionu korun. Pokud bude příznivé počasí, oprava by měla začít ve čtvrtek 1. února a potrvá do poloviny června. Na řidiče čeká po dobu rekonstrukce objížďka.

Jubilant Karel Čáslavský stále pátrá po starých filmech

Zaprášené filmové kotouče, slovníky, encyklopedie, staré noviny a pohlednice učarovaly už před čtyřiatřiceti lety populárnímu filmovému historiku Karlu Čáslavskému. Dodnes se nemůže smířit s tím, že se z krátkých zpravodajských filmů a žurnálů natočených do roku 1945 zachovala jen zhruba pětina. Ač to zní jako vtip, celuloid, z nichž byly vyrobeny, byl tehdy výhodným výkupním artiklem a filmy pro pamětníky končily v obyčejném 'šůvixu' neboli krému na boty. "Chtěl bych ještě rozluštit těch pár záhad, které za sebou jako kouli na noze léta táhnu - především tváře některých lidí na starých dokumentech. Je jich málo, a když čtu seznamy těch, které před válkou vznikly, tak jen pláču a pláču," přiznal Čáslavský. Nemůže se smířit s tím, že materiálem, na němž byla například krásná Greta Garbo, si nějaký elegán natíral boty. "Filmová surovina se tehdy vykupovala za korunu kilo a továren na její zpracování tady v jednu dobu bylo asi dvacet. A tak se stalo, že například i dokument z Masarykovy návštěvy Chocně skončil ve vixu," dodal Čáslavský, který v neděli slaví sedmdesátiny.

Čáslavský se o obrázky z celuloidu zajímal od mládí. Vystudoval filmovou školu v Čimelicích a od poloviny 50. let působil jako asistent produkce na Barrandově. V roce 1963 zaznamenala jeho kariéra obrat, když nastoupil do archivu Čs. filmového ústavu.

Sníh opět ztížil na řadě míst dopravu

Sněžení provázené silným větrem opět potrápilo řidiče a silničáře. Tvořily se sněhové jazyky i závěje. Silničáři museli uzavřít některé méně důležité silnice na Jesenicku, ve středních Čechách a v Ústeckém kraji. V sobotu dopoledne byla kvůli hromadné nehodě na čas zcela uzavřena dálnice D1 u Benešova ve směru na Brno. Stalo se tam několik nehod. Krátce po poledni se pak srazilo deset aut u Vyškova na 220. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Dva lidé byli těžce zraněni, několik dalších osob vyvázlo s lehkým poraněním.

V závějích na Jesenicku uvízl v pátek večer v závěji autobus. Nedobrovolně v něm strávilo noc deset lidí. Ráno se k nim dostali hasiči terénními vozy. Ve středních Čechách byly problémy zejména na Kladensku a Rakovnicku. Pomocí nakladačů silničáři odklízeli sníh na neprůjezdných silnicích druhých tříd v okolí Českého Brodu na Kolínsku. Nejméně pět úseků komunikací třetích tříd nebylo sjízdných na Berounsku. Na řadě míst komplikovala dopravu uvízlá vozidla. V Ústeckém kraji byly kvůli sněhu uzavřeny dvě silnice. Na Šumavě v okolí Kvildy a Horské Kvildy vítr vytvářel na cestách až metr vysoké závěje. Některé úseky mohou být krátkodobě neprůjezdné v Karlovarském kraji.

Ústecký dopravní podnik letos poprvé vypravil do hor skibus

Dopravní podnik města Ústí nad Labem v sobotu vypravil speciální linku, která vozí lyžaře do zimního střediska Telnice na Ústecku. Linka, kterou dopoledne využily desítky lyžařů, vyjela letos poprvé. V provozu bude do té doby, než ve středisku roztaje sníh. ČTK to řekl mluvčí dopravního podniku Milan Knotek. Skibus odjíždí z centra Ústí nad Labem čtyřikrát denně, stejný počet spojů vozí lyžaře ze střediska zpět. Ačkoli autobus lyžaře vozí více než deset kilometrů, cestující zde platí stejné ceny jako v ústecké MHD. Město provoz linky dotuje jako službu občanům, protože středisko využívají nejčastěji lidé bydlící v Ústí nad Labem. Ve středisku se všichni, kdo využijí skibus, vyhnou problémům s parkováním. Z autobusu vystoupí jen několik desítek metrů od vleků.

Mimo skibusu vypravuje dopravní podnik od jara do podzimu i takzvaný cyklobus, který vozí milovníky jízdy na kole na vrcholky Krušných hor. Zde je rozsáhlá síť cyklotras. Díky cyklobusu nemusí cyklisté zdolat dlouhé stoupání, které by je v případě cesty na kole z Ústí nad Labem do hor čekalo.

Nový sníh přilákal do horských středisek tisíce lyžařů

Nový sníh, který připadl v noci na sobotu na svazích Krkonoš a Orlických hor, výrazně zlepšil sněhové podmínky v lyžařských střediscích Královéhradeckého a Pardubického kraje. Postupně se v nich rozjíždějí další vleky a upravují další sjezdovky. Lyžování v sobotu přilákalo do Krkonoš a Orlických hor tisíce lyžařů, zjistila ČTK u provozovatelů vleků. V krkonošských horských střediscích je 30 až 60 centimetrů sněhu, lyžování lyžařům ztrpčoval silný vítr.

V Orlických horách provozovatelé vleků hlásí 30 až 35 centimetrů sněhu.

I v nejvyšších moravskoslezských horách Jeseníkách se díky sněhové nadílce a ochlazení konečně rozjela naplno lyžařská sezona. V provozu je většina horských areálů. Na své si v horách přijdou i běžkaři, záchranáři jim ale nedoporučují hřebenové túry. V Jeseníkách nadále platí druhý lavinový stupeň z pětistupňové škály. Sesuv lavin nehrozí na turistických stezkách. "Svahy pokrývá 30 až 50 centimetrů vysoká vrstva. Provoz díky tomu mohla spustit i střediska, která nemají umělé zasněžování, například Ovčárna," řekl ČTK dispečer jesenické horské služby Pavel Řeha.

Stovky lidí využily dobrých sněhových podmínek v lyžařských střediscích v jihočeské části Šumavy. Průběžně upravované sjezdovky pokrývá až půl metru sněhu. Někteří lyžaři ale nedbají zákazů vstupu do lesů. "Například u Pramenů Vltavy je lyžařů přehnaně. Je zde prořezaná cesta, a tak toho využívají. Všichni vědí, že je zde zákaz vstupu, ale nerespektují to. V oblasti je přitom dost nebezpečno. Stromy jsou obalené sněhem a ty poškozené vichřicí mohou padat," řekl ČTK Jan Štoural ze zadovské horské služby. Pokud lidé při nouzovém stavu, vyhlášeném i v Jihočeském kraji, poruší zákaz vstupu do lesa, mohou dostat pokutu až 50.000 korun.

Titul mistra České republiky v sudoku obhájila ekonomka Tylová

Dvaatřicetiletá ekonomka Jana Tylová v Brně obhájila svůj loňský titul mistra České republiky v luštění sudoku. Bojovala o něj s bezmála 120 milovníky těchto hádanek. Přestože je také mistryní světa v sudoku z roku 2006, dali jí soupeři zabrat. Ze sobotního klání vzešlo po asi čtyřech hodinách luštění šest šampionů, kteří budou na přelomu března a dubna reprezentovat ČR na světovém mistrovství v sudoku v Praze. "Závodníkům jsme dali opravdu zabrat. Klání jsme jim ztížili tím, že jsme je nechali luštit také šest typů zcela nové verze sudoku," řekl ČTK předseda Světové hádankářské federace a ředitel připravovaného mistrovství světa Vítězslav Koudelka.

Překvapením soutěže se stal patnáctiletý Jakub Ondroušek z Brna. Student v základní části soutěže dokonce porazil Tylovou a prvenství měl na dosah. Pak ale dostal jednu z obtížnějších hádanek, která jej stála cenné body. Přesto vyluštil bezmála 80 procent z asi 40 sudoku, které dostal. "Skončil třetí a sklidil dokonce větší potlesk, než jeho dva úspěšnější soupeři," uvedl Koudelka. Zdůraznil, že školák byl na oficiálním mistrovství poprvé. Hádankáři se shodují, že může zasáhnout i do boje o titul letošního mistra světa v sudoku. Češi jsou podle Koudelky v této disciplíně jednoznačně světovou velmocí. Kromě toho, že loni titul mistra světa získala Tylová, ČR v závodě družstev obsadila druhé místo.

ZE SPORTU: Házená

Sen českých házenkářů o postupu do čtvrtfinále na světovém šampionátu v Německu se rozplynul. Svěřenci Pavla Pauzy v sobotním utkání podlehli po velkém boji olympijským vítězům z Chorvatska 29:31 a v osmifinálové skupině už nemohou skončit lépe než na páté nepostupové příčce. Po nedělním utkání s Dánskem čeká Čechy boj o 9. až 12. místo.

Stolní tenis

Až ve finále dvouhry žen do 21 let ztroskotala na turnaji Pro Tour ve slovinském Velenje česká stolní tenistka Iveta Vacenovská. Dvacetiletá hráčka rakouského celku AS Froschberg Linec v boji o vítězství prohrála s Rumunkou Danielou Dodeanovou 1:4 na sety a nenavázala na týden starý triumf v Záhřebu. Přesto je Vacenovská po dvou turnajích v čele průběžného pořadí seriálu.

Cyklokros

Hned na úvod světového šampionátu cyklokrosařů v belgickém městě Hooglede-Gits získala česká výprava medaili zásluhou Jiřího Polnického, který v sobotu dojel třetí v závodu juniorů. Ve spurtu vedoucí čtyřčlenné skupiny podlehl domácímu Joeri Adamsovi, stříbro vybojoval Američan Danny Summerhill.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar v sobotu vůbec poprvé při svých startech na mistrovství světa v kategorii do 23 let vyšel medailově naprázdno a skončil čtvrtý. Do desítky se vešel na šestém místě i Lukáš Klouček.

Šachy

Český šachista David Navara si v 11. kole mezinárodního turnaje ve Wijk aan Zee připsal remízu s Rusem Alexandrem Motyljovem. Zatímco v partiích s Veselinem Topalovem a Vladimirem Kramnikem mohl být na dělbu bodů hrdý, v utkání s hráčem, který má ze všech účastníků turnaje nejnižší koeficient, to pro něj bylo zklamání. Zvláště když měl výhodu bílých kamenů.

Běh na lyžích

Životního výsledku dosáhl v běhu na 15 kilometrů klasickou technikou v estonském Otepää český reprezentant Martin Jakš. Dvacetiletý lyžař ze Železné Rudy v sobotu obsadil 14. místo a podruhé v kariéře pronikl v závodu Světovém poháru do elitní třicítky. Další Češi se na startu neobjevili, protože ladí formu na únorový světový šampionát v Sapporu.

Česká lyžařka Kamila Rajdlová doběhla na desátém místě v závodu Světového poháru na 10 kilometrů klasickou technikou v estonském Otepää. Vyrovnala tím své nejlepší umístění z nedávného Tour de Ski v Oberstdorfu, kde se jela také klasická desítka.

Zimní slalom

V závodě Světového poháru v Kitzbühelu z českých reprezentantů nejlépe dopadl Filip Trejbal, trojnásobný medailista z univerziády v Turíně, který obsadil 23. místo a podruhé v letošní sezoně se ve slalomu vešel do elitní třicítky. V prosinci získal v americkém Beaver Creaku 19. místo. Ondřej Bank první kolo nedokončil, Kryštof Krýzl byl se svým časem daleko od postupu do druhého kola.

Skoky na lyžích

Podruhé za sebou bodovali ve Světovém poháru hned čtyři čeští skokané na lyžích, na přední místa však v Oberstdorfu nedosáhli. O nejlepší výsledek se v sobotu postaral 21. místem devatenáctiletý Antonín Hájek, loňský vítěz seriálu Jakub Janda byl pětadvacátý, následoval jej krajan Roman Koudelka a jako 28. se umístil Jan Matura.

Boby

Osmé místo patří českým bobistům Ivu Danilevičovi a Romanu Gomolovi v polovině mistrovství světa ve Svatém Mořici. Senzační vítězové nedávného evropského šampionátu byli po první sobotní jízdě sedmí, po druhé si lehce pohoršili. Přesto jsou na nejlepší cestě za splněním cílem v podobě výsledku do desátého místa, kterým by výrazně překonali sedmnáctou pozici z minulého MS. Druhé české posádce Miloš Veselý, Jan Kobián zatím patří 19. místo.

Rychlobruslení

Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná se na zimní univerziádě probojovala potřetí do finále, ale ani v závodu na 3000 metrů na medaili nedosáhla. Po dvou čtvrtých místech a neúspěchu na kilometru v pátek zakončila své vystoupení v Turíně pátou příčkou, když podlehla přesile soupeřek z Korejské republiky a Číny, kterých bylo v osmičlenném finále sedm. Jen o místo horší byla snowboardistka Zuzana Vojtěchová, jíž se nepovedl útok na medaili po čtvrté pozici z prvního kola. Umístění v desítce zaznamenal i její kolega Jan Pummer, který skončil osmý.

Počasí v České republice

Převládá oblačno, místy se sněhovými přeháňkami. Noční teploty -4 až -8 stupňů Celsia, v neděli vystoupí na -2 až +2 stupně.