Zprávy

Desítky škol v Praze zůstaly kvůli hrozbě výbuchem uzavřeny

Kvůli anonymní výhrůžce výbuchem v pátek zůstalo uzavřeno více než 30 pražských církevních škol. Do školy nemohly stovky dětí. Třídní učitelé ještě v noci obvolávali rodiče, aby své potomky nechali doma. Budovy prohledávali od časného rána policisté, žádnou výbušninu však nenašli. Policie pátrá po autorovi výhrůžného dopisu. Zvýšený dohled nad školami potrvá ještě několik dnů. Politici i policisté zdůraznili, že není důvod ke zbytečným obavám či panice.

Bezpečnostní složky vyhodnotily hrozbu jako "středně nebezpečnou". Policisté případ nevyšetřují pro podezření z šíření poplašné zprávy, jak bývá v případech anonymních výhrůžek obvyklé, ale z terorismu. Pachateli tak hrozí až 15 let vězení. Na případu pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Podle renomovaného pražského advokáta, který si nepřál být jmenován, mohla vést policii k přísné právní kvalifikaci snaha odradit případné další autory podobných výhrůžek. Kvalifikaci může policie později změnit.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) potvrdil, že v případu hraje roli náboženský aspekt. I kvůli tomu byla podle něj hrozba vyhodnocena jako nebezpečná. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) má policie situaci pod kontrolou a není důvod hrozbu zveličovat. Policie při prohlídce 34 pražských církevních škol žádnou výbušninu nenašla. Kolem 14:00 ještě policisté hlídkovali v okolí 13 škol, kde byli lidé. Žáci byli pouze ve dvou z nich.

Pražská policie obdržela výhrůžný dopis ve čtvrtek odpoledne. Policisté jej vzali velmi vážně. Pisatel má znaky člověka, který ví, o čem hovoří, řekl policejní prezident Vladislav Husák. Policisté informovali o situaci ředitele škol během čtvrtečního večera. "O půlnoci nás o nebezpečí informovali policisté," řekla ředitelka Základní školy sv. Voršily Jana Nováková. Obvolala pak třídní učitele, aby předali zprávu rodičům. Do školy ráno přišla desítka dětí, jejichž rodiče se nepodařilo zastihnout. Učitelé je poslali zpátky domů.

Výuku zrušily i Lauderovy školy při židovské obci. "Pokud by žáci přišli do školy, poslali bychom je s třídními učiteli do zoologické nebo botanické zahrady," uvedla ředitelka Kateřina Dejmalová. Informaci o hrozbě se však nepodařilo předat rodičům pouze dvou školáků. Do některých škol přišlo mnohem více dětí. Například do Veselé školy v Soukenické ulici jich dorazily dvě desítky, učitelé je odvedli. Školáky si pak postupně vyzvedávali rodiče. Magistrát ještě ve čtvrtek narychlo dohodl program v Kongresovém centru Praha pro děti, které by případně neměly kam jít. Nakonec se neuskutečnil.

Představitelé katolické církve, která některé školy zřizuje, motiv anonyma neznají. Biskup Václav Malý ocenil postup všech státních úřadů, které podle něho dělají pro ochranu života a zdraví dětí maximum. V seznamu právnických osob zřizovaných pražským římskokatolickým arcibiskupstvím jsou v metropoli dvě desítky škol - Arcibiskupské gymnázium, několik církevních mateřských škol, základní školy, zdravotnické a dívčí střední školy a vyšší odborná škola pedagogická a teologická.

Na bezpečnostních opatřeních se od čtvrtka podílí asi 300 policistů, zejména z pořádkové policie a kriminalistů včetně policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Premiér Topolánek odhadl náklady na akci v řádu stovek tisíc korun. Kvůli možnému nebezpečí byla do pohotovosti uvedena také Bezpečnostní informační služba. Přestože anonym ví, o čem mluví, nelze vyloučit, že za hrozbou stojí duševně nemocný člověk, uvedl její mluvčí Jan Šubert.

Naposledy byla v Praze velká bezpečnostní akce loni v září kvůli hrozbě teroristických útoků. Možnými cíli byly židovské objekty. Anonymní hrozby bombou nejsou v Česku výjimečné. Při zářijové pohotovosti pachatelé za místo uložení bomby označili například tubus Nuselského mostu nebo hotel Marriott na pražské Floře.

Silný vítr postihl celou republiku, řada míst byla bez proudu

Silný vítr, který místy dosahoval až síly ničivého orkánu, zasáhl v noci na pátek celou Českou republiku. Lámal stromy, shazoval střechy a na řadě míst způsobil výpadky elektrického proudu. Elektrárenská společnost ČEZ napočítala asi 400 poruch. Hasiči museli během noci na pátek vyjíždět asi ke 190 událostem, nejčastěji stromům popadaným na silnice. Naopak na železnici žádné výraznější problémy kvůli větru nenastaly. ČTK to řekli mluvčí ČEZ, hasičů a Českých drah. Meteorologové varují, že během příštích hodin bude situace podobná. Nadále očekávají silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 90 kilometrů za hodinu.

Nejvyšší rychlosti dosahoval vítr v noci na pátek na vrcholcích českých a moravských hor. Na Sněžce meteorologové naměřili náraz větru o síle 151,2 kilometru v hodině, což je již orkán. Vítr dosáhl rychlosti orkánu i na hřebenech Jeseníků, 126 kilometrů za hodinu. Rychlosti 130 kilometrů v hodině dosáhl ve čtvrtek kolem 19:00 v nárazu vítr na Milešovce a Litoměřicku. Jako první poznali ve čtvrtek jeho ničivou sílu na severu Moravy. Postihl především Karvinsko, kde zavinil rozsáhlý výpadek elektrického proudu. V Krnově spadl strom na projíždějící automobil a při nehodě se zranili dva lidé. Největší výpadek proudu způsobil vítr v Moravskoslezském kraji. V Českém Těšíně byli obyvatelé celého města a přilehlého okolí bez elektřiny několik hodin. Většina výpadků se však podle energetiků týkala nízkého napětí, a nepostihla větší počet odběratelů.

Vstup ČR a SR do EU podle Klause bez výrazných výsledků

Vstup Slovenska a Česka do Evropské unie v květnu 2004 nepřinesl oběma zemím z krátkodobého pohledu žádné výrazné ekonomické efekty. Uvedl to ve čtvrtek český prezident Václav Klaus při diskusi se slovenskými podnikateli. Klaus opět kritizoval evropskou integraci a její dopady na členské země. "Nedošlo k jakémukoliv měřitelnému vlivu na hospodářský růst Slovenska či Česka," zhodnotil Klaus více než dvouleté členství obou zemí v EU. Podle Klause má evropská integrace spíše negativní vliv na hospodářský růst a ještě horší dopad v oblasti politiky. Sporný je podle něj například přínos nedávno schválené nové chemické politiky EU, známé pod anglickým názvem REACH a vyžadující zkoumání dopadů chemikálií na lidské zdraví a životní prostředí. To si od chemického průmyslu vyžádá miliardové investice. "Je to nejděsivější věc, která v Evropské unii vznikla," prohlásil. Lisabonskou strategii, podle které se unie má stát v příštích letech nejkonkurenceschopnějším světovým seskupením, považuje Klaus za "pokus nátlakové skupiny lidí o získání výhod". "Je to lobbistický proces ucházení se o veřejné peníze," soudí. Evropská ekonomika podle něj v poslední dekádě roste nejpomaleji ze všech významných ekonomických center a tempo jejího růstu navíc zjevně klesá.

Merkelová se má v Praze věnovat evropským tématům včetně ústavy

Německá kancléřka Angela Merkelová bude chtít při návštěvě Prahy slyšet od svých českých partnerů především názory na evropský integrační proces a euroústavu, uvádějí diplomatické zdroje. Merkelová do české metropole přijede 26. ledna, potvrdil ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek. Během pracovní návštěvy má povečeřet s českým prezidentem Václavem Klausem, který je znám svým odmítavým postojem k euroústavě. Vyloučeno není setkání s premiérem Mirkem Topolánkem a vicepremiérem pro Evropu Alexandrem Vondrou.

Německo nyní předsedá Evropské unii. Berlín si vytkl za cíl vypracovat plán schválení evropské ústavy, která má ambice být základním dokumentem unie. Ratifikace euroústavy byla zablokována odmítavými referendy ve Francii a Nizozemsku. Prezident Klaus nese nelibě německé snahy začít o euroústavě znovu debatovat. "Buďme obezřetní i v souvislosti se snahou německého předsednictví znovu otevřít diskusi o takzvané evropské ústavě," uvedl prezident v novoročním projevu. Opozice současné vládě vyčítá, že se k euroústavě nevyjadřuje v koaliční smlouvě.

Návštěva kancléřky v Česku bude první od jejího nástupu do úřadu v roce 2005. Cesta se prý připravovala celý minulý rok, ovšem kvůli českým volbám a následným povolebním zmatkům se dosud nerealizovala. "Je dobře, že se návštěva uskuteční. Bylo by to zaplnění mezery, která vznikla," řekl ČTK diplomatický zdroj.

Někteří poslanci ČSSD dále prosazují odchod své strany do opozice

Někteří poslanci ČSSD trvají na svém názoru, že by jejich strana měla odejít do opozice a nechat ODS vládnout. Nevyhýbají se ani diskusi na toto téma s občanskými demokraty. Zároveň ale tvrdí, že vládu Mirka Topolánka nepodpoří, pokud se tak nerozhodne většina jejich poslaneckého klubu. ČTK to v neoficiálním rozhovoru řekl jeden z členů sněmovního klubu ČSSD. "Řekneme kolegům z jiných stran svoje názory, jak to vidíme osobně, i když potom hlasujeme většinově podle rozhodnutí klubu. Ale samozřejmě ten názor není jednotný, že bychom si říkali: 'Ano, jedině to, co klub rozhodl, je správné a nejlepší, ale prostě akceptujeme to'," řekl poslanec. Naznačil přitom, že necítí povinnost řídit se názorem vedení strany. Uznává ale loajalitu vůči většinovému rozhodnutí klubu a stranickému programu.

V případě, že klub ČSSD názor nezmění a trojkoaliční vláda důvěru sněmovny nezíská, měli by se podle poslance obměnit vyjednávací týmy obou nejsilnějších stran. Jednání by pak měla směřovat k dohodě na menšinové vládě ODS a důstojné opoziční roli pro sociální demokracii. Právě tento argument uvedl premiér Mirek Topolánek v dopise, kterým poslance ČSSD ve čtvrtek požádal o důvěru pro svou trojkoaliční vládu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ale možnost podpory či tolerance Topolánkova kabinetu vylučuje. Navrhuje návrat k projektu společné vlády ODS, ČSSD a KDU-ČSL.

Část poslanců ČSSD, včetně "odpadlíka" Miloše Melčáka, prosazuje odchod sociální demokracie do opozice již delší dobu, většinu svých stranických kolegů ale nepřesvědčili. Melčák kvůli sporům o směřování ČSSD a údajnému nátlaku, který na něj prý vyvíjel Paroubkův poradce Jaroslav Tvrdík, poslanecký klub ČSSD loni v prosinci opustil.

Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek soudí, že všichni sociálnědemokratičtí poslanci zůstanou věrni levicovému programu strany a Topolánkovu koaliční vládu odmítnou. "Všichni jsou dospělí lidé s vlastní politickou odpovědností. Nebudeme si hrát na inkvizici, abychom vyšetřovali, kdo kde s kým jednal, případně nejednal," řekl ČTK.

Zeman by chtěl předsedou ČSSD Škromacha, ten ale podpoří Paroubka

Bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman v pátek ČTK řekl, že by v čele strany raději než Jiřího Paroubka viděl nynějšího místopředsedu Zdeňka Škromacha. Ten se ale na březnovém sjezdu o předsednické křeslo ucházet nehodlá a chce naopak podpořit Paroubka, o kterém soudí, že bude jediným kandidátem. Paroubek novinářům po tiskové mluvčí vzkázal, že se k Zemanovu návrhu, který není zcela nový, nebude vyjadřovat. Zeman připustil, že byli při volbách úspěšní lídři ČSSD i v jiných moravských krajích. Škromachova volebního zisku na "pravicovém" Zlínsku si ale cení více než například úspěchu volebního lídra Lubomíra Zaorálka v levicovém Moravskoslezském kraji. Tam to "jde takříkajíc samo", dodal.

Současně Zeman zdůraznil, že nemá právo nikoho k ničemu vyzývat. Ani se prý nezúčastní volebního sjezdu, který se má konat 23. až 25. března v Brně. Volba předsedy je podle něj věcí delegátů. Nepřijede na sjezd proto, že ho nynější předseda Paroubek napadl. Za poslední službu straně prý považuje pomoc ve volební kampani při minulých parlamentních volbách.

Bývalý předseda by ale na sjezdu podle Škromacha měl být bez ohledu na to "zda se objímá nebo neobjímá s Paroubkem". "Kdybych se měl rozhodovat, zda někam přijedu nebo nepřijedu podle toho, co o mě kdo řekl, tak bych asi nejezdil nikam," poznamenal s tím, že sjezd není o Paroubkovi, ale o sociální demokracii. Paroubek je podle Škromacha předsedou necelých osm měsíců a měl by dostat šanci ještě další volební období, aby dotáhl do konce své plány.

Anonym údajně vyhrožoval vybuchnutím bomby v bytě šéfa ČSSD Paroubka

Anonymní telefonát v pátek údajně vyhrožoval vybuchnutím bomby v bytě expremiéra a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka v Praze 5. Podle mluvčí pražské policie Evy Miklíkové přijal anonymní hrozbu krátce před třináctou hodinou operátor na lince 158. Uložení bomby v Paroubkově bytě oznámil muž se starším hlasem, který hovořil slovensky, uvedla mluvčí. Policistům prý upřesnil, že výbušnina má explodovat kolem sedmnácté hodiny. Operátor proto okamžitě informoval příslušníky z útvaru ochrany ústavních činitelů, kteří mají Paroubkovu ochranu na starosti.

Pražští kriminalisté nyní anonym prošetřují pro podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy. Neznámý muž podle Miklíkové telefonoval z veřejného telefonního automatu v Praze 1, kde policejní technik zajistil stopy. Kriminalisté také vyhodnotí záznamy kamer umístěných v těchto místech. "Na případu kriminalisté intenzivně pracují a po pachateli pátrají," uvedla mluvčí.

"Nechci věci přeceňovat ani podceňovat. Není to poprvé, kdy se podobná věc přihodila. Podobné výhrůžky jsem zažil již jako předseda vlády ČR," uvedl Paroubek v prohlášení, které poskytl ČTK. Dodal, že policie má jeho plnou důvěru a že nepožádal o více osobních ochránců ani o další výjimky.

ČR jedná o krizové možnosti dovážet ropu bez Družby

Česká republika zahájila jednání s provozovatelem ropovodu vedoucího z italského Terstu přes Alpy do německého Karlsruhe, společností TAL. Chce se s ní smluvně dohodnout o možnosti zásobování ČR ropou přes TAL a ropovod Ingolstadt v případě krize dodávek z ropovodu Družba. Novinářům to řekl ministr průmyslu a obchodu (MPO) Martin Říman. Ekonomicky výhodné by pro ČR podle něj bylo i to, že evropskou jihozápadní cestou a ropovodem Družba na českém území by bylo možné zásobovat i sousední Slovensko. Podle ministra i zástupců firmy Mero, která spravuje ropovody v ČR a vlastní také ropovod Ingolstadt, je jednání reakcí na aktuální problémy s dodávkami ruské ropy prostřednictvím ropovodu Družba. "Má včerejší (čtvrteční) debata s ruským velvyslancem na půdě MPO dala jasně najevo, že ruská strana nemůže garantovat to, že by k podobným situacím podobného charakteru už nikdy v budoucnu nedošlo," uvedl v pátek Říman.

Ropovody Družba a IKL se setkávají v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves. Smlouva by měla umožnit uvolnit kapacitu ropovodu TAL tak, aby v případě krize v zásobování Družbou mohla být využita plná kapacita ropovodů TAL a IKL ve výši zhruba devíti až desíti milionů tun ropy za rok. Toho by bylo možné dosáhnout, pokud se rafinerie v německém Karlsruhe, kterou TAL zásobuje, domluví na dalším zásobování s provozovatelem francouzského ropovodu SPSE vedoucího z Marseille, a uvolní tak TAL pro potřeby ČR.

Hejtmani: Mýtné brány na silnicích I. tříd nechceme

Přednost satelitnímu nebo případně jinému obdobnému dynamickému systému před mýtnými branami chtějí dát v rámci připravovaného zpoplatnění silnic I. tříd hejtmani. Mýtné bylo pro vozidla s hmotností nad 12 tun zavedeno počátkem roku a již od 1. července mají být do tohoto systému začleněny ještě další komunikace v České republice. Stavbu mýtných bran nepovažují hejtmani za vhodnou. O tom, jak bude kontrolováno uhrazení mýtného na silnicích I. tříd, chce Asociace krajů ČR jednat asi za měsíc s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS). "Již od samotného počátku projektu mýtného jsme upozorňovali, že nám jde o to, aby byl vybrán takový systém, který lehce umožní sledovat celou silniční síť v republice. Nebyli jsme vyslyšeni a nyní dochází na naše slova: zvyšují se problémy v dopravě," řekl v pátek v Brně po zasedání představitelů asociace její předseda a hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS). Zdůraznil, že zatím není zcela jasné, jaký systém kontroly mýtného bude pro silnice I. tříd vybrán. Za krajně nevhodné by považoval se svými kolegy výstavbu dalších mýtných bran. Jejich budování by prý přineslo složitá jednání s majiteli pozemků, přičemž tento systém by krajům ani neposkytoval potřebná data.

Bublan: Situaci v rozvědce dál komplikuje nový služební zákon

Exministr vnitra za ČSSD František Bublan v pátek vyzval svého nástupce Ivana Langra (ODS), aby vybral člověka do čela civilní rozvědky. Od října řídí tuto zpravodajskou službu šéf kontrarozvědky Jiří Lang. Bublan s odvoláním na bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka nesouhlasil už na podzim, nyní se podle něj situace dál komplikuje kvůli novému služebnímu zákonu. "Není možné, aby jeden člověk seděl na dvou židlích," řekl Bublan novinářům. Služební zákon podle něj neumožňuje, aby rozdílná služební místa byla obsazena jedním člověkem, a to ani v rámci jednoho bezpečnostního sboru, natož u dvou nebo více sborů. "Ze zákona jasně vyplývá, že jedna osoba může být v jediném služebním poměru a na určitém služebním místě," uvedl.

Civilní rozvědka (Úřad pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) má za úkol sbírat informace v zahraničí a spadá pod ministerstvo vnitra. Poté, co služební zákon vstoupil v platnost, budou mít podle Bublana zaměstnanci úřadu problémy například s povyšováním, měli by si proto na současný stav stěžovat. Osobně Bublan například ústavní stížnost nechystá.

Občanští demokraté chtějí civilní rozvědku sloučit s kontrarozvědkou - Bezpečnostní informační službou do jedné organizace podřízené přímo vládě. Již delší dobu prosazují koncepci, podle níž by měly v Česku fungovat jen dvě služby, vojenská a civilní, které by zahrnovaly zpravodajskou práci doma i v zahraničí. Vláda ani sněmovna však dosud žádné legislativní kroky ke spojení obou zpravodajských služeb neučinily.

ČRo: S Kühnlem do Aera přišel i šéf jeho kabinetu Prachař

Do dozorčí rady Aera Vodochody zamířil z ministerstva obrany spolu s exministrem Karlem Kühnlem i ředitel jeho kabinetu Martin Prachař. Uvedl to Český rozhlas. Na rozdíl od Kühnla, který z firmy odešel, Prachař v Aeru zůstal jako místopředseda dozorčí rady. Prachař měl podle rozhlasu na ministerstvu větší vliv než většina náměstků.

Kühnl byl členem vlády Jiřího Paroubka, která připravovala prodej Aera finanční skupině Penta. Ta ho v pondělí dosadila do funkce předsedy dozorčí rady. Prachař musel být podle ČRo o privatizaci Aera dobře informován a navíc se podle informovaných zdrojů rozhlasu podílel i na významné zakázce pro Aero. V prosinci 2005 uzavřela armáda s Aerem smlouvy o pozáručních opravách letadel L-159 a L-39. Zbrojovka tak bude nyní poskytovat servis a dodávat díly pro letadla 25 let. Armáda si navíc objednala přestavbu čtyř jednomístných bitevníků na dvoumístné a dlouhodobé uskladnění nepotřebných L-159. Tyto zakázky mohli podle České rozhlasu 1 - Radiožurnálu získat i jiní zájemci, například státní Letecké opravny Malešice. Ministerstvo se ale obrátilo rovnou na Aero a nevypsalo výběrové řízení.

Proč se Penta rozhodla jmenovat do dozorčí rady právě Kühnla s Prachařem, společnost komentovat nechtěla. "Každý vlastník má plné právo jmenovat management, za kterým stojí a kterému věří. Penta, jako dnes jediný a stoprocentní vlastník Aera, rozhoduje o vrcholných orgánech sama," řekla ČRo mluvčí Penty Jana Studničková. Vyjádření Prachaře se Radiožurnálu nepodařilo získat.

Michal Štička z nevládní organizace Transparency International rozhlasu řekl, že oba politici nový zákon o střetu zájmů neporušili, protože ten se na zakázku pro Aero nevztahuje. V účinnost totiž vstoupil až k letošnímu 1. lednu. "Je třeba říci, že přestupy vysokých státních úředníků do soukromých společností, o kterých rozhodovali v rámci své veřejné funkce, přesně svědčí o syndromu takzvaných otáčejících se dveří, kdy tyto soukromé společnosti se takto odvděčují těm jednotlivým vysokým státním úředníkům, případně i ministrům," řekl Štička ČRo.

Růst výdajů na vědu je v ČR jeden z nejrychlejších v Evropě

Růst výdajů na výzkum a vývoj je v Česku jeden z nejrychlejších v Evropské unii. Nárůst sice není tak razantní jako v Pobaltí, ale ČR vydává na vědu podstatně větší část hrubého domácího produktu než dalších devět zemí, které společně vstoupily do unie v roce 2004. V podílu výdajů na vědu na HDP však Česko výrazně zaostává za vyspělými ekonomikami, jako jsou Finsko, Švédsko, Německo a další. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnil Eurostat.

Od roku 2001 do roku 2005 výdaje v České republice vzrostly o 8,3 procenta. Výrazně více to bylo jen v Estonsku (14,5 procenta), Litvě (11,4), Lotyšsku (17,6) a na Kypru (15,2 procenta). Srovnatelný růst s ČR zaznamenalo Irsko (8,5) a Španělsko (8,4). Průměr Evropské unie přitom činí 1,5 procenta, čímž evropské společenství nadále výrazně za svým velkým konkurentem Čínou, kde je nárůst více než desetinásobný.

Třeštíkovou ve funkci mluvčí Filmové rady nahradila Pavlátová

Režisérka a výtvarnice Michaela Pavlátová byla zvolena mluvčí Filmové rady; v této funkci nahradí ministryni kultury Helenu Třeštíkovou. ČTK o tom informovala Filmová rada, jež sdružuje řadu subjektů z oblasti českého filmu. Její členové spolupracují při vytváření nového zákona o kinematografii. Přispět k přijetí tohoto zákona chce také Pavlátová, která se věnuje zejména animovanému filmu a Filmovou radu nyní reprezentuje společně s prezidentem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiřím Bartoškou a rektorem Akademie múzických umění v Praze Ivem Mathé. Rada byla ustavena loni v listopadu.

Čeští filmaři chtějí prostřednictvím své rady prosadit, aby česká kinematografie získala postavení obvyklé "ve všech civilizovaných zemích". Zákon o kinematografii by podle jejich představ měl pokrývat všechny oblasti filmové tvorby, filmového průmyslu a jeho institucí a školství. Členy Filmové rady jsou například profesní asociace a sdružení producentů, kameramanů, provozovatelů kin a multiplexů, režisérů, střihačů a scenáristů. Mezi členy patří i Asociace českých filmových klubů, Česká protipirátská unie, Český filmový a televizní svaz Fites, Institut dokumentárního filmu a Unie filmových distributorů. Z festivalů jsou v radě kromě karlovarského zastoupeny i přehlídky ve Zlíně, Jihlavě a Plzni, Letní filmová škola v Uherském Hradišti, Febiofest a Anifest.

Betlémy z Vysočiny získaly ocenění na světové výstavě v Římě

Tři betlémy vyrobené tvůrci z Vysočiny získaly na 31. ročníku světové výstavy dobových a současných betlémů 100 jesliček v Římě Cenu Senátu Italské republiky. Betlémy z Vysočiny uspěly v konkurenci desítek betlémů z celého světa a řady regionů v Itálii. Podle Horymíra Kubíčka z krajského odboru kultury je římská výstava jednou z nejprestižnějších výstav betlémů v Evropě. "K úspěchu betlémů z Vysočiny přispěla i originální instalace v rozlehlém prostoru Bramatských sálů na Piazza del Popolo v Římě," řekl Kubíček ČTK.

Z Vysočiny odcestovaly koncem loňského roku do Říma vyřezávaný dřevěný betlém se zimní krajinou autora Karla Bulíčka z Třebíče, betlém z lipového dřeva Metoděje Floriana ze Staré Říše na Jihlavsku a betlém z kukuřičného šustí a pytloviny Lenky Holasové, Miluše Blahounkové a manželů Kruntorádových z Polné na Jihlavsku. Podle ředitele Muzea Vysočiny v Třebíči Jaroslava Martínka byl o výstavu velký zájem, zhlédly ji tisíce lidí. "Bylo vidět, že betlémy mají v Itálii velkou tradici, lidé pečlivě studovali způsoby jejich výroby. Byly tam betlémy z těstovin, z kovu, plastů a dalších materiálů," uvedl Martínek.

Režisér Miloš Forman přijel do Prahy režírovat hru v ND

Oscarový režisér Miloš Forman, který začne v pondělí zkoušet se syny Petrem a Matějem a s dirigentem Liborem Peškem jazzovou operu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka, už je v Praze. Inscenace má mít v historické budově Národního divadla premiéru 22. dubna. "Mám se dobře, i v New Yorku je teď takové letní počasí," řekl po příletu na ruzyňské letiště dobře naladěný filmař ČTK. Chystanou inscenaci označil za svůj operní debut; koncem 50. let se s Alfrédem Radokem podílel na prvních programech Laterny magiky. "To víte - zlatá kaplička, Národní divadlo, to člověk neřekne ne," odpověděl na dotaz, proč na současný projekt kývl. Na premiéru chce pozvat všechny členy z minulého i současného vedení české první scény. "Chci, aby tam seděli vedle sebe pánové Mrzena, Dvořák, Nekvasil, ale i bývalí ministři kultury Štěpánek a Jandák," uvedl s tím, že rád pozve i novou ministryni kultury Helenu Třeštíkovou.

V inscenaci Dobře placená procházka se na jevišti objeví v roli listonoše tak jako před 40 lety Jiří Suchý, nyní v alternaci se Zbyňkem Fricem a Petrem Macháčkem. Tetou z Liverpoolu bude Jitka Molavcová, která se bude střídat se Zuzanou Stivínovou a Terezou Hálovou. Další alternované role ztvární například Bohuš Matuš, Dáša Zázvůrková a Tomáš Trapl. Původní inscenaci uvedl Semafor v režii Jána Roháče v červnu 1965, měla 64 repríz. Je známá i z televizní verze, kterou Miloš Forman pořídil v roce 1966.

Televizní medvědi v Berouně oslavili sedmé narozeniny

Oblíbení medvědi z večerníčkového seriálu Méďové Vojta, Kuba a Matěj v pátek v Berouně oslavili sedmé narozeniny. Do medvědária na Městské hoře jim starosta Jiří Besser přinesl obrovské hrozny vína a jako každý rok nechyběly krémové dorty se jmény oslavenců přivezené jako pozdrav od jejich rodičů Kateřiny a Voka z Českého Krumlova a množství šlehačky. Podle režiséra Václava Chaloupka téměř třísetkilogramovým zvířatům ke štěstí chyběl pouze sníh. "Sníh oni mají velmi rádi, ale vzpomínám, že před sedmi lety ho také bylo málo a my na natáčení prvního dílu Méďů museli za sněhem do výšky 1000 metrů na Křemelnou," řekl ČTK Chaloupek. Podle režiséra, který se zvířaty natáčí již deset let, mimořádně teplá zima medvědům nijak neškodí. "Oni jsou pořád tak přežraní, že stejně nespí. Navíc zvířatům výkyvy počasí, pokud netrvají třeba šest let po sobě, nijak nevadí," uvedl. Režisér si podle svých slov pokaždé cestou přes Beroun vzpomene na nějakou drobnost z natáčení. Na medvědy se ale chodí dívat pouze třikrát do roka, protože má pocit, že častějšími návštěvami by rušil jejich klid.

Ze sportu

Hokejisté pražské Sparty zahájili turnaj evropských šampionů Super Six v Petrohradu porážkou. V pátečním duelu mezi českým a slovenským mistrem podlehli Žilině 2:4, o čemž rozhodl v poslední třetině český útočník v dresu soupeře Michal Straka. Osud Sparty zpečetili Žilinští gólem do prázdné branky. Pražané tím prakticky přišli o možnost hrát na prestižním turnaji finále.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková zahájila mistrovství Evropy ve víceboji devátým místem na nejkratší trati 500 metrů, které ji udrželo v boji o stupně vítězů v celkovém hodnocení. Devatenáctiletá olympionička v pátek v italském Collalbu dosáhla času 40,97 sekundy a vylepšila si osobní maximum na této dráze.

Počasí

V sobotu meteorologové čekají oblačnou nebo polojasnou oblohu a ojediněle déšť. Nejvyšší teploty 9 až 13 stupňů, na horách kolem 4 stupňů Celsia. Čerstvý západní vítr může na hřebenech hor dosáhnout rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu, odpoledne bude slábnout.