Zprávy

Prezident i přes své výhrady jmenoval druhou vládu Mirka Topolánka

Prezident Václav Klaus v úterý jmenoval novou koaliční vládu Mirka Topolánka (ODS), k jejímuž složení i chybějící většinové podpoře ve sněmovně má výhrady. Osmnáctičlenný tým občanských demokratů, lidovců a zelených má nyní třicet dní na to, aby požádal poslance o důvěru. Premiér už řekl, že nemíní využít celou lhůtu, kterou mu dává ústava. Termín klíčového hlasování bude záležet na výsledcích jednání s ČSSD, která mají začít v nejbližší době.

Prezident již dříve veřejně vytkl Topolánkovi, že pro svou novou vládu nemá domluvenou podporu ve sněmovně, a bude se tak zřejmě spoléhat na "přeběhlíky" z ČSSD. Klaus nelibě nesl i nominaci některých členů kabinetu. Jmenovitě vyjádřil výhrady k novému ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, který bude ve vládě zastupovat Stranu zelených.

Vláda schválila odklad obnovy nevyhovujících čerpacích stanic

Čerpací stanice, které zatím nesplňují všechny náležitosti zákona, budou moci své stavební nedostatky odstranit až do 31. října letošního roku. Lhůta pro odstranění nedostatků skončila na přelomu roku. Novelu, která mění zákon o pohonných hmotách, v úterý schválila vláda. Návrh podal ministr Říman jako poslanec. V důvodové zprávě uvedl, že termín pro odstranění nedostatků u čerpacích stanic zasahuje do zimního období, kdy mohou být některé stavební či technologické úpravy zejména u čerpacích stanic umístěných ve vyšších nadmořských výškách obtížně proveditelné.

V souvislosti s problémy s dodávkami ropy z Ruska do Evropy také vyzvala průmyslu a obchodu Martina Římana, aby začal pracovat na jejich případných alternativách. "Nicméně jsme konstatovali, že neexistuje žádná pochybnost o tom, že se situace vyřeší a že neohrožuje dodávky na české území," dodal premiér Mirek Topolánek.

Česko má zásoby ropy na zhruba čtyři měsíce

Česká republika má podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana zásoby surové ropy na zhruba čtyři měsíce. Přerušení dodávek ropy ropovodem Družba by jí proto zatím nemělo způsobit vážnější potíže. Ropu lze podle Římana navíc v případě dlouhodobého výpadku Družby dopravovat ropovodem Ingolstadt. "ČR je na situaci, která vznikla v pondělí, velmi dobře připravena, a neexistuje žádný důvod k obavám o plynulé zásobování ropnými produkty," řekl v úterý Říman.

Provoz ropovodu Družba byl na začátku týdne pozastaven kvůli sporům mezi Ruskem a Běloruskem ohledně vývozních cel a tranzitních poplatků. Do Česka zatím Družbou ropa dále přitéká, jde však o dodávky ze zásobníků na Slovensku, které podle Římana vystačí do sobotního večera. Poté by případně přišla na řadu ropa v tuzemských zásobnících.

Zastavení dodávek ropy z Ruska zatím paniku mezi českými řidiči nevyvolalo. Čerpací stanice podle zjištění zpravodajů ČTK hlásí standardní provoz i poptávku po pohonných hmotách.

Tajemník pro předsednictví v EU Hrubý rezignoval

Vládní tajemník pro koordinaci českého předsednictví v EU Zdeněk Hrubý odstoupil z funkce. ČTK to řekl nový vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, který převezme jeho pravomoci. Hrubý se k rezignaci rozhodl proto, že považuje své jmenování tajemníkem za nadbytečné vzhledem k přerozdělení kompetencí v nové vládě. Hrubý ve funkci tajemníka pro koordinaci českého předsednictví působil velmi krátce, ujal se jí teprve začátkem nového roku. Přitom ještě minulý týden bývalá vláda rozhodla, že tajemník bude mít 20 spolupracovníků, přidělila mu přes 45 milionů korun a vymezila jeho úkoly.

Padesátiletý Hrubý byl v posledních dnech jmenován v tisku i v jiné souvislosti. Je údajně jedním ze skupiny státních zaměstnanců, které policie obvinila z nezákonného pobírání odměn od energetické společnosti ČEZ.

Ve vládě jsou poprvé čtyři ženy, ženské organizace to vítají

V české vládě poprvé zasedají čtyři ženy, což je zatím nejvíc v historii Česka. Představitelky organizací, které prosazují rovné příležitosti pro obě pohlaví, to vítají.

Lidovci v kabinetu mají pět křesel, dvě připadla ženám. Ženy obsadily také dvě ze čtyř křesel pro zelené. ODS nemá žádnou ministryni. Žena poprvé řídí silový resort. Obranu má na starosti Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). V minulém volebním období zasedaly v kabinetu po určitou dobu tři ministryně.

Podle Lenky Bennerové z Fóra 50%, které prosazuje rovné zastoupení žen a mužů v politice, za vyšším počtem žen v kabinetu je tlak menších stran. "Kdyby vládu sestavovala jen ODS nebo ČSSD, tak těch žen by tam bylo rozhodně míň," řekla ČTK Bennerová. Věří ale, že zvyšování počtu ministryň se stane trendem a nebude představovat jen výjimku. Podle Bennerové navíc ani odborníci, ani veřejnost neměří ženám a mužům stejným metrem. K političkám jsou mnohem kritičtější. Přísněji hodnotí jejich práci, soukromí i vizáž, uvedla.

Podle ředitelky společnosti Gender Studies Aleny Králíkové se více žen do vlády mohlo dostat také kvůli tomu, že "se moc nevěří, že vláda získá důvěru". "Ženám dáme šanci obvykle až tehdy, když není žádný muž, kterému bychom funkci nabídli," zhodnotila situaci na politické scéně Králíková.

ČR za nízké zastoupení žen v politice sklízí kritiku mezinárodních organizací. Přijetí účinných opatření, která by počet žen ve veřejném životě zvýšila, doporučil Česku například výbor OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen.

Komunisté novou vládu nepodpoří

Komunisté při hlasování o důvěře novou koaliční vládu Mirka Topolánka nepodpoří. Novinářům to řekl předseda strany Vojtěch Filip. Mají výhrady k zahraniční politice nové vlády a také k energetickému programu. Jako nejvhodnější řešení patové situace považují dohodu pěti parlamentních stran. Podle Filipa by parlamentní strany v takovém případě mohly tolerovat i vládu odborníků.

Nezaměstnanost, inflace a obchodní přebytek koncem roku stouply

Míra nezaměstnanosti v loňském prosinci podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí stoupla na 7,7 procenta z listopadových 7,3 procenta. Průměrná meziroční míra inflace za celý rok 2006 pak podle ČSÚ stoupla na 2,5 procenta. Přebytek zahraničního obchodu se v listopadu meziročně zvýšil o 3,9 miliardy na 6,4 miliardy korun.

Obětí údajného nemocničního vraha může být podle kriminalistů více

Kriminalisté z Hradce Králové přiznali, že počet lidí, které údajný nemocniční vrah Petr Zelenka zabil, může být vyšší. Píše to Pražský deník (Deník) s tím, že koncem roku kriminalisté nařídili další pitvu. Zelenka se přiznal k vraždě osmi pacientů v havlíčkobrodské nemocnici. Mluvčí královéhradecké policie Iva Marková ale řekla, že o žádných nových skutečnostech v případu neví, napsalo úterní Právo. "V současné době je deset mrtvých. U osmi je stanovena příčinná souvislost s podáním heparinu a je za ně Zelenka stíhán jako za dokonané vraždy. U dvou úmrtí se příčinná souvislost teprve zkoumá," řekl Deníku vyšetřovatel Milan Jušta. Policie podle Deníku nařídila pitvu dalšího člověka, který v havlíčkobrodské nemocnici zemřel koncem loňského roku. Kriminalisté mají podezření, že mohl zemřít na následky neúměrných dávek léku na ředění krve heparin, který mu Zelenka mohl podávat. Výsledky pitvy zatím podle Jušta nejsou známy. Čeká se i na výsledky pitvy ženy, kterou kriminalisté exhumovali před Vánocemi. Žena nebyla jako jediná z osmi obětí heparinového vraha zpopelněna.

Podle Práva policie i Zelenkův advokát vyvracejí spekulace o možném rozšíření obvinění bývalého ošetřovatele ARO za podávání jiných nebezpečných léků než heparinu. "Nevím, kde to vzali. Ptali se mě, jestli je možné, že by podával pacientům i jiné preparáty než heparin, a já jsem obecně odpověděla, že se samozřejmě musíme zabývat všemi alternativami," řekla Právu mluvčí východočeské krajské správy policie Iva Marková. Dodala, že vyšetřování by mohlo skončit za devět deset měsíců.

CVVM: Dvě třetiny lidí vidí budoucnost pesimisticky, bojí se jí

Dvě třetiny Čechů a Češek mají obavy z budoucnosti. Nejčastěji mají strach ze ztráty práce a zdraví. Na osobní život svůj a svých blízkých ale hledí většinou s optimismem. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Obavy z budoucnosti mají hlavně lidé, kteří hodnotí svou situaci jako špatnou a jsou nespokojeni se svým životem, pětatřicátníci a starší, ženy a případní voliči KSČM. Strach z budoucna naopak netrápí lidi mezi 15 a 29 lety, svobodné, studenty a přívržence ODS.

Tři z deseti lidí se bojí ztráty zaměstnání nebo svého zdraví. Desetina lidí se obává o svou rodinu, děti, partnery či přátele. Mají strach i z chudoby a nedostatku peněz či růstu kriminality. Znepokojuje je i domácí politický vývoj. Lidé se zmiňovali také o svém strachu ze zdražování, terorismu, nedostatečného zabezpečení ve stáří, války, přírodních katastrof, přistěhovalců či zhoršování životního prostředí.

I přes obavy z mnoha věcí hledí Češi a Češky na svou vlastní budoucnost a na budoucnost svých blízkých s optimismem. Proti roku 2005 vidí situaci příznivěji. Pozitivně se k ní staví 68 procent dotázaných. Loni to bylo 61 procent. Zatímco v roce 2005 pesimistická nálada panovala u 36 procent oslovených, koncem loňského roku u 28 procent.

Na vývoj české společnosti pohlíží s optimismem 45 procent lidí, s pesimismem pak 49 procent lidí. Pozitivně se na budoucnost Česka dívalo nejvíce lidí v roce 2003. Příznivě tehdy budoucnost státu vidělo 58 procent občanů. Největší pesimismus naopak zavládl v roce 2004, kdy vývoj vidělo černě 52 procent Čechů a Češek.

S větší skepsí přistupují lidé k vývoji světa. Pesimisticky budoucnost lidstva vidí 57 procent dotázaných, optimisticky 35 procent. Pesimismus od roku 1999 roste. "Možným vysvětlením mohou být informace o množících se teroristických útocích, o válečných konfliktech s účastí vojsk OSN, o jaderném programu zemí jako Severní Korea či o klimatických změnách a přírodních katastrofách," uvedla Markéta Škodová z CVVM.

ADRA vybuduje v nejlidnatější části Keni porodnici

Humanitární organizace ADRA vybuduje v africké Keni porodnici. Objekt bude součástí zdravotnického zařízení, které loni ve vesnici Itibo začali opravovat čeští spolupracovníci ADRA. Oprava zdravotnického komplexu si vyžádá zřejmě více než 2,3 milionu korun. ČTK to řekla vedoucí zlínské pobočky organizace Alena Rusová. Vesnice leží v oblasti Nyamira, která patří mezi nejlidnatější části země zmítané nemocemi, jako je malárie, tyfus, vnitřní paraziti, AIDS nebo různé respirační choroby.

Do oblasti z Prahy odletěl externí spolupracovník české ADRA a manažer projektu, pardubický zdravotník Aleš Bárta. Během tříměsíčního pobytu bude ve spolupráci s místními dělníky řídit dostavbu porodnice. Ta si vyžádá více než 800.000 korun. "Jsem vděčný ministerstvu zahraničních věcí, že na tento projekt uvolnilo půl milionu korun. Neméně si vážím 200.000 korun, které drobní dárci z celé republiky nashromáždili v rámci projektu ADRA ÚL a které ADRA na dostavbu porodnice v Itibo uvolnila právě dnes," řekl zdravotník.

Oprava zdravotního střediska, které bylo slavnostně otevřeno loni v listopadu, přišla na 1,5 milionu korun. Zprovoznění porodnice je naplánováno na půli března. Do té doby by měla být porodnice také vybavena zdravotnickým nábytkem, lékařskými nástroji a zdravotnickými potřebami. V lednu za Bártou odjede spolupracovník Josef Kubásek, který tam poveze léky a zdravotnický materiál. Do dopraví Keni také plyšové hračky pro nemocné děti a barevné obrázky z českých pohádek na vnitřní zútulnění interiéru.

ADRA na pomoc Keni vyhlásila celostátní veřejnou sbírku. Lidé mohou své dary zasílat na číslo účtu 211 211 211/0300, variabilní symbol 313.

V Praze se budou opět sčítat bezdomovci

V Praze se budou po třech letech opět sčítat bezdomovci. Sčítání se uskuteční do dvou měsíců. Výsledky chce magistrát využít při zpracování chystané koncepce bezdomovectví v metropoli. "Je nutné zjistit řadu co nejpřesnějších údajů pro naši další možnou práci, abychom připravovanou koncepci mohli konkretizovat. Chceme při této akci třeba zjistit i to, odkud lidé bez domova pocházejí, kolik je mezi nimi cizinců a jaké jsou národnosti," sdělil ČTK městský radní Jiří Janeček (ODS).

První sčítání bezdomovců se uskutečnilo začátkem roku 2004. Pracovníci humanitárních organizací jich napočítali zhruba 3100, upozornili ale, že jich může být ve skutečnosti až o třetinu víc. Mužů bylo 86 procent, žen 14 procent. Podle některých odhadů však v metropoli nyní žije 5000 až 6000 lidí bez střechy nad hlavou. V azylových domech je asi 600 lůžek, v zimě zpřístupňují charitativní organizace i svá denní centra. Kapacitu zvýší loď, kterou koupil magistrát a v níž bude 250 lůžek.

Kardinál Vlk: Polská církev by měla jednotně činit pokání

Polští katoličtí biskupové by se měli podle českého kardinála Miloslava Vlka postavit jednotně k fenoménu spolupráce s komunistickou tajnou policií a vyzvat celou církev v Polsku k pokání za tato provinění. "Vnitřní změna, obrácení a náprava - od toho začíná nová situace," řekl ČTK pražský arcibiskup a český primas Vlk na dotaz, co si myslí o požadavcích lustrací duchovních, souvisejících s rezignaci varšavského arcibiskupa Stanislawa Wielguse. Polský hodnostář, jmenovaný Vatikánem, se až pod tlakem přiznal ke spolupráci s bývalou tajnou policií a v neděli, v den, kdy už se měla konat jeho slavnostní inaugurace, se vzdal úřadu.

"Pokud bude například Radio Maryja zametat celou věc pod koberec, není možné se v této věci pohnout z místa," prohlásil kardinál Vlk. Podpořil tak část kléru proti ultrakonzervativnímu proudu v polské katolické církvi, reprezentovanému právě touto kontroverzní, ale nejposlouchanější rozhlasovou stanicí.

Kardinál Vlk lustrace nezmínil. Radí však udělat "velkou národní kající pouť episkopátu i kněží do Čenstochové, vyzvat jednotlivé kněze, kterých se to týká, aby uznali svou vinu a vnitřně, před Bohem i před církví, se omluvili". Také v případě českých kněží, agentů Státní bezpečnosti, kardinál Vlk prohlašuje, že církev nechce "nic zametat pod koberec". Sám pokládá podle svých slov za vhodné, aby řada bolestných osudů byla těmi, kdo pod útlakem StB trpěli, zveřejněna. "Tím se totiž může ukázat, jak mnozí tomu tlaku - i když je StB nechala v seznamech - neustoupili. Ukáže to spíše pozitivní obraz kněžských postojů. Téměř nikdo z nich nespolupracoval z ideových důvodů," domnívá se Vlk.

V Česku se hovoří o 150 až o mnoha stovkách lidí z řad katolického kléru, kteří zřejmě spolupracovali s tajnou policií. Hovoří se i o biskupovi Františku Lobkowiczovi, který však vědomou spolupráci odmítá přiznat.

Obnova věží na Malé Straně změní její siluetu

Uvažovaná obnova někdejších renesančních věží na budově opravované Malostranské besedy, bývalé radnice této historické městské části, značně změní siluetu domů na náměstí. Stavba tak bude podle hlavního konzervátora Národního památkového ústavu Josefa Štulce až do vrcholu nových bání téměř dvojnásobně vysoká než nyní. Památkáři však nejsou proti, s projektem souhlasili. "Pokud se rekonstrukce podaří, vytvoří se tak vítaná protiváha k převýšené neorenesanční budově spořitelny a kompozičně tato část městské památkové rezervace jen získá, včetně pohledů z Hradu nebo z Karlova mostu," řekl Štulc ČTK. Jak upozornil, je ovšem potřeba podobné záměry vždy předem velmi pečlivě posuzovat z hlediska věrohodnosti. "Abychom nestavěli disneylandy," dodal. V případě rekonstrukce již neexistujících staveb nebo jejích historických prvků je podle Štulce vždy nutné zvažovat, co je dochováno z původní hmoty památky, zda se zachovaly její plány či věrohodná zobrazení, zda přestavba nebo dostavba památky pozitivně nebo negativně ovlivní okolní prostředí a zda je investor schopen zajistit úkol z hlediska dostupnosti a kvality potřebných tradičních řemesel a materiálů. "U bývalé Malostranské radnice máme bohatou dokumentaci a dokonce zaměření stavby ze 30. let 19. století, tedy z doby, než byly věže a vikýře odstraněny," uvedl konzervátor. Z boku jsou podle něj navíc dochovány všechny detaily původního členění štítů.

Pečlivé ověřování bude potřeba u bání na věžích. "Je to ale rekonstrukce částečná, převážná část budovy stojí a máme u nás dostatek kvalifikovaných firem se zkušenými řemeslníky i restaurátory, takže jsme s čistým svědomím doporučili, aby věže a štíty vikýřů byly rekonstruovány," řekl. Štulc sám by se podobně souhlasně vyslovil například i pro obnovu renesanční Krocínovy kašny před průčelím Staroměstské radnice nebo barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, i když takové akce nejsou podle jeho slov momentálně aktuální. Neexistují podle něj žádné vážné důvody, proč podobné, vědeckým průzkumem spolehlivě dokladované iniciativy nepodpořit. Obnova by byla výtvarným obohacením pražského centra, řekl. Kašna nestojí na svém místě od 60. let 19. století, sloup byl jako údajný symbol končící nadvlády Habsburků stržen davem po vyhlášení samostatnosti v roce 1918. Podstatné části obou památek jsou uchovány v Lapidáriu Národního muzea, upozornil Štulc, který se domnívá, že byl sloup odstraněn nesmyslně.

Nejklasičtějším příkladem záměru dostavět památku do původní podoby je podle konzervátora dodnes nedořešená otázka urbanistického dotvoření Staroměstského náměstí a radnice poničené na konci války v roce 1945. "Už bylo asi deset architektonických soutěží. I když se jich zúčastnili vynikající tvůrci, nepodařilo se moderním způsobem prostor dotvořit tak, aby to byla soudobá, a přitom ne prostředí zraňující stavba. Staroměstské náměstí má prostě jakousi imunitní reakci," řekl Štulc.

V barrandovských studiích filmaři loni natočili 150 reklam

V ateliérech společnosti Barrandov Studio filmaři loni natočili 150 reklamních projektů, což bylo meziročně o čtvrtinu více. Přibližně 70 procent této produkce připadlo na zahraniční zakázky. Barrandovské Studio v Praze v závěru loňského roku zprovoznilo největší filmový ateliér v Evropě. Stavba komplexu o ploše 4000 metrů čtverečních dvojnásobně překročila původní stomilionový rozpočet. "Ve většině případů se u nás natáčely velké reklamy až filmového charakteru, tedy s požadavky velkých ateliérových staveb a natáčení na velké ploše," řekl ČTK Pavel Zvolenský ze společnosti Barrandov Studio. Dodal, že zájem o natáčení reklamy nadále poroste. "Současný svět se vyznačuje nadprodukcí výrobků a reklama je jedním z důležitých faktorů prodeje," poznamenal Zvolenský. Barrandovské laboratoře loni podle Zvolenského zpracovávaly také zhruba 500 reklam, které se natáčely na jiných místech.

V létě 2005 společnost Barrandov Studio pro reklamu vyčlenila ateliéry v Hostivaři, ale jejich kapacita podle vedení firmy nestačila pokrýt vysokou poptávku. Zhruba 70 procent reklamních zakázek totiž vyžadovalo ateliér s rozlohou alespoň tisíc metrů čtverečních, což Hostivař nesplňuje. "Proto se vedení společnosti Barrandov Studio rozhodlo vyčlenit pro reklamu barrandovský ateliér číslo pět a v případě volných kapacit samozřejmě i nově postavené ateliéry MAX," dodal Zvolenský.

V roce 2005 pocházela pětina z třičtvrtěmiliardového obratu barrandovských studií právě z výroby reklam. Za poslední tři roky do roku 2005 se podíl výroby reklam na obratu společnosti Barrandov Studio téměř zdvojnásobil z 10,5 procenta na 20 procent. Zahraniční producenti ročně v České republice utratí za natáčení filmů, videoklipů a reklam několik miliard korun. Česká republika sice patří v regionu mezi nejčastější cíle zahraničních filmových štábů, avšak odborníci varují, že v okolních státech roste v tomto oboru silná konkurence.

Barrandov Studio, které vlastní firma Moravia Steel, je jedním z nejrozsáhlejších studiových komplexů v Evropě. Za zhruba 70 let existence zde vzniklo více než 2500 českých a zahraničních filmů, které společnost produkovala nebo se podílela na jejich výrobě. Vznik filmového studia Barrandov je spojen s podnikatelskou rodinou Havlů, zejména s aktivitami bratrů Miloše (1899-1968) a Václava Havla (1897-1979). Stavba moderního filmového studia podle návrhů architekta Maxe Urbana začala 28. listopadu 1931.

Asociace divadel chce stanovit pravidla odvolávání ředitelů

Odbornou pomoc při tvorbě pravidel jmenování a odvolávání ředitelů kulturních institucí nabídla ministerstvu kultury Asociace profesionálních divadel ČR, reprezentující nejvýznamnější divadelní scény. "Jasná pravidla pro všechny by měla zabránit většině spekulací a emotivnímu, neproduktivnímu a často i nekompetentnímu řešení obdobných situací," napsali členové výboru asociace v dopise, který poslali bývalému ministru kultury Martinu Štěpánkovi. V textu, který asociace poskytla ČTK, vyjádřili její členové pochybnosti nad tím, zda výběrové řízení na post ředitele Národního divadla v Praze vypsal v souladu s potřebami tak složitého organismu, jakým tato významná instituce je. "Dlouhodobě upozorňujeme, že oblast kultury nemá stanovena jasná pravidla pro vypisování výběrových řízení na ředitele, ani pravidla pro jejich odvolávání a hodnocení jejich práce. Vinou toho se často v posledních letech stává, že jsou ředitelé odvoláváni i jmenováni za nejasných okolností či ze zástupných důvodů. Vede to k nervozitě, následným akcím občanské neposlušnosti, skandálům a hlavně k ohrožování tvorby divadel. Neexistencí jasných pravidel se pak ředitelé mnohdy stávají vazaly výměn politiků, bez ohledu na svou skutečnou činnost," uvádí se v dopise. Podle předsedy asociace Jana Buriana nejde o stanovení definitivy ředitelům divadel, ale o to, aby svá funkční období mohli naplnit bez obav z každé politické změny, mediální kampaně, odborové či jiné "vzpoury". Zatímco se změnou zákoníku práce je každý zaměstnanec "chráněn" po dvou letech u jednoho zaměstnavatele získáním pracovní smlouvy na dobu neurčitou, ředitel může být odvolán kdykoliv.

Šebrle je pátým nejlepším atletem Evropy

Mistr Evropy Roman Šebrle skončil pátý v anketě o nejlepšího evropského atleta uplynulého roku. Český desetibojař tak obhájil svou pozici ze sezony 2005. Hlasy fanoušků, novinářů i národních federací určily v anketě Evropské atletické asociace EAA za vítěze Francise Obikwela z Portugalska, nejrychlejšího Evropana historie. Šebrle byl v roce 2004 třetí, o rok dříve rovněž pátý a v letech 2002 a 2001 skončil sedmý. Anketu vyhráli v historii dva Češi - v roce 1996 byl nejlepší oštěpař Jan Železný, o tři roky později desetibojař Tomáš Dvořák. Železný pak po svém třetím olympijském triumfu v Sydney 2000 vítězství v anketě zopakoval.

Titul nejlepšího českého volejbalisty opět získal blokař Rak

Sedmadvacetiletý blokař Michal Rak z italské Modeny obhájil prvenství v anketě o nejlepšího českého volejbalistu minulého roku, stejně jako loni těsně předčil čtyřnásobného vítěze a svého reprezentačního spoluhráče Martina Lébla. Mezi ženami poprvé v kariéře zvítězila Tereza Matuszková z polské Kalisze. Výsledky hlasování trenérů, odborníků a novinářů v úterý zveřejnil Český volejbalový svaz.

Loni Rak zvítězil před dalším blokařem z elitní italské ligy Léblem o devět bodů, letos o sedm. Třetí příčka patří Léblovu spoluhráči z Perugie univerzálovi Janu Štokrovi. V ideální sestavě je doplňují nahrávač Lukáš Ticháček, smečaři Jiří Popelka s Petrem Pláteníkem a libero Přemysl Obdržálek. Rakovi se podařilo obhájit prvenství v sezoně, která pro něj byla těžší než ta předchozí. Nevyhnula se mu totiž zranění. "Na jaře jsem měl operaci kolena, a když jsem se do toho jak takž dostal, zlomili mi malíček. Takže jsem byl další tři týdny mimo," připomněl v rozhovoru pro ČTK. Na světový šampionát se však stačil připravit, podával stabilní výkony a v Japonsku jako jediný z reprezentantů ani jednou nestřídal.

Vaidišová i Minář uspěli v Sydney, Šafářová v Hobartu vypadla

Čeští tenisté Nicole Vaidišová a Ivo Minář v úterý zvládli své zápasy na turnaji v Sydney. V Hobartu naopak ve druhém kole vypadla Lucie Šafářová, která po boji podlehla Američance Sereně Williamsové vracející se po čtyřměsíční zdravotní pauze.

Vaidišová i svůj druhý letošní zápas na okruhu WTA zvládla bez ztráty setu. Z turnaje v Sydney dnes stejně jako před rokem na stejném místě vyřadila ukrajinskou soupeřku Julianu Fedakovou, kterou tentokrát porazila 6:3 a 6:1.

V soutěži mužů uspěl v prvním kole Minář, který vedl 6:2 a 3:0 nad Paradornem Srichaphanem, když thajský soupeř musel kvůli zranění zápěstí zápas vzdát.

Až tie-break třetí sady rozhodl o neúspěchu Šafářové v druhém kole turnaje v Hobartu v zápase s někdejší světovou jedničkou Serenou Williamsovou. Američanka vyhrála zkrácenou hru 7:5 a postoupila do čtvrtfinále.

Stolní tenisté prohráli v Rusku a na ME začnou od osmifinále

Čeští stolní tenisté v posledním zápase Evropské ligy prohráli v Rusku 1:3 a ve skupině D obsadili druhou příčku. Na březnovém mistrovství Evropy družstev v Bělehradě tak začnou od osmifinále, zatímco jejich přemožitelé budou jako vítězové skupiny nasazeni přímo do čtvrtfinále. Navzdory těsné porážce nebyl trenér Tomáš Demek po své premiéře na reprezentační lavičce nijak zvlášť zklamaný. "Chtěli jsme vyhrát, ale Rusové jsou zvlášť doma těžký soupeř. Všichni jejich hráči jsou v žebříčku výše než naši s výjimkou Korbela, takže byli favorité," dodal Demek.

Počasí

Je oblačno až polojasno, ojediněle s deštěm. Noční teploty klesnou na 9 až 5 stupňů Celsia, přes den se oteplí na 10 až 14 stupňů.