Zprávy

Topolánkovu novou vládu jmenuje Klaus v úterý dopoledne

Prezident Václav Klaus jmenuje druhou vládu Mirka Topolánka, složenou z devíti občanských demokratů, pěti lidovců a čtyř zelených, v úterý v 11:00. Oznámil to Klausův mluvčí Petr Hájek. Hrad čekal s oznámením termínu jmenování do doby, než mu Strakova akademie doručila všechny potřebné podklady k navrženým ministrům. Topolánek předal Klausovi seznam ministrů už před Vánocemi. Prezident tehdy premiérovi vytkl, že nemá pro vládu dojednanou většinovou podporu ve sněmovně a bude se zřejmě muset spoléhat na "přeběhlíky" z levicového tábora. Hrad s nelibostí nese i nominaci Karla Schwarzenberga na funkci ministra zahraničí i další jména. Topolánek dal o víkendu najevo, že před sněmovnu předstoupí se žádostí o důvěru co nejdříve a nevyužije celou třicetidenní lhůtu, kterou mu dává ústava. Trojkoalice totiž pokládá koaliční smlouvu za prakticky hotové programové prohlášení kabinetu. Dobu do hlasování o důvěře chce premiér využít k jednání s ČSSD, případně jen některými poslanci druhé nejsilnější strany. Pokud získá všech sto hlasů koaličních poslanců a k získání důvěry to stačit nebude, nabídne Topolánek svou funkci předsedy ODS.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ale zdůraznil, že jeho strana trojkoaliční vládu rozhodně nepodpoří a ani s Topolánkem nehodlá jednat o podpoře či toleranci. Místo toho nabízí ODS ve třetím pokusu společnou vládu obou nejsilnějších stran rozšířenou o lidovce, přičemž občanští demokraté by měli právo vybrat premiéra a ČSSD by připadlo křeslo předsedy Poslanecké sněmovny.

Premiér odmítl Klausovy obavy z korupce, hájil svazek se zelenými

Premiér Mirek Topolánek se ohradil vůči vyjádřením prezidenta Václava Klause, který se obává politické korupce při hledání důvěry pro novou trojkoaliční vládu. Topolánek na mimořádné tiskové konferenci řekl, že pro politickou kulturu země pokládá za lepší spojenectví se zelenými než dohodu se sociální demokracií, kterou podle něj Klaus nepřímo doporučuje. ČSSD se nedokázala vyrovnat s korupčními skandály, tvrdí premiér. "Nejenom pro mě je nepřijatelné se spojovat se stranou, se kterou pan prezident spolupráci implicitně doporučuje, se stranou, která se nedokázala vypořádat s korupční minulostí," uvedl v reakci na Klausovo přesvědčení, že bez dohody ODS a ČSSD stabilní vláda nevznikne. Pro ODS i republiku je podle Topolánka principiálně lepší spolupráce se zelenými: "Se stranou sice ideově vzdálenou, nicméně z hlediska korupce nepoznamenanou".

Předseda europoslanců ODS Jan Zahradil Českému rozhlasu v pondělí řekl, že dohoda ODS a ČSSD by neměla znamenat velkou koalici. Dovede si prý ale představit, že po případném neúspěchu trojkoalice by se občanští a sociální demokraté mohli domluvit na dočasném řešení, které by znamenalo směřování země k rychlým předčasným volbám. Zahradil odmítl názor, podle nějž v ODS existuje "pátá kolona", která připravuje velkou koalici s šéfem ČSSD. I přes různé výhrady je výrazně lepší trojkoalice s lidovci a zelenými než velká koalice s Jiřím Paroubkem, dodal. Topolánek podle Zahradila v tomto ohledu působí jistě a říká, že trojkoaliční vláda důvěru sněmovny velmi pravděpodobně získá.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Lucie Talmanová (ODS) považuje v této chvíli trojkoalici ODS, KDU-ČSL a zelených za nejstabilnější uspořádání, které bylo možné vytvořit vzhledem k výsledku loňských parlamentních voleb. Politička to řekla Frekvenci 1. Uvedla také, že je zásadním odpůrcem velké koalice ODS a ČSSD. Rozhodně by s ní prý nesouhlasila. "Zvažovala bych nějakou z variant, jak aktivně nepodpořit toto uspořádání. Asi bych rezignovala na svůj poslanecký mandát," řekla Frekvenci 1 Talmanová. Dodala ale, že tyto úvahy jsou zatím předčasné.

Klaus v nejnovějším vydání časopisu Týden vyjádřil přesvědčení, že spojenectví občanských demokratů a zelených je "neuvěřitelně nešťastné" a posouvá ODS od původních hodnot, na nichž byla založena. Prezident si také myslí, že dlouhotrvající politickou krizi nelze vyřešit bez dohody ODS a ČSSD. Vývoj založený na přeběhlictví považuje za špatný. "Pokud někdo bez jakéhokoli varování při hlasování o důvěře vstane a silným hlasem řekne 'jsem pro vládu', pak mám strach, že tím bude potvrzeno nejstrašnější podezření vyslovované na různých stranách o politické korupci v naší zemi. A to je něco, s čím se já jako prezident nemohu v žádném případě smířit," zdůraznil.

"Zásadně a kategoricky vylučuji jakoukoliv formu korupce při získávání důvěry pro novou vládu," reagoval na tato slova Topolánek. Pro vládu občanských demokratů, lidovců a zelených bude podle svých slov hledat podporu nejdříve u vedení ČSSD, v případě neúspěchu u jednotlivých poslanců. Všechna jednání podle něj budou transparentní, veřejnost o nich bude informována a žádné tajné kuloární dohody prý nehrozí. "V tomto smyslu bych chtěl vyjádřit nad slovy pana prezidenta politování," řekl.

Klaus podle mluvčího Petra Hájka na svém vyjádření nemíní nic měnit. "Prezident svá slova ve zmíněném rozhovoru mínil vážně, použil je uvážlivě a není, co by na nich měnil," řekl ČTK. Další pasáže Klausova rozhovoru v Týdnu Topolánek nechtěl komentovat. "Nejsem to já, kdo by chtěl zvyšovat napětí mezi Hradem a Strakovou akademií, mezi prezidentem a premiérem," vysvětlil.

Kuchtová: Odklon od jádra možný v horizontu delším než čtyři roky

Kandidátka Strany zelených na funkci české ministryně školství a bývalá předsedkyně sdružení Jihočeské matky Dana Kuchtová dnes vyloučila, že v rozhovoru pro rakouský regionální deník Neues Volksblatt mluvila o uzavření jaderné elektrárny Temelín v krátkodobém horizontu. "Je to politicky nerealistické," řekla ČTK. List dnes napsal, že zelení budou v české vládě prosazovat vypnutí Temelína, bude-li nový kabinet Mirka Topolánka u moci celé čtyřleté funkční období.

Zelení podle Kuchtové respektují koaliční dohodu, podle níž nebude vláda plánovat další jaderné bloky. Kuchtová tuto formulaci pokládá za vyjednávací úspěch zelených, a tvrdí, že si je vědoma, že víc v současné konstelaci prosadit nelze. Vyjednávači ODS, lidovců a zelených se ale také shodli, že vytvoří odbornou skupinu, jež otevře diskusi o budoucnosti české energetiky. V ní chtějí zelení jednat o odstoupení od jaderné energetiky v delším časovém období.

"Strana zelených nebude v tomto funkčním období prosazovat zastavení jaderné elektrárny Temelín," potvrdil ČTK předseda Strany zelených Martin Bursík. Zprávu rakouského deníku považuje za nedorozumění. Zelení jsou podle Bursíka skeptičtí k jaderné energetice kvůli riziku jaderné havárie, zneužití jaderného paliva a především nevyřešenému skladování vyhořelého jaderného paliva po dobu několika stovek tisíc let. Střednědobým cílem Strany zelených je vystoupení ČR z jaderné energetiky, konstatoval.

"Jestliže jsme dosáhli toho, že ODS, jež má blízko k průmyslové lobby, podepíše zřeknutí se dalších reaktorů v Temelíně, pak už to je vítězství a nakročení k zastavení (provozu JETE)," uvedla Kuchtová podle rakouského deníku. ČTK řekla, že je to však běh na dlouhou trať. V Německu má zastavení výroby energie z jádra trvat zhruba dvacet let a toto rozhodnutí tam musejí odpůrci jaderné energetiky hájit před každou novou vládou, zdůraznila. Zastavení provozu Temelína je v Česku podle Kuchtové obtížné i kvůli odlišnému povědomí o průmyslovém rozvoji v Rakousku a v Česku. "My jsme byli už za habsburské monarchie zemí s průmyslovou tradicí. To, že atomová energie platí za technologii budoucnosti, což bylo v Rakousku dávno vyvráceno, je tady (v ČR) ještě stále silně zakořeněno," citoval Neues Volksblatt Kuchtovou.

Celníci za prvních osm dní přistihli 353 neplatících kamionů

Zatím přistihli celníci 353 řidičů kamionů, kteří řádně neplatili elektronické mýtné. Celková výše dosud uložených pokut je 456.500 korun, deset případů celníci postoupili ke správnímu řízení. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Elektronické mýtné musejí od 1. ledna na českých dálnicích a rychlostních silnicích platit všechna vozidla od 12 tun hmotnosti. "Většina těch pokut se pohybovala řádově v tisícikorunách," uvedl Barták. Pokutovaní řidiči většinou neměli ve voze palubní jednotku, která je k placení mýtného nezbytná. Dalším častým prohřeškem bylo špatné nastavení jednotky, dodal Barták. Pokud se případ dostane až do správního řízení, hrozí dopravci podle novely zákona o pozemních komunikacích pokuta až půl milionu korun. U horní hranice sankce musí správní úřad prokázat řidiči úmysl vyhnout se platbě mýtného.

Penta odvolala vedení Aera včetně prezidenta Klimeše

Nový vlastník zbrojovky Aero Vodochody, investiční skupina Penta, odvolal devítičlenné představenstvo, dozorčí radu i prezidenta Aera Petra Klimeše. Na jeho místo zasedne slovenský manažer Peter Ondro. Dozorčí radu povede exministr obrany Karel Kühnl. Uvedl to server Euro OnLine. Mluvčí Penty Jana Studničková na dotaz ČTK informaci potvrdila.

Penta získala 100 procent akcií Aera od státu minulý týden poté, co celou transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nový vlastník připravuje kompletní kapitálovou restrukturalizaci společnosti, která zahrnuje zejména navýšení základního kapitálu o zhruba osm miliard Kč a umožní realizovat další kroky zaměřené na obchod, marketing a provoz. Plán restrukturalizace Aera připravený Pentou počítá s vývojem a výrobou letadel a leteckých komponentů v rámci kooperačních projektů, výstavbou letiště Vodochody a spoluprácí s Armádou ČR.

Před koncem týdne bylo na mýtném vybráno přes 62 milionů Kč

Za první týden provozu systému elektronického mýtného v Česku zaplatili dopravci za použití dálnic a rychlostních silnic téměř 62,4 milionu korun. Informoval o tom mediální zástupce firmy Kapsch David Šimoník. Mýtné brány zatím od 1. ledna zaznamenaly téměř 2,6 milionu transakcí. Do systému je dosud zaregistrováno 89.681 palubních jednotek. Mýtné se vybírá na téměř 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Povinnosti podléhají automobily o hmotnosti 12 a více tun. Podle odhadů ministerstva dopravy se letos na mýtném vybere asi 2,4 miliardy korun, podle firmy Kapsch bude výnos vyšší než tři miliardy korun. Podle televize Nova se část řidičů kamionů vyhýbá placení mýtného tím, že jezdí po silnicích I. třídy a okresních silnicích. Například na trase Jihlava-Plzeň, aby ušetřili, jezdí přes Tábor a Písek.

Jahn: Rok 2006 byl pro Škodu Auto v hlavních ukazatelích rekordní

Loňský rok byl podle člena představenstva automobilky Škoda Auto Martina Jahna pro firmu mimořádné úspěšný. Zvýšila prodeje o 11,7 procenta na historické maximum 550.000 vozů, rekordní bude rok 2006 zřejmě i z hlediska hospodářských výsledků a počtu zaměstnanců, jejichž počet se meziročně zvýšil zhruba o 700 na 26.728. Jahn to dnes řekl ČTK. Automobilka loni poprvé v historii překonala v jediném roce půlmilionovou hranici a zároveň překonala o 20.000 vozů původní odhady prodejů vedení firmy. Podle Jahna je podstatný nejen rostoucí počet zaměstnanců, ale i růst produktivity práce. "To je samozřejmě pro naši dlouhodobou konkurenceschopnost velmi důležité," řekl. Letos má počet zaměstnanců firmy opět růst o několik stovek lidí, ovšem v závislosti na růstu produktivity práce. Za úspěch označil Jahn i uvedení čtvrté modelové řady roomster na trhy a dotažení příprav nové fabie, kterou čeká světová premiéra v březnu na autosalonu v Ženevě. Důležitá je podle něho i teritoriální expanze a rozjíždějící se licenční výroba vozů Škoda v Číně a zahájení stavby společného závodu mateřského koncernu Volkswagen a Škody Auto v ruské Kaluze.

Do Přerova přiletěli po půlroční misi vojáci z mise KFOR

Zhruba stovka vojáků včetně tří žen přistála v pondělí s vojenským speciálem po půlroční misi KFOR v Kosovu na plochu letiště v Bochoři u Přerova. Domů se vrátila zatím pětina účastníků mise. Ostatní je budou následovat v dalších čtyřech vlnách. Vojáci po příletu do Česka ČTK řekli, že se nejvíce těší na rodinu a pořádnou domácí stravu. "Příslušníci 9. kontingentu KFOR udržovali v Kosovu především bezpečné prostředí. Vypomáhali místní a mezinárodní policii, jejich úkolem bylo také zabraňovat etnickým problémům, které mohly nastat mezi albánskými a srbskými národnostmi. Vyhledávali také nelegálně držené zbraně," řekl dnes novinářům Jiří Simmer, náčelník štábu 71. mechanizovaného praporu v Hranicích na Přerovsku.

Církev popírá, že by jí otřásal sexuální skandál biskupa

Církev československá husitská popírá, že by jí otřásal sexuální skandál jejího pražského biskupa Karla Bicana. Pětapadesátiletý ženatý duchovní požadoval podle tisku sex po sedmadvacetiletém muži, kterému pomáhal po návratu z vězení.

Církví neotřásá žádný skandál, tlumočila na dotaz ČTK mluvčí ústřední rady Hana Tonzarová stanovisko pražské diecéze. Podle tohoto vyjádření diecézní rada Praha a drtivá většina duchovních pražské diecéze Bicana vyzvala k setrvání ve funkci. Záležitost byla v diecézi projednána na základě doznání pražského biskupa k jeho pastoračnímu selhání a uzavřena 20. prosince, píše se ve stanovisku. Zástupci diecéze tvrdí, že několik duchovních, kteří jsou nespokojeni s masivní podporou biskupa v diecézi, se přesto nadále snaží vyvolat skandál za účelem donucení biskupa k rezignaci.

Soutěžní sekce Berlinale uvede Ondříčkův film

Celovečerní film Grandhotel, který režisér David Ondříček natočil podle knižní předlohy Jaroslava Rudiše, vybrala mezinárodní porota do soutěžní sekce Panorama mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Řekla to mluvčí tohoto filmového projektu Renata Elhenická. Sedmapadesátý ročník prestižní přehlídky se uskuteční od 8. do 18. února. Český film se v Berlíně prezentoval naposledy v roce 2003, kdy byl na Mezinárodním fóru mladého filmu uveden snímek Martina Šulíka Klíč k určování trpaslíků. V polovině 90.let převzala Zlatého medvěda Berlinale Michaela Pavlátová za animovaný snímek Repete. V roce 1990 byl v kategorii celovečerních filmů stejně oceněn za Skřivánky na niti režisér Jiří Menzel. Letos tam budou v sekci nazvané Generation soutěžit i dva animované filmy, součásti celovečerního snímku Fimfárum 2 - pohádka s názvem Moře, strýčku, proč je slané? režiséra, scenáristy a výtvarníka Jana Baleje a pohádka Tři sestry a jeden prsten od Vlasty Pospíšilové. I letos se bude na Berlinale prezentovat České filmové centrum. Propagační akce Shooting Star, kterou pořádá European Film Promotion, se po Tatianě Vilhelmové, Anně Geislerové, Janu Budařovi a Pavlu Liškovi zúčastní Klára Issová, která v Ondříčkově Grandhotelu hraje hlavní ženskou roli.

Arnošt Goldflam opět vystoupí v pražské Arše

Tři lednové a dva únorové čtvrteční večery vyplní na jevišti pražského Divadla Archa populární spisovatel, dramatik, divadelní režisér a herec Arnošt Goldflam. Po úspěšné sérii představení Masochista se tam vrátí 11. ledna v nové one-man show nazvané Voyeur. Příběhy vlastního života vyprávěl Goldflam v Arše v rámci projektu Rok s židovskou kulturou právě před rokem. Šlo o pět večerů, v nichž se vůbec poprvé ocitl v roli vypravěče, který v přímém kontaktu a dialogu s publikem představil svůj otevřený a mnohostranný pohled na svět. Arnošt Goldflam, který loni oslavil šedesátiny, je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně. Krátce působil v satirickém divadle Večerní Brno, v amatérském Divadle X a jako režisér zejména v brněnském (a dříve prostějovském) HaDivadle. Je autorem více než 50 her a dramatizací. Vyučuje na JAMU, má vlastní pořad v České televizi a příležitostně hraje ve filmu (Blízko nebe, Lotrando a Zubejda, Malostranské humoresky). S Divadlem Archa spolupracoval i na inscenaci Sladký Theresienstadt. Loni mu vyšla knížka nazvaná Několik historek ze života AG.

Policie chce stáhnout střelivo, firma se brání trestním oznámením

Policie začala u prodejců zajišťovat dva druhy střeliva, které distribuuje firma Multiagro. Podle policejního prezidia jde o zakázané střelivo. Vyzvalo proto také držitele zbrojních pasů, aby náboje odevzdali. Firma ale tvrdí, že střelivo řádně prošlo státní zkušebnou a smí být distribuováno na civilní trh. Proto také podala trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle policejního prezidia jde o střelivo vyřazené z armádních zásob. Část nábojů má ráži 7,62 x 39 milimetru a používá se do vojenských automatických pušek vzor 58. Další náboje mají ráži 7,62 x 54 milimetru se střelami s ocelovým jádrem a průbojným účinkem neodpovídajícím dovolenému výrobnímu provedení. Používají se například do odstřelovačských pušek Dragunov.

Výkonné střely s ocelovým jádrem dokážou prorazit například i neprůstřelné vesty, protože se na rozdíl od běžných s olověným vnitřkem nerozplácnou. Podle zákona o zbraních jde o zakázané střelivo kategorie A, sdělilo dnes ČTK prezidium. Spolumajitel firmy Multiagro Martin Rudolf ale řekl, že má příslušný certifikát, podle něhož jde o civilní střelivo povolené kategorie B. Náboje před uvedením na trh zkoumal Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva a ještě jeden výzkumný ústav, uvedl Rudolf. Podle ředitele Kremla ale certifikát firmu neopravňuje k tomu, aby toto střelivo prodávala. Uvádí pouze technické parametry. Prodej těchto střel je podle české legislativy zakázán. Policie nyní případ vyhodnocuje a zvažuje i případnou trestněprávní odpovědnost jednotlivých lidí.

Lesní vrah bojuje dovoláním o zmírnění doživotního trestu

Viktor Kalivoda ze Slaného, známý jako "lesní vrah", bojuje proti doživotnímu trestu vězení, který dostal pravomocně loni v červnu za vraždu tří lidí. Jeho případ převzal známý pražský advokát Jiří Teryngel, který v říjnu podal za Kalivodu k Nejvyššímu soudu v Brně dovolání. "Nesouhlasíme s uložením nejpřísnějšího trestu na doživotí a žádáme o vyměření výjimečného trestu v rozmezí 15 až 25 let," řekl dnes ČTK Teryngel. Nejvyšší soud podle mluvčí Mariky Komoňové ještě nerozhodl.

V případě, že je člověk pravomocně odsouzen k doživotnímu trestu, má podle Teryngela ze zákona právo podat si dovolání a Kalivoda tak učinil. "Podle našeho názoru nejsou splněny podmínky pro uložení nejpřísnějšího trestu, a to vzhledem ke změně postoje odsouzeného v průběhu odvolacího řízení, kdy podrobně vysvětlil motivy svého jednání. Navíc podle následné výpovědi znalců není Kalivodova resocializace v budoucnu vyloučena," uvedl obhájce důvod dovolání.

Osmadvacetiletého Kalivodu uznaly soudy vinným z toho, že předloni 13. října zastřelil na lesní cestě u Nedvědice na Brněnsku starší manželský pár a o tři dny později opět v lese zavraždil legálně drženou zbraní podnikatele na Kladensku. Ke svým činům se přiznal, ovšem až do loňského červnového odvolacího řízení u pražského vrchního soudu odmítl uvést motiv. Teprve před odvolacím senátem Kalivoda mimo jiné uvedl, že se v minulosti nejméně patnáctkrát chystal vraždit i v pražském metru. Vždy však v poslední chvíli od svého plánu upustil. Inspiroval se prý vražedkyní Olgou Hepnarovou, která v roce 1973 v Praze usmrtila nákladním autem osm lidí a o dva roky později byla popravena. Kalivoda několikrát přečetl knihu o ní a rozhodl se "dokončit to, co Olga začala".

Gang padělatelů neuspěl u NS se stížností na průtahy a vazbu

Členové mezinárodního gangu padělatelů eur, kterým v Česku hrozí mnohaleté tresty, neuspěli u Nejvyššího soudu se stížností proti průtahům v řízení a proti vazbě. Srb Enver Musahi a Bulhar Cvetan Stojanov Nenčev zůstanou i nadále ve vazbě, kde čekají na nové rozhodnutí Městského soudu v Praze. Vrchní soud před časem zrušil třináctiletý a dvanáctiletý trest, požaduje více důkazů. Nejvyšší soud své usnesení o stížnostech zveřejnil v pondělí. Nenčev v podání poukazoval na průtahy v řízení, nicméně trestní senát NS v čele s místopředsedou soudu Pavlem Kučerou jeho argumenty nepřijal. "Trestní řízení proti obviněným trvá zatím dobu, která je přiměřená náročnosti projednávané věci. Žádné nepřiměřené průtahy nebyly zjištěny," uvedl Kučera v usnesení z prosincového neveřejného zasedání.

Padělatelé jsou podle policie součástí rozsáhlého mezinárodního gangu, jehož další členy soudí justice v Bulharsku, kde byly falešné bankovky údajně vyrobeny. Musahi, Nenčev, Albánec Fabjan Maluka a Bulhar Georgij Georgiev byli zatčeni v Praze, jsou proto souzeni v Česku. Muži prodali tajným německým policistům s krycími jmény Harry a Mark falešná eura v hodnotě zhruba 6,8 milionu korun. Skupina v čele s Musahim se po prodeji padělaných bankovek s tajnými policisty domluvila na dalším obchodu, ve kterém mělo jít o jeden milion falešných eur. Transakce se ale neuskutečnila, protože je zadržela policie.

Nova: Pražští strážníci prý neměli včas informace o pedofilovi

Kriminalisté v Praze prý včas neinformovali městské strážníky o pedofilovi, který na pražském Proseku od loňského října do počátku ledna pohlavně zneužil či znásilnil minimálně čtyři nezletilé dívky či chlapce. Městská policie údajně podrobnější informace a popis pachatele dostala až v pátek. Státní policie ale tvrdí, že první podobiznu pachatele předali strážníkům na Proseku hned po prvním případu. Uvedla to televize Nova. Náměstek pražského primátora pro bezpečnost Rudolf Blažek se chce kvůli případu sejít s ředitelem pražské policie Petrem Želázkem. Náměstek od něj bude chtít, aby mu vysvětlil a objasnil všechny podniknuté kroky, neboť postup státní policie považuje podle svých slov za "nepochopitelný a nepřijatelný".

Pražská policie podle svého mluvčího Tomáše Hulana trvá na tom, že "kriminalisté v tomto případě nijak nepochybili a popis pachatele zveřejnili v co nejkratší možné době". Také starosta Prahy 8 Josef Nosek si stěžoval, že ho policie o případu neinformovala. Policisté ale znovu jakékoli pochybení odmítli.

Policie má pachatelovu DNA. "Jeho lidské stopy jsou v současné době předmětem prošetřování," řekl v pátek Primě policejní mluvčí. Policie už podle Novy prověřila více než 150 možných pachatelů. Výsledky testů DNA by také měly potvrdit, jestli spolu všechny případy z Prahy 8 a Prahy 9 souvisí. Muž se podle policie ve dvou případech dopustil pohlavního zneužívání, jednou pokusu o znásilnění a jednou znásilnění.

Pachatelem je podle policie muž ve věku 35 až 40 let. Je 170 až 180 centimetrů vysoký, má tmavé vlasy, modré oči. Bývá oblečený do modré monterkové kombinézy prošívané s černými trojúhelníky, na hlavě nosí kšiltovku tmavé barvy, pravděpodobně hnědou, chodí v teniskách. Někdy mívá přes kombinézu, která je mírně zašpiněná, i světlou mikinu bez kapuce.

Muzeum v Jeseníku obsadí kolibříci

Téměř 200 kolibříků budou moci na jednom místě zhlédnout od úterka návštěvníci Vlastivědného muzea Jesenicka. Podle odborníků jde v počtu exponátů o unikátní výstavu. Výstava s názvem Létající drahokamy bude otevřena do 17. února. Vystavení preparovaní kolibříci pocházejí ze sbírek Slezského zemského muzea v Opavě. Návštěvníci uvidí nejen exponáty, ale také řadu fotografií i doprovodných textů. Budou se tak moci například dozvědět, jakým způsobem se kolibříci živí, jak se rozmnožují a získají také informace o jejich výskytu i možnostech jejich chovu v zajetí. Kolibřík je pták velmi malých rozměrů. Nejmenší z nich dosahuje velikosti většího čmeláka. Má pestré, kovově zbarvené peří. Kolibříci se živí nektarem květů a drobným hmyzem. Typické je pro ně to, že při sběru potravy se pohybují vířivým letem všemi směry. Obývají pouze Ameriku, nejvíce z nich žije v tropických lesích.

Losi v brněnské zoo si pochutnají na vánočních stromcích

Na vánočních stromcích si bude v brněnské zoo až do března pochutnávat osmičlenné stádo losů evropských. Zahrada pro ně získala v uplynulých dnech stovky neprodaných vánočních stromků, které naplnily tři nákladní auta. Podle vedoucího chovatele zoo Petra Číhala je pro losa stromek stejná pochoutka jako pro člověka vánoční cukroví. Losi mezi stromky prý nedělají velké rozdíly - stejnou měrou jim prý chutnají jak smrčky, tak i jedličky nebo borovičky. Stromky získala zoo darem od jejich prodejců. Je pro ně výhodnější zahradě neprodané stromečky věnovat, než hradit jejich likvidaci, vysvětlil Číhal. Od veřejnosti však zoo stromečky nevybírá. Zapomenutý háček, kousek staniolu nebo provázek by podle chovatelů mohl losům způsobit vážné problémy. Los je nejmohutnější zástupce čeledi jelenovitých. Samci mají mohutné lopatovité parohy, které mohou mít rozpětí až 1,5 metru. Los evropský žije i v České republice, a to v jižní Čechách, na Vysočině a pozorován byl opakovaně také na jižní Moravě.

Mareček kvůli zdravotním problémům končí u teplických fotbalistů

Vážné zdravotní problémy přiměly Vlastislava Marečka k odstoupení z funkce trenéra prvoligových teplických fotbalistů. Rozhodnutí oznámil na v pondělí mimořádné tiskové konferenci ředitel klubu František Hrdlička. Vedením týmu byl dočasně pověřen Marečkův dosavadní asistent Jiří Bartl, klub do konce ledna definitivně oznámí, kdo mužstvo povede v jarní části sezony.

Vážně nemocný Mareček dopoledne předstoupil před teplický tým a zaskočeným hráčům oznámil, že musí skončit. "Mám závažné onemocnění, které si vyžádá dlouhodobou léčbu. Dohodli jsme se proto s vedením klubu na řešení, které bude prospěšné pro všechny strany," řekl pohnutým hlasem na tiskové konferenci. Kontakt s klubem ale čtyřicetiletý kouč úplně nepřeruší. Dál bude fungovat v roli externího spolupracovníka a konzultanta, bude se podílet i na vytipování možných posil a skautingu. "Záleží na tom, co všechno mi můj zdravotní stav dovolí. Budu se snažit, abych byl i v této funkci pro klub maximálně užitečný," uvedl Mareček.

Teplický klub zpráva o Marečkových zdravotních problémech hluboce zasáhla. "Je to pro nás zdrcující zpráva, se kterou se dlouho jen tak nevyrovnáme. Vlastovi můžu poděkovat za to, co pro nás odvedl a ještě odvede. Všichni mu přejeme, aby ten těžký zápas zvládl a já mu můžu vzkázat jediné: Vlasto, drž se," prohlásil šéf klubu Hrdlička. "Děkuju Teplicím za všechno. Děkuju i všem, co nám drželi palce a podporovali nás. A kritikům bych chtěl vzkázat, že jsem se vždycky snažil pracovat naplno," podotkl Mareček.

Mareček do Teplic přišel s pověstí talentovaného a pracovitého trenéra nastupující generace před sezonou 2004/05, v dalších dvou letech dovedl Severočechy ke třetímu a čtvrtému místu v lize. V rozehrané sezoně patří Teplicím osmé místo s devítibodovou ztrátou na třetí pozici, která zaručuje start v Poháru UEFA. Mareček v první lize koučoval 137 utkání s bilancí 55 výher, 47 remíz a 35 porážek. Zároveň působí jako asistent trenéra Ladislava Škorpila u reprezentace do jednadvaceti let, kterou v červnu čeká účast na mistrovství Evropy. Mareček zatím asistentem u týmu "lvíčat" zůstává. "Pokud mi to zdravotní stav umožní, měl bych mít kapacitu na to, abych to zvládl," dodal Mareček.

Fotbalová Sparta chystá změny: přijít by měl Mareš, láká i Kuliče

Fotbalisté Sparty Praha se poprvé ke společné přípravě sejdou sice až ve čtvrtek, ale v zákulisí klubu se už usilovně pracuje na změnách v hráčském kádru. První na řadě by měl být příchod reprezentačního obránce Pavla Mareše, který hodlá změnit dres po čtyřletém působení v Zenitu Petrohrad. Sparta usiluje také o posily pro ofenzivu: nově láká podle zákulisních zpráv mladoboleslavského Marka Kuliče, naopak možnost příchodu Davida Lafaty se snížila. Zatímco v Kuličově případě nechce současná jednání ani jeden z klubů komentovat, ohledně Mareše jsou ve Spartě sdílnější. "Příchod Mareše se nám jeví jako zajímavá možnost, ale jednání zatím ještě probíhají," řekl dnes ČTK mluvčí klubu Lukáš Přibyl. Ten zároveň naznačil, že naopak méně pravděpodobně vypadá příchod jabloneckého útočníka Lafaty, který se během podzimu také probil do národního týmu. "V tuto chvíli to není aktuální varianta," uvedl Přibyl. Také manažer Ondřej Chovanec, který Lafatu zastupuje, nevidí přestup na obzoru. "Pohledy obou klubů se zatím rozcházejí, ale nic není ztraceno, další jednání může být ve středu. David by rád do Sparty, ale pokud se tak nestane, bude dál plnit svou smlouvu v Jablonci," řekl Chovanec ČTK. Sparta asi právě proto obrátila svůj zájem na dalšího muže, který se začal objevovat v Brücknerově výběru. Forma Marka Kuliče sice nebyla na podzim v dresu Mladé Boleslavi bůhvíjaká, ale pořád patří mezi nejlepší české útočníky a možná by při atraktivní nabídce z Letné přehodnotil své plány na odchod do zahraničí, který stále existuje. "Tuto možnost zatím nechceme komentovat," řekl Přibyl.

Berdych a pět dalších tenistů jsou v širším týmu pro Davis Cup

Tomáš Berdych bude plnit úlohu týmové jedničky při únorovém daviscupovém utkání proti Spojeným státům americkým. Měsíc před zápasem prvního kola týmové soutěže oznámil nehrající kapitán Jaroslav Navrátil, že v širší nominaci je dále pět kandidátů na zbylá tři volná místa: Jan Hájek, Jan Hernych, Lukáš Dlouhý a deblisté Martin Damm s Pavlem Víznerem. Navrátil už v současnosti Berdycha doprovází v přípravě před prvním grandslamem v Austrálii, kde se bude rozhodovat o konečné nominaci. "Všechny hráče na turnajích v Austrálii osobně uvidím, všímat si pochopitelně budu i Američanů," řekl ČTK nehrající kapitán. Definitivní složení týmu musí oznámit nejpozději 30. ledna, tedy těsně po Australian Open.

V širším výběru je trojice tenistů, kteří v zářijové baráži s Nizozemskem vybojovali pro Českou republiku návrat do Světové skupiny. V Leidenu hráli Berdych, Damm a Hernych, z úspěšného týmu chybí jen Jiří Novák, který se loni s vrcholovým tenisem rozloučil.

Do ostravského duelu nakonec nemůže Navrátil nasadit ani Radka Štěpánka, jenž se krátce před Vánoci reprezentace definitivně vzdal. "Věřím, že i bez Radka Štěpánka se tým složený z hráčů, kteří jsou ochotni bojovat za svou zemi, s podporou vyprodané haly porve o postup do druhého kola Davis Cupu," uvedl prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.

Dále ze sportu

Tradiční dálkový závod v běhu na lyžích Jizerská padesátka, úvodní díl seriálu Worldloppet, byl vinou nepříznivých podmínek zrušen. Důvodem je nedostatek sněhu, déšť a špatná předpověď počasí pro příští týden. ČTK to řekl ředitel tratí Radim Nyč. Závod na 50 kilometrů klasickou technikou se měl konat příští víkend.

Českým tenistům se vydařil začátek posledního přípravného týdne před Australian Open. Tomáš Berdych a Jan Hernych vyhráli na turnaji v Sydney, v Hobartu si postup do druhého kola vybojovala Lucie Šafářová. Tu nyní čeká duel s bývalou světovou jedničkou Serenou Williamsovou, jež se vrátila na okruh po čtyřměsíční zdravotní pauze. Berdychovi se také rýsuje zajímavý soupeř, pokud se totiž naplní papírové předpoklady, ve čtvrtfinále narazí na druhého hráče světového žebříčku Rafaela Nadala. Se španělským antukářem má aktivní bilanci 3:1. Po startu na Hopmanově poháru dnes rodák z Valašského Meziříčí porazil domácího tenistu Roberta Smeetse 6:2, 7:5. Hernych po úspěšné kvalifikaci vyřadil Itala Andrease Seppiho výhrou 6:4, 6:2 a o postup do čtvrtfinále vyzve Kypřana Markose Baghdatise, který bude za týden na Australian Open obhajovat finálovou účast. O překvapení se v ženské soutěži v Sydney postaraly svým vyřazením vítězka z Gold Coastu Dinara Safinová a favorizovaná Martina Hingisová. Šafářová v Hobartu zvítězila nad osmou nasazenou Němkou Martinou Müllerovou, s příští soupeřkou Williamsovou se utká poprvé v kariéře. Už po prvním kole je jisté, že turnaj bude mít novou šampionku, neboť vypadla loňská vítězka Michaella Krajiceková z Nizozemska. Jako obhájce titulu ztroskotal i v Aucklandu finský tenista Jarkko Nieminen.

Počasí

U úterý má být podle meteorologů zataženo s občasným deštěm, na horách srážky trvalejší. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia, na horách kolem 4.