Zprávy

Deficit v loňském roce přesáhl 97 miliard

Stát v roce 2006 hospodařil s deficitem 97,3 miliardy korun, což je o 13,6 miliardy korun vyšší schodek, než schválila Poslanecká sněmovna. V úterý to sdělilo ministerstvo financí. Původně ministerstvo naplánovalo na celý loňský rok schodek 74,4 miliardy Kč, ten byl ovšem později zvýšen na 83,7 miliardy korun. Letošní rozpočet zatím počítá se schodkem 91,3 miliardy korun. Na výši loňského schodku podle ministerstva mělo významný vliv hospodaření v samotném prosinci, kdy příjmy činily 102,1 miliardy korun a výdaje 168,5 miliardy korun. Schodek tak za prosinec činil 66,4 miliardy korun. Propad v závěru roku je tradiční, protože stát účetně provádí velké platby. Například ministerstva si v prosinci do rezervních fondů převedla celkem 45 miliard korun. Navíc deficit rozpočtu prohloubila i úhrada státních záruk České národní bance ve výši 14 miliard korun, která byla původně plánována až na letošní rok. Vláda loni utratila přes jeden bilion korun, konkrétně 1,02 bilionu korun. To je proti rozpočtu schválenému poslanci o 47,5 miliardy korun více. Celkové příjmy státu, které plynou převážně z daní a pojištění lidi i firem, činily 923,3 miliardy korun. Původně rozpočet počítal s částkou o téměř 34 miliard nižší.

Klaus po setkání s Topolánkem neoznámil, kdy jmenuje novou vládu

Prezident Václav Klaus po slavnostním obědě s Mirkem Topolánkem neoznámil, kdy hodlá jmenovat jeho druhou vládu. Další kroky hodlá učinit v tomto týdnu. Během dvouhodinové schůzky Klaus s Topolánkem nicméně hledali cestu, jak po více než sedmi měsících dospět k vládě s důvěrou sněmovny. Prezident znovu řekl, že ministerskou sestavu, kterou mu už před Vánoci navrhl Topolánek, nepovažuje za ideální. Za dobrou volbu kvůli křehkým vztahům s Rakouskem nepovažuje jmenování Karla Schwarzenberga ministrem zahraničí. Prezident ale dodal, že Česko nemá prezidentský systém, a hlava státu tak nemá právo premiérovi diktovat, kdo ve vládě zasedne. Jediným kritériem by mělo být, aby byla vláda týmem, který dokáže zastupovat zájmy Česka uvnitř a navenek. Topolánek podotkl, že kdyby složení kabinetu bylo jen otázkou jeho osobního vkusu, skládal by se jen z členů ODS. Politici se setkali při tradičním novoročním obědě hlavy státu s ministerským předsedou na zámečku v Lánech. Doprovázely je manželky.

Senátoři ODS podpořili Topolánkovu trojkoaliční vládu

Senátoři ODS podpořili trojkoaliční vládu, kterou předseda strany Mirek Topolánek sestavil spolu s KDU-ČSL a Stranou zelených. V usnesení po svém úterním jednání senátoři zároveň vyzvali ODS k jednotě v zájmu prosazení programových cílů strany. Klub toto usnesení podpořil výraznou většinou, řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka. Výhrady k podobě nynější trojkoaliční vlády má zejména část pražské ODS, které se nelíbí například dojednané přepuštění funkce ministra financí lidovcům. O místo by tak přišel Vlastimil Tlustý, s jehož jménem jsou spojeny daňové reformy ODS. Senátoři ODS, kteří tvoří v horní komoře nadpoloviční většinu, se v usnesení zavázali k tomu, že budou "důsledně střežit realizaci proreformního vládního programu". Sobotka hodlá o výsledcích jednání senátorského klubu ve středu informovat Klause, který ho pozval na oběd spolu s předsedou sněmovny Miloslavem Vlčkem. Jednáním o vládě se bude týž den zabývat poslanecký klub ODS, ve čtvrtek pak výkonná rada strany.

Pražská ODS podpořila s výhradami Topolánkovu vládu

Pražská ODS s výhradami podpořila vládu Mirka Topolánka. Rada ODS hlavního města ve svém úterním usnesení mimo jiné uvedla, že rozdělení křesel v kabinetu neodpovídá výsledkům voleb. Poslance nicméně vyzvala k tomu, aby pro druhý kabinet premiéra Mirka Topolánka zvedli ruku. Právě z pražské ODS zaznívá nejsilněji nelibost ke koaliční vládě, kterou Topolánek vyjednal. Širší vedení ODS v Praze dále uvedlo, že podpisem koaliční smlouvy s lidovci a zelenými převzal Topolánek plnou odpovědnost za tento projekt. Požádala všechny poslance ODS, aby vyjádřili při hlasování vládě důvěru. Usnesení bylo přijato jednomyslně. Jeden účastník zasedání se hlasování zdržel. Jednání se zúčastnil i Topolánek. Vedení pražské ODS s ním debatovalo o složení vlády půldruhé hodiny. Místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém uvedl, že menší koaliční strany měly velké ambice na obsazení klíčových vládních křesel. "Pan předseda vysvětlil vedení pražské ODS, že to nemá jednoduché a konec konců smlouva je podepsána," podotkl primátor. Kabinet má dobrý program a je to nyní jediná rozumná možnost, pokračoval Bém. Ani jemu se ale nelíbí, že ODS nebude mít ministra financí.

Topolánek se Bémovi za výroky o pražské ODS neomluví

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek nevidí důvod, proč by se měl omlouvat místopředsedovi Pavlu Bémovi. Primátor hlavního města požaduje po stranickém šéfovi omluvu za kritiku pražské organizace ODS v sobotních Lidových novinách. Topolánek po úterní schůzce s prezidentem Václavem Klausem řekl, že jednak zná Bémovu žádost o omluvu jen zprostředkovaně z médií a jednak výslovně o Bémovi nikde nehovořil. V SMS zprávě, kterou citovaly LN, napsal, že "postoj špiček pražské ODS není motivován politicky, ale především ekonomicky. Dlouholetá spolupráce s (Jiřím) Paroubkem na pražské radnici a velmi podivné praktiky je vedou i k prosazování podobného modelu na celostátní úrovni". Topolánek, kterého pražská organizace viní z toho, že při vládním vyjednávání příliš ustoupil požadavkům KDU-ČSL, připomenul, že výhrady ke svému výroku si přečetl v tisku. Podotkl, že to ani nebyla jeho citace. Místo výměny názorů v médiích dává osobnímu rozhovoru.

Brožová podala Ústavnímu soudu další stížnost kvůli Burešovi

Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová podala k Ústavnímu soudu (ÚS) další ústavní stížnost. Potvrdil to předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Brožová v ní má výhrady proti jmenování Jaroslava Bureše místopředsedou NS. Ve stejné věci již podala kompetenční žalobu, která zahajuje jiný typ řízení u Ústavního soudu a soudci o ní dosud nerozhodli. "Chci vyčerpat všechny možnosti ochrany práva," řekla Brožová. Domnívá se, že prezident neměl právo Bureše jmenovat místopředsedou. Nejvyšší soud má mít podle ní pouze jediného místopředsedu. Bureš je ale vedle Pavla Kučery už druhým zástupcem Brožové. Předsedkyně NS dlouhodobě Bureše kritizuje. Právníka, který byl mimo jiné ministrem spravedlnosti a kandidoval na prezidenta, pokládá za příliš politického člověka. Brožová už u Ústavního soudu uspěla se dvěma stížnostmi. Poprvé soud zrušil její odvolání z křesla předsedkyně, podruhé anuloval přidělení Jaroslava Bureše jako řadového soudce k Nejvyššímu soudu. Bureš i nadále zůstává místopředsedou, neboť jmenování do této funkce není podmíněno předchozím přidělením.

Kapsch by měl za úterý na mýtném vybrat deset milionů korun

Zatímco za prvních 24 hodin provozu systému elektronického mýtného na Nový rok zaplatili dopravci za použití dálnic a rychlostních silnic pouhých 810.000 korun, za úterý, které je prvním všedním dnem, by měl být výtěžek mnohem vyšší. "Do 14:00 se vybralo téměř sedm milionů korun, odhady za celý den se blíží deseti milionům," řekl k dosavadním výsledkům mýtného systému člen představenstva Kapsch TrafficCom Erwin Toplak. Podle střízlivých odhadů se na mýtném letos vyberou minimálně tři miliardy korun, což představuje v průměru kolem deseti milionů za den. Úspěšnost výběru mýtného je zatím 99,25 procenta. To je o několik desetin procenta méně, než firma vykazovala v pilotním provozu. Podle Toplaka je to tím, že řadu palubních jednotek si řidiči špatně nastavili. Systém zatím uskutečnil asi 350.000 mýtných transakcí a odhalil 806 neplatičů. Těm podle zákona hrozí při prokázání úmyslu ve správním řízení až půlmilionová pokuta. K 2. lednu bylo vydáno 72.000 palubních jednotek, zadávací dokumentace ministerstva dopravy počítá s 80.000 jednotkami. Toto číslo podle Toplaka přesáhne počet vydaných palubních jednotek velmi rychle. Mýtné se vybírá na necelých 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic od 1. ledna. Povinnosti podléhají automobily o hmotnosti 12 a více tun.

Temelín loni vyrobil téměř o deset procent více elektřiny

Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila 12,021 miliardy kilowatthodin (kWh) elektrické energie. Do rozvodné sítě dodala o téměř deset procent více elektřiny než v roce 2005. Od roku 2000, kdy byl do provozu spuštěn první blok elektrárny, to byla třetí nejvyšší výroba. Nejvíc proudu vyprodukoval Temelín v roce 2004, a to 12,629 miliardy kilowatthodin. Informoval o tom mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Temelín třetího nejlepšího výsledku ve své šestileté historii dosáhl i přesto, že se stále potýká s řadou technických problémů. Koncem roku museli technici kvůli potížím s palivem prodloužit pravidelnou odstávku na druhém bloku, při níž mění čtvrtinu palivových souborů v reaktoru. Právě jaderné palivo je největším problémem. Kvůli němu by měly být letos oba bloky mimo provoz celkem šest měsíců, tedy zhruba 180 dní. To je o měsíc víc než letos. První blok bude stát zhruba dva měsíce, od konce ledna do března a od konce srpna do října. Druhý blok bude mimo provoz od května do července.

ÚOHS povolil skupině Penta ovládnout Aero Vodochody

Investiční skupina Penta může od státu koupit stoprocentní podíl ve firmě Aero Vodochody. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil fúzi strojírenského podniku se společností Tularosa, která do Penta Investments Limited patří. Spojení neohrozí hospodářskou soutěž, řekl mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa. Tularosa má za vodochodského výrobce letadel zaplatit 2,91 miliardy korun. O privatizaci Aera rozhodovala už vláda Jiřího Paroubka. Nového majitele definitivně vybral až kabinet ODS. Upřednostnil rychlý prodej, jinak by údajně podniku hrozil konkurz. Předloni Aero vykázalo ztrátu 1,38 miliardy korun. Navíc má firma záporné vlastní jmění, téměř 6,5 miliardy. Nakonec vláda závod prodala firmě Oakfield. Aero nyní může převzít dceřiná společnost Oakfieldu Tularosa, rozhodl ÚOHS.

Inspekce odhalila listerii v salátu klatovské firmy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v úterý zakázala veškerou lahůdkářskou výrobu firmě Maso West. V lahůdkovém salátu Rumcajs, vyrobeném v jejím jediném výrobním závodě v Klatovech, odhalil laboratorní test nebezpečnou bakterii listeria. Bakterii obsahoval lahůdkový salát Rumcajs s dobou použitelnosti do 10. ledna. Inspekce okamžitě nařídila tuto šarži stáhnout od odběratelů a volného prodeje. Podle jednatele společnosti Stanislava Kopáčka firma už vyrobila nový vzorek a nyní se čeká na rozhodnutí hygieny, zda ho může odběratelům dodávat. Firma podle něj nezanedbala žádnou výrobní proceduru. "Bakterie listerie se do salátu mohla dostat v ingrediencích, například v pepři. Navíc překročení povolených hodnot bylo minimální," dodal Kopáček. Bakterii listeria již inspektoři SZPI a Veterinární správy odhalili v několika krajích. Listerióza se projevuje zejména u starších lidí se sníženou imunitou a může ohrozit vývoj plodu během těhotenství. K dnešnímu dni je potvrzeno 47 nemocných, další desítka se prověřuje. Hlášeno je šest úmrtí, z toho dvě do října; v listopadu zemřeli tři dospělí a jeden novorozenec. V prosinci žádná úmrtí na listeriózu nebyla.

VZP zastavila vyúčtování přeplatků

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nebude prozatím žádat od praktických lékařů, aby jí vraceli desetitisícové částky za překročení limitů. Podle ředitele VZP Pavla Horáka zjistila VZP při vyúčtování přeplatků za první pololetí chyby v programu pro výpočet úhrad pro dětské praktiky. Chyby způsobil dodavatel programu firma Hewlet Packard cz., v případě pediatrů došlo k záměně dvou čísel v kódech nejčastějších výkonů. Chyba se podle dosavadních zjištění týká zhruba 2100 praxí. Lékařům, kteří toto chybné vyúčtování v posledních dnech roku dostali, se VZP omlouvá. Pojišťovna prověří, zda chyby nejsou i ve výpočtech pro praktiky pro dospělé. Kvůli postupu VZP vyhlásili praktici 28. prosince krizový stav. Předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer řekl, že krizový stav měl smysl, lékaři ho zatím neodvolají. Připomněl, že praktiky trápí také uzavírání smluv s VZP. Řada lékařů nemá prodloužené smlouvy ani na loňské druhé pololetí a žádný lékař v ČR zatím nemá smlouvu na letošní rok.

Loni zemřelo na silnicích méně než 1000 lidí

Podle předběžných údajů zemřelo v loňském roce na českých silnicích 951 lidí. Počet mrtvých se tak zřejmě poprvé za 17 let dostane pod 1000. Dopravní policisté ale zdůrazňují, že čísla nejsou definitivní a v příštích dnech se ještě změní. Odhadují, že spíše stoupnou. Podle internetového serveru iDnes vyjížděli za rok 2006 policisté ke 187.408 nehodám. Zraněno bylo 27.935 lidí. Podle odborníků má na současnou situaci na silnicích zásadní vliv nový zákon o provozu na pozemních komunikacích, který kromě přísnějších trestů pro neukázněné řidiče zavedl také bodový systém, celoroční svícení nebo používání dětských autosedaček na všech typech silnic. Od zavedení zákona 1. července loňského roku vykazovaly statistiky téměř každý měsíc nižší počet nehod i tragických následků.

Ve Vejprtech se zřítil neobývaný dům, zemřel mladík

Ve Vejprtech na Chomutovsku se v úterý zřítila část bývalé továrny. V troskách zahynul asi dvacetiletý muž. Záchranáři zatím nevědí, zda po troskami nejsou další lidé. Informovala o tom vejprtská starostka Jitka Gavdunová. Dům se zřítil zřejmě proto, že zloději železa v minulých dnech vyřezali želené nosníky budovy, která pak zřejmě nevydržela nápor počasí. Na zřícený objekt má podle mluvčí chomutovské policie Marie Pivková zástavní právo banka, dříve patřil soukromým majitelům. "Dům byl zdevastovaný. Lidé z něj odnesli vše, co se dalo prodat ve sběrně včetně železných nosníků. Zbyly tak jen zdi, které nejspíš nevydržely déšť a větrné počasí uplynulých dnů," uvedla mluvčí.

V Dubňanech zničil výbuch plynu rodinný dům

V Dubňanech na Hodonínsku vybuchl v pondělí večer plyn v rodinném domě. Exploze zničila přední část domu a poškodila také sousední dům v Kyjovské ulici. Hasiči museli kvůli následnému požáru a hrozbě dalších výbuchů v okolí evakuovat ze sousedních domů celkem 17 lidí. Šestadvacetiletý majitel domu skončil s těžkým zraněním v nemocnici. Zdravotníci ho převezli na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Brně. Podle lidí bydlících v sousedství muž bere drogy a několikrát již vyhrožoval sebevraždou. Přesnou příčinu výbuchu zatím policie nezná, podle jedné z vyšetřovacích verzí by se ale mohlo jednat o úmyslný čin. Policisté totiž na místě našli přeřezanou gumovou hadici od plynového sporáku a nedaleko ní nůž. Policie případ vyšetřuje jako podezření z trestného činu obecného ohrožení. Pokud by šlo o čin z nedbalosti, hrozí pachateli až roční vězení, v případě úmyslného ohrožení pak tři až osm let. Vyšetřovatel odhadl škodu předběžně na milion korun.

Policie zatkla mladíka, který zřejmě v Kladně přejel dívku

Policie v úterý zatkla na ruzyňském letišti jednadvacetiletého mladíka, který je podezřelý, že minulý týden zabil na přechodu v Kladně čtrnáctiletou dívku. Kladenská policie odpoledne muže obvinila z ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci. Obviněný řidič z Anglie přicestoval dobrovolně pravidelnou linkou bez doprovodu policie. Podle policejní mluvčí Jany Šteinerové se mladík v současné době nachází v policejní cele. Nehoda se stala ve čtvrtek kolem 14:50 ve Vítězné ulici poblíž čerpací stanice Shell. Dívka přecházela silnici v místě přechodu pro chodce spolu s kamarádkou, jež vyvázla bez zranění. Řidič, David Skalkoš, jenž z místa nehody ujel, později odletěl do Velké Británie. Český státní zástupce vydal 29. prosince souhlas s jeho zadržením a do pátrání se zapojila britská policie.

V Rakousku zadržen Čech podezřelý z ilegálního převáděčství

Rakouská policie zadržela v pátek 29. prosince v Grosspertholzu v okresu Gmünd Čecha, který ve svém voze údajně ilegálně převážel čtyři Ukrajinky. S odvoláním na dolnorakouské policejní ředitelství o tom informovala agentura APA. Devětadvacetiletý Čech byl převezen do soudní věznice v Kremži, zatímco Ukrajinky byly vypovězeny zpět do Česka. Převáděčství je poměrně časté porušení zákonů, kterého se vůči Rakousku dopouštějí jak Češi, tak Slováci. Převáděnými jsou převážně osoby z asijských zemí a republik bývalého Sovětského svazu, které se kvůli lepšímu živobytí snaží dostat na západ Evropy.

Čech byl v Nizozemsku odsouzen za přestupky, údajně tam nebyl

Český občan Rudolf Havlík byl v Nizozemsku odsouzen za 122 dopravních přestupků, kterých se údajně dopustil v uplynulých pěti letech. Soud mu uložil pokutu 13 000 eur nebo ho chtěl poslat na 2,5 roku do vězení. Muž ale tvrdí, že v té době v Nizozemsku vůbec nebyl. Na záznamech o údajných přestupcích je jen datum Havlíkova narození, není na něm ani celé jeho jméno, ani číslo občanského či řidičského průkazu nebo pasu. Podle českého ministerstva zahraniční je možné, že se v jeho případě stal justiční omyl. České velvyslanectví v Nizozemsku tvrdí, že nemohlo nic dělat, neboť jde o záležitost nizozemského právního systému. Muž chce, aby nizozemská policie zjistila, kdo pod jeho jménem spáchal přestupky, a aby soud jeho případ znovu projednal. "Je samozřejmě možné, že se stal justiční omyl. V posledních měsících se ale podobné ojedinělé případy staly i Němcům a Irům," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

V Rajhradu vystaví spisy teologa, který pojmenoval Tři krále

Památník písemnictví v Rajhradu na Brněnsku připravil při příležitosti svátku Tří králů výstavu starobylých spisů Petra Comestora. Francouzský teolog žijící ve 12. století ve své biblické historii poprvé uvedl jména tří mudrců Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří se klaněli narozenému Jezulátku. Do té doby byli v oficiální církevní tradici bezejmenní. Rajhradští historici představí veřejnosti jeden kompletní rukopis a jednu část Comestorova výkladu církevních dějin Historia scholastica. Opisy knih pocházejí ze 14. století. Oba vzácné latinské manuskripty jsou součástí knihovny rajhradského benediktinského opatství, již nyní památník písemnictví spravuje. Třetím exponátem bude unikátní zlomek rukopisu z konce 13. století, který nedávno objevili pracovníci Státního okresního archivu Brno-venkov na půdě fary v Modřicích na Brněnsku. Zlomek byl podle historičky Jindry Pavelkové součástí vazby knihy účtů z let 1610 až 1685.

Neumannová doběhla v Oberstdorfu čtvrtá

Počtvrté za sebou marně útočila v distančních závodech běžkyň na lyžích Kateřina Neumannová na stupně vítězů a skončila těsně pod nimi. V úterním skiatlonu v rámci nového seriálu Tour de Ski doběhla stříbrná olympijská medailistka z této disciplíny na čtvrtém místě. Stejně se umístila před koncem roku ve Finsku a ve Francii, mezitím byla ještě v Itálii pátá. Z vítězství se radovala Norka Kristin Steiraová.Na 16. příčce doběhla Kamila Rajdlová. Ve středu bude seriál pokračovat v Obertsdorfu desítkou klasicky. Po zrušení závodů v Novém Městě na Moravě je Tour de Ski šestidílné a dotované částkou 750.000 švýcarských franků. Vítěze Tour určí po vzoru cyklistických závodů součet časů ze všech etap. Body do Světového poháru se budou rozdávat až v neděli po finále ve Val di Fiemme. Elitní třicítka získá čtyřnásobek bodů udělovaných za jeden díl SP, tedy vítěz 400 bodů.

Sáblíková se na ME bude připravovat v italském Collalbu

Skupinka českých rychlobruslařů v čele s Martinou Sáblíkovou se v úterý po poledni vydala pod vedením trenéra Petra Nováka za přípravou do italského Collalba. Ve dnech 12. do 14. ledna se tu uskuteční mistrovství Evropy ve víceboji. V dějišti prvního vrcholu sezony budou trénovat i Andrea Jirků, Milan Sáblík a náhradník Pavel Kulma. V Collalbu se čeští rychlobruslaři připravovali už v prosinci a vrátili se domů až těsně před vánočními svátky. V této sezoně už Sáblíková dvakrát dosáhla na třetí místo v závodech Světového poháru. Začátkem listopadu obsadila bronzový stupínek v nizozemském Heerenveenu v závodě na tři kilometry a výsledek zopakovala o dva týdny později v závodě na 5000 metrů v Moskvě. V Collalbu bude obhajovat loňské celkové čtvrté místo.

Počasí:

Ve středu bude oblačno, místy přeháňky, nad 500 metrů nad mořem sněhové. Teploty 2 až 6 stupňů, na horách kolem -1.