Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Novým předsedou KDU-ČSL je senátor Čunek

Novým předsedou KDU-ČSL se stal senátor a vsetínský starosta Jiří Čunek. Delegáti mimořádného sjezdu v Brně mu dali 182 hlasů z 312, za jeho mandátem tedy stojí 58 procent hlasujících. Starosta Vsetína, který se stal známým vystěhováním romských neplatičů z centra města, porazil ve volbě poslankyni Vlastu Parkanovou (získala 82 hlasů), senátora Adofa Jílka (25 hlasů) a bývalého poslance Jiřího Karase (11 hlasů). Čunek nahradí v čele lidovců Miroslava Kalouska. Parkanovou jmenoval po zvolení mezi těmi, které chce v předsednictvu. Za prvního místopředsedu by si Čunek přál Romana Línka, za další zástupce Parkanovou, Jiřího Carbola, Stanislava Juránka a Mariána Hoška. Zopakoval, že pokud bude do vedení zvolen někdo z bývalých místopředsedů, bude muset odstoupit. "Doufám, že jste mě dobře pochopili, budu s těmito lidmi dál spolupracovat," konstatoval s tím, že například Kalousek je nejlepší makroekonom sněmovny.

Delegáti vyhověli Čunkovu přání, když prvním místopředsedou KDU-ČSL zvolili Romana Línka. Náměstek hejtmana Pardubického kraje získal hlasy 194 z 308 delegátů brněnského sjezdu lidovců. Porazil jediného soupeře Karla Turečka, pro kterého hlasovalo 99 delegátů. Řadovou místopředsedkyní KDU-ČSL se pak stala Vlasta Parkanová. Dalšími místopředsedy se pak stali jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, zástupce pražských lidovců Marián Hošek a David Macek z Brna. Juránka a Hoška si do svého týmu přál nový předseda Čunek. Delegáti nesplnili jen jeho doporučení, aby v nejužším vedení byl Jiří Carbol. Místo něj zvolili Macka.

Oficiální oznámení o Čunkově zvolení ocenila většina delegátů v sále bouřlivým potleskem vestoje. Velmi chladně naopak reagovali dosavadní úřadující šéf strany Jan Kasal, Parkanová nebo místopředseda Senátu Petr Pithart. Parkanová později řekla, že necítí hořkost a s novým předsedou je připravena spolupracovat. Ihned po zvolení Čunek vyslechl kritiku, když jedna z delegátek v diskusi popsala způsob, jakým vystěhoval Romy. Už ráno proti němu před budovou, kde se lidovci sešli, protestovala skupina romských aktivistů.

Kontroverzní starosta a od podzimu i senátor byl favoritem volby. Mandát získal už v prvním kole. Členy bývalého vedení viní z toho, že v létě nezabránili Kalouskovi vyjednávat se socialisty o vládě podporované komunisty. V jednáních o vládě chce nový předseda lidové strany podporovat vznik kabinetu, který se nebude muset opírat o přeběhlíky. V případě, že tato varianta padne, povede Čunek stranu v opozici. Delegátům řekl, že se jí nebojí. Program strany měnit nechce.

Čunkovo zvolení je pro politiky vesměs dobrá zpráva

Představitelé parlamentních stran označili zvolení vsetínského starosty a senátora Jiřího Čunka do čela KDU-ČSL většinou za dobrou zprávu. Zatím si ale netroufají odhadnout, jak se s novým předsedou politika lidovců změní.

Podle prvního místopředsedy ODS Pavla Béma Čunek představuje většinový názor v KDU-ČSL. "Já osobně ten krok vítám," řekl ČTK Bém. Očekává, že se vyjednávací pozice lidovců o vládě pod Čunkovým vedením dramaticky nezmění a KDU-ČSL bude s ODS debatovat o proreformním kabinetu. "Není náhodou, že pan Čunek byl dovolen vedením KDU-ČSL do nejužšího vyjednávacího týmu, což bylo jakousi předzvěstí dnešní volby," uvedl v sobotu Bém. Čunek na sjezdu řekl, že bude podporovat vznik kabinetu, který se nebude muset opírat o přeběhlíky. V případě, že tato varianta padne, povede stranu v opozici. Vláda ODS, KDU-ČSL a zelených by se musela opírat o hlasy části poslanců ČSSD. Bém jí sice dává přednost před možnou vládou občanských a sociálních demokratů s lidovci, ale tuto variantu nevylučuje.

Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha je Čunkovo zvolení dobrou zprávou hlavně pro lidovce, kteří se tak mohou dostat z určitého útlumu. "Pro nás bude zajímavé, jaká bude skutečně reálná politika pana Čunka jako předsedy, a kam povede stranu i ve vztahu k politice sociální demokracie," řekl ČTK. Zda a případně jak se změní politika lidovců, je podle Škromacha těžké odhadnout. Místopředseda ČSSD je stoprocentně přesvědčen o tom, že volba nového předsedy ovlivní jednání o vládě, protože KDU-ČSL bude rozhodovat, jaký kabinet vznikne. "A to si myslím, že bude klíčové pro jednání příští týden," uvedl Škromach. Oprášená trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených je pro ČSSD neakceptovatelná, připomněl.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by se strana pod Čunkovým vedením mohla posunout víc ke středu. Měla by tak na politické scéně působit jako "svorník", ne jako strana, která společnost rozděluje, uvedl Filip. Podle Filipa by lidovci s Čunkem v čele mohli také ustoupit od své přísné antikomunistické linie. "Jiří Čunek podle mého názoru ví, že na komunální úrovni spolupracují všechny strany. Toto poznání může přispět k tomu, že přestane ten až příliš radikální antikomunismus uvnitř KDU-ČSL," řekl ČTK Filip. Jednání o vládě budou podle něj záviset i na tom, zda nový lidovecký předseda změní svůj vyjednávací tým a jak rychle "zvládne přestup z politiky komunální do centrální".

Podle místopředsedkyně zelených Dany Kuchtové dali lidovci Čunkovým zvolením najevo, že se chtějí od bývalého vedení strany odpoutat. Pozitivně zhodnotila fakt, že Čunek nebyl na rozdíl od jiných lidovců proti tomu, aby se do jednání o vládě zapojili i zelení. Pro Stranu zelených ale dál zůstává problémem vystěhování Romů ze Vsetína. O něm a o postoji lidovců k menšinách chtějí s novými představiteli KDU-ČSL ještě diskutovat. Za dobrou zprávu naopak Kuchtová označila to, že volba předsedy ukázala, že "ultrakonzervativní proud ztratil ve straně podporu". Jeho představitel Jiří Karas, který je odpůrcem potratů či registrovaného partnerství homosexuálů, v souboji o předsednické křeslo propadl.

Pravicoví radikálové demonstrovali v Orlové

Téměř 90 pravicových radikálů ze skupiny Národní korporativismus v sobotu v Orlové demonstrovalo za svobodu slova. Předem ohlášený pochod městem vyvrcholil před 17:00 u místní radnice několika projevy, poté se dav v klidu rozešel. Akce proběhla v klidu a policisté nemuseli zasahovat, řekl ČTK mluvčí ostravské policie Milan Klézl. Na náměstí, kde se kromě demonstrantů shromáždili i další přihlížející, požadovali řečníci ve svých vystoupeních především svobodný přístup do médií a tvrdší postup státu vůči narkomanům, Romům a levicovým stranám. Akci monitorovalo několik desítek policistů včetně šesti členů antikonfliktního týmu, který byl v přímém spojení s organizátory. Tým má za úkol předcházet problémům a případně je řešit bez nutnosti zásahu ozbrojených složek. Podle policie se akce zúčastnili mladí lidé z celé severní Moravy. Národní korporativismus je podle pořadatelů akce nacionalistická vlastenecká organizace, která má své příznivce po celé republice. Nelíbí se jim například údajné zvýhodňování Romů.¨

Firmy z jihu Moravy dávají do vědy to, co stát a školy dohromady

Jihomoravské firmy investují do vědy a výzkumu zhruba stejně jako školy a stát dohromady. Celkové loňské investice přesáhly 4,65 miliardy korun. Zatímco státní instituce dávají méně než v roce 2001, podíl škol a podnikatelů roste, uvádí Český statistický úřad. V letech 2001 až 2005 šlo v kraji do vědy a výzkumu 18,3 miliardy. V odvětví loni pracovalo 9600 lidí. V některých oborech patří místní firmy ke světové špičce, tvrdí odborníci.

Jih Moravy by se měl stát jedním z nejinovativnějších regionů v Evropské unii, tvrdí krajský úřad i Jihomoravské inovační centrum (JIC), které spravuje takzvaný Podnikatelský inkubátor. V přepočtu výdajů na vědu a výzkum na jednoho obyvatele je kraj s 4117 Kč až třetí za Prahou (13.464 Kč) a středními Čechami (7.443 Kč). Přesto tam v poslední době vznikla řada firem, které investují nemalé peníze. "Jedná se hlavně o inovativní podniky. Ty potřebují neustále investovat, aby se udržely na špičce ve svém oboru," řekl mluvčí JIC Vladimír Kuchař. Připomněl, že současný podnikatelský inkubátor brzy doplní další dva jemu podobné, tedy s výhodnějšími podmínkami než na běžném trhu. "Peníze, které společnosti ušetří, většinou investují právě do výzkumu a vývoje," dodal.

V Jaroměři na Náchodsku se konala tryzna za ruské vojáky

Metropolita pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, pražský arcibiskup Kryštof, a metropolita voroněžský a bogoljubovský Sergij v sobotu sloužili na vojenském hřbitově v Jaroměři - Josefově na Náchodsku tryznu na památku ruských zajatců, jichž tam za první světové války bylo pohřbeno asi 1500. Oslava se uskutečnila k 90. výročí památníku Padlým za vlast, který vytvořil sochař Nikolaj Suškin, praporčík ruské armády. Pomník připomíná, že v pevnosti Josefov byl během 1. světové války zřízen ruský zajatecký tábor; prošlo jím na 100.000 vojáků a důstojníků, občanů ruského impéria. "Letos jsme tuto akci pořádali poprvé, ale chtěli bychom, aby se konala každý rok," řekla ČTK organizátorka pietního aktu Natalia Sudljanková, původem z Běloruska.

Účastníci slavnosti také uctili památku obyvatel Jaroměře, kteří pomáhali ruským zajatcům a tajně jim předávali jídlo, léky a oblečení. Hnutí pomoci Rusům mělo mezi obyvateli Jaroměře masovou podporu. Když v roce 1917 zahájilo rakouské velení tábora proti místním obyvatelům trestní proces za vlastizradu, bylo obviněno 27 občanů Jaroměře a Josefova. Duchovní vůdce hnutí pomoci Rusům, impresário Karel Kracík z Josefova, vydal před svou smrtí v roce 1930 knihu vzpomínek. Byla pak přeložena do ruštiny.

V Mníšku se otevřel vánoční trh, prodávalo se i za knoflíky

V Mníšku pod Brdy se v sobotu nakupovalo za knoflíky. Ne obyčejné, ale moduritové, které vyrobily zdejší děti. Na vánočním trhu za ně prodávaly své výrobky. Výtěžek se jim vrátí v podobě příspěvků na zájmovou činnost, řekla ČTK za pořadatele Jana Digrinová ze správy mníšeckého zámku. "Knoflíkový trh" se konal už potřetí a zapojily se do něj nejen všechny mníšecké školy, ale i zájmové kroužky a sdružení. Děti to viditelně bavilo. Postávaly před stolky s adventními věnci, svíčkami, vánočními ozdobami, keramikou i batikovanými šátky. "Pojďte k nám nakoupit!," provolávaly stejně jako kdysi jejich předchůdci na staročeských trzích. Ke stánkům se jim díky bezprostřední atmosféře podařilo přilákat desítky návštěvníků. Na trhu děti vystoupily i se svým předvánočním programem. Zpívaly koledy a tancovaly. Součástí programu byl i živý betlém, který v jeskyni u kostelní zdi připravili členové spolku Rorejs. Odpoledne se program přesunul za zdi mníšeckého zámku. Ten se veřejnosti otevřel poprvé ve své historii letos v červenci. V prvním patře je stálá expozice věnovaná životu drobné šlechty v období první republiky. Návštěvníci si mohou prohlédnout osm pokojů, jídelny, knihovny, vstupní schodiště a kapli sv. Serváce.

Ve Státní opeře budou vyhlášeni vítězové ankety Český slavík

Ve 20. hodin pražského času začíná v pražské Státní opeře vyhlášení vítězů ankety o nejpopulárnějšího zpěváka, zpěvačku a hudební skupinu Český slavík. Hlasy hudebníkům letos poslalo podle pořadatelů bezmála 154.000 diváků.

Šanci na vítězství v kategorii zpěváků mají Dan Bárta, Petr Bende, Karel Gott, Petr Kolář, Daniel Landa a Jaromír Nohavica. Mezi zpěvačkami se do nejlepší šestky probojovaly Lucie Bílá, Lenka Dusilová, Aneta Langerová, Helena Vondráčková, Lucie Vondráčková a Helena Zeťová. Českým slavíkem v kategorii skupin se může stát Čechomor, Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof či Olympic.

Kapela Kryštof zakončí pražským koncertem úspěšné turné

Ostravská kapela Kryštof zakončí sobotním koncertem v pražské T-Mobile Aréně úspěšné celorepublikové turné po velkých halách. V rámci 11 vystoupení v největších českých městech skupina představila své poslední studiové album Rubikon, za které již po třech týdnech od jeho vydání dostala zlatou desku. Při koncertní derniéře v Praze ale kapela v čele se zpěvákem, hercem a moderátorem Richardem Krajčem převezme již platinovou desku. Závěr turné Kryštofů ozdobí i jejich charitativní příspěvek, který se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. "Nadačnímu fondu Plaváček, který je zaměřen na hledání a podporu nadaných dětí v dětských domovech, poputují peníze, které skupina vyhrála u sázkové kanceláře Tipsport v individuálních sázkách. Kolik přesně to bude, to se rozhodne až po koncertu v Praze. Jeho návštěvnosti se totiž týká jedna ze čtyř sázek, kterou kapela uzavřela," sdělila ČTK Jana Piknová z pořádající agentury Key production.

V Horáckém divadle měl premiéru příběh tanečnice Duncanové

Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu na své velké scéně uvedlo premiérové představení hry Martina Shermana Když tančila. V dramaturgii Marie Procházkové hru se souborem nastudoval hostující režisér Jiří Seydler. Hlavní roli tanečnice Isadory Duncanové ztvárnila Anna Bazgerová, v roli básníka Sergeje Jesenina se představil František Mitáš. Hra, jejíž děj se odehrává v Paříži roku 1923, zachycuje jeden den na sklonku života osobité americké tanečnice. Duncanová je krátce vdaná za ruského básníka Sergeje Jesenina mladšího o 17 let. Jesenin umí pouze rusky, zatímco Duncanová nikoli. "Z toho plyne jistý komický rámec hry. Na jevišti se hraje v sedmi jazycích, s herci pracovalo několik jazykových poradců," uvedl Seydler. Přes komické situace se v příběhu koncentruje tragický osud Duncanové plný nešťastných vztahů, nepochopení a hledání tanečního výrazu.

Uvedení Shermanovy hry podle Procházkové sleduje počínající dramaturgickou linii divadla zabývající se postavením umělce ve společnosti. Horácké divadlo ji zahájilo loni uvedením hry Spor o největšího z Pierotů o francouzském mimovi českého původu Janu Kašparu Deburau. Shermanova hra, která je třetí premiérou současné sezony v Horáckém divadle, měla českou premiéru v roce 1995 v Opavě, hrála se i v Českých Budějovicích a Divadle Bez zábradlí.

Soubor Horáckého divadla souběžně připravil komponovaný večer z tvorby Antona Pavloviče Čechova nazvaný Play Čechov, které bude uvádět na malé scéně. Diváci uvidí monolog O škodlivosti tabáku v překladu Vincence Červinky a jednoaktovku Výročí, kterou přeložili Zuzana Jindrová a Petr Palouš. Premiéra představení s písničkami a tancem se uskuteční v pondělí 11. prosince.

Krátce ze sportu

Stříbrnou medaili vybojoval český reprezentant Zdeněk Štybar na evropském šampionátu cyklokrosařů. Na okruhu v nizozemském Huijbergenu jej v sobotu předstihl pouze Belgičan Niels Albert, který projel cílem s náskokem 26 sekund.

Česká lyžařka Klára Křížová obsadila v kanadském Lake Louise druhé místo ve sjezdu v seriálu Nor-Am Cup, který je americkou obdobou Evropského poháru. Sedmnáctiletá dcera bronzové olympijské medailistky ze Sarajeva Olgy Charvátové-Křížové podlehla v tradičním dějišti Světových pohárů jen domácí Britt Janykové. Za šestadvacetiletou Kanaďankou, která už dvakrát dojela pátá v závodech Světového poháru, zaostala Křížová o 56 setin sekundy.

Plavkyně Petra Klosová obsadila poslední, osmé místo ve finále polohové stovky na mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Dvacetiletá česká reprezentantka v Helsinkách nevylepšila čas z pátečního semifinále, který ji mezi nejlepší dostal, a na vítěznou domácí závodnici Hannu-Mariu Seppalaovou ztratila více než dvě vteřiny.

Vlastní český rekord z dopoledních rozplaveb v polohovém závodě na 100 metrů v semifinále vylepšil Tomáš Fučík. Časem 54,98 sekundy poprvé v kariéře pokořil hranici 55 vteřin, ale stačilo to jen na desáté místo a do finále nepostoupil. To se nepodařilo ani Martině Moravčíkové, která v semifinále na prsařské stovce skončila patnáctá.

Akrobatickému skokanu Aleši Valentovi nevyšel první závod Světového poháru v Číně. Olympijský vítěz ze Salt Lake City po zcela nevydařeném dopadu po trojném saltu se čtyřmi vruty obsadil v úvodním podniku nové sezony v čínském Ťi-linu pětadvacátou pozici, horší byli pouze tři lyžaři.

Výsledky 32. kola hokejové extraligy

Slavia Praha - Oceláři Třinec 8:1 (0:0, 4:0, 4:1)

Moeller Pardubice - Sparta Praha 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)

Chemopetrol Litvínov - Lasselsberger Plzeň 2:5 (0:3, 0:1, 2:1)

Rabat Kladno - Hamé Zlín 7:4 (3:2, 2:1, 2:1)

Vsetínská hokejová - Mountfield Č. Budějovice 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Vítkovice Steel - Energie Karlovy Vary 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Počasí v České republice

V noci bude převážně zataženo s občasným deštěm, v Čechách má na horách sněžit. Teploty klesnou na 6 až 2 stupně Celsia.

V neděli čekáme oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, na horách sníh. Odpoledne a večer se bude v Čechách vyjasňovat. Teploty vystoupí k sedmi stupňům Celsia, na horách bude kolem nuly.