Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Klaus neudělí milost manažerům vyšetřovaným v kauze IPB

Prezident Václav Klaus nevyhoví vládě a neudělí milost manažerům vyšetřovaným v souvislosti s kauzou banky IPB, v níž měla podíl japonská Nomura. Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas. Klaus se nedomnívá, že by šlo o takový veřejný zájem, aby měl milost udělit. Premiér Mirek Topolánek rozhodnutí hlavy státu respektuje. Žádost o milost podle něj nebyla součástí dohody s Nomurou, na smíru se tedy nic nemění. Dohodu s Nomurou uzavřelo Česko ve středu. Obě strany se dohodly, že ukončí arbitráže o desítky miliard korun kvůli zkrachovalé IPB. ČR by rovněž měla zajistit zastavení všech sporů s Nomurou. Smlouva předpokládá, že se k dohodě připojí i ČSOB, jež zkrachovalou IPB převzala za symbolickou korunu. Vláda v rámci urovnání sporu uložila ministru financí, aby jejím jménem požádal prezidenta o udělení milosti vyšetřovaným zástupcům Nomury v čele s Randallem Dillardem a Davidem Thirskem. Žádost o milost vyvolala nesouhlasné reakce politiků i právnické veřejnosti. Proti milosti se postavila mimo jiné ČSSD, která Klause přímo vyzvala, aby ji neuděloval. Mluvčí Nomury Jiří Hrabovský v souvislosti s prezidentovými slovy ale poznamenal, že Nomura od samého začátku upozorňovala, že trestní stíhání jejích zaměstnanců bylo účelové a politicky motivované s cílem vylepšit pozici státu v arbitrážích.

Exstarosta Budišova Péťa byl propuštěn z vazby

Bývalý starosta Budišova u Třebíče Ladislav Péťa, který je spolu s dalšími lidmi stíhán za podvodné čerpání peněz z evropských fondů, byl propuštěn z vazby. Rozhodlo o tom státní zastupitelství, podle kterého již pominuly vazební důvody. V pondělí o tom informovala Česká televize. Podle policistů Péťa spolu s dalšími obviněnými nadhodnotili cenu rekonstrukce zámku v Budišově, na kterou žádali peníze z evropských fondů a státního rozpočtu. Pokud by peníze získali, mohli by si prý rozdělit zhruba 30 milionů korun.

Muž obviněný z vražd v havlíčkobrodské nemocnici je ve vazbě

Třicetiletý bývalý zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě, kterého policie obvinila z vraždy sedmi pacientů a z pokusu o vraždy dalších deseti, skončil ve vazební věznici. O uvalení vazby v neděli rozhodl Okresní soud v Hradci Králové. Podle policistů jde o jeden z nejzávažnějších případů české kriminalistiky. Třicetiletý muž, podle médií Petr Zelenka, skončil ve vazební věznici v Hradci Králové. Pachatel se podle policie trestných činů údajně dopustil od letošního května do září na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO). Oběti usmrtil nepovoleným podáním léku na ředění krve heparin, který nemocným způsobil masivní krvácení. Své oběti si vybíral náhodně. Muž se k činu přiznal, podle policie je však motiv jeho jednání nejasný. "Bude záležet na vyjádření znalců z oboru psychologie a psychiatrie," uvedl vyšetřovatel případu Milan Jušta. Podle detektivů nebyla motivem eutanazie ani majetkový prospěch. Detektivové budou dál prověřovat, zda obětí nemůže být více. Policie již v neděli oznámila, že další informace k případu uvolní až 11. prosince. V případě prokázání viny pachateli hrozí až doživotní vězení.

Jihlavská nemocnice ujišťuje, že zde nebyla žádná záhadná úmrtí

Vedení jihlavské nemocnice v tiskovém prohlášení ujišťuje pacienty i veřejnost, že v posledním měsíci, kdy v ní byl zaměstnán muž obviněný ze sedminásobné vraždy v havlíčkobrodské nemocnici, nezjistili odborníci žádné úmrtí způsobené podáním nadměrné dávky léku heparin. Neobvyklé úmrtí podle jihlavských lékařů nenastalo jak na chirurgii, kde pracoval, tak ani v celé nemocnici. V úzké spolupráci s kriminalisty bude nyní toto předběžné zjištění ověřeno.

Julínek: Mnohé nemocnice v Česku nemají bezpečnostní audity

Mnohé nemocnice v Česku nepodstoupily bezpečnostní audity. Nemají tak prověřený postup manipulace s nebezpečnými léčivy, látkami a jedy či tlakovými lahvemi. Uvedl to ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v souvislosti s případem vražd sedmi pacientů a pokusu vraždy dalších deseti v havlíčkobrodské nemocnici, za něž policie obvinila bývalého zaměstnance. Julínek pochybuje o tom, že by havlíčkobrodská nemocnice toto přezkoušení měla. Podle ministra akreditaci, která stanoví a prověří postup i organizaci práce, získaly dvě nemocnice. Ministerstvo se nyní chystá posoudit situaci a zjistit, zda zneužití léčiv a dalších látek neumožňují "systémové důvody", které by mohly případům podobným havlíčkobrodskému nahrávat. Kvůli kauze se Julínek chystá ve středu sejít s ministrem vnitra. V pátek pak chce situaci probrat s ředitelem nemocnice v Havlíčkově Brodě, primářem ARO a vedením kraje.

Za zadržením českého letadla v Turkmenistánu bylo prý nedorozumění

Nedorozumění ve vzájemné komunikaci bylo příčinou incidentu, při kterém bylo v Turkmenistánu zadrženo české letadlo s vojenskou delegací letící z Afghánistánu. V pondělí se na tom v Bruselu shodli český ministr zahraničí Alexandr Vondra a šéf turkmenské delegace při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Esen Ajdogdjev. Oba diplomaté se sešli na okraj ministerské schůzky OBSE v Bruselu. Podle Vondry turkmenský představitel zdůraznil, že jeho země má zájem na přátelských vztazích s ČR. Turkmenský představitel, který o celé věci jednal s turkmenským ministrem zahraničí, dal jasně najevo, že i Turkmenistán má "zájem na dalším rozvoji spolupráce a přátelských a konstruktivní vztahů". Speciál, kterým se vracela česká vojenská delegace z Afghánistánu, byl v sobotu na 14 hodin zadržen na letišti v turkmenském Ašgabatu, údajně kvůli ozbrojené ochrance na palubě. Podle českého velvyslance v Moskvě Miroslava Kostelky za zmatky může turkmenská strana. Turkmenský vojenský přidělenec podle něj poslal informaci o zákazu mezipřistání českého letounu na faxové číslo, které není nepřetržitě kontrolováno, a neupozornil na to telefonicky.

Česká diplomacie znepokojena blokádou Temelína

Česká diplomacie v pondělí oficiálně vyjádřila znepokojení nad nedělní několikahodinovou blokádou česko-rakouského hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště. Na hranicích demonstrovali rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Přechod zatarasily traktory po dobu šesti hodin, což byla nejdelší blokáda hranic za posledních šest let. Hodinu byl kvůli protestu uzavřen i přechod mezi dolnorakouským Gmündem a Českými Velenicemi. Česká diplomacie s blokádami nesouhlasí, podle ní porušují základní evropské svobody, volný pohyb osob a zboží. Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar si proto pozval rakouskou velvyslankyni Margot Klestilovou-Löfflerovou do Černínského paláce. Česká republika podle něj požaduje zabezpečení průjezdnosti silnice na přechodu. "Zdůraznil, že sice nezpochybňujeme právo rakouských organizátorů pořádat demonstrace, nicméně požadujeme zabezpečení průjezdnosti hranic," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Zaorálek: Konference o Iráku se neuskuteční ve sněmovně

Konference Pražská výzva pro Irák se v budově Poslanecké sněmovny neuskuteční. V pondělí to v Ostravě oznámil místopředseda dolní komory Lubomír Zaorálek (ČSSD). Proti konání konference ve sněmovně se před několika dny postavila ODS. Zaorálek uvedl, že o vzniklé situaci jednal s organizátory konference a rozhodli se akci přesunout mimo budovu sněmovny. Posune se tak i termín dvoudenní pražské konference, která měla začít 9. prosince. "V parlamentu jsou doma všechny strany a pokud některá z nich, ať už z jakýchkoliv důvodů nesouhlasí s nějakou akcí, tak mi nepřipadá správné...takovou akci na truc konat," doplnil Zaorálek, který nad konferencí převzal záštitu. Podle České televize mají být mezi hosty setkání stoupenci svrženého diktátora Saddáma Husajna. Organizátoři na redaktora ČT podali trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.

MD: Kapsch by mohl zahájit testování mýtného příští týden

Společnost Kapsch by mohla zahájit zkrácený pilotní provoz výběru elektronického mýtného pro kamiony příští týden. Musí ale dodat veškeré chybějící dokumenty a žádosti a zavázat se k převzetí rizik ze zkráceného testování mýtného systému. Řekl to vrchní ředitel sekce infrastruktury ministerstva dopravy Jiří Hodač. Ministerstvo podle něj není ochotno akceptovat stavbu, která vykazuje právní vady. Doplnil, že v současnosti již nelze vydat dálniční známky, které by v případě pozdějšího spuštění systému provoz kamionů zpoplatnily. Kapsch již deklaroval, že je na pilotní provoz technicky připraven. Podle vyjádření ředitele Kapsch ČR Karla Feixe firma dokáže přistoupit na zkrácení pilotního projektu. Pokud bude možné tuto část spustit do 8. prosince, bude podle něj systém od 1. ledna fungovat. Podle smlouvy se státem měl Kapsch spustit pilotní provoz mýtného systému 1. prosince. Ministerstvo dopravy však testování nepovolilo. Největším problémem je podle úřadu to, že Kapsch postavil mýtné brány jinde, než měl povolení. Firma také nedodala dokumenty prokazující bezchybnou činnost systému a žádosti o umístění dieselových agregátů jako náhradního zdroje napájení mýtných bran. Mýtné by měly od 1. ledna 2007 platit kamiony nad 12 tun na dálnicích a rychlostních komunikacích. Druhá fáze počítá se zavedením mýta na 1198 km vybraných silnic 1. třídy do poloviny příštího roku.

Armáda ukončila první část reformy; desetina vojákům může do misí

Česká armáda ukončila první část reformy, která začala před čtyřmi lety. Prezident Václav Klaus v pondělí v úvodu velitelského shromáždění v Míčovně Pražského hradu převzal od náčelníka generálního štábu Pavla Štefky hlášení o tom, že vojsko ke konci roku dosáhne takzvaných počátečních operačních schopností. To znamená, že od ledna bude 3000 českých vojáků, tedy zhruba desetina celkového počtu příslušníků armády, připraveno vyrazit do mezinárodních misí. Podle náčelníka generálního štábu Štefky bude další fáze reformy spočívat zejména v dovybavení jednotek a proškolení vojáků. Na konci příštího roku by měla být utvořena další skupina pro využití v mezinárodních operacích a její základ by měla tvořit 7. mechanizovaná brigáda v Hranicích. Takzvané cílové operační schopnosti by mělo vojsko dosáhnout podle současných plánů v roce 2012. Dosažení operačních schopností souvisí mimo jiné s členstvím Česka v Severoatlantické alianci. Česko se v rámci NATO zavázalo vybudovat pro počáteční operační schopnosti jednotku na úrovni brigády, která může být vyslána k řešení konfliktních a nebezpečných situací kdekoliv na světě. Jádrem útvarů, které letos splní standardy NATO, bude 4. brigáda rychlého nasazení, tedy žatecký 41. a táborský 42. mechanizovaný prapor a chrudimský 43. výsadkový prapor.

Soud vrátil k ÚOHS tendr na pražské tramvaje za 17 miliard Kč

Tendr pražského dopravního podniku na dodávku 250 nízkopodlažních tramvají bude znovu zkoumat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Letos platnost výběrového řízení k zakázce za více než 17 miliard korun potvrdil. Brněnský krajský soud však vrátil případ úřadu zpět, a vyhověl tak žalobě jednoho z neúspěšných uchazečů. ÚOHS může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Zakázku na vývoj třicetimetrové nízkopodlažní tramvaje s otočným podvozkem a následnou dodávku 250 kusů získala Škoda Transportation loni. Firma podle výběrové komise jako jediná podala kompletní nabídku. Proti tomu se ale ohradil neúspěšný uchazeč, společnost Inekon. Inekon tvrdil, že dopravní podnik nenechal dostatečnou lhůtu pro podání nabídek. To úřad odmítl s tím, že zákonnou lhůtu 52 dnů podnik ještě prodloužil. Inekon však viděl za rychlostí Škody její zvýhodnění oproti ostatním uchazečům. Zástupci neúspěšné firmy se navíc obávali, že by se ze Škody díky miliardové zakázce mohl stát dominant na českém trhu, měla by prý až šedesátiprocentní podíl.

ČEZ postaví elektrárnu v Bosně

Společnost ČEZ bude v bosenské lokalitě Gacko investovat asi 1,5 miliardy eur (42 miliard korun) do výstavby nové uhelné elektrárny a rozvoje přilehlého dolu. Smlouvu o tom v pondělí podepsali premiér Republiky srbské Milorad Dodik a generální ředitel ČEZ Martin Roman. Elektrárna by měla mít výkon 600 až 700 MW. Podle Romana se jedná o dosud největší zahraniční investici české firmy, stejně jako o dosud největší přímou zahraniční investici směřující do Republiky srbské v Bosně a Hercegovině vůbec. Projekt je dalším krokem k tomu, aby se ČEZ stal lídrem na trhu s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy. ČEZ, který je nejziskovější tuzemským subjektem, v rámci své zahraniční expanze již uspěl v Bulharsku nákupem tří distribučních společností a elektrárny Varna, v Rumunsku akvizicí majoritního podílu v distribuční společnosti Electrica Oltenia. V letošním roce rozšířily výrobní portfolio skupiny také dvě polské elektrárny Elcho a Skawina.

Siemens chce do září v ČR zaměstnat 1500 nových pracovníků

Skupina Siemens v České republice zvýší do září příštího roku počet zaměstnanců ze současných 16.000 o více než 1500 lidí. Rozšiřování kapacit se týká většiny výrobních závodů po celé zemi. "Uplatnění najdou jak kvalifikované dělnické profese, tak konstruktéři, vývojáři, projektoví manažeři nebo účetní," řekl generální ředitel Siemens ČR Pavel Kafka. V Praze nabídne stovky nových pracovních míst jak účetní centrum, které zpracovává operace pro několik evropských poboček koncernu, tak výrobní závod Siemens Kolejová vozidla. Dalších několik set nových míst vzniká ve společnosti Siemens VDO. Výrobce automobilové techniky a příslušenství, který v ČR vyrábí například součástky do vozů Škoda, ale i Porsche, Lamborghini nebo Rolls-Royce, hledá zaměstnance do závodů v Brandýse nad Labem, Trutnově, Adršpachu a Frenštátě pod Radhoštěm. Ve Frenštátě vzniká nové vývojové a výzkumné centrum firmy. Nové pozice vytvoří také brněnský výrobce turbín, společnost Siemens Industrial Turbines. Zaměstnanci najdou uplatnění i při výrobě elektromotorů v závodech Siemens v Mohelnici a opět ve Frenštátě. Nové příležitosti nabízí i výrobce osvětlovací techniky, společnost OSRAM v Bruntále.

Začal proces v kauze Český dům

U pražského městského soudu začal toto pondělí proces v kauze údajně nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě. Třem někdejším zaměstnancům ministerstva zahraničí, včetně bývalého generálního sekretáře Karla Srby, hrozí pět až 12 let vězení. Podle obžaloby před pěti lety pomocí nevýhodné smlouvy o pronájmu lukrativního objektu ošidili stát o víc než 26 milionů korun. Zmocněnec ministerstva zahraničí žádá, aby soud obžalovaným uložil povinnost tuto škodu nahradit. Stíhaný šéf akciové společnosti Hotel Český dům Stanislav Brei se však brání, že vždy hájil zájmy Českého domu, potažmo ministerstva zahraničí. "V čem byla ta nevýhodnost? Já ji nevidím," prohlásil Brei. Obžalobu odmítají i další dva obvinění - hlavní účetní moskevského komplexu Miroslav Karel a Srba, který tehdejšímu ministru zahraničí Janu Kavanovi připravil smlouvu k podpisu. Kvůli aféře kolem Českého domu Srba v březnu 2001 rezignoval. Státní zástupce Zbyněk Podlipný ale viní Srbu, Breie i Karla z trestných činů zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správně cizího majetku. Podle Breie začaly všechny potíže v roce 1998, kdy v Rusku nastala ekonomická krize a přinesla pokles příjmové části Českého domu, který pokračoval ještě i v roce 2000.

Člověk v tísni vyzývá k zasílání pohlednic politickým vězňům

Člověk v tísni žádá obyvatele České republiky, aby zaslali vánoční či novoroční pohlednici politickým vězňům na Kubě, v Barmě či Bělorusku. Kampaň s mottem "Šťastný nový rok na svobodě" chce nespravedlivě stíhaným vyjádřit podporu a ujistit je, že jejich osud není lidem v zahraničí lhostejný. Potrvá až do poloviny ledna. "Alespoň několik z tisíců nespravedlivě stíhaných jsme zařadili na seznam svých přátel a blízkých a chystáme se jim letos zaslat novoroční přání," sdělil ředitel Oddělení pro lidská práva a demokracii společnosti Člověk v tísni Igor Blaževič. Návod a adresy i medailonky některých vězňů nalezenou zájemci na internetové stránce www.pfdovezeni.cz. Za kritiku vlády Alexandra Lukašenka je podle nevládních organizací v běloruských věznicích dlouhodobě zadržována asi desítka osob, v době konání protivládních demonstrací se jejich počet zvyšuje na stovky. Kubánský režim dlouhodobě vězní přes 300 lidí. Vojenská junta v Barmě zadržuje v často nelidských podmínkách přes 1190 politických vězňů. Kampaň je součástí širších projektů, které v těchto zemích Člověk v tísni organizuje.

Václav Havel dostane ceny Obie, které v době udělení nemohl převzít

Dramatikovi a bývalému českému prezidentovi Václavu Havlovi budou v pondělí v New Yorku předány prestižní divadelní ceny Obie, které v době, kdy mu byly uděleny, nemohl kvůli represím v komunistickém Československu osobně převzít. Ceremoniál se uskuteční na závěr prvního festivalu kompletního Havlova dramatického díla, který se v několika newyorských divadlech konal v uplynulých šesti týdnech. Obie Awards uděluje newyorský časopis The Village Voice za nejlepší dramatické počiny na menších scénách mimo klasická divadla na Broadwayi (takzvaných Off Broadway), které dávají přednost méně formální či alternativní tvorbě pro náročnější diváky. Václav Havel převezme všechna tři ocenění, jimiž ho porota kritiků v uplynulých bezmála čtyřiceti letech poctila. Poprvé Obie vyhrál v roce 1968 za Vyrozumění, ale podle deníku The New York Times nemohl cenu převzít, protože byl v Československu v domácím vězení. Význačný newyorský režisér a producent Joseph Papp ale v roce 1984 ocenění propašoval do Československa a tajně je autorovi předal. V roce 1970 získal Havel Obie za Ztíženou možnost soustředění a v roce 1984 za Vernisáž. Tyto ceny ovšem k tehdejšímu disidentovi ani pozdějšímu prezidentovi nedoputovaly.

Fotbalová Sparta je v čele první ligy

Pondělní výhrou nad Kladnem 2:0 se fotbalisté pražské Sparty vrátili do čela první ligy. Svěřenci trenéra Michala Bílka, který po příchodu na Letnou s týmem v nejvyšší soutěži neprohrál, mají dvoubodový náskok před Slavií. Třetí Liberec má o další bod méně.

Policie obvinila po nedělní rvačce 15 fanoušků Slavie a Baníku

Celkem 15 fanoušků fotbalových klubů Slavie Praha a Baníku Ostrava si vyslechlo obvinění v souvislosti s nedělními výtržnostmi a rvačkami v průběhu prvoligového utkání těchto týmů. Fanoušci Slavie a Baníku se porvali nejméně na dvou místech už před utkáním - nejprve na Smíchově v prostoru metra Anděl a poté ve Vaníčkově ulici v Praze 6. Při smíchovském konfliktu byl jeden z nich zraněn a skončil v nemocnici. Po ošetření i jeho policisté obvinili. Policisté kvůli konfliktům zadrželi celkem 22 lidí, 15 z nich nakonec obvinili z trestných činů výtržnictví a rvačky. Všichni obvinění jsou dále vyšetřováni na svobodě. Po zápase, který slávisté vyhráli 2:1, hlídali policisté trasy odchodu fanoušků ze stadionu a příznivce Baníku doprovázeli k vlaku.

Vedení fotbalistů Mladé Boleslavi podává stížnost na rozhodčí

Vedení Mladé Boleslavi podává po prohře 1:3 v nedělním ligovém utkání se Sigmou Olomouc stížnost komisi rozhodčích Českomoravského fotbalového svazu. Zástupci českého vicemistra jsou nespokojeni s výkony hlavního rozhodčího Jana Jílka a asistenta Drahoslava Handlíře. "Stěžujeme si zejména na situaci, kdy ve 21. minutě rozhodčí Jílek neudělil červenou kartu Martinu Hubníkovi za likvidační faul na obránce Mariana Paláta," řekl sportovní ředitel Mladé Boleslavi Zdeněk Kudela. Středočeský klub si stěžuje také na to, že Jílek ve 37. minutě za stavu 1:0 pro Olomouc neodpískal penaltu za faul na Radima Holuba. "Hrubě svými rozhodnutími ovlivnil průběh zápasu," uvedl Kudela. Sudí Jílek dostal za svůj výkon v Olomouci od delegáta Zdeňka Dudy známku šest na desetibodové stupnici.

Akrobatické Světové poháry v Čechách jsou vážně ohroženy

Závody Světových pohárů v akrobatickém lyžování na českém území jsou vážně ohroženy. Skiareál Špindlerův Mlýn zřejmě neumožní uspořádat 2. až 4. února závod v boulích, potíže tak mohou mít ve stejném termínu i další díly SP v akrobatických skocích a skikrosu, který by se měl jako nová olympijská disciplína jet v Peci pod Sněžkou. Důvodem je to, že letošní zimní sezona je zatím bez sněhu a provozovatelům vleků unikají velké zisky. Boulařský závod ve Špindlerově Mlýně by narušil sněhové podloží a omezil další lyžařský provoz, proto představenstvo Skiareálu odhlasovalo, že se pořádat nebude. Organizátor Marek Rejman přesto věří, že se mu podaří s areálem ve Špindlerově Mlýně dohodnout. Jasno musí být do Vánoc. Problém bude ale velmi těžké vyřešit. Rejman je totiž v právním sporu s lyžařským svazem kvůli reprezentační smlouvě boulařky Nikoly Sudové. Hlavním akcionářem areálu je Český svaz tělesné výchovy (51,07 procenta), svaz lyžařů má ve společnosti více než 35 procent.

Počasí:

Bude zpočátku zataženo, s občasným deštěm, teploty 9 až 13 stupňů Celsia.