Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Na Staroměstském náměstí se rozzářil sto let starý smrk

Pražský primátor Pavel Bém v sobotu krátce po šesté hodině slavnostně rozsvítil vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze. Dvě minuty trvala světelná hra, než se stoletý smrk úplně rozzářil několika desítkami tisíc žároviček. V tu chvíli se na střed náměstí snášely umělé sněhové vločky. "Přeji Pražanům šťastné a veselé Vánoce," promluvil primátor k přeplněnému Staroměstskému náměstí. Dětem popřál bohatou nadílku, dárků prý ale nemají dostat tolik, aby si jich přestaly vážit. Rozsvěcování žároviček doprovázel zpěv souboru Sedmihlásek. Lidé se občerstvovali u stánků medovinou a svařeným vínem.

Skoro třicet metrů vysoký strom skáceli v listopadu dřevorubci v Krkonoších, na místě ho zkrátili na 22 metrů. Smrk, který podle odhadů odborníků váží devět tun, měl ve výšce 130 centimetrů nad zemí průměr 80 centimetrů. Odborníci ho ukotvili téměř dva metry hluboko v zemi, uchycen je také na dvou místech ve výšce. Současně ho drží šest ocelových lan. Pořadatelé vánočních trhů věnují výběru stromů pro Staroměstské náměstí zvýšenou pozornost od roku 2003, kdy se během trhů zřítil pětadvacetimetrový smrk a zranil pět lidí.

V centru Prahy začaly vánoční trhy

V centru Prahy začaly v sobotu tradiční vánoční trhy. Jejich atmosféra se má podle pořadatelů nést ve znamení dětí, starých českých koled a českých výrobků. Trhy potrvají na Staroměstském a Václavském náměstí do 1. ledna. Zatímco podoba trhů na Václavském náměstí zůstává stejná jako v minulých letech, na Staroměstském náměstí čeká návštěvníky změna. Největší novinkou budou stánky, které budou podle organizátorů přehlednější a zaberou menší plochu. Lidem zajistí snazší průchod náměstím. Stánkaři na Staroměstském náměstí budou nabízet výhradně tradiční vánoční zboží, jako jsou ozdoby, svícny, jmelí, věnce či svíčky, tvrdí pořadatelé. V minulosti měly trhy řadu kritiků, kteří jim vyčítali zejména kýčovitost.

Lidovci z Vysočiny měli na konferenci nejméně výhrad ke Karasovi

Účastníci krajské konference KDU-ČSL na Vysočině se v sobotu v Jihlavě shodli, že vyzvou Jana Kasala, aby na nadcházejícím stranickém sjezdu přijal kandidaturu na některou z funkcí ve vedení strany. Delegátům sjezdu a také krajským a okresním funkcionářům představili tří ze čtyř dosud známých kandidátů na post šéfa strany - bývalý poslanec Jiří Karas a senátoři Adolf Jílek a Jiří Čunek. Na Vysočinu nedorazila jen Vlasta Parkanová.

Kasal stranu jako první místopředseda vede od rezignace Miroslava Kalouska. Na předsedu strany kandidovat nechce, zda se bude ucházet o funkci vedení strany, zatím neoznámil. Nejmenší výhrady z kandidátů na předsedu měli delegáti v diskusi k Jiřímu Karasovi, řekl ČTK po ukončení jednání předseda krajské organizace Václav Kodet. Karase ke kandidatuře vyzvala jeho mateřská organizace na Třebíčsku. Kodet ale míní, že to "bude mít na sjezdu velice těžké". Podle jeho názoru ještě ten pravý kandidát na předsedu nepřišel. Nebude mít ale problém ze čtyř dosud známých si vybrat.

Vysočinu dosud ve vrcholných lidoveckých postech zastupoval Jan Kasal. Kodet míní, že si s návrhem své nominace poradí ve prospěch strany. "On ten sjezd nebude jednoduchý a bude to také o tom, jak ty volby budou postupovat," poznamenal. Podle informací ČTK je výzva ke kandidatuře Kasalovi spíše poděkováním za jeho práci, kterou pro stranu odvedl. Averzi ke spíše pravicovému a provysočinskému Kasalovi mají na Moravě, zaznělo za zavřenými dveřmi konference. Delegáti ale ocenili, že Kasal stranu v těžkých chvílích udržel pohromadě a také ve hře o vládní posty.

Slavnostní převzetí kábulského letiště Čechy zkomplikovalo počasí

Sobotní slavnostní předání letiště v Kábulu pod velení českých vojáků zkomplikovalo špatné počasí. Letadlo s českou delegací nemohlo v afghánské metropoli přistát kvůli prakticky nulové viditelnosti a bylo odkloněno na nedalekou americkou základnu Bagrám, kde se také uskutečnil improvizovaný ceremoniál. Slavnostního nástupu v poměrně hustém sněžení se zúčastnil náměstek ministra obrany Martin Barták a náčelník generálního štábu české armády Pavel Štefka. Z Kábulu na obřad přijel velitel českého kontingentu a zároveň velitel jednotek NATO na kábulském letišti plukovník Bohuslav Dvořák.

Čtyřměsíční velení nad letištěm převzal český kontingent oficiálně už v pátek. Jde o první velení české armády v operaci mnohonárodních sil NATO na území Afghánistánu. Velitelství aliance na letišti v Kábulu odpovídá za komplexní zabezpečení provozu letiště ve prospěch mnohonárodních sil i za zajištění civilního letového provozu. Sedmačtyřicetičlenná česká jednotka, která funguje v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF), bude až do konce března na letišti v Kábulu řídit činnost 500 vojáků a specialistů z přibližně 20 členských států NATO a z Afghánistánu.

Velitel českého kontingentu plukovník Bohuslav Dvořák na tiskové konferenci zdůraznil, že s výjimkou zapojení několika českých vrtulníků do operace v Bosně jde o první skutečné účinkování českého letectva v zahraniční misi. Podle náčelníka generálního štábu Štefky by mělo být letectvo zapojováno do mezinárodních misí pravidelně, protože každá armádní složka se účastí v takovéto misi nesmírní zkvalitní.

Na kábulském letišti působí ještě dalších 20 českých vojáků, kteří se zde dlouhodobě podílejí na meteorologickém a ženijním zabezpečení provozu letiště a likvidují nevybuchlou munici a výbušniny. Pod ISAF patří také 82 příslušníků české armády, kteří se v oblasti Fajzábádu v severoafghánské provincii Badachšán společně s dánskými a německými vojáky podílejí na činnosti provinčního rekonstrukčního týmu.

ČT: Dva čeští vojáci dostali americké vyznamenání za Afghánistán

Dva čeští vojáci z elitní prostějovské jednotky speciálních sil, kteří se nedávno vrátili z mise v Afghánistánu, dostali americkou bronzovou hvězdu za boj proti Talibanu. Podobné ocenění získali vojáci v historii novodobé české armády poprvé. Informovala o tom Česká televize. Podle ČT uděluje toto vyznamenání prezident Spojených států. Za statečnost v boji ji dostal velitel české jednotky Ondrej Páleník a jeden z velitelů bojových rot. "Odvedli v nebezpečném Afghánistánu skvělou práci, zaslouží si to. Jsou opravdu velmi dobří," řekl ČT velvyslanec Spojených států Richard Graber, který jim vyznamenání předal.

Členové prostějovské jednotky speciálních sil se při půlroční misi v Afghánistánu zúčastnili 32 bojových operací a zadrželi i několik vysokých polních velitelů. Sami se museli vyrovnat s výbušnými nástrahami, sebevražednými a raketovými útoky i přímým bojem s nepřátelskými jednotkami. Působili na území, které zprvu ovládali bojovníci Talibanu, na konci mise už ale bylo pod kontrolou spojenců.

Hybášková: Rušení finanční policie je v rozporu se závazky ČR

Rušení finanční policie je podle europoslankyně Jany Hybáškové (SNK ED) z podvýboru pro obranu a bezpečnost v rozporu se zájmy Evropské unie a závazky České republiky. Navíc jde podle ní o zcela chaotické rozhodnutí, neboť Česko bude muset do konce příštího roku útvar znovu zřídit, řekla televizi Nova. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který o rušení rozhodl, to odmítl komentovat.

"Do konce roku 2007 musí Česká republika znovu zřídit finanční policii. Vyplývá to ze 3. směrnice Evropské unie pro praní špinavých peněz, která je pro Českou republiku povinná," řekla Nově Hybášková. Praní špinavých peněz v České republice a zrušení specializovaných policejních útvarů podle ní proto silně znepokojilo představitele Evropské unie.

Kováčik: ČSSD může Agendou 2010 zradit levicový program

Návrhem takzvané Agendy 2010 může ČSSD zradit levicový program, myslí si předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Agenda 2010 je dokument, se kterým sociální demokraté přišli minulý týden a který je souhrnem programových priorit pro kabinet, na němž by se podíleli společně s ODS a lidovci.

Sociální demokraté tvrdí, že dokument Agenda 2010 obsahuje reformní program minimálně na tři roky. Podle ČSSD by se případná trojkoalice měla během svého vládnutí shodnout například na penzijní reformě, nekompromisním boji s korupcí či na přijetí eura do roku 2012. Měla by se také snažit o hledání prostoru pro snížení daňové zátěže nebo dobře připravit a zvládnout české předsednictví v EU. Agenda 2010 také obsahuje závazek nepřijímat zákony, které zvyšují povinné výdaje státu. ČSSD navrhla vypustit ze zákonů pasáže o automatické valorizaci sociálních dávek a příspěvků. Příjmy z privatizace má stát využívat jako rezervu na důchodovou reformu. Za nepřijatelné ale nadále ČSSD považuje rovnou daň, školné na vysokých školách a poplatky u lékaře.

Komunisté kvůli špatným smlouvám odvolali místopředsedu Exnera

Václav Exner byl v sobotu odvolán z funkce místopředsedy KSČM. Exner čelil kritice kvůli nevýhodně uzavřeným smlouvám na prodej a koupi stranických nemovitostí. O jeho odvolání z vedení KSČM rozhodl Ústřední výbor strany, řekla ČTK mluvčí KSČM Monika Hoření. "Bylo to manažerské pochybení, nejedná se o trestní odpovědnost," uvedla Hoření. Komunisté chtěli koupit nové sídlo v Praze-Vysočanech. Nákup nemovitosti si ale rozmysleli, za což zaplatili pokutu 20 milionů korun. Za neuskutečněný prodej staré budovy v centru Prahy jim navíc hrozí sankce 40 milionů korun. Přípravou a podpisem smluv byli pověřeni právě Exner a zesnulý místopředseda František Toman.

Čtyřiašedesátiletý Exner bývá považován za představitele konzervativního křídla. Místopředsedou KSČM byl od roku 1993. Rok předtím byl zvolen poslancem a tuto funkci několikrát obhájil, naposledy v letošních volbách.

Vystudoval fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a studoval i na vojenské akademii v Brně. Poté se zabýval fyzikou, automatizací a programováním. Naposledy byl zaměstnán jako ředitel odboru v podniku Omnipol.

Razie celníků na tržnici ve Svatém Kříži u Chebu

Tržnici ve Svatém Kříži u Chebu kontrolovali od sobotního rána celníci. Při rozsáhlé akci prověřovali celý den více než stovku stánků, na jejichž otevření získali povolení státního zástupce, informovala ČTK mluvčí plzeňské celní správy Jitka Blahutová. Razie se zúčastnilo asi 250 celníků. "Výjimečnost kontroly je v tom, že můžeme díky povolení kontrolovat i stánky, které jsou zavřené," uvedla Blahutová. Prakticky v každém stánku, který celníci kontrolovali, se našlo nelegální zboží. Šlo obvykle o padělky značkového textilu, pirátská CD a DVD nebo nekolkované cigarety. Jak velké množství zboží a v jaké hodnotě celníci zabavili, se dá zatím jen stěží odhadnout, protože celníci otevřeli celkem asi 130 stánků.

Kuriózní jsou přitom úkryty nelegálního zboží. Celníci obvykle zjistí, že prodejní plocha je menší, než obvod stánku zvenku a hledají skryté prostory. Kromě skrýší za ručníky nebo jiným textilem tak našli i dokonale zamaskované dveře, za nimiž byl prostor zcela zaplněný padělky. Další skrýší byla asi dvacet metrů dlouhá chodba za stánky, do níž se museli celníci probourat, protože byla zazděná. I tam byly tisíce padělků textilu a dalšího zboží. Konečné výsledky razie by měly být známy zřejmě až v pondělí.

Odpůrci Temelína chystají na neděli zatím nejdelší blokádu hranic

Šest hodin chtějí v neděli blokovat rakouští odpůrci provozu jaderné elektrárny Temelín hraniční přechod do České republiky Wullowitz/Dolní Dvořiště. Jde o nejdelší podobnou blokádu hranic za posledních šest let. Českou republiku pobouřila hlavně skutečnost, že protest povolily místní rakouské úřady.

MSD: Policie dopadla Romku, která údajně napadla v Ostravě dívky

Ostravští policisté údajně objasnili případ rasového útoku, jehož oběťmi se v září letošního roku staly dvě ženy ve věku 21 a 22 let z Ostravy. Na ostravském Jiráskově náměstí je napadla skupina Romek. Jednu z útočnic prý v pátek policisté zadrželi a obvinili, píše dnešní Moravskoslezský deník. Patnáctiletá školačka se bude podle listu zodpovídat z hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a dále z výtržnictví a ublížení na zdraví. Jako mladistvá by ve vězení mohla strávit až jeden rok.

Incident se stal v sobotu 9. září v časných ranních hodinách. Ženy, které se vracely ze studentského srazu, seděly na lavičce. "Společně si ještě povídaly a čekaly, než pojede nějaký spoj domů," popsal deníku situaci mluvčí severomoravské policie Milan Klézl. V té chvíli kolem prý procházelo šest až osm mladých Romek. Jedna z nich údajně napadla starší ze spolužaček. Do konfliktu se pak zapojily i další aktérky. Násilnice bily své oběti pěstmi, tahaly je za vlasy a kopaly do nich. Podle policie nechybělo ani častování rasistickými urážkami.

Sjezdovka mezi vinohrady zahájila lyžařskou sezonu

První lyžaři v sezoně dnes ráno vyjeli na svah v Němčičkách na Břeclavsku, který je pravděpodobně nejníže položenou sjezdovkou ve střední Evropě. Čtvrt kilometru dlouhý svah s vlekem, situovaný mezi meruňkovými sady a vinohrady, zatím nehalí přírodní ani umělý sníh, a tak se první dvě stovky návštěvníků spokojily s umělohmotným povrchem. "Zasněžovat začneme, až udeří mrazy," řekl ČTK správce areálu Jaroslav Stávek.

Na provoz vleků dohlíží od letoška kvůli bezpečnosti Drážní úřad, na což reagovali Němčičtí s humorem. Sezonu zahájil výpravčí s nádražáckou čepicí, plácačkou a píšťalkou.

Sjezdovku v Němčičkách využívají především školy z Břeclavska a Hodonínska pro lyžařský výcvik žáků. Pouze padesátimetrové převýšení je vhodné pro začátečníky. "Už nyní tušíme, že budeme mít celou sezonu plno," uvedl Stávek. Dětští účastníci kurzu převažovali i mezi dnešními návštěvníky, instruktoři sledovali jejich dovednosti a rozdělovali je do skupin.

V Ústí odhalili desku, která připomíná premiéru zvukového filmu

Na budově ústeckého Činoherního studia odhalili v sobotu čeští a němečtí příznivci filmu pamětní desku, která připomíná, že zde poprvé v Československu film promluvil. Bylo to 26. dubna 1929 v tehdejším kině Alhambra, v němž nyní sídlí Činoherní studio. Ústecký archivář Vladimír Kaiser ČTK řekl, že řada odborníků neoprávněně označuje za československou premiéru zvukového filmu uvedení amerického snímku Loď komediantů 13. srpna 1929 v Praze. Programy kin i dobový tisk jasně dokazují, že ve zvukovém filmu Ústí nad Labem předběhlo Prahu o půl roku, uvedl Kaiser. Připustil, že první zvukové promítání v Ústí nad Labem nebylo určeno široké veřejnosti. V hledišti tehdy seděli především majitelé kin, novináři a četní zástupci úřadů a různých korporací. Program otevřel film Svatá a její blázen, který byl ještě ozvučen pomocí gramodesek. Pak se ale na plátně objevil střekovský továrník Jiří Schicht a pronesl projev o významu zvukového filmu. Po něm následovaly rovněž zvukově nafilmované projevy tří představitelů severočeského filmového podnikání. Teprve pak přišlo na řadu několik krátkých zvukových filmů.

Vzpomínka na československou premiéru zvukového filmu se uskutečnila u příležitosti mezinárodní konference Kinematografie v Protektorátu Čechy a Morava a její říšskoněmecké souvislosti, která v sobotu v Ústí nad Labem skončila.

Lesní ateliér v Kersku oživily obrazy Emmy Srncové

Svět příjemných barev, fantazie, pohody i úsměvů na grafických listech a obrázcích Emmy Srncové od soboty obohatil interiér Lesního ateliéru Kuba v Kersku na Nymbursku. Pod názvem Muzeum úsměvů s.r.o zde tak začala poslední z letošních autorských výstav výtvarníků. Na sobotní vernisáž zavítalo tolik lidí, že by se do výstavní síně nevešli a zahájení výstavy se tak muselo konat na zahradě pod širým nebem.

"Myslím, že mám takovou šťastnou povahu. Zapomínám ty špatné věci a myslím, že všechno, co jsem zažila je úspěšné," prohlásila výtvarnice před desítkami svých obdivovatelů. Zároveň ale připomenula, že i když lidé mají nejraději zamilované obrázky, je i pro ni s postupujícími lety těžší tyto motivy vymýšlet. Ze sedmi desítek jejích děl vystavených v Kersku přesto dýchá uvolněná atmosféra, klid, snové nálady i pocit pohody. "Jsem ráda, že moje obrazy rozdávají takovou radost," řekla Srncová. Dodala, že doufá, že její zdraví jí dovolí malovat a rozdávat dobrou náladu i v dalších letech.

Srncová má za sebou řadu výstav v tuzemsku a vystavovala už také v Německu, Velké Británii, Španělsku, Itálii, Monaku, Švýcarsku a Portugalsku. V Kersku jsou její obrazy již podruhé, měla zde výstavu i v roce 2000. Výstava Emmy Srncové v Kersku potrvá do 31. ledna 2007.

Nadšenci předvedli francouzský manévr při bitvě u Slavkova

Složitý manévr francouzského vojska při obraně Prateckého návrší si v sobotu mohli prohlédnout návštěvníci tradiční bitevní ukázky na slavkovském bojišti nedaleko Tvarožné na Brněnsku. Rekonstrukce, které se zúčastnilo na 1000 nadšenců v uniformách, byla součástí třídenní připomínky 201. výročí bitvy tří císařů u Slavkova. Stejně jako před dvěma stoletími zvládli Francouzi manévr na výbornou - návrší nejen ubránili, ale při odvetném útoku rozdrtili nepřátelské šiky. Podle dosavadních informací policistů nebyl při rekonstrukci bitvy nikdo zraněn. "Ukázka se podařila, lidem se snad líbila. Útočilo se do kopců, takže byl dobrý výhled, a bitevní pole bylo plné," řekl dnes ČTK Ivan Vystrčil, který vojskům velel.

Letošní akce na Slavkovsku a Brněnsku se počtem účastníků ani turistů nevyrovnají těm loňským, kdy si svět připomínal kulaté 200. výročí bitvy. Loni se do historických uniforem převlékly asi 4000 lidí.

Bitevní ukázka, která věrně popsala jednu z posledních fází bitvy, trvala dvě hodiny. Nadšenci do ní zapojili čtyři desítky koní. Střelci s 600 puškami a 30 děly spotřebovali asi 300 kilogramů střelného prachu.

U Slavkova v roce 1805 zvítězilo vojsko francouzského císaře Napoleona nad armádami ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. Na bitevním poli tehdy zemřelo asi 20.000 vojáků. Podle vojenských historiků se jednalo o největší bitvu na území střední Evropy od počátku 19. století do dnešních dnů.

Už v pátek zavítali obdivovatelé Napoleona do Brna. Letos vůbec poprvé předvedli útok francouzského vojska na hrad Špilberk tyčící se nad městem. "Pokud o akci bude zájem, můžeme do ní v nadcházejících letech zapojit ještě více členů klubů vojenské historie," uvedl Vystrčil. V neděli v poledne uzavře víkendový program vzpomínková akce u Mohyly míru nedaleko obce Prace.

Procházkův obraz Kopretiny byl vydražen za 7,1 milionu korun

Kubistický olej Kopretiny, který namaloval v roce 1922 Antonín Procházka, byl na sobotní aukci obrazů a soch v Praze vydražen za 7,1 milionu korun. ČTK to řekl majitel pořádající Galerie Art Praha Vladimír Neubert. Procházkovy Kopretiny, jejichž vyvolávací cena činila 950.000 korun, se tak dostaly na páté místo žebříčku nejdráže prodaných obrazů na českých aukcích. Před dvěma měsíci byl na dražbě uspořádané stejnou aukční síní vydražen za zatím nejvyšší částku, 9,3 milionu korun, obraz Koupel nohou od Josefa Čapka.

Procházka byl uznáván již za svého života jako velký tvůrce; působil však mimo metropoli, a proto nebyl tak známý jako například další významný modernista Emil Filla. Dosud nejdražší Procházkův obraz se prodal před čtyřmi lety za 2,5 milionu korun.

Svého kupce našel v sobotu také obraz Krypta autora Františka Muziky, jehož cena se z původních 700.000 korun vyšplhala na 3,2 milionu korun. Obraz byl součástí Borovičkovy sbírky; obrazy z ní byly restituovány ze státních galerií. Ze stejné sbírky pocházel i další vydražený obraz, Krajina s řekou od Václava Špály. Jeho vyvolávací cena činila 750 tisíc korun, kupec za něj byl ochoten zaplatit 1,65 milionu.

O popularitě Slavíků z Madridu jsem nevěděl, říká autor písně

Snad žádný bujarý večírek s kytarou nebo táborový oheň se v Česku neobejde bez temperamentní písně Slavíci z Madridu, kterou jako interpret proslavil Waldemar Matuška. Pro autora skladby, francouzského šansoniéra Huguese Aufraye, je to překvapení. Do sobotní návštěvy Brna o tuzemské popularitě "slavíků" nevěděl. Zdůrazňuje ovšem, se jedná o velmi příjemné překvapení. "Nejradostnějším zjištěním pro hudebníka je, že vám píseň utekla, že už vám nenáleží a patří lidem," pochvaluje si sportovně vyhlížející sedmdesátník Aufray, kterého ve světě proslavily především hity Céline, Santiano nebo skladba známá u nás pod názvem Sbohem, lásko. Slavíci z Madridu se prý popularity srovnatelné s tuzemskou dočkali jenom v domovské Francii.

Typický český večírek nebo táborák, při kterém kytarista v nejlepším hrábne do strun a spustí všeobecně známé trylky, zpěvák nezažil. "Ale velmi mě těší, že něco takového existuje," ujišťuje umělec české amatérské muzikanty, kteří sice sotva znají jméno Hugues Aufray, ale akordy na "slavíky" by odříkali nazpaměť klidně i o půlnoci. Možná je překvapí, že podle Aufrayova vyjádření vlastně hrají a zpívají venezuelskou lidovou melodii.

Nosorožec z dvorské zoo má počít nové potomky v Německu

Osmnáctiletý nosorožec indický Ropen ze Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem by měl počít další potomky v Německu. Pracovníci dvorské zoo jej v minulých dnech přepravili do zoologické zahrady v Norimberku, které před nedávnem chovný samec uhynul. ČTK to řekla ředitelka dvorské zoo Dana Holečková.

Nosorožec byl do dvorské zoo zapůjčen z roce 1990 ze zoologické zahrady Whipsnade ve Velké Británii. Se samicí Numou na východě Čech zplodil jedno mládě, nyní devítiletou samičku Novu. Numa je již neplodná a tak byl Ropen na základě rozhodnutí ZOO Whipsnade a koordinátora Evropského záchovného programu nosorožců přemístěn do Německa. Přijetí dva a půl tuny vážícího Ropena v Německu jeho novou partnerkou bylo podle Holečkové nad očekávání příznivé. "K překvapení ošetřovatelů se začali hned přátelsky olizovat. To se běžně nestává, spíše se v první chvíli čeká nevraživá reakce," řekla Holečková. Nyní bude dvorská zoo hledat nového chovného samce. "Budeme jej hledat nejen v Evropě, ale i v USA. Podmínkou je, že musí být nejméně šest let starý," řekla Holečková. Nosorožci indičtí patří k nejvíce ohroženým druhům zvířat na světě. Ve volné přírodě jich žije pouze kolem 2000 kusů. Dvorská zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě. Nyní chová 24 nosorožců ve třech druzích. Během posledního roku se v ní narodila tři mláďata vzácného nosorožce dvourohého, poslední přišlo na svět v září.

České házenkářky prohrály s Tureckem, play off MS je v nedohlednu

České házenkářky v kvalifikaci o postup do play off o mistrovství světa v Chebu poprvé prohrály a sobotní porážka 29:35 s Tureckem pro ně znamená téměř jistý konec postupových nadějí. Naopak soupeřky jsou jen krůček od postupu, nesmějí jen zaváhat v posledním zápase s nejslabším účastníkem skupiny Bosnou a Hercegovinou.

Janda skončil v Lillehammeru třiadvacátý, vyhrál Ammann

V druhém závodu Světového poháru skokanů na lyžích se Jakub Janda dočkal prvních bodů. Obhájce celkového prvenství v seriálu však na rozdíl od loňského vítězství v sobotu v norském Lillehammeru obsadil až třiadvacáté místo po letech dlouhých 114,5 a 129 metrů. Na velkém můstku v bývalém dějišti olympijských her zaznamenal svůj nejhorší výsledek za poslední dva a půl roku.

Biatlonista Vítek byl ve sprinterském závodě SP pátý

Český biatlonista Zdeněk Vítek navázal na čtvrteční výkon krajana Michala Šlesingra a v sobotním desetikilometrovém sprintu v rámci Světového poháru v Östersundu obsadil páté místo. Devětadvacetiletému Vítkovi pomohla k nejlepšímu umístění v SP za poslední léta bezchybná střelba. Na rozdíl od vytrvalostního závodu na 20 km, kdy chyboval šestkrát, neminul v sobotu ani jednou a na vítězného Nora Björndalena ztratil 38 sekund.

Hájková s Vincourem skončili na Grand Prix v Japonsku devátí

Český taneční pár Kamila Hájková, David Vincour obsadil celkové deváté místo v závodě krasobruslařské Grand Prix v Japonsku. Brněnský pár byl dnes sice ve volném tanci, závěrečné třetí části soutěže, klasifikován jako poslední jedenáctý, nicméně náskok po pátečním originálním tanci mu na udržení deváté pozice stačil.

Počasí:

V neděli očekávají meteorologové zataženou oblohu, místy mlhy, ojediněle mrholení. V Jeseníkách a Beskydách zpočátku polojasno. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.