Zprávy
ČR podepsala smír s japonskou Nomurou v případu IPB
Česká republika podepsala ve čtvrtek smír s japonskou bankou Nomura v kauze IPB. Obě strany se dohodly ukončit arbitráže o desítky miliard korun kvůli zkrachovalé Investiční a Poštovní bance a nezahajovat nové spory. ČR by rovněž měla zajistit zastavení všech sporů s Nomurou. Smlouva předpokládá, že se k dohodě připojí i ČSOB, jež zkrachovalou IPB převzala za symbolickou korunu. Nomura podle svého mluvčího v ČR Jiřího Hrabovského dohodu vítá.
Dohoda podle ministra financí Vlastimila Tlustého nespočívá v úplně nulové variantě, ale případné platby budou na základě rozhodnutí nového arbitra omezeny mantinely. Půjde řádově o miliardy korun. "Je to varianta blízká nule. Pro mě je důležité, že je odvrácena hrozba plateb desítek miliard korun," prohlásil Tlustý.
Podle informací redakcí serveru Aktuálně.cz a Rádia Česko měl ministr mandát od vlády, že může Nomuře vyplatit odškodné do výše deseti procent ztrát hrozících státnímu rozpočtu. Ty vláda vyčíslila až na sedm miliard korun.
ČR požadovala po Nomuře původně 263 miliard korun v pařížské arbitráži. Podle Ministerstva financí se očekávané odškodnění během léta snížilo na jednu až tři miliardy korun. Japonská banka naopak žádala u arbitráže v Londýně odškodné 40 miliard korun, které se postupně vyšplhalo zhruba na 70 miliard korun. České republice tak podle Tlustého hrozilo, že bude nucena vyplatit odškodnění až 70 miliard korun. Právní náklady ČR vynaložené v souvislosti s vedením těchto sporů k dnešnímu dni dosáhly podle informací MF 550 milionů korun.
Součástí celkového narovnání je i řešení trestněprávních otázek. Vláda uložila ministru financí, aby jejím jménem požádal prezidenta Václava Klause o udělení milosti osobám vyšetřovaným s touto kauzou. Opozici se však žádost o milost nelíbí. "Nemám k dispozici text dohody, a proto nemohu hodnotit její přínosy a rizika," reagoval pro ČTK bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka. Případné udělování milostí prezidenta na základě politické objednávky je ale podle jeho názoru v rozporu s principy demokratického právního státu.
Dvoustranná smlouva o narovnání s Nomurou předpokládá, že stát vyvine veškeré možné úsilí k narovnání sporů s ČSOB. Poté by měla ČSOB přistoupit k této dohodě, která by se měla přeměnit na dohodu třístrannou. "I Nomura má zájem na tom, aby se součástí dohod stala i ČSOB," uvedl Hrabovský.
Odborníci uzavření dohody opatrně vítají. "Nomura byla proti českému státu před podpisem ve výhodnějším postavení díky jedné vyhrané arbitráži. Výhoda ze strany českého státu spočívá v podstatném omezení rozpočtových rizik vyplývajících ze sporů s Nomurou. S celkovým hodnocením bych ale byl opatrný," míní analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Připomněl, že zatím není jisté, zda se podaří urovnat také další spory vzniklé v souvislosti s pádem IPB. "Fiskální rizika státu byla jen omezena, nikoli eliminována," poznamenal Sobíšek.
Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) předpokládá, že všechny dohody budou zveřejněny. "Nedovedu si představit, aby v záležitosti, která se týká veřejných peněz, byla uzavřena jakákoli dohoda, která by obsahovala nějaký dodatek na základě obchodního tajemství," řekl dnes Zaorálek během interpelací ve sněmovně. Předseda vlády Mirek Topolánek jej ujistil, že obsahy dohod zveřejněny budou. "Ukončení toho sporu beru za velký úspěch vlády i při jejím zkráceném mandátu," uvedl premiér.
Státní podíl v IPB stát privatizoval v roce 1998, kdy 36 procent akcií získala japonská banka Nomura za 3,031 miliardy korun. V roce 2000 uvalila ČNB na IPB nucenou správu. Následně převzala kontrolu v IPB Československá obchodní banka.
Systém nemocenské se asi začne měnit až od ledna 2008
Systém vyplácení nemocenské možná zůstane příští rok beze změn. Nový systém, podle něhož by po první dva týdny nemoci vyplácely pracovníkům náhradu mzdy firmy, by se měl spustit podle senátorů až v roce 2008. S touto změnou, na které se dohodly ODS a ČSSD, vrátil Senát sněmovně příslušnou novelu zákona o nemocenském pojištění.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) senátorům řekl, že odklad "umožní zaměstnavatelům lépe se připravit na nový systém nemocenské", stejně tak i orgánům nemocenského pojištění. "Schválení tohoto pozměňovacího návrhu by vytrhlo několik trnů z paty nejenom veřejných financí," uvedl ministr. Díky odkladu by podle něj příjmy z tohoto pojištění dosáhly v příštím roce 42,6 miliardy korun a výdaje zhruba 35 až 36 miliard korun, což by znamenalo přebytek ve výši zhruba 6,9 miliardy korun, vypočítával Nečas. Pomůže to realizovat od ledna nový zákon o sociálních službách, neboť z přebytku bude možné přesunout chybějící tři miliardy korun na dotace rozdělované prostřednictvím krajů.
Firmy by podle platného zákona, který má začít platit od ledna, vyplácely svým pracovníkům náhradu mzdy po první dva týdny jejich nemoci. Za to by jim klesly odvody státu, který by tak ale přišel v příštím roce o 4,1 miliardy korun, připomněl Nečas. Důvodem by podle něj bylo plánované snížení platby nemocenského pojištění u zaměstnavatelů z 3,3 na 1,4 procenta.
Lídři ODS a ČSSD se domlouvali před páteční schůzkou o programu
Lídři ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek se ve čtvrtek po jednání sněmovny krátce setkali. Novinářům nechtěli prozradit, o čem v kanceláři šéfa sněmovny jednali. Paroubek pouze naznačil, že se hovor týkal páteční schůzky, na které se mají možní vládní partneři domluvit na jednání o klíčových reformách.
Občanští demokraté už do Lidového domu doručili návrh programu možné koaliční vlády. ČSSD ale zarazilo, že je to dokument někdejší trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. I ODS však předložený materiál považuje stejně jako návrh ČSSD Agenda 2010 za první "nástřel" pro další diskusi všech čtyř stran, z nichž má vzejít kompromisní a také mnohem detailnější dohoda.
Škromach: Nedohodne-li se ODS s ČSSD, zbudou jí jen komunisté
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ve čtvrtek varoval ODS, že pokud se nedohodne se sociálními demokraty, nezbude jí nic jiného než se ucházet o podporu komunistických poslanců. Podle Škromacha je to "svobodné rozhodnutí" šéfa ODS Mirka Topolánka, kterého již podruhé prezident Václav Klaus pověřil sestavením nové vlády. "V poslední době s komunisty čile komunikuje ODS a i KDU hovoří o změně postoje," uvedl místopředseda.
Škromach, který je jedním ze sociálnědemokratických vyjednavačů, podezřívá ODS, že si domlouvá podporu pro novou vládu s komunisty. "Chce-li naši podporu, musí přijít s takovým řešením, které pro nás bude přijatelné," uvedl. Zatím prý má dojem, že ODS o podporu ČSSD příliš nestojí. "Možná si (ji) již dojednává s KSČM," dodal. Současně Škromach popřel, že by existovala dohoda sociálních demokratů s komunisty, že po Novém roce ČSSD sestaví novou vládu s podporou KDU-ČSL a KSČM a že jedním z prvních kroků této vlády bude zavedení plošných majetkových přiznání. "Žádná taková vláda se nechystá," uvedl.
ODS a ČSSD, jejichž vzájemná dohoda na povolebním uspořádání je klíčová, se zatím nemohou shodnout ani na podobě vlády ani na termínu předčasných voleb. Obě strany si vyměnily návrhy programu nového kabinetu. Chystají také pracovní skupiny, které by měly vymezit okruh a podobu reforem.
Pražským primátorem se stal opět Pavel Bém z ODS
Pražským primátorem se stal opět Pavel Bém z ODS. Rozhodli o tom v tajné volbě na ustavující schůzi noví městští zastupitelé. Bém získal hlasy 49 ze 69 zastupitelů. Zbylých 20 hlasů bylo neplatných. Bémův jediný soupeř František Hoffman (KSČM) se kandidatury vzdal. Hoffman uznal, že ODS dostala ve volbách do zastupitelstva drtivý počet hlasů a Bém vyhrál. Proto s ním ukončil souboj.
Na konci funkčního období nového vedení pražské radnice, v roce 2010, by měla být dokončena podstatná část tranzitního dopravního okruhu kolem města i vnitřního městského okruhu. ČTK to řekl staronový primátor Pavel Bém. Magistrát chce podle Béma také dále rozvíjet městskou hromadnou dopravu. "V Praze budou jezdit nové moderní nízkopodlažní tramvaje a nepochybně tu budou nové stanice metra a nízkopodlažní autobusy," uvedl primátor. MHD by měla propojit i okrajové části města, takzvané satelity, s centrem. Bém počítá s tím, že se hlavní město dále rozroste, a rezidenčních čtvrtí na kraji Prahy bude stále více. Kromě zlepšení dopravy, která je nejdůležitější prioritou nového vedení metropole, chce radnice zřetelně vylepšit životní prostředí. Praha by podle Béma měla být zelenější, mělo by v ní být více parků, lesů nebo oddechových zón. Kvalitu života by měly zvýšit i stromořadí či květinová výzdoba. Bém věří, že si metropole udrží své postavení kulturního města a bude klidnější. Svoji podobu a funkci podle jeho slov za čtyři následující roky změní Václavské náměstí, které získá i novou atmosféru. Měla by zde jezdit tramvaj a naopak by měla být omezena doprava na severojižní magistrále. Horní část náměstí má být propojena s budovou Národního muzea. Primátor považuje za možné i dostavění Staroměstské radnice.
Kandidátka ČSSD na primátorku Buzková není ani zastupitelkou
Volební kandidátka ČSSD na pražskou primátorku a kdysi nejpopulárnější politička Petra Buzková není ani zastupitelkou. Oznámila, že nepřevezme mandát. Za bývalou ministryni školství nastoupí do zastupitelstva nový místostarosta Prahy 1 a předseda tamních sociálních demokratů Daniel Hodek.
Buzková dnes novinářům bez bližších podrobností řekla, že nepřevzala mandát z osobních důvodů. "Je to její osobní rozhodnutí," uvedl předseda pražské ČSSD a někdejší primátorův náměstek Petr Hulinský. Buzková dlouho před červnovými volbami do sněmovny oznámila odchod z vysoké politiky. Později ale přijala návrh, aby byla spolu s Hulinským lídrem ČSSD při volbách do zastupitelstva hlavního města. Tvář Buzkové, která nyní působí jako advokátka, se pak ve volební kampani objevila na mnoha plakátech sociální demokracie.
Koruna je na novém maximu vůči dolaru a vyrovnala rekord k euru
Česká měna ve čtvrtek posílila na nové historické maximum vůči dolaru a přiblížila se svému dosavadnímu rekordu proti euru z počátku listopadu. Vůči dolaru koruna posílila na 21,18 Kč/USD a vůči euru na 27,95 Kč/EUR.
Česmad: Chaos okolo mýta ochromuje činnost dopravních společností
Neustálé zpochybňování termínů výstavby systému elektronického mýtného ochromuje činnost dopravních společností. Ještě měsíc před koncem roku nevědí, kdy a jak se bude mýtné platit, což komplikuje uzavírání kontraktů na příští rok. Uvádí se to v prohlášení profesního sdružení dopravců Česmad Bohemia. "Zavedení elektronického mýta, které zvýší cenu za používání dálniční sítě až dvacetkrát, je zásadní položkou, bez níž nelze vůbec uvažovat o kalkulaci ceny pro zákazníka," uvedl Česmad. Zprostředkovaně prý nejistota postihuje i klienty z průmyslu a obchodu. Ti nevědí, od kdy budou muset promítnout zvýšené náklady za dopravu do cen svého zboží. Předsednictvo sdružení proto ve čtvrtek vyzvalo ministerstvo dopravy a společnost Kapsch, aby závazně a jednoznačně oznámily datum spuštění elektronického mýta.
Přesné datum se však dnes těžko někdo odváží vyslovit. Podle původního harmonogramu měl být ostrý provoz spuštěn od 1. ledna 2007. Situaci však výrazně zkomplikovalo středeční prohlášení Ministerstva dopravy, které se rozhodlo zakázat Kapschi spuštění pilotního provozu od 1. prosince. Důvodem je nezákonné vztyčení mýtných bran na jiných místech, než bylo původně ohlášeno. Přitom spuštění pilotního provozu 1. prosince je v Časovém harmonogramu dodávky, který je součástí smlouvy.
Mluvčí Kapsche Evžen Staněk ČTK řekl, že firma s důvody zastavení pilotního provozu nesouhlasí. "Přesto pracujeme na návrhu úpravy pilotního provozu tak, aby mohlo ke spuštění elektronického mýtného systému dojít k 1. ledna 2007," uvedl Staněk. Předpokladem je však plná součinnost objednatele, dodal. Návrh obdrží ministerstvo dopravy nejpozději v pátek dopoledne.
MZe:Eastern Sugar souhlasí, že dá dodavatelům 29 pct sumy od EU
Společnost Eastern Sugar podle ministryně zemědělství Mileny Vicenové souhlasí s tím, že v případě odchodu z ČR dá pěstitelům cukrovky a poskytovatelům strojů 29,3 procenta podpory, kterou dostane z EU za uzavření tří domácích cukrovarů a odevzdání příslušné výrobní kvóty. Vicenová to uvedla na semináři k českému zemědělství v Národním muzeu. Odškodnění dodavatelům by tak představovalo kolem 600 milionů z podpory asi 2,1 miliardy korun.
Záměr firmy se zemědělcům nelíbí. Poukazují na to, že deklarovaným cílem reformy trhu EU bylo omezení produkce cukru v nerentabilních oblastech. Odchod Eastern Sugar by ale podle nich znamenal propad pěstování cukrovky na moravské Hané - jedné z nejlepších řepařských oblastí v Evropě. Chtějí proto, aby Eastern Sugar v případě odchodu zanechala svou kvótu v tuzemsku za úplatu odpovídající kompenzaci od Evropské unie.
Klaus podepsal návrh odkladu účinnosti služebního zákona
Nová pravidla pro státní úředníky začnou platit až od ledna 2009. Prezident Václav Klaus podepsal předlohu, která počítá s dvouletým odkladem účinnosti služebního zákona. Původně měl platit od příštího roku. Důvodem odkladu účinnosti služebního zákona je snaha ušetřit v rozpočtu až čtyři miliardy korun, které by bylo jinak nutné vyplatit na platech státním zaměstnancům.
Služební zákon byl schválen už v dubnu 2002, ale jeho účinnost byla od té doby dvakrát posunuta. Nynější odložení navrhla ještě bývalá vláda Jiřího Paroubka, podpořil to i odstupující kabinet Mirka Topolánka. Zákon stanovuje nová práva a povinnosti zhruba 80.000 státních úředníků, například skládat slib věrnosti státu a povinnost absolvovat pravidelná hodnocení. Zákon by úředníkům neumožnil ani vedlejší pracovní aktivity. Na druhou stranu by měli mít nárok na služební příplatky, pětitýdenní dovolenou a na odstupné ve výši pěti měsíčních platů.
Senát podpořil snahu Strany zelených o vlastní poslanecký klub
Strana zelených pravděpodobně zanedlouho bude mít vlastní poslanecký klub. Senátoři přijali novelu zákona o jednacím řádu sněmovny, která by to umožnila. Ke vzniku poslanecké frakce mají nově stačit tři poslanci, podle současných pravidel je jich třeba nejméně deset. Strana zelených jich má šest. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus.
Existence vlastního klubu nepřináší jen materiální výhody v podobě sněmovního zázemí pro stranu, ale také větší vliv na chod dolní komory. Předseda klubu má právo kdykoli vystoupit v rozpravě, může požádat o přestávku na jednání frakce. Klub má automaticky zastoupení v organizačním výboru sněmovny, má i nárok na služební auto a dostává za své členy peníze na činnost.
CVVM: Lidé si nejčastěji stěžují na nedostupné bydlení
Lidé si nejčastěji stěžují na nedostupné bydlení. Příznivě naopak hodnotí přístup ke vzdělání a zdravotní péči. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který zjišťoval, jak lidé vnímají současné sociální podmínky v České republice. Za příliš nedostupné považuje dnešní bydlení 74 procent dotázaných, opačný názor má 21 procent. Dvaasedmdesát procent respondentů kritizuje finanční podmínky pro zakládání rodin a 71 procent si stěžuje na zabezpečení ve stáří.
Vlastník výrobce radaru Věra chce z USA do ČR přesunout výrobu
Americká společnost Rannoch Corporation, která nedávno koupila pardubického výrobce pasivních radarů Věra, plánuje významné rozšíření východočeského závodu. Jak informuje internetový server Euro OnLine, společnost se odhodlala k přesunu části výrobních linek z americké Alexandrie do Pardubic. Zároveň prý významně navýší investice.
Rannoch a Era si až donedávna konkurovaly v oblasti civilní kontroly vzdušného prostoru. Americká společnost začala o koupi pardubické Ery vyjednávat letos v červnu a 30. října oznámila záměr tuzemskou společnost koupit, připomíná server s tím, že celkovou hodnotu transakce zatím obě firmy tají. Vedení Rannochu podle Eura popírá, že by cílem fúze bylo zlikvidovat konkurenci. "Zařízení Ery jsou skutečně na světové úrovni. Navíc v ní pracují opravdu prvotřídní inženýři s dlouhodobými zkušenostmi s radarovými technologiemi. My chceme navázat na úspěchy, kterých už firma dosáhla," uvedl Gundling.
Věra je takzvaný pasivní sledovací systém. To znamená, že sám nevysílá, ale pouze přijímá a zpracovává signály. Dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen. Může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Radiolokátor je modernějším nástupcem známého systému Tamara. Sledovací systém Věra by příští rok mělo využít také NATO. O Věru projevily zájem mimo jiné Čína, Egypt, Malajsie, Pákistán, Austrálie či Vietnam.
iDnes: Policie bude mít účinnější, teleskopické obušky
Policisté dostanou do výzbroje v blízké době účinnější a méně nápadnou zbraň - teleskopický obušek, uvedl internetový server iDnes s tím, že nahradí dosud používanou plastovou tonfu. Podle mluvčího policejního prezidia Pavla Hantáka dostanou teleskopické obušky jen některé útvary a vyškolení policisté, umělohmotné tonfy prý i nadále zůstanou součástí standardní výzbroje české policie.
Teleskopický obušek je nyní podle serveru zařazen pouze do výzbroje speciálních útvarů. Podle Hantáka ho nosí členové Útvaru rychlého nasazení, zásahové jednotky či ochranné služby a také policisté vyškolení na ochranu svědků nebo doprovod letadel. Podle iDnes získali nové obušky už například členové protidemonstračního týmu.
Teleskopický obušek používají podle iDnes v Británii, USA, Švýcarsku, Lotyšsku, Litvě, ale také na Slovensku. Podle odborníků je účinnější než tonfa, navíc má velkou výhodu, že se prý dá snadno skrýt.
Senát schválil zvýšení cen cigaret;krabička zdraží asi o deset Kč
Cigarety v příštím roce podraží. Senát totiž schválil zvýšení spotřební daně u tabákových výrobků. Růst sazeb spotřební daně zvýší cenu standardní krabičky cigaret zhruba o osm až deset korun. Pro přijetí novely zákona o spotřební dani hlasovalo 33 z 61 přítomných senátorů především z ODS. Novelu ještě musí podepsat prezident.
Soukromému expresu z Prahy do Ostravy chybějí lokomotivy
První soukromý expres na trase z Prahy do Ostravy 10. prosince nevyjede, protože vagony nemá co táhnout. Český drážní úřad dosud neschválil provoz lokomotiv Siemens na českých železnicích a zkrachovala i jednání o pronájmu lokomotiv od jiných dopravců. Sdělil to Petr Šimral, jednatel společnosti RailTrans, která chce soukromý expres provozovat. Kdy se RT expres na svou trať vypraví, si Šimral netroufl odhadnout. "Doufáme, že to bude ještě během platnosti nového jízdního řádu ČD," řekl pouze. Nový řád bude platit od 10. prosince 2006 do 8. prosince 2007. Podle Šimrala je stále ve hře pronájem starších lokomotiv i nasazení nových strojů Siemens. Ty údajně schválí drážní úřad do 30. června 2007.
Kromě neschválených lokomotiv může čekat RailTrans i další problém. Nedohodl se totiž s Českými dráhami na platbě za využívání jejich infrastruktury, tedy nádraží, nástupišť nebo předvýtopních stojanů.
Společnost RailTrans narazila při zavádění expresu na známý problém českých železnic, kterým je velice nízká povolená úroveň elektrických rušících vlivů v trakčním proudu. Lokomotivy Siemens totiž běžně jezdí v sousedních státech i v západní Evropě. S podobným problémem se loni potýkaly i nové soupravy ČD Pendolino. "Pokud někdo nedostane rozum, budou české tratě pro moderní lokomotivy zapovězeny," řekl k tomu Šimral a dodal, že některé nákladní vlaky již raději české území objíždějí.
Pokračování Sněženek a machrů vznikne na jaře v Krkonoších
Začátkem roku 2008 by se v kinech mělo objevit pokračování úspěšné komedie Sněženky a machři. Scenáristé Ivo Pelant a Radek John už odevzdali první verzi scénáře a podle producenta Jaroslava Nietsche ze společnosti Starlite Films si musejí pospíšit. Natáčet by se totiž mělo od 5. března v Peci pod Sněžkou, v kinech se má snímek objevit prakticky pětadvacet let poté, co měl (tehdy v režii Karla Smyczka) premiéru. Slavnostní uvedení je stanoveno už na 12. prosince 2007.
V příběhu by se podle něj měli objevit prakticky všichni protagonisté tehdejšího filmu, tedy Michal Suchánek, Radoslav Brzobohatý, Veronika Freimannová, Václav Kopta, Jan Antonín Duchoslav či Eva Jansen (Jeníčková). Nyní půjde o jejich sraz na horské chalupě po pětadvaceti letech. Přijedou s dětmi a příběh tedy bude obohacen o vztahy mezi nimi.
Náhlovský s Mladým se dostali do ´vazby´
Do ´vazby´ se ve čtvrtek dostalo duo českých komiků Josef Mladý a Josef Alois Náhlovský. V pražském Paláci knih totiž pokřtili svoji knižní novinku nazvanou Ve vazbě. Název však podle nich nemá nic společného s vězením, jak by se na první pohled mohlo zdát. "Je to krásná vázaná kniha ve vazbě," vysvětlil ČTK slovní hříčku Náhlovský. "Doufám ale, že se v té vězeňské vazbě nikdy neocitneme," dodal vzápětí. Kniha obsahuje hlavně jevištní texty obou protagonistů, s nimiž už 25 let baví publikum českých luhů a hájů. Texty, s nimiž baviči vystupují na českých jevištích, odrážejí každodenní život. "To je naše největší inspirace. Rád bych poděkoval dnešní době, že nám dává taková možnosti bavit se. Kam se hrabe totalita, o níž jsem si myslel, že poskytovala nepřeberné možnosti ke špičkování. Současnost jde stále kupředu," doplnil svého kolegu Mladý.
Čtenáři se v novince dozví například nejnovější poznatky z výzkumu historie bájeslovného lidu Krušnohorců, pobaví se i u čtení pravých krušnohorských pohádek a poznají, že příběhy, které si pamatují z dětství, se možná ve skutečnosti odehrály docela jinak. Vzhledem k tomu, že komici svá vystoupení doprovázejí také hudebními party, nechybějí v knížce rovněž písňové texty.
Liberec v pohárech naznačil, že se může měřit se špičkou
Liberečtí fotbalisté zakončili se ctí své vystoupení v základní skupině Poháru UEFA. V Alkmaaru sice ve středu minutu před koncem utkání přišli o vítězství a na zpáteční cestu si přibalili remízu 2:2, ale znovu naznačili, že se mohou měřit i s vyspělými evropskými týmy. I když o tom už leckdo po nedávném čtyřbrankovém výprasku v Braze pochyboval. Právě zaváhání Bragy budou Severočeši v jejím posledním utkání proti Grasshoppers Curych nutně potřebovat, aby se podívali do další fáze soutěže. Přitom jim chyběl krůček k tomu, aby si účast v jarních bojích zajistili sami, ale vyrovnání Alkmaaru minutu před koncem české šampiony odsoudilo do role čekatelů. Liberecké fotbalisty ale může hřát, jak silný dojem na hřišti špičkového nizozemského týmu zanechali. Zapomenuty byly matné výkony z posledních týdnů, kdy si Liberec prošel těžkou herní i výsledkovou krizí. V ostrém kontrastu byla hlavně vzpomínka na minulé pohárové vystoupení na soupeřově hřišti v Braze, kde Liberec po odevzdaném výkonu utrpěl čtyřbrankový debakl. Portugalský výbuch, jediný exces při letošním vystoupení na evropské scéně, nyní může Slovan stát postup do jarních bojů.
Severočeši v celkové konfrontaci se zahraničními soupeři jinak obstáli. Osm zápasů, tři výhry, tři remízy a dvě porážky, mírně aktivní skóre 11:10. Takové vysvědčení si Slovan odnáší z pohárového podzimu. Vyrovnaný souboj s nešťastným koncem v předkole Ligy mistrů se Spartakem Moskva, postup do základní skupiny Poháru UEFA přes Crvenou Zvezdu Bělehrad, remíza se Sevillou, obhájcem vítězství v Poháru UEFA, vysoká výhra nad Grasshoppers Curych či strhující remízové představení v Alkmaaru. To jsou pro Liberec letošní plusové body. Pro mladý tým trenéra Vítězslava Lavičky ale budou vedle propadáku v Braze také varováním nezvládnuté koncovky dvou existenčních duelů. Nejprve v srpnu v souboji se Spartakem Moskva Liberec ještě dvanáct minut před koncem držel v rukou postup do základní skupiny Ligy mistrů, přesto Moskvané stačili vstřelit vítězný gól a zajistit si postup mezi evropskou smetánku. Podobný příběh se odehrál i ve středu večer v Alkmaaru, kde Liberec zkolaboval pouhou minutu před koncem.
Šlesingr skončil v úvodu SP těsně pod stupni vítězů
Biatlonista Michal Šlesingr dosáhl hned na úvod sezony svého nejlepšího výsledku ve Světovém poháru v kariéře. Třiadvacetiletý český olympionik obsadil v dnešním vytrvalostním závodu na 20 kilometrů ve švédském Östersundu čtvrté místo při triumfu fenomenálního Oleho Einara Björndalena, jenž navázal na svůj nedávný triumf mezi běžci specialisty.
Počasí
V pátek očekávají meteorologové zataženo s nízkou oblačností, ojediněle mrholení a mlhy. Na horách a místy i v nižších polohách slunečno. Teploty 5 až 8 stupňů Celsia, na horách kolem pěti.
Letošní podzim je v Česku nejteplejší od roku 1961. Průměrná teplota za září, říjen a listopad činí 10,8 stupně Celsia, což je 2,6 stupně nad dlouhodobým průměrem. Informuje o tom Český hydrometeorologický ústav. Dosud nejteplejší podzimní měsíce byly od roku 1961 před šesti lety, kdy se průměrná teplota pohybovala 1,9 stupně nad dlouhodobým průměrem.
Ani v příštím týdnu se patrně dosavadní charakter počasí nezmění. V pátek se do Česka vrátí inverze. Od pondělí očekávají meteorologové deštivé počasí a nadále teploty okolo deseti stupňů Celsia.