Zprávy

Odbory zrušily demonstraci kvůli zákoníku práce

Odbory v úterý odvolaly demonstraci proti případnému odložení nového zákoníku práce, kterou původně chtěly pořádat 25. listopadu před Úřadem vlády. Na svém mimořádném zasedání o tom rozhodli předáci odborových svazů z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Odborového sdružení železničářů. Zákoník práce má platit od ledna, podle Topolánkovy vlády ale obsahuje přes sedm desítek chyb. Kabinet proto navrhoval jeho roční odložení, odbory byly však proti. Po pondělním jednání tripartity ministr práce Petr Nečas (ODS) uvedl, že norma s největší pravděpodobností začne platit od nového roku. Ministerstvo práce již začalo pracovat na úpravě zákoníku práce. Tato novela bude ale projednávána v běžných legislativních lhůtách. Podle Nečase by opravené znění mohlo začít platit nejdříve ve druhé půlce příštího roku. Zákoníkem se dál zabývá i krizový štáb ČMKOS. Pro odborářský sněm připraví "strategii dalších kroků".

ODS chce předčasné volby co nejdříve, v současné době je ale nedokáže prosadit

Termín předčasných voleb záleží podle premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka na programu budoucího kabinetu, na němž se chce jeho strana domluvit s ČSSD, lidovci a zelenými. Občanští demokraté stále chtějí předčasné volby co nejdřív, ale vědí, že příští rok je pouze se Stranou zelených neprosadí. Podle premiéra Topolánka platí, že čím hlubší budou reformy, tím mohou být volby později. V úvahu tak podle něj připadá i rok 2009, o němž hovořil po pondělním setkání se sociálními demokraty. "Ovšem pouze za předpokladu, že ta vláda bude mít reformní program," zdůraznil Topolánek. Na budoucí vládě by se podle něj měly domluvit všechny čtyři nekomunistické strany s tím, že každá bude muset slevit ze svých požadavků. Topolánek znovu odmítl možnost velké koalice či opoziční smlouvy s ČSSD. Premiér by dal přednost tomu, kdyby sociální demokraté do jeho vlády vyslali své zástupce, a ne ji pouze tolerovali. Dodal ale, že tak daleko se rozhovory zatím nedostaly, jednání budou pokračovat po víkendovém kongresu ODS. Na něm si zřejmě bude chtít znovu potvrdit dřívější usnesení o tom, že ODS si nepřeje velkou koalici s ČSSD a odmítá spolupráci s komunisty.

ODS povede další jednání o nové vládě až po víkendovém kongresu

Další kolo jednání o nové vládě plánují občanští demokraté na příští týden. O víkendu proběhne kongres ODS, podle předsedy poslaneckého klubu Petra Tluchoře proto do té doby nechystají žádné zásadní schůzky. Užší vedení ODS v úterý ráno vyslechlo informace o jednáních premiéra a předsedy strany Mirka Topolánka o nové vládě. Ve středu půjde Topolánek s "mezizprávou" o jednání na Hrad. Aktuální politickou situací se v úterý zabýval také poslanecký klub KDU-ČSL. Úřadující předseda strany Jan Kasal řekl, že nikdo z lidoveckých poslanců nemá výhrady proti postupu vyjednávacího týmu křesťanských demokratů.

Klaus navrhl na ombudsmana Jiřího Witzanyho a Johna Boka

Prezident Václav Klaus navrhl poslancům jako kandidáty na veřejného ochránce práv bývalého rektora ČVUT Jiřího Witzanyho a předsedu spolku Šalamoun Johna Boka. Jako zástupce ombudsmana Klaus nominoval poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřicha Kužílka a předsedu Rady vlády pro lidská práva Jana Litomiského. "Prezident je přesvědčen, že se jedná o osobnostmi, které svými životními postoji prokázaly vysoké morální a lidské kvality a jsou schopny vykonávat uvedené funkce," zdůvodnil kandidáty Hradu Klausův mluvčí Petr Hájek. Ombudsmana volí sněmovna na šest let, přičemž vybírá z návrhů prezidenta a Senátu. Horní komora parlamentu už dříve jako kandidáta na ombudsmana nominovala dosavadního veřejného ochránce práv Otakara Motejla a senátorku Jitku Seitlovou (za hnutí Nezávislí). Seitlová a také Litomiský jsou favority senátorů na zástupce ombudsmana.

MMR: Peníze z EU na roky 2004 - 2006 se zřejmě podaří vyčerpat

Česku se s největší pravděpodobností podaří využít všech peněz vyčleněných z Evropských fondů na roky 2004 až 2006. Na konferenci Bariéry čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU to v úterý řekl ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič. Mechanismus získávání peněz je ale podle ministra příliš složitý a pro období 2007 až 2013 je třeba administrativu zjednodušit. Zpracování některých žádostí by se podle něj mohlo zkrátit z několika měsíců na několik týdnů. K 1. listopadu vyčerpala ČR ze strukturálních fondů EU 11,7 miliardy korun z celkových 44,9 miliardy, které má k dispozici na období 2004 - 2006. Tyto prostředky musí utratit do konce roku 2008. V letech 2007 - 2013 bude moci získat až 750 miliard korun, tedy zhruba 100 miliard korun ročně.

Vláda bude jednat o vrtulníkové základně v Přerově

Vláda bude ve středu jednat o dalším osudu vrtulníkové základny v Přerově. Armáda ji původně chtěla zrušit a vojáky do konce příštího roku přestěhovat do Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Proti tomu se ale staví přerovští politici. Obávají se, že po odchodu vojáků stoupne v regionu nezaměstnanost. Zástupci samosprávy proto armádě navrhují, že se budou na provozu základny finančně podílet. Kraj by chtěl navíc u Přerova do roku 2013 vybudovat i civilní letiště za nejméně jednu miliardu korun. Pokud bude vojenské letiště zachováno, bude výstavba civilního letiště snazší. O tom, že vláda se zřejmě přikloní k zachování přerovské základny, svědčí i návštěva premiéra Mirka Topolánka, která se chystá na čtvrtek. Topolánek by měl přerovskou letku navštívit společně s ministry obrany a vnitra Jiřím Šedivým a Ivanem Langrem a předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD). Podle mluvčího základny Milana Kouřila by měli politici vojáky a zástupce místní samosprávy seznámit s rozhodnutím o budoucnosti základny.

Rakouská vláda zatím nepodnikne právní kroky vůči Praze

Rakouská vláda na svém úterním zasedání jednala i o české jaderné elektrárně Temelín. Ministr životního prostředí Josef Pröll kabinetu slíbil, že prozkoumá podklady ke kolaudaci elektrárny hned poté, co je obdrží z Česka. Dokud nebude uzavřeno přezkoumávání podkladů, nebude rakouská vláda podnikat žádné právní kroky na mezinárodní úrovni, uvedl kabinet. Lidovec Pröll minulý týden po prvních neoficiálních zprávách o kolaudaci Temelína zaslal protestní dopis českému ministru zahraničí Alexandru Vondrovi. V pondělí rakouský ministr oznámil, že od Vondry dostal oficiální dopis, v němž česká strana potvrzuje definitivní kolaudaci elektrárny a slibuje, že rakouské straně doručí kolaudační podkladové materiály, o něž Vídeň projevila zájem. Proti kolaudaci Temelína se v Rakousku zvedla velká vlna odporu. Někteří politici napříč politickým spektrem volají po mezinárodní žalobě vůči Praze za údajné porušení takzvaného melkského protokolu.

Policie zadržela podnikatele Starku a další podezřelé ze zmizení otce Radovana Krejčíře

Policisté v úterý odpoledne zadrželi sedm mužů podezřelých ze zmizení otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Uvedla to mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Podle zdrojů ČTK jsou mezi nimi majitel fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslav Starka a viceprezident Marily Vlastimil Spěvák. Dalšími zadrženými jsou podnikatelé z Prahy, Příbrami a Hradce Králové. Zatčení podezřelých se zúčastnil Útvar rychlého nasazení. Detektivové ÚOOZ u nich provedli domovní prohlídky. Všichni podezřelí budou obviněni ze zbavení osobní svobody s následkem smrti a loupeže ve spolupachatelství. Významný podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002. Muži podle policie podnikatele unesli, odcizili větší množství peněz v hotovosti a také ho nutili uhradit dluhy jeho syna. "V průběhu 'únosu' Ing. Lamberta Krejčíře došlo za doposud přesně nezjištěných okolností k jeho úmrtí a jeho tělo bylo ukryto na neznámém místě," uvedla Kosinová. Před několika lety byl Starka obviněn z únosu italského šéfa zkrachovalé Union banky Giuseppe Roselliho. Server Aktuálně cz. před časem napsal, že policie má informace, že si Krejčíř Starku najal, aby za něj v Česku odvedl "špinavou práci". Starka to odmítl.

Česko jen podprůměrně chrání soukromí svých občanů

V ochraně soukromí zaostává Česká republika mírně za průměrem. Hodnocení 37 zemí světa zveřejnila mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Privacy International. Česko v něm zařadila mezi státy s formálně zabezpečenou ochranou osobních údajů, současně mu ale vytýká například odposlouchávání a uchovávání soukromých dat. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů se jedná o nedostatky, které vyplývají z nastavení ochrany soukromí ve speciálních zákonech. Podle mluvčí Úřadu Hany Štěpánkové tyto normy bývají někdy přijaty navzdory připomínkám ochránců soukromí. "Jako příklad lze uvést zákon o rozhlasových a televizních poplatcích, který umožnil propojení databáze poplatníků veřejnoprávních médií s databází odběratelů elektrické energie. To protiřečí principu zabezpečení soukromí," uvedla mluvčí. V platnosti je podle ní řada zákonů schválených před rokem 2000, kdy byl přijat zákon o ochraně osobních údajů. Mezi těmito normami jsou i katastr nemovitostí nebo obchodní rejstřík. Organizace Privacy International v porovnávání 25 států Evropské unie zařadila ČR se známkou 2,5 na 17. místo mezi Dánsko a Irsko, z českých sousedů jsou na tom lépe Německo, Rakousko i Polsko. V žebříčku 37 sledovaných zemí světa Česko předstihly Kanada a Argentina - ČR je na srovnatelné úrovni s Novým Zélandem. Úplná tabulka je na www.privacyinternational.org.

V ČR žilo začátkem listopadu 404 stoletých a starších lidí

Nejstarší občankou ČR je Marie Kráslová z jižních Čech, která v pondělí oslavila 108. narozeniny. Začátkem letošního roku žilo v Česku více než čtyři sta stoletých. Nejméně stoleté jubileum přitom oslavilo 338 žen a 66 mužů. Informovala o tom mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová. Nejvíce stoletých lidí žije v Praze - sedmdesát. V Jihomoravském kraji se stovky dožilo 53 a v Moravskoslezském 45 lidí. Nejméně osob, které mají v dokladech rok narození 1906 a nižší, bydlí na Karlovarsku. Pobývá jich tam pět. Ke stým narozeninám dostávají obyvatelé Česka vyšší důchod. Zvedá se jim o 2000 korun. Peníze mají pokrýt náklady na náročnější péči.

Vzestup lidí s virem HIV pokračuje i letos

Počet lidí s virem HIV v krvi roste v Česku i letos. Přibývá jich ve větší míře už tři roky, loni jich ale bylo nejvíc, 90. Letos k 1. listopadu potvrdila Národní referenční laboratoř pro AIDS už 77 nových případů HIV infekce. Podle vedoucí laboratoře Marie Brůčkové však Česko nadále zůstává zemí s velmi malým výskytem této infekce. Celkem bylo od počátku sledování v roce 1985 do konce letošního září zjištěno u Čechů a cizinců s trvalým pobytem v Česku 899 HIV infekcí, z toho se nemoc rozvinula u 204 lidí. 123 z nich zemřelo. V 85 procentech se infekce přenesla sexuální cestou, zhruba čtyři procenta případů byla u injekčních uživatelů drog. Brůčková to přičítá rozsáhlému programu výměny injekčních stříkaček. Přes 20 procent nakažených HIV tvoří ženy. Celkem 97 jich otěhotnělo, z nich 69 porodilo celkem 71 dětí (dvoje dvojčata). Z narozených dětí jsou tři pozitivní a u 23 se čeká na výsledky testů. Zcela zdravých je 45 dětí. S výjimkou jediného se děti narodily císařským řezem, což u nich výrazně snížilo riziko přenosu.

ČSA o více než polovinu snížily ztrátu

České aerolinie vykázaly za tři čtvrtletí letošního roku ztrátu 324 milionů korun a snížily tak pololetní ztrátu 773 milionů o více než 400 milionů. Výsledek je přesto o 50 milionů horší než ve stejném období roku 2005. Informoval o tom prezident ČSA Radomír Lašák. Plán hospodářských výsledků firmy na celý rok 2006 i nadále počítá s celkovou ztrátou téměř půl miliardy korun. Kumulovaná ztráta z předchozích let však už přesahuje jednu miliardu korun. Obrat v hospodaření by měl nastat příští rok, přičemž vydělávat by ČSA znovu měly začít po restrukturalizaci v roce 2008. Závažným problémem zůstávají pro ČSA mzdové náklady, které se vedení firmy nedaří snížit kvůli nesouhlasu odborů. K dohodě nedošlo ani na pondělním jednání. "Závazky z kolektivních smluv zvyšují platy zaměstnanců v ČSA průměrně o osm procent ročně," řekl Lašák. To podle něj představuje částku 400 milionů korun. ČSA byly v posledních šesti letech třikrát v zisku a třikrát ve ztrátě. Nedávno požádaly stát, aby jim pomohl kapitálovou injekcí ve výši dvou miliard korun, s níž by firma mohla všechny své ztráty umazat.

Kvůli havárii stadionu v Humpolci stíhá policie stavbyvedoucího

Za únorové zřícení zimního stadionu v Humpolci může podle policie dvaatřicetiletý stavbyvedoucí královéhradecké firmy. Policejní rada ho v úterý obvinil z obecného ohrožení z nedbalosti. Pokud mu soud prokáže vinu, hrozí mu až pět let vězení nebo peněžitý trest. Podle jednoho z kriminalistů chyběly na střešní konstrukci haly v rozporu s projektovou dokumentací vzpěry. Zimní stadion, který sloužil veřejnosti 14 měsíců, se jako domek z karet zřítil letos 10. února. Jen díky duchapřítomnosti trenérů a rychlé evakuaci nebyl tehdy nikdo z malých hokejistů zraněn. Město se už pustilo do nového zastřešení ledové plochy. V prosinci se podle starosty Jiřího Kučery bude znovu bruslit. Výstavba nové haly si měla podle výsledku soutěže vyžádat náklady 13 milionů korun. Nad plochou již stojí ocelová konstrukce a řemeslníci pracují na izolacích střechy.

Vlasta Chramostová má ke svých osmdesátinám benefici v Kolowratu

Za svou poslední divadelní premiéru pokládá jubilující Vlasta Chramostová benefici nazvanou Tři životy, která byla v pražském Kolowratu poprvé uvedena 2. listopadu. Další reprízy pozoruhodného večera, v jehož průběhu herečka hovoří o životě hereckém, disidentském i životě návratů po listopadu 1989, se uskuteční 15. a 24. listopadu a 11. a 21. prosince. Nad svým životem se v něm Vlasta Chramostová zamýšlí s humorem; najde v něm totiž veselohru, detektivku i antické drama. Pro dramaturga Jana Hančila se základem k benefici stala autobiografická kniha Vlasty Chramostové. Byl to život plný dramatických zvratů a vášnivého hledačství opravdovosti v občanské i v herecké poloze. Česká televize uvede v den jejích osmdesátinách 17. listopadu večer na programu ČT1 televizní inscenaci Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové nazvanou P.F.77, dramatický příběh o cti, morálce a důstojnosti z doby vzniku Charty 77. Režisér Jaroslav Brabec ji natočil v roce 2003.

Brněnskou vilu Tugendhat navštívil rekordní počet turistů

Brněnskou vilu Tugendhat, která je od roku 2001 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, navštívilo letos rekordních 17.000 turistů z celého světa. Ve srovnání s loňskem do ní zavítalo o 2000 lidí více. Návštěvnost tohoto architektonického unikátu se tak vyšplhala na nejvyšší možnou úroveň za rok. Potvrdila to Iveta Černá z Muzea města Brna, které má vilu patřící jihomoravské metropoli ve své péči. Podle ní však návštěvnost už nelze dál navyšovat. "Vila je v podstatě rodinný dům, který má také své limity," uvedla Černá. Polovinu návštěvníků tvoří cizinci, a to zejména z Japonska, Německa, Španělska nebo USA. Podle ředitele jihomoravských památkářů Petra Kroupy je vila Tugendhat bezesporu jednou z největších atrakcí celého regionu. "Jsou Japonci, kteří přijíždějí na jižní Moravu jen kvůli návštěvě tohoto objektu," řekl Kroupa. Návštěvnost vily se zvedla asi kvůli ohlášenému záměru objekt rekonstruovat, což bude spojeno s jeho delším uzavřením. Ve vile se bude rekonstruovat téměř všechno. Projekt má dům ze 30. let uvést do původní historické podoby. Plánuje se například rukodělná výroba kování, umyvadel a dalších částí mobiliáře přesně podle původních plánů a z původních materiálů. O tom, kolik prostředků bude nutné vynaložit na opravu vily, ale vedli členové brněnského zastupitelstva vleklé spory.

Ondřej Havelka uzavře festival Struny podzimu

Jedenáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu uzavře v neděli 19. listopadu v pražském Rudolfinu koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Mimo jiné zazní replika původní verze Gershwinovy Rapsodie v modrém, kterou uvedl v roce 1924 Paul Whiteman. Proslulý kapelník a propagátor jazzu Whiteman stál u samého vzniku Rapsodie v modrém, když si usmyslel předvést moderní americkou hudbu ve velké koncertní síni. Do té doby se hrál jazz pouze v barech, dancinzích a nočních klubech. Ondřej Havelka a jeho Melody Makers uvedou v autentické podobě i další Gershwinovy evergreeny a dobové písně. Končící Struny podzimu nabídly publiku od 24. října desítku koncertů. Na pražských pódiích se vystřídali proslulá šansoniérka Ute Lemperová, experimentující pianista Brad Mehldau, zpívající akordeonistka Evelyn Petrovová, ázerbájdžánská jazzová klavíristka a zpěvačka Aziza Mustafa Zadeh, česká operní pěvkyně Eva Urbanová a České klarinetové kvarteto se svým multimediálním programem.

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení bude soutěžit ve Vídni

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení, ženský sbor s třicetiletou tradicí, se zúčastní koncem týdne Mezinárodní Schubertovy sborové soutěže ve Vídni. Už ve středu má těleso ve Vídni chrámový koncert - ve farním kostele v Heiligenstadtu. Zazní tam nejen Schubertova tvorba, ale také skladby Petra Ebena, Bohuslava Martinů a dalších českých autorů i hudba světových tvůrců. vlastní soutěž proběhne v pátek a sobotu ve Vídeňském koncertním domě a v sobotu vyvrcholí koncertem vítězů. Zahajovací a závěrečný koncert soutěže se koná ve vídeňské části Lichtental v katolickém kostele, kterému se říká Schubertův kostel. Franz Schubert tam byl v roce 1797 pokřtěn, dostalo se mu tam hudebního vzdělání, zpíval tam a hrál při bohoslužbách a uváděl v chrámu své duchovní skladby. Je to jeden z jeho nejdůležitějších památníků. V předchozích ročnících soutěže bývaly úspěšné vedle rakouských sborů také kolektivy z Litvy, Ukrajiny nebo Japonska.

Pražská zoo koupí stádo huculských koní

Pražská zoo koupí od Tělovýchovné jednoty Aster - Hucul klub chovné stádo huculských koní. Rozhodla o tom městská rada, která na to také vyčlenila půl milionu korun. Cílem je stádo zachránit. Tělovýchovná jednota se totiž dostala do finančních potíží a hrozilo, že exekutor koně jednotlivě rozprodá. "Záchranu celého stáda jsme schválili už na sklonku letošního léta a nechali jsme vypracovat znalecký posudek na odhad ceny jednotlivých koní. Soudní znalec stanovil celkovou cenu chovného stáda na 500.000 korun," uvedl radní Miloš Gregar. Stádo se podle něj stane součástí chovného programu zoologické zahrady. Zoo koupí podle informací magistrátu 18 čistokrevných huculských koní, z toho je 11 klisen a jeden uznaný plemenný hřebec. Ke kupovanému stádu patří i roční hřebeček. Koně jsou nyní v chovu na Zmrzlíku v Praze 5 - Zadní Kopanině.

Počasí:

Ve středu očekáváme oblačno, postupně až polojasno, ojediněle se slabým deštěm. Teploty 12 až 16 stupňů, na horách kolem 9.