Zprávy

Klaus by vládu ODS, ČSSD a lidovců zřejmě respektoval

Prezident Václav Klaus sice nechce komentovat úvahy o možné koaliční vládě ODS, ČSSD a KDU-ČSL, nicméně prohlásil, že takový koncept byl měl ve sněmovně drtivou většinu hlasů, a tudíž by byl možný. Předčasné volby by podle jeho názoru průlom do politického uspořádání zřejmě nepřinesly. V pořadu televize Prima Nedělní partie řekl, že by určitě odstranily nynější pat, výsledek by ale byl i tak zřejmě těsný. Václav Klaus také naznačil, že pokud zkrachuje i druhý pokus o sestavení vlády, kterým opět pověřil předsedu ODS Mirka Topolánka, tak třetím a posledním pokusem pověří podle ústavy toho, koho mu navrhne předseda sněmovny. Z jeho slov vyplynulo, že bude respektovat, když to bude i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Znovu však kritizoval postoj sociálních demokratů, kteří po schůzce představitelů parlamentních stran na Hradě v pátek 3. listopadu odmítli projekt duhové koalice a prohlásili, že trvají na vlastním pokusu o sestavení vlády. Odmítl také spekulace o tom, že by mu vyhovovalo takové vládní uspořádání, které by mu v roce 2008 zaručilo znovuzvolení do prezidentského křesla. Neřekl ale jednoznačně, zda bude do této funkce znovu kandidovat. Nechce totiž, aby takový krok byl vnímán jako vyhlášení kandidatury.

ČT: Téměř čtyřem pětinám Čechů vadí průtahy při sestavování vlády

Téměř 80 procentům Čechů vadí průtahy při sestavování nové vlády. Vyplývá to z průzkumu agentury Median, který si nechala udělat Česká televize. Dalších téměř 40 procent občanů za východisko z povolební krize považuje předčasné volby. Většina lidí si myslí, že by bylo vhodné zavést lichý počet poslanců ve sněmovně, uvedla televize. Průtahy při sestavování vlády vadí určitě 52 procentům z nich. Dalším asi 27 procentům vadí "spíše". Zdlouhavá vyjednávání o kabinetu naopak nevadí asi 20 procentům občanů. Průzkum Medianu se uskutečnil v posledních dvou týdnech, zúčastnilo se ho 700 lidí.

Nečas: Česká republika by mohla přijmout euro v roce 2012

Česká republika by mohla přijmout jednotnou evropskou měnu euro v roce 2012, musí však provést několik důležitých reforem. Jde o penzijní reformu, reformu veřejných financí a ve zdravotnictví. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). S tímto datem souhlasil i bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerstvo financí se podle agentury Reuters v analýze o přistoupení Česka k měnové unii shodlo s centrální bankou na tom, že přijetí eura v České republice v roce 2010 už není reálné. Rovněž analytici již dříve upozorňovali, že růst rozpočtového deficitu Česku nedovolí přijmout euro dříve než v letech 2012 až 2013, navzdory výraznému růstu ekonomiky. Datum přijetí eura v Česku zatím vláda neurčila. To ale podle pověřeného národního koordinátora pro zavedení eura Petra Očka vytkne Česku Evropská komise, která by měla v počátku příštího týdne vydat hodnotící zprávu o stavu příprav na vstup do eurozóny v jednotlivých zemích.

Vondra: Zrušení víz pro Čechy do USA je možné do dvou let

Dosáhnout zrušení víz pro české občany do Spojených států je možné do dvou let. Řekl to ministr zahraničí Alexandr Vondra v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle šéfa české diplomacie je ale nezbytné, aby na tomto problému pracovaly středoevropské země společně a "tlačily" na americký Kongres. Podle Vondry může nastat určitý průlom kvůli výsledku nedávných voleb v USA, v nichž dosud opoziční Demokratická strana porazila ve volbách republikány prezidenta George Bushe. Republikáni tak ztratili kontrolu nad parlamentem. Šéf české diplomacie již dříve uvedl, že vítězství demokratů by mohlo pomoci českému úsilí o zrušení víz. Kongres by ale musel upravit zákon, podle něhož se určují země, s nimiž mají Spojené státy bezvízový styk. Česká republika zatím marně přesvědčuje Američany, aby víza zrušili. Zkusila to i přes Evropskou unii, která má společnou vízovou politiku. Avšak ani to nepřineslo zatím úspěch. Praze se nelíbí, že "staří" členové EU vízum do Ameriky mít nemusí, zatímco většina nových členů vízovou povinnost má. Vondra se brzy sejde s novým americkým velvyslancem Richardem Graberem, aby posoudili spolupráci českých a amerických expertů, kteří se vízovou povinností zabývají.

Elektronické mýto na 900 km silnic bude spuštěno na Nový rok

1. ledna 2007 bude na 900 kilometrech dálnic a rychlostních silnic v České republice spuštěn systém elektronického mýtného a od tohoto termínu bude plnohodnotně fungovat. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl generální ředitel firmy Kapsch Karel Feix. Podle Kapsche se zahájení výstavby zbrzdilo o tři měsíce kvůli řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. K němu se odvolali dva neúspěšní účastníci tendru, firma Autostrade a sdružení Mytia. Proto se v dodatku ke smlouvě Kapsch dohodl s ministerstvem dopravy na zprovoznění mýtného k 1. lednu 2007 pouze na 900 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Začátkem října pak krajský soud v Brně vydal předběžné opatření o zastavení stavby na návrh firmy Autostrade, podle které bylo výběrové řízení v rozporu se zákonem. Kapsch má ovšem problémy i se zaváděním elektronické instalace k mýtným branám. K některým proto firma bude pořizovat naftové agregáty. Minulý týden se zavedením mýtného začala zabývat i protikorupční policie. Z ministerstva dopravy si policisté odnesli všechny dokumenty, které se týkají smluv na mýtné. Chtějí prověřit, jestli někdo v miliardové zakázce dostal úplatek. Na Kapsch se podle Feixe protikorupční policie zatím neobrátila.

Temelín nastartoval reaktor prvního bloku

Operátoři Jaderné elektrárny Temelín v neděli ráno nastartovali reaktor prvního bloku, který v pátek večer odpojili kvůli pravidelné zkoušce regulačních zařízení reaktoru. Elektrárna od té doby nedodávala do rozvodné sítě žádný proud. Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře byly zkoušky úspěšné a dodávky proudy budou obnoveny v noci na pondělí. V pátek večer také Temelín spustil po souhlasu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost reaktor druhého bloku, který byl od září mimo provoz kvůli výměně čtvrtiny paliva. Testy na druhém bloku potrvají podle mluvčího zhruba týden.

O stroje pro jaderný program měly zájem korejské firmy i úřady

Severokorejci, kteří se v Česku loni snažili koupit speciální stroje využitelné i k jadernému zbrojení, byli pracovníci firem, ale i oficiálních institucí. Uvedl to Jan Šubert, mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS), která tři takové pokusy o export překazila. Podle Šubrta má Severní Korea v Česku zájem o zboží takzvaného dvojího použití. Jsou to speciální a přesné obráběcí stroje, jejich díly a řídicí jednotky, tedy zařízení, která sice slouží v civilním průmyslu, ale jsou využitelná i pro výrobu zbraní. A to jak konvenčních, tak jaderných včetně jejich nosičů. Stejnému zájmu jako Česká republika se však ze strany Severní Koreje těší i jiné vyspělé země, které disponují podobnými zařízeními. Ve své výroční zprávě za rok 2005 BIS také uvedla, že podobný zájem o speciální zařízení jako Korea mají zřejmě i Írán a Sýrie. "Tyto země nadále rozvíjely své raketové programy a programy zbraní hromadného ničení, k obchodním aktivitám se zbožím dvojího užití užívaly krycí společnosti a deklarovaly civilní využití požadovaných komodit," uvedla kontrarozvědka ve své zprávě.

V Česku je zhruba 12.000 hektarů brownfieldů

V České republice je zhruba 12.000 hektarů takzvaných brownfieldů, tedy nevyužívaných průmyslových, zemědělských, vojenských či důlních objektů. Vyplývá to z průzkumu agentury na podporu podnikání a investic CzechInvest. Studie také uvádí, že více než 65 procent brownfieldů je v soukromém vlastnictví a asi 40 procent těchto nemovitostí je nějakým způsobem ekologicky zatíženo. Nevyužívaná území mají velký investiční potenciál, mohou těžit ze své výhodné polohy, existující infrastruktury či z možnosti zažádat o finanční podporu prostřednictvím strukturálních fondů Evropské unie. Odborníci nyní společně se samosprávami i soukromými firmami hledají způsoby, jak pro tyto plochy najít nové uplatnění. Například radnice ve Šternberku na Olomoucku přebuduje do jednoho až dvou let areál bývalých Nálepkových kasáren na průmyslovou zónu. Investice si vyžádá necelých 100 milionů korun. Společnost TMT Chrudim se zase pustila do rekonstrukce objektu bývalého cukrovaru, ve kterém by měly vzniknout nové výrobní prostory. Na rekonstrukci chrudimského cukrovaru by měla několika desítkami milionů korun přispět Evropská unie.

V sobotu na silnicích zahynulo devět lidí

Uplynulá sobota se zapíše k nejtragičtějším dnům na českých silnicích. Při 360 nehodách zemřelo devět lidí, osm osob utrpělo těžká zranění. Vyplývá to z údajů policie. K nejtragičtějším sobotním dopravním nehodám patřila kolize osobního vozu Ford s nákladním automobilem Tatra na Novojičínsku. Nepřežili ji muž a žena z osobního vozu. Dvě oběti si vyžádala také nehoda u Vojkovic na Mělnicku. Škoda Felicia tam narazila do stromu, její řidič a jeden spolujezdec zemřeli, další pasažér byl těžce zraněn. Jeden lidský život si v neděli odpoledne vyžádala srážka dvou osobních automobilů a autobusu nedaleko Turnova na Semilsku. Vozidla se střetla ve stoupání od Dolánek k Železnému Brodu. V osobních vozech byl jeden člověk zraněn těžce a svým zraněním podlehl, další byl zraněn lehce. V autobuse se srážka obešla bez zranění. Podle policie přerušila havárie na téměř tři hodiny dopravu na frekventované komunikaci z Turnova na Železný Brod a dál do Krkonoš. Kolem 16:30 byla silnice znovu zprůjezdněna.

V Londýně proběhla filmová přehlídka Miroslava Ondříčka

V Londýně v neděli skončila třídenní retrospektiva filmů kameramana Miroslava Ondříčka uváděná pod titulem Z Prahy do Hollywoodu. Diváci viděli z českých titulů Lásky jedné plavovlásky, Intimní osvětlení, Hoří, má panenko a Konkurs, anglické intermezzo zastoupily film Bílý autobus a Kdyby... a z Ondříčkovy americké tvorby Amadeus, Ragtime, Jatka č.5, F/X Vražda podle iluzí. Retrospektiva Miroslava Ondříčka byla na programu desátého ročníku festivalu českých filmů organizovaného Českým centrem Londýn, který se koná pravidelně v londýnském repertoárovém kině Riverside Studios. Po londýnské premiéře se přehlídka představí také ve skotském Edinburghu.

Pětadvacet umělců převzalo cenu Senior Prix 2006

Zástupci nadace Život umělce ve spolupráci se společností Intergram předali tuto neděli v Nosticově paláci v Praze pětadvaceti umělcům cenu Senior Prix 2006. Těm, kdo většinou už opustili aktivní dráhu, tak poděkovali za celoživotní práci v divadle, filmu, televizi, rozhlase a na koncertních pódiích. Oceněni byli například mim a tanečník Jaroslav Čejka, herci Milan Riehs a Antonín Hardt, zpěvačka a herečka Věra Nerušilová, aranžér, skladatel, saxofonista a flétnista Jan Konopásek a televizní moderátor Jaroslav Suchánek. Držiteli Senior Prix za letošní rok jsou dále operní pěvec Jaroslav Horáček, kytarista a skladatel Jiří Jirmal, šéfdirigent Filmového symfonického orchestru Mário Klemens, tanečník a choreograf Miloslav Lipinský a herec Vojtěch Ron, známý z divadel v Mladé Boleslavi a Liberci. Výroční ocenění předávali zástupci nadace už počtrnácté. Podle předsedy správní rady nadace Tomáše Kyndla už bylo od roku 1993 takto odměněno na 680 osobností, jejichž výkony připomínají filmy, televizní inscenace, rozhlasové pořady a gramofonové nahrávky. Byli mezi nimi i sboroví zpěváci a orchestrální umělci.

Töpfer s Balzerovou si zahrají v novince Fidlovačky

Hlavní role v komorní hře předního finského dramatika Bengta Ahlforse, nazvané Poslední doutník, vytvoří Tomáš Töpfer a Eliška Balzerová. Dílo, které je už řadu let populární po celém světě, uvede pražské Divadlo na Fidlovačce v české premiéře 23. listopadu. V inscenaci se dále objeví Zdeněk Maryška a Monika Kobrová. Ahlforsovu hru přeložil František Fröhlich. Divadlo Na Fidlovačce ji uvede v nastudování uměleckého šéfa Juraje Deáka. Sám Ahlfors by měl na pražskou premiéru hry přijet. Finský dramatik píšící švédsky byl v Praze naposled loni v únoru, kdy v Divadle Bez zábradlí zhlédl slovenskou verzi své komedie Iluzionisté. Před sedmi lety se na Vinohradech zúčastnil české premiéry Divadelní komedie a po dvou letech usedl v hledišti Divadla ABC při premiéře své hry Popel a pálenka.

Dvorské muzeum připravuje vánoční výstavu hraček

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem se pomalu zaplňuje nejroztodivnějšími druhy hraček. Muzeum připravuje vánoční výstavu nazvanou Kouzelný svět hraček a požádalo veřejnost, aby na výstavu zapůjčila své nejoblíbenější věci na hraní. Nejstarší exponáty výstavy budou z přelomu 19. a 20. století a pocházejí z depozitářů muzea ve Dvoře Králové, Trutnově či v Náchodě. Lidé do muzea přinesli již několik stovek hraček, nejčastěji nosí panenky a vláčky. Výstava Kouzelný svět hraček ve Dvoře Králové nad Labem bude otevřena od 28. listopadu do 26. ledna. Součástí expozice bude také hrací koutek pro děti, v části muzea bude postaven i model železnice s vláčky.

V Novém Městě je možné stát se předlohou postavičky v betlému

Muzeum v Novém Městě nad Metují nabízí lidem unikátní možnost stát se předlohou pro postavičku v takzvaném Měšťanském betlému. Ten muzeum buduje od roku 2001. Vyřezávaný betlém, který je celoročně k vidění v Galerii Zázvorka, nyní obsahuje na pět desítek figurek a také část náměstí včetně novoměstského zámku. Mezi postavami v betlému je možné nalézt malíře, fotografa, kováře či mladíky ve skautském kroji a s fotbalovým míčem. Postavičky vyrábí řezbářka Jarmila Haldová ze Sedloňova, muzeum a město zaplatilo výrobu jesliček, měšťanských domů a zámku. Postupně plánuje doplnit ještě kulisy a další domy. Nově vznikající figurky jsou inspirovány přáním zájemců. "Lidé si mohou určit podobu figurky, jejíž výrobu zaplatí. Řeknou, co chtějí, případně předají například fotografii, podle které řezbářka vytvoří další figurku s danými atributy. Každá z postav tak má svoji historii," řekl ředitel muzea Jaroslav Resl. Každoročně přibývá v betlému průměrně deset nových figurek. Výroba betléma skončí, až bude mít přibližně stovku figurek.

V Hustopečích proběhne mistrovství v pomalém kouření dýmky

V Hustopečích na Břeclavsku se příští pátek uskuteční desáté mistrovství města Brna v pomalém kouření dýmky. Sejdou se na něm nejzkušenější dýmkaři z České republiky. V soutěži o nejpomalejší vykouření tří gramů tabáku z dýmky typu billiard se střetne asi 50 soutěžících. Podle pravidel mají pět minut na naplnění dýmky a dvě zápalky. Pak již vše závisí na taktice, řekl Břetislav Kotulán z brněnského Pipe Clubu Brno, který akci pořádá. Kuřákům obvykle vyhasne dýmka po dvou a půl hodinách. Jednoho z nejlepších výkonů na mistrovství dosáhl před dvěma roky Brňan Vítězslav Dudák, který dokázal dýmku kouřit tři hodiny šest minut a 16 sekund. Na světový rekord to ale nestačilo. Drží jej Dán Jasper Pedersen s časem o čtvrt hodiny delším. Brňané patří ke světové dýmkařské špičce. Loni na světovém mistrovství v polské Poznani obsadil Pipe Club Brno sedmé místo v konkurenci 81 družstev. Porazili je pouze zástupci světových dýmkových velmocí - Dánska, Nizozemska a Itálie.

Železný dostane v Monte Carlu cenu IAAF

Oštěpař Jan Železný převezme v neděli večer v Monte Carlu cenu za celoživotní přínos sportu, takzvanou Distinguished Career Award. Cenu mu udělila mezinárodní federace IAAF. Při slavnostním ceremoniálu se Železný postaví po bok světového rekordmana v běhu na 1500 metrů a olympijského vítěze Hichama El Guerrouje i vedle světové rekordmanky ve skoku vysokém Stefky Kostadinovové z Bulharska. Trojnásobného mistra světa a světového rekordmana rovněž potěšilo pozvání do Finska na tamní vyhlašování nejlepšího atleta roku v Helsinkách. Kvůli jiným povinnostem tam ale jet nemůže. "Chtěli mi tam předat ocenění za přínos k vzájemným vztahům a pro nejlepšího oštěpaře všech dob, to je hodně vzácné," řekl.

Šebrle vyhrál popáté anketu Atlet roku

Desetibojař Roman Šebrle je opět nejlepším atletem České republiky. Mistr Evropy z Göteborgu vyhrál popáté za sebou anketu novinářů, funkcionářů a trenérů, jejíž výsledky byly vyhlášeny na sobotním galavečeru v pražském hotelu Ambassador - Zlatá husa. Druhá skončila oštěpařka Barbora Špotáková, třetí byl výškař Tomáš Janků. Na čtvrté pozici skončil oštěpař Jan Železný, který letos ukončil kariéru a rozloučil se třetím místem na kontinentálním šampionátu v Göteborgu. Šebrle dostal od 120 hlasujících 1133 bodů, Špotáková jen o třicet méně; to je nejtěsnější výsledek za posledních deset let. V neoficiálním hlasování veřejnosti na internetové stránce www.atletika.cz vyhrála anketu zcela jasně Špotáková, které dali fanoušci skoro 50 procent hlasů, zatímco Šebrle měl na třetím místě za Janků kolem dvanácti procent. Trenérem roku se stal kouč Špotákové Rudolf Černý, nejlepším juniorem tyčkař Jan Kudlička a objevem roku rovněž oštěpařka Špotáková.

Čeští hokejisté prohráli s Ruskem na penalty

Čeští hokejisté v neděli prohráli ve svém posledním vystoupení na turnaji Karjala s Ruskem 2:3 po samostatných nájezdech a ani tentokrát severské klání nevyhrají. Čeští hokejisté se proti sborné představili bez zraněných Hamra a Varadi. Do branky se podle předpokladů postavil Málek. Výsledky jednotlivých třetin: 1:0, 0:0, 1:2 - 0:0. V nastavené pětiminutovce mohly sice rozhodnout o zisku druhého bodu oba týmy, ale nestalo se tak a ke slovu přišly samostatné nájezdy. V těch byli úspěšnější Rusové: Málka překonali Charitonov a Kuljomin, zatímco z Čechů přesně mířil jen Straka. O konečném pořadí druhého dílu Euro Hockey Tour rozhodne výsledek posledního zápasu mezi Finskem a Švédskem. Již jistými vítězi se ale stali Rusové, kteří ovládli i předcházející liberecký turnaj a v celé tour zatím nepoznali porážku.

Sáblíková obsadila třetí místo v závodě SP

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková dosáhla hned na úvod sezony svého nejlepšího umístění ve Světovém poháru. Díky třetímu místu v nedělním závodě na 3000 metrů v Mekce rychlobruslení Heerenveenu stanula devatenáctiletá olympionička v prestižním seriálu premiérově na stupních vítězů.

Ospalý uzavřel sezonu pátým místem na Novém Zélandu

Pátým místem v posledním závodu Světového poháru zakončil sezonu nejlepší český triatlonista Filip Ospalý. V New Plymouthu na Novém Zélandu se opět dokázal prosadit mezi elitu. V konečném pořadí seriálu obsadil Ospalý třinácté místo. Posledními vítězi letošního roku se stali Američan Andy Potts a Australanka Rina Hillová. Česká závodnice Lenka Zemanová skončila devětadvacátá.

Enge obsadil v hlavním závodě A1 Grand Prix v Číně šesté místo

Tomáš Enge obsadil šesté místo v nedělním hlavním závodě v rámci třetího dílu seriálu A1 Grand Prix v Pekingu. Ve sprintu dojel český závodník osmý a nebodoval. České republice nyní patří v průběžném hodnocení sedmé místo se stejným bodovým ziskem, jako má šestá Kanada. V Pekingu měl seriál A1 Grand Prix premiéru a tamní podmínky zavinily v přípravě na závod velké zmatky. Jezdci totiž nemohli absolvovat ani jeden kompletní trénink a ke slovu nepřišla kvalifikace. Páteční tréninky byly zastaveny kvůli nevyhovující náročné "vracečce", v sobotu chaos vyvrcholil přerušením volného tréninku kvůli uvolněným poklopům kanálů.

Počasí

Bude zataženo s deštěm, na Moravě a ve Slezsku má být zpočátku ještě oblačno a přeháňky jen ojedinělé. Teploty vystoupí na 4 až 8 stupňů, na horách bude kolem tří a v Beskydech nula.