Zprávy

ČSSD preferuje menšinovou vládu ODS nebo velkou koalici

ČSSD stále dává přednost dočasné menšinové vládě ODS, nebo velké koalici ODS a ČSSD. Po zasedání stranického Ústředního výkonného výboru to řekl předseda strany Jiří Paroubek. Méně přijatelná by pro ČSSD byla možnost kabinetu ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Zástupci ČSSD budou jednat s představiteli ODS o vládě v pondělí. Sociální demokracie podle Paroubka očekává od občanských demokratů nabídky, k nimž se pak vyjádří. Za předčasnou věc označil šéf ČSSD to, jaký by měla mít případná menšinová vláda ODS nebo vláda velké koalice program. "Očekáváme, že takováto vláda ... bude postavena na programovém kompromisu, to znamená na jakémsi středovém programu, který nebude programem ani Modré šance, ani programem sociální demokracie," řekl Paroubek. Ústřední výkonný výbor ČSSD také jednal o výsledcích komunálních a senátních voleb.

Průzkum: ODS by ve volbách do sněmovny získala téměř polovinu křesel

ODS by nyní ve volbách do sněmovny získala 96 mandátů. Podle aktuálního volebního modelu společnosti Factum Invenio by tak ve sněmovně získala spolehlivou většinu s kteroukoli další politickou stranou. ČSSD by mohla získat většinu pouze ve formě velké koalice s ODS nebo v málo pravděpodobné koalici všech včetně KSČM proti ODS, uvedla agentura. V první polovině listopadu by se voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnilo přes 60 procent oprávněných voličů. Pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do sněmovny, by se opět podařilo překonat pěti stranám. ČSSD by podle agentury získala 60 mandátů, KSČM 25 mandátů, KDU-ČSL deset mandátů a Strana zelených devět mandátů. Odhad se u každé strany může lišit o dva mandáty. ODS by odevzdalo hlas 41 procent voličů, ČSSD by získala 28 procent hlasů. KSČM by měla 13 procent hlasů, Strana zelených by jich posbírala sedm procent a výsledek KDU-ČSL by byl šest procent.

Stovka radikálů v Hlučíně vzpomínala na diktátora Franka

Přibližně stovka příznivců hnutí skinheads z pravicově nacionální skupiny Národní korporativismus se v sobotu večer sešla v Hlučíně, aby prý uctila 31. výročí úmrtí španělského generála a diktátora Franciska Franka. Účastníci demonstrace za doprovodu bubnů a svitu loučí prošli městem až ke kulturnímu domu, kde vyslechli na schodech projevy. Extremisté v nich uváděli, že přesně takové město, jako byl kdysi Hlučín, tedy město slušných lidí, Franco budoval. Dnes je podle nich Hlučín město narkomanů, kteří na náměstí číhají na oběti loupežných přepadení. Mnoho z účastníků demonstrace mělo kolem 15 let, někteří i méně. Žádné incidenty se ale na řádně oznámené akci podle policie nestaly. Na demonstraci nasadila policie takzvaný antikonfliktní tým šesti specialistů v civilu, kteří extremisty doprovázejí a jsou připraveni řešit případné problémy již v zárodku. Několik desítek ozbrojených policistů bylo připraveno v záloze. Další policisté demonstraci natáčeli na videokamery. Záznam jim poslouží při zjišťování, jestli extremisté neporušili svými gesty nebo projevy zákon.

Soud vyhostil z ČR dva Němce obžalované kvůli zneužívání dětí

Okresní soud Plzeň - jih v pátek vyhostil z České republiky dva Němce obžalované kvůli pohlavnímu zneužívání dětí na Klatovsku. Osmačtyřicetiletý Kurt Schmitz a šedesátiletý Johann Reinhard Weise se zpovídali z pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy a svádění k pohlavnímu styku. K činům se přiznali. Schmitz je vyhoštěn na deset let, Weise na neurčito. Mužům hrozilo až osm let vězení. Vyhoštění obou mužů soud odůvodnil generální prevencí a ochranou společnosti, aby nemohli v České republice v trestné činnosti dál pokračovat. Dalším z důvodů bylo podle senátu to, že podle sexuologů je nutné, aby oba obžalovaní nastoupili neprodleně sexuologickou léčbu v mateřském jazyce. Rozsudek pobouřil organizace, které se orientují na pomoc zneužívaným dětem. "Takovýto rozsudek může znamenat nepřímou výzvu k tomu, aby jezdili cizinci do naší republiky za účelem sexuálního atakování nezletilých dětí," řekla České televizi ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková. Právník Pavel Rameš v ČT uvedl, že soudy v případě českých občanů za obdobná jednání ukládají tresty nepodmíněné.

Temelín o víkendu nedodává kvůli zkouškám elektřinu do sítě

První blok Jaderné elektrárny Temelín nedodává od pátečního večera elektřinu do rozvodné sítě. Důvodem je pravidelná zkouška regulačních zařízení reaktoru. Elektrárna nebude dodávat do sítě žádný proud až do pondělí, protože její druhý blok je od konce srpna mimo provoz kvůli výměně čtvrtiny paliva. Dodávku elektřiny z prvního bloku obnoví energetici v pondělí ráno.

Zájemci si mohli prohlédnout jadernou elektrárnu v Dukovanech

Zájem o tři mimořádné podzimní exkurze do jaderné elektrárny Dukovany předčil podle organizátorů veškerá očekávání. Do informačního centra, výcvikového pracoviště operátorů a strojovny se podívalo 30 návštěvníků. Zařízení by si ale rádo prohlédl nejméně desetinásobek. Během 21 let elektrárnu podle odhadů navštívilo kolem 400.000 lidí. Od roku 1994, kdy bylo otevřeno informační centrum, využilo jeho služeb 322.000 lidí. Z 65 procent to jsou účastníci školních exkurzí nebo profesní skupiny. Po zpřísnění bezpečnostních opatření kvůli terorismu může do nitra elektrárny jen jedna malá skupina návštěvníků denně. Informační centrum ale pracuje i o víkendech a svátcích.

Na brandýském zámku je expozice o válečných hrdinech

Návštěvníci brandýského zámku mohou od této soboty navštěvovat novou výstavní síň slávy válečných hrdinů města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Malá expozice nazvaná Rytíři XX. století připomíná občany města, veterány a hrdiny válek armádního generála Aloise Lišku, generálporučíka Jaroslava Selnera a generálmajora Emila Strankmüllera. Tvůrci síně ji otevřeli záměrně na Den válečných veteránů. Zájemci tu mohou obdivovat četná válečná vyznamenání i válečné kříže všech tří hrdinů a zároveň vidět jejich fotografie a zjistit základní životopisná data. Alois Liška zemřel v roce 1978, Selner v roce 1973 a Strankmüller v roce 1988. Brandýský zámek se veřejnosti poprvé otevřel před dvěma lety. Po rozsáhlé rekonstrukci vznikly postupně v opravených reprezentačních prostorech expozice připomínající dějiny zámku a také vojenskohistorická expozice. Rekonstrukce zámku stála řádově již kolem 50 milionů korun s tím, že každoročně město do jeho údržby a rekonstrukcí investuje dalších 2,5 milionu korun.

Návštěvníci hradu Bouzov nahlédnou do technického zázemí

Návštěvníci hradu Bouzov na Olomoucku budou moci v příští sezoně nahlédnout do jeho technického zázemí. Pracovníci hradu již nyní připravují samostatný okruh, kdy během stominutové prohlídky zavedou zájemce do sklepů, na půdy i do tajných místností či na schodiště hradu. Výklad bude zaměřen na stavební vývoj památky, řekla ČTK kastelánka Zuzana Marková. "Chceme tak rozšířit nabídku. Nová prohlídka může přilákat i ty, kteří už na hradě byli. Uvidí totiž něco zcela nového," vysvětlila kastelánka. Součástí prohlídky budou i informace o vytápění hradu, vodovodu či signalizaci. Časem bude připravena i zhruba desetiminutová videoprojekce s ukázkou spouštění padacího mostu, plány teplovzdušného systému i vodovodu včetně zásobníku na vedlejším kopci. Počet návštěvníků bude omezen na 15 osob při jedné prohlídce.

Hrad Šternberk nabídne v příští sezoně výstavu hodin

Pracovníci hradu Šternberk na Olomoucku připravují na příští sezonu výstavu historických interiérových hodin. Vystaveny budou nejen exponáty z hradu, ale i olomouckého Vlastivědného muzea a dalších objektů, které spravuje Národní památkový ústav. Podle kastelánky hradu Heleny Gottwaldové návštěvníci uvidí hodiny od období renesance, baroka či rokoka. Výstava bude upoutávkou na budoucí muzeum hodin, které připravuje město Šternberk. Vzniká tu i unikátní sbírka věžních hodin, a to v bývalém augustiniánském klášteru. Návštěvníci památky si zatím mohou prohlédnout čtyři stroje, kolekce by ale měla v budoucnu obsahovat zhruba 20 kusů. Handkeho občanské sdružení hodlá v objektu v příštím roce instalovat i výstavu budíků, které v minulosti vyráběla šternberská Chronotechna. V Domě osvěty má vzniknout Expozice času. Město ji buduje v rámci projektu, na který získalo peníze z evropských zdrojů.

Krnovští varhanáři restaurují nástroj z hřbitovního kostela

Jedny z nejstarších varhan na území severní Moravy, nástroj z hřbitovního kostela Povýšení sv. kříže v Krnově pocházející z roku 1732, začali kompletně restaurovat místní varhanáři. Odborníci uvedou varhany do podoby z poloviny 19. století, kdy je upravil Franz Rieger, otec zakladatelů výroby varhan v Krnově. Oprava přibližně za 600.000 korun má být dokončena v květnu příštího roku. Oprava varhan je další etapou prací na kostele Povýšení sv. kříže, jež začaly již loni rekonstrukcí a sanací krovu napadeného dřevomorkou. Pokračování rekonstrukce do budoucna závisí hlavně na štědrosti zastupitelů. V příštím roce počítají Technické služby města Krnov, které se kostel starají, s částkou 1,3 milionu korun na vybavení jeho interiéru.

Mladí čeští výtvarníci vystavují ve vídeňském Mozartově domě

V suterénu vídeňského Mozartova domu se koná nová multimediální výstava s názvem Mozartova pomsta (Mozarts Rache), v níž svá díla vystavuje pětice mladých výtvarných umělců z jižní Moravy. Často provokativní až trochu shazující portréty, videoklip na téma Mozartovy vycházky do budoucnosti nebo počítačová předělávka Mozartovy klavírní a houslové sonáty C dur jsou lehce "undergroundovým" příspěvkem k letošním oslavám 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta. Nejmladším vystavovatelem je devatenáctiletý Martin Nytra, který se pokusil zachytit pohled mladého Mozarta na svět kolem sebe. Naopak nejzkušenější umělkyní je zřejmě Eva Jiřikovská, scénografka Slováckého divadla v Uherském Hradišti, která na vídeňskou výstavu poslala své velkoformátové tisky. Výstavu doplňují plátna Libora Veselého, jenž si pohrál s námětem mozartovských masek, a transformované digitální fotografie Petra Kunčíka, který ironizuje Mozartovy podobizny na oblíbených cukrovinkách s mozartovskými náměty na obalech.

V Roztokách u Prahy se pekly perníky

Návštěvníci Středočeského muzea v Roztokách u Prahy využili v sobotu možnost upéct si vlastní perník. Kromě toho si mohli prohlédnout i praktické ukázky práce řezbáře Jiřího Rückera a tvarování těsta v dřevěných formách. Pečení perníků bylo doprovodnou akcí k výstavě starých pernikářských forem, která v muzeu probíhá až do 28. ledna příštího roku. Další předváděcí dny se uskuteční 25. listopadu a 2. a 16. prosince. Část výstavy je řešena jako dotyková, aby se s exponáty mohli seznámit i nevidomí. Už příští týden bude v roztockém muzeu otevřena výstava nazvaná Jednou v roce na Vánoce, která připomene historii vánočních ozdob.

Moravští vinaři otevřeli láhve s letošním vínem

Tisíce milovníků vín v sobotu poprvé ochutnaly letošní mladá vína. Podle dávné tradice se smějí pít nejdříve na svatého Martina. V Brně se k ochutnávce mladých vín sešlo krátce po 11:00 několik stovek lidí. Kromě Brna se mladá vína představila například také na Břeclavsku v Hustopečích, Velkých Pavlovicích nebo Bořeticích. Svatomartinské víno se nabízelo i v Praze. Značku Svatomartinské koupil před několika lety Vinařský fond a nabízí jej zdarma k užívání všem vinařům, kteří splní předepsané podmínky. Pod značkou Svatomartinské se může prodávat bílé víno - odrůdy Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané, růžové víno - odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké, a červené víno - odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Průměrná cena mladého vína se pohybuje kolem 80 korun za láhev. O známku se letos ucházelo 58 vinařských firem se 107 vzorky, uspělo 92 vín od 54 firem. Loni to bylo 46 vzorků od 27 výrobců. Dvojnásobné je také plánované množství nabízených lahví. Zatímco loni činila produkce mladých vín 153.000 lahví, letos by jich mělo být k dostání přes 350.000.

Na Hodonínsku vznikla nová rozhledna

V obci Hýsly na Hodonínsku je nová rozhledna, která nabízí pohled nejen na větší část jižní Moravy, ale i sousední Slovensko. Součástí 11 metrů vysoké stavby je také kryté posezení pro turisty. Výstavba věže podle starosty Tibora Skalky přišla na půl milionu korun. Dřevěná věž byla zpřístupněna při oslavách 300. výročí odhalení sochy svatého Jana Nepomuckého. Vyhlídková stavba je celá dřevěná. Jsou z ní vidět Buchlovské vrchy na severu, nedaleké pohoří Chřiby a také Pálava u Mikulova. Objekt je celoročně přístupný. Na jižní Moravě vznikla v posledních letech řada nových rozhleden. Další vyhlídkové věže by měly být postaveny například u Kyjova na Hodonínsku nebo Bořetic na Břeclavsku. Největším počtem vyhlídkových věží se může pochlubit Blanensko a Brněnsko.

V Mohelnici přivítali páté roční období

Období hodokvasu, dobrého jídla, pití a především zábavy začalo v sobotu 11. 11. v 11:11 v Mohelnici na Šumpersku. Již podvanácté ho na tamním náměstí uvítali členové Cechu přátel pátého ročního období. Na úspěch nového období si letos poprvé připili Svatomartinským vínem. Do svých řad ve slavnostní den přijali i dva nové členy. Ti při cechovním slibu museli vydržet koupel nohou v dřevěných trokách, které vedení cechu označuje jako přenosnou cechovní kašnu. V pátém ročním období obyvatele Mohelnice čeká v prosinci cechovní zabijačka či cechovní karneval s novým tanečním vystoupením. Období končí pálením čarodějnic na konci dubna.

Sparta je po výhře nad Olomoucí zatím v čele ligy

Fotbalisté Sparty Praha se poprvé po roce a půl dostali do čela první ligy. V sobotním zápase 14. kola porazili Sigmu Olomouc 1:0. Rozhodující gól vstřelil Libor Došek ve 45. minutě. V čele soutěže mají sparťané jednobodový náskok před Libercem, který bude hrát v neděli večer v Teplicích. Na třetí místo se po výhře 2:1 ve Zlíně posunula Slavia, která má lepší skóre než Mladá Boleslav. Ta nastoupí v pondělí proti Mostu.

Hašek se v NHL blýskl druhým čistým kontem za sebou

Český hokejový brankář Dominik Hašek udržel podruhé za sebou v NHL čisté konto. V pátečním duelu proti Nashvillu zastavil 21 střel soupeře a i díky němu Detroit před domácím publikem vyhrál 3:0 a svou vítěznou sérii prodloužil na osm zápasů. "Cítím se dobře, se svými výkony jsem spokojen. Ale sezona je dlouhá a jeden nebo dva týdny, kdy se vám daří, nemusí nic znamenat," uvedl po utkání Hašek. Oba celky aktuálně soupeří o první místo v Centrální divizi, do branky hostí se navíc postavil Haškův krajan Tomáš Vokoun. I on předvedl solidní výkon a pokryl 37 střeleckých pokusů Red Wings. Inkasoval dvakrát, třetí trefa přišla v závěrečné hře bez brankáře. Stejně jako Hašek byl vyhlášen první hvězdou zápasu i český forvard Radim Vrbata.

Na Černé hoře v Krkonoších se rozjel první vlek

V lyžařském areálu na Černé hoře u Janských Lázní na Trutnovsku vyjel v sobotu první vlek. Desítky lyžařů mohly využít přibližně 300 metrů dlouhý úsek sjezdovky u vleku Anděl, na kterém leželo zhruba 30 centimetrů technického sněhu. Ostatní areály v Krkonoších i v Orlických horách jsou kvůli teplému počasí a nedostatku sněhu dosud mimo provoz. Podle vlekařů je letošní zahájení sezony na Černé hoře rekordní, například loni se první vlek u Janských Lázní rozjel až během posledního listopadového víkendu. Na hřebenech Krkonoš leží pouze několik centimetrů sněhu, podle členů horské služby zatím ani příznivci běžeckého lyžování příliš šancí nemají.

Počasí

Během dne očekáváme proměnlivou oblačnost s přeháňkami, od 700 m sněhovými. Teploty 4 až 8 st, na horách kolem -1.