Zprávy

Topolánek: Hledáme vládu dohody na nových volbách

Odstupující premiér a šéf ODS Mirek Topolánek jednal ve středu s prezidentem Václavem Klausem o řešení povolební situace v České republice. Politici se podle něj nyní snaží dohodnout na vládě, která by zemi dovedla k předčasným volbám. "Hledáme něco jako vládu shody o předčasných volbách," řekl Topolánek. O tom, koho Klaus pověří druhým pokusem sestavit kabinet, se prý nebavili. Schůzku s prezidentem vnímá Topolánek jako přípravu na páteční setkání předsedů všech pěti parlamentních stran na Hradě. Už dopoledne Klaus mluvil s úřadujícím předsedou KDU-ČSL Janem Kasalem. Lidovci za nejschůdnější řešení považují dočasnou vládu takzvané duhové koalice, v níž by lidovci, případně i zelení tvořili "nárazník" občanským a sociálním demokratům. KDU-ČSL podle Kasala odmítá řešení závislé na komunistech, a každý vládní projekt tím pádem podmiňují souhlasem ČSSD. Klaus v úterý stranám vzkázal, že nový kabinet nemůže být totožný s nynější menšinovou vládou ODS, která nezískala důvěru poslanců. Současně zdůraznil, že i do předčasných voleb musí vládnout kabinet, který se bude opírat o důvěru sněmovny.

ČSSD: Lepší než kvůli volbám měnit ústavu je vyčerpat tři pokusy

Sociální demokraté nepodpoří změnu ústavy umožňující rozpustit sněmovnu za souhlasu tří pětin poslanců. Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že rychlejší cestou je vyčerpat druhý i třetí pokus o sestavení vlády, a teprve po krachu třetího kabinetu vypsat nové volby. Paroubek ve středu o novele ústavy jednal s šéfem Strany zelených Martinem Bursíkem. Podle Bursíka ČSSD dále trvá na tom, že chce svůj vlastní pokus o sestavení vlády. O řešení povolební situace bude Bursík jednat ve čtvrtek také s lidovci, s nimiž se hodlá sejít i Paroubek.

Nečas: Česko se nechystá uzavřít trh práce Rumunům a Bulharům

Česko se nechystá uzavřít svůj pracovní trh Bulharům a Rumunům, jejichž země v lednu 2007 rozšíří EU. Nováčci tak budou moci v ČR pracovat volně bez povolení. Uvedl to odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Podle něj si ale republika připraví pojistky, aby mohla v případě nutnosti svůj trh práce chránit. Staré členské státy občanům ČR a dalších nových zemí po jejich vstupu do EU v roce 2004 většinou přístup na své trhy práce omezily. Volně směli Češi i ostatní získat místo jen v Británii, Irsku a Švédsku. Právě Irsko a Británie nyní již rozhodly o tom, že Bulhary a Rumuny bez překážek na své pracovní trhy nepustí. Pokud by ale nyní Česko zavedlo přechodné období a omezilo Bulharům a Rumunům přístup na svůj trh práce, oslabilo by svou vyjednávací pozici při rozhovorech o uvolnění se starými členskými státy, míní Nečas. "Není možné být takový farizej, že na jedné straně se dožaduji volného pohybu pracovní síly vůči starým zemím, a na druhé straně ho sám omezuji vůči nováčkům, kteří přišli po nás," uvedl ministr. Připustil, že český postoj by se ale v budoucnu mohl změnit. Ovlivnit by ho mohl i přístup dalších členských států EU.

Státní rozpočet v říjnu spadl do schodku 12,7 miliardy

Stát hospodařil ke konci října se schodkem 12,7 miliardy korun, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 27,9 miliardy korun horší výsledek. Oznámilo to ministerstvo financí. Koncem září byl rozpočet v přebytku 1,5 miliardy Kč. Zhoršení salda proti zářijovému výsledku ovlivnily podle MF převody zálohy 16,9 miliardy Kč krajům a obcím na úhradu přímých nákladů škol na čtvrté čtvrtletí roku. Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl vidí za horšícím se rozpočtem dva klíčové důvody. "Naši politici na jedné straně snížili daně firmám a lidem s nízkým platem, a tak například inkaso z daně z příjmů fyzických osob meziročně klesá. Zapomněli ale na to, že ve stejnou dobu nemohou výrazně zvyšovat i výdaje," řekl Michl. Záchranou pro příjmy jsou podle něj hlavně vyšší výběry spotřebních daní a DPH. Klíčový pro celkový výsledek rozpočtu bude prosinec, kdy dochází ze strany resortů k největšímu náporu na státní pokladnu. Celkové příjmy státního rozpočtu za deset měsíců činily 748,8 miliardy korun a výdaje 761,4 miliardy korun. Příjmy meziročně vzrostly o 6,5 procenta. U výdajů dosáhl meziroční růst 10,6 procenta, což je o 6,2 procentního bodu více, než předpokládal rozpočet, a o 7,9 procentního bodu více než v loňském roce.

Evropská komise má pochybnosti o postupu při nákupu transportérů

Evropská komise (EK) má pochybnosti o způsobu, jakým český stát postupoval při nákupu obrněných transportérů. Na tuto historicky největší zakázku české armády za 23,6 miliardy korun měla být podle názoru komise vypsána otevřená veřejná soutěž. Ministerstvo obrany ale označilo kontrakt za strategický a oslovilo jen předem vybrané uchazeče. Nedalo tedy stejnou příležitost všem případným zájemcům. Stížnost na postup české armády poslal do Bruselu jeden z neúspěšných uchazečů o armádní kontrakt - finská společnost Patria. Ta se domnívá, že výběr dodavatele transportérů nebyl transparentní a že výjimka nebyla užita prioritně z bezpečnostních důvodů, ale účelově, se záměrem omezit práva uchazečů, včetně možnosti odvolání. Podle právního zástupce společnosti Jana Švermy bude chtít firma stanovisko komise využít také v dalších právních krocích. Chce dosáhnout zrušení smlouvy, kterou stát nakonec uzavřel s konkurenční rakouskou zbrojovkou Steyr. Několikamiliardový kontrakt podepsal bývalý ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) týden po parlamentních volbách. Kritizovala ho za to ODS i část ČSSD. Podle ministerstva obrany bylo ale výběrové řízení v pořádku.

ČKA se bude o ztracenou půlmiliardu soudit s bankou UBS

Česká konsolidační agentura bude soudní cestou požadovat od švýcarské banky UBS 500 milionů korun, které se ztratily z účtů její dceřiné společnosti Galileo Real. Podle vyjádření ČKA banka odmítla veškeré snahy o mimosoudní vyrovnání. Peníze se z účtů ČKA ztratily loni v březnu vinou několikanásobného pochybení UBS, uvedl mluvčí ČKA Jiří Pekárek. Půlmiliardovou částku odeslal do banky UBS bývalý manažer Galilea na investiční účet. UBS ji ale podle mluvčího umožnila vyvést na účty soukromých osob, které k agentuře ani ke Galileu nemají žádný vztah. Banka si měla při přijetí peněz vyžádat kompletní dokumentaci potřebnou k otevření účtu společnosti Galileo nebo peníze vrátit, uvedl Pekárek. Místo toho UBS zcela v rozporu s vlastními interními pravidly a švýcarskými právními předpisy připsala celou částku na účet třetí osoby a umožnila použití peněz jako zástavy za úvěry. Po nesplácení těchto úvěrů částka propadla bance. Generální ředitel ČKA Zdeněk Čáp uvedl, že agentura v uplynulých měsících vyvinula velké úsilí, aby objasnila pozadí celé transakce. Její právní zástupci v ČR i ve Švýcarsku zdokumentovali případ do té míry, že lze pochybení banky UBS prokázat. Oficiální žalobu podala firma Galileo u obchodního soudu v Curychu letos v červnu. Domáhá se v ní navrácení částky 500 milionů korun s příslušnými úroky.

Soud odmítl tři stížnosti kvůli komunálním volbám

Nejvyšší správní soud tuto středu odmítl první tři stížnosti na neplatnost voleb. Všechny se týkaly bojů o zastupitelská křesla, soud ale může projednávat jen podněty k senátním volbám. Stížnosti proto odmítl jako nepřípustné. Proti senátním volbám dosud Nejvyšší správní soud žádnou stížnost nedostal. V případě voleb do Senátu může Nejvyšší správní rozhodnout o neplatnosti volby kandidáta. Návrh může podat každý volič zapsaný do stálého seznamu v příslušném volebním obvodu a každé uskupení, jehož představitel kandidoval. Důvodem musí být porušení zákona, které výrazně ovlivnilo výsledek voleb. Návrh je třeba podat nejpozději deset dnů po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí. Komunální volby přezkoumávají krajské soudy.

Do Česka se budou moci přestěhovat krajané z Kazachstánu

Do České republiky se bude moci přestěhovat na 170 krajanů žijících v Kazachstánu. Návrh ministerstva vnitra na jejich přesídlení schválila vláda. Podle premiéra Mirka Topolánka bude třeba vyčlenit mimo jiné peníze na sociální dávky, částka by však neměla přesáhnout 50 milionů ročně. Rodiny kazašských Čechů, které chce ministerstvo vnitra pozvat, by měly navázat na vlnu krajanů, jež přišla na konci 90. let. Od roku 1994 do roku 2000 našlo v České republice nový domov zhruba 650 kazašských Čechů. V Kazachstánu tehdy ale zůstal zbytek rodin, které nyní mají většinu příbuzných v Česku. Zejména starší lidé v již důchodovém věku budou podle premiéra mít v Česku nárok pouze na základní sazbu důchodu, tedy 2500 korun. "Je třeba počítat s tím, že těm lidem bude v rámci sociálního systému třeba dorovnat jejich příjem do výše životního minima," dodal Topolánek. Ministerstvo vnitra se rozhodlo dokončit přesídlení i zbytku krajanů, protože ekonomická, ale i bezpečnostní situace české komunity v Kazachstánu se prý v posledních letech výrazně zhoršila. Skupina čítající na 170 lidí žije v Aktjubinské oblasti na severozápadě země a tvoří ji v současnosti asi 50 rodin. Jsou to potomci lidí, kteří opustili Čechy v polovině 19. století nebo na začátku 20. století.

Vláda bude o zrušení ministerstva informatiky znovu jednat za týden

Vláda ve středu přerušila projednávání návrhu na zrušení ministerstva informatiky a vrátí se k němu za týden. Ministerstvo má zaniknout k 1. lednu příštího roku, návrh změny kompetenčního zákona musí však ještě schválit sněmovna. Tam ale zrušení úřadu zatím nemá jasnou podporu. Ministr vnitra Ivan Langer chce návrh poslancům předložit ve zkráceném řízení, aby mohl být přijat hned v prvním čtení. Zrušení ministerstva informatiky ve sněmovně podporovala vedle ODS i ČSSD. Té se ale nelíbí, že by část jeho kompetencí měla přejít pod ministerstvo vnitra. Poslanci ČSSD budou o návrhu teprve jednat. Výhrady ke zrušení úřadu má i odborná komise KDU-ČSL pro informační technologie, kritizuje to, že po jeho zániku není vyřešeno pokračování kurzů na podporu počítačové gramotnosti. Předsedkyně poslaneckého klubu lidovců Vlasta Parkanová ale zrušení ministerstva podporuje. Jasná zatím není podpora komunistů. Podle místopředsedy strany Jiřího Dolejše je spíš nežli zrušení jednoho ministerstva důležité, aby bylo zajištěno fungování agendy informatiky do budoucna. Ministerstvo informatiky má být zrušeno především proto, že kvůli svému postavení mezi ostatními resorty jen stěží prosazuje své záměry. Agenda týkající elektronické veřejné správy by proto měla být převedena pod resort vnitra, telekomunikace a pošty pod ministerstvo průmyslu a obchodu a veřejné dražby pod místní rozvoj.

ÚOHS sníží pokutu stavebním spořitelnám

Antimonopolní úřad sníží pokutu šesti stavebním spořitelnám z původních 201 milionů korun. Uvedl to předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. Úřad totiž nemá dostatek důkazů, spořitelnám se totiž podařilo prokázat jen nedovolenou výměnu informací. "Pokutu snížíme možná o polovinu nebo třetinu, nebude to snížení třeba na desetinu," uvedl Pecina. V tomto případě se výše pokuty změní už podruhé, původně měly spořitelny zaplatit 484 milionů. Hypo, Wüstenrot, Modrá pyramida, Stavební spořitelna ČS, Raiffeisen a Českomoravská stavební spořitelna uzavřely v roce 1997 na jednání pracovního sdružení zakázanou dohodu o výměně informací, tvrdí ÚOHS. Navíc měly zároveň jednat ve shodě, když uzavřely dohody o zdražování služeb pro zákazníky. Nejvíce, 228 milionů, měla z téměř půlmiliardové sankce zaplatit Českomoravská stavební spořitelna. Firmy se ale proti pokutě odvolaly a ÚOHS poté vrátil případ k došetření. Nové řízení neprokázalo podezření ze zneužití společného dominantního postavení ani jednání ve vzájemné shodě při stanovování poplatků za služby klientům. Proto úřad snížil pokutu na 201 milionů. Kolik mají zaplatit jednotlivé spořitelny ale nezveřejnil. I proti této sankci se šestice finančních ústavů odvolala.

Železniční dopravci se obrátili na ÚOHS kvůli tendru na rychlíky

Sdružení železničních společností soudí, že České dráhy zvítězily v tendru na provozovatele rychlíků na tratích Liberec - Pardubice a Plzeň - Most díky dumpingové ceně. České dráhy podle Sdružení nabídly cenu v průměru o více než 40 procent nižší než další uchazeči. Podle předsedy SŽS Jiřího Mužíka dosáhly ČD tak nízké ceny financováním provozu z jiných tratí. Sdružení se kvůli tomu obrátilo s dotazem na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, České dráhy s tím ale nesouhlasí. Podle jejich mluvčího Aleše Ondrůje mohly dráhy nabídnout nižší cenu díky své velikosti. Ta jim umožňuje například přesun souprav z jiných tratí nebo návaznost spojů. Podle Ondrůje ČD náklady pečlivě kalkulovaly a v žádném případě je křížově nefinancují z jiných činností. "ČD se dnes dokáží pohybovat v konkurenčním prostředí a vyhrávají díky kvalitě," dodává Ondrůj. Výběrová soutěž se uskutečnila na přelomu let 2005/2006 a zúčastnili se jí tři zájemci o provozování rychlíků. Kromě státních ČD i dva soukromí dopravci, Connex Česká železniční a Viamont. Zatímco ceny dvou soukromých dopravců se nijak výrazně nelišily, České dráhy nabídly cenu mnohem nižší. V případě trasy Plzeň - Most jejich nabídka činila podle SŽS 16 procent z nabídky dalšího uchazeče. Rychlíky vzešlé z výběrového řízení začnou na obou tratích jezdit od 10. prosince.

Vlak srazil v Prostějově dvě dívky, jedna zemřela

Ve středu odpoledne srazil vlak v Prostějově na železničním přejezdu dvě dívky ve věku 11 let. Jedna dívka zemřela, druhou lékaři letecky přepravili do olomoucké fakultní nemocnice. Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Iva Mareše nebyla zranění jedné z dívek slučitelná se životem. Policie případ nadále vyšetřuje. Podle mluvčího Českých drah Aleše Ondrůje bylo výstražné zabezpečení na železničním přejezdu v činnosti. Případ podle něj není bohužel ojedinělý. "Děti opakovaně nedávají pozor a vstupují na přejezdy, i když je v činnosti výstražné zařízení. Mnohé si na trati i hrají. Takové případy bývají často tragické a mají velký dopad i na naše zaměstnance," doplnil Ondrůj. České dráhy například připravily před letními prázdninami Desatero bezpečného chování na železnici, prostřednictvím kterého apelovaly na rodiče, učitele a také samotnou mládež a děti, aby dodržovali zásady bezpečného chování na železnici.

Ze skladu ve Chvaleticích byly odvezeny radioaktivní látky

Ve středu byly z nelegálního skladu chemikálií ve Chvaleticích na Pardubicku odvezeny všechny dosud nalezené jaderné materiály. Informovala o tom mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová. Zhruba 45 kg radioaktivní látky převzal Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Ve Chvaleticích se tak už nenacházejí žádné jaderné materiály. Policie také postupně odváží část nalezených vojenských materiálů, například náboje plněné slzným plynem a střelný prach. Ve Chvaleticích policisté a inspektoři životního prostředí objevili v polovině června skladiště nebezpečných chemikálií v bývalém průmyslovém areálu. Na místě se našly kromě tlakových lahví s bojovým plynem fosgenem a jinými plyny i stovky tun kyanidů, solí těžkých kovů, radioaktivní látky, další sloučeniny a rovněž upravené plynové pistole. Tlakové lahve byly převezeny do úložiště Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany (SÚJCBO) v Kamenné u Příbrami, výbušné látky k likvidaci do pardubické společnosti Explosia.Ministerstvo financí dosud poskytlo kraji na sanaci areálu deset milionů korun, již předtím uvolnil pro tyto účely Pardubický kraj a Česká inspekce životního prostředí 770.000 korun. Pro úplnou likvidaci skladu ale peníze stačit nebudou, kraj spoléhá na další pomoc státu.

Komorous: Z drog vyprodukovaných v ČR zabavíme 20 procent

Čeští policisté zajistí z drog vyprodukovaných v České republice v průměru téměř 20 procent. Uvedl to ředitel Národní protidrogové centrály (NPC) Jiří Komorous. Speciální policejní útvar vznikl v roce 1991, tehdy v něm působilo 12 detektivů. Po 15 letech má protidrogová brigáda téměř 200 pracovníků a potřebné logistické zázemí. Za 15 let její příslušníci zabavili při 1340 akcích 13 tun drog a 93.000 tablet extáze za stovky milionů korun. Zadrželi více než 2500 pachatelů, z nichž zhruba pětinu tvořili cizinci. Zlikvidovali 126 laboratoří na produkci pervitinu, navíc i jednu továrnu na výrobu extáze (v roce 1995 v Jesenici-Horních Jirčanech u Prahy). Mezi největší akce, na nichž se NPC za 15 let podílela společně s dalšími evropskými policejními útvary, byla operace Andromeda. Šlo o likvidaci kosovsko-albánského gangu působícího v celé Evropě, kdy v součinnosti se švýcarskými a německými kolegy zajistili policisté v různých zemích přes 100 kilogramů heroinu a zadrželi 96 lidí. Česká republika podle Komorouse patří mezi produkční země drog, je ale také státem, přes který vedou drogové trasy, mimo jiné balkánská heroinová cesta, stezka z Nizozemska, odkud se dovážejí syntetické drogy a v neposlední řadě jihoamerická cesta s dovozem kokainu. V posledních letech se rovněž masivně rozšířil převoz heroinu z Afghánistánu, kdy tranzitními zeměmi jsou mimo jiné ČR a Polsko, cílovými pak západoevropské státy a USA. V Česku se podle Komourouse konzumují v zásadě stejné drogy jako jinde v Evropě. Jsou to v poslední době zejména syntetické drogy, hlavně extáze dovážená z Holandska. V oblasti opiátu se stále objevuje heroin.

Vlastník Máje se odvolává proti rozhodnutí o památkové ochraně

Vlastník obchodního domu Máj na pražské Národní třídě se odvolal proti rozhodnutí ministerstva kultury, které stavbu prohlásilo kulturní památkou. Společnost Tesco, která dům vlastní, plánuje jeho rekonstrukci. Podle mluvčí ministerstva kultury Ludmily Kadrnkové však potrvá řádově týdny, než padne ve věci památkové ochrany objektu konečné stanovisko. Rozhodnutí je podle správního řádu na ministrovi kultury. Obchodní dům Máj je podle ministerstva významným dokladem architektury 70. let 20. století, a to také v evropském kontextu, když navazuje na architekturu meziválečného funkcionalismu a předznamenává v interiéru architektonické pojetí stylu high-tech. Jeho zařazení mezi památky však vyvolává diskuse, zda se i na v podstatě současnou architekturu dají uplatňovat měřítka památkové péče. Podle odborníků však prohlášení Máje památkou nebrání jeho úpravám. Statut památky jen zajistí, aby se z ní nesetřely právě ty znaky, které jí už zajistily historický význam.

Divadelníci z Brna a Koreje nastudují společnou hru

Brněnské Divadlo Koule chce v pouhých deseti listopadových dnech společně s jihokorejským divadlem Art-3 Theatre nazkoušet a ve světové premiéře uvést hru Luďka Kašparovského Variety. Soubory přitom budou muset překonat jazykovou bariéru. Ani Brňané, ani Korejci neumějí dostatečně anglicky, o vzájemné znalosti mateřských jazyků nemluvě. Výsledkem spolupráce má být "existenciální dramatická báseň", která namísto slov využívá hudbu, světlo či pohyb. Koule je spolkem profesionálních divadelníků z brněnského Městského divadla, HaDivadla, Divadla v 7 a půl a umělců na volné noze. Soubor se představil Kašparovského hrou Podnebí, v níž se na scéně setkávají Ježíš Kristus, Adolf Hitler nebo kanibal Andrej Čikatov. Získal za ni cenu na pražském festivalu Apostrof. Art-3 Theatre patří mezi známá korejská divadla, pyšní se cenami z různých festivalů a věnuje se především alternativní tvorbě. Do Brna výprava přijede 9. listopadu, o dva dny později začnou zkoušky, premiéra je na programu 22. listopadu v sále G-Studia. Režie se ujme Patrik Bořecký z Městského divadla společně s Korejcem Taj Kyung Kimem.

V Česku se letos uskutečnilo přes 170 běhů Terryho Foxe

V Česku se letos uskutečnilo celkem 171 běhů Terryho Foxe, jichž se účastnilo přes 57.000 běžců. Vybrali v nich téměř 1,34 milionu korun. V Česku se sbírka koná od roku 1993. Její výtěžek již tradičně směřuje na podporu základního výzkumu rakoviny. Vloni účastníci shromáždili celkem přes dva miliony korun, o jejichž rozdělení se postarala Česká onkologická společnost. Na základě rozhodnutí odborné komise peníze získalo celkem pět výzkumných pracovišť v Praze, Brně a Olomouci. Letošní ročník se podle pořadatelky Hana Wichové neobešel bez problémů, počátkem roku totiž odstoupil hlavní sponzor - Všeobecná zdravotní pojišťovna. Nakonec se ale plánované běhy, které organizovali místní dobrovolníci, uskutečnily. První účastníci vyrazili na trať počátkem dubna, poslední 14. října v Brně - Šlapnicích. Více než polovinu z nich tvořili lidé mladší 18 let. Běh Terryho Foxe se koná na počest mladíka, který se po amputaci nohy kvůli rakovině kosti rozhodl v roce 1980 běžet napříč Kanadou, aby sobě i jiným dodal odvahu bojovat se zákeřnou nemocí. Za 143 dní zvládl téměř 5400 kilometrů, onemocnění 28. června 1981 podlehl.

Tenista Berdych na úvod Masters v Paříži udolal Oliviera Rochuse

Český tenista Tomáš Berdych postoupil do osmifinále turnaje série Masters v Paříži. Obhájce loňského triumfu měl jako osmý nasazený v prvním kole volný los a ve druhém nakonec ve třech setech udolal Belgičana Oliviera Rochuse. V prvním setu si Berdych, v současnosti desátý hráč světa, vytvořil hned osm brejkbolů, ale žádný z nich neproměnil a musel rozhodovat tie-break. V něm se prosadil Belgičan, který vracel Berdychovi skoro všechny údery a v dlouhých výměnách ho nutil k chybám. Ve druhé sadě Berdych proměnil obě šance a rychle se dostal do vedení 5:1. Rochus ještě set zdramatizoval, snížil na 4:5 a při následujícím podání českého hráče měl dva brejkboly. Oba jednadvacetiletý Čech odvrátil a vynutil si pokračování zápasu. V rozhodujícím setu už žádné problémy nedopustil a vyhrál hladce 6:2. O postup do čtvrtfinále se Berdych utká s Američanem Robbym Gineprim, na něhož ještě na okruhu ATP nenarazil.

Kudrna odchází z Třince do ruského Magnitogorsku

Český hokejový útočník Jaroslav Kudrna bude působit v ruském Metallurgu Magnitogorsk. Opora Třince odchází do superligového celku na hostování s platností od listopadu. Potvrdil to hráčův zástupce Robert Spálenka z agentury Sport Invest. "Měl nabídky z několika klubů a nakonec se rozhodl pro Magnitogorsk, kde by měl utvořit údernou dvojici s Honzou Markem," uvedl Spálenka, podle kterého se o útočníka s reprezentačními zkušenostmi zajímaly i Lada Togliatti, Dynamo Moskva a Jaroslavl.

Basketbalistky USK Praha podlehly v Eurolize Samaře 57:72

Basketbalistky USK Praha ve středu prohrály ve svém prvním utkání v novém ročníku Evropské ligy na palubovce favorizované Samary 57:72. Ruské obhájkyně druhého místa v elitní soutěži vedly ve třetí čtvrtině už o 24 bodů, týmu českých vicemistryň pod vedením trenéra Lubora Blažka se podařilo v závěru skóre alespoň zkorigovat.

Brněnské basketbalistky prohrály v Jekatěrinburgu

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno prohrály v prvním utkání Evropské ligy v ruském Jekatěrinburgu rozdílem jediného bodu 86:87. Obhájkyně titulu ztratily v koncovce pětibodové vedení. Nejlepší střelkyní vítězek byla Američanka Fordová se 37 body, v brněnském týmu dala Machová 19 bodů.

V Krušných horách napadl první sníh

První sněhovou nadílku letošní zimy zažívají Krušné hory. Na Klínovci už napadlo několik centimetrů sněhu a podle velitele Horské služby v Krušných horách Rudolfa Chlada na silnice vyjeli silničáři. Sníh na horách způsobuje problémy řidičům. Na silnici z Jáchymova ve středu měla problémy auta bez zimního obutí. Podle předpovědi by sice oblačnost měla mírně ustoupit, teploty by ale měly klesnout pod nulu.

Počasí:

Bude oblačno, se sněžením, teploty vystoupí maximálně na nulu až plus čtyři stupně Celsia.