Zprávy

Premiér požádal Senát, aby umožnil případné rozpuštění sněmovny

Senát by měl podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) přijmout případné návrhy sněmovny, které by vedly k předčasným parlamentním volbám. Topolánek o to ve čtvrtek požádal své bývalé kolegy v horní komoře, na jejichž schůzi poprvé promluvil jako předseda vlády. "Prosím vás, abyste v případě, že k tomu budete vyzváni, umožnili řešení, které by vedlo k předčasným volbám. Čeští občané si ho zaslouží," uvedl Topolánek. Senát nedávno přijal ústavní novelu, která má usnadnit cestu k předčasným volbám. Prezident by podle ní mohl po demisi vlády rozpustit sněmovnu, jestliže s tím bude souhlasit nadpoloviční většina poslanců. Dalším možným řešením, byť na hraně ústavnosti, je podle Topolánka další návrh na zkrácení funkčního období sněmovny podle vzoru z roku 1998 po pádu vlády Václava Klause. Topolánek uvedl, že považoval za nutné horní komoru navštívit i poté, co jeho menšinová vláda nedostala ve sněmovně důvěru. Ujistil senátory, že v souladu s ústavou podá demisi prezidentovi.

Lidovečtí poslanci se zaváží, že nepodpoří vládu opřenou o KSČM

Vedení KDU-ČSL ve čtvrtek požádalo své poslance, aby se písemně zavázali, že nepodpoří vládu, která by byla závislá na komunistech. Ti, kteří svůj podpis nepřipojí, by se měli vzdát poslaneckého mandátu. Úřadující šéf lidovců Jan Kasal nepředpokládá, že by některý ze 13 poslanců odmítl závazek podepsat; a to včetně Cyrila Svobody. Právě kvůli jeho výrokům ve čtvrteční Mladé frontě Dnes svolal Jan Kasal na čtvrtek odpoledne mimořádné zasedání předsednictva strany za účasti krajských lídrů. Cyril Svoboda v deníku kritizoval zářijové usnesení KDU-ČSL, které lidovcům zakazuje tolerovat menšinovou vládu ČSSD, kterou by podrželi komunisté. Usnesení celostátní konference bylo podle Svobody přijato ve vypjaté situaci, je potřeba o něm znovu diskutovat a případně ho přehodnotit. Jeho vyjádření vyvolalo mezi lidovci velkou nevoli, jeho mateřská organizace v Praze 4 ho vyzvala k tomu, aby své výroky odvolal a omluvil se za ně. Cyril Svoboda v prohlášení pro ČTK uvedl, že je proti podpoře jakékoliv vlády, která by se opírala o komunisty, a že Mladá fronta Dnes jeho slova překroutila. Deník to však popírá. O přímé účasti KDU-ČSL ve vládě s Paroubkem v létě jednal tehdejší šéf lidovců Miroslav Kalousek. Ve straně ale narazil na velký odpor a nakonec sám odstoupil. Později rezignovala i většina předsednictva. Napětí vedlo ke svolání mimořádného volebního sjezdu KDU-ČSL, který se bude konat v prosinci.

Podle komunistů má ve druhém kole dostat šanci ČSSD

Komunisté považují za přirozené, aby šanci sestavit vládu měla ve druhém kole ČSSD jako druhá nejsilnější parlamentní strana. Oznámil to předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Podle něj budou komunisté při poradě prezidenta Václava Klause se šéfy parlamentních stran požadovat rychlé řešení nynější politické krize. Komunisté by zřejmě případnou menšinovou vládu ČSSD ve sněmovně podpořili. Kováčik řekl, že jeho strana bude ale chtít znát předem programové prohlášení kabinetu a jeho složení. Podle něj ale zatím z ČSSD "žádná iniciativa nepřišla". Komunisté by podle Kováčika měli zřejmě výhrady proti lidem, kteří se v minulosti vymezovali proti KSČM jako zločinecké organizaci. Z těchto důvodů někteří komunističtí poslanci odmítli již dříve hlasovat pro Lubomíra Zaorálka, kterého ČSSD navrhovala do funkce šéfa sněmovny. Zaorálek na květnovém mimořádném sjezdu ČSSD prosadil rezoluci, která straně zapovídá spolupráci s komunisty, a také později vystupoval v tomto duchu.

Vidím: O základně USA rozhodneme sami

Spojené státy se zřejmě nebudou snažit zlomit odpor vůči stavbě protiraketové základny na českém území. Myslí si to šéf sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS). Pokud Američané vycítí nesouhlas z české strany, tak základnu postaví jinde. Vidím by si stejně jako další členové výboru přál, aby se o základně diskutovalo bez emocí a věcně. Česká republika figuruje v úvahách Pentagonu v souvislosti s evropskou částí takzvaného protiraketového deštníku společně s Polskem. Původně chtěli Američané o umístění základny rozhodnout po prázdninách. Podle ministra zahraničí Alexandra Vondry ale USA do konce letošního roku definitivní slovo neřeknou. Plány na umístění americké základny v Česku vzbudily mezi politiky značné kontroverze. Odmítavě se k tomuto záměru staví i značná část veřejnosti.

Senát na ombudsmana navrhl Motejla a Seitlovou

Senátními kandidáty na ombudsmana se ve čtvrtek stali dosavadní veřejný ochránce práv Otakar Motejl a senátorka Jitka Seitlová. Motejl dostal v tajných volbách hlasy 43 z 57 senátorů, Seitlová uspěla až ve druhém kole se ziskem 38 hlasů. Senátorka byla zvolena také kandidátkou na zástupkyni ombudsmana. Druhému adeptovi na tuto funkci, exministrovi vnitra Janu Rumlovi (US-DEU), chyběl ke zvolení jeden hlas. Senát využil zákonnou možnost navrhnout dva kandidáty na ombudsmana. Stejnou příležitost má i prezident republiky, který své nominace zatím neoznámil. O jejich návrzích rozhodne sněmovna, která vybere budoucího ombudsmana i jeho zástupce na příštích šest let. Úkolem ombudsmana je bezplatně hájit občany před byrokracií a bránit jejich práva. Ombudsman má právo vstupovat do projednávání konkrétních případů na úřadech včetně ministerstev, není však oprávněn úřad k určité činnosti donutit. Na nedostatky může pouze upozornit nadřízený orgán či sněmovnu, případně kauzu zveřejnit. Motejl byl vůbec prvním ombudsmanem, jeho funkční období končí letošního 18. prosince.

Ústavní soud: Stávkové výbory musí dále poskytovat seznamy stávkujících

Odboráři musejí nadále poskytovat zaměstnavatelům jmenné seznamy účastníků stávek při jednání o kolektivních smlouvách. Ústavní soud ve čtvrtek zamítl návrh čtyř desítek někdejších poslanců za ČSSD na zrušení ustanovení zákona o kolektivním vyjednávání. Podle levicových politiků a odborů vedou jmenné seznamy k šikaně a propouštění zaměstnanců. Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů naopak zaměstnavatel potřebuje vědět, kdo v čase stávky pracuje, a kdo ne. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského není požadavek na předložení jmenného seznamu stávkujících protiústavní. "Stávka, i když je legální, může způsobit nezanedbatelné škody. Cíl předejít těmto škodám se Ústavnímu soudu zdá legitimní," uvedl Rychetský. Předseda soudu také upozornil, že stávkující jsou proti zneužití seznamů zaměstnavateli chráněni jinými zákony. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha zákon v praxi vede k zastrašování zaměstnanců. Poukázal na jednání ve společnosti Ispat Nová huť, kde prý zaměstnanci v obavách z perzekuce stahovali podpisy pod prohlášením o stávce. Sporná povinnost má i přes verdikt Ústavního soudu skončit k 1. lednu 2007, kdy vstupuje v platnost nový zákoník práce. "Ten je v tomto modernější a občansky přijatelnější," uvedl Štěch. Levicoví poslanci se ale obávají, že nová vláda platnost zákoníku odloží.

Školské odbory: Platy jsou podhodnoceny

Platové poměry pedagogů a zaměstnanců ve školství jsou podle školských odborů značně podhodnoceny. Zatímco průměrný plat pedagoga s vysokoškolským vzděláním je 21.860, průměrný plat stejně vzdělaných lidí v nepodnikatelské sféře je 27.545 korun. K dorovnání tohoto rozdílu by bylo podle předsedy odborů Františka Dobšíka zapotřebí asi šest miliard korun. Podle odborářů je stát učitelům a zaměstnancům ve školství stále ještě dlužen. Mají obavy, že posílení rozpočtové kapitoly školství, které slibuje vláda ODS, nesplní očekávání. Odboráři by chtěli, aby se pro provozní a správní zaměstnance zvýšily platové tarify o 14 procent a pro pedagogické pracovníky o 25 procent. Uvedený nárůst tarifů by si podle vedoucího ekonomicko-právního oddělení svazu Víta Berky vyžádal více než čtyři miliardy korun.

Dálnice D5 je průjezdná z Prahy až do Rozvadova

Dálnice D5 je průjezdná z Prahy až na hranice s Německem. Poslední 3,5kilometrový úsek obchvatu Plzně z Černic do Litic, včetně prvního dálničního tunelu vrchem Valík a mostu přes Úhlavu, ve čtvrtek slavnostně otevřeli investoři, dodavatelé a politici. Celá dálnice Praha-Rozvadov nyní měří 151 km. Na nově otevřený úsek však budou vozy smět vjet až v pátek dopoledne. Ve stejnou dobu německá strana plně zprovozní celou třicetikilometrovou dálnici A6 z Rozvadova k severojižní dálnici A93 Amberg-Řezno-Mnichov. Poprvé v historii se tak propojí východoevropská dálniční síť se západoevropskou. Páteční akce na Rozvadově se má zúčastnit spolkový ministr dopravy a výstavby Wolfgang Tiefensee.

Soud zamítl žalobu ČSOB vůči Nomuře o 24 miliard korun

Městský soud v Praze ve čtvrtek zamítl žalobu ČSOB proti Nomuře v takzvané kauze České pivo. ČSOB se domáhala odškodného ve výši asi 24 miliard korun. O rozhodnutí soudu informoval mediální zástupce Nomury Jiří Hrabovský a potvrdil je mluvčí ČSOB Milan Tománek. Hrabovský verdikt označil za třetí letošní významné vítězství Nomury ve sporech spojených s bývalou IPB. V březnu Česká republika prohrála arbitráž, v níž Nomura po ČR žádá 40 miliard korun; výše platby bude určena později. A v září švýcarský soud zamítl odvolání Česka proti březnovému verdiktu. Právníci ČSOB nyní podle Tománka analyzují výroky soudu, aby mohli připravit další kroky. Kauza České pivo se týká transakcí s akciemi plzeňského Prazdroje z let 1998 až 2000. ČSOB dříve uváděla, že v zahraničních archivech našla dokumenty, které usvědčovaly manažery londýnské pobočky Nomury z podvodu za téměř 24 miliard korun. O tolik peněz měla přijít IPB za odprodej dvou lukrativních českých pivovarů ze svého portfolia - Plzeňského Prazdroje a Radegastu. IPB, kterou v roce 2000 převzala ČSOB, tehdy ovládala Nomura.

Tomáš Pitr do vězení nenastoupí, zřejmě ho čeká operace

Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr do pankráckého vězení k výkonu pětiletého trestu zatím nenastoupí. Jeho advokátka Helena Rejholcová totiž Městskému soudu v Praze ve středu odpoledne doručila podnikatelovu žádost o odklad trestu ze zdravotních důvodů. Pitr má prý vyhřezlou ploténku a čeká ho zřejmě operace. Je hospitalizován v pražských Střešovicích. Jeho advokátka ve čtvrtek dodala i lékařskou zprávu. Ta nyní poputuje ke zdravotní službě Generálního ředitelství vězeňské služby, aby ji posoudila. Soudce Petr Novák chce počkat na její vyjádření. Pokud mu vězeňští lékaři sdělí, že Pitrův stav není tak vážný, aby nemohl výkon trestu nastoupit, vyzve podnikatele, aby se do vězení okamžitě dostavil. Pokud ale lékaři usoudí, že Pitr do vězení nemůže, soudce jeho žádosti o odklad vyhoví. Pitr byl spojován s potravinářskou firmou Setuza, kterou před několika dny prodal. Počátkem letošního června byl ve 12 let starém případu s dalšími čtyřmi muži pravomocně uznán vinným, že žádali nezákonné vrácení daně z přidané hodnoty. Stát poškodili o 51 milionů korun. Podnikatelé od počátku vinu odmítají. Pitr zatím jako jediný požádal o nový proces, soudu nedávno předložil údajně zcela nový zásadní důkaz. Jednání o obnově řízení bude pokračovat 15. listopadu.

Šéf údajného gangu Berdych jde na sedm let do vězení

Šéf údajného nebezpečného gangu zločinců David Berdych stráví za část své trestné činnosti s definitivní platností sedm let ve vězení. V odvolacím jednání o tom rozhodl pražský vrchní soud. Změnil tak verdikt městského soudu, který v březnu Berdychovi přidal k dřívějšímu pětiletému trestu vězení za vydírání podnikatele dalších pět let za přechovávání padělků pětitisícových bankovek. Třiatřicetiletý Berdych podle soudů přechovával v bytě 142 padělků pětitisícových bankovek v celkové hodnotě 710.000 korun. Obžalovaný to popíral s tím, že falešné peníze k němu domů přinesl jeho známý. Za padělání Berdychovi hrozilo až 15 let vězení. V jiné kauze mu ale nyní hrozí i trest výjimečný. Z dalších zločinů se totiž zpovídá před středočeským krajským soudem, který projednává rozsáhlou obžalobu na 36 lidí, včetně elitních policistů. V obžalobě jde o vraždu, loupeže, únosy bohatých podnikatelů a přepadání kamionů. Podle policie jde o největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky.

Čeští policisté zadrželi španělského nájemného vraha

Čeští policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi ve středu odpoledne v Čáslavi pětačtyřicetiletého španělského nájemného vraha Emilia Péreze Riveru. Muž údajně loni v červnu zastřelil na objednávku ve španělském městě Calig muže a ženu, navíc má prý na svědomí pět loupeží. Podle mluvčí ÚOOZ Blanky Kosinové skončil podezřelý v předběžné vazbě, o jeho vydání do rodné země rozhodne v příštích týdnech středočeský krajský soud. Policisté zadrželi Riveru před panelovým domem, kde se ukrýval a čekal na vyplacení peněz za vykonané vraždy. Podle informací španělských vyšetřovatelů měl dostat částku rovnající se zhruba 150.000 korun.

Ve vazební věznici v Haagu budou pracovat čtyři Češi

Česká republika zapůjčí vazební věznici OSN v Haagu čtyři zaměstnance vězeňské služby. S příslušnou smlouvou ve čtvrtek souhlasil Senát, musí ji ještě podepsat prezident. Vazební věznice slouží Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Na Česko se tribunál obrátil kvůli tomu, že má nedostatek pracovníků, a také proto, že Češi mají jazykově blízko k vězněným osobám. "Jde o projekt, který je jednoznačně v zájmu ČR," řekl k plánovanému vyslání vazebních pracovníků ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Oblast Balkánu patří dlouhodobě k prioritám české zahraniční politiky. Podle předkládací zprávy zaplatí český stát za pobyt českých pracovníků po dobu jednoho roku asi 3,8 milionu korun.

Rakouští odpůrci Temelína chtějí v neděli blokovat hraniční přechodu

Odpůrci jaderné elektrárny Temelín z hornorakouské iniciativy Atomstopp chystají na neděli 8. října úředně povolenou blokádu hraničního přechodu Wullowitz-Horní Dvořiště. Chtějí tak znovu nastolit téma Temelína ve česko - rakouských jednáních. Obnovení jednání přislíbila před parlamentními volbami vítězná sociálnědemokratická SPÖ Alfreda Gusenbauera. Ta také trvá na dodržení všech dohodnutých bezpečnostních zlepšení na jihočeské jaderné elektrárně. Blokáda je naplánována na nedělní odpoledne. Od 13 do 15 hodin má být částečná, takže jeden jízdní pruh zůstane volný. Od 15 do 16 hodin pak má být úplná a přes přechod nebudou moci projíždět vůbec žádná vozidla. Účastníci protestní akce mají kromě zablokování hraničního přechodu také vyrábět protitemelínské knoflíky, vypouštět balony s nápisy proti Temelínu a zasílat pohlednice a e-mailové zprávy na adresu předsedy sociálních demokratů Gusenbauera. Právě do něj vkládají rakouští odpůrci Temelína velké naděje. Předchozí vláda lidoveckého kancléře Wolfganga Schüssela podle nich v otázce Temelína zklamala.

Nejlepším českým vědcem roku je matematik Kurzweil

Světově uznávaný matematik Jaroslav Kurzweil se stal letošním nositelem Národní ceny Česká hlava, kterou vláda uděluje nejlepším vědcům a technikům. Cena spojená s odměnou jednoho milionu korun je nejvyšším vědeckým vyznamenáním v republice. Kabinet ocenil Kurzweilovu celoživotní práci na základě návrhu ministerstva školství. Kurzweil zásadním způsobem přispěl k rozvoji teorie integrálních a diferenciálních rovnic. Mimo jiné objevil integrál, který je po něm nazvaný Kurzweilův-Henstockův. Má také zásluhy o rozvoj matematické vědy na vysokých školách. Vláda vybírala mezi dvěma kandidáty - druhým adeptem byl Jan Svoboda, jeden z klasiků v oboru buněčné a virové genetiky. Zabývá se základním výzkumem nádorů a molekulární biologií nádorových virů. Na jeho výzkumy později navázali například nositelé Nobelovy ceny za důkaz provirové hypotézy. Loni se nejlepším českým vědcem stal podle rozhodnutí vlády zakladatel elektronové mikroskopie a iniciátor výroby světově konkurenceschopných elektronových mikroskopů, brněnský vědec Armin Delong.

Letošní cenu Havlovy nadace převzal polský sociolog Bauman

Letošním laureátem ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 se stal polský sociolog Zygmunt Bauman. "Ta cena bývá udělována osobám, které svým dílem významně rozšířily lidský obzor, poukázaly na méně známé jevy a souvislosti, napomohly včlenit výsledky vědy do obecné kultury," uvedl Havel. Přiznal se k tomu, že dlouhá léta patří k Baumanovým ctitelům. "Jeho knihy mi slouží téměř jako trvalý životní průvodce, jako jakási životní příručka." Bauman cenu převzal v někdejším kostele na pražském Anenském náměstí, který Nadace nechala zrekonstruovat. "Jsem nesmírně vděčný za všechny zajímavé myšlenky a potřebné záležitosti, kvůli kterým tato pocta společně s Vizí 97 existuje. Pouze sním o tom, že bych mohl zvednout laťku, kterou nastavila společně se svým duchovním otcem všem intelektuálům," poděkoval Bauman. Cena Vize 97 byla letos udělena už poosmé. V minulých letech ji obdrželi například rakouský neurochirurg Karl Pribram, světoznámý italský spisovatel a literární kritik Umberto Eco či někdejší americký ministr práce Robert Reich.

Fotograf Oldřich Karásek zahynul v Africe

Známý český fotograf Oldřich Karásek zahynul v pondělí při dopravní nehodě v Ugandě. Zprávu o úmrtí svého šestašedesátiletého bratra potvrdil i kněz a bývalý poslanec Svatopluk Karásek. Oldřich Karásek jel se skupinou turistů do ugandské metropole Kampala. Automobil, který řídil profesionální řidič, sjel mimo silnici. Uvedla to mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Karásek, který byl nositelem řady světových ocenění, se proslavil mimo jiné snímky hereckých hvězd, Beatles či posádky Apollo 11. Jeho častým námětem byly záběry měst a krajin; v poslední době se zaměřil na fotografování nejkrásnějších míst planety.

Režisérka Třeštíková zahájí londýnský festival

Seminář české režisérky Heleny Třeštíkové zahájí v pátek festival dokumentárních filmů ze střední Evropy v Londýně. Pod společným titulem Kontrola reality (Reality Check) se londýnskému publiku představí dokumenty z ČR, Slovenska, Rakouska, Polska a Slovinska. Heleně Třeštíkové budou také patřit sobotní projekce. Diváci budou mít možnost nejdříve vidět film V pasti o mladé narkomance Katce z cyklu dokumentů Ženy na pokraji tisíciletí, poté film Sladké století. Tento příběh sedmi žen, které byly dlouhodobě vězněny za komunismu, je prokládán ukázkami z týdeníků a dobových dokumentů, a nabízí pohled na politickou a sociální historii 20. století. Vyvrcholením večera bude projekce filmu Manželské etudy po 20 letech a debata s Helenou Třeštíkovou. Festival Kontrola reality navazuje podle Renaty Clarkové ze spolupořádajícího Českého centra na úspěch loňského festivalu dokumentárních filmů Přes hranici.

Rekonstruované Karlínské divadlo zahájí činnost 12. října

Česká premiéra amerického muzikálu Producenti zahájí 12. října provoz v rekonstruované budově Hudebního divadla Karlín v Praze. Muzikál získal v roce 2002 dvanáct prestižních cen Tony. Hraje se na Broadwayi, v Torontu a Londýně. Karlínští se zatím stále snaží o to, aby se autor Mel Brooks zúčastnil slavnostního uvedení v Praze. Českou inscenaci nastudoval režisér Antonín Procházka, který do hlavních rolí obsadil například Petra Štěpánka, Romana Vojtka, Ivanu Chýlkovou, Terezu Duchkovou, Martina Dejdara, Lumíra Olšovského, Boba Klepla a Bohuše Matuše. Překlad a texty písní jsou dílem Adama Nováka. Náročnou scénu, která využije řady technických vymožeností obnoveného divadla, navrhl Martin Černý. Na scénu karlínského divadla bude dále přenesena opereta Netopýr, český bestseller Noc na Karlštejně a známé muzikály Zpívání v dešti, West Side Story a Jekyll & Hyde. Další premiérou bude ve druhé polovině sezony původní český muzikál Limonádový Joe, rovněž v režii Antonína Procházky. Zhruba za rok by se měla objevit Kálmánova Čardášova princezna. Karlínské divadlo zničily v létě 2002 záplavy, od té doby až do letošního května vystupoval jeho soubor v provizorních podmínkách Kongresového centra Praha. Generální oprava přišla hlavní město na 630 milionů korun.

Slovácké muzeum přibližuje tvorbu řezbáře Gajdy

Výstava přibližující celoživotní tvorbu řezbáře Františka Gajdy začala tento čtvrtek ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. Mezi jeho nejkrásnější díla patří řezané betlémy, plastiky nebo krucifixy. "První betlém jsem vyřezal jako skaut, mezi 10. a 13. rokem. Vrátil jsem se k němu až po půlstoletí, kdy mě poprosily mé děti, abych jej doplnil. Zjistily totiž, že tam chybějí tři králové. A tehdy, v roce 1973, mě řezbařina tak zavoněla, že jsem musel všechno ostatní opustit a věnovat se jenom této bohulibé práci," řekl řezbář. Výhradně řezbářství se věnuje až od roku 1989. Expozice zahrnuje i další okruhy jeho tvorby, například originálně pojaté štípy a samorosty znázorňující nadpřirozené bytosti ze světa pohádek, magie a kouzel. Návštěvníci si prohlédnou i předměty patřící do drobné užitkové tvorby, řezané či soustruhované píšťalky nebo výtvarně pojaté zátky na lahve, demižony či sudy. Gajdovu tvorbu si velmi cení nejen odborníci a kulturní pracovníci, ale především mladí začínající tvůrci.

Třeboňští rybáři začali lovit největší český rybník

Od čtvrtka až do neděle bude na největším českém rybníku Rožmberk u Třeboně probíhat podzimní výlov kaprů. Rybáři očekávají, že získají 80 až 100 tun ryb. Výlov rybníka o rozloze 647 hektarů začal ve čtvrtek ráno tradičním představením. Úderem sedmé hodiny vyjeli rybáři na lodích, aby roztáhli síť přes loviště. Takzvaní hajní pak zanedlouho pochodovali kádištěm a pěšáci bahnem. V sítích se záhy objevili nejen kapři, ale i tolstolobici, štiky, amuři a další druhy ryb. Úlovek odvážela nákladní auta do sádek v Třeboni. Vypouštění a příprava na výlov Rožmberku trvá od dvou do třech týdnů. Díky moderní technice jej pak Třebonští vyloví za několik dní. V rámci podzimních výlovů, které přitahují množství diváků z Česka i ze zahraničí, přijdou na řadu i známé velké rybníky. Vedle Rožmberka budou třeboňští rybáři například od 16. až 20. října lovit Velký Tisý s 313 hektary. O týden později je v plánu Záblatský rybník s 310 hektary. Závěr pak bude patřit od 9. do 13. listopadu 215hektarovému rybníku Svět v Třeboni.

Janů bude trénovat v Indonésii

Hlavní trenér fotbalistů Slavie Praha Karel Jarolím přišel o jednoho ze svých asistentů. Šestačtyřicetiletý Miroslav Janů odchází trénovat indonéské prvoligového mužstvo Arema Malang. Jarolím povede Slavii nadále jen s Petrem Vrabcem a trenérem brankářů Lubošem Přibylem. Janů již příští týden nastoupí v exotické zemi jako hlavní kouč. V minulosti již v minulosti v Indonésii hrával i trénoval. Tým Arema Malang skončil v poslední sezoně indonéské ligy v semifinále play off a získal domácí pohár. Janů se může v novém angažmá těšit na bouřlivé fotbalové prostředí. "Na zápasy Aremy chodí pětadvacet tisíc diváků. Navíc budeme hrát asijskou obdobu Ligy mistrů," uvedl Janů. Nový ligový ročník začíná v lednu.

A na závěr ještě o počasí

Bude oblačno až zataženo, místy slabý déšť. Teploty 12 až 16 st. Celsia.