Zprávy

O důvěře vládě se bude hlasovat začátkem příštího týdne

S žádostí o vyslovení důvěry předstoupí kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS) před sněmovnu v úterý 3. října. Termín schůze odsouhlasil sněmovní organizační výbor. Nelze ale vyloučit, že rozprava k žádosti bude tak rozsáhlá, že poslanci budou nakonec hlasovat až v některém z dalších dnů. Topolánkova vláda byla jmenována prezidentem Václavem Klausem 4. září. Podle zákona musí požádat sněmovnu o vyslovení důvěry tak, aby tato žádost mohla být projednána nejpozději do 30 dnů od jmenování vlády. Topolánkova vláda má zatím jistých zřejmě jen 81 hlasů svých poslanců. Pro vyslovení důvěry je zapotřebí nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Pokud by tedy hlasovalo všech 200 poslanců, nestačila by vládě ani podpora lidovců a zelených. Dohromady mají tyto strany bývalé koalice rovných sto hlasů, tedy stejně jako opoziční ČSSD a KSČM. O postoji k vládě jednají v těchto dnech všechny strany.

Předsedou poslaneckého klubu ODS je Petr Tlučhoř

Petr Tlučhoř byl zvolen novým předsedou poslaneckého klubu občanských demokratů. Ve funkci tak nahradí dlouholetého šéfa této sněmovní frakce Vlastimila Tlustého. Původní vedení klubu ODS v čele s Tlustým zvolili poslanci dva týdny po červnových volbách. Již tehdy ale rozhodli, že bude mít jen dočasný mandát, a to do sestavení nové vlády, nejpozději však do konce září. Tlustý je ve vládě Mirka Topolánka ministrem financí. Tluchoř dostal ve volbě 50 hlasů, členů klubu je přitom 81. O místo šéfa klubu se ucházel také Václav Mencl, který dostal ale jen 14 hlasů. Další z kandidátů, kterým byl Michal Doktor, získal 13 hlasů. Předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř nakonec na funkci předsedy klubu nekandidoval. Poslanci ODS si zvolili také nové místopředsedy. Prvním zástupcem šéfa klubu bude Jan Bürgermeister. Dalšími místopředsedy klubu jsou Zdeňka Horníková, Pavel Hrnčíř, Miloš Patera a Václav Mencl.

Zelení odřekli účast na brífinku ČSSD k obnovitelným zdrojům

Zástupci Strany zelených na poslední chvíli odřekli účast na briefingu ČSSD, kde toto úterý sociální demokraté představili návrh zákona na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů. Původně byli ohlášeni i šéf energetické sekce zelených Vladimír Vlk a místopředseda republikové rady Dalibor Stráský. Předseda zelených Martin Bursík později prohlásil, že by od nich účast na akci sociálních demokratů byla politicky naivní. ČSSD se podle něj takto snaží jeho stranu poškodit. Bursík již v červenci ČSSD nepřímo obvinil z toho, že se snaží přetahovat některé zelené do svého politického tábora. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek tehdy jeho slova odmítl.

Český velvyslanec při EU obvinil EK z klamání nových členů unie

Z klamání České republiky a dalších nových členů Evropské unie obvinil Evropskou komisi český velvyslanec při EU Jan Kohout. Zmínil se přitom o oddálení termínu pro rozšíření schengenského systému bez hraničních kontrol o nové země a o prosazování toho, aby občané těchto zemí nepotřebovali víza k cestám do USA. Podle Kohouta musí EK dodržet termín vstupu nových zemí do schengenského systému v říjnu 2007, jinak jí hrozí ztráta důvěry veřejnosti v nových členských zemích. Odmítl argument komise, že zdržení má technické důvody. Podle něj se jedná o politickou otázku. Kohout také obvinil komisi, že nedrží slovo ohledně svého slibu tlačit na Spojené státy, aby přestaly požadovat víza od občanů nových převážně východoevropských zemí. "Dva roky jsme byli hodní a spolupracovali jsme. V mnoha otázkách bude česká vláda tvrdší, protože dosavadní výsledky jsou pochybné," zdůraznil v Bruselu český velvyslanec.

Česko je po Estonsku nejvíce konkurenceschopnou zemí v regionu

Česká republika je ze zemí bývalé střední a východní Evropy druhá nejlepší v konkurenceschopnosti, před ní je pouze Estonsko. Světový žebříček zemí s nejvyšší konkurenceschopností vede Švýcarsko, Česko setrvává na 29. místě. Slováci v hodnocení dopadli hůře, jsou na 37. místě a proti loňsku si pohoršili. Ukázal to nejnovější průzkum Světového ekonomického fóra (WEF), který posuzoval řadu faktorů s dopadem na podnikatelské klima v každé zemi. Zpráva Global Competitiveness Report 2006-2007 se opírá o statistické údaje, bere však v úvahu i úroveň nezávislosti soudů, zákony na ochranu vlastnických práv, vliv politických stran či problém korupce. Podle autorů zprávy nový žebříček odráží mimo jiné i růst globální nerovnováhy, kolaps jednání o liberalizaci světového obchodu a růst vlivu protekcionismu. Světová ekonomika je nyní podle WEF na důležité křižovatce a po čtyřech letech silného růstu lze očekávat její ochlazení. Tahounem růstu budou sice nadále Spojené státy, i tam ale dynamika růstu poleví. Naopak v zemích jako je Indie a Čína bude silný růst pokračovat i v nadcházejícím období.

Transparency kritizuje politické strany a imunitu zákonodárců

Nevládní protikorupční organizace Transparency International (TI) podrobila tvrdé kritice české politické strany, trestní imunitu zákonodárců a nízkou efektivitu vyšetřování trestné činnosti politiků. Její studie říkají, že kořeny korupce v České republice je třeba hledat uvnitř politických stran. Podle organizace má systém jejich financování významný dopad na fungování veřejné správy a zákonodárného procesu. ČR je ve vnímání míry korupce na 47. až 50. místě na světě, což podle TI patří v EU k nejhorším výsledkům. Za největší problém je přitom považována politická korupce, od níž se odvíjí neuspokojivé fungování veřejné správy a podnikatelského prostředí. Dalším problémem je imunita zákonodárců. "Političtí představitelé jsou při vyšetřování vlastní trestné činnosti zvýhodněni nejen příliš rozsáhlou imunitou, ale často také tím, že toto vyšetřování mohou ovlivňovat nezákonnými zásahy," míní TI. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach řekl, že sociální demokracie podporuje návrhy, které vedou ke snížení míry korupce v zemi. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová si nemyslí, že by příčina korupce v zemi spočívala ve fungování politických stran. Věc je podle ní složitější, potíž vidí mimo jiné v těžkopádnosti soudnictví. Kateřina Jacques ze Strany zelených s kritikou Transparency International souhlasí. Podle ní politika ovlivňuje veřejnou správu, chybí podle ní například zákon o státní správě.

Na sociální služby chybí v rozpočtu nejméně tři miliardy

Na nastartování nového systému sociálních služeb chybí minimálně tři miliardy korun. Uvedl to předseda Národní rady zdravotně postižených ČR Václav Krása. Vyzval sněmovnu, aby peníze v rozpočtu na příští rok našla, jinak hrozí omezení a zhoršení péče i případný krach poskytovatelů služeb. Systém sociálních služeb mění nový zákon, který začne platit od ledna. Podle něj postižení, senioři a další potřební budou dostávat příspěvek na péči od státu přímo. Sami se pak rozhodnou, jakou službu si zaplatí a jestli se o ně postará ústav, stacionář, asistent či rodina. Podle Krásy by příspěvky měly pokrývat asi polovinu nákladů poskytovatelů služeb, druhou půlku srovnají dotace. Jednotlivá zařízení a organizace žádaly pro příští rok o dotace ve výši 9,3 miliardy korun. Vláda podle Krásy ve státním rozpočtu nyní počítá se čtyřmi miliardami. Odbory již dříve uvedly, že původní návrh minulého kabinetu zahrnoval na sociální služby asi 600 milionů korun. Sociální služby v Česku se dosud řídí předlistopadovými zákony, které rozlišují zatím jen ústavní péči a pečovatelskou službu. Nová norma zavede asi dvacet druhů služeb, mimo jiné osobní asistenci či stacionáře. Zákon stanoví i standardy kvality péče. Sociální služby v ČR využívá 500.000 lidí, pětina z nich by bez nich byla ohrožena na zdraví či na životě.

Stát by měl koupit 800.000 dávek léku na ptačí chřipku

Ve státním rozpočtu na příští rok by měly být peníze na nákup 800.000 dávek antivirotik pro případ, že by vypukla pandemie ptačí chřipky. Tento návrh prosadil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) na pondělním zasedání kabinetu. O rozpočtu by měla sněmovna jednat v říjnu. Letos v dubnu informoval veřejnost hlavní hygienik ČR Michael Vít, že zatím má Česko k dispozici 650.000 balení Tamiflu. Uvedl, že obdobně jako Česko se předzásobují například Francie, Británie, Rakousko či Finsko. Po doplnění dosavadních zásob na 800.000 dávek dosáhne Česko evropského standardu a naplní doporučení EU mít zásoby pro 20 procent obyvatel. Kabinet v pondělí také schválil záměr ministra Julínka zmodernizovat očkovací kalendář pro děti a nasazení šetrnějších vakcín. Vláda na tyto změny vyčlenila 150 milionů korun. Z rozpočtu na příští rok by měly jít peníze i budování Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně (ICRC).

Telefónica neuspěla s žalobou, pokuta 205 milionů platí

Společnost Telefónica O2 Czech Republic nedostane zpět 205 milionů korun, které její předchůdce Český Telecom zaplatil za zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně v úterý zamítl žalobu firmy proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jenž pokutu udělil. Žádná ze 102 námitek firmy nebyla důvodná, řekl na jednání soudce David Raus. Telefónica, která se zamítnutím žaloby nesouhlasí, se teď může obrátit k Nejvyššímu správnímu soudu. Operátor nabízel od roku 2002 tarify s kredity hovorného nebo s volnými minutami. Podle antimonopolního úřadu tak ale bránil svým zákazníkům přejít ke konkurenci. Kritizované tarify Český Telecom loni na jaře zrušil. Český Telecom už zaplatil za zneužití dominantního postavení přes 400 milionů korun. Jen letos poslal na účet antimonopolního úřadu 285 milionů. Kromě pokuty 205 milionů to bylo i 80 milionů v souvislosti s rychlým internetem ADSL. Krajský soud v Brně začátkem srpna potvrdil i další pokutu 81,7 milionu za nezákonné věrnostní smlouvy.

TNT Post chce v ČR konkurovat poště v doručování psaní

Nizozemská TNT Post chce na tuzemském trhu konkurovat České poště v doručování adresných zásilek. Chce se přitom zaměřit na doručování psaní nad 50 gramů, kde má pošta stále monopol. Službu adresného doručování chce TNT nabízet subjektům, které využívají obchodní poštu bez potřeby expresního doručení do druhého dne. Konkurence se dosud zaměřovala na expresní doručování balíků a zásilek a rozesílání reklamních sdělení. Poštovní výhrada vymezuje České poště část trhu, na které může podnikat pouze ona. Firma za to musí zajišťovat základní poštovní služby na celém území ČR. Letos se výhrada týká doručování psaní do 50 gramů za cenu nižší než 18 korun. Podle záměru EU by se měl poštovní trh do roku 2009 zcela liberalizovat. TNT Post patří pod nizozemskou skupinu TNT Post Group (TPG), stejně jako TNT Express, TNT Logistika a direct marketingová agentura DIMAR. ADM loni zvýšila tržby o čtvrtinu na 430 milionů a doručila do poštovních schránek 1,5 miliardy zásilek.

Česko může odškodnit lodní dopravce

Evropská komise souhlasila se státní pomocí pro české lodní dopravce. Česká republika může za určitých podmínek odškodnit dopravce kvůli suchu na Labi. Hladina Labe často v létě kvůli suchu klesá natolik, že se musí zastavit celá lodní doprava, především od Ústí nad Labem a dále do Německa. Stát však nesmí dopravcům uhradit více než 60 procent ztrát, a to pouze těch, které jsou zaviněny nízkou hladinou řeky. Pomoc se navíc nesmí týkat více než 30 procent nákladů na dopravu. Vláda tak může odškodnit zejména ztráty, jež vznikly kvůli tomu, že se zboží nedostalo včas nebo vůbec na místo určení. Česko může dopravce odškodňovat také pouze do roku 2010. EK totiž předpokládá, že se do té doby podaří vybudovat stavidla v Děčíně, která by měla problémy s poklesem hladiny zlepšit. Pokud se je vybudovat nepodaří a stát nebude současnou situaci řešit, bude muset státní pomoc zastavit.

Ministr Štěpánek odvolal ředitele památkového ústavu

Ministr kultury Martin Štěpánek v úterý odvolal ředitele Národního památkového ústavu (NPÚ) Tomáše Hájka. Řízením ústavu do doby, než nový ředitel vzejde z konkurzu, pověřil dosavadního náměstka ředitele NPÚ Pavla Jerieho. Hájek byl ve funkci od ledna letošního roku, kdy vzešel z konkurzu vyhlášeného ministerstvem kultury. Místo šéfa státních památkářů se uvolnilo poté, co počátkem loňského prosince odvolal bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák tehdejšího "jednodenního" ředitele NPÚ a dlouholetého prvního náměstka ministra kultury Zdeňka Nováka. Ten je teď podle neoficiálních informací poradcem ministra Štěpánka. Jandák odvolal i deset ředitelů územních odborných pracovišť ústavu, a odstartoval tak podle svých slov reformu památkové péče. Hájka dlouho kritizovala odborná veřejnost, za jeho odvolání vzniklo několik petic. Sklízel kritiků nejen památkářů, ale i historiků umění a dalších odborníků. Hájek začal prosazovat například oddělení správy státních památkových objektů od výkonu expertní činnosti. Za svůj cíl si vytkl nový památkový zákon, který by odboural dvojkolejnost památkové péče, tedy dosavadní oddělení správních řízení a vypracovávání odborných posudků. Ideu vzniku nové instituce spravující státní památkové objekty později NPÚ mírnil, nový památkový zákon nevznikl.

Český a mongolský prezident zahájili v Ulánbátaru Kupkovu výstavu

Výstava kreseb z počátku tvorby českého malíře Františka Kupky je k vidění v Galerii moderního umění v Ulánbátaru. Expozici v úterý zahájili český a mongolský prezident Václav Klaus a Nambaryn Enchbajar. Výstavu kreseb, kterými Kupka před 100 lety ilustroval dílo Člověk a Země francouzského geografa a historika Éliséa Recluse, doprovázejí rovněž unikátní kazetové knihy s kopiemi vystavovaných originálů. Zhotoveno bylo při této příležitosti devět knih v mongolském národním stylu a dalších devět s buddhistickými motivy. Kniha, která obsahuje 105 reprodukcí, je obrazovým atlasem světa, zahrnuje výjevy z různých končin světa a historie lidstva od pravěku do doby vzniku knihy, tedy do roku 1905. Výstava se již představila i v Číně. Rovněž zde vynikly spolu s ní i luxusní knihy s kopiemi. Výstava v Mongolsku má být součástí oslav 800. výročí sjednocení místních kmenů pod vedením Čingischána. Koná se také na počest první návštěvy českého prezidenta v Ulánbátaru v moderní historii ČR.

Evropským učitelem jazyků roku se stalo pět pedagogů

Národní agentura Socrates toto úterý udělila pěti pedagogům titul Evropský učitel jazyků roku 2006. Ceny a finanční odměny jim na ministerstvu kultury předala senátorka Alena Gajdůšková. Oceněné spojuje tvůrčí přístup k výuce, používání moderních technologií a vytváření nových učebních postupů a materiálů. Cenu získala Alena Podepřelová ze Zařízení vzdělávání a služeb školám v Českých Budějovicích, která vytváří metodické postupy jazykového vzdělávání. Cenu za "celoživotní přínos" jazykovému vzdělávání získala Lenka Lánská z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Vytváří programy pro počáteční vzdělávání učitelů a vydává odborný časopis. Norbert Tlustý ze Základní školy Mládí v Praze zaujal porotu tvůrčím přístupem k výuce. Jeho svěřenci dostávají v hodinách angličtiny za úkol vytvářet různé videoprojekty. Za moderní způsob výuky si odnesla cenu také Mária Vučková ze Základní školy na náměstí Curieových v Praze. K výuce španělštiny používá například internet a interaktivní tabuli. Se soutěží v angličtině uspěla také Dagmar Štanclová ze základní školy v Třebíči. Porotě se líbilo, že se angličtině a žákům věnuje "nad rámec osnov". Každý oceněný si odnesl 20.000 korun, aby mohl investovat do dalších pomůcek. Do soutěže se přihlásilo 14 učitelů, jejich práci posuzovala desetičlenná porota.

Česká akademie doporučila na Oscara Švankmajerovo Šílení

Filozofický horor scenáristy a režiséra Jana Švankmajera Šílení doporučila k nominaci na Oscara Česká filmová a televizní akademie. Oznámil to její tajemník Martin Šprinc s tím, že ve výběru získal tento snímek od domácích akademiků nejvíce hlasů.Producent snímku Jaromír Kallista je k šancím filmu na Oscara skeptický, připustil však, že film má v USA velký ohlas. Scénář volně vyšel z motivů povídek Edgara Alana Poea Zaživa pohřben a Šílený psychiatr. Jedna z hlavních postav je inspirována markýzem de Sade, jehož některé autentické texty Švankmajer použil. Šílení vzniklo v koprodukci společnosti Athanor s Českou televizí, barrandovským studiem a partnery na Slovensku. Získalo podporu českého a slovenského ministerstva kultury včetně fondu Eurimages. Hlavní role v příběhu doplněném typicky švankmajerovskými snovými animovanými pasážemi vytvořili Jan Tříska, Pavel Liška, Jaroslav Dušek, Aňa Geislerová a Pavel Nový. Nominace 79. ročníku cen americké filmové akademie budou oznámeny 23. ledna, vyhlášení vítězů se uskuteční 25. února.

Český rozhlas objevil vzácný záznam o procesu s "kulakem"

Vzácný záznam o vykonstruovaném politickém procesu z doby kolektivizace v 50. letech objevil ve svém plzeňském archivu Český rozhlas. Ve čtvrtek uvede čtyřicetiminutový dokument, který vypovídá o procesu se sedlákem v Bystřici. Pro rozhlas jej připravil Marek Janáč. Podle něj je to první záznam procesu s takzvaným kulakem, který je téměř celistvý. Ze zhruba pěti hodin hlavního líčení zachytil dvě hodiny deset minut záznamu. "To je podstatně více než z procesu s Miladou Horákovou," řekl Janáč. Nahrávka obsahuje velkou část procesu se sedlákem Josefem Pažoutem, který byl souzen za to, že údajně nalezl a neodevzdal leták z balonové akce Svobodné Evropy. Podle soudu se tak dopustil protistátního činu a byl odsouzen na tři čtvrtě roku odnětí svobody.Z nalezených materiálů je podle Janáče zřejmé, že proces byl zmanipulován. Obsahuje také výpovědi svědků, kteří měli potvrdit údajnou vinu obžalovaného. Podle historika Petra Blažka je téma kolektivizace v 50. letech neprávem opomíjené. "Znamenalo to likvidaci selského stavu a totální proměnu venkova. Důvody likvidace sedláků byly čistě ideologické. Snaha byla zničit soukromé vlastnictví a vytvořit sovětské kolchozy," řekl. Český rozhlas uvede premiéru dokumentu ve čtvrtek ve 12:15 na stanici Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

O víkendu budou v Troji Arabské dny

V pražské botanické zahradě v Troji budou o tomto víkendu Arabské dny. Vinice svaté Kláry se stane středem arabského umění a kuchyně. Děti i dospělí si budou moci vyzkoušet výrobu arabského oděvu, šperku a keramiky. Chybět nebude stánkový prodej etno výrobků a cukrovinek, stejně jako tradičních arabských pokrmů a vína. V sobotu zahraje návštěvníkům zahrady hudební skupina Zirjab, v neděli vystoupí taneční skupina Jambra. Už tento týden začala ve výtvarném sále zahrady výstava s názvem Arabský svět. Svá díla na ní představuje dvacítka mladých výtvarníků ze školy Václava Hollara.

Zápasník Švec získal na světovém šampionátu v Číně stříbro

Český zápasník v řecko-římském stylu Marek Švec získal na mistrovství světa v čínském Kuang-čou stříbro. Bronzový medailista z letošního evropského šampionátu v kategorii do 96 kg podlehl ve finále jen Heikimu Nabimu z Estonska. Třiatřicetiletý Švec se stal vicemistrem světa podruhé v kariéře, stejného úspěchu dosáhl před osmi lety na šampionátu ve švédském Gävle. Švec zahájil své účinkování na šampionátu vítězstvím nad Japoncem Kenzem Katem, jehož porazil už po dvou periodách. V boji o postup do semifinále čekal českého zápasníka zřejmě nejtěžší možný soupeř, dvojnásobný olympijský vítěz a úřadující mistr Evropy Hamza Yerlikaya. Ani slavný Turek, který má ve sbírce již osm zlatých medailí z kontinentálních šampionátů, však zkušeného Čecha nezastavil. Jeho vítěznou pouť poté přerušil až mladý Nabi, jenž v seniorské kategorii startoval na mistrovství světa poprvé. Ve středu bude na šampionátu zápasit David Vála v kategorii do 120 kg, Michala Spoustová-Křížková se představí v neděli.

Ulihracha v Palermu porazil jeho krajan Hájek

Bohdan Ulihrach si v úterý po čtrnácti měsících znovu zahrál zápas na elitním okruhu ATP. Bývalý dvaadvacátý tenista světa mohl po loňských operacích lokte v Palermu startovat díky takzvanému chráněnému žebříčku, v prvním kole ale nestačil na Jana Hájka. Ten vyhrál 6:3 a 7:6. Hájek letos startuje na elitním okruhu potřetí, v srpnu hrál v New Havenu a také na grandslamovém US Open, kde prošel do druhého kola. Na turnaji na Sicílii s dotací 323.250 eur bude jeho dalším soupeřem zřejmě nejvýše nasazený Španěl Fernando Verdasco.

K volejbalovým reprezentantům se vrací trenér Haník

Trenér Zdeněk Haník se po pěti letech vrací k českým volejbalovým reprezentantům. Potvrdili to představitelé svazu. Haník povede tým na listopadovém mistrovství světa v Japonsku, pak mu smlouva skončí. Není však vyloučeno, že u mužstva zůstane; to bude záležet na svazové analýze českého vystoupení. Cílem je postup ze základní skupiny mezi nejlepší šestnáctku. Bývalý kapitán a nahrávač národního týmu Haník převzal český výběr po Igoru Prieložném. Tomu svaz vypověděl smlouvu po nezdaru v kvalifikaci evropského šampionátu, třebaže slovenský kouč letos v lednu podepsal kontrakt až do olympijských her v Pekingu. Za asistenta si Haník vybral Ivana Husára, bývalého trenéra slovenské reprezentace, s kterým se zná ze společného působení ve VKP Bratislava. Osmnáctičlennou širší nominaci na MS musí svaz nahlásit do pátku, proto Haník už před pondělním podpisem smlouvy začal sledovat a obvolávat hráče.

Počasí

Přes den bude do Čech od západu přicházet oblačnost, místy bude až zataženo, ojediněle slabý déšť. Teploty 21 až 25 stupňů.