Zprávy

Prezidenti V4: Oddálení Schengenu by bylo diskriminací

Státy takzvané visegrádské čtyřky (V4) budou společně usilovat o dodržení termínu pro rozšíření schengenského systému bez hraničních kontrol v EU. Na pátečním setkání v Lánech se prezidenti České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska shodli na tom, že na vstup jsou jejich státy připraveny už příští rok. Případný odklad hodnotí jako diskriminaci nováčků pětadvacítky. Zatímco v otázce Schengenu jsou čtyři středoevropské země jednotné, v pohledu na budoucnost Evropské unie se liší. Klaus poukázal na to, že Maďarsko už schválilo evropskou ústavu a alespoň podle vyjádření svého prezidenta je s její podobou spokojeno. "Odhaduji, že identické, společné stanovisko visegrádské čtyřky v této věci podle mého názoru nebude," uvedl český prezident. Čeká, jak se k otázce euroústavy a budoucnosti unie vůbec vyjádří ve svém programovém prohlášení nová vláda Mirka Topolánka (ODS). Český prezident využil setkání v Lánech ke schůzce s Kaczynským. Oba prezidenti hovořili o složité vnitropolitické situaci svých zemí. Klaus uvedl, že i přes odlišnost vývoje v Česku a Polsku jsou v obou zemích "jisté otazníky nad budoucností vlád a eventuálních předčasných voleb". Slovenský a maďarský prezident Ivan Gašparovič a Lászlo Sólyom se zase v rozhovoru mezi čtyřma očima dotkli nynějšího napětí mezi Bratislavou a Budapeští, které se vyostřilo kvůli údajnému etnicky motivovanému útoku na studentku maďarské národnosti v Nitře.

Sociální demokraté chtějí interpelovat vládu Mirka Topolánka

Sociální demokraté požádají premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka, aby na půdě sněmovny vysvětlil okolnosti financování svého pražského bytu a zveřejnil příjmy své manželky. Otázka Topolánkových financí bude jednou z prvních interpelací poslanců opoziční ČSSD na novou vládu. Předseda ČSSD a hlavní Topolánkův rival Jiří Paroubek konstatoval, že trestní zodpovědnost Topolánka posoudí orgány činné v trestním řízení. Paroubek osobně je ale přesvědčen o velkém etickém prohřešku svého nástupce. K etickému pochybení podle něj v souvislosti s dluhem společnosti VAE došlo větší měrou než u někdejšího premiéra a šéfa ČSSD Stanislava Grosse. Ten musel odstoupit kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům. Topolánek jakékoli nezákonné jednání popírá. Tvrdí, že jde o vykonstruované obvinění s cílem zničit ho před komunálními volbami a blížícím se kongresem ODS.

Paroubek: Přijetí eura by se mohlo odložit

Předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek připustil, že by se mohlo odložit přijetí eura v České republice o jeden až dva roky. Uvedl to na páteční tiskové konferenci ČSSD. Sociální demokraté by nyní nechtěli uspěchat přijetí eura, pokud by to znamenalo škrty v sociálních výdajích. Paroubkova vláda přitom do poslední chvíle nepřipouštěla, že by se mělo zavedení eura v Česku odložit. Paroubek hovořil o odložení eura a o škrtání sociálních výdajů v souvislosti s expertním týmem, který vytváří ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS). Ministr po poradě s expremiérem Milošem Zemanem (ČSSD) přijal do skupiny bývalého člena sociálnědemokratických vlád Jiřího Rusnoka. Ten je podle Paroubka sice stále formálně členem sociální demokracie, ale myšlenkově se s ní rozešel už dávno. "U pana Rusnoka vidím určitý etický problém. Pokud já budu ve vedení sociální demokracie, tak on prostě nebude mít žádnou funkci tam, kam svým vlivem dosáhnu v rámci sociální demokracie," uvedl šéf nejsilnější opoziční strany. Paroubek Rusnokovi rovněž pohrozil vyhazovem z ČSSD, pokud by se s expertním týmem Tlustého podílel na snižování sociálních výdajů. Každý, kdo sahá bez vážných důvodů na sociální výdaje, není podle Paroubka sociální demokrat.

Poslanci podpořili zákon o zdražení cigaret

Poslanecká sněmovna v pátek propustila do druhého čtení novelu zákona o spotřebních daních. Předloha počítá se zvýšením daně z tabáku, což bude v praxi znamenat zdražení cigaret. Není ale vůbec jisté, v jaké podobě a zda vůbec poslanci předlohu schválí. Rozprava totiž naznačila, že budou podávat množství pozměňovacích návrhů, které mohou výslednou podobu novely značně ovlivnit. O konečné podobě by mohla sněmovna hlasovat v říjnu. Návrh na zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků schválila ještě koncem srpna vláda sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka. Lze tedy počítat s tím, že poslanci ČSSD budou se zdražením souhlasit. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale varoval před tím, aby poslanci podávali nové pozměňovací návrhy. Naznačil, že pokud sněmovna novelu výrazně pozmění, budou možná poslanci ČSSD hlasovat proti. Podle odhadů ministerstva financí by zvýšení spotřebních daní od ledna 2007 mělo do státního rozpočtu příští rok přinést přibližně deset miliard korun. Pokud sněmovna novelu přijme, mohla by od ledna příštího roku krabička cigaret podražit o 12 až 15 korun. Podle jiných odhadů by však cigarety mohly podražit příští rok i více, a to až o 16 až 20 korun.

Sněmovna kvůli úsporám asi odloží platnost služebního zákona

Státní zaměstnanci se budou řídit novým služebním zákonem asi až od ledna 2009. Sněmovna v pátek v prvním čtení podpořila už třetí odklad účinnosti této normy, která by jinak začala platit od příštího roku. Důvodem odložení je snaha ušetřit v rozpočtu až čtyři miliardy korun, které by bylo jinak nutné vyplatit na platech státním zaměstnancům. Podle vicepremiéra Petra Nečase stav veřejných financí stále nedovoluje plnohodnotnou realizaci zákona. Provádění normy není podle něj zabezpečeno ani institucionálně, chybí Generální ředitelství státní služby jako řídící orgán. Vicepremiér se domnívá, že sněmovna odklad schválí. Poslanci by se k tomu měli sejít pravděpodobně nejdříve v říjnu. Zákon ukládá nová práva a povinnosti zhruba 80.000 státních úředníků, ti budou například skládat slib věrnosti státu a povinně absolvovat pravidelná hodnocení. Zákon by úředníkům neumožnil ani vedlejší pracovní aktivity. Na druhou stranu by měli mít nárok na služební příplatky, pětitýdenní dovolenou a na odstupné ve výši pěti měsíčních platů. Takzvanou definitivu norma nezavádí. Novela má upravit také zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních složek v části, která se týká platů policistů, hasičů a vězeňských dozorců. Výše těchto platů, které byly letos valorizovány, by neumožňovala v příštím roce provést "běžný meziroční nárůst platů zaměstnanců ve veřejných službách a státní správě", uvedl Nečas. Tento nárůst má být pětiprocentní. Novela má umožnit vládě, aby výši platů hasičů či policistů v příštím roce určila svým nařízením.

Julínek mění zástupce státu ve všech zdravotních pojišťovnách

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek začal měnit zástupce státu ve správních a dozorčích radách všech zdravotních pojišťoven. Své lidi má již ve správní a dozorčí radě Všeobecné zdravotní pojišťovny i ve čtyřech z osmi zaměstnaneckých pojišťoven. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta hodlá ministr vyměnit zhruba polovinu zástupců státu v zaměstnaneckých pojišťovnách. Exministr David Rath za to Julínka v pátek tvrdě kritizoval. Rychlou výměnu zástupců státu považuje za "projev arogance moci vlády ODS, která nemá mandát a nezískala důvěru". Podle něj mohou tyto změny pojišťovny rozkolísat, protože příští vláda tyto lidi zase vymění. Ředitelé pojišťoven však berou výměny za běžnou věc. Po nástupu každého ministra odešli z orgánů pojišťoven náměstci a ředitelé odborů, které nepřevzal nový ministr do svého týmu. Vláda ve středu odvolala deset členů správní rady VZP za stát, například Radovana Suchánka, kterého už Julínek zbavil také funkce legislativního náměstka, a dlouholetého Rathova spolupracovníka z České lékařské komory Pavla Kubíčka. V nové správní radě VZP jsou za stát například předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger a předseda sdružení Občan Pavel Vepřek. Odvolanou exministryni Miladu Emmerovou (ČSSD) v dozorčí radě nahradí prezident Svazu pacientů Luboš Olejár (ČSSD).

Národní bezpečnostní úřad nemá opět ředitele

Ve funkci po několikaměsíčním působení tento pátek z vlastního rozhodnutí skončil ředitel Národního bezpečnostního úřadu Petr Hostek. Dočasně jeho roli převezme náměstkyně Zdeňka Jůzlová. Úmysl opustit úřad Hostek nečekaně oznámil ve středu s tím, že svoje působení v čele instituce považoval od začátku za dočasnou misi. Nyní cítí, že úkol stabilizovat úřad splnil. Později Hospodářským novinám řekl, že se před týdnem dozvěděl o materiálech, které ho měly kompromitovat. Sám necítí, že by byl v pozici šéfa NBÚ bezpečnostním rizikem, a údajně neví, o čem konkrétně materiály hovoří. Připouští nicméně, že v nové politické konstelaci může být překážkou ve vyjednávání mezi politickými stranami. Za rizikový faktor by podle Hostka bylo možné považovat pouze jeho kontakt s bývalým šéfem úřadu vlády expremiéra Stanislava Grosse Pavlem Přibylem. Uvedl, že se s ním dostal do kontaktu pouze dvakrát za poslední čtyři měsíce. Hostka jmenovala minulá vláda Jiřího Paroubka. Ještě před jmenováním Hostkovu nominaci projednal sněmovní branný výbor. Poslancům tehdy opoziční ODS se nelíbilo, že vláda nevybrala někoho s větším společenským renomé, a výhrady měli i k tomu, že do čela civilního úřadu přichází někdejší voják z povolání a policista.

Antimonopolní úřad zakázal státu uzavřít smlouvy s Telefónicou O2

Česká ministerstva a další státní instituce zatím nemohou s firmou Telefónica O2 uzavřít smlouvu na datové propojení. Zakázal to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže(ÚOHS), který teď zkoumá, zda byla zakázka ministerstva informatiky za 610 milionů korun v pořádku. Celý případ zatím není uzavřen, podle ÚOHS dosud žádný z 21 dotčených úřadů smlouvu s firmou nepodepsal. Do doby vyřešení sporu budou úřady využívat služby Telefóniky podle dodatku k rámcové smlouvě z roku 2001, který ministerstvo s firmou letos na jaře uzavřelo. Telefónica, ještě pod dřívějším názvem Český Telecom, vyhrála v létě tři tendry ministerstva informatiky v celkové hodnotě přes 950 milionů. Měla zajistit datové propojení úřadů a připojení knihoven k internetu, získala i zakázku na pronájem síťových prvků. První dva tendry se kvůli stížnostem neúspěšných uchazečů dostaly k antimonopolnímu úřadu. Mluvčí MI Klára Volná už dříve uvedla, že ministerstvo námitky čekalo a za soutěžemi si stojí.

Problémy mezi státem a Mittalem bude řešit pracovní skupina

Problémy, které jsou ve vzájemných vztazích mezi státem a největší domácí ocelářskou společností Mittal Steel Ostrava (bývalá Nová huť), bude řešit pracovní skupina. Při návštěvě společnosti to řekl premiér Mirek Topolánek. S tím, že tento tým vyřeší většinu problémů, počítá také generální ředitel ocelářské firmy Gregor Münstermann. Skupina odborníků za účasti ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu bude řešit dokončení privatizace podílu ocelářské společnosti v majetku státu, také související arbitráže, případně cenové problémy mezi státní firmou Osinek a Mittalem při dodávkách tekutého surového železa. Mittal Steel Ostrava je největší ocelářskou firmou v zemi, ke konci června zaměstnávala 8860 lidí a loni měla čistý zisk 4,6 miliardy. Firma byla zprivatizována v roce 2001, cena za privatizaci činila devět milionů dolarů, z toho bylo zaplaceno jen šest. Zbytek by měl Mittal zaplatit po ukončení sporu státu s firmou Petrcíle, která si nárokuje 13 procent akcií ve vlastnictví státu a ve správě ministerstva financí. Petrcíle založil dřívější management společnosti, dnes ji vlastní skupina kolem podnikatele Pavla Tykače. Kvůli privatizaci Nové huti se vedou tři arbitráže. Spor o problematické akcie bývalé Nové huti u arbitráže v Paříži nastartoval i nadnárodní koncern Mittal Steel, jemuž Nová Huť (nyní Mittal Steel Ostrava) už čtyři roky patří.

Česká pracovní síla zdražuje, téměř nejrychleji v EU

Česká republika ztrácí rychle jednu z výhod, která do země dosud lákala zahraniční investory. Pracovní síla totiž v Česku zdražuje jedním z nejrychlejších temp v Evropské unii, zejména pak za poslední rok. Vyplývá to z nových údajů statistického úřadu Eurostat. Ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostly v ČR mzdy a další nemzdové náklady práce ve srovnání se stejným obdobím loni o více než desetinu. Více pracovní síla zdražuje jen v Pobaltí, tedy v Estonsku, Litvě a Lotyšsku. Náklady na pracovní sílu rostly naopak nejméně v Německu, kde to bylo zanedbatelné tempo 0,7 procenta. Méně než v Česku zdražuje práce i na Slovensku (6,9 procenta). Česká republika si však podle průzkumu společnosti Ernst & Young již dva roky drží pozici sedmé nejatraktivnější země pro zahraniční investory. Na čele žebříčku jsou Spojené státy a Čína, jejíž obliba ale poněkud poklesla. Ze střední a východní Evropy se nejlépe umístilo Polsko na pátém místě.

V Praze bude mezinárodní konference o výškových budovách

Počátkem příštího týdne se v Praze uskuteční mezinárodní konference Výškové budovy a Praha. Bude se týkat především budoucího řešení pankrácké pláně. Na její zastavění dalšími mrakodrapy mají odborníci různé názory. Zkušenosti se stavbami výškových budov v blízkosti historických center budou českým kolegům předávat architekti či památkáři například z Polska či Estonska. Z českých odborníků má vystoupit například architekt Josef Pleskot, který patří k zastáncům stavby mrakodrapů na Pankráci, či Miloš Solař z Národního památkového ústavu, jenž má opačný názor. K současným výškovým budovám na Pankráci mají přibýt další dvě. Oproti původním plánům nemají přesáhnout výšku někdejšího Motokovu, přesto se nelíbí některým odborníkům především z oblasti památkové péče i některých občanských sdružení. Podle nich by narušily integritu městské památkové rezervace. Sedm sdružení se dokonce obrátilo na UNESCO, na jehož seznamu světového dědictví je historická část Prahy jako celek zapsána. Magistrát opakovaně tvrdí, že pozice Prahy v souvislosti s chystanou výstavbou na pankrácké pláni ohrožena není. Kladné stanovisko podle ředitele magistrátních památkářů Jana Kněžínka vydal i Národní památkový ústav. S názory občanských sdružení nesouhlasí ani zástupci investora.

Stadice věnovaly kámen do základů nové Národní knihovny

Stadice na Ústecku poslaly do Prahy kámen od místního pomníku Přemysla Oráče. Bude uložen do základů nové budovy Národní knihovny, která by měla vyrůst v Praze na Letné do roku 2010. Čedičový kámen si odvezl ze Stadic ředitel ústecké Severočeské vědecké knihovny Aleš Brožek. Na knihovnický happening, který se pod názvem Národ sobě II uskuteční na Letné, přivezou podle něj kameny do základů nové stavby knihovníci i z dalších historicky významných míst Česka. Do zahájení výstavby nové budovy budou kameny uloženy v současném sídle Národní knihovny, pražském Klementinu. Nová budova Národní knihovny by měla vyrůst v Praze na Letné do roku 2010. Podle propočtů z roku 2004 by měla stát přibližně 1,8 miliardy korun. Do mezinárodní projektové soutěže na její stavbu se přihlásilo 760 architektů, studií a ateliérů z celého světa. Soutěžní projekty bude posuzovat mezinárodní porota v čele s britskou architektkou iráckého původu Zahou Hadidovou. Členy poroty jsou francouzský architekt Dominik Perrault, autor nové francouzské národní knihovny, britská architektka českého původu Eva Jiřičná a mexický architekt José Grinberg. V porotě budou také primátor Pavel Bém, ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, český architekt Petr Bílek, a protože se bude stavět na hranici památkového území, zasedne v porotě i zástupce UNESCO.

Český sochař vyhrál soutěž v Paříži

Sochař Jiří Kovanic, žijící ve Francii, vyhrál ve čtvrtek večer v Paříži mezinárodní soutěž o nejlepší dřevěnou skulpturu vytvořenou motorovou pilou. Soutěž byla uspořádána k zahájení cyklu výstav, koncertů, konferencí, happeningů a dalších akcí pořádaných v pařížském Tokijském paláci pod názvem Pět miliard let. V soutěži se utkali sochaři z jedenácti zemí, kteří měli za úkol během večera vytvořit libovolnou skulpturu z dubového kmene. Početné publikum přihlíželo, jak se z kmenů o výšce dva metry a průměru 80 centimetrů vylupují figury, totemy, obličeje nebo dokonce plachetnice či motýl sedící na květu. Jiří Kovanic svůj kmen přeměnil v soubor tří jednoduchých objektů určených k zasazení do velkého prostoru. Jeho kompozice budou nyní vystaveny v Tokijském paláci, kde se běžně pořádají výstavy moderního umění. Soutěže se zúčastnil také slovenský sochař Juraj Čutek, který vytvořil figurální skulpturu. Jiří Kovanic, který se narodil v roce 1941 v Hradci Králové, je původním povoláním architekt. Ve Francii žije a tvoří už od roku 1980. Jeho monumentální plastiky z kovu, dřeva nebo kamene zdobí otevřená prostranství v řadě zemí včetně třeba Japonska, Číny nebo Tchaj-wanu.

Kostel ve Křtinách bude mít unikátní zvonohru

Ve známém poutním kostele Panny Marie ve Křtinách na Blanensku by měla být do října dokončena ojedinělá zvonohra. Doplní ji 12 zvonů, které jsou nyní odlévány v Nizozemsku. Zařízení bude tvořit 27 zvonů napojených na počítač. Nejmenší z nich bude mít devět kilogramů a největší, jehož výrobu hradí Jihomoravský kraj, úctyhodných 300 kilogramů. Zvonohra je schopna s využitím techniky přehrávat desítky nejen duchovních, ale i vánočních písní. Podle křtinského děkana Tomáše Prnky stály nové zvony asi milion korun. Každý zvon je pojmenován po některém ze světců. Nápad vytvořit zvonohru vznikl po druhé světové válce. Věřící tehdy sehnali dva zvony, které měly být součástí tohoto zařízení. Zvony však byly zabaveny. Na zvonohře se znovu začalo pracovat na návrh farníků před pěti lety. Křtinský poutní kostel je dílem známého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho. Chrám je bohatě zdobený freskami. Objekt vznikl podle legend v místech, kde první křesťany křtili věrozvěstové Cyril a Metoděj.

Zkamenělá prvohorní vážka z Rokycanska je asi nepopsaný druh

Zkamenělá prvohorní vážka, jejíž otisk nalezli paleontologové Západočeského muzea v srpnu poblíž Radnic na Rokycansku, představuje zřejmě dosud nepopsaný druh. Poté, co ji odborníci vypreparují, bude vystavena v muzeu. Vážka je stará zhruba 310 milionů let. Podle paleontologů jde o nález světového významu, protože otisky hmyzu se nacházejí jen velmi zřídka. Odborníci zatím odkryli asi čtvrtinu těla vážky, konkrétně část dvou křídel, která dosahují délky kolem 15 centimetrů. Předpokládaná délka křídel je 30 až 35 centimetrů, přičemž jejich rozpětí může dosáhnout až dvojnásobku. Lokalita, v níž byla nalezena, je světově unikátní mimo jiné právě kvůli velkému množství nalezených druhů. Podobná lokalita z období karbonu je například ve Španělsku, tam je ale jen zlomek druhů nalezených na Rokycansku. Paleontologové zkoumají lokalitu nedaleko černouhelného povrchového dolu Ovčín už čtyři roky a budou v tom pokračovat i nadále. Na průzkumu se podílejí Akademie věd ČR, Česká geologická služba, Západočeské muzeum, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Národní muzeum v Praze a česká redakce National Geographic.

České tenistky rozehrají Fed Cup na Slovensku

České tenistky budou hrát v příštím roce v prvním kole Světové skupiny II Fed Cupu proti Slovenkám na jejich půdě. Zápas je na programu 21. a 22. dubna. Rozhodlo o tom páteční losování v belgickém Charleroi. Tým nehrajícího kapitána Tomáše Petery, který v červencovém zápasu o postup do elitní Světové skupiny I podlehl Francii, nebude mít v boji o baráž snadnou úlohu. Slovenky totiž mohou nominovat i aktuálně devatenáctou hráčku světa Danielu Hantuchovou. Ta letos vyhrála dva turnaje WTA ve čtyřhře, na nedávném posledním grandslamu sezony US Open vypadla v druhém kole. Od roku 1994, kdy působí ve Fed Cupu samostatné výběry České republiky a Slovenska, se obě země utkaly pouze jednou. V roce 2000 hostila Bratislava účastníky jedné ze tří základních skupin. Český výběr, za který nastoupily Chládková, Bedáňová, Peschkeová, tehdy porazil Slovensko 2:1 a mohl se radovat z postupu mezi nejlepší čtveřici. O dva roky později Slovensko v čele s Hantuchovou celou soutěž vyhrálo.

České basketbalistky porazily na MS Tchaj-wan a vyhrály skupinu

České basketbalistky porazily ve svém posledním vystoupení v základní skupině D na mistrovství světa v Brazílii 93:72 Tchaj-wan a do osmifinále postupují z prvního místa. Do čela tabulky pomohl svěřenkyním trenéra Jana Bobrovského nečekaný výsledek druhého utkání skupiny D, v němž přemožitelky Češek z úvodního duelu Francouzky prohrály 73:78 s Kubou. Do osmifinálové fáze tak jdou úřadující mistryně Evropy s dvěma body za vítězství nad Kubou. V šestičlenné skupině je čekají tři duely s postupujícími ze skupiny C. "Narazíme na Rusko, USA a Čínu. Ani jeden zápas nebude snadný," uvedl trenér Bobrovský. Do čtvrtfinále pak postupují čtyři nejlepší.

Počasí

Bude oblačno a polojasno, místy slabý déšť nebo přeháňky, teploty 20 až 24 stupňů Celsia