Zprávy

Topolánek Paroubkovi v pondělí oznámí, koho chce mít ve vládě

Předseda vlády Mirek Topolánek chce v pondělí předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi sdělit seznam jmen lidí, kteří v budoucí menšinové vládě nahradí ministry zaniklého trojkoaličního projektu za KDU-ČSL a Stranu zelených. Topolánek to řekl v rozhlasové stanici Frekvence 1, konkrétní jména ale neuvedl. Topolánka jmenoval premiérem prezident republiky Václav Klaus ve středu. Nový šéf kabinetu hned poté oznámil, že začne o podpoře své menšinové vlády vyjednávat se všemi parlamentními demokratickými stranami. Sociální demokraté již oznámili, že jsou za určitých podmínek ochotni menšinovou vládu ODS tolerovat. Podpis dohody o toleranci vlády ODS ze strany ČSSD očekává ve středu. Sociální demokraté ale mají výhrady k některým jménům, se kterými Topolánek počítá do ministerských křesel. Nelíbí se jim například Ivan Langer, se kterým se počítá na funkci ministra vnitra, a Vlastimil Tlustý, který by měl zasednout do křesla ministra financí. Sociální demokraté by chtěli, aby bylo ve vládě více nepolitických odborníků. ODS ale nechce, aby ČSSD měla vliv na personální obsazení kabinetu. Podle původní trojkoaliční dohody měli mít lidovci a zelení ve vládě dohromady šest křesel. S lidovci se počítalo na funkce ministra obrany, venkova a kultury, zelení měli spravovat ministerstva školství, životního prostředí a šéfovat legislativní radě vlády.

Lidovce a zelené nahradí ve vládě zřejmě nestraníci blízcí ČSSD

Šest ministerstev, která měly v původním trojkoaličním kabinetu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených obsadit dvě menší strany, dostanou podle internetového serveru Euro-online většinou nestranící blízcí ČSSD. Server uvádí, že jde o Františka Macha, Ivana Wilhelma, Stanislava Kázeckého, Tomáše Hájka, Jaromíra Novotného a v případě zachování ministerstva pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku. František Mach by se měl podle serveru ujmout ministerstva zemědělství a venkova. Školství by mohl převzít jaderný fyzik a někdejší rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. Nabídku řídit ministerstvo obrany údajně dostal bývalý velvyslanec v Indii Jaromír Novotný. Ministrem pro místní rozvoj by se měl podle serveru stát dosavadní šéf vládní agentury CzechTourism Rostislav Vondruška. Není ale vyloučeno, že místní rozvoj by v budoucnu - zejména kvůli miliardovým dotacím z Evropské unie - mohl být v gesci ministra pro evropské záležitosti, jímž má být Petr Gandalovič z ODS. Ministrem životního prostředí by se mohl stát člen ČSSD a dosavadní ředitel Národního památkového úřadu Tomáš Hájek. Podle serveru by se také mohli vyměnit politici v čele ministerstva průmyslu a obchodu. ODS počítá s Martinem Římanem, spekuluje se ale údajně o tom, že by se ministrem mohl stát viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Stanislav Kázecký.

KSČM hledá hlasy pro referendum o základně

Komunisté už mají připravený návrh ústavního zákona o jednorázovém referendu, v němž by lidé hlasovali o umístění americké protiraketové základny na českém území. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by k vypsání referenda stačilo 200.000 podpisů či skutečná žádost Spojených států o umístění základny. Sněmovna by měla mít návrh k dispozici do 29. srpna, kdy začíná další schůze. Komunisté poslali text předlohy k posouzení ostatním a doufají, že svým podpisem ji podpoří i poslanci jiných stran. Filip připomněl, že KSČM také organizuje petici proti základně. Podle komunistů by její umístění v České republice snížilo bezpečnost země. O americké protiraketové základně nyní v rámci debat o sestavení menšinové vlády ODS vyjednávají i občanští a sociální demokraté. ČSSD trvá na referendu, občanští demokraté většinou soudí, že věc by měl rozhodnout parlament. Češi a Poláci jsou podle průzkumů většinou proti stavbě raketové základny ve své vlasti. Většina Čechů podle agentury STEM rozhodně požaduje, aby se o případném umístění základny rozhodlo v lidovém hlasování.

Za údajný pokus o uplácení poslance ČSSD Ploce padlo obvinění

Za údajný pokus o uplácení poslance ČSSD Pavla Ploce padlo obvinění. Protikorupční útvar trestně stíhá dvaačtyřicetiletého bývalého policistu Pavla Šrytra za to, že nově zvolenému poslanci údajně nabídl pět milionů korun výměnou za jeho přestup do Strany zelených. Obviněnému muži hrozí až pět let vězení. Kdyby Ploc údajný úplatek přijal, získala by koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených ve sněmovně většinu. Šrytr - bodyguard a řidič nedávno zavražděného podnikatele Františka Mrázka a jeho spolupracovníka Tomáše Pitra - setkání s Plocem nepopírá. Tvrdí ale, že o žádném úplatku nemluvili. Poté, co Šrytr odešel, Ploc o jeho návštěvě informoval nejdřív své stranické kolegy. Případ se díky nim dostal na veřejnost. Policisté tak nemohli nasadit odposlechy a ani připravit další schůzky mezi oběma muži. Přímý důkaz proti Šrytrovi chybí. Podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka tento případ v době zveřejnění zelené poškodil, přestože s tím jeho strana neměla nic společného. Nelíbilo se mu, když se tehdy premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek hned postavil za Plocovu verzi a ministerstvo vnitra vzápětí poskytlo poslanci policejní ochranu. Ani po zahájení trestního stíhání Šrytra však není jasné, kdo stojí za snahou o přetažení Ploce k politické konkurenci. Sám Šrytr žádný důvod neměl a chybějí důkazy, že za úplatkem stojí jeho zaměstnavatel Pitr, který se sociální demokracií bojuje od nástupu Paroubka do funkce premiéra. Pitr jakýkoliv pokus u uplácení Ploce popřel.

Policie zadržela dva uprchlé sexuální devianty

Policie zadržela ve čtvrtek ráno dva devianty, kteří v úterý společně uprchli z Psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Dopadla je v Praze 13 díky informacím občanů. Zadržení uprchlíků se obešlo bez problémů, řekla policejní mluvčí Eva Brožová. Oba muži byli v bohnickém zařízení na sexuologickém léčení. Pětadvacetiletý Jan Burian byl odsouzen za vraždu staré ženy. Znalci z oboru ho označili za devianta se sklonem k sexuálnímu sadismu a agresivitě. Sedmnáctiletý David Šimáček se v minulosti pokusil o znásilnění. Také on podle odborníků trpí sexuální anomálií, a soud mu proto nařídil ústavní léčbu. Dvojice uprchlíků si všimla dispečerka ve stanici metra.

V Brazílii byli zatčeni tři Češi podezřelí z pašování drog

V Brazílii byli v červenci zatčeni tři Češi podezřelí z pašování drog. V případě odsouzení jim hrozí vysoké tresty odnětí svobody. Převážení drog může být podle místních zákonů kvalifikováno jako nedovolené přechovávání a přeprava omamných látek a drog. Sazba se u tohoto trestného činu může pohybovat v rozmezí tří až patnácti let. Nejtěžší delikty spojené s drogami se v Brazílii trestají odnětím svobody i ve výši několika desítek let. Čeští diplomaté důrazně varují občany před pokusy pašovat drogy při cestách do Jižní Ameriky a zpět. Lidé nemají ani reagovat na žádosti neznámých osob o doručení zavazadel či jiných zásilek.

Romské ženy protestovaly v Ostravě proti sterilizaci

Zhruba tři desítky romských žen ve čtvrtek protestovaly před Městskou nemocnicí Ostrava proti sterilizaci. Ženy, které zákrok nechtěně podstoupily, shodně tvrdí, že byly nemocnicí špatně informovány o jeho významu. Ženy žádají především omluvu a také případnou finanční náhradu. Demonstrace se účastnila i Helena Ferenčíková, která už kvůli nechtěné sterilizaci ve Vítkovické nemocnici vyhrála soudní při a nemocnice by se jí měla omluvit. Nemocnice i Ferenčíková se však nakonec kvůli rozsudku odvolaly a spor nyní řeší Vrchní soud v Olomouci. Sterilizaci Ferenčíková podstoupila v 19 letech. Doma má dva chlapce. "Určitě bychom s manželem chtěli ještě děti. Je to pro mě hodně bolestivé," řekla Ferenčíková. Podle mluvčí nemocnice Marie Dlabalové zaslala nemocnice ministerstvu zdravotnictví dokumenty k případům deseti žen, které se v minulosti v nemocnici sterilizaci podrobily. Mluvčí tvrdí, že ženy byly řádně informovány. "Můžeme říci, že s těmito ženami soucítíme, že je nám to líto, ale opravdu opakuji, že na těch žádostech je jejich podpis," vysvětlila Dlabalová. Dodala, že v nemocnici se změnil způsob provádění sterilizace, která se nyní nedělá u porodu, ale až po šestinedělí. Zástupci nevládní organizace Liga lidských práv a některých dalších institucí tvrdí, že sterilizace Romek byla za komunistického režimu programová.

Lidí s HIV přibývá, lékaři letos odhalili 64 případů

Lidí nakažených virem HIV v Česku v posledních třech letech rychleji přibývá. Letos za prvních sedm měsíců lékaři evidovali 64 nových pacientů. Zhruba tolik případů zaznamenali za celý rok 2003. Čtyři pětiny všech nakažených tvoří muži. Nejvíce lidí s virem HIV zaznamenali lékaři od roku 1986 v Praze. Evidovali jich 448. Potvrdila to vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS Marie Brůčková. Za jeden z důvodů považuje to, že Česko polevilo v preventivních aktivitách. Odbornice také připomněla, že mladí lidé možná riziko podceňují i proto, že sami nezažili dobu, kdy na AIDS zemřelo několik slavných hvězd. Strach z nemoci podle ní otupily i informace o nových lécích. Díky nim je sice možné život zlepšit a prodloužit, ale chorobu vyléčit nelze. Od roku 1986 do konce letošního července odborníci evidovali 891 lidí HIV pozitivních. U 202 z nich se nemoc AIDS již rozvinula, 121 osob na ni zemřelo. I přes rychlejší přibývání pacientů je ale podle Brůčkové situace v ČR ve srovnání se západem i východem Evropy mnohem příznivější. Východoevropské země - zvláště bývalé státy Sovětského svazu - se již několik let potýkají s "explozivní epidemií".

Na Prachaticku se začne likvidovat skládka s nebezpečnými chemikáliemi

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahájí sanaci areálu bývalých skláren v Lenoře na Prachaticku, kde je volně uloženo několik set tun jedovatých látek. Likvidace nebezpečných chemikálií začne příští čtvrtek. Inspekce na nejnutnější sanační práce uvolnila před časem půl milionu korun. Silné zamoření jedy a ropnými látkami zjistila inspekce loni v říjnu. Stovky tun chemikálií leží v areálu od poloviny 90. let, kdy ve sklárnách skončila výroba i provozování skládky vápenných kalů. V roce 2002 koupila chátrající areál v dražbě čtveřice podnikatelů. O rok později jim inspekce nařídila, aby sudy s nebezpečnými látkami zabezpečili tak, aby neohrožovaly nedalekou Vltavu. To ale majitelé podle inspektorů neudělali. Policie je proto loni obvinila z neodborného nakládání s nebezpečnými látkami. Soud však jejich stíhání zastavil, neboť se neprokázalo, že by za ohrožení životního prostředí byli odpovědni právě oni.

Policisté vrátili do Německa kamion s opadem

Rakouský tahač s použitým stavebním materiálem, který mířil z Německa přes Česko do Rakouska, odhalili v úterý severočeští policisté na hraničním přechodu Rumburk na Děčínsku. "Protože celní doklady nebyly úplné, kamion jsme na území Česka nepustili," řekla mluvčí severočeské cizinecké a pohraniční policie Eva Hauková. Společná kontrola s celníky podle ní odhalila náklad použitých polyesterových desek a kusů montážní pěny. Hauková poznamenala, že vlna dovozu nelegálního odpadu z Německa sice pomalu opadává, ale stále se někteří pokoušejí odpad dovézt. Kauzu nelegálního dovozu německého odpadu do Česka odstartoval počátkem roku případ skládky v Libčevsi na Lounsku. V bývalém zemědělském objektu našli celníci tisíce tun odpadu z Německa. Neznámý žhář skládku třikrát zapálil. Ministerstvu životního prostředí se podařilo vyjednat odvoz zbytku odpadu zpět do Německa. Policie už v případu nelegálního dovozu odpadků obvinila 30 lidí, převážně řidičů, kteří odpad dováželi. Policisté a celníci po odhalení skládky v Libčevsi zahájili přísnější kontroly přijíždějících nákladních aut. Odhalili při nich na 20 kamionů, dodávek a osobních aut s nelegálním odpadem. Setkali se i s případem, kdy se kamion s nelegálním nákladem pokusil vjet od Česka znovu, a to přes jiný hraniční přechod.

V Mostě protestovali zaměstnanci diskontních prodejen Plus

Na 50 odborářů a zaměstnanců diskontních prodejen Plus protestovalo ve čtvrtek v Mostě. Nelíbí se jim, že management této maloobchodní společnosti porušuje pracovněprávní předpisy. "Od té doby, co nastoupilo německé vedení, je vedoucí vlastně děvečka pro všechno. Navíc je nás málo, děláme přesčasy bez odměn, já nemám volné žádné víkendy," řekla zástupkyně vedoucího jedné z pražských prodejen Plus Renata Srpová. Mluvčí společnosti Plus-Discount David Kolář však obvinění odborářů odmítá. "Všechny denní záležitosti s pracovníky probíráme a systém je nastaven tak, aby všichni měli optimální prostředí k práci. Nový systém evidence docházky a přesčasů jsme navíc představili odborářům, neměli žádné připomínky," uvedl mluvčí.

Nošovická továrna Hyundai má podle ekologů pětiměsíční skluz

Příprava stavby továrny Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Mýstecku má podle Ekologického právního servisu (EPS) skluz pět měsíců. Na stavbu nošovického závodu bylo teprve zahájeno územní řízení a v něm zatím podle ekologů nebyl učiněn jediný procesní úkon. Teprve na pravomocně ukončené územní řízení pak může navázat stavební řízení. V těchto řízeních se přitom chtějí účastnit občanská sdružení, která jsou odhodlána využít všech procesních práv, pokud celý proces nebude probíhat v souladu se zákonem. Termín zahájení stavby do konce roku proto není podle ekologů možné stihnout. Podle moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského ale příprava výstavby zpoždění nemá. Hyundai chce zahájit stavbu nejpozději do konce roku, možná už v listopadu. V úterý to v Ostravě uvedl budoucí generální ředitel nošovické automobilky Kim Ok-čo. Na pozemcích pod Beskydami by měla začít Hyundai Motor Company na konci roku stavět automobilový závod s počáteční produkcí 200.000 osobních vozů, která by se měla zvýšit až na 300.000 vozidel. Podle dohody s českou vládou by Korejci měli do stavby a technologií v první fázi investovat asi 21 miliard korun. Továrna by měla zaměstnat více než 3000 lidí.

Favorit Rokycany byl prodán v dražbě za 15 mil. Kč

Zkrachovalou rokycanskou továrnu Favorit, nejznámějšího českého výrobce jízdních kol, vydražila ve čtvrtek za 15 milionů korun pražská developerská firma Nanny, s.r.o. Jediný zájemce, který spravuje nemovitosti v Praze a Kladně, získal areál bez strojů za minimální vyhlašovací sumu. Kupec o svých záměrech nic neřekl. S výrobou kol ale nepočítá a ani neplánuje zřídit v Rokycanech tržnici, podobně jako by měl dopadnout zkrachovalý výrobce kol Eska v nedalekém Chebu.

Sluneční soustava má mít 12 planet

Praha by se mohla zapsat do historie jako město, ve kterém se přepisovaly dějiny astronomie. Sluneční soustava má totiž mít podle návrhu odborné komise Mezinárodní astronomické unie (IAU) 12 planet. Její zasedaní se v těchto dnech koná v českém hlavním městě. K současným devíti uznávaným planetám by tak měly přibýt ještě Charon, který je měsícem Pluta, a také v 19. století objevený Ceres. Novou planetou by mohlo rovněž být těleso UB313, kterému se neoficiálně říká Xena. V budoucnu by podle astronomů z IAU mohlo mezi planety přibýt dalších 12 objektů. Změnu počtu planet ve sluneční soustavě dva roky připravovala zvláštní komise, která se skládala nejen z astronomů, ale také z historiků a spisovatelů. O tom, zda bude mít sluneční soustava skutečně 12 planet, rozhodne valné shromáždění IAU 24. srpna, den před koncem kongresu. Astronomové z celého světa se v Praze shodli, že je potřeba najít novou definici planet.

Astronom Zdeněk Sekanina převzal cenu Františka Nušla

Astronom Zdeněk Sekanina převzal cenu Františka Nušla za svůj celoživotní přínos oboru. Každoročně ji uděluje Česká astronomická společnost. Sedmdesátiletý Sekanina patří k nejvýznamnějším světovým vědcům, kteří se specializují na výzkum komet. Dosud publikoval 355 vědeckých prací. V současnosti působí v laboratoři pro tryskový pohon v Pasadeně v USA. Nejvýznamnější Sekaninovy práce se týkají povahy Tunguzského meteoritu, Halleyovy komety, rozpadu komety Shoemaker-Levy 9 a v poslední době zejména komplexu komet pozorovaných sluneční družicí SOHO v blízkosti Slunce. Nušlova cena je pojmenována po dlouholetém předsedovi České astronomické společnosti Františku Nušlovi. Společnost obnovila udělování Nušlovy ceny po padesátileté přestávce v roce 1999.

Český expert vyhlášen nejlepším amatérským astronomem roku

Čtyři desítky nových hvězd v souhvězdí Andromedy objevil Kamil Hornoch z Lelekovic u Brna. Za svoji práci a přínos k objevování vesmíru se stal světově nejlepším amatérským astronomem letošního roku. Ocenění převzal ve čtvrtek od zástupců Pacifické astronomické společnosti, která je největší svého druhu na světě. Pro plaketu si přijel do Prahy na 26. valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Třiatřicetiletý Hornoch je prvním amatérským astronomem ve střední a východní Evropě, který tuto cenu obdržel. Zkoumání vesmíru se věnuje od 12 let. V uplynulých letech provedl tisíce vizuálních odhadů, měření jasností a pozic komet a planetek a snímků těchto těles. Od r. 2002 objevil v centrální oblasti galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy 41 nov. Pacifická astronomická společnost byla založena v Americe v roce 1889 skupinou profesionálních a amatérských astronomů severní Kalifornie. Podnětem se stalo společné pozorování zatmění Slunce. Společnost sdružuje více než 15.000 astronomů ze 70 zemí světa a představuje tak největší astronomickou společnost na světě.

V Olomouci budou studovat Bělorusové pronásledovaní režimem

Jeden semestr na katedře politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci absolvuje nejméně šest mladých lidí z Běloruska, kterým tamní režim brání v dalším vysokoškolském studiu. Bělorusové tu absolvují ucelený výukový program středoevropských studií, který katedra již několik let nabízí zahraničním studentům, a to v angličtině. Studijní program bude doplněn o výuku češtiny pro cizince a týdenní intenzivní kurz angličtiny. Studenti tak získají minimálně 30 kreditů, které jsou platné v rámci takzvaného European Credit Transfer System. Budou je moci využít k dokončení studií v kterémkoliv členském státu EU. Celý projekt bude ukončen na konci letošního roku. Katedra na něm spolupracuje s ministerstvem zahraničí. Pomoc perzekvovaným běloruským studentům nabízejí i další instituce v Česku. Obdobný projekt připravila například i Arcidiecézní charita Praha, Člověk v tísni i některé univerzity. V Bělorusku od roku 1994 vládne prezident Alexandr Lukašenko, který čelí kritice nejen domácí opozice, ale i ze zahraničí. Je mu vytýkáno především porušování lidských práv. Česká republika dlouhodobě patří mezi nejhlasitější odpůrce současného běloruského režimu.

České židovské organizace vyhlásily sbírku na pomoc Izraeli

Federace židovských obcí a pražská židovská obec vyhlásily sbírku na pomoc lidem postiženým válečným konfliktem v Izraeli. Z výtěžku chtějí financovat ozdravné pobyty invalidů, těhotných žen a matek s malými dětmi v rodinách v České republice. Dospívajícím chtějí v Česku zaplatit krátkodobou rekreaci. Zbylé peníze věnuje na opravu vybraných izraelských škol a zdravotnických zařízeni zasažených raketami. Finanční dary mohou zájemci posílat na účet 1970137379/0800, ze zahraničí na IBAN CZ63 0800 0000 0019 7013 7379, BIC GIBACZPX. První humanitární akcí bude ozdravný pobyt skupiny dětí z nejpostiženějších oblastí s předpokládaným rozpočtem 500.000 korun. Veřejnou sbírku na pomoc obětem válečného konfliktu v Libanonu vyhlásila například humanitární organizace ADRA nebo společnost Člověk v tísni, finance na pomoc Libanoncům vyčlenil také Červený kříž.

V Havlíčkově Brodě se připravuje Letní žurnalistická škola

Teoretické a praktické semináře, přednášky, ale i práce v terénu budou náplní druhého ročníku Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, která začíná v neděli v Havlíčkově Brodě. Kromě českých a slovenských studentů se školy zúčastní také čeští novináři a politici. Hostem bude i bývalý prezident Václav Havel, který se zapojí do diskuse o roli veřejnoprávních médií v Česku i ve světě. Besed s novinářskými adepty se kromě Havla zúčastní také senátor Petr Pithart, šéf zpravodajství České televize Zdeněk Šámal či moderátor Václav Moravec. Účastníky školy také čeká praxe v několika regionálních médiích. V dalších ročnících chtějí organizátoři pozvat také mladé lidi z dalších evropských zemí včetně zahraničních novinářů. Letos žurnalistickou školu navštíví Marek Baláž z Televízie Reduta ze Spišské Nové Vsi a Thomas Sigmund z italské televize RAI.

Soubor Farma v jeskyni dostal druhou cenu v Edinburghu

Divadelní soubor Farma v jeskyni dostal na Fringe festivalu 2006 ve skotském Edinburghu další ocenění. Úspěšná inscenace Sclavi/Emigrantova Píseň si z divadelní přehlídky odnáší prestižní cenu A Fringe First Award britského deníku The Scotsman a Fringe Society. Cena bude předána v pátek na slavnostní ceremonii. O víkendu již soubor na festivalu jednou "bodoval", když obdržel za tutéž inscenaci cenu britského deníku The Herald. Režisér a vůdčí osobnost studia Viliam Dočolomanský získal za Emigrantovu píseň již v červnu hlavní cenu mezinárodního festivalu malých scén v chorvatské Rijece. Letos převzal i Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku. Sclavi/Emigrantova Píseň je scénická kompozice, která vychází z expedic divadelního studia do vesnic na východním Slovensku. Čerpá ze starých rusínských písní, dopisů z vystěhovalectví a příběhu Čapkova Hordubala. Soubor Farma v jeskyni patří k divadlům, která užívají ne příliš tradiční divadelní jazyk. Jeho výraz není založen na slově, ale na výrazu těla, práci s hlasem, hudbou a obrazy. Mezinárodní divadelní skupina se zaměřuje na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu.

Společnost ING neprodloužila kontrakt s fotbalovým svazem

Spolupráci s fotbalovým svazem ukončila společnost ING. Neprodloužila čtyřletý kontrakt, který právě vypršel. "Toto rozhodnutí vyplývá z nově zvolené dlouhodobé strategie společnosti ING, která se do budoucnosti zaměří na jiné prostředky komunikace. Jak ING, tak Českomoravský fotbalový svaz vysoce oceňují předchozí čtyřletý partnerský vztah, který naplnil očekávání obou stran," uvádí se v prohlášení finanční společnosti. Jednoho významného sponzora českého fotbalu ale nahradí jiný; podle slov ředitele Jana Kindy z marketinkové společnosti STES fotbalový svaz už brzy představí nový finanční subjekt. Jeho jméno však ještě tají. Podle manažerů fotbalového svazu půjde o finanční ústav.

Loučení Nedvěda s reprezentací vidělo 700.000 lidí

Přípravné utkání České republiky se Srbskem v Uherském Hradišti, které bylo zároveň loučením jednoho z nejlepších českých fotbalistů Pavla Nedvěda s reprezentací, zhlédlo ve středu večer u obrazovek ČT2 v průměru 737.000 diváků. Česká reprezentace, za níž nastoupilo několik nových tváří, prohrála se Srbskem 1:3. První poločas, který byl zároveň posledním pro Nedvěda v národním dresu, přilákal více diváků než druhá polovina utkání, v němž Srbové vstřelili dva góly a nakonec zvítězili.

Tyčkař Kudlička postoupil na světovém šampionátu juniorů do finále

Tyčkař Jan Kudlička si vytvořil na mistrovství světa juniorů v atletice osobní rekord 520 centimetrů a hladce postoupil z kvalifikace do finále. Vlastní maximum si ve čtvrtek v Pekingu vylepšil o centimetr a o medaili může bojovat v sobotu. V semifinále závodu na 200 metrů skončila sprinterka Kateřina Čechová. Patnácté místo obsadil desetibojař Antonín Vácha a v semifinále 400 metrů překážek byl vyřazen Josef Prorok.

Na tisícovce na MS kanoistů postoupily všechny české lodě

Martin Doktor postoupil do semifinále závodu na 1000 metrů na mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Szegedu. Dvojnásobného olympijského vítěze z Atlanty 1996 porazil pouze Rus Maxim Opalev. Do semifinále na kilometru snadno prošla i Michala Mrůzková z poslední třetí rozjížďky, k přímému postupu do finále jí na druhém místě scházela necelá sekunda. V semifinále jsou i všechny české lodě, které ve čtvrtek do rozjížděk na kilometru zasáhly - deblkanoe Mario Ostrčil, Jakub Homolka, deblkajak Ondřej Horský, Tomáš Ježek, čtyřkajak Jiří Polívka, Jan Andrlík, Jan Souček, Pavel Holubář a čtyřkajak žen Anna Adamová, Jana Šebestová, Klára Ballová a Barbora Futerová.

Na plachtařském mistrovství spadlo letadlo, pilot zahynul

Během Plachtařského mistrovství České republiky v Moravské Třebové se ve středu jeden letoun zřítil a jeho pilot zahynul. Uvedla to mluvčí soutěže Eva Maixnerová. Příčiny neštěstí nyní vyšetřuje policie a letecká inspekce. Větroň se zřítil ve středu v podvečer. Havaroval v nepřehledném zalesněném terénu, proto přes usilovné pátrání a nasazení vrtulníku objevili záchranáři pilota až ve čtvrtek. "Po rozsáhlém pátrání byl pilot nalezen mrtev v katastru obce Boršov u Moravské Třebové," uvedla Maixnerová. Mistrovství v bezmotorovém létání se účastní více než sedmdesáti pilotů bezmotorových letadel. Soutěž začala v neděli 6. srpna a trvá dva týdny.

Navrátilová bude patřit mezi legendy US Open

Tenisové US Open bude pro legendární Martinu Navrátilovou posledním turnajem v bohaté kariéře a každopádně pro ni skončí velkou slávou. Pořadatelé newyorského grandslamu uvedou devětačtyřicetiletou českou rodačku 10. září před finálovým zápasem mužské dvouhry do tamní Dvorany slávy. V ní se dlouholetá světová jednička připojí k dalším hrdinům tenisové historie, kterými byli například Jimmy Connors, Margaret Courtová, Chris Evertová, Steffi Grafová, Billie Jean Kingová, Rod Laver, Ivan Lendl či John McEnroe. Navrátilová původně s tenisem skončila v roce 1994 se 167 tituly na kontě jen ze dvouhry, ale o šest let později ohlásila velkolepý návrat. Od té doby ve čtyřhře stále prohání po kurtu soupeřky, z nichž některé by mohly být skoro jejími vnučkami. Navrátilová v říjnu oslaví 50. narozeniny a jednou si možná splní přání mít svou vlastní tenisovou akademii.

Počasí

V pátek bude oblačno nebo polojasno, s teplotami 25 až 29 stupňů.