Zprávy

Strany formulovaly podmínky pro páteční jednání na Hradě

Každá z pěti parlamentních stran ladila během čtvrtka strategii na páteční jednání s prezidentem Václavem Klausem o odblokování Poslanecké sněmovny. K upřesnění podmínek, za jakých by byly ochotny jednat odděleně o volbě nového vedení sněmovny a vzniku nového kabinetu, je vyzval prezident při středeční schůzce. Občanští demokraté svou strategii odmítli zveřejnit, detailní představu si nechávají až na Hrad. ODS pouze potvrdila, že je připravena zvolit provizorního předsedu sněmovny z řad ČSSD, podmínky předcházející takové volbě ale hodlá sdělit až hlavě státu. Sociální demokraté mají v pátek odpoledne rozhodnout o tom, kdo bude jejich kandidátem na předsedu dolní komory. Dosluhující premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek připustil, že by se o tuto vrcholnou funkci mohl ucházet. Lidovci jsou kvůli odblokování politické situace ochotni podpořit na šéfa sněmovny takového kandidáta, který by vykonával mandát jen do okamžiku, kdy by na něj mohla přejít ústavní pravomoc vybrat premiéra. I zelení chtějí omezit mandát předsedy sněmovny termínem případného třetího pokusu o sestavení vlády. Komunističtí poslanci podpoří zvolení kandidáta ČSSD do čela sněmovny, pokud občanští demokraté dostanou první pokus sestavovat vládu. V případě, že takový kabinet nezíská důvěru a druhý pokus o sestavení vlády bude mít ČSSD, podpoří výměnu předsedy sněmovny za kandidáta ODS.

Topolánek průběžně vyjednává s Paroubkem o možnostech podpory menšinové vlády ODS, přitom se nechce vzdát spolupráce s lidovci a zelenými. ČSSD je ochotna podpořit takový ministerský tým ODS, v němž by bylo několik nestranických odborníků. ODS ale nemíní připustit, aby výběr bezpartijních ministrů připadl ČSSD.

Skoro třetina lidí očekává předčasné volby

Předčasným volbám jako řešení patové povolební situace dává přednost jen necelá pětina lidí, téměř třetina ale očekává, že vývoj k nim směřuje. Vznik vládní koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených očekává zhruba jeden člověk z devíti. Velkou koalici ODS a ČSSD předpokládá přibližně každý devátý. Ještě méně pravděpodobnými variantami jsou menšinové vlády ODS, případně ČSSD, nebo vznik takzvané duhové koalice všech parlamentních stran. Třetina veřejnosti nedokáže další vývoj na domácí politické scéně odhadnout.

Letiště v Praze i Brně zpřísnila bezpečnostní opatření

Letiště Praha se rozhodlo v reakci na čtvrteční zmařený teroristický útok na londýnském letišti Heathrow zpřísnit bezpečnostní opatření na lety do Británie a USA. Konkrétně se mají policisté zaměřit na personál i pasažéry při vstupu na palubu letadel. Cizinecká policie se proto obrátila na letištní výbor pro bezpečnost, který rozhodl o mimořádných opatřeních. Zpřísnění bezpečnosti si také vyžádaly vlády Británie a USA. Opatření podle mluvčí aerolinií Jany Víškové začalo platit ihned. Zpřísnily se kontroly při pasovém a bezpečnostním odbavení, cestující si budou muset například i zouvat boty, na paluby nebudou smět brát žádné tekutiny ani gely, a to ani v originálních obalech. Na lety do celé Británie a Spojených států by cestující měli přicházet kvůli zvýšeným opatřením vždy minimálně dvě hodiny před odletem. Zpřísněná bezpečnostní opatření zavedlo i Brněnské letiště v Tuřanech. Podle ředitele letiště Tomáše Plačka by však kvůli nim nemělo nastat zpoždění. Opatření vycházejí ze standardních bezpečnostních kontrol dle předpisů, jen se zvýší jejich četnost.

Na palubu letadla není dovoleno brát žádná příruční zavazadla, ta jsou ukládána do zavazadlového prostoru letadla. Cestující nesmějí mít nic ani v kapsách, mohou si však na palubu vzít jeden plastový sáček (nejlépe průhledný), který může obsahovat pouze předměty vyjmenované v britském vládním nařízení. Jde například o léky nezbytně nutné po dobu letu. Zakázány jsou ale tekuté léky kromě nutných léků, jako je inzulin. Cestující s dítětem si mohou na palubu vzít některé nezbytné věci. Oficiální informace britských úřadů, včetně seznamů věcí povolených na palubě letadla jsou k dispozici na internetových stranách britských ministerstev vnitra, dopravy a zahraničních věcí: www.homeoffice.gov.uk, www.dft.gov.uk, www.fco.uk.gov.

Omezení letů z Prahy do Londýna postihlo stovky cestujících

Omezení letů z Prahy do Londýna kvůli uzavřenému londýnskému letišti Heathrow se dotklo několika stovek cestujících. České aerolinie zrušily na lince dva lety, o jeden více pak British Airways, a všechny čtvrteční spoje zrušila společnost easyJet. Vyplývá to z informací leteckých společností. Vzhledem k tomu, že ve čtvrtek v podvečer začalo letiště Heathrow znovu přijímat, měly ČSA v úmyslu podle původního letového plánu odbavit i let ve 21:10. Dopravce na něj nasadil větší stroj Airbus 320 pro 165 cestujících, aby se do Londýna mohla dopravit většina cestujících ze zrušených letů. Krátce po 17:00 odstartoval podle plánu také let na londýnské letiště Stansted. I na tento let dopravce přesunul některé cestující, kteří do Prahy přilétli z jiných míst a měli původně pokračovat některým ze zrušených letů na Heathrow. Zrušeny byly lety ČSA ve 12:35 a 18:45. Zpoždění o dvě a tři hodiny měly dva dopolední lety z Londýna do Prahy. British Airways zrušily tři lety. Všechny čtvrteční lety z letišť Gatwick, Luton a Stansted nakonec zrušil nízkonákladový dopravce easyJet.

Česko kvůli situaci na londýnských letištích nezvýší současná bezpečnostní opatření

Česká republika nebude v souvislosti s hrozbou teroristických útoků na londýnských letištích zpřísňovat současná bezpečnostní opatření. Prohlásil to ministr vnitra František Bublan. Bezpečnostní opatření jsou podle něj už týden zpřísněna kvůli válce v Libanonu. Bezpečnostní informační služba v souvislosti s hrozbou teroristických útoků na londýnská letiště uvedla, že nemá indicie o bezprostředním nebezpečí pro česká letadla. Naproti tomu bývalý šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor v rozhovoru pro internetový server iDnes řekl, že Česko se kvůli své prozápadní politice může stát terčem teroristických útoků. Podle něj je ČR ze všech zemí EU největším spojencem Izraele a navíc podporuje politiku USA. V ČR je prý i řada lákavých cílů pro teroristy, Praha je považována za neoficiální centrum židovské kultury. Zároveň ne všechna bezpečnostní opatření v Česku jsou podle něj na požadované úrovni.

S matkou prezidenta se přišly rozloučit asi dvě stovky lidí

S Marií Klausovou, matkou prezidenta Václava Klause, se do strašnického krematoria v Praze přišly tento čtvrtek rozloučit asi dvě stovky lidí. Vedle prezidentského páru se pohřbu zúčastnila také Klausova sestra Alena a jeho synové Václav a Jan s rodinami. Mezi smutečními hosty byli také přátelé Marie Klausové a její rodiny. Jediným řečníkem na pohřbu byl vnuk Marie Klausové. "Prožila dlouhý život, skoro celé 20. století," uvedl Václav Klaus mladší. Vyzdvihl babiččinu neobyčejnou skromnost a současně schopnost být dámou. Připomněl její výtvarné nadání i to, že vlastním nákladem vydala dvě knížky veršů. Z politiků se s prezidentovou matkou přišel rozloučit například šéf ODS Mirek Topolánek. Pohřbu se zúčastnili také prezidentovi bývalí i současní spolupracovníci či apoštolský nuncius Diego Causero. Prezident Klaus měl ke své matce velmi blízký vztah. Podle svých slov ji v posledních měsících navštěvoval v nemocnici i dvakrát denně. Marie Klausová zemřela v sobotu ve věku nedožitých 92 let.

Situace na řekách se uklidňuje

Hladiny řek v Česku již většinou začínají klesat a situace by se měla postupně uklidňovat. Povodňovou pohotovost vyhlásili meteorologové jen v Jihočeském kraji. Platit by měla do soboty 12. srpna do 08:00. Nižší nebezpečí, tedy povodňová bdělost trvá pak v kraji Středočeském, Pardubickém, Ústeckém a Jihomoravském. Skončit by měla v pátek v poledne. Druhý stupeň povodňové aktivity zatím přetrvává v povodí Lužnice v Pilaři a Hamru. Střední Lužnice dosud mírně stoupá. Druhý stupeň platí i na Dyji pod Mlýny, kde ale hladina již začíná klesat. Povodeň doznívá i na Malši v Roudném, na Dyji v Trávním Dvoře a Hevlíně, na Chrudimce, Loučné, Doubravě a Třebovce. Hladiny se zde dál snižují. První stupeň povodňové aktivity přetrvává na Labi v Ústí nad Labem a v Děčíně, i zde ale voda klesá.

Koruna posílila na 28,00 Kč/EUR, na maximu je i k dolaru

Koruna ve čtvrtek ráno vylepšila svá historická maxima vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru se dotkla hranice 28,00 Kč za euro. Po 09:30 se obchodovala za 28,03 Kč/EUR. Proti dolaru se česká měna posunula na rekordních 21,75 Kč/USD. Koruně se v posledních dnech dostává podpory i díky příznivým číslům zahraničního obchodu a nedávnému zvýšení úrokových sazeb. Podle Davida Marka z Patria Finance by koruna příští rok mohla posílit pod hranici 27 korun za euro. Síla koruny podle ekonomů pramení z růstu české ekonomiky a dobrého uplatnění tuzemských výrobků na evropských trzích. Na silnou korunu ovšem doplácejí exportéři, kteří tak přicházejí o miliardové zisky. Silný kurz koruny je naopak výhodný pro nákup cizí měny na dovolenou. Do cen letošních zahraničních zájezdů se však již nepromítne. Silná měna zlevňuje dovoz ropy, zemního plynu a spotřebního zboží.

Úroda obilí kvůli špatnému počasí nepokryje potřeby ČR

Letošní domácí úroda obilí, kterou nepříznivě poznamenaly velké výkyvy počasí, nebude podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby stačit na pokrytí potřeb České republiky. Zemědělci tvrdí, že tropická vedra a následné vydatné deště znehodnotily velkou část obilí, a chtějí proto požádat vládu o částečnou kompenzaci vzniklých ztrát. Zemědělci dosud sklidili zhruba třetinu z 1,43 milionu hektarů obilí a více než polovinu z 292.246 hektarů řepky. Podle druhého letošního odhadu Českého statistického úřadu z poloviny července by letošní sklizeň základních obilovin měla dosáhnout 6,274 milionu tun, což by znamenalo proti loňské sklizni pokles o 9,6 procenta. Veleba ale s odvoláním na nejnovější šetření regionálních poboček AK, mlynářů a provozovatelů obilných skladů tvrdí, že po nedávných deštích bude úroda obilí proti původním odhadům nižší až o 15 procent. "Vychází tak najevo, že letos se nemusí sklidit ani šest milionů tun obilí," upozornil Veleba. Česko se podle něj bude potýkat zejména s nedostatkem kvalitního potravinářského obilí.

Ve skladu ve Chvaleticích byly objeveny radioaktivní látky

V nelegálním skladu chemikálií ve Chvaleticích na Pardubicku byly ve středu v podvečer objeveny radioaktivní látky. Nález však podle mluvčí Pardubického kraje není nebezpečný pro okolí. Zjištěná úroveň radioaktivity je natolik nízká, že je obtížné vyjádření její velikosti a nebezpečnosti. Pracovníci institutu ochrany obyvatelstva ministerstva vnitra odhalili radioaktivitu v sudu, přepravních bednách, lahvičkách i v papírové krabici. Případem se zabývají pracovníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, institutu ochrany obyvatelstva Lázní Bohdaneč a firmy DEKONTA, která likviduje látky ve skladu. Pardubický kraj již získal na likvidaci nebezpečných chemikálií ve Chvaleticích deset milionů korun od státu. Úřad předtím za své peníze a peníze České inspekce životního prostředí odvezl k likvidaci tlakové lahve s bojovým plynem fosgenem a dalšími jedovatými plyny a výbušné látky. Ve Chvaleticích policisté a inspektoři životního prostředí objevili v polovině června skladiště nebezpečných chemikálií v bývalém průmyslovém areálu. Podle průzkumů se na místě nacházely i stovky tun kyanidů, solí těžkých kovů a dalších sloučenin. Podobné úložiště nebezpečných odpadů, který patřil společnosti SNOG HK, objevili policisté v dubnu také v Libčanech na Královéhradecku. Ve vazbě skončili čtyři muži, třem z nich hrozí až 15 let vězení, čtvrtému až osm let vězení za přechovávání nebezpečných látek.

Etylénová jednotka v Chemopetrolu zastavila výrobu

Porucha a následný výpadek obou kotlů na výrobu vysokotlaké páry vyřadily ve čtvrtek ráno z provozu etylénovou jednotku litvínovské společnosti Chemopetrol. Po zastavení výroby byla část produkce spálena na polním hořáku. Závadu se podařilo odstranit a výroba by měla být obnovena do pátečního dopoledne. Zákazníků se přerušení výroby nedotkne, podnik má dostatečné zásoby etylénu. Škody zatím nejsou vyčísleny. Devítidenní odstávka etylénové jednotky firmu postihla už v únoru 2002. O dva měsíce později vyřadila jednotku z provozu porucha turbíny. Obnovit výrobu se podařilo až po 16 dnech. Etylénová jednotka se před třemi lety podrobila komplexní údržbě včetně výměny opotřebovaných komponentů, což si vyžádalo přerušení výrobu etylénu na více než dva měsíce.

V Česku roste počet bytů, jejich velikost i cena

S rostoucím počtem nově stavěných bytů se zvyšuje jejich velikost, zlepšuje technická vybavenost, ale zároveň roste cena. Průměrná pořizovací hodnota bytu v bytovém domě se loni zvýšila meziročně zhruba o desetinu na 1,575 milionu korun. Uvedl to Český statistický úřad. Celková hodnota nově postavených bytů loni podle ČSÚ dosáhla zhruba 62 miliard korun. K obcím s nejdražšími byty patří Roztoky u Prahy, kde hodnota bytu loni činila 4,1 milionu korun. V přepočtu na metr čtvereční to jsou Průhonice, kde hodnota byla 39.000 Kč. Nejméně peněz za nové bydlení lidé vydají v Proseči, Milovicích či Kostelci nad Orlicí. Průměrná pořizovací hodnota bytu zde nepřekračuje milion korun. Za metr čtvereční to je i méně než 15.000 Kč. Rozhodující podíl na bytové výstavbě mají rodinné domy, ve kterých se loni dokončilo téměř 13.500 bytů z celkového počtu zhruba 32.860 bytů. Přibližně 11.500 bytů firmy postavily v bytových domech. O více než 40 procent se proti roku 2004 loni zvýšil počet bytů v nebytových budovách, ve kterých se dokončilo téměř 3000 bytů. Jsou to zejména byty dokončené v bývalých kasárenských objektech. Podle analytiků bude poptávka po novém bydlení minimálně do konce roku 2007 stále převyšovat nabídku. Důvodem jsou stále výhodné hypoteční úvěry a očekávaná změna DPH na výstavbu bytů. Od roku 2008 se daň zřejmě zvýší ze současných pěti na 19 procent.

Kriminalisté u slavkovské loupeže prošetřují několik verzí

Na jihomoravské policejní správě vznikl tento čtvrtek tým policejních specialistů nazvaný Mega, který se bude zabývat pátráním po pachatelích středeční loupeže u Slavkova u Brna na Vyškovsku. Z transportního vozu bezpečnostní služby při něm podle dostupných zpráv zmizelo 80 milionů korun. Stalo se tak na silnici mezi Slavkovem a Rousínovem. Posádka vozu bezpečnostní služby Brink's C.L. ČR zastavila, když spatřila u silnice pět mužů vydávající se za policisty. Všichni byli maskováni a se zbraní v ruce přinutili přepadené, aby jim vydali převáženou hotovost. Kriminalisté již stanovili několik vyšetřovacích verzí, podle mluvčí jihomoravské policie Jany Šípkové by však nyní nebylo taktické je zveřejňovat. Policie má prý podle ní určité poznatky o loupeži, přihlásili se i svědkové. Žádá, aby se přihlásili lidé, kteří jeli ve středu mezi 07:30 a 08:00 mezi Slavkovem a Rousínovem. Informace o přepadení lze sdělit na telefonickou tísňovou linku 158. Mluvčí upozornila, že pachatelé jsou ozbrojení a mohou být nebezpeční. Slavkovská loupež je patrně druhým největším přepadením svého druhu v Česku. K největší škodě při přepadení vozu došlo v ČR před čtyřmi lety v Praze. Zmizelo při něm 153 milionů korun. Po penězích i pachatelích se pátrá.

Astronomové v Praze mají rozhodnout, zda Pluto zůstane planetou

Ve dnech 14. - 25. srpna proběhne v Praze 26. valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU). Zúčastní se ho na 2500 astronomů ze 75 zemí, mezi i nimi i stovka českých astronomů. Světové setkání astronomů se do Prahy vrací po 39 letech. Jeho účastníci chtějí rozhodnout, zda Pluto zůstane devátou planetou naší sluneční soustavy, nebo se naopak počet planet rozšíří o nedávno objevené těleso UB313 označované jako Xena. Čeští experti by se spíše klonili pro vyškrtnutí Pluta ze seznamu planet. "Bude to dost na doraz. Názory mezi odborníky jsou naprosto rozdílné, tak jako volební pat u nás. Šance na nějakou rezoluci je tak 50 na 50, ale spíš to odloží a zůstane zachován současný stav," řekl astrofyzik Jiří Grygar. I on se kloní spíše k tomu, aby Pluto bylo vyškrtnuto a Xena se novou planetou nestala. O svém rozhodnutí budou astronomové informovat až v závěru svého kongresu. IAU uznala novou planetu naposledy před 76 lety, kdy Američan Clyde Tombaugh objevil právě "problematické" Pluto. Od té doby však byla objevena řada nových těles, zejména pak v posledních letech.

Hrad vystavuje své fotografie z počátku 20. století

Fotografie Pražského hradu z let 1900 až 1939 si lidé budou moci od pátku prohlédnout v prostorách samotného Hradu. Výstava s názvem Pražský hrad ve fotografii 1900 až 1939 bude v Tereziánském křídle Starého paláce přístupná do 14. ledna. Navazuje na dřívější expozici, která dokumentovala památku v letech 1856 až 1900. Tentokrát se návštěvníci mohou seznámit se stavem budov a zahrad v prvních dvou desetiletích 20. století a se vzhledem Hradu po jeho přestavbách na sídlo prezidenta. Nynější výstava podle pořadatelů ilustruje proměnu Hradu z neutěšeného místa s chátrajícími paláci a neupravenou zelení v moderní sídlo prezidenta. Podle autora expozice Pavla Scheuflera je výstava také o proměnách fotografie. Na snímcích amatérských fotografů se objevuje například Zlatá ulička, která předtím nebyla nikdy zobrazena. Na výstavě jsou zastoupeny snímky slavných fotografů, například Josefa Sudka a Františka Drtikola, i třeba fotoreportérů, mimo jiné z České tiskové kanceláře. K výstavě vychází také stejnojmenná publikace.

Na Floře Olomouc bude poprvé i expozice konopí

Olomoucké výstaviště Flora bude koncem příštího týdne patřit milovníkům květin. Proběhne tu tradiční Mezinárodní výstava květin Flora Olomouc a letní zahradnické trhy. Novinkami letošní letní etapy výstavy budou ojedinělé expozice technického konopí a pestrobarevných odrůd slunečnic. Letošní Flora bude mít motto "Barevné okouzlení". Hlavní pavilon A proto zaplní lilie, mečíky, růže, jiřiny, gladioly a další květiny vrcholného léta. Výstavy se poprvé zúčastní také Konopnářský svaz ČR. Přiveze do Olomouce živé rostliny a dále výrobky z konopí například kosmetiku, biotextil, papír, pivo či cihly. Další zajímavou expozici nabídne unie českých botanických zahrad. V jednom z pavilonů výstaviště naaranžuje květiny v okolí a do vraků aut. Na přehlídku se přihlásilo celkem 240 vystavovatelů z Česka, Slovenska a Polska. Vystavovatelé obsadí 3381 metrů čtvereční plochy v interiérech i exteriérech areálu. Na trzích si návštěvníci budou moci koupit květiny, floristické potřeby, drobnou mechanizaci či ochranné prostředky. Loňskou letní etapu výstavy Flora a zahradnické trhy navštívilo asi 35.000 návštěvníků. Stejnou návštěvnost očekávají organizátoři také letos. Výstava Flora Olomouc se uskuteční ve dnech 17. až 20. srpna.

Šebrle po třech disciplínách v desetiboji vede

Desetibojař Roman Šebrle si udržel vedení na mistrovství Evropy v Göteborgu i po třetí disciplíně, i když se mu ve vrhu koulí nedařilo. Díky bodům za vrh dlouhý 15,53 metru má celkem 2677 bodů a na druhého Rusa Alexeje Drozdova má náskok 62 bodů. Na třetí místo se dostal Estonec Christian Rahnu (2613). Tomáš Dvořák se díky solidnímu výkonu 15,85 metru dostal na sedmou pozici a k medaili mu aktuálně chybí 89 bodů. Josef Karas je šestnáctý. Šebrle za svými propočty na výkon kolem 8800 bodů výrazně zaostává a nyní atakuje součet o 300 bodů horší. Podobné výkony předváděl loni na mistrovství světa v Helsinkách (8521).

Slávie vyhrála nad Ázerbajdžánem 2:0

Fotbalisté pražské Slavie porazili v Baku v ázerbájdžánský tým Karvan Jevlach 2:0. Zásluhou gólů Hrdličky a Fořta tak udělali velký krok k tomu, aby za dva týdny na Strahově v odvetě druhého předkola Poháru UEFA postoupili do hlavní soutěže.

České basketbalistky porazily Belgii i do třetice

České basketbalistky zvítězily i v závěrečném třetím přípravném zápase s Belgií 62:47. I když domácí tým v Brně porazil své soupeřky nejvyšším rozdílem, opět se nevyvaroval ve svém výkonu výkyvů. Po takřka bezchybném nástupu do utkání vyhrály české hráčky zcela hladce první čtvrtinu 21:8. V dalším průběhu ale chybami umožnily soupeřkám srovnat krok a do poločasu zůstal třináctibodový rozdíl ve skóre. Po změně stran dokonce Belgičanky snížily ztrátu na pouhých šest bodů. V poslední čtvrtině český tým opět zabral a soupeřky předčil rychlostí i přesnější střelbou. Vynikala hlavně Eva Vítečková, která ke 20 bodům přidala i šest doskoků.

Počasí

Bude převážně oblačno, místy s deštěm, ojediněle bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů, na jihovýchodě až 24.