Zprávy

Na CzechTeku je přes 40 tisíc technařů

Na technoparty CzechTek v Doupovských horách přijelo přes 40.000 technařů a lze čekat, že se jejich počet ještě zvýší. Podle policejního mluvčího Pavla Hantáka i v sobotu dopoledne přijížděla do vojenského prostoru, kde se akce koná, další auta z Česka i ciziny. Podle organizátorů je účast na letošním ročníku CzechTeku rekordní. Vzhledem k velkému počtu účastníků posílila policie své hlídky. Původní počet 150 policistů se rozrostl na více než 400. Zdravotníci museli doposud ošetřit několik tanečníků. Někteří účastníci party byli v noci na sobotu viditelně opilí či pod vlivem drog. Podle policejního mluvčího si ale na CzechTek zatím nestěžovaly žádné okolní obce, i když hluk z louky byl v noci slyšet až do několik kilometrů vzdáleného Mašťova. Do obce v sobotu odpoledne vrtulníkem dorazí ministr vnitra František Bublan, který se chce sám přesvědčit, jaká je situace na místě. Hlavní část technoparty by měla skončit v neděli. Mezi technaři se proslýchá, že by na akci ve vojenském prostoru mohla navázat jiná party, která by byla nelegální. Organizátoři CzechTeku to nepotvrdili.

Topolánek uvažuje o menšinové vládě ODS s duhovou podporou

Šéf ODS Mirek Topolánek dva měsíce po volbách uvažuje o jednobarevné menšinové vládě ODS s tolerancí ČSSD, lidovců a zelených. Píše to sobotní Mladá fronta Dnes. "Já bych se pokoušel vyjednat - pokud by to bylo možné - menšinovou vládu ODS s širší, duhovou podporou, tedy ne jen od ČSSD," popsal MfD Topolánek svou prioritní variantu pro případ, že projekt trojkoalice zůstane zablokovaný. Topolánek ale nechce úplně vyřadit zelené a lidovce, jak o to usiluje šéf ČSSD Jiří Paroubek. Paroubek v rozhovoru pro sobotní Právo uvedl, že si dokáže představit například vytvoření "polopolitické" vlády, kterou by vedla ODS a do níž by ČSSD nominovala nestranické odborníky. Jednání ve čtyřech je podle něj cesta do pekel, ale lze se dohodnout s ODS. "Neumím si představit, že by to byla vláda velké koalice jako v Německu, ale umím si představit, že do takové vlády, kterou by třeba vedla ODS, by nominovala sociální demokracie nestranické odborníky a že by takovouto vládu v plném rozsahu podpořila," řekl s tím, že takový kabinet by mohl být ustaven na čtyři roky.

Představa Mirka Topolánka o menšinové vládu ODS s "duhovou" podporou ČSSD, lidovců a zelených, vzbudila u ostatních stran rozpačité reakce. Politici KDU-ČSL a Strany zelených mluví v souvislosti s Topolánkovým návrhem o skryté formě opoziční smlouvy, sociální demokraté zase o "Národní frontě".

Na Strahově bylo pokřtěno na 150 Svědků Jehovových

Na pražském stadionu Evžena Rošického na Strahově bylo v sobotu pokřtěno asi 150 nových Svědků Jehovových. Pro tento účel byly vedle hlavního pódia připraveny dva bazénky, součástí křtu bylo totiž ponoření celého těla do vody. Do společenství tak vstoupilo celkem 82 žen, v bazénku určeném mužům si svůj křest odbylo 67 nových členů. Před tím museli před zraky asi 20.000 svých spoluvěrců slíbit věrnost Bohu. Hromadný křest byl hlavní událostí druhého dne zvláštního sjezdu Svědků Jehovových, který v Praze začal tento pátek. V neděli bude sjezd pokračovat divadelním přestavením na motivy z bible a veřejnou přednáškou. Místo a termín zvláštního sjezdu určuje centrála Svědků Jehovových v newyorském Brooklynu. Pražskému sjezdu bezprostředně předcházelo několik sjezdů v Německu, které se odehrály na velkých fotbalových stadionech. Příští týden proběhne další sjezd v Polsku. Na celém světě mají svědci údajně přes šest milionů členů, nejvíce z nich ve Spojených státech. V České republice registrují asi 15.500 členů, kteří jsou sdruženi ve 232 sborech.

Právo: Interpol hledá Češku, která unesla z Kanady tři děti

Čeští detektivové pátrají na žádost Interpolu po osmatřicetileté Romaně Dittrichové. Předpokládá se totiž, že se v Česku skrývá se svými třemi nezletilými dětmi, které kanadský soud svěřil do péče jejich otce, Čechokanaďana Emila Dittricha. "Žena je hledaná jako únosce tří nezletilých dětí, se kterými má podle rozhodnutí torontského soudu zakázán jakýkoli kontakt," řekl důstojník kanadské pobočky Interpolu. Romana Dittrichová se s pětiletým Adamem, devítiletým Robertem a jedenáctiletým Ludvíkem ukrývá na neznámém místě. Podobný případ nedávno řešila česká justice. Marcele Krajníkové z Roudnice nad Labem soud odebral dvě nezletilé děti, které se vrátily k otci do Argentiny.

V Břeclavi vykolejil nákladní vlak

Nákladní vlak vykolejil v sobotu ráno při odjezdu z Břeclavi směrem do Hrušek. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na frekventované trati z Břeclavi do Přerova však musel být přerušen. V jednom směru se jej zhruba po hodině, kolem 07:45, podařilo obnovit. Mimo koleje se v prostoru výhybek dostal jeden z vagonů v zádní části vlaku. Škody na vagonu se budou pohybovat v řádech desítek tisíc korun, větší škody byly způsobeny na samotných kolejích. Příčiny se zatím vyšetřují. Podle mluvčího je ale nepravděpodobné, že by důvodem byly vysoké teploty, protože se nehoda stala brzy ráno. Poslední vážná nehoda na železnici v Jihomoravském kraji se stala 15. června ve Vranovicích na Břeclavsku, kde se srazily dva nákladní vlaky. Těžce zraněn byl jeden strojvedoucí. Do nárazníku jednoho z vagonů, který upadl a skončil v sousedním kolejišti, pak narazil projíždějící rychlík Vysočina směřující z Břeclavi do Františkových Lázní.

Benátská noc: Scorpions vidělo až 13.000 fanoušků

Zhruba 12.000 až 13.000 fanoušků přilákala legendární německá poprocková skupina Scorpions v noci na sobotu do Malé Skály na Jablonecku. Koncert vedle řeky Jizery se protáhl až do 23:30. V sobotu na festivalu vystoupí kromě jiného české skupiny Chinaski, Mig 21, slovenská kapela No Name nebo Aneta Langerová. Největší hudební festival v Libereckém kraji trvá do nedělních 20:00. Na bezpečnost dohlížejí na Benátské noci kromě 150 pořadatelů také posílené policejní hlídky a kriminalisté. "V pátek a ani dnes v noci jsme v Malé Skále nezaznamenali žádné problémy," uvedl operační důstojník jablonecké policie. V obci přibyla oproti loňskému roku dvě velká parkoviště na loukách, kam se vejde 1000 aut. České dráhy vypraví posílené spoje a v Malé Skále zastaví rovněž rychlíky.

Do Zlatých Hor na Jesenicku míří hudebníci na festival hudby

Hudebníci se příští týden sjedou do Zlatých Hor na Jesenicku na tradiční mezinárodní festival hudby. Na letošním ročníku Zlatohorského hudebního léta nebudou chybět hudebníci ze zahraničí. Do Zlatých Hor tak letos zamíří například amatéři z USA, studentky Yaleské university i profesionální hudebnice z Japonska. "Tradicí se stala návštěva skvělých českých mistrů houslařů Emila Lupače a Tomáše Skály, kteří s sebou přivezou své nové nástroje a budou účastníkům festivalu k dispozici k opravě a doladění jejich nástrojů," doplnila pořadatelka festivalu a houslistka Edita Plačková. Hudebníci se představí na šesti koncertech, které se odehrají v koncertním sále Zlatohorského komorního souboru a v Zrcadlovém sále Priessnitzových léčebných lázní.

V Uherském Hradišti byly uděleny filmové ceny

Asociace českých filmových klubů (AČFK) během letošního 32. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti udělila šest cen. Ocenění za tvorbu si odvezl malijský režisér Souleymane Cissé. Cenu za celoživotní práci obdržel i dokumentarista a fotograf Jindřich Štreit, herec Pavel Landovský nebo ředitel společnosti Cinemart Jan Jíra. Asociace ocenila také Václava Havla, který kvůli nemoci svoji cestu na filmovou školu zrušil. Poslední cenu při sobotním slavnostním zakončení převzal ruský scenárista, spisovatel, dramatik a režisér Rustam Ibragimbekov. Letní filmová škola od minulého pátku nabídla na 180 celovečerních filmů, 150 filmů krátkometrážních a 15 hudebních vystoupení. Součástí programu bylo i pět tvůrčích dílen a panelových besed, osm komponovaných programů, deset výstav, 20 projekcí v letních kinech a besedy s významnými filmovými tvůrci domácí i světové kinematografie. Tematicky byl program zaměřený na člověka a přírodu. Mezi filmy převládaly snímky africké a kanadské kinematografie. Během deseti dní se na škole akreditovalo až 5000 účastníků.

V rožnovském muzeu předvedli své umění kováři, hrnčíři i bednáři

Bušení kovadlin znělo tuto sobotu areálem rožnovského Valašského muzea v přírodě. Do Dřevěného městečka se sjelo přes 30 kovářů z České republiky i Slovenska. Své umění předvedlo také asi 150 dalších řemeslníků, mezi kterými nechyběli kartáčníci, kameníci, hrnčíři, klempíři, bednáři i provazníci. Návštěvníci viděli také všechny staré techniky opracování dřeva, například výrobu šindele, opracování trámů nebo klád, zhlédli i staré parní nebo benzinové stroje. Několik řemeslníků po celý den ukazovalo profese, které dříve na Valašsku souvisely se stavbou starých dřevěných domečků. Lidé si dříve sami vyráběli různé dřevěné žebříky, loukoťová kola nebo násady na různá nářadí. Ke starým řemeslům patří také ruční výroba cihel a kachlí, dláždění cest a různé opracování kamene, zasklívání oken nebo drátování. Obdivovatelé starých řemesel ocenili v muzeu i práci košíkáře nebo opletače demižonů. Návštěvníky skanzenu opět přilákala i tradiční papírna z Velkých Losin, která předvedla ruční výrobu papíru. Lidé obdivovali také práci stavitele a jeho učedníka, u kterých si mohli objednat výkresovou dokumentaci na dřevěnici, zvoničku, kapličku, studnu nebo bránu.

Vinné sklepy Lechovice vyloví ze dna Vranova 905 láhví sektu

Společnost vinné sklepy Lechovice na Znojemsku plánují na 12. srpna tradiční výlov sektů ze dna Vranovské přehrady. V uzamčené kovové kleci tam od loňského září leží v hloubce 40 metrů, při teplotě pět stupňů Celsia a tlaku pěti atmosfér 905 lahví sektu. Speciální sekt je vyroben metodou kvašení v lahvi z hroznů odrůd Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Muškát moravský, všechny z ročníku 2004. Sekt má prý díky podmínkám na dně přehrady bohatší perlení a lepší chuť i vůni. Počet lahví má připomenout 905 let od první historické zmínky o Vranově nad Dyjí. Láhve sektu se budou prodávat ve veřejné dražbě a výtěžek bude po odečtení nákladů na celou akci věnován na konto Centra Paraple. Vyvolávací cena je 999 korun za láhev, polovina z této částky jde na náklady akce. Nejvyšší nabídka zatím dosáhla 2000 korun za láhev. Podle internetových stránek firmy je nyní k prodeji ještě asi 150 lahví sektu.

Na budovaném koridoru Plzeň-Stříbro objevili archeologové cenné nálezy

Archeologové objevili poblíž Vochova na Plzeňsku téměř 7000 let starý neolitický sídlištní objekt. Při stavbě železničního koridoru Plzeň - Stříbro dále odkryli u nedaleké Bděněvsi sídlištní vrstvy z dob až 550 let před naším letopočtem. Směrem k obci Plešnice zachytili další výraznou koncentraci keramických fragmentů, které ukazují na existenci pravěkého sídliště. Výzkum bude pokračovat do letošního podzimu, řekla Kateřina Mašatová ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek z Plzně (ZIP).

Fotbalová Slavia získala na tři roky Brazilce Gaúcha

Druhou letní posilou fotbalové Slavie Praha se v pátek těsně před půlnocí stal brazilský útočník Gaúcho. Šestadvacetiletý fotbalista již ve Slavii odehrál jarní část soutěže, když byl v pražském klubu na hostování. S účastníkem Poháru UEFA podepsal Gaúcho tříletý kontrakt. Slavii nevyšlo angažování Tomáše Michálka, který zamířil do polského Plocku, ale na poslední chvíli se jí podařilo získat Gaúcha, který v české lize zatím odehrál 16 zápasů a dal sedm gólů. Až dosud byl Gaúcho členem brazilského celku Uniao Barbarense. Odtud zamířil v létě loňského roku na hostování do Sigmy Olomouc, v jarní části hostoval ve Slavii. Již předtím však v roce 1999 zkoušel štěstí ve španělské Mallorce, v roce 2001 v Levski Sofia a v následující sezoně hrál za ruskou Samaru.

Skácel a Mario Lička přestoupili do Southamptonu

Čeští fotbalisté Rudolf Skácel a Mario Lička se stali novými akvizicemi druholigového anglického klubu FC Southampton. Reprezentační záložník Skácel přestoupil z Heart of Midlothian a podepsal čtyřletou smlouvu, Mario Lička přichází ze Slovácka a získal kontrakt na dvouleté angažmá. Přestupy potvrdil Pavel Zíka z agentury Sport Invest International, který hráče zastupuje. O Skácelově přestupu do Anglie se spekulovalo už měsíc a jednání mezi oběma kluby byla velmi náročná. Hearts získali Skácela letos v létě natrvalo po ukončení hostování z Marseille, ale fotbalista chtěl zamířit za bývalým koučem Georgem Burleyem, který ho vedl v počátku minulé sezony ve skotském klubu. Licitování mezi oběma kluby ukončila až noční dohoda. Dosud se spekulovalo, že za přestup Angličané zaplatí v přepočtu přes sedmdesát milionů korun. Lička měl povolení od Slovácka, aby si během léta zajistil zahraniční angažmá, a tak nějaký čas trénoval s Leedsem. Nakonec ale bývalý záložník reprezentace do 21 let, který se před dvěma lety stal s Baníkem Ostrava mistrem ligy, zamířil do jednoho z nejslavnějších britských klubů.

Januš získal bronz na mistrovství světa ve střelbě na běžící terč

Český střelec Miroslav Januš vybojoval na mistrovství světa v Záhřebu bronzovou medaili v disciplíně běžící terč. Boj o stříbro navíc zkušený reprezentant prohrál až v rozstřelu proti ruskému soupeři Alexandru Blinovovi. Šampionem se stal s tříbodovým náskokem Číňan Niou Č'-jüan. Třiatřicetiletý Januš, bronzový olympijský medailista z Atlanty 1996, přidal cenný kov k letošnímu titulu mistra Evropy z Moskvy.

Vaidišová je ve Stanfordu v semifinále

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová vyhrála v pátek i svůj druhý zápas na turnaji ve Stanfordu a postoupila do semifinále. Australanku Samanthu Stosurovou porazila hladce 6:4, 6:2 a v boji o finále se v sobotu utká s nejvýše nasazenou Kim Clijstersovou. Sedmnáctiletá Vaidišová drtila australskou protivnici tvrdým a přesným servisem a k snadnému vítězství jí pomohla i bezchybná hra od základní čáry.

Rychlobruslařka Sáblíková má za sebou vítěznou premiéru

Rychlobruslařka Martina Sáblíková v pátek vyhrála svůj zahajovací závod na ledě v nové sezoně. Na mítinku Cool Running v Erfurtu nedala devatenáctiletá olympionička šanci soupeřkám na trati 1500 metrů a vyhrála v konkurenci 22 soupeřek časem 2:01,28 minuty, který patřil k nejkvalitnějším výsledkům dne. Na mítinku startuje bezmála 200 rychlobruslařů z Evropy a zámoří včetně medailistů z olympiády a neztratilo se mezi nimi ani trio Zdeněk Haselberger, Pavel Kulma a Milan Sáblík, které vyhrálo soutěž družstev na osm kol.

Silná průtrž mračen vyvracela ve Zlínském kraji stromy

Silná průtrž mračen, která se v sobotu po poledni přehnala nad částí Vsetínska a Zlínska, vyvracela stromy a trhala dráty elektrického vedení. Na řadě míst se kvůli popadaným stromů zkomplikovala doprava. Krajské operační středisko i centrum tísňového volání bylo během několika málo minut zavaleno desítkami telefonátů s žádostí o pomoc. Nejvážnější situace byla v Provodově na Zlínsku, kde spadlé stromy strhaly elektrické vedení a zatarasily jedinou přístupovou cestu k několika samotám. Vážná situace byla i v okolí Valašského Meziříčí a na Vizovicku. Jednotky profesionálních hasičů popadané stromy postupně odstraňovaly za pomoci motorových pil. Ve Vizovicích jim pomáhali i dobrovolníci s traktorem, kteří odtahovali vzrostlé stromy. Opravy elektrického vedení se zřejmě protáhnou do večerních hodin.

Meteorologové varují před bouřkami a přívalovými dešti

V Čechách se po celý den vyskytují bouřky, ojediněle doprovázené kroupami, přívalovými srážkami a nárazy větru. V sobotu odpoledne a večer zasáhnou i Moravu a Slezsko. Přinese je studená fronta, která postupuje zvolna přes Čechy k severovýchodu. V bouřkách může ojediněle spadnout kolem 50 milimetrů srážek, hrozí proto lokální záplavy. Silný vítr by také mohl vyvracet stromy, je nutné dávat pozor na možnost pádu elektrických drátů. Varování meteorologů před bouřkami platí až do neděle.

A jaké nás čeká počasí?

Bude polojasno, na Moravě a ve Slezsku zpočátku s přeháňkami a bouřkami, teploty vystoupí na 28 až 31 stupňů.