Zprávy

ODS chce dál jednat o vládě trojkoalice

Občanští demokraté vyzvali ČSSD, aby přinesla seznam jasných podmínek, za kterých je ochotna tolerovat vládu ODS, lidovců a zelených. Vrcholní politici ODS také potvrdili, že jsou připraveni dohodnout se na páteční volbě šéfa sněmovny. "Jednání ODS nepřerušila ani neukončila," zdůraznil šéf strany Mirek Topolánek. Premiér Jiří Paroubek ve čtvrtek odpoledne vzkázal trojkoalici, že pokud neobnoví jednání do pátečního rána a nepředloží reálný návrh programového prohlášení nové vlády, nebude už uvažovat o podpoře jejího kabinetu. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka jsou ale na tahu naopak socialisté. Koalice tento týden nabídla ČSSD, že programové prohlášení vlády bude přesně kopírovat desatero předvolebních závazků sociální demokracie. Od ČSSD za to očekává, že umožní vznik nové vlády. ČSSD ale tak stručné a obecné prohlášení nestačí a žádá detailnější dokument včetně prostředků, jak vytčených cílů dosáhnout. Sociální demokraté označili dosavadní přístup koalice za ultimativní a nekonstruktivní.

Poslance čeká v pátek volba šéfa sněmovny, hrozí opět krach

Poslanecká sněmovna se v pátek pokusí již popáté zvolit svého předsedu. Kandidují Lubomír Zaorálek (ČSSD) a za koalici Jan Kasal (KDU-ČSL). Ani jeden z kandidátů ale zřejmě nemá dostatečnou podporu. Volba tak opět hrozí krachem. Pokud poslanci šéfa sněmovny v tajném hlasování nezvolí, musí se do deseti dnů uskutečnit další kolo volby. Obsazení funkce předsedy sněmovny je v současné politické krizi klíčové. Je to totiž právě on, kdo při případném třetím pokusu o sestavení vlády doporučuje prezidentovi kandidáta na premiéra. Koalice ani ČSSD se tak nechtějí této třetí možnosti předem vzdát. I před páteční volbou strany zřejmě setrvávají na stejných pozicích jako při předchozích čtyřech volbách. ČSSD chce křeslo předsedy sněmovny a dohodu o obsazení vedení sněmovny, koalice naopak požaduje dohodu na podmínkách tolerance středopravé vlády. Koalice ve středu prohlásila, že je připravena Kasala stáhnout, když se do pátku s ČSSD na podmínkách tolerance domluví. Pravděpodobnější ale je, že kandidaturu stáhnou sociální demokraté, protože se strany nedohodly na obsazení funkcí v dolní komoře.

KSČM podpoří Zaorálka, nominace Kasala je porušení dohod

Komunisté v pátek podpoří podle svého předsedy Vojtěcha Filipa kandidáta ČSSD Lubomíra Zaorálka do funkce předsedy Poslanecké sněmovny. Nominaci lidoveckého místopředsedy Jana Kasala trojkoalicí považují za porušení dohod a to i těch, které byly přijaty při jednáních představitelů všech parlamentních stran. Filip přiznal, že stále není jisté, zda dají Zaorálkovi hlas všichni komunističtí poslanci. "Většinová podpora je jistá, jestli všichni, o tom bude jednat klub v pátek ráno v 08:30," uvedl předseda. Nejodmítavější postoj k Zaorálkovi má bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček a z dalších dvou až tří váhajících poslanců místopředseda Václav Exner. Vyčítají mu protikomunistické vystoupení na shromáždění politických vězňů a především to, že na mimořádném květnovém sjezdu ČSSD navrhl usnesení, že ČSSD považuje vládní spolupráci s KSČM vzhledem k její současné politické orientaci za nepřijatelnou a zavazuje se, že po letošních volbách do sněmovny s ní nevytvoří vládní koalici. Trojkoaliční projekt považují komunisté podle Filipa za mrtvý od samého počátku. Šéf ODS Mirek Topolánek, kterého prezident Václav Klaus pověřil jednáním o vládě, podle KSČM svůj úkol nezvládl. Jedním z řešení podle Filipa je vláda úředníků či odborníků, kterou požadují sociální demokraté. Komunisté navrhli "vládu národní shody". Tato vláda by však měla mandát jen do předčasných voleb. Ty by měly podle Filipa být nejpozději do roka.

ČNB zvýšila odhad růstu HDP i úrokovou sazbu

Česká národní banka v nové prognóze zvýšila odhad růstu HDP v letošním roce na šest až 7,2 procenta. Podle guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy se do zvýšeného odhadu promítá současný rychlý růst ekonomiky a rostoucí spotřeba domácností. V roce 2007 odhaduje ČNB růst HDP o 3,8 až 6,4 procenta. Centrální banka ve čtvrtek také zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na dvě a čtvrt procenta. Jednání se účastnili všichni členové bankovní rady, z toho čtyři hlasovali pro zvýšení sazeb a tři pro ponechání sazeb bez změny. Další růst úrokových sazeb je podle Tůmy časově nejistý. Směrem nahoru působí aktuálně vyšší ceny ropy a růst dovozních cen potravin a cen zemědělských výrobců. Naopak protiinflačně působí tržní očekávání silnější koruny a nejistota týkající se pozice ekonomiky v rámci současného ekonomického cyklu. ČNB zvýšila i odhad vývoje inflace. V červnu 2007 očekává růst cen mezi 2,8 až 4,2 procenta a následně v září v intervalu 3,3 až 4,7 procenta.

Bublan: Šéf dopravního inspektorátu Čaš skutečně řídil opilý

Vedoucí dopravního inspektorátu ve Frýdku-Místku Michael Čaš skutečně řídil pod vlivem alkoholu. Českému rozhlasu to řekl ministr vnitra František Bublan. Policista dosud tvrdil, že vůz, který v noci na neděli v Ostravě havaroval, řídila jemu blízká osoba. Důkazy ale podle Bublana prokázaly pravý opak a Čaše nyní čeká trest. Podle ministra bude propuštěn ze služebního poměru. Mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová dodala, že dosavadní výsledky šetření inspekce sice opravdu naznačuje, že nehodu zavinil Čaš, vyšetřování ale stále pokračuje. Podle policie narazil Čaš na okraji Ostravy do vozu jedoucího před ním. Při nehodě byli lehce zraněni dvaatřicetiletá řidička a její šestiletý syn. Dechová zkouška ukázala, že Čaš před jízdou pil alkohol.

Státní zastupitelství začalo zajišťovat majetek v kauze ČKA

Státní zastupitelství začalo zajišťovat majetek obviněných v kauze uplácení v České konsolidační agentuře (ČKA). Kromě členky představenstva Radky Kafkové jsou obviněni bývalý zaměstnanec agentury Josef Tykva a podnikatel Pavel Hrách. Oba měli v úplatkářské aféře roli prostředníků. Podle mluvčí vrchního státního zastupitelství Ireny Válové skupina údajně za úplatky prodávala pod cenou pohledávky ČKA dalším subjektům. "Úplatné jednání lze charakterizovat částkou minimálně statisíců korun," řekla Válová. Stíhání Kafkové se podle serveru Euro Online týká prodeje pohledávky za společnost Cetus. ČKA ji v tendru prodala v červnu britské firmě Arrwrise za 560 milionů korun. Předseda představenstva ČKA Zdeněk Čáp již potvrdil, že vyšetřování se skutečně týká prodeje pohledávky IPB za Cetus. V současnosti jsou zajišťovány především bankovní účty obviněných, přičemž část účtů je podle informací policie a zpravodajské služby také v zahraničí. Policie rovněž provedla prohlídky kanceláří v ČKA.

V ČR roste korupce při veřejných zakázkách

Korupce při veřejných zakázkách v České republice roste, zatímco v celém regionu střední a východní Evropy klesá. Úplatků využívá při získávání státních kontraktů více než čtvrtina českých firem. Vyplývá to ze zprávy Světové banky. Hůře než ČR si vedou jen Litva a Albánie, Slováci se drží v závěsu za Českem. Nejméně korupce v souvislosti s veřejnými zakázkami je naopak ve Slovinsku. Na úplatky firmy v ČR v průměru odvedou 0,6 procenta ze svých tržeb. V případě středně velké firmy s ročními tržbami kolem miliardy korun to znamená asi šest milionů korun. Navzdory prohlášením politiků o boji s korupcí se situace v ČR neustále horší a země se v žebříčcích korupce posouvá stále dolů. Omezit korupci ve veřejných zakázkách v tuzemsku by měl zákon o zadávání veřejných zakázek, který nabyl účinnosti 1. července. K větší průhlednosti a úsporám by podle ministerstva pro místní rozvoj mělo přispět například elektronické zadávání zakázky. Podle odborníků je ale nová norma komplikovaná.

ČR vypraví do Izraele letadlo s hasičským vybavením

V pátek zamíří z pražské Ruzyně do Izraele armádní speciál s hasičským vybavením, určeným pro oblasti postižené ozbrojeným konfliktem. Potvrdil to mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru (HZS) Petr Kopáček. Součástí humanitární pomoci v hodnotě zhruba 1,5 milionu korun bude 1300 kusů dvacetimetrových požárních hadic a 50 proudnic, které obdrží jednotky izraelských hasičů. Spolu s vybavením odletí do Izraele také speciální tým tvořený osmi příslušníky HZS, kteří se postarají o vykládku. Podle Kopáčka jde o humanitární pomoc, kterou český stát poskytl na základě oficiální žádosti izraelské strany. Česká republika zřejmě také nabídne, že se v Česku budou moci léčit libanonské děti postižené izraelsko-libanonským konfliktem. Vláda kvůli tomu ve středu rozšířila projekt Medevac o deset milionů korun. Navíc již v minulých dnech český kabinet poslal libanonské vládě pět milionů korun, v postižených místech již pomáhá i několik humanitárních organizací i Český červený kříž.

Počet obyvatel v Česku se díky migraci zvyšuje

Počet obyvatel České republiky se již čtvrtým rokem mírně zvyšuje, způsobují to však především přicházející cizinci. Vyplývá to z každoroční analýzy populačního vývoje a aktuálních údajů za letošní rok, které zveřejnil Český statistický úřad. Přestože se loni narodilo nejvíce dětí od roku 1995, počet narozených je stále nižší než počet zemřelých. Statistici také upozornili na to, že v následujících letech se bude stupňovat stárnutí populace. Ke konci května letošního roku měla Česká republika 10,265.231 obyvatel. Loni se narodilo 102.211 dětí; asi o 4500 více než v roce 2004. Šlo o největší počet porodů od roku 1995, kdy jejich počet klesl pod 100.000. Vývoj však statistiky nijak nepřekvapil a o takzvaném "baby-boomu" podle nich nelze mluvit. Na jednu ženu v reprodukčním období připadalo loni 1,28 dětí. Česká republika tak společně s dalšími státy s komunistickou minulostí patří mezi země s velmi nízkou úrovní plodnosti. Podle statistiků v Česku již nepřibývá rozvodů. Loni jich zaznamenali nejméně za posledních pět let - přes 31.000. V Česku se tak rozvádí asi 47 procent všech manželských párů, pětina mužů a žen takto ukončí svá manželství za život dokonce dvakrát či vícekrát. Podle loňských údajů české páry spolu stráví průměrně 12,2 roku.

Policie zjistila další drogy u lidí, kteří míří na CzechTek

Policisté na hranici Česka s Německem zadrželi ve středu v noci další účastníky, kteří mířili na technoparty CzechTek s drogami. Tři cizinci přijeli nočním vlakem z Německa. Němečtí policisté jim drogy zabavili. "Při kontrole v německém Schirndingu byl v oddělení vlaku mezi sedadly u cizinců nalezen sáček s kokainem, amfetaminem a Xtc-tabletami," popsala mluvčí západočeské policie Ilona Týmlová. Cizinci si podle mluvčí drogy opatřili pro svou potřebu a k prodeji na CzechTeku. Po projednání případu se státním zástupcem v německém Hofu tamní policisté cizincům povolili cestu do ČR. Už v úterý objevili celníci při kontrole vozidel, která mířila na CzechTek, 2,8 gramu hašiše v autě s cizinci.

Soud nepotrestal ženu za manipulaci s volebními lístky

Okresní soud v Mělníku tento čtvrtek zprostil devětapadesátiletou Alenu Nedbalovou podezření z nedovolené manipulace s volebními lístky. Jako členka volební komise před červnovými volbami do Poslanecké sněmovny vyndala v domově důchodců ve Všestudech na Mělnicku nejméně ze třech obálek hlasovací lístky ostatních stran a ponechala uvnitř jen lístky ODS. Nedbalová u soudu ovšem prohlásila, že se cítí nevinná. Všem klientům v domově důchodců se prý snažila nejdříve postup u voleb vysvětlit. Opakovaně jim prý zdůraznila, že mohou volit kteroukoliv z 26 volebních stran, jejichž kandidátní lístky byly v obálkách. Některé klientky si ale podle ní i nadále nevěděly rady. Na jejich dotaz, koho Nedbalová volí, jim odpověděla, že ODS. Rozhodly se prý proto následovat jejího příkladu a na jejich žádost Nedbalová třem ženám vyndala z obálky ostatní volební lístky a nechala zde jen lístek ODS. Nedbalová není členkou ODS, ale byla za tuto stranu delegována do volební komise. Soudce uznal, že její chování bylo zřejmě neetické a neprofesionální, ale nelze je uznat za trestný čin ani přestupek.

Ze Spolchemie údajně uniká rtuť

Z areálu ústecké Spolchemie podle ekologického sdružení Arnika nekontrolovatelně unikají emise rtuti a nikdo systematicky nemapuje místa úniku. Lidé v okolí továrny jsou tak vystaveni působení toxické látky, aniž by o tom věděli. Odborníci z Arniky měřili u Spolany koncentrace rtuti 23. a 26. června. Nejvyšší okamžitou koncentraci zjistili v ulici Solvayova: 412 ng rtuti na metr krychlový. Tato hodnota přesahuje o 112 ng rtuti na metr krychlový limit, který je platný v USA. V Česku podle zástupců Arniky neexistuje limit pro okamžitou hodnotu naměřené škodliviny. Platí pouze limit pro roční průměr koncentrace rtuti ve venkovním prostředí, který je 50 ng na metr krychlový. Petr Barcal ze Spolchemie však tvrdí, že chemička imisní limity nepřekračuje. Okolí chemičky je 24 hodin denně monitorováno. Spolchemie si podle Barcala uvědomuje rizika se rtutí spojená, proto sleduje i zdravotní stav zaměstnanců. Společnost již dříve informovala, že nahradí při výrobě chloru dosavadní amalgámovou elektrolýzu za moderní membránovou, která nepotřebuje rtuť. Nová technologie by měla stát přes miliardu korun. S jejím uvedením do provozu Spolchemie počítá nejpozději v roce 2015.

Počet výjezdů záchranářů kvůli horku stále roste

Pražským záchranářům nadále přibývá výjezdů k pacientům, které zmohla pokračující vedra. Ve středu pomohli více než stovce lidí, jejichž zdravotní komplikace zřejmě souvisely s tropickými teplotami. Podle mluvčí pražské záchranné služby Simony Cigánkové to je oproti úterý nárůst zhruba o desítku výjezdů. Záchranáři ošetřili pacienty s dušností, nevolnostmi a kolapsy z horka. Sanitky vyjely také k případům stenokardie, akutním infarktům a dalším srdečním potížím nebo k mozkovým příhodám. Dva pacienti s náhlou zástavou oběhu zemřeli. Nejmladšímu pacientovi, kterého lékaři ve středu ošetřili, bylo 16 a nejstarší pacientce 91 let, dodala Cigánková. Horko zatěžuje zejména chronicky nemocné, malé děti a seniory. Lidé by se měli vyhýbat pobytu na přímém slunci a dodržovat pitný režim.

Zemřel spisovatel Vojtěch Zamarovský

26. července zemřel v Praze ve věku 86 let spisovatel, překladatel a publicista Vojtěch Zamarovský. Zamarovský byl v Československu jedním z nejvýznamnějších autorů literatury faktu, stal se průkopníkem historického cestopisu a archeologické detektivky. Jeho knihy vyšly v 15 jazycích, celkový náklad se odhaduje ke dvěma milionům výtisků. Mezi jeho nejslavnější díla patří publikace Za sedmi divy světa a Bohové a hrdinové antických bájí. Jeho dalšími knihami jsou Za tajemstvím říše Chetitů, Na počátku byl Sumer, Objevení Troje, Dějiny psané Římem nebo Vzkříšení Olympie. K psaní se Zamarovský, vystudovaný právník a ekonom, dostal paradoxně díky tomu, že v padesátých letech z politických důvodů ztratil místo na Státním plánovacím úřadě. Později působil rovněž jako vysokoškolský pedagog, scenárista a dokumentarista.

Návštěvníci Hradu si vyzkoušeli vzácnou repliku historického jeřábu

Repliku historického jeřábu na lidský pohon představili návštěvníkům Pražského hradu jeho výrobci. Tento čtvrtek si lidé mohli vyzkoušet, jak za pomoci velkých šlapacích kol přemístit břemeno o hmotnosti 200 kilogramů. Jedinečnost jeřábu spočívá v použití dobových technologií, materiálu i nástrojů při jeho výrobě. "Skoro všechny součásti včetně spojů, kladek a ložisek jsou ze dřeva, zbytek je dílem kováře," prozradil projektant Vít Mlázovský. Stavbu naplánoval společně s tesařským mistrem Petrem Růžičkou podle jednoduchého obrázku, který našli v bibli Václava IV. Stavět začali koncem zimy, poté co v únoru nedaleko zámku Hluboká ručně vytěžili smrky a jedle. Opracované stromy přivezli na Pražský hrad, kde z něj na počátku května za pomoci specialistů z Německa, USA a Británie sestrojili jeřáb. Další možnost vyzkoušet jeho mechanismus budou mít zájemci 7. a 14. srpna a 4., 16. a 30. září.

Liberecká strojní fakulta otevře pobočku ve Vietnamu

Strojní fakulta Technické univerzity v Liberci otevře v nadcházejícím akademickém roce dislokované pracoviště ve Vietnamu. Na Technické univerzitě v Hanoji nabídne studium tříletého bakalářského programu strojírenství. Univerzita je první českou veřejnou vysokou školou, která bude mít odloučené pracoviště v zahraničí. První studenti by měli nastoupit už letos v říjnu. První dva roky absolvují doma ve Vietnamu, bakalářské studium pak dokončí v Liberci. Očekává se, že do prvního ročníku nastoupí kolem 250 studentů, v Liberci jich bude pokračovat kolem stovky. Fakulta získala pro svůj projekt i podporu českých ministerstev zahraničí a průmyslu, která přislíbila 25 milionů korun. Prvních 1,5 milionu korun bude v letošním roce použito hlavně na vybavení počítačové učebny ve Vietnamu.

Nedvěd zůstane v Juventusu

Pavel Nedvěd odmítl řadu lukrativních nabídek z celého světa a rozhodl se zůstat v Juventusu Turín, přestože slavný klub bude v příští sezoně hrát pouze druhou italskou ligu. Chce tak prý dosavadnímu zaměstnavateli vrátit úspěšné roky; současně se mu ale nechtělo vytrhnout rodinu z dosavadního způsobu života. Nedvěd se pro česká média se svým rozhodnutím svěřil už ve středu večer a své rozhodnutí zopakoval pro italské novináře na čtvrteční tiskové konferenci. Nedvěd dostal nabídky z Monaka, Španělska i Anglie, kvůli rodině se ale nechtěl stěhovat z Turína. Podle Nedvěda nebude ovšem příští rok pro Turín lehký. "Každý se na nás bude chtít vytáhnout a dotáhnout těch sedmnáct bodů bude pořádně složité. Na druhou stranu věřím, že to je reálné, vždyť se tam hraje 42 utkání a ve hře je spousta bodů," připomněl. Nedvěd zatím nechtěl odhadovat, co bude za rok, na fotbal se ale prý stále těší. Otevřené je také jeho setrvání v národním týmu, o němž si chce promluvit s trenérem Karlem Brücknerem.

Pechanová na ME bronzová i na desetikilometrové trati

Jana Pechanová získala na plaveckém mistrovství Evropy v Budapešti už druhou bronzovou medaili. Po středečním úspěchu na pětikilometrové trati skončila třetí i na dvojnásobné trati na Balatonu. Pětadvacetiletá plavkyně brněnské Komety je zatím jedinou plavkyní, která má z mistrovství Evropy v Budapešti dvě medaile. Svěřenkyně Josefa Nalezeného si tak z evropských šampionátů v dálkovém plavání přiveze již třetí bronz. Ve své sbírce má také dvě stříbrné medaile z mistrovství světa v dálkovém plavání z let 2003 z Barcelony a 2004 z Dubaje. Pechanová umí plavat rychle i v bazénu, z "krátkého" ME ve Valencii 2000 si přivezla stříbro (400 m v. zp.) a bronz (800 m v. zp.). Příští týden bude v obou těchto disciplínách v Budapešti startovat. Jediný český zástupce na pětikilometrové trati Jakub Fichtl se do desítky nevešel a skončil třináctý, Rostislav Vítek dal přednost své nesilnější trati na 25 kilometrů, na které se poplave v sobotu. Yvetta Hlaváčová se prý vinou teplé vody trápila a vzdala kvůli nevolnosti.

Černý je juniorským mistrem světa v přesném létání

Čtyřiadvacetiletý český pilot David Černý získal ve francouzském Troyes titul juniorského mistra světa v přesném létání. V absolutním pořadí šampionátu se mezi svými zkušenějšími konkurenty umístil na 12. místě, což je podle trenéra reprezentačního týmu Miloše Fialy jedno z nejlepších umístění juniora v historii mistrovství světa. Celkově získal český tým stříbrné medaile a obhájil tak umístění z posledního MS před dvěma lety v Herningu. V individuální soutěži se však Čechům nepodařilo obhájit umístění z posledního MS, kde získal Petr Opat stříbro. Letos byl až šestý. Nejlepší Čech Jiří Filip skončil těsně pod medailovým stupínkem. Na čtvrtém místě ho od medaile dělily jen čtyři trestné body. Jeho bratr Michal skončil pátý. V přesném létání soutěží letci v co nejpřesnějším letu po předem zadané trati.

Počasí

V pátek bude slunečno, ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky, k večeru na západě a jihozápadě Čech místy bouřky. Nejvyšší teploty vystoupí na 31 až 35 stupňů.