Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Lídři pěti parlamentních stran se opět nedohodli na řešení politické krize

Lídři pěti parlamentních stran se ve středu opět nedohodli na tom, jak vybřednout z politické krize. ODS přitom ČSSD vyzvala, aby navrhla alespoň kandidáta na šéfa sněmovny. Podle koalice by sociální demokrat v čele dolní komory měl odstoupit ve chvíli, kdy případně nebude dána důvěra vládě. Sociální demokraté ale všechny kroky navržené koalicí odmítli. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka potvrdil, že sociální demokraté svého kandidáta na šéfa sněmovny pro páteční volbu navrhovat nebudou. Předseda poslanců ČSSD Michal Hašek k tomu dodal, že sociální demokracie nenavrhne ani žádného jiného kandidáta bez dalších podmínek, neboť se nepodařilo dohodnout dostatečnou podporu pro jeho zvolení. ČSSD a trojkoalice se navzájem obviňují z blokování situace. Přetrvávající rozpory dokreslil už fakt, že sociální demokraté opět uspořádali oddělenou tiskovou konferenci. Zástupci ODS, lidovců, zelených a komunistů předstoupili před novináře společně.

Bursík viní Paroubka z toho, že chce přetáhnout zelené

Předseda Strany zelených Martin Bursík nepřímo obvinil premiéra Jiřího Paroubka, že se snaží přetáhnout některé zelené do svého politického tábora. Šéf zelených prohlásil, že mu přišla textová zpráva z Paroubkova okolí. Podle této zprávy se už připravuje koncept smlouvy o velké koalici, v níž je i dohoda na většinovém volebním systému. "Paralelně s tím byli naši poslanci i jeden z kandidátů na ministra kontaktováni a žádáni o schůzku s předsedou sociální demokracie Paroubkem," řekl Bursík. Vyzval ČSSD, aby se "začala chovat slušně". Premiér se zatím k obvinění nevyjádřil. Paroubkovi by teoreticky stačil i jediný hlas poslance koalice ODS, lidovců a zelených, aby mohl oživit myšlenku menšinové vlády ČSSD. Předseda ODS Mirek Topolánek v reakci na Bursíkova slova řekl, že občanští demokraté velkou koalici odmítají, a žádnou koaliční smlouvu s ČSSD tedy nepřipravují. Šéf lidovců Miroslav Kalousek uvedl, že poslance KDU-ČSL nikdo nekontaktoval. V předchozích volebních obdobích již sněmovna přestupy poslanců mezi stranami a poslaneckými kluby zažila. V tomto funkčním období na sebe zatím upoutalo pozornost tvrzení sociálnědemokratického poslance Pavla Ploce. Řekl, že počátkem června dostal nabídku pěti milionů korun za přestup k zeleným. Policie případ vyšetřuje.

Klaus pozval na Hrad Bursíka, Kalouska a Filipa

Prezident Václav Klaus zahájí ve čtvrtek povolební rozhovory s lídry pěti stran zastoupených ve sněmovně. V první fázi pozval na Pražský hrad předsedy zelených, lidovců a komunistů. Martin Bursík, Miroslav Kalousek i Vojtěch Filip podle mluvčího Hradu Petra Hájka pozvání hlavy státu přijali. S Klausem budou předsedové stran jednat samostatně. Je to zřejmě poprvé v historii samostatné České republiky, kdy hlava státu přijme šéfa komunistické strany k samostatné schůzce. Prezident, který je nyní na návštěvě v Rumunsku, již dříve uvedl, že chce vyslechnout názory stranických lídrů. Podle něj je třeba hledat jakoukoli cestu z volebního patu a přitáhnout ČSSD k řešení situace. Představitelé pěti stran, které ve volbách počátkem června získaly mandáty ve sněmovně, se již přes měsíc neúspěšně snaží ustavit orgány dolní komory a vytvořit vládu, která by získala parlamentní důvěru. Sněmovna se sice sešla na ustavující schůzi, ale už dvakrát se jí nepodařilo zvolit předsedu. ODS, KDU-ČSL a Strana zelených se mezitím již dohodly na společné vládě a podepsaly koaliční dohodu. Ve dvousetčlenné sněmovně mají ale jen 100 hlasů, což nestačí k získání důvěry. Sociální demokraté a KSČM nechtějí trojkoalici podpořit.

ÚS zrušil části zákonů o důchodech, které diskriminovaly muže

Ústavní soud zrušil části dvou zákonů, které diskriminovaly muže v otázce důchodů. Ženám se totiž doba rodičovské dovolené či péče o zdravotně postižené dítě do nároku na penzi započítala téměř automaticky. Muži si ale museli o zahrnutí doby péče o děti do penze ve stanovené lhůtě zvlášť požádat. Od 1. července 2007 by jim mělo stačit, když stejně jako ženy při podání žádosti o důchod doloží potřebné doklady. Ustanovení se týkají dětí do čtyř let věku nebo dlouhodobě těžce zdravotně postiženého potomka mladšího 18 let. Návrh na zrušení ustanovení zákonů o důchodovém pojištění a sociálním zabezpečení podal Ústavnímu soudu Nejvyšší správní soud, který řešil konkrétní případ muže, jehož zákon poškodil. Podle Nejvyššího správního soudu dosavadní ustavení zakládají nepřípustnou nerovnost mezi pohlavími. Ústavní soud se s tímto hodnocením ztotožnil.

Do ČR přijedou Američané hledat místo pro raketovou základnu

Za týden přijedou do Česka zástupci protiraketové agentury USA, aby si prohlédli místa pro potenciální umístění protiraketové základny. Informoval o tom tiskový odbor ministerstva obrany. Experti budou v Česku pobývat od 18. července a prohlédnou si lokality nacházející se ve stávajících vojenských újezdech. Pro Česko přitom z jejich návštěvy neplyne žádný závazek. Protiraketová základna, o jejímž umístění v České republice uvažují Spojené státy v rámci své obranné politiky, by byla s největší pravděpodobností skryta pod zemí. Pro Českou republiku by znamenala ekonomický přínos, mohla by však také přilákat pozornost teroristických skupin. Za prospěšnou pro bezpečnost Česka ji považuje náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Severoatlantická aliance záměr nekomentuje a tvrdí, že to je dvoustranná záležitost mezi Prahou a Washingtonem.

Nezaměstnanost v červnu klesla na 7,7 procenta

Míra nezaměstnanosti v červnu klesla na 7,7 procenta. Oproti květnu se tak nezaměstnanost snížila o dvě desetiny procenta. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se snížil na 422.925. Pokles počtu lidí bez práce hlásí všech 77 úřadů práce. Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 31 okresů. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla opět na Mostecku, kde činila 20,5 procenta. Následovalo Karvinsko s 17,9 procenta a Teplicko s 15,9 procenta. Nejnižší míru nezaměstnanosti v České republice mají naopak hlavní město Praha (2,8 procenta) a Středočeský kraj. Stejně jako v celé republice i v Praze obtížněji shánějí práci ženy. Za dalším poklesem nezaměstnanosti stojí podle analytiků příznivý vývoj ekonomiky i demografické faktory. "Hospodářský boom umožňuje podnikům vytvářet nová pracovní místa, přičemž hlad po nich je menší než v minulosti, protože na trh práce vstupují slabé ročníky. Navíc do důchodu odchází silné poválečné ročníky," vysvětlil analytik Next Finance Vladimír Pikora. V následujících třech měsících míra nezaměstnanosti vzroste vlivem dalšího nástupu absolventů škol na trh práce. ČR má přitom podle ekonomů potenciál mít nezaměstnanost mezi čtyřmi až šesti procenty.

Loni bylo denně v neschopnosti 270 tisíc lidí

V Česku loni denně chybělo v práci kvůli nemoci či úrazu v průměru 270.000 lidí, to je o 15.000 zaměstnanců více než v roce 2005. Z toho 10.000 lidí bylo v neschopnosti kvůli pracovnímu úrazu. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. O zvýšení počtu pacientů se zasloužila především jarní epidemie chřipky. Chřipka také snížila průměrnou dobu trvání jedné pracovní neschopnosti, která loni činila téměř 33 dní. Nejkratší dobu, 29 dní na jednu neschopenku, loni stonali zaměstnanci podniků zahraničních vlastníků, ale byli nemocní nejčastěji. Nejdéle, v průměru 50 dní na jeden případ, byli nemocní podnikatelé. Zatímco v Praze v práci denně chybělo 4,7 procenta zaměstnanců, v okresech Šumperk a Karviná, které patří k místům s vysokou nezaměstnaností, bylo každý den v pracovní neschopnosti osm procent pracovníků.

Ministr Rath podepsal spornou lékovou vyhlášku

Ministr zdravotnictví David Rath podepsal lékovou vyhlášku, kvůli níž byl ve sporu s výrobci léků i se svým možným nástupcem ve funkci, senátorem ODS Tomášem Julínkem. Norma platí od 1. srpna a podle mluvčí resortu Jany Kocové ušetří zdravotnímu pojištěním dvě miliardy korun. O tuto částku mohou lékaři použít více léků, aniž překročí limit od pojišťoven. Farmaceutické firmy již dříve varovaly, že vyhláška omezí přístup pacientů k moderním lékům a doplatky stoupnou. Podle ministra se však podařilo s řadou firem dosáhnout dohody, že sníží ceny u velmi nákladných léků na "přijatelnou" úroveň. Také odvolací komise na ministerstvu zmírnila původní návrhy na výrazné snížení úhrad z pojištění u léků pro kardiaky a lidi trpící depresemi, takže jejich doplatky nestoupnou a lékaři budou moci léčit více nemocných než dosud.

Vláda navrhuje vrátit se k silničnímu zákonu nejdříve za půl roku

Kabinet Jiřího Paroubka se podle ministra vnitra Františka Bublana dohodl, že na vyhodnocení dopadů silničního zákona je nutné počkat nejméně půl roku. Bublan kabinetu předložil tři varianty, které by mohly zmírnit dopad bodového systému na řidiče. První z nich počítá se zvýšením počtu bodů pro jednoho řidiče ze 12 na 18. Další počítá s tím, že by některé přestupky byly ohodnocovány nižším počtem bodů, než zákon uvádí. Poslední možností je, že by policisté za některé nejméně závažné přestupky nemuseli body řidičům ubírat vůbec a stačil by postih pokutou. To se týká například svícení na silnicích či jízdy v zakázaném pruhu. Kabinet jednal také o návrhu udělit řidičům přestupkovou amnestii, s nímž přišel premiér. Bublan tuto možnost nepovažuje za nejlepší. Vláda se podle Bublana přiklonila k tomu nechat na posouzení zákona delší dobu. Vzala přitom v úvahu také to, že zákon jako takový by bylo nevhodné nyní měnit a nechávat ho znovu jako celek projednávat Poslaneckou sněmovnou. V úvahu podle Bublana přichází změna pouze některých částí normy.

Ombudsman: Marcela Krajníková své děti z Argentiny unesla

Děti Marcely Krajníkové měly zůstat i po rozvodu svých rodičů v Argentině. Jejich matka se tak podle mezinárodního práva dopustila únosu, když se s nimi přestěhovala do Česka bez souhlasu otce. Vyplývá to z šetření Kanceláře veřejného ochránce práv Otakara Motejla. V případu pochybily české soudy i ministerstvo spravedlnosti, řekla Olga Němečková z ombudsmanova právnického týmu. Celý případ měl být podle Motejla řešen podle Haagské úmluvy, která je jako součást mezinárodního práva nadřazena vnitrostátním normám. Pokud by Krajníková vrátila děti hned před třemi lety, měla by podle ombudsmana u argentinských soudů podstatně větší šanci na získání dětí do péče. Dnes na ni ale bude nahlíženo jako na únoskyni, míní Motejl. Krajníková odjela i s dětmi z Argentiny do Česka poté, co požádala o rozvod. Manžel, se kterým v Argentině i s dětmi žila, ji údajně bil a psychicky týral. Pomoc Krajníkové už dříve přislíbil ministr zahraničí Cyril Svoboda. Nadace Naše dítě vyhlásila sbírku, jejíž výtěžek bude určen hlavně na právní a soudní výlohy spojené s řízením o možném návratu dětí. Podle Motejla dosud soudy vyměřily Krajníkové asi 25.000 korun na pokutách.

Skládku Celio u Litvínova zachvátil mohutný požár, hoří pražce

Mohutný požár zachvátil skládku u Litvínova na Mostecku, kterou provozuje firma Celio. Hoří staré pražce na překladišti, na místě zasahuje deset profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek. Plameny zpočátku provázel hustý černý dým, jeho intenzita během dne však polevila a do večera by měl být požár zlikvidován. Příčinu požáru zjišťuje policie. Případné škodlivé látky v ovzduší zkoumali odborníci z Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí. Staré kolejové pražce, kterých bylo na překladišti původně 2500 tun, chtěla firma Celio rozdrtit a nabízet do výtopen. Celio se zabývá poskytováním komplexních služeb v oblasti zneškodnění a recyklace komunálních i nebezpečných odpadů. Firma ve svých prostorách dočasně uskladnila i částečně shořelý, nelegálně navezený německý odpad z areálu bývalého kravína v Libčevsi na Lounsku. V rámci dohody začaly kamiony v pondělí zbytky plastů, hadrů a koberců odvážet zpět na území Německa.

Firma Hitachi postaví na Lounsku továrnu za 2,5 miliardy korun

Česká pobočka japonské firmy Hitachi chce ve strategické průmyslové zóně Triangle na Lounsku postavit továrnu na montáž televizorů za 2,5 miliardy korun. Měla by zaměstnat 2000 lidí. Je to již druhá japonská investice v zóně. Prodej 40 hektarů pozemků pro stavbu továrny schválili ve středu ústečtí krajští zastupitelé. Společnosti Hitachi Home Electronics (Czech) za ně zaplatí 1,97 milionu eur (přes 55 milionů korun). Hitachi ještě požaduje, aby Ústecký kraj odstranil zbývající stavby, které se nacházejí na prodávaných pozemcích. Vstup japonských investorů do zóny Triangle by měl v regionu pomoci snížit nezaměstnanost, která je v Ústeckém kraji nejvyšší v celé zemi. V červnu tam bylo bez práce téměř 62.000 lidí. Žatecká zóna o rozloze 360 hektarů patří společně se severomoravskými Nošovicemi a západočeským Chebem ke strategickým průmyslovým zónám. Zónu se v minulosti nedařilo obsadit. Zájem sice měly dvě automobilky, firmy PSA Peugeot Citröen a Hyundai, obě si ale investici rozmyslely.

Od ledna nebudou muset lidé chodit na úřady s výpisem trestů

Od ledna příštího roku si lidé zřejmě nebudou muset osobně chodit pro výpis z rejstříku trestů, když budou doklad potřebovat ve správním řízení. Vláda rozhodla, že úřady by od 1. ledna měly žádat o výpis samy. "Z hlediska výpočetní techniky je ministerstvo spravedlnosti připraveno tuto práci vykonávat," řekl po zasedání kabinetu ministr spravedlnosti Pavel Němec. K tomu, aby začal systém fungovat, bude ale třeba změnit řadu zákonů.

Česko spustí novou verzi internetového portálu země www.czech.cz

Zahraniční turisté a lidé zajímající se o Českou republiku budou moci čerpat informace na renovovaném internetovém portálu www.czech.cz. Oficiální stránky země v češtině, angličtině a němčině spustí ministerstvo zahraničí ve čtvrtek. Každá jazyková verze bude mít podle ředitelky odboru zahraniční prezentace ministerstva Jany Adamcové 1500 stránek textu. Do roku 2008 doplní Černínský palác ještě španělskou, ruskou a francouzskou verzi. Portál fungoval již několik let, od loňského podzimu ovšem prošel výraznou změnou. Zájemci na jeho stránkách naleznou obecné představení země, informace o politice, začlenění do EU, historii, sportu, vědě, turistice, památkách. Dále tam budou ekonomické údaje, představení regionů, tradic a možností práce a studia, interaktivní kalendář, ankety a různé tipy. Ve speciální sekci bude možné číst aktuální zprávy a články.

Jiří Bělohlávek rozšíří řadu českých šéfdirigentů ve světě

Významný český dirigent a bývalý šéf České filharmonie Jiří Bělohlávek zažívá ve svých šedesáti letech vrchol kariéry. 14. července se ujme prestižní funkce šéfdirigenta londýnského Symfonického orchestru BBC. V čele jednoho z nejuznávanějších britských orchestrů v minulosti působila řada slavných dirigentů, mimo jiné Pierre Boulez, sir Colin Davis nebo sir Andrew Davis. Bělohlávek, který byl již v letech 1995 až 2000 hlavním hostujícím dirigentem tělesa, vystřídá ve funkci neméně uznávaného amerického umělce Leonarda Slatkina. Londýnský orchestr, založený v roce 1930 Adrianem Boultem, je každoročně páteří prestižní letní série koncertů BBC Proms. Tradičně mu patří úvodní i závěrečný koncert a kolem desítky dalších v průběhu festivalu.

Výstava představuje dva malíře putující za války do Palestiny

Tvorbu Peretze Bédy Mayera a Fritze Haendela, dvou židovských výtvarníků z českých zemí, kteří se setkali jako mladí sionisté za druhé světové války během několikaletého dobrodružného putování do Palestiny, představuje výstava s názvem Lodní lístek do ráje. Je v Praze rozdělena do Galerie Diamant a Galerie Millennium a potrvá do 27. srpna. Hodonínský rodák Béda Mayer, od jehož narození uplynulo letos sto let, se cíle původně ilegální cesty v roce 1945 nakonec oficiálně dočkal a jako občan Izraele pak žil a tvořil až do roku 2002. Fritz Haendel, tehdy pětatřicetiletý vzdělaný syn libereckého továrníka, talentovaný výtvarník a divadelník, spáchal však počátkem roku 1945 po čtyřletém pobytu v britském internačním táboře na ostrově Mauricius sebevraždu. Životní osudy i umělecký odkaz neznámých malířů jako první zpracovala Jelena Makarovová z Jeruzaléma. Výstava, kterou připravila, již byla loni instalována v Terezíně - poprvé v jejich původní vlasti.

Na ruzyňském letišti se budou číst pohádky v osmi jazycích

Ruzyňské letiště se zapojí do mezinárodního projektu Pohádky před odletem a 17. července budou moci cestující slyšet pohádková vyprávění v devíti jazycích. Program připravený evropskými letištními společnostmi a národními kulturními instituty má lidem zpříjemnit čekání na odlet spoje a chce být také reklamou pro vícejazyčnost i výuku cizích jazyků. Aby mohli pořadatelé oslovit především rodiny a jejich děti, byl určen termín pohádkového maratonu na dobu letních prázdnin. Kromě vyprávění pohádek se bude rozdávat hravou formou zpracovaná brožura s poznatky o světových pohádkách a jazycích, zřízena bude webová stránka s dalšími odkazy a informacemi a také s internetovým kvizem o ceny. Projekt začal 24. května, kdy se první pohádky vyprávěly na bruselském letišti Zaventem. Kromě pražského letiště se do projektu zapojily ještě Budapešť, Helsinky, Frankfurt, Dublin a Copenhagen.

Čeští fotbalisté se v žebříčku FIFA propadli na desáté místo

Česká fotbalová reprezentace se v žebříčku mezinárodní federace FIFA propadla ze druhé na desátou příčku. Za poklesem nestojí jen vyřazení týmu Karla Brücknera v základní skupině mistrovství světa, ale také zavedení nových pravidel pro sestavování žebříčku. V čele pořadí, které zveřejnila FIFA na svých internetových stránkách, je stále Brazílie. Italové se po světovém titulu posunuli ze třináctého místa na druhou pozici. Výrazný skok nahoru zaznamenali také Němci, Švýcaři a Ukrajinci. Naopak ještě větší propad než české fotbalisty postihl USA a Mexiko.

Francie nastoupí proti českým tenistkám bez Mauresmové

Bez světové jedničky Amélie Mauresmové nastoupí francouzské tenistky o víkendu proti českému týmu ve Fed Cupu k boji o postup do elitní Světové skupiny I. Čerstvá wimbledonská vítězka z nominace vypadla kvůli svalovým problémům. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na francouzskou federaci.

Meteorologové opět varují před bouřkami s přívalovými dešti

Česko opět zasáhnou bouřky s kroupami a přívalovými srážkami. Přinese je studená zvlněná fronta, která bude postupovat zvolna k východu. Bouřky ve středu odpoledne zasáhly Jihočeský a Středočeský kraj. Přívalové srážky mohou krátkodobě rozvodnit malé toky, potoky i jindy suchá koryta, zatopit sklepy, garáže, níže položené byty a silnice, varovali meteorologové.

Počasí

Bude polojasno, v Čechách odpoledne oblačno s místními přeháňkami a bouřkami, teploty 27 až 31 stupňů, na horách kolem 23.