Zprávy

ODS a ČSSD se zatím nedohodly, teď budou vyjednávat jejich šéfové

ČSSD nadále odmítá podpořit vznikající kabinet ODS, lidovců a zelených. Obě nejsilnější strany se v pátek na svém prvním oficiálním jednání dohodly, že o řešení patové povolební situace budou nyní jednat jejich předsedové Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. Oba po schůzce prohlásili, že velká koalice není v tuto chvíli ve hře. Jako další možnost, která ale zatím není aktuální, jmenoval Topolánek menšinovou vládu ODS podporovanou ČSSD, KDU-ČSL a Stranou zelených. Paroubek představu duhové koalice, na níž by se podílely ODS, ČSSD, Strana zelených a KDU-ČSL, odmítl. Zopakoval, že pro sociální demokracii je i nadále východiskem úřednická vláda odborníků. O postupu ČSSD v pátek jednalo předsednictvo a v sobotu o ní bude jednat i ústřední výkonný výbor strany.

Občanští a sociální demokraté se shodli v tom, že bez ohledu na politické uspořádání by se nová vláda měla zaměřit na snižování nezaměstnanosti, zadlužení veřejných rozpočtů a daňové zátěže, na boj proti korupci. Mezi další priority patří reforma penzijního systému, vytvoření podmínek pro vstup do evropské měnové unie a stabilizace zdravotního systému. Na těchto obecných okruzích se Paroubek a Topolánek prý shodli už v úterý, kdy si telefonovali. Politici upozornili, že jednání budou ještě dlouhá a složitá. Bylo by podle nich naivní očekávat, že vláda vznikne týden po volbách, zvláště po tak nerozhodném výsledku.

ČSSD: Druhou šanci sestavit vládu by měl dostat Paroubek

Další příležitost sestavit vládu by měl dostat současný premiér a lídr ČSSD Jiří Paroubek. Jsou o tom přesvědčeni představitelé sociální demokracie, kteří odmítají vládu ODS, lidovců a zelených. Prohlašují, že ji nepodpoří při hlasování ve sněmovně, ani ji nebudou tolerovat. Podle místopředsedy strany Zdeňka Škromacha považuje sociální demokracie za samozřejmé, že by měl dostat druhou možnost sestavit vládu předseda druhé nejúspěšnější strany ve volbách. "Hlavní je respektovat vůli voličů, kterou vyjádřili ve volbách," dodal. Škromach i další místopředseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka se v pátek účastnili jednání se zástupci ODS. Podle nich se při něm nehovořilo o případné menšinové vládě ODS, podporované lidovci, zelenými a sociálními demokraty. Pátečního zasedání předsednictva se zúčastnili rovněž zástupci agentury STEM. Vedení ČSSD informovali o výsledcích výzkumu veřejného mínění, které si u této agentury strana objednala. STEM zjišťoval oblíbenost sociálnědemokratických senátních kandidátů ve volebních okrscích.

Odstupující ministr podepsal rekordní smlouvu na transportéry

Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) v pátek se zástupci rakouské zbrojovky Steyr podepsal smlouvu o nákupu dvou set obrněných transportérů. Za nejdražší zakázku v historii české armády stát utratí 23,6 miliardy korun. Kühnl přitom ve funkci ministra brzy skončí, Unie svobody totiž zcela propadla ve volbách. Za podpis smlouvy ho kritizuje ODS, dokument ale bude respektovat. Uzavření smlouvy naopak podpořil premiér Jiří Paroubek, jehož vláda v lednu pořízení nových transportérů schválila. Kühnl původně plánoval smlouvu podepsat již v dubnu, neúspěšní kandidáti v tendru - finská Patria a italský Iveco Fiat - ale podali řadu stížností k soudům a antimonopolnímu úřadu. Tvrdí, že výběrové řízení nebylo průhledné. Podle analýzy, kterou si ministerstvo nechalo vypracovat u společnosti PriceWaterhouseCoopers, ale armádě v podpisu smlouvy se Steyrem žádné právní překážky nebrání. První vozy by armáda měla dostat koncem příštího roku. Nahradí staré OT-64, které jsou již většinou nepojízdné.

Prezident vetoval zákon o smlouvách mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami

Prezident Václav Klaus vetoval zákon, který měl přinést další podstatné změny do zdravotnictví tak, jak je prosazoval ministr David Rath. Informoval o tom mluvčí Hradu Petr Hájek. Podle tohoto zákona by velká většina praktických lékařů, ambulantních specialistů, psychologů a laboratoří měla mít nárok na prodloužení smlouvy se zdravotní pojišťovnou. Posílit také měla pozice České lékařské komory. Výběrová řízení měla být pro pojišťovny závaznější než dosud. Poslanecká sněmovna normu poprvé schválila v březnu. Pravicově laděný Senát ale v dubnu novelu výrazně změnil a vrátil ji poslancům. Ti návrh znovu schválili, nesouhlasili přitom ale s pozměňovacími návrhy senátorů. Podle Klause novela mimo jiné centralizuje rozhodovací pravomoci nad uzavíráním smluv mezi zdravotnickými zařízeními a pojišťovnami do rukou ministra zdravotnictví, a tím popírá princip smluvní volnosti. Zákon podle něj obsahuje množství legislativních nedostatků a potenciálních problémů - například dvojkolejnost v uznávání kvalifikací mezi ministerstvem a Českou lékařskou komorou. Nová sněmovna již nemůže veto přehlasovat. Jde o čtvrtý zákon, který Klaus tento týden vetoval.

Podle Ratha je to velká škoda pro lékaře i občany. "Zákon jim dával právo na informace o zdravotním stavu, včetně nahlížení do zdravotní dokumentace a pořizování kopií, stejné právo měli i pozůstalí. Tím pan prezident ignoroval stanovisko ombudsmana, který to požadoval," řekl Rath. Rathovi kritici z krizového štábu naopak veto prezidenta uvítali. Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek je rád, že nevstoupí v platnost zákon, který podle něj vede k monopolizaci dohodovacího řízení ve prospěch komor. Nadále tak zůstane svoboda jednotlivým lékařům, aby se buď sdružili, nebo dali hlas organizaci, kterou si pro jednání o cenách péče a smlouvách vyberou.

Správní rada VZP rozhodla o prodloužení smluv do konce roku 2007

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v pátek rozhodla, že pojišťovna prodlouží smlouvy s poskytovateli zdravotní péče v původním znění do konce příštího roku. Dosavadní smlouvy končí všem zařízením na konci června, jejich prodloužením chce pojišťovna překlenout dobu, než budou dojednány smlouvy s novými podmínkami. Na znění nových smluv se s pojišťovnou dohodli totiž zatím jen lékárníci, ostatní to chtějí stihnout do konce června. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha do té doby vyjde vyhláška, která znění nových smluv pro všechny druhy péče stanoví. Její text již zadal k tisku do Sbírky zákonů. Rámcové smlouvy ale kritizují Rathovi odpůrci. Ministr podle nich nemá oprávnění rámcové smlouvy vydat. Podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka se jimi soukromí lékaři a zubaři řídit nebudou.

Růst ekonomiky v 1. čtvrtletí zrychlil tempo na 7,4 procenta

Česká ekonomika v prvních třech měsících letošního roku zrychlila tempo růstu na 7,4 procenta oproti 5,4 procent v prvním čtvrtletí 2005. Jde o nejvyšší růst za existující časovou řadu od roku 1995. Odhady vývoje HDP v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Výsledek je v souladu s očekáváním analytiků, kteří předpokládali růst sedm až 8,5 procenta. Za vysokým růstem HDP stojí export, investice a výrazněji se začíná projevovat také spotřeba domácností, uvedli analytici. Letošní výsledek české ekonomiky podle nich bude vynikající a zřejmě překoná i loňský historicky nejvyšší růst hospodářství. Vysoký růst HDP a urychlení spotřeby domácností budou podle analytika České spořitelny Davida Navrátila podnětem pro Českou národní banku, aby zvýšila úrokové sazby.

Všechna trestní oznámení kvůli Kubiceho zprávě míří na inspekci

Zřejmě všechna trestní oznámení podaná kvůli informacím uvedeným ve zprávě ředitele policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho doputují na Inspekci ministra vnitra. Je mezi nimi i oznámení premiéra Jiřího Paroubka přímo na Kubiceho. Státní zástupce Michal Zachystal, který dozoruje a vyšetřuje trestnou činnost policistů, zatím obdržel z různých stran zhruba šest trestních oznámení, ať už přímo na Kubiceho, na ÚOOZ nebo na neznámého pachatele, a to kvůli zveřejněné zprávě ÚOOZ. Kubice řekl, že si není vědom možného spáchání trestného činu. "Já jsem tu zprávu nezveřejnil," upozornil šéf ÚOOZ na to, že obsah důvěrných dokumentů pouze přednesl na uzavřeném jednání sněmovního branného výboru. Kubice předstoupil ve sněmovně se zprávou poté, co podle něj účelově začala čtyři policisty z ÚOOZ vyšetřovat kvůli podezření z korupce či podvodu právě Inspekce ministra vnitra. Šéf ÚOOZ uvedl, že kriminalizace jeho podřízených může vést ke zpomalení či dokonce k zastavení vyšetřování závažných trestních případů. V této utajené zprávě jsou údajně důkazy o politickém ovlivňování kauz, které tento elitní policejní útvar vyšetřuje, i poznatky o propojení organizovaného zločinu s vysokými úředníky státní správy.

SNK-ED podali oznámení na Sobotku kvůli příspěvku za mandáty

SNK-Evropští demokraté podali tento pátek trestní oznámení na ministra financí a místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Ministra podezřívají ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že strana od ministerstva nedostala příspěvky za své pražské zastupitele. SNK-ED mají důkazy, že Sobotka tak postupoval, aby zlikvidoval konkurenci ve sněmovních volbách. Někteří členové SNK-ED mluví o tom, že by strana měla zpochybnit volby. Podle jejího místopředsedy Jana Kasla se o tom rozhodne příští týden na základě posudků, které SNK-ED nechala zpracovat. Kasl vyzval Sobotku, aby se jako nově zvolený poslanec vzdal imunity. Sobotka politické vlivy vyloučil. Podle europoslankyně SNK-ED Jany Hybáškové však ministr jednal úmyslně. Údajně jí jasně řekl, že SNK-ED do voleb peníze neuvidí. Hybášková hodlá věc otevřít v Evropském parlamentu.

V Turecku zadrženi dva čeští pašeráci drob s 31 kg heroinu

Na přechodu Ipsala mezi Tureckem a Řeckem v pátek turecká policie zadržela dva Čechy, kteří v osobním automobilu pašovali 31 kilogramů heroinu. Informoval o tom konzul Pavel Pešek z českého generálního konzulátu v Istanbulu. Podle Peška je druhým zadrženým osmnáctiletý mladík. Původní informace hovořily pouze o čtyřicetiletém muži z České republiky. Richard Krpač z tiskového oddělení českého ministerstva zahraničí sdělil, že příslušná česká místa jsou v kontaktu s obhájcem zadržených a že ještě v pátek by mělo proběhnout první stání. Následně konzul Pešek potvrdil, že zadrženým už byl přidělen obhájce ex offo. Drogy byly nalezeny v autě. Turečtí celníci důkladně prohledali podezřelý džíp poté, co je na vozidlo upozornil služební pes vycvičený na zjišťování drog. Šedesát balíčků s drogou bylo objeveno za nárazníkem. Zabavené množství heroinu by na českém trhu při prodeji ve velkém stálo zhruba 23,5 milionu korun.

Soud zakázal T-Mobilu reklamu vybízející k rušení pevných linek

Mobilní operátor T-Mobile nesmí pokračovat v reklamní kampani, která vybízí ke zrušení pevné telefonní linky a přechodu na mobil. Na návrh Českého Telecomu o tom v předběžném opatření rozhodl Městský soud v Praze. "Kampaň výrazně poškozuje Český Telecom v očích veřejnosti," uvedl mluvčí Telecomu Martin Žabka. Podle mluvčího T-Mobilu Jiřího Hájka firma opatření respektuje. Dodal ale, že kampaň již minulý měsíc skončila. "Desítky tisíc zákazníků přicházejících k mobilním operátorům jasně ukazují, že zákazníci mají jasno v tom, zda budoucnost patří mobilům, či pevným linkám," uvedl Hájek.

Srážka kamionů zablokovala dálnici D1 na Jihlavsku

Na 114. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu poblíž Pávova u Jihlavy se srazily čtyři kamiony. Tři osoby utrpěly těžká zranění, provoz na dálnici byl zastaven. Z poškozených nádrží unikla nafta. Na místě zasahovali hasiči a lékaři záchranné služby. Nehoda se stala kolem 14:25. Zhruba po třech hodinách se podařilo obnovit provoz v jednom pruhu komunikace, v ostatních se na odstraňování následků nehody pracovalo ještě v podvečerních hodinách. Podle ředitele jihlavské záchranné služby Lukáše Kettnera jsou mezi třemi zraněnými dva cizinci, podle nepotvrzených informací zřejmě stopaři ze Španělska. Jeden z nich byl s těžkým zraněním převezen vrtulníkem do úrazové nemocnice v Brně, druhá žena s lehčím zraněním do jihlavské nemocnice, stejně jako třetí osoba se středně těžkým zraněním.

Mladí vědci dostali ceny za práce v chemii, farmacii a medicíně

Devět mladých českých vědců a vědkyň převzalo ve čtvrtek na francouzském velvyslanectví v Praze ocenění za své práce v oblasti chemie, farmacie a medicíny. Ceny jim předal nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn. Provázela je finanční odměna od 10.000 do 60.000 korun a stáž ve francouzských výzkumných laboratořích. Poroty složené z českých a francouzských univerzitních profesorů vybíraly letos laureáty již posedmé.

Archeologové v Praze odkryli 6500 let starou neolitickou svatyni

Archeologové v Praze Na Hůrce odkryli 6200 až 6500 let starou svatyni z mladší doby kamenné. Jde o kruhové prostranství o průměru 23 metrů, které bylo ohrazené dvěma příkopy a třemi palisádami. Vstupovalo se do něj dvěma branami z východu a ze západu. Místo sloužilo k náboženským rituálům, popřípadě k výročním slavnostem a výměně zboží, řekl archeolog Milan Kuchařík z Muzea hlavního města Prahy. Archeologové, kteří na místě pracují už od března, odkryli kromě rondelu také dva domy neolitického sídliště. Na Hůrce se podařilo vykopat také mnoho nástrojů, přeslenů a hlavně střepů vypíchané keramiky a dokonce i několik celých nádob. Právě ty slouží k určení přesnějších dat. Protože jsou mezi nálezy také zvířecí kosti, je podle Kuchaříka možné, že se podaří rondel moderními metodami datovat ještě přesněji. V Praze je to už třetí rondel. Další dva archeologové objevili v Krči a ve Vinoři. V případě Prahy 6 jde o záchranný výzkum, protože tato památka ustoupí stavbě a nenávratně zmizí.

Zámek Kynžvart představuje výjimečnou sbírku porcelánu

Zámek Kynžvart v pátek slavnostně zahájil výstavu Poklady kynžvartského depozitáře - I. Porcelán a něco navíc. Výstava odkrývá mnohé dosud neprezentované exponáty z rozsáhlé sbírky státního zámku Kynžvart. Podle kastelána Miloše Říhy je Kynžvart sbírkově nejbohatším zámkem v České republice. "V naší knihovně je zhruba 45.000 tisků a máme asi 33.000 položek sbírkového mobiliáře. V přístupných prostorách zámku ale bylo dosud vystaveno jen asi 4000 exponátů," uvedl Říha. Právě snaha o prezentaci sbírkového bohatství zámku vedla k přípravě výstavy, která má být první v cyklu výstav. Mezi exponáty jsou porcelánové výrobky z celého světa, od Anglie až po Japonsko. Nechybí ani monumentální servis, který Metternich dostal od francouzského císaře Napoleona, nebo ukázka míšeňského porcelánu, včetně ojedinělých porcelánových hodin. Vystaven je například ubrus z kláštera v nedalekém německém Waldsassenu z roku 1552, nebo orientální sady stolních her. Výstavu doplňují i zatím veřejnosti nepředstavené portréty, včetně svatebních portrétů posledních metternichovských majitelů zámku z roku 1942. Expozice by měla v zámku zůstat do konce sezony příštího roku. Na rok 2008 zámek připravuje další část, která se zřejmě bude zabývat numizmatickými sbírkami zámku.

Bývalá lipnická synagoga představí židovské zvyky a tradice

S židovskými zvyky a tradicemi se budou moci od příštího týdne do konce srpna seznámit návštěvníci bývalé synagogy v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Expozice představí také historii Židů v Čechách a na Moravě včetně rukopisů a památek z Židovského muzea v Praze. Výstava se koná při příležitosti 100. výročí vzniku tohoto kulturního stánku. Návštěvníci synagogy se budou moci seznámit například s tím, co je judaismus, židovský kalendář, i s jednotlivými nejvýznamnějšími svátky a hlavními událostmi životního cyklu. Druhá část výstavy, která bude mapovat historii Židů, poskytne zájemcům hlubší pohled na jednotlivá témata židovského života a historie, jako jsou samospráva, židovská sídliště, tradiční kultura a školství nebo antisemitismus a diskriminace Židů. Lipník nad Bečvou býval významným židovským městem. Bývalá synagoga patří k nejvýznamnějším památkám města a je nejstarší synagogou na Moravě. Z historie Židů je na území Lipníku zachován také starý a nový židovský hřbitov. Loni se do prostor unikátní památky starého židovského hřbitova vrátilo osm nalezených náhrobků. Kameny objevili na svém dvorku lidé ze sousední obce. Náhrobky se do prostor jejich domu dostaly zřejmě během druhé světové války, kdy byl hřbitov ze 16. století nacisty zničen.

Pražská Viola uvedla představení o Emilu Františku Burianovi

Také úryvky z milostného deníku divadelníka a skladatele Emila Františka Buriana (1904 - 1959) zazněly v pásmu nazvaném Jsem tvého života amen, které mělo ve čtvrtek večer premiéru v pražském divadle Viola. Je vlastně rodinným představením, neboť herce Kateřinu Burianovou a Filipa Rajmonta režíroval Ivan Rajmont. Scénář projektu plný intimních témat a výpovědí napsala s Burianovou Iva Klestilová. Vytvořily tak večer plný milostných vyznání, ale i mrazivého chladu a odloučení, úryvků z nikdy nepublikovaných dopisů, poznámek a útržků milostného deníku Emila Františka Buriana a Marie Šubrtové, rodičů Kateřiny Burianové. Odkaz kontroverzního "fanatika tvořivosti" E. F. Buriana, jehož životní a umělecký osud byl plný rozporů, připomnělo ke 100. výročí jeho narození 11. června 2004 pražské Divadlo Archa. Jeho dílo je monumentální a přitom prakticky neznámé. Obsahuje na dvě stovky hudebních kompozic, desítky divadelních her, dramatizací, teoretických studií, básní i prozaických textů.

Děčínské mládě čápa putuje k pražským náhradním rodičům

Cestu z Děčína do Prahy absolvuje týdenní mládě čápa černého. Cílem jeho cesty bude hnízdo čápů černých v pražské zoologické zahradě. Rodiče malého čápa se odmítli o svého potomka starat, a tak se pracovníci děčínské zoologické zahrady poohlédli po náhradních rodičích. Jaroslava Kovařičová z děčínské zahrady ČTK řekla, že v pražské zoo se nyní o svá mláďata jeden pár čápů černých vzorně stará. Pracovníci zahrad se tedy dohodli, že se pokusí po vzoru kukačky jim podstrčit do hnízda i opuštěné děčínské mládě. Vývoj malého čápa tak bude zcela přirozený. Děčínští chovatelé by se uměli o ptačí mládě postarat. Ale to by podle odborníků bylo ptáčeti jen na škodu. Malý čáp by se během svého vývoje fixoval na člověka a v dospělosti by měl problémy se zařazením do svého chovu. "Zvířata odchovaná člověkem ztrácejí přirozenou plachost z lidí a v dospělosti často vůči nim vykazují známky agresivity," poznamenala Kovařičová.

Návštěvníci v plzeňské zoo uvidí nově i ukázku výcviku dravců

Návštěvníci v plzeňské zoologické zahradě si budou moci od neděle prohlédnout novou stálou expozici sokolnicky cvičených dravců. Kromě pondělí budou dravci dvakrát denně vidět i při letu a výcviku v amfiteátru v těsném sousedství zoo. Zahrada se domluvila se sokolníkem Milanem Zalešem, který zde vybudoval dlouhodobou expozici s asi 15 dravci. "Pro návštěvníky budou asi nejzajímavější orlové, jsou tu královští, skalní a mořští," řekl Zaleš. S předváděním dravců má zkušenosti; 11 sezon působil na hradě Rabí na Klatovsku, kde měl několik desítek dravců.

Českým fotbalistům bude na MS fandit v pondělí i Klaus

Na mistrovství světa ve fotbale dorazí i český prezident Václav Klaus. V Mnichově se v pátek vpodvečer zúčastní slavnostního zahájení šampionátu a v pondělí bude fandit v Gelsenkirchenu českému týmu, který se utká v prvním zápase s Američany. Na zahájení pozval Klause bavorský premiér Edmund Stoiber. Český prezident se při této příležitosti setká také se svým německým protějškem Horstem Köhlerem, uvedl mluvčí Hradu Petr Hájek.

České fotbalisty čeká proti USA těžší úkol než před 16 lety

Jménem stejný, avšak výrazně kvalitnější soupeř než před 16 lety čeká na úvod světového šampionátu v Německu české fotbalisty, kteří se v pondělí v Gelsenkirchenu střetnou s týmem USA. Soubojem s Američany vstupovalo na MS 1990 v Itálii do turnaje i tehdejší Československo a připsalo si přesvědčivou výhru 5:1. Od té doby však americký fotbal zaznamenal obrovský pokrok, o čemž nejlépe svědčí páté místo v aktuálním žebříčku FIFA.

Hájek s Hrbatým se utkají ve finále tenisového Czech Open

V sobotním finále tenisového Czech Open se utkají domácí Jan Hájek se Slovákem Dominikem Hrbatým. Český tenista v pátek nečekaně přešel v semifinále přes sedmého nasazeného Brazilce Marcose Daniela, který za stavu 7:5 a 4:1 ve prospěch Hájka vzdal. Druhý největší favorit turnaje Hrbatý zdolal za 85 minut Iva Mináře 7:6 a 7:5. V ženské soutěži postoupila jako první do finále druhá nasazená Anna Smašnovová z Izraele, která po více než dvouhodinovém boji plném zvratů porazila turnajovou čtyřku Japonku Akiko Morigamiovou 7:5, 3:6, 6:4. O titul v mužské čtyřhře se utkají Jan Mašík a Michal Tabara s Františkem Čermákem a Janem Levinským.

A jaké bude počasí:

V noci oblačno až zataženo, teploty 12 až 8 stupňů. Zítra bude oblačno, s občasným deštěm. Teploty 20 až 23 stupňů.