Zprávy

ODS, KDU a zelení potvrdili, že chtějí společně sestavit vládu

Občanští demokraté, lidovci a zelení ve čtvrtek na své první společné schůzce potvrdili, že chtějí sestavit funkční vládu. Jejich expertní týmy nyní začnou připravovat konkrétní podobu koaliční smlouvy, kterou nejpozději v úterý posoudí vyjednavači všech tří stran. Na základních bodech programu se středopravicové vlády zřejmě dokážou shodnout, stále však nemají jistou podporu ve sněmovně. K většině jim chybí alespoň hlas. Předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že v pátek se jeho strana sejde s ČSSD, která ale zatím odmítá vznikající "stovkovou" koalici podpořit. Topolánek i lídři menších stran Miroslav Kalousek a Martin Bursík označili za předčasné a nepravdivé spekulace tisku o tom, že už si rozdělili křesla ve společném kabinetu a baví se o konkrétních jménech ministrů.

Lidovci a zelení se shodují na snižování daní i omezení kamionů

Lídři KDU-ČSL a Strany zelených se při svém čtvrtečním jednání o nové vládě shodli mimo jiné v tom, že prioritou případné středopravicové koalice s ODS by mělo být snižování daní a podpora venkova. Zelení rovněž ocenili prohlášení lidoveckého místopředsedy a ministra dopravy Milana Šimonovského, že je třeba regulovat kamionovou dopravu. "Nalezli jsme shodu v oblasti snižování daní, a to zejména přímých odvodů," řekl novinářům předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Šéf zelených Martin Bursík uvedl, že důraz lidovců na venkov je "určitým mostem" k prioritě jeho strany, a tou jsou obnovitelné zdroje. Nejmenší parlamentní strana zdůrazňuje i dopravu. "Byli jsme ujištěni panem místopředsedou Šimonovským, že je veliká vůle se podílet v dalším volebním období na regulaci kamionové dopravy a podpoře typů dopravy, která je šetrnější k životnímu prostředí než individuální doprava," uvedl Bursík.

Zaorálek: Předsedou sněmovny za ČSSD by byl zřejmě Paroubek

Pokud by ČSSD na základě povolebních vyjednávání obsazovala křeslo předsedy sněmovny, jejím logickým a pravděpodobným kandidátem bude předseda strany Jiří Paroubek. V Českém rozhlase to ve čtvrtek uvedl dosavadní šéf dolní komory Lubomír Zaorálek. Podle Zaorálka by ale Paroubkovo případné zvolení do čela sněmovny neznamenalo, že by se předseda ČSSD nemohl v budoucnu stát členem vlády. Vznik velké koalice však považuje Zaorálek za nereálný. Dosavadní šéf sněmovny si pozval k prvnímu jednání o uspořádání dolní komory lídry stran na pátek. Nepředpokládá ale, že by se už na této schůzce mluvilo o obsazení konkrétních funkcí ve sněmovně. Předseda sněmovny podporuje to, aby ve vedení sněmovny byly, tak jako dosud, zastoupeny všechny sněmovní strany. S předsedy stran chce Zaorálek probrat také termín ustavující schůze nové sněmovny. S ohledem na délku vyjednávání po minulých volbách navrhuje stanovit její termín na úterý 27. června.

Premiér se veřejnosti omluvil za svůj povolební projev

Předseda ČSSD přiznal, že sobotní emotivní projev, v němž komentoval volební výsledky, byl chybou. Veřejnosti se za něj omluvil. Podstata projevu podle něj byla racionální, chybou byly použité výrazové prostředky. Zároveň dodal, že jde z jeho strany o "první vážnou chybu", kterou za 13 měsíců v čele vlády udělal. Paroubek v projevu reagujícím na výsledky voleb uvedl, že jeho strana prověří možnost podat žalobu na neplatnost voleb u Nejvyššího správního soudu. Současně odmítl uznat porážku ČSSD a občanské demokraty obvinil z nečestných praktik. Na mimořádné tiskové konferenci navíc přirovnal politiku a záměry ODS k mocenskému řešení krize v únoru 1948, přičemž prohlásil, že zemi hrozí "modrá totalita".

Paroubek se omluvil i novinářům

Paroubek se zároveň omluvil za své výroky o trojici novinářů z Mladé fronty Dnes a televize Nova, o kterých v sobotním projevu uvedl, že pracují "v žoldu Občanské demokratické strany". Výrok se stal terčem kritiky novinářských organizací a novináři Karel Steigerwald a Jan Tuna zvažovali žaloby na ochranu osobnosti. "Omlouvám se za výrok, že by byli pánové žoldáky ODS, ale trvám na tom, že vždy pracovali proti sociální demokracii," uvedl ve čtvrtek premiér. "A každý jejich další článek nebo vystoupení, které budou hrubým útokem na mou osobu, budu zvažovat kvůli podání trestního oznámení," dodal. "Je to omluva dost podivná - spíš vypadá jako výhrůžka a navozuje dojem, jako by měl žalovat on nás a že nám teď jako odpouští, což příště neudělá," řekl v reakci na premiérovu omluvu Karel Steigerwald. Reportér Novy Jan Tuna má omluvu premiéra k dispozici pouze zprostředkovaně, osobně žádnou podle svých slov neobdržel. "Je to taková omluva-neomluva spojená se zastrašováním a vyhrožováním. To je pro mne nepřijatelné," řekl Tuna. Za nepřijatelný označil sobotní útok Paroubka na sdělovací prostředky a jeho výpady proti jednotlivým novinářům i generální tajemník Mezinárodní federace novinářů (IFJ) Aidan White.

Klaus vetoval zákon o náhradním výživném

Prezident Václav Klaus vetoval zákon, podle kterého měl alimenty za neplatící rodiče neúplným rodinám ze sociálně slabších vrstev vyplácet stát. Informoval o tom mluvčí Hradu Petr Hájek. "Řešení, které zákon nabízí, řešením tohoto problému není," vysvětlil prezident své veto. Zákon o náhradním výživném podle něj podporuje nezodpovědnost rodičů. Koncem května podpořila předlohu většina přítomných poslanců ČSSD, KSČM a US-DEU. Pro hlasovali i někteří lidovci. Kritici z řad pravicových poslanců a senátorů ale normě vyčítají, že ve svém důsledku zbaví dlužníka povinnosti uhradit alimenty, protože státu se je zřejmě stejně nepodaří vymoci. Zákon tak podle jeho odpůrců vlastně zavádí novou sociální dávku, která by znamenala stamilionové nároky na státní rozpočet, a tím i na všechny daňové poplatníky. Nová sněmovna již nemůže prezidentovo veto přehlasovat. Jde o třetí zákon, který Klaus tento týden vetoval.

Prezident jmenovat nové soudce

Prezident Václav Klaus jmenoval ve čtvrtek na Pražském hradě 31 nových soudců obecných soudů. Zdůraznil přitom, že povolání soudce vyžaduje mimořádnou odpovědnost, zvláště nyní, kdy bývá často veřejností zpochybňováno. Věk nových soudců prezidentská kancelář nezveřejnila. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna je mezi nimi osm, kterým tento rok ještě nebude 30 let. Loni prezident některé adepty, kterým ještě nebylo 30 let, jmenovat odmítl. Pět z nich podalo proti tomu správní žalobu a sedm ústavní stížnost. Naposledy se jmenování nových soudců uskutečnilo v polovině února, kdy jich Klaus do funkcí uvedl 29. Od té doby už vláda schválila dalších 56 kandidátů na soudce. Noví soudci nastoupí převážně ke Krajskému soudu v Ostravě, Městskému soudu v Praze, do Ústí nad Labem a Hradce Králové.

Klaus udělil sedm milostí

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek udělil dalších devět milostí. Informoval o tom mluvčí Hradu Petr Hájek s tím, že ve všech případech k tomu prezidenta vedly rodinné či zdravotní důvody. Například prominul dvacetiměsíční trest vězení ženě, která při podepisování kupních smluv uváděla falešné údaje o zaměstnání a příjmech a splátky pak nebyla schopna platit. Prezident přihlédl k tomu, že odsouzená má ve vlastní péči čtyři nezletilé děti, z nichž jedno je postižené a vyžaduje neustálou péči. Omilostnil také například cizinku odsouzenou k vyhoštění za krádež zboží v hodnotě 3000 korun v roce 1998, tedy v době, kdy bylo vyhoštění ukládáno pouze doživotně. Její dcera přitom žije a studuje v Praze. V zájmu nezletilých dětí odsouzeného odpustil vyhoštění Angolanovi, který na ně neplatil výživné. V Česku žije už 15 let. Naposledy Klaus udělil milost šesti lidem v březnu. Před volbami také vydal nařízení, aby byl z vazby propuštěn kandidát Strany zdravého rozumu Jiří Fiala, který je obviněn z útoku na státní orgán a zasahování do nezávislosti soudu. Zdůvodnil to tím, že všichni kandidáti do nadcházejících voleb mají mít rovné podmínky pro svou předvolební kampaň.

Kühnl v pátek podepíše smlouvu na transportéry za 24 miliard

Ministr obrany Karel Kühnl v pátek podepíše s rakouskou zbrojovkou Steyr smlouvu o dodávce dvou stovek obrněných transportérů. Nejdražší státní zakázka přijde státní pokladnu na 24 miliard korun. Proti tomu, aby smlouvu podepisoval odcházející ministr, je ODS. Nepřímo se proti tomu postavil i prezident Václav Klaus. Uzavření smlouvy naopak podpořil premiér Jiří Paroubek, jehož vláda v lednu pořízení nových transportérů schválila. Kühnl původně plánoval smlouvu podepsat již v dubnu, neúspěšní kandidáti v tendru - finská Patria a italský Iveco Fiat - ale podali řadu stížností k soudům a antimonopolnímu úřadu. Tvrdí, že výběrové řízení nebylo průhledné. Podle analýzy, kterou si ministerstvo nechalo vypracovat u společnosti PriceWaterhouseCoopers, ale armádě v podpisu smlouvy se Steyrem žádné právní překážky nebrání. První vozy by armáda měla dostat koncem příštího roku. Nahradí staré OT-64, které jsou již většinou nepojízdné.

Karel Kühnl naopak už zřejmě nestačí uzavřít smlouvu s kopřivnickou Tatrou o nákupu tisícovky nákladních aut pro českou armádu. Podpis pětimiliardového kontraktu totiž zdržují jednání o ceně, kterou ministerstvo považuje za příliš vysokou. "Jednání jsou obtížná, můžou trvat ještě týdny," řekl ministrův mluvčí Andrej Čírtek. Ministerstvo již dříve uvedlo, že pokud se s Tatrou nedohodne na snížení ceny, vypíše klasické výběrové řízení. To by se již ale řídilo novým ustanovením Evropské unie o otevření trhu s vojenským materiálem, ke kterému Česko přistoupí počátkem července. Armáda by musela vybírat z nabídky všech evropských automobilek, které by se do soutěže přihlásily. Nové vozy, které mají ve výzbroji armády nahradit staré, ale podle vojáků stále spolehlivé automobily Praga V3S a sovětské nákladní vozy, chtěly dodat například Renault, Iveco nebo Mercedes. Vláda Jiřího Paroubka ale loni rozhodla, že zakázku bez výběrového řízení získá Tatra.

Nezaměstnanost v květnu klesla na 7,9 procenta

Míra nezaměstnanosti v květnu klesla na 7,9 procenta z dubnových 8,3 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, klesl proti dubnu o 22.768 na 431.725 osob. Analytici tento vývoj předpokládali. Loni v květnu činila nezaměstnanost 8,6 procenta. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla opět na Mostecku, kde činila 20,5 procenta. Následovalo Karvinsko a Teplicko. Nejmenší nezaměstnanost byla již tradičně v okolí Prahy. Nejnižší míra nezaměstnanosti je v okrese Praha - východ, a to 2,3 procenta. O desetinu procentního bodu vyšší je v okrese Praha - západ. V hlavním městě činila míra nezaměstnanosti 2,9 procenta.

OECD: Česko si vede dobře, ale musí zlepšit trh práce

Česká republika si v současné době vede dobře a tempo růstu její ekonomiky je zcela srovnatelné s ostatními zeměmi ve skupině nových členů Evropské unie. Česko však musí zlepšit fungování trhu práce a podpořit podnikatelské prostředí, což jsou úkoly, které čekají až na novou vládu. Ve své zprávě to uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ekonomiku podpořila nízká inflace a politika nízkých úrokových sazeb a země má nyní šanci vypořádat se s problémy, které bude třeba vyřešit před přijetím jednotné evropské měny euro. S ním vláda počítá v roce 2010 a i OECD předpokládá, že tento cíl bude možné splnit. Příští vláda ale bude muset zajistit rozpočtovou stabilitu. OECD varuje, že dlouhodobě nebude snadné udržet úroveň deficitu a zadlužení na přijatelné úrovni, pokud vláda neprovede zásadní reformu veřejných výdajů a rozpočtu. Ta je nutná s ohledem na stárnutí populace, což si v budoucnu vyžádá větší zátěž na rozpočet. Na trhu práce je hlavním problémem vysoká dlouhodobá nezaměstnanost. Podle OECD je dobře, že se vláda snaží více motivovat nezaměstnané a přistoupila například k jinému způsobu vyplácení nemocenských dávek, musí jít ale v reformách ještě dál.

Výstavba automobilky Hyundai v Nošovicích začne 10. prosince

Výrobní haly automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku se začnou montovat letos 10. prosince. Při čtvrteční prezentaci budoucí továrny to zhruba dvěma stovkám nošovických obyvatel řekl Kim Do-tomas ze vznikající společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC). Potvrdil, že výroba automobilů má být zahájena v říjnu 2008. První evropská továrna jihokorejské společnosti Hyundai chce od r. 2008 v Nošovicích zaměstnávat 2700 lidí a vyrábět 200.000 osobních vozidel ročně. Počátkem roku 2011 by výroba měla vzrůst na 300.000 aut tří modelů a počet pracovních míst by měl stoupnout na více než 3500. Dalších zhruba 10.000 lidí najde podle manažera práci díky investicím subdodavatelů a služeb pro automobilku. Celková investice do nové automobilky bude 800 milionů až miliarda eur, tedy až zhruba 30 miliard korun. Po zahájení hromadné výroby vzroste export České republiky o 50 miliard korun ročně a růst HDP by se měl zvýšit o 2,5 bodu.

Pražští policisté zadrželi Slováka podezřelého z vraždy

Pražští kriminalisté ve čtvrtek dopadli devatenáctiletého Slováka, který je podezřelý z vraždy. Koncem května údajně usmrtil v Praze 1 třiačtyřicetiletého cizince. Vražda se stala 25. května v bytě oběti v centru Prahy, když se oba muži pohádali. Zavražděný, francouzsky hovořící muž v Česku podnikal a žil delší dobu. Podle policie si do svého bytu na noc zval náhodné pánské návštěvy. Stejně tak se seznámil i s obviněným mladíkem. Mrtvola byla objevena až za čtyři dny. Podezřelý mladík už byl obviněn, hrozí mu nejméně 12 let vězení. Pražští kriminalisté tento rok vyšetřovali 18 vražd, 12 z nich se jim zatím podařilo objasnit.

Policie odložila případ únosu dítěte Krajníkové

Policie odložila případ údajného únosu dítěte Moniky Krajníkové. Žena, které soud nedávno odebral dvě děti a poslal je k otci do Argentiny, byla společně s přítelem a svou matkou obviněna z únosu. Dopustili se ho údajně tím, že jedno z dětí místo předání úřadům odvezli z argentinského velvyslanectví v Praze. Trojici hrozilo za únos až tříleté vězení. Krajníková však odmítá, že by se pokusila o únos. Děti podle ní nejsou svěřeny do péče ani jednoho z rodičů. O únos se ale podle Krajského soudu v Ústí nad Labem jednalo tehdy, když Krajníkova po čtyřech letech manželství v Argentině odjela zpátky do České republiky a odvezla s sebou i obě děti. Soud rozhodl, že děti se musejí vrátit do Argentiny. Tam nyní dcera a syn Krajníkové žijí se svým otcem, podle informací Nadace Naše dítě ale neustále prosí, aby se směly vrátit zpět do Čech. Nadace Naše dítě již vyhlásila sbírku na pomoc oběma dětem v Argentině. Vybrané peníze prý budou určeny hlavně na právní a soudní výlohy spojené s řízením o možném návratu dětí.

Soud zmírnil tresty za napadení Romů v Jeseníku

Krajský soud v Olomouci ve čtvrtek zmírnil tresty dvěma mladíkům za brutální napadení romského páru v Jeseníku. Petr Blajze půjde na tři roky a tři měsíce do věznice s ostrahou. Martinovi Stiskalovi uložil odvolací soud tříletý podmíněný trest. Případ třetího obžalovaného Martina Jaše soud vyloučil kvůli jeho dlouhodobé hospitalizaci. Blajzemu uložil jesenický okresní soud původně 3,5 roku vězení, Stiskalovi tři roky a Jašovi 4,5 roku. Podle obžaloby trojice násilníků v červnu 2003 vnikla do bytu Romů pod záminkou, že jsou policisté. Těhotnou ženu zasáhli dlažební kostkou do oka a muže pořezali.

Policie zadržela muže kvůli pašování cigaret za miliony

Finanční policie ve spolupráci s celní správou dopadla člena skupiny, která se podílela na pašování cigaret z Číny do České republiky. Cizinec je podezřelý, že spolu se svými komplici, kteří byli zadrženi už koncem roku 2005, propašoval do Česka čtyři miliony cigaret. Na daních a cle způsobili škodu za 8,5 milionu korun. Cigarety byly při dovozu deklarovány jako keramické vázy. Policie čtyřiačtyřicetiletého cizince stíhá za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Hrozí mu za to pět až dvanáct let vězení.

Češi volí hlavně dovolenou letecky, jezdí do luxusnějších hotelů

Zatímco před deseti lety převažovaly v nabídkách českých cestovních kanceláří levné zájezdy autokarem do kempů a ubytovacích zařízení nižší kategorie, dnes dávají Češi přednost leteckým zájezdům do kvalitních hotelů. Shodují se na tom cestovní kanceláře. V polovině 90. let jezdilo podle odhadů analytika Jaromíra Beránka zhruba 60 procent z tehdejšího milionu klientů cestovních kanceláří do zahraničí autokarem. Dnes jezdí prostřednictvím cestovních kanceláří 1,4 milionu lidí, podíl autobusových zájezdů se ale snížil na čtvrtinu. Naopak roste zájem o leteckou dopravu. Letecké zájezdy nyní představují polovinu z 1,4 milionu prodaných zájezdů. Díky poklesu cen se projevil také růst poptávky po kvalitnějším ubytování. Zatímco v 90. letech se zájezdy do čtyř- a pětihvězdičkových hotelů prodávaly výjimečně a v podstatě mimo hlavní katalogy jako zájezdy na míru, dnes představují třetinu všech prodaných pobytů v cizině. Hitem posledních let jsou pobyty se stravováním typu all inclusive. Naopak ubývá zájezdů do kempů a hotely dvouhvězdičkové kategorie jsou již v katalogu renomovaných cestovních kanceláří také výjimkou.

Japonsko udělilo Řád Vycházejícího slunce Věnceslavě Hrdličkové

Řád Vycházejícího slunce - Zlaté paprsky s rozetou předal za výjimečný přínos výzkumu i prezentaci japonské kultury v České republice japonský velvyslanec v Praze Hideaki Kumazawa orientalistce Věnceslavě Hrdličkové. O udělení ocenění formálně rozhodl v dubnu japonský císař Akihito. Jednaosmdesátiletá Hrdličková se během své vědecké dráhy odborně zajímala především o čínskou a japonskou mluvenou literaturu. Od konce 80. let se soustředila na studium estetiky čínských a japonských zahrad a na možnosti jejich uplatnění v evropském prostředí. Aby mohla seznámit českou veřejnost s japonským smyslem pro krásu a estetickým vnímáním, publikovala řadu knih o bonsajích, ikebaně a japonských zahradách. Podílela se na založení Bonsai klubu Praha, Česko-čínské a Česko-japonské společnosti a je členkou řady mezinárodních učených společností. V roce 1994 obdržela zlatou plaketu Františka Palackého Akademie věd ČR za zásluhy ve společenských vědách a v roce 1995 zlatou medaili Masarykovy akademie umění.

Kouteckého kolegové chtějí dokončit jeho rozpracované projekty

Kolegové a přátelé předního českého dokumentaristy Pavla Kouteckého, který v polovině dubna tragicky zahynul, chtějí dokončit jeho rozpracované snímky a v dalších projektech pokračovat. Uvedla to Jarmila Poláková z Asociace Film a Sociologie, kterou tento filmař před 16 lety spoluzakládal, spolupracoval s ní a spolu s Michaelou Pavlátovou pro ni vytvořil znělku. "Zatím nevíme, který z filmařů se této práce ujme. Počítáme ale s tím, že bude dokončen časosběrný dokument, ve kterém Pavel Koutecký přes 14 let mapoval život Václava Havla ve funkci hlavy státu," uvedla Poláková. V polovině května se na obrazovce České televize objevil snímek nazvaný Pot a slzy Pražského jara. Šlo o druhý díl, který tento dokumentarista věhlasnému hudebnímu festivalu věnoval; jeho premiéry se však nedožil. A protože Koutecký už dříve natočil materiál na "opus tři", který chtěl uvést v roce 2007, mělo by se završit i toto jeho dílo. Po jeho smrti to podpořil i ředitel festivalu Roman Bělor. Poláková předpokládá, že následovatele nalezne také časosběrný projekt o protagonistech sametové revoluce, jejichž osudy tento filmař dlouhodobě sledoval.

Do Beatové síně slávy vstoupí Pavlíček, Kalandra a Jasná páka

Do Beatové síně slávy ve čtvrtek večer symbolicky vstoupili kytarista, člen skupiny Pražský výběr a skladatel Michal Pavlíček, zesnulý bluesový hudebník Petr Kalandra a skupina Jasná páka. Došlo k tomu na koncertě v pražské Sazka Areně, na kterém Pavlíčka doprovodil i Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Vladimírem Válkem. V podání symfoniků zazněly skladby, které měl v repertoáru Pražský výběr i Pavlíčkovy kapely Stromboli, BSP a Big Heads. Jako hosté vystoupili například Lenka Dusilová, Monika Načeva, Kamil Střihavka, Bára Basiková, Roman Holý a řada dalších zpěváků. O členech Beatové síně slávy rozhodují posluchači rádia Beat. V kategorii in memoriam posluchači vybrali bluesového zpěváka a kytaristu Petra Kalandru, mezi kapelami zvítězila Jasná páka, která vystoupí společně se svým bývalým členem Davidem Kollerem.

V Ostravě mají rysy kanadské, zoo je množí jako jediná v zemi

V ostravské zoologické zahradě mají dva nové samečky rysa kanadského. Zahrada je jedinou zoo v zemi, v níž se tento druh zvířete rozmnožuje, ani evropské zahrady se chovu rysů kanadských příliš nevěnují. Domovem rysů kanadských je Severní Amerika a od rysa ostrovida se liší především zbarvením srsti. V létě je šedavá, zatímco v zimě stříbrobílá. Samice mohou mít až pět mláďat, která kojí do věku pěti měsíců, masitou potravu jsou však mláďata schopna přijímat již od jednoho měsíce. Tím, že rys pochází ze stejných klimatických podmínek, není jeho chov nějak náročný. Ostravská zoo chová rysy kanadské od roku 1998 a za tuto dobu se tam podařilo odchovat již 20 mláďat.

Vaidišová vypadla v Roland Garros v semifinále

Od senzačního postupu do finále Roland Garros dělily sedmnáctiletou českou tenistku Nicole Vaidišovou ve čtvrtek jen dva míče. V semifinálovém utkání, v němž po prvním setu vyhrávala nad Ruskou Světlanou Kuzněcovovou, jí ale nakonec podlehla 7:5, 6:7 a 2:6. Účast v semifinále je však pro Vaidišovou velkým úspěchem a posune ji z osmnáctého na třinácté místo světového žebříčku. Tím vyrovná své dosavadní maximum. Semifinálovou účastí Vaidišová vydělala přes šest milionů korun. V semifinále Roland Garros byla naposledy Jana Novotná před deseti lety, ale do finále se také nedostala. To dokázala Hana Mandlíková před čtvrt stoletím, která v roce 1981 Roland Garros vyhrála.

Fanoušci si nemusejí nechat přepsat údaje na vstupenkách od ČMFS

Fotbaloví fanoušci, kteří si zakoupili vstupenky na mistrovství světa prostřednictvím Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS), si už nemusejí nechat převést lístky na vlastní jméno. Mezinárodní federace FIFA totiž tento požadavek na základě protestů národních svazů na probíhajícím kongresu v Mnichově zrušila. Nyní se tak fanoušci mohou rozhodnout, zda si údaje na vstupenkách nechají ještě před cestou do Německa přepsat, nebo ne. V případě, že převod z původního na nového držitele nebude proveden, musejí příznivci počítat s důkladnějšími kontrolami před stadionem. "Bude při nich prověřována z databáze nejen jejich totožnost, ale i to, zda se v minulosti nějakým způsobem neprovinili proti zákonům hostitelské země či Evropské unie nebo jestli nemají kvůli nepřístojnému chování zakázaný vstup na stadiony," uvádí se na oficiální stránce ČMFS. Tento postup se ale týká jen fanoušků, kteří si lístky koupili prostřednictvím národního svazu. Pro ty, kteří vstupenky získali přímo od FIFA, to neplatí.

Počasí

V pátek čekáme zpočátku polojasno až oblačno, během dne přibývání další oblačnosti s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty vystoupí na 16 až 20 stupňů.