Zprávy

Václav Klaus svolal zasedání nové sněmovny

Prezident Václav Klaus již v pondělí svolal zasedání nové sněmovny. Podle Ústavy má přitom na tento krok 30 dní. Nejde však o ustavující schůzi, v novém složení se poslanci mohou sejít nejdříve den po 15. červnu, kdy skončí čtyřleté volební období současné sněmovny. Teprve po ustavující schůzi podá demisi dosavadní kabinet premiéra Jiřího Paroubka. Než se noví poslanci sejdou na ustavující schůzi, může ve výjimečných naléhavých případech vykonávat prozatímní zákonodárné pravomoci parlamentu Senát. Taková situace by ale mohla nastat například jen při ohrožení státu, veřejného pořádku, nebo kdyby nastala hluboká hospodářská krize.

Topolánek jedná s lidovci a zelenými o nové vládě

Prezident Václav Klaus pověřil v pondělí předsedu ODS Mirka Topolánka, aby jako vítěz sněmovních voleb jednal o sestavení nové vlády. Zdůraznil, že pověření svěřil lídrovi vítězné strany na základě výsledků voleb a také na základě "prvních náznaků" na politické scéně. "Pověření přijímám," reagoval Topolánek s tím, že už má konkrétní přísliby od lidovců i zelených. K většině ale chybí této trojici jeden hlas - ve dvousetčlenné sněmovně má jen stovku hlasů, zbylých sto křesel obsadí sociální demokraté a komunisté. Topolánek po jednání výkonné rady doplnil, že o podpoře novému kabinetu bude jednat se všemi stranami ve sněmovně vyjma komunistů. Šéf ODS chce v polovině příštího týdne informovat Klause o tom, kam rozhovory pokročily. Odmítl informace některých médií, že na Hrad už nyní přišel s kompletním seznamem ministrů společné vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. O nové vládě bude za občanské demokraty vyjednávat předseda strany Mirek Topolánek a místopředsedové strany Petr Nečas a Pavel Bém. Jako první chtějí domluvit půdorys koalice, poté program a až naposledy personální složení. "Personální otázky nejsou na pořadu dne," řekl Nečas. Později pouze připustil, že křeslo ministra financí by měla obsadit stejná strana, která bude mít premiéra.

Zelení budou jednat o koalici s ODS

Strana zelených bude jednat o koaliční spolupráci s občanskými demokraty, o směřování strany ale rozhodne až republiková rada zelených, která se sejde 10. června. Své názory na postavení Strany zelených v koalici s ODS a lidovci budou zelení v regionech formulovat během týdne. Zelení se před volbami neprojevovali jednotně. Vznikla zde i levá frakce, předseda zelených Martin Bursík ji však považuje pouze za součást předvolební kampaně. Zelení kvůli jejímu vzniku vyškrtli z kandidátky moravskoslezskou "dvojku" Evu Holubovou, která se stala první signatářkou manifestu levé frakce.

ČSSD navrhuje vznik vlády nestranických odborníků

Sociální demokracie navrhuje vznik nestranické vlády odborníků, která by se opírala o podporu politických stran. Po pondělním jednání ČSSD to uvedl premiér Jiří Paroubek. Pro jinou variantu kabinetu ČSSD hlasovat nebude. Místopředseda a ministr financí Bohuslav Sobotka řekl, že podpora vládě ODS nepřipadá v úvahu. Dosavadní místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jitka Kupčová, která v těchto volbách už nekandidovala, je ale pro jednání. "Jednat bychom měli," mínil i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Dodal ale, že zatím sociální demokraty nikdo neoslovil.

Pavel Němec rezignoval na post předsedy Unie svobody-DEU

Vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Němec rezignoval na funkci předsedy Unie svobody-DEU. Reagoval tak na výsledky sněmovních voleb, v nichž unionisté propadli a nedostali se do sněmovny. Stranickou funkci opouštějí i místopředseda Karel Kühnl, který je v dosluhující vládě ministrem obrany, a další Němcův zástupce František Pelc. Ostatní dva místopředsedové - Martin Stránský a Ivo Ludvík - dají své funkce k dispozici na nejbližším stranickém sjezdu. Kdy bude svolán sjezd, rozhodne v úterý 13. června republikový výbor US-DEU. Unie svobody, která měla před volbami deset poslanců a tři ministry, získala podporu pouhých 0,3 procenta voličů. K většímu zisku nepomohla nejmenší vládní straně ani provokativní kampaň, v níž propagovala beztrestné kouření marihuany, registrované partnerství nebo euthanazii.

Muž z Karlovarska prý kvůli chybě úředníků volil dvakrát

Zřejmě kvůli chybě úředníků mohl při víkendových volbách do Poslanecké sněmovny jeden muž z Karlovarska volit dvakrát. Jeho jméno totiž figuruje na dvou voličských seznamech, ve Stanovicích, kde nyní bydlí, i v Karlových Varech - Dvorech, kde bydlel před dvěma lety. "Chtěl jsem zkusit, jestli je to opravdu možné, a nechali mě odvolit na obou místech," řekl dvojnásobný volič. Informaci potvrdil karlovarský magistrát. Případem se nyní zabývá krajský úřad, který se zřejmě obrátí i na policii. Na dvou různých seznamech voličů byla uvedena i jednašedesátiletá Otýlie Kadlečková z Těrlicka na Karvinsku. Vedení radnice v Těrlicku připouští chybu. Podle tajemníka úřadu Jaromíra Kunovského podobných omylů mohlo být i více. Podle ministerstva vnitra podobné situace ale nemohly regulérnost voleb ovlivnit.

Koruna kvůli patovému výsledku voleb oslabila

Koruna v pondělí ráno po zahájení obchodování propadla proti euru v porovnání s pátečním závěrem o 15 haléřů na 28,33 Kč/EUR. Proti dolaru koruna mírně oslabila na 21,87 Kč/USD. Analytici oslabení předpovídali v souvislosti s výsledkem voleb, v nichž pravice i levice získaly stejný počet mandátu ve sněmovně. Podle analytičky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové koruna kvůli volbám oslabí maximálně do 20 haléřů. Během týdne se situace uklidní a koruna se zřejmě navrátí k posilujícímu trendu vůči euru, dodala. Očekávané mírné oslabení koruny bude pozitivní pro exportéry, poznamenal již dříve analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Podle analytiků je ale ekonomika dobře nastartovaná a žije si svým setrvačným životem. Bezprostřední zásadní změny proto nečekají. Podle Petra Dufka z ČSOB je pro finanční trh stěžejní to, jestli a jak rychle se podaří sestavit novou vládu. "Čím déle bude nejistota trvat, tím nepříznivější to bude pro českou měnu i ekonomiku," poznamenal analytik.

Akcie na pražské burze zahájily propadem o takřka dvě procenta

Všechny přední akcie obchodované na pražské burze vstoupily do pondělka poklesem. Index trhu PX krátce po 9:30 klesl o 1,86 procenta na 1344,9 bodu, uvedla burza na webových stránkách. Obchodníci výprodeje očekávali kvůli volebním výsledkům, v nichž pravice i levice obdržely stejný počet mandátů. Nejsilněji se úvodní prodeje projevily na akciích petrochemické firmy Unipetrol, které spadly o 5,5 procenta na 193,1 koruny. Cena elektrárenské skupiny ČEZ se snížila o více než 3,5 procenta na 687,2 koruny a farmaceutická společnost Zentiva klesla o 3,1 procenta na 1068 korun.

Průměrná mzda vzrostla v 1. čtvrtletí o 6,9 procenta na 18.903 Kč

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku vzrostla za první tři měsíce roku proti stejnému období loni o 1222 Kč na 18.903 korun, oznámil v pondělí Český statistický úřad. Růst tak činil 6,9 procenta, což je téměř o procentní bod více, než předpokládali analytici. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se zvýšila o čtyři procenta. V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 1275 Kč, tedy o 7,2 procenta, na 19.051 Kč, reálná mzda vzrostla o 4,3 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 1035 Kč, tedy o šest procent, na 18.390 Kč, reálná mzda vzrostla o 3,1 procenta. Průměrná mzda ve finančních institucích se vyšplhala téměř na 2,5násobek republikového průměru. Naopak mzdy zaměstnanců v sektoru domácností, tedy u fyzických osob nezapsaných do obchodního rejstříku, nedosahují ani dvou třetin celorepublikového průměru.

Klaus podepsal zákon o dovozu odpadů do ČR

Za dovoz nelegálního odpadu do České republiky bude hrozit až padesátimilionová pokuta. Zákon, který to umožňuje, podepsal prezident Václav Klaus. Dosavadní pokuta za dovoz nelegálních odpadů byla maximálně deset milionů korun. Vyšší sankce by měly platit i pro podnikatele, kteří převezmou odpad, ačkoliv k jeho převzetí nejsou oprávněni. Pro občany, kteří nepodnikají, by měla za neoprávněné převzetí nebo převoz odpadu hrozit pokuta až do výše jednoho milionu korun. Norma dává také nové pravomoci policii, která může dokumentovat okolnosti, nasvědčující nelegální přepravě odpadů. Na problematiku ukládání nelegálního odpadu především ze sousedního Německa ukázal nedávný případ skládky v Libčevsi, která byla třikrát úmyslně zapálena. Několik lidí v souvislosti s nelegálním nakládáním s odpady obvinila policie.

Vojáci odletěli z Přerova na půlroční misi do Bosny a Hercegoviny

Na půlroční misi do Bosny a Hercegoviny odletělo v pondělí z přerovského letiště 45 vojáků ze 72. mechanizovaného praporu. Střežit bezpečnost tam budou do prosince v rámci operace Evropské unie Althea. Druhá část 4. kontingentu je bude následovat v polovině června. Pro vojáky tohoto praporu je cesta na území Bosny a Hercegoviny první zahraniční misí. Budou mít na starosti ochranu základny v Tuzle. Strážní jednotka se bude podílet především na zabezpečení prostředí štábu mnohonárodnostních sil. O účasti armády v mnohonárodnostních mírových silách Evropské unie EUFOR na území Bosny a Hercegoviny rozhodla vláda v červenci roku 2004. Celkové náklady na operaci Althea pro rok 2005 činily 337 milionů korun, v letošním roce 82 milionů korun. Do sil EUFOR přispívá 22 zemí z Evropské unie a 11 zemí mimo toto společenství.

Tomáš Pitr jde na pět let do vězení

Jeden z nejbohatších podnikatelů v zemi Tomáš Pitr jde definitivně do vězení za 12 let staré daňové delikty. Vrchní soud v Praze mu uložil trest odnětí svobody na pět let. Zmírnil tak o tři a půl roku osmiapůlletý trest, který mu loni uložil pražský městský soud. Obžaloba vinila pět mužů z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhali po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a škoda státu se prý vyšplhala na 51 milionů korun. Sám Pitr se podle státní zástupkyně podílel na třech skutcích a údajně způsobil škodu téměř 23,5 milionu korun. Pitrovi na začátku roku hrozilo, že skončí ve vazbě. Civilní rozvědka soudu předala informaci, že se Pitr chystá utéct za hranice, a vyhnout se tak stíhání. V té době už byl ale Pitr na dovolené v Alpách. Soudu vzkázal, že se utéct nechystá. Soudce přijal kauci 15 milionů korun a ponechal ho na svobodě. Podnikatel poté médiím řekl, že se zřejmě stal součástí hry zpravodajských služeb. Krátce poté dosud neznámý střelec zavraždil Pitrova kolegu Františka Mrázka.

Stav popáleného muže ze Vsetínska je velmi vážný

Zdravotní stav devětatřicetiletého muže z Lidečka na Vsetínsku, který se v sobotu večer ve Vsetíně úmyslně podpálil, je velmi vážný. Zraněný je nyní v péči lékařů jednotky intenzivní péče popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. Podle dostupných informací plameny zasáhly 80 procent těla. Muž se podpálil před jednou ze vsetínských restaurací, ve které před tím seděl a popíjel alkohol. Po nějaké době si vzal přinesenou plastovou láhev se dvěma litry benzinu, vyšel před restauraci, polil se hořlavinou a zapálil. Policie jeho motivy nezná, podle mluvčí vsetínských policistů Lenky Javorskové se však jedná o muže s bohatou kriminální minulostí. Dopustil se například násilné i majetkové trestné činnosti. Muže při polévání zahlédl kolemjdoucí, který přivolal pomoc záchranářů. Těžce zraněného muže přenesli lékaři do sanitky, kde mu poskytli okamžitou první pomoc. Lékařům se podle informací mluvčího krajských hasičů podařilo muži zajistit základní životní funkce a poté ho převezli do nemocnice.

Pražští celníci odhalili padělky za 29 milionů

Pražští celníci odhalili v uplynulých dnech padělky značkových sportovních bot v hodnotě zhruba 29 milionů korun. Na jednu zásilku narazili na překladišti kontejnerů v Uhříněvsi. Další napodobeniny značkových bot našli v nákladním vozidle, které zastavili na hradecké dálnici. V kontejneru na překladišti v Uhříněvsi podle něho 6300 párů padělků bot značky Nike. Byly ukryty za třemi řadami kartonů běžné neznačkové obuvi, sdělil Málek. Podle zástupce majitele ochranné známky měly padělky hodnotu 14 milionů korun. Zásilka byla určena pro příjemce v Maďarsku. V nákladním vozidle s polskou poznávací značkou bylo podle mluvčího 14.400 párů padělků značkových bot Adidas. Hodnota padělků byla vyčíslena téměř na 15 milionů korun.

Festival spisovatelů zahájil Wole Soyinka

Prvním pořadem letošního Festivalu spisovatelů Praha bylo v neděli večer v divadle Minor autorské čtení nigerijského dramatika Wole Soinky. Nositel Nobelovy ceny z roku 1986 je v Praze poněkolikáté, v roce 2000 se zúčastnil konference Fórum, v bývalém Československu pobýval od 60. let asi pětkrát. Tentokrát vyprávěl o svém věznění, kritizoval korupci a za největší neštěstí současného světa označil náboženskou nesnášenlivost. Zahajovací večer pořadatelé věnovali americkému dramatikovu Arthuru Millerovi, jehož dílu patří celý letošní ročník festivalu. Na závěr úvodního večera se promítal film Smrt obchodního cestujícího podle Millerovy hry.

Mládek zahájil turné po USA a Kanadě, do New Yorku připlul lodí

Zaoceánskou lodí Queen Mary 2 dorazil v neděli do New Yorku český muzikant Ivan Mládek. Večer ho už čekal první koncert nazvaný Mini čundr country Show. Během dvou měsíců s dalšími třemi členy své kapely projede s tímto programem takřka celé Spojené státy a Kanadu. "Máme naplánováno 26 koncertů pro české a slovenské publikum, dvě vernisáže výstav mých antiperspektivních obrázků a dvě brigády," řekl Mládek o přestávce koncertu v New Yorku. Do Spojených států se Mládek vrací po 23 letech. Tehdy jako turista také objel celou zemi, ale koncertovat v ní bude tentokrát poprvé. "Americe vděčím za to, co dělám a co mě celý život živilo. V sedmnácti jsem se zbláznil do starého amerického jazzu a drží mě to do dneška. Mám rád starý swing, ragtime a samozřejmě i country," řekl.

Pod širým nebem zazní Verdiho opera Aida

V areálu přírodního divadla u zámku Konopiště na Benešovsku se má 23. června uskutečnit ojedinělé divadelní představení Verdiho opery Aida. Prostor na Konopišti je podle pořadatelů určen pro několik tisíc diváků. Za projektem stojí soubor Severočeského divadla opery a baletu z Ústí nad Labem. Premiéra inscenace se v Ústí uskutečnila před třemi lety, o rok později Aidu uvedlo divadlo pod širým nebem při otevření zrekonstruovaného amfiteátru. Tehdy operu sledovalo na 4500 diváků. Mezi sólisty chystaného představení jednoho z vrcholných děl světové operní tvorby mají být podle pořadatelů italský tenorista Giancarlo Ruggieri a v titulní roli bulharská sopranistka Jordanka Derilovová. Operu hudebně nastudoval třiačtyřicetiletý chorvatský dirigent Tvrtko Karlovič. Studoval v Sarajevu a v Praze. V Čechách působil v Liberci, Ostravě a ve Státní opeře Praha. V Ústí nad Labem diriguje od roku 1996.

Arcidiecézní muzeum v Olomouci vzbudilo velký zájem

Zájem veřejnosti vzbuzuje nové Arcidiecézní muzeum v Olomouci, které bylo slavnostně otevřeno 1. června. Do neděle využilo možnosti bezplatné prohlídky téměř 5000 lidí. Podle pracovníků muzea se zvýšila také návštěvnost internetové stránky Muzea umění, jehož je Arcidiecézní muzeum součástí. "Nebývalý zájem o umělecké skvosty i rekonstruovanou národní kulturní památku Přemyslovský hrad dokazuje čtyřnásobný nárůst přístupů na internetové stránky Muzea umění. Raketový nárůst návštěvnosti zaznamenaly především 1. června, kdy muzeum zveřejňovalo na internetu on-line reportáž ze slavnostního otevření Arcidiecézního muzea," řekl mluvčí Muzea umění Petr Bielesz. Arcidiecézní muzeum je unikátním zařízením svého druhu ve střední a východní Evropě. Představuje umělecké výtvory, které v regionu vznikaly, nebo sbírky biskupů a arcibiskupů. Stálá expozice nabízí zhruba 300 artefaktů, od archeologických nálezů, přes liturgické předměty, obrazy starých mistrů, sbírku předmětů ze slonoviny až po proslulý kočár biskupa Troyera. Muzeum umění se od 1. června opět stalo státní institucí. Rekonstrukce objektu přišla na zhruba 270 milionů korun.

Na Opavsko přijede o víkendu tisícovka skautů

Tisícovka skautů a skautek z několika evropských zemí se koncem týdne sjede do Hlučína na Opavsku. Přivezou stovku pramic a plachetnic. Na tamním jezeře proběhne pátý ročník pravidelného setkání vodních skautů Navigamus 2006. Letos je jejich setkání inspirováno Velkou Hanzou. Toto námořní a obchodní sdružení slaví 650. výročí založení. Organizátoři proto oslovili skautské organizace i v bývalých hanzovních městech. Do Hlučína tak přijedou také vodní skauti z Kaliningradu, Rigy, Gdaňsku a Oděsy. Účastníci budou rozděleni do čtyř skupin podle některých hanzovních oblastí, které mezi sebou budou soutěžit. Zvítězí ta, které půjdou lépe fiktivní obchody, vydělávání peněz a také námořní operace. Setkání vodních skatů, kteří patří pod mládežnickou organizaci Junák, jsou vždy inspirována významnou námořní událostí. Skauti tak například jako spojenečtí vojáci už bojovali i o pláž Omaha v Normandii.

Trenér Hadamczik povede hokejovou reprezentaci i nadále

Českou hokejovou reprezentaci povede i v nadcházející sezoně trenér Alois Hadamczik. Kouč, pod jehož vedením český národní tým získal v tomto roce bronzovou medaili na olympijských hrách v Turíně a stříbro na světovém šampionátu v Rize, se s představiteli Českého svazu ledního hokeje dohodl na podmínkách dvouleté smlouvy. Třiapadesátiletý kouč měl kontrakt na dva roky jako podmínku, protože chtěl ze strany svazu cítit důvěru. Po únorových olympijských hrách v Turíně totiž čelil negativní kritice. Při dnešním jednání s předsedou ČSLH Vratislavem Kulhánkem se na další spolupráci dohodli a výkonnému výboru pak Hadamczik předložil hodnotící zprávu ze světového šampionátu v Lotyšsku. Hadamczik působí na lavičce národního týmu rok, po loňském zlatém mistrovství světa ve Vídni nahradil na postu hlavního kouče Vladimíra Růžičku. Bývalý trenér Třince, Olomouce, Vítkovic či Sparty vedl v letech 2003 až 2005 českou reprezentační dvacítku a loni s ní v Grand Forks získal bronz.

Koller bude oblékat dres Monaka

Fotbalový reprezentant Jan Koller přestupuje z Borussie Dortmund do AS Monako. Nejlepší střelec v historii českého národního týmu ve Francii podepsal s účastníkem tamní ligové soutěže a předloňským finalistou Ligy mistrů dvouletou smlouvu. Koller si volbu pochvaloval a těšil se do nového prostředí na francouzské Riviéře. Koller kvůli dohodě o novém angažmá přerušil přípravu s reprezentací na mistrovství světa. K národnímu celku se znovu připojí v úterý. Útočník, který v sobotu dvěma brankami do sítě Trinidadu a Tobaga vylepšil svůj střelecký účet v reprezentaci na 42 branek, opouští Dortmund po pěti letech. S německým klubem si v roce 2002 zahrál finále Poháru UEFA, v němž vstřelil gól, první sezonu v bundeslize korunoval ziskem mistrovského titulu. V posledních letech ale na Vestfálském stadionu zažíval neúspěchy.

a jaké bude počasí:

V noci oblačno až polojasno, místy přeháňky. Teploty 7 až 3 stupně. Zítra čekejte oblačno, postupně na většině území přeháňky, odpoledne a večer ojediněle i bouřky. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha