Zprávy

Prezidenti států střední Evropy jednali v bulharské Varně

Jednodenní schůzka prezidentů středoevropských zemí, včetně Václava Klause, začala v pátek dopoledne v bulharském letovisku Varna. Její účastníci jednali především o rozšiřování Evropské unie a o prohloubení spolupráce. Informovala o tom agentura DPA. Summitu se účastnili šéfové šesti členských států EU - České republiky, Slovenska, Rakouska, Polska, Slovinska a Litvy - a prezidenti Chorvatska, Albánie, Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Moldavska, Ukrajiny a Bulharska. Rumunsko zastupoval předseda vlády. Nejvyšší představitelé středoevropských států se rovněž setkali s předními zástupci hospodářského sektoru a diskutovali s nimi o partnerství při rozvoji infrastruktury v regionu. Počátky setkání prezidentů států střední Evropy se datují od roku 1993, kdy se prezidenti Rakouska a Německa setkali se svými protějšky z Česka, Slovenské republiky, Slovinska a Maďarska, aby spolu řešili přibližování středoevropských států k EU. Setkání se konají každý rok v jiné zemi.

Paroubek: Pokud USA zruší víza Polsku, ČR o to bude žádat také

Pokud by Spojené státy zrušily vízovou povinnost pro polské občany, bude Praha usilovat o to, aby americký Kongres zrušil víza také pro Čechy. Tento pátek to uvedl premiér Jiří Paroubek. Dodatek k imigračnímu zákonu, který dočasně ruší vízovou povinnost zemím, jež jsou členy Evropské unie, vojensky pomáhají USA ve válce v Iráku či v Afghánistánu jednotkou nejméně o 300 vojácích a nepředstavují pro USA bezpečnostní riziko, schválil tento týden americký Senát. Posoudit jej však ještě musí Sněmovna reprezentantů. Polsko údajně splňuje všechny tři podmínky imigračního zákona, Česká republika zaostává v kritériu počtu vojáků. Podle Paroubka by však bylo nepraktické, aby Praha kvůli zrušení víz zvyšovala počty svých jednotek v zahraničních misích. Pomoc Česku při jednáních o zrušení víz slíbila při nedávné návštěvě Prahy delegace amerických kongresmanů. O odstranění víz pro české občany, kteří cestují do USA a Kanady, usilují čeští politici od 90. let. Občanům obou zemí přitom k návštěvě Česka stačí cestovní pas.

Bursík zveřejnil stranické finance, ČEZ se na kampani nepodílí

Šéf zelených Martin Bursík vyloučil jakýkoli vztah mezi kampaní strany a financemi elektrárenské skupiny ČEZ, kterou dlouhodobě kritizuje. Devět milionů korun na reklamní plochy straně do konce letošního roku půjčila mediální agentura Médea, která se nákupem prostoru v médiích zabývá. Reklamní plochy nakupuje i pro dalších 400 klientů, mimo jiné i pro další parlamentní strany. Mezi klienty agentury je i ČEZ, podle ředitele agentury Jaromíra Soukupa tvoří podíl agentury na obchodu s firmou ČEZ jedno procento z celého objemu. Agentura Straně zelených počká s úhradou kampaně do konce roku, kdy dostane strana peníze za volby. "Dohodli jsme se počátkem roku po zvážení rizik a v tuto chvíli jsem si jist, že ztrátu neutrpíme," řekl Soukup, který je rovněž členem Strany zelených a s Bursíkem se zná zhruba 15 let. Nadstandardní smlouva, která znamená, že zelení mohou počkat s platbou, podle něj nevybočuje z podnikatelského rizika. Nyní v Česku visí 342 billboardů zelených a 23 megaboardů. Zatím za reklamu zelení utratili 6,4 milionu korun. Celkem chtějí za kampaň vydat 15 milionů korun. Nynější výzkumy veřejného mínění dávají straně šance do sněmovny se dostat. Podle posledního průzkumu agentury STEM by je volilo tři týdny před klíčovým hlasováním 7,1 procenta lidí.

Zelení navrhli vyškrtnout z ostravské kandidátky dva své členy

Vedení zelených požádalo volebního zmocněnce o vyškrtnutí dvou svých kandidátů v Moravskoslezském kraji. Chce, aby voliči nemohli hlasovat o číslu pět Simoně Pavlicové a posledním členovi kandidátky Jiřím Blahutovi. Podle předsedy strany Martina Bursíka oba vážně poškodili zelené tím, že zkresleně a neobjektivně informovali o incidentu, při němž se Blahuta před týdnem popral s manželem krajské jedničky zelených Věry Jakoubkové Zdeňkem. Pavlicová se chce bránit, protože vedení strany prý nevyslechlo její verzi incidentu. Oba kandidáti tvrdí, že konflikt se stal kvůli osobním antipatiím Jakoubkové a Pavlicové. Jakoubková údajně zpochybňovala původ peněz, které Pavlicová použila na osobní kampaň. Jde zhruba o 20.000 korun na výrobu letáků a billboardů. Vedení strany se jednoznačně postavilo za Jakubkovou a odsoudilo Blahutovo chování. Napadení Blahuty vyšetřuje ostravská policie. Policejní mluvčí Milan Klézl v polovině týdne řekl, že policie případ zatím vyšetřuje jako podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Policie však nevylučuje, že během vyšetřování může být celý incident překvalifikován na trestný čin.

Policie v tzv. kakaové aféře podezírá exposlance Krause i z korupce

Policie v souvislosti s kakaovou aférou podezírá bývalého poslance ČSSD Michala Krause a Františka Riga z korupce. Z Rigova výslechu totiž vyplynulo, že kvůli získání privatizovaného podniku na zpracování kakaových bobů podplatili v r. 2001 ghanské úředníky. Rigo uvedl, že tehdy do Ghany vezli asi 100.000 dolarů (podle tehdejšího kurzu přes 3,6 milionu korun), které předali úředníkům ministerstva financí. Také částka 50.000 dolarů (1,8 milionu korun), která údajně odešla do Ghany z účtu Krausovy matky, byla prý na úplatky. Dosud se přitom spekulovalo o tom, že peníze byly zálohou na koupi kakaového podniku. Policie teď musí obě verze důkladně prověřit, aby potvrdila či vyloučila podezření, že Kraus s Rigem se podplácení dopustili. Krause policie nově podezírá i z nepřímého úplatkářství. Exposlanec podle Riga kvůli rozhodnutí ohledně privatizace kakaového podniku kontaktoval ghanskou velvyslankyni. Prý jí přislíbil zvýšení počtu studentů přijímaných na české školy. Policie se začala případem zabývat v půli ledna, když na obchodní cestu Krause, nyní odsouzeného podnikatele Riga a rakouského podnikatele Alfreda Augustina do Ghany upozornila Mladá fronta Dnes. Kraus, kterého policie začala prověřovat kvůli podezření z praní špinavých peněz a pokusu o podvod, kvůli aféře rezignoval na funkce předsedy poslaneckého klubu ČSSD i rozpočtového výboru sněmovny a složil také poslanecký mandát.

Ministerstvo zahraničí pomůže Krajníkové ve sporu o děti

Marcela Krajníková, jejíž děti odebral soud a poslal je z České republiky za otcem do Argentiny, se tento pátek sešla s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Ten jí nabídl, že jeho úřad zajistí pro děti českého učitele. "Především nabízíme, že (děti) budou mít Čecha, který je bude učit česky, aby stále mluvily jazykem, který je jejich mateřštinou," uvedl. Ministerstvo podle něj také pomůže v komunikaci s argentinskými úřady a konzulární služba je připravena pomoci s právními službami. Krajníková nabídku ministerstva vítá. Doufá také, že české velvyslanectví jí pomůže při jejím příjezdu do jihoamerické země. Se svými dětmi hovořila naposledy na začátku týdne. Svoboda uvedl, že podle něj děti patří k matce. Zároveň apeloval na sdělovací prostředky, aby z případu nedělaly hlavní zpravodajskou událost, protože tím mohou dětem uškodit. Krajníková se do Argentiny provdala před devíti lety, po čtyřech letech se však rozhodla, že se rozvede; manžel ji údajně bil a psychicky týral. S dětmi proto odjela do Česka. Krajský soud v Ústí nad Labem ale rozhodl, že se děti musejí vrátit do Argentiny. Podle soudu žena své děti unesla. V Argentině nyní dcera a syn žijí s bývalým manželem, údajně se o ně stará jeho matka. Ministerstvo práce a sociálních věcí případ označilo za porušení dětských práv. Souhlasí s tím i psycholožka a soudní znalkyně Nora Martincová. Následky násilného odloučení od své matky mohou podle ní děti nést celý život. Úmluva o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí, na kterou se soudy odvolávají, stanoví, že stát nemusí rodiči vyhovět, když by návrat dítě vystavil psychické či fyzické újmě. Obdobně kritizovala postup českých soudů i předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

NKÚ odhalil na ministerstvu zdravotnictví řadu chyb

Ministerstvo zdravotnictví se dopustilo řady chyb při hospodaření s penězi vybranými ve veřejných sbírkách. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval práci ministerstva v roce 2004 a nyní sestavil závěrečnou zprávu. Kromě nesrovnalostí v penězích ze sbírek v ní kontroloři popisují množství dalších pochybení - v celkovém součtu za více než půl miliardy korun. Podle zprávy NKÚ se chyby týkají zadávání veřejných zakázek či využití povodňových darů. Na ministerstvu prý chyběla kontrola, nedodržovaly se platné předpisy pro vedení účetnictví, uzavíraly se podezřelé obchody a smlouvy byly bez potřebného podpisu ministra. Ministr zdravotnictví David Rath sdělil, že již přijal opatření k rychlé nápravě nedostatků. Vyvodil také odpovědnost konkrétních lidí za zjištěné nedostatky, z toho vyplynuly i personální změny.

V ČR jsou dva nové případy ptačí chřipky

V Česku se objevily dva nové případy ptačí chřipky. Uhynulé labutě byly nalezeny u obce Kostice na Břeclavsku, nedaleko řeky Kyjovky. Testy potvrdily u obou ptáků virus H5. V jednom z případů je zjištěno i to, že jde o vysoce nakažlivou formu viru. Potvrdil to mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. V Česku se tak zatím celkově vyskytlo 14 případů ptačí chřipky. Předchozích 12 uhynulých labutí bylo nalezeno na různých místech jižních Čech a všechny byly nakaženy člověku nebezpečným virem H5N1. Okolo místa nálezu obou ptáků na Břeclavsku, kteří se nacházeli několik desítek metrů od sebe, začnou platit stejná mimořádná opatření, jaká platila v jižních Čechách. Jejich základem je stanovení pásem ochrany a dozoru o poloměru tři a deset kilometrů od místa výskytu. Obce musejí v obou zónách provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Ochranná zóna podle Dubna částečně zasáhne i na území Slovenska a Rakouska. Na jihu Čech byla zrušena poslední dvě z pěti ochranných pásem ve středu 10. května. Od čtvrtka 11. května Česko zmírnilo i celorepubliková mimořádná opatření, která byla přijata kvůli ptačí chřipce v půli února. Opět je tedy možné pořádat výstavy a trhy drůbeže a ptáků chovaných v ČR. Konat se mohou i soutěže poštovních holubů na území ČR a mírnější omezení platí pro podnikatelské chovy drůbeže.

Tošenovský: Hyundai chce začít stavět v Nošovicích již na podzim

Jihokorejská automobilka Hyundai chce zahájit stavbu továrny v Nošovicích v Moravskoslezském kraji co nejdříve, pravděpodobně již letos na podzim. Po pátečním návratu z jihokorejského Soulu to řekl moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Hejtman nechtěl komentovat slova mluvčího Hyundai, který hned po čtvrtečním podpisu investiční smlouvy s Českou republikou prohlásil, že výstavba nošovického závodu bude odložena do návratu zadržovaného šéfa firmy Čonga Mong-kua, který je v Koreji vyšetřován kvůli korupční aféře. "Po podpisu smlouvy jsme byli vedením Hyundai ujištěni o celé investici, tedy minimálně o 30 miliardách korun a 300.000 vyráběných vozidlech. Dokonce jsme pod velmi silným tlakem, protože chtějí zahájit výstavbu co nejdříve, nejpozději na podzim," uvedl Tošenovský. Nošovická továrna vytvoří minimálně 1000 pracovních míst, Hyundai ale předpokládá, že do roku 2010 v Nošovicích zaměstná přes 3500 lidí. Dalších přibližně 10.000 míst by mělo vzniknou u subdodavatelů a v terciální sféře.

Jihomoravští zastupitelé schválili převod nemocnice na stát

Jihomoravské zastupitelstvo v pátek schválilo převod krajské Bakešovy nemocnice na státní Masarykův onkologický ústav. O převod usiloval Jihomoravský kraj už pět let. Situace se vyhrotila poté, co Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od začátku roku nemocnici neprodloužila smlouvu na akutní lůžka. Smlouva o převodu majetku, zaměstnanců, závazků a pohledávek by měla být podepsaná do konce května. Bakešova nemocnice činnost fakticky ukončí k 10. červnu, zhruba 140 zaměstnanců by měl onkologický ústav převzít od začátku července. Ti, kdo o práci v ústavu budou mít zájem, dostanou nové pracovní smlouvy bez zkušební lhůty. Problémy nebudou ani v případě péče o pacienty. Nemocnice už nyní funguje v omezeném provozu. O ty, které bude potřebovat doléčit, se postarají jiná zdravotnická zařízení. Výměnou za movitý i nemovitý majetek Bakešovy nemocnice v hodnotě zhruba 53 milionů korun dostane kraj od státu budovu bývalé transfuzní stanice v Tomešově ulici, která nyní slouží pro školní výuku. Masarykův onkologický ústav by měl převzít také dluh Bakešovy nemocnice, který vzniká od začátku roku za péči, na níž nemocnice nemá smlouvu s VZP. Jeho výši odhadují radní na 20 milionů korun.

Srážku vlaku a osobního vozu na Nymbursku nepřežily dvě ženy

Dvě oběti si v pátek odpoledne vyžádala srážka rychlíku a osobního auta na chráněném železničním přejezdu mezi obcemi Byšičky a osadou Lysá na Nymbursku. Při nehodě zemřely dvě spolujezdkyně ve věku 56 a 79 let, řidič byl lehce zraněn. Viníka nehody policie zatím neurčila. Nehoda téměř čtyři hodiny blokovala dopravu na trati. Podle výpovědi strojvedoucího řidič osobního vozu Opel vjel přímo před přijíždějící vlak. Rychlík ve směru do Prahy zachytil jeho zadní část, ve které seděly obě oběti nehody. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové ženy zemřely na mnohočetná těžká poranění. Lehce zraněný řidič byl po ošetření převezen do nymburské nemocnice, ve vlaku se nikomu nic nestalo. Podle ředitele kanceláře Drážní inspekce Jana Kučery zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v době nehody byl signalizační systém na přejezdu porouchán. Hmotné škody na lokomotivě činí zhruba 50.000 korun, automobil je na odpis.

Český "trosečník" byl ze Švédska eskortován do Česka

Devětačtyřicetiletý Čech, který byl před měsícem objeven na voru v Severním moři a kterého od té doby vyšetřovaly švédské úřady, byl v pátek ráno ze Švédska letecky s eskortou poslán do České republiky. Podle mluvčí pražské cizinecké policie Nely Gajduškové přicestoval ve 12:15 na ruzyňské letiště. Prokázal se náhradním cestovním dokladem na jméno Jiří Kvapil vystaveným českým zastupitelským úřadem ve Švédsku. Podle švédských policistů nepožádal ve Švédsku o politický azyl a nedopustil se žádného protiprávního jednání. "Přijel ale bez dokladů a odmítal svůj případ vysvětlit," uvedl Jan Bertilsson z informačního oddělení policie v Göteborgu důvody, proč švédská strana odeslala českého občana do jeho vlasti. Pro švédskou a zřejmě i českou policii tak záhadně vyhlížející případ skončil. Nikdo však zatím nezjistil, jak se muž na podomácky zhotoveném voru do vln Severního moře vlastně dostal a co bylo jeho skutečným cílem. Čech tvrdil, že jej do moře vyhodila posádka blíže nespecifikované britské lodi, avšak odmítl říci cokoli bližšího. Po objevení se původně vydával za Jihoafričana, ovšem v posledních dnech vyšlo najevo, že se jedná o Jiřího Kvapila původem z Domažlic. V 80. letech Kvapil emigroval do tehdejšího západního Německa a poslední dva roky údajně pobýval jako bezdomovec v Londýně.

Čeští školáci vědí málo o menšinových kulturách

Čeští školáci mají jen malé povědomí o tom, jaké jsou zvyky, původ nebo dějiny národnostních i náboženským menšin, které žijí na území České republiky. Vyplývá to z výzkumu Martiny Ciché z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2002 se výzkumu zúčastnilo 833 žáků základních, středních a vyšších odborných škol. V odpovědích na její otázky se také často projevovaly rasistické nebo xenofobní postoje. Nejvíce rasistických postojů se podle Ciché u studentů objevilo v odpovědích týkajících se Romů a Arabů. Cichá soudí, že se tak u studentů odráží negativní vztah k menšinám, který má i dospělá populace. Na otázku po původu Romů dokázala správně nebo alespoň částečně správně odpovědět asi polovina dotázaných. Žáci středních a základních škol také ve více než 90 procentech případů neměli povědomí o koncentračním táboře v Letech u Písku, kde během 2. světové války zahynulo 326 lidí, převážně Romů. Dvě třetiny z dotázaných žáků neznalo žádný vietnamský zvyk či obyčej. Vietnamci jsou po Ukrajincích a Slovácích v České republice třetí největší národnostní menšina. Podle údajů statistického úřadu jich v Česku v loňském roce žilo 36.832. Relativně největší povědomí mají žáci středních a základních škol podle výzkumu o židovských tradicích a dějinách. Na rozdíl od romského jsou studenti podle Ciché dobře informováni o holokaustu židovském. Co je typické pro židovské náboženství, ale věděla jen zhruba polovina dotázaných.

V Brně začala sbírka na vybudování sochy Edvarda Beneše

V Brně začala veřejná sbírka, jejímž cílem je získat peníze na vytvoření sochy druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Zorganizovalo ji 15 občanských sdružení, která se spojila v nově vzniklém Výboru pro postavení památníku prezidentu Benešovi. Sbírka je pro vznik sochy nezbytná - brněnský primátor slíbil, že pro ni městská rada najde místo, ale nezaplatí ji. "Cílem výboru je prosadit ideu památníku v Brně, zabezpečit jeho důstojné a trvalé umístění a získat peněžní příspěvky na realizaci," sdělil ČTK jednatel výboru Jan Kruml. "Považujeme za potřebné, aby mladá nastupující generace byla hrdá a vlastenecká. Památník je projevem úcty nejen osobě prezidenta Beneše, ale všem, kteří se na zápase o náš stát zasloužili," stojí v prohlášení patnáctky občanských sdružení včetně Sokola, Junáka, Českého svazu bojovníků za svobodu a Sdružení československých zahraničních letců 1939-1945. Právě bývalí letci dali první podnět k výstavbě památníku. Ve sbírce chtějí Benešovi obdivovatelé získat 350.000 korun na ulití kopie sochy, která stojí před Černínským palácem v Praze. "Očekáváme sice malé vklady, ale od mnoha spoluobčanů," píše se v prohlášení.

Žena odkázala veškerý svůj majetek brněnské knihovně

Veškerý svůj majetek odkázala brněnské Knihovně Jiřího Mahena Brňanka Jiřina Bezděková. Bezdětná žena v lednu zemřela. Po skončení dědického řízení získá knihovna mimo jiné polovinu bytového domu v Pellicově ulici v centru Brna, další nemovitosti, ornou půdu, starožitnosti a vybavení bytu. "Samozřejmě nás to potěšilo, nestává se nám to každý den. Osobně nic takového nepamatuji," řekla ČTK zástupkyně ředitelky knihovny Hana Vacková. Podle brněnské radní Barbory Javorové je zatím těžké odhadnout celkovou hodnotu majetku i jeho další využití. "Dědické řízení teprve začíná," upozornila Javorová. Podle Vackové ještě nejsou dokončeny odhady majetku a řízení může být dlouhé a složité.

Tesař se zasloužil o český etapový triumf na Závodu míru

Lubor Tesař jako první český cyklista po třech letech vyhrál etapu na Závodu míru. Pětatřicetiletý člen německé stáje Wiesenhof-Akud byl dnes nejrychlejší v sedmé části závodu s cílem v německém Thale, když cílem projel o dvě sekundy před Australanem Karlem Menziesem. Žlutý trikot vedoucího jezdce si před závěrečnou etapou udržel Ital Giampaolo Cheula. Tesař startuje na Závodu míru naposledy, protože po sezoně ukončí kariéru. Těsně před cílem rozhodl dlouhým spurtem. Zvedl se ze sedla a suverénně s velkým náskokem vybojoval na Závodě míru již své čtvrté etapové vítězství. "Moc jsem si přál se s tímto velmi dobrým závodem rozloučit etapovou výhrou. Zkusil jsem to s únikem již v začátku závodu, ale to to ještě nevyšlo. Dnes jsem předpokládal, že ti nejlepší se budou hlídat, a proto jsem to zkusil. V závěru jsem si věřil, protože spurt do mírného stoupání mi nejvíce vyhovuje," řekl Tesař po závodě novinářům.

ČT: Fojtík stanul jako osmý český horolezec na Mount Everestu

David Fojtík stanul jako osmý český horolezec na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Po měsíční přípravě v Himálaji a po přímém třídenním výstupu dosáhl na vrchol vysoký 8850 metrů ve čtvrtek v pět hodin ráno místního času. Informovala o tom Česká televize. "Do výšky 7500 metrů ho podporoval Miroslav Palacký, který však vzápětí sestoupil kvůli zdravotním problémům. O vrchol se bude stejně jako Josef Kubíček ještě pokoušet v následujících dnech," řekl reportér ČT Jiří Rejman, který je členem jiné české expedice, jež se v těchto dnech o pokoření Everestu rovněž pokouší. Fojtík vystoupil na svou první osmitisícovku. Jako první Čech stanul na "střeše světa" 17. května 1991 Leopold Sulovský. Pak jej následovali Josef Nežerka, Vladimír Nosek, Radek Jaroš, Miroslav Caban, Renata Chlumská a naposledy loni v květnu Pavel Trčala, jehož výstup však někteří horolezci zpochybnili.

Trenér Straka v Plzni končí

Trenér František Straka fotbalisty Viktorie Plzeň v příštím ligovém ročníku nepovede. Vedení klubu se s koučem dohodlo, že smlouva, která byla uzavřena jen na zbytek letošní sezony, nebude prodloužena. Oznámil to ředitel klubu Radomír Havel. Jako důvod uvedl to, že Straka má i jiné nabídky, a plzeňský klub se potřebuje co nejdříve začít připravovat na novou sezonu pod vedením nového trenéra. Vedení klubu zahájí jednání s kandidáty na tuto funkci, ale žádné jméno zatím neuvedlo. Straka potvrdil, že zvažuje nabídky ze zahraničí. Nebylo by prý korektní, kdyby vedení plzeňského klubu držel v nejistotě. Získání angažmá v cizině je pro něj v současné chvíli prioritou. O nabídkách, nad kterými přemýšlí, ale nechtěl blíže hovořit. Viktoria ve svém prohlášení ocenila práci a celkový přínos Straky k mobilizaci sil týmu v závěrečném boji o záchranu v lize i jeho další trenérské, sportovní a marketingové impulzy. Straka získal s mužstvem během šesti kol sedm bodů a díky překvapivé výhře v posledním utkání na Spartě udržel Plzeň v první lize.

Počasí:

Noc bude polojasná, později bude přibývat oblačnost, a na jihu může ojediněle pršet. Teploty klesnou na 12 až 8 stupňů. Zítra čekáme polojasno až oblačno, odpoledne další přibývání oblačnosti, později místy přeháňky a bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 14ti.