Zprávy

Inspekce navrhne stíhání policisty Čermáka

Inspekce ministra vnitra navrhne státnímu zástupci, aby obvinil policistu Tomáše Čermáka za zákrok vůči šéfce vládní sekce pro lidská práva a kandidátce Strany zelených Kateřině Jacques při prvomájové demonstraci. Inspekce se domnívá, že policista Čermák zneužil svou pravomoc, zváží ještě návrh na stíhání za ublížení na zdraví. Premiér Jiří Paroubek očekává, že obvinění nemine ani další policisty, kteří brutálnímu napadení přihlíželi a Čermákovi v něm nezabránili. Předpokládá, že ministr vnitra František Bublan kvůli incidentu vyvodí personální důsledky. "Zejména vůči tomu, kdo způsobil, že se do zásahu, který byl jinak těžkooděnci kvalitně prováděn, připletli speciálně nevycvičení policisté," uvedl s tím, že se prý těžkooděnci chovali naprosto profesionálně i podle Jacques. Kvůli incidentu také požádal prezidenta Václava Klause, aby pozastavil ohlášené povýšení policejního prezidenta Vladislava Husáka z plukovníka na generála. Klaus mu vyhoví.

Advokát policisty Tomáše Čermáka, který je prověřován za zákrok Kateřině Jacques, považuje celou kauzu za zpolitizovanou. Premiér Jiří Paroubek totiž prohlásil, že by měl odejít od policie. "Klient nabyl přesvědčení, že předseda vlády rozhodl o jeho vině, a proto se rozhodl odejít od policie do civilu," řekl Čermákův advokát Jaroslav Janeček. Čermák byl postaven mimo službu. Advokát Kateřiny Jacques podal trestní oznámení na Tomáše Čermáka pro podezření z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví. "Navrhuji rovněž prošetřit roli ostatních přihlížejících policistů z hlediska možné nápomoci v pokračování trestného činu," řekl zástupce Jacques František Korbel. Čermákovi podle něj hrozí za zneužití pravomoci veřejného činitele až tři roky vězení. Jacques zůstává v pracovní neschopnosti do příští středy. "Cítí se velmi špatně, bolí ji hlavně naražená žebra při každém pohybu. O tuto publicitu nikdy nestála," popsal Korbel stav své mandantky a zopakoval, že při demonstraci se držela ve velkém odstupu od průvodu neonacistů a nebezpečí ze strany policie nečekala.

Paroubek: Mládek nepředstavuje bezpečnostní riziko pro stát

Ministr zemědělství Jan Mládek nepředstavuje podle premiéra Jiřího Paroubka žádné bezpečnostní riziko pro stát. Zprávy tvrdící opak jsou podle premiéra dezinformace. Paroubek tak reagoval na odhalení, že Mládkovi před pěti lety Národní bezpečnostní úřad odmítl udělit prověrku na stupeň tajné. Premiér předpokládá, že si ministr o prověrku zažádá právě proto, aby rozptýlil případné pochybnosti. Mládek přitom podle Mladé fronty Dnes po svém mluvčím vzkázal, že požádal o prověrku loni 16. listopadu po nástupu do Paroubkovy vlády. Poprvé Mládek o prověrku žádal v době, kdy byl náměstkem ministra financí, nakonec odešel spolu s tehdejším ministrem financí Pavlem Mertlíkem. Podle MfD mohly být příčinou Mládkovy tehdejší kontakty s několika ruskými podnikateli, jež sledovala kontrarozvědka pro podezření, že jsou napojeni na ruské zpravodajské služby. Mládek to v rozhovoru pro Radiožurnál popřel, jde prý o nedoloženou historku.

Prezident Klaus vetoval zákon o neziskových nemocnicích

Prezident Václav Klaus vetoval zákon, podle kterého měla v Česku vzniknout síť neziskových nemocnic. Zdravotnictví podle prezidenta potřebuje zásadní reformu, což však tento zákon nepřináší. Norma se nyní vrací do Poslanecké sněmovny, kde pro její schválení bude potřeba nejméně 101 hlasů jejích členů. Zákon podle Klause znamená opuštění principů, jako jsou úcta k soukromému vlastnictví, pluralita vlastnických vztahů a svobodná volba lékaře a zdravotnického zařízení. Zákon počítá se vznikem sítě 146 "veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení", jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Nemocnice, které by přeměnu odmítly, by dostávaly od pojišťoven peníze jen za akutní péči. Ve sněmovně normu prosadila vládní sociální demokracie spolu s komunisty. Tyto strany také mají ve sněmovně sílu prezidentské veto přehlasovat.

Zdravotníky veto zákona o neziskových nemocnicích ze strany prezidenta Václava Klause nepřekvapilo. Mluvčí krizového štábu lékařů a nemocnic, šéf České stomatologické komory Jiří Pekárek je vítá a s Klausovým názorem se ztotožňuje. Naproti tomu šéf České lékařské komory Milan Kubek a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel doufají, že poslanci prezidentské veto přehlasují. Stejné očekávání vyjádřil i ministr zdravotnictví David Rath. Posílení pravomocí lékařské komory, jež zákon přináší a Klausovi se nelíbí, je podle Kubka nutné. "Komora je garantem kvality lékařské péče a potřebuje k tomu nástroje," vysvětlil. V současnosti však kraje, jež nemocnice zřizují, se i samy kontrolují. "V důsledku toho je personální situace některých nemocnic, zejména v příhraničí, katastrofální a nebýt práce 1200 lékařů ze Slovenska a 3000 lékařů z jiných chudších zemí, řada nemocnic by už musela být zavřena," řekl.

Rath trvá na převzetí nemocnic

Středočeské nemocnice by mohl už za měsíc převzít od kraje stát. Ministr zdravotnictví David Rath v dopise vyzval středočeského hejtmana Petra Bendla k mimořádnému svolání zastupitelstva. O případném svolání mimořádného zastupitelstva bude hejtman s krajskou radou jednat ve středu. K převzetí nemocnic státem se vyjádří i Asociace středočeských nemocnic. Pokud převod schválí, mohly by nemocnice brzy opět patřit státu. Podle Ratha prý stejně může stát převzít nemocnice i od ostatních krajů. Většina hejtmanů ale možnost vrácení nemocnic státu odmítá. Jedná se například o Zlínský, Plzeňský, Jihomoravský, Moravskoslezský kraj. Za splnění určitých podmínek by ale několik krajů nemocnice státu vrátilo. Někteří hejtmané, jako například pardubický, ústecký a liberecký, by ale zpět peníze, které do nemocnic kraj vložil. Převodu na stát by se nebránil ani kraj Vysočina.

Smlouva s automobilkou Hyundai neobsahuje výši její investice

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor Company se ve smlouvě o výstavbě nové továrny v Nošovicích v Moravskoslezském kraji nezaváže k minimální výši investice. Podle vládní agentury CzechInvest to ale není nutné, protože systém investičních pobídek bude společnost Hyundai motivovat k co největší investici, která by se měla pohybovat mezi 600 miliony eur (17 miliard korun) až 1,1 miliardy eur (31,2 miliardy korun). S největší pravděpodobností se bude pohybovat kolem 30 miliard korun, které odpovídají plánované výrobě 300.000 automobilů ročně. Návrh smlouvy s Hyundai, který ve čtvrtek schválili moravskoslezští zastupitelé, ještě musí projednat česká vláda a představenstvo Hyundai. Nová továrna Hyundai má v Nošovicích zahájit provoz v roce 2008. Výstavbu prvních továrních objektů chtějí Jihokorejci v Nošovicích zahájit letos v září. Továrna bude nabírat zaměstnance postupně a plánovaných 3000 pracovníků by měla zaměstnat až na přelomu let 2009 a 2010. Hyundai se zároveň ve smlouvě zaváže vyrábět v Nošovicích 200.000 automobilů ročně. Automobilka ale plánuje rozšíření kapacity na 300.000 automobilů. Podle návrhu smlouvy stát Hyundai poskytne slevu na dani v odhadované výši 1,3 miliardy korun, 200.000 korun za každé nové pracovní místo (asi 200 milionů při tisícovce nových míst), maximálně téměř 350 milionů korun na rekvalifikace zaměstnanců a slevu z ceny pozemku ve výši přibližně 740 milionů korun. Navíc dostane Hyundai od státu přímou dotaci, její výše bude záviset na celkové investici. V případě investice 23,2 miliardy se bude podpora pohybovat kolem 1,5 miliardy korun, maximálně může stát korejské firmě vyplatit 2,4 miliardy při investici 32 miliard korun.

Země V4 se dohodly na společném postupu při dovozu odpadů

Slovensko, Maďarsko a Polsko podpoří návrh České republiky, aby dovoz odpadů ke spálení přes hranice podléhal souhlasu země, v níž má být zlikvidován. Ministři životního prostředí zemí visegrádské čtyřky o tom informovali na závěr dvoudenního jednání v Košicích. Hostitel schůzky László Miklós připomněl, že je ve společném zájmu zemí V4, aby se nové členské státy Evropské unie nestaly cílovými zeměmi pro dovoz a likvidaci komunálního odpadu. Poznamenal, že společný postup je důležitý, protože tlak firem obchodujících s odpady na přijetí liberální směrnice EU je velmi silný. "Budeme také požadovat, aby směrnice jasně specifikovala pojmy jako recyklace, odpad či druhotná surovina, protože to, co se včera považovalo za odpad, je dnes surovina," řekl Miklós. Podle českého ministra životního prostředí Ambrozka mají ke směrnici výhrady i další země. Kromě Slovenska, Maďarska a Polska podle něj podporují český návrh také Dánsko, Belgie a Portugalsko, takže vidí velkou šanci na to, že se České republice podaří změny v připravované směrnici prosadit.

V Libčevsi zbyl už jen odpad, který mají zlikvidovat Němci

Nákladní vozy během pátku odvezly na skládku u Litvínova poslední fůry nelegálního odpadu z areálu bývalého kravína v Libčevsi na Lounsku, u nějž se nepodařilo prokázat původ. Z celkem asi 4000 tun odpadu tak v obci zůstává už jen 750 tun shořelých odpadků, k jejichž likvidaci se zavázal německý spolkový stát Sasko-Anhaltsko. Na přepravu a uložení odpadu na skládku ministerstvo financí vyčlenilo 1,9 milionu korun. Společnost zahájila odvoz odpadu a popela 27. dubna, o velikonočních svátcích práce přerušila. Odpad nyní leží v jejím zabezpečeném meziskladu. Na navrácení 750 tun odpadu z Libčevsi do Saska se německá a česká strana dohodly koncem dubna v Magdeburku. Sasko-anhaltská ministryně životního prostředí Petra Wernickeová uvedla, že zpáteční doprava odpadu do Německa by měla trvat do poloviny května. Černá skládka v Libčevsi původně obsahovala na 4000 tun odpadu a Sasko-Anhaltsko se přihlásilo k 2100 tunám prokazatelně pocházejícím z této spolkové země. Skládku ale několikrát někdo zapálil a podle Saska-Anhaltska je oněch 750 tun sasko-anhaltským podílem z odpadu, který zbyl.

Okolo Orlíka končí mimořádná opatření kvůli ptačí chřipce

Veterináři k 5. květnu zrušili mimořádná opatření kvůli ptačí chřipce, která dosud platila na Orlíku. Nakažená labuť byla nalezena v Orlické přehradě v Chrástovské zátoce naproti zámku Orlík v první půli dubna. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna uplynula stanovaná lhůta, během níž se žádný další případ v dané oblasti neobjevil, a ochranné pásmo je proto možné odvolat. V úterý 2. května skončila mimořádná opatření kolem Týna nad Vltavou a Mirochova na Jindřichohradecku a v úterý 9. května by je měli veterináři odvolat i v lokalitách kolem Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovic. Situace na jihu Čech, kde se objevilo všech dosavadních 12 případů ptačí chřipky v Česku, se tak vrací k normálu. Státní veterinární správa podle Dubna počítá v dohledné době i se zmírněním celorepublikových mimořádných opatření, jejichž součástí byl i zákaz venkovního výběhu v podnikatelských chovech drůbeže nebo zákaz trhů a výstav ptáků. Poslední případ ptačí chřipky se v Česku objevil zhruba před třemi týdny a od té doby nepřibyl žádný. Testy prokázaly u všech 12 nakažených labutí člověku nebezpečný vir H5N1. Čtyři z uhynulých opeřenců byli nalezeni na Vltavě přímo v Českých Budějovicích, tři v nedalekých Bavorovicích, dvě na Hluboké a po jedné v Týně nad Vltavou, Mirochově na Jindřichohradecku a na Orlické přehradě.

Lidé uctili povstalce u budovy Českého rozhlasu v Praze

Několik desítek lidí v pátek přišlo k budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze, aby si připomněli 61. výročí pražského povstání. U budovy rozhlasu se na sklonku druhé světové války uskutečnily jedny z nejtvrdších střetů mezi povstalci a německými okupanty. Mnozí z obránců padli. Politici v projevech zdůraznili, že svobodu a demokracii je nutné chránit neustále. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky budova rozhlasu zažila dramatické události nejen v květnu 1945, ale také třeba v srpnu 1968, při okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Vždy šlo o konfrontaci s totalitními diktaturami, řekl Sobotka. Premiér Jiří Paroubek soudí, že povstání zmařilo německé plány na další vedení války, zachránilo mnoho desítek tisíc dalších životů a také Prahu, která měla být podle německých plánů zničena. Pražským květnovým povstáním vyvrcholila série obdobných akcí, jež propukly spontánně na přelomu dubna a května na mnoha místech tehdejšího protektorátu Čechy a Morava. Do bojů v Praze se zapojilo na 30.000 lidí, podle dostupných pramenů jich na 3700 zemřelo.

Poslední žijící čeští interbrigadisté dostali vyznamenání

Tři z posledních pěti žijících Čechů, kteří ve 30. letech jako dobrovolníci bojovali ve španělské občanské válce, dostali v pátek na ministerstvu obrany pamětní listy a plakety. V rámci oslav 61. výročí konce druhé světové války jim je předal ministr obrany Karel Kühnl. Ministr ocenil, že interbrigadisté byli mezi prvními, kdo rozpoznali hrozbu fašismu. Ve španělské občanské válce v letech 1936 až 1939 proti sobě stáli levicoví republikáni, které podporovali i Čechoslováci, a pravicoví nacionalisté a fašisté pod vedením generála Franciska Franka, kteří nakonec zvítězili. Jeden z oceněných, třiadevadesátiletý Adolf Vodička, odešel bojovat na Pyrenejský poloostrov v roce 1937. Vedl ho prý k tomu vzestup německého fašismu v Československu. Ve Španělsku zůstal až do pádu republiky po dobytí Valencie na počátku roku 1939. Ve válce, která si podle různých pramenů vyžádala 300.000 až jeden milion obětí, bojovalo kolem 2200 Čechoslováků. Kühnl v rámci oslav výročí osvobození také předal 14 vojákům záslužné kříže ministra obrany. Kříž I. stupně dostal zástupce náčelníka generálního štábu Jaroslav Kolkus, kříže II. stupně obdrželi náčelník kanceláře na generálním štábu Josef Janda a ředitel kanceláře ministra obrany Bohumil Haase. Ostatní vojáky ministr ocenil kříži III. stupně.

Pražská charita otevře v Ugandě nemocnici

Arcidiecézní charita Praha v neděli za účasti kardinála Miloslava Vlka otevře v Ugandě v rovníkové Africe nemocnici a školu pro porodní asistentky. Provoz nemocnice s 50 lůžky bude zajišťovat tým českých lékařů a zdravotních sester ve spolupráci s místními zdravotnickými pracovníky. Katolický kněz Stanislav Přibyl, prezident pražské charity, ČTK informoval, že až do začátku září se bude nemocnice teprve připravovat na plný provoz. "Do budoucna bychom rádi navázali partnerství s některou českou univerzitou, která by tam mohla v rámci stáží vysílat mediky," uvedl. Nemocnice by měla zajistit kvalitní lékařskou péči pro obyvatele kraje Buikwe, zvláště pro těhotné ženy a děti, včetně zhruba 4000 dětí zapojených do programu pražské charity Adopce na dálku. Stavba stála 16 milionů korun, kromě charity na ni přispělo zhruba šesti miliony korun i české ministerstvo zdravotnictví.

Cenu Premia Bohemica získala bulharská překladatelka Kjurčievová

Bulharská překladatelka Margarita Kjurčievová dostala tento pátek na veletrhu Svět knihy cenu Premia Bohemica. Obec spisovatelů ji uděluje vždy některému ze zahraničních bohemistů, kteří se ve své zemi zasloužili o propagaci české literatury. Kjurčievová přeložila přes 60 knižních titulů, například prózy Viktora Fischla, Daniely Hodrové nebo Jakuba Demla. Do bulharštiny převedla řadu divadelních her od Karla Čapka, Františka Hrubína nebo Ivana Vyskočila. Přeložila také řadu filmů. Významná je i její činnost editorská, uspořádala almanachy Panorama české prózy a soudobého divadla. Je také autorkou dvou velkých slovníků českých spisovatelů a almanachu českého dramatu. Spolupodílela se na tvorbě česko-bulharského a bulharsko-českého technického slovníku. V Sofii vystudovala českou filologii a zahraniční obchod.

Anticenu za překlad dostalo nakladatelství Refugium

Anticenu Skřipec za nejhorší překlad letos dostalo nakladatelství Refugium Velehrad - Roma za knihu Nikolaje Berďajeva Vlastní životopis, kterou z ruštiny převedla Markéta Válková. Skřipec uděluje Obec překladatelů nejhoršímu překladu z minulého roku. Základním problémem převodu Vlastního životopisu byla podle poroty neznalost české syntaxe a její záměna za ruskou. V textu se také vyskytuje velké množství rusismů a desítky překladatelských "přehmatů" v dobových reáliích i v oblasti terminologie, která se váže k ruskému pravoslaví. Při udělení anticeny porota přihlížela k významu autora i k opakovaným problémům nakladatelství při překládání ruských textů filozofické nebo náboženské literatury. Druhou cenu nazvanou Skřipeček porota přiřkla překladu knihy Tajný život Stalina od Borise Semenoviče Ilizarova. Vydalo ji nakladatelství Fontána, text přeložila Anděla Kramlová.

Gott, Bílá, Vondráčková a Alexandrovci vyjedou na turné hvězd

Karel Gott, Helena Vondráčková, Lucie Bílá a ruská zpěvačka Marina Vyskvorkina vystoupí 12. května na pražském Žofíně společně s Velkým orchestrem paláce Žofín a Alexandrovci, sedmdesátičlenným souborem písní a tanců Ruské armády. Poté se po roce společně opět vydají na evropské turné hvězd. To bude pokračovat 13. a 15. května v Národním domě na pražských Vinohradech, o den později se přesune do Ostravy. Následovat budou koncerty v polských Katovicích, Českých Budějovicích a Mostě. V Moskvě se koncert uskuteční 22. května; sérii zakončí 30. května vystoupení v Kyjevě. Na některých koncertech se v roli sólistů vystřídají také Andrea Kalivodová, Václav Týfa, Hana Zagorová a Sisa Sklovská. Koncertní sérii pořadatelé turné uspořádali již loni k příležitosti 60. výročí ukončení druhé světové války v Evropě.

Češi se připojí k projektu Národy světa píší Bibli

Česká republika se připojí ke světovému ekumenickému projektu Národy světa píší Bibli. Cílem akce je, aby v každé zemi vznikl jeden ručně psaný exemplář této knihy v národním jazyce. Všechny budou pak vystaveny v Domě Bible v Izraeli. Jde o volné pokračování projektu Děti celého světa ilustrují Bibli, k němuž se na konci milénia přidaly tisíce dětí z Česka. V roce 2000 se v českých zemích také uskutečnilo ruční opisování celého Písma. Zúčastnily se tisíce lidí. Archy jsou nyní opatrovány Českou biblickou společností.

Na české hokejové soupisce na MS je dvaadvacet jmen

Vedení české hokejové reprezentace zapsalo na soupisku před prvním utkáním na mistrovství světa dvaadvacet hráčů. Ve čtvrtek nahlásil generální manažer Zbyněk Kusý na přání trenéra Aloise Hadamczika devatenáct hráčů, v pátek je doplnila další trojice. Do Rigy již dorazila dvojice posil Jan Bulis a Tomáš Plekanec z Montrealu, v úvodním utkání může kouč počítat i s dalším forvardem Petrem Hubáčkem. Na soupisku se tak z hráčů, kteří se s týmem připravují přímo v Rize, nevešli obránce Miroslav Blaťák a útočníci Petr Tenkrát se Zbyňkem Irglem. Předpokládaná sestava ČR: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Škoula, Krajíček, Kutlák, Hejda, Richter - Erat, Výborný, Hlaváč - Rolínek, Plekanec, Bulis - Bednář, Hlinka, Hubáček - Balaštík. Prvním soupeřem českých hokejistů na mistrovství světa v Rize jsou hráči domácího Lotyšska.

Tenistka Navrátilová už je v Praze

Tenisová legenda Martina Navrátilová přicestovala do Prahy. Příští týden bude na Štvanici tahákem turnaje ECM Prague Open, na kterém bude hrát čtyřhru společně s Barborou Strýcovou. Pořadatelé očekávali, že Navrátilová přijede do Praha až v neděli, ale na turnaji ve Varšavě prohrály s Jihoafričankou Liezel Huberovou hned v prvním kole s reprezentantkami nastupující tenisové generace - Ruskou Marií Kirilenkovou a Srbkou Anou Ivanovičovou. Česká rodačka s americkým občanstvím proto využila získaný čas a dorazila dříve. Od soboty se Navrátilová objeví v tréninku na kurtu. Se Strýcovou se pokusí sehrát, protože spolu nikdy nehrály. Podle předpokladu pořadatelů by měla ke svému zápasu prvního kola nastoupit v úterý v podvečer. V Praze by mohla získat svůj rekordní 175. titul ze čtyřhry.

Slavia zaplatí za opuštění hřiště dva miliony

Fotbalový klub Slavia Praha dostal od disciplinární komise svazu pokutu dva miliony korun za svévolné opuštění hřiště v zápasu 27. ligového kola proti Slovanu Liberec. Tresty související s odchodem z utkání dostali také trenér Karel Jarolím, který zaplatí sto tisíc korun, vedoucí mužstva Martin Lafek poloviční sumu. Stanislav Vlček nesmí vykonávat funkci kapitána po dobu jednoho roku. Po jednání uvedl předseda komise Alexander Károlyi, že disciplinární komise nebude zahajovat řízení s dalšími hráči, kteří hřiště opustili. Zároveň vysvětlil, proč komise zvolila právě tento trest. "Funkcionáři dnes přiznali, že si byli vědomi toho, že zcela vědomě porušili svazové normy," řekl. Dodal, že komise nechtěla zasahovat do regulérnosti soutěže, a proto neodebrala Slavii body a netrestala další hráče. Podle disciplinárního řádu lze mužstvu uložit pokutu do deseti milionů korun.

Počasí:

V noci čekáme jasno. Teploty 9 až 5 stupńů. Přes den má být jasno až polojasno, odpoledne místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 16 až 20 stupňů.