Zprávy

Nucená správa ve VZP skončí 2. května

Nucená správa ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) skončí 2. května. Ministr zdravotnictví David Rath ji po téměř půl roce odvolá, a to s nástupem nového ředitele VZP Pavla Horáka do funkce. Rath to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Rath uvalil nucenou správu na VZP loni v listopadu. Důvodem podle něj byl rostoucí dluh pojišťovny, který činil zhruba 14 miliard korun. Nyní podle ministra klesl na pět až sedm miliard korun, takže již není důvod k dalšímu dohledu. Finanční situace se zlepšila ale hlavně proto, že stát začal platit vyšší zdravotní pojistné za důchodce, děti, studenty či nezaměstnané a poskytl VZP i další miliardy korun. Ukončení nucené správy podmiňoval Rath i schválením zdravotně pojistného plánu VZP. K již odhlasovanému dokumentu totiž přibyly dodatky, které obsahovaly například zastavení financování projektu internetových zdravotních knížek IZIP. Výsledný materiál ovšem správní a dozorčí rada VZP nepodpořily. Antimonopolní úřad udělil 28. dubna VZP kvůli projektu IZIP dvě pokuty za celkem 800.000 korun. Podle něj pojišťovna znemožnila konkurenční boj, když uzavřela smlouvu na internetové knížky rovnou se společností IZIP. Pokuty ještě nejsou pravomocné, VZP proti verdiktu může podat rozklad.

Nový ředitel VZP chce pojišťovnu stabilizovat

Dosavadní ředitel pražské Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Horák se v úterý ujme vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny. Prvními kroky v nové funkci podle něj bude prodloužení smluv s nemocnicemi a lékaři či stabilizace personální situace. S personálními změnami ve VZP zatím nepočítá. Nového ředitele VZP uvedou do funkce ministr zdravotnictví David Rath s nuceným správcem Antonínem Pečenkou. Horáka schválila sněmovna ve čtvrtek 27. dubna. Úkoly převezme nový ředitel VZP od Josefa Čekala, který dočasně pojišťovnu vedl po odvolané Jiřině Musílkové. Horák v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi uvedl, že VZP je kvůli několikerým výměnám ředitelů "rozvrácená" a stav je nutné co nejdřív normalizovat. Dalším problémem jsou podle něj smlouvy se zdravotnickými zařízeními. V pololetí všechny končí. VZP již tento týden oznámila, že je připravena je plošně prodloužit beze změn do konce příštího roku. Se jmenováním Horáka do funkce ředitele VZP nesouhlasí ODS. Podle ní jde o dalšího Rathova kamaráda, který s ním dříve stejně jako nynější šéf lékařské komory Milan Kubek působil v lékařských odborech. Podle senátora za ODS Tomáše Julínka vznikl ve zdravotnictví "bermudský trojúhelník", tvořený Rathem, Horákem a Kubkem, který ovládá 200 miliard korun. ODS se již nechala slyšet, že se po volbách zřejmě pokusí o Horákovo odvolání.

Na Moravě stoupá voda, ve Strážnici byl překročen třetí stupeň

Hladina řeky Moravy stoupá, ve Strážnici na Hodonínsku byl překročen třetí stupeň povodňové aktivity. Dvojnásobné zvýšení hladiny oproti normálu na strážnické měřicí stanici mají na svědomí vytrvalé deště na střední Moravě. Druhý stupeň povodňové aktivity - pohotovost, byl překročen níže na toku Moravy, v Lanžhotě u slovenských hranic. Prudké zvýšení hladiny Dyje zaznamenala novomlýnská stanice na Břeclavsku, kde platí první stupeň povodňové aktivity - bdělost. Výstraha meteorologů před rozvodněnými toky platí do pondělního poledne pro Jihomoravský a Zlínský kraj, před zvýšenými hladinami řek pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Silný déšť očekávají meteorologové do pondělního večera v Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a na Vysočině.

Čtyři země EU otevřou trh práce pro nové členy

Čtyři další země bývalé evropské patnáctky ukončí k 30. dubnu přechodné období a pustí občany osmi nových členů EU na svůj trh práce. Češi i lidé z dalších sedmi států, které před dvěma lety unii rozšířily, tak budou moci od 1. května bez povolení získat zaměstnání celkem v sedmi starých členských státech. Nyní uvolňuje trh práce Španělsko, Portugalsko, Finsko a Řecko. Dosud mohli noví euroobčané volně dostat místo jen v Británii, Irsku a Švédsku. Na omezeních zatím trvá Rakousko a Německo, které by je rádo podle dostupných informací udrželo po celých příštích pět let. Bariéry nehodlá odstranit ani Lucembursko. Belgie a Francie od května částečně svůj trh práce uvolní, a to lidem z nedostatkových profesí. Patří mezi ně například zedníci, různí řemeslníci či řezníci. Itálie zvýšila kvóty pro přijímání zahraničních pracovníků. Dánsko se chystá od července zjednodušit administrativní řízení. Veškeré bariéry by mohlo s koncem letošního roku zrušit Nizozemsko.

CzaroTekk pokračuje, záchranáři ošetřili desítky většinou opilých lidí

Technoparty CzaroTekk u Krásna na Sokolovsku pokračuje bez vážnějších incidentů, účastní se jí kolem dvou tisíc technařů. Záchranáři však museli od pátku, kdy akce začala, ošetřit už více než osmdesát účastníků. Ti si většinou způsobili různá zranění pod vlivem alkoholu. Pouze tři z nich ale skončili v nemocnici. Potvrdil to Bořek Bulíček, ředitel soukromé záchranky Trans Hospital z Řevničova. "Mezi relativně vážnější úrazy patřily různé tržné rány, zlomeniny po pádech nebo pokousání od psů. Nejtěžší úraz se stal v noci na neděli, kdy čtyřiadvacetiletého mladíka porazil automobil. Měl vážně poraněnou nohu a hlavu," uvedl Bulíček. Policisté hodnotí dosavadní průběh CzaroTekku jako bezproblémový. Stále kontrolují automobily odjíždějící z místa technoparty. U více než dvou desítek řidičů našli alkohol v krvi, u jednoho z nich odhalil tester i drogy. "Akci budeme monitorovat až do úplného konce. Práci budeme mít s řízením dopravy, hlavně až začnou stovky aut odjíždět," uvedla policejní mluvčí Jolana Číhová. Technoparty potrvá zřejmě do úterý, pořadatelé potom mají plochu uklidit, odvézt odpadky a předat majiteli.

V Sosnové stále leží tuny německého odpadu

V areálu bývalého zemědělského podniku v Sosnové na Liberecku stále zůstávají tuny odpadu nelegálně dovezeného z Německa. V neděli přitom skončil termín, do kterého měla šluknovská podnikatelka skládku zlikvidovat. Podle starostky Sosnové Vlasty Pátkové se na odvozu odpadu intenzivně pracuje. Venkovní plochy i objekt teletníku jsou už prázdné, v bývalém seníku však ještě v neděli odpoledne byly tuny odpadu. Za nedodržení termínu, který stanovila Česká inspekce životního prostředí v Liberci, hrozí podnikatelce až dvoumilionová pokuta. Jednu pokutu 300.000 korun už přitom od inspektorů dostala před čtyřmi měsíci. Podle Pátkové ale pokuty moc neřeší. "Nám jde v prvé řadě o to, aby nelegální skládka z obce zmizela," řekla starostka. Skládka německého odpadu v Sosnové není v Libereckém kraji jediná. Zhruba 8000 tun odpadu leží také v Arnolticích, v Černousích a v Dolní Řasnici na Frýdlantsku. Jde převážně o textil a plasty. Ze všech míst musí zmizet do konce září. V Arnolticích a v Dolní Řasnici vzniknou třídicí linky a odpady z nich poputují k dalšímu zpracování. Podnikatelka z Frýdlantu dostala za nelegálně dovezené odpady pokutu 250.000 korun.

Soukromé muzeum v Ivančicích dokumentuje lustrační křivdy

Na křivdy způsobené v České republice lustračním zákonem poukazuje výstava, kterou v neděli otevřeli v soukromém Muzeu bezpráví povýšeného na zákon v Ivančicích na Brněnsku. Nová výstava nese název S lustračním zákonem na věčné časy a nikdy jinak. Doplnila stálou expozici o zločinech spáchaných při odsunu Němců, která zabírá dvě podlaží někdejšího učiliště za Ivančicemi. Provozovatel Vojtěch Halámek se prý kritikou lustračního zákona nepokouší zpochybnit zločiny páchané komunistickou Státní bezpečností. Myslí si ale, že potrestáni měli být ti, kteří systém vytvořili a řídili. "Ty na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti nenajdete," řekl Halámek. Na seznamech podle něj chybějí straničtí pohlaváři, ale jsou tam zapsaní čeští kardinálové Trochta a Tomášek. Výstavu přijel zahájit vládní zmocněnec pro lidská práva a poslanec Svatopluk Karásek, ačkoliv on sám je pro zachování lustračních zákonů. "Sporné případy musí řešit soudy," řekl Karásek při zahájení. Expozici však považuje za cenný příspěvek k diskusi o minulosti. Měly by ji podle něj navštěvovat školy.

V Prostějově hořela prodejna, hasiči našli mrtvého muže

Prodejnu a sklad zdravotnických potřeb v centru Prostějova zachvátil v sobotu pozdě večer požár. Hasiči na místě nalezli tělo mrtvého muže. Škoda je odhadnuta na 1,5 milionu korun. Příčinu úmrtí muže určí pitva. Podle hasičů se oheň zřejmě rozšířil ze skladu následně do prodejny. Poškozena byla i stropní konstrukce a část zboží v podkroví. Oheň likvidovali kromě profesionálních hasičů i dobrovolníci.

Nehodu polského autobusu na Náchodsku způsobil spánek řidiče

Příčinou sobotní nehody polského zájezdového autobusu u České Skalice na Náchodsku byl zřejmě spánek devětatřicetiletého řidiče. Při nehodě bylo zraněno sedm osob, z nichž dvě nadále zůstávají v nemocnici v Hradci Králové. Škodu policie předběžně odhadla na 155.000 korun. Autobus s více než 50 lidmi vyjel na objížďce mezi Velkým Třebešovem a Mískolezy ze silnice a převrátil se na bok do příkopu. Pro cestující pak přijel náhradní autobus, havarovaný autobus byl odtažen do Polska. Řidiče s poraněným kotníkem a jednoho cestujícího s poraněním páteře záchranáři převezli do hradecké nemocnice. U řidiče se doba léčení předpokládá deset dní, u druhého zraněného asi jeden měsíc. Zbylých pět lehce zraněných lidí lékaři po ošetření v nemocnici v Náchodě ještě v sobotu propustili. Tato havárie byla v sobotu již druhou nehodou polského autobusu na českém území. První nehoda se stala časně ráno na dálnici D5 nedaleko Rokycan. Plně obsazený autobus s polskými turisty se střetl s nákladním automobilem. Řidič autobusu byl těžce zraněn, dalších pět cestujících bylo zraněno lehce.

Festival Zlatá Praha zahájil koncert Bambini di Praga

V pražském Kongresovém centru probíhá 43. ročník mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha zaměřeného na hudbu a tanec. Program v sobotu večer otevřel v přímém televizním přenosu dětský pěvecký sbor Bambini di Praga se sbormistrem Lukášem Jindřichem a sopranistkou Gabrielou Beňačkovou. Letos se na festivalu promítá 130 snímků ze 24 zemí z celého světa. Největší počet pořadů - jedenadvacet - přihlásila do soutěže Británie. Českou produkci reprezentuje desítka příspěvků, mimo jiné dokument o pobytu tenoristy Rolanda Villazóna v Praze nebo záznam loňského moravského koncertu Magdaleny Kožené s názvem Lamento a filmy Adieu Mozart, Faidra, Mistr Jan Hus a Ibbur aneb Pražské mysterium. Hostem festivalu bude v pondělí dirigent a pianista Daniel Barenboim, který do metropole přijede koncertovat s Berlínskými filharmoniky. Čestným hostem bude rovněž legendární ruská pěvkyně Galina Višněvská, manželka violoncellisty a dirigenta Mstislava Rostropoviče, která má v Praze také v úterý převzít cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Při závěrečném ceremoniálu festivalu vystoupí na koncertě v přímém televizním přenosu mladí ruští pěvci, studenti Operního centra, které Višněvská otevřela v roce 2002 v Moskvě.

Brněnská židovská obec si připomněla oběti holokaustu

Brněnská židovská obec si nedělní tryznou připomněla oběti holokaustu. V synagoze na brněnské Skořepce se sešlo asi 200 lidí. Izraelský velvyslanec Arie Arazi zapálil symbolických sedm svící. "Je to symbol šesti milionů židovských obětí. Každá svíce symbolizuje část rodiny. Sedmá svíce je vzpomínka na nežidovské oběti druhé světové války," řekl brněnský rabín Moše Chaim Koller. Zemský rabín Karol Sidon a izraelský velvyslanec připomněli, že ani 60 let po druhé světové válce není svět prost antisemitismu. "Nedopustíme však, aby se šoa opakovala," řekl Arazi. I Araziho rodinu holokaust zasáhl. Ve vyhlazovacích táborech zahynuli všichni příbuzní jeho matky.

Šlechtici v K. Varech vybrali peníze pro děti

V Karlových Varech o víkendu probíhá tradiční, již desáté setkání šlechty. Šlechtici ani letos nezapomněli na charitu, na Jarním plesu v sobotu večer vybrali téměř 180 000 korun. Jsou určeny pro karlovarské občanské sdružení Bambini, které zajišťuje hipoterapii pro postižené děti. Letos se tak podařilo vybrat zhruba o 50.000 korun více než loni. Karlovarského setkání šlechty se letos zúčastnilo přes 650 osobností s "modrou krví", hlavně z německy hovořících zemí. Nechyběla ale ani princezna Jasmína z Libanonu. Po sobotních dostizích a přehlídce klobouků se účastníci bavili v Grandhotelu Pupp na Jarním plese. Kromě výtěžku z tomboly skončily na humanitárním kontu i peníze z vydražených cen, které obdrželi vítězové dostihu dřevěných koní. V neděli proběhla slavnostní mše v chrámu svaté Maří Magdaleny. Definitivní tečkou za setkáním aristokratů je závěrečný nedělní ples v Císařských lázních. Letos je připraven v duchu slavného skladatele Wolganga Amadea Mozarta.

U Lednice tábořily děti policistů, kteří zemřeli ve službě

Děti a vdovy po policistech i hasičích, kteří zemřeli ve službě, se o víkendu setkaly v kempu Apollo nedaleko Lednice na Břeclavsku. Mezinárodní policejní asociace IPA pro ně poprvé připravila dvoudenní pobyt s programem a výlety. Ze stovky rodin, které poznamenala ztráta otce a manžela-policisty, přijalo pozvání na jižní Moravu asi 30 lidí. "Na tyto děti se nějak zapomíná, je pro ně málo akcí. To bychom chtěli do budoucna napravit. Akci budeme v Lednici pořádat každý rok," řekl pořadatel z organizace IPA Roman Penčák, sám policista. V sobotu se k pozůstalým po strážcích pořádku připojily děti a rodiny policistů z jižní Moravy. Připraveny byly atrakce typické pro všechny dětské dny, navíc také ukázky policejní práce a techniky. V neděli byly na programu výlety k lednickému zámku a minaretu a také plavba po Dyji.

Ve Vendryni vyrostla nejvyšší májka v Česku

Čtyřtisícová obec Vendryně na Frýdecko-Místecku postavila nejvyšší májku v České republice. Ta letošní se tyčí do výšky 53,98 metru, což je domácí rekord. Podle Davida Valového z pelhřimovské agentury Dobrý den se májka objeví v českém vydání Guinnessovy knihy rekordů. Májka je nastavovaná ze dvou smrků, protože tak vysoký smrk organizátoři akce z Klubu zábavy a sportu Záolší neobjevili. Májku chystali už od soboty, nedělní stavění máje zabralo několik hodin přípravných prací. Vysoký opracovaný kmen zvedal do výšky jeřáb jedné místní firmy. Májka ve Vendryni bude stát podle tradice do konce května, kdy ji členové místního klubu pokácejí motorovou pilou. Loňská májka v obci měřila 43 metrů a dřevo z ní se využilo na stavbu tanečního pódia. Podobně skončí i letošní májka. Stavění máje v minulosti bylo především záležitostí vesnic. Na návsi se máje stavěly jako společné, ale mnohdy vyrostly i jednotlivé u domů. Mládenci je stavěli o filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května dívkám, které milovali.

Air-show přilákala do Strakonic stovky diváků

Letecká bitva z první světové války, ukázky letecké akrobacie a sportovních a ultralehkých letadel přilákaly v neděli na letecký den do Strakonic několik stovek diváků. Sobotní program Air-show 2006 však musel být kvůli silnému větru a dešti zrušen. "Bohužel povětrnostní podmínky nám nedovolily pustit sem větší letadla, protože tady na letišti je jenom travnatá plocha a týden tady neustále pršelo," podotkl organizátor Lukáš Karásek. Organizátoři proto zařadili víc ukázek ultralehkých letadel. Nedělní návštěvnost odhadl na téměř 1000 diváků. Hlavní atrakcí Air-show byl Létající cirkus Martina Kindernaye, který předvedl i leteckou bitvu s replikami letounů z první světové války.

Gymnastka Šikulová získala evropské stříbro na bradlech

Jana Šikulová získala na mistrovství Evropy ve sportovní gymnastice stříbrnou medaili za cvičení na bradlech. V nedělním finále v řeckém Volosu nestačila jen na Britku Elizabeth Tweddleovou. Druhá česká zástupkyně ve finálovém programu Jana Komrsková skončila na přeskoku čtvrtá. Komrskovou, jež si týden před šampionátem poranila nohu, dělilo od medaile na přeskoku 75 tisícin bodu. Ze zlata se radovala Anna Grudková z Ruska před Olgou Ščerbatychovou z Ukrajiny. Bronz získala Katja Abelová z Německa.

Pech vyhrál popáté Rallye Tatry

Český šampion v automobilových soutěžích Václav Pech s vozem Mitsubishi Lancer v neděli už popáté vyhrál Rallye Tatry, třetí pokračování mezinárodního českého mistrovství. Pech byl nejrychlejší v pěti ze šesti rychlostních zkoušek. Až v posledním testu nestačil na Karla Trojana. "Jsem rád, že jsem se ve třetí soutěži konečně dočkal pořádných bodů," řekl Pech v cíli. "Jel jsem poprvé s 'devítkou', která se ještě ve středu dodělávala, a jsem z ní nadšený," dodal s tím, že se mu dařila na osychající trati volba pneumatik. Technické problémy v průběhu rallye diskvalifikovaly hned několik favoritů. Jan Kopecký, který měl být ozdobou rallye, dokonce kvůli problémům s brzdami na citroenu nenastoupil vůbec. Už ve druhé rychlostní zkoušce skončily naděje Václava Arazima, jehož mitsubishi postihly problémy s turbem. Český šampion produkčních vozů byl na sedmém místě v průběžném pořadí.

Bauer bude v létě trénovat s Němci

Po pěti letech tréninku se stříbrný olympijský medailista v běhu na lyžích Lukáš Bauer rozhodl změnit letní přípravu a na nadcházející sezonu bude trénovat společně se špičkovými německými závodníky. Domluvil se na spolupráci s reprezentanty z Oberwiesentalu, za který jezdí bývalý celkový vítěz Světového poháru Rene Sommerfeldt, talentovaný Tom Reichelt a Benjamin Seifert. V Německu Bauer absolvuje i dvě reprezentační soustředění, kde se potká s letošním vítězem SP Tobiasem Angererem i loňským šampionem Axelem Teichmannem z Oberhofu. Bude běhat i ve finském sněžném tunelu ve Vuokati, kde v minulosti již byl. Jeho příprava s německým týmem potrvá až do začátku Světových pohárů. Jeho tým se však nemění, koučem zůstává nadále Martin Petrásek. Bauer oznámil, že chce závodit minimálně do další olympiády ve Vancouveru. V příští sezoně se hodlá zaměřit spíše na Světový pohár než na jediný závod, jak tomu bylo v té minulé před olympiádou. Vrcholem roku je mistrovství světa v Sapporu.

Stolní tenistky skončily na MS dvanácté

České stolní tenistky zakončily mistrovství světa družstev v Brémách porážkou s domácím Německem a obsadily konečné dvanácté místo. Je to jejich nejlepší výsledek v historii samostatné republiky. Nedělní duel byl velmi vyrovnaný, všechna utkání se hrála na pět setů. Jediný bod získala Martina Smištíková, která úřadující německé mistryni ve dvouhře Čen-čchi Barthelové odvrátila tři mečboly. Češky dosud na MS skončily dvakrát čtrnácté - před dvěma lety v Dauhá a v Ósace v r. 2001. Oba trenéři nepostavili nejsilnější sestavu a dali šanci dalším hráčkám. Marie Hrachová nominovala vedle Smištíkové Ivetu Vacenovskou a náhradnici Hanu Bartošovou. Česká jednička Renáta Štrbíková i Jana Dobešová zůstaly na lavičce. Německý kouč Jörg Bitzigeio zase nechal stát Elke Wosikovou a Nicole Struseovou. Podle trenérky Hrachové sehrály české závodnice velmi dobrý turnaj. "Dvanácté místo si moc cením," uvedla Hrachová.

Čeští florbalisté porazili Švýcarsko 9:6

Florbalová reprezentace porazila ve svém druhém zápase na Turnaji čtyř ve Svitavách vysoko tým Švýcarska. Po páteční olomoucké remíze vyhrál v neděli český tým 9:6. Klíčovým mužem úvodních minut byl mladý český gólman Rytych, který zlikvidoval dvě vyložené příležitosti Švýcarů. Z mnoha šancí na obou stranách se prosadil gólově jen Zálesný, po přestávce však začaly branky padat a častěji do hostující sítě. Ve druhé třetině však už chyběl v české sestavě kapitán Folta, jenž odstoupil se zraněnými zády.

A ještě krátce o počasí:

V noci bude oblačno až zataženo, občas déšť na horách sněžení. Noční teploty 6 až 3 stupně, místy přízemní mrazíky. Zítra má být polojasno až oblačno, teploty 12 až 16 stupňů.