Zprávy

Hladiny řek klesají či stagnují, roste Labe

Hladiny většiny rozbouřených českých řek zůstaly během pondělí na dosažené výšce, nebo klesaly. Dále ale rostou střední a dolní Labe a střední a dolní Morava. V sedmi krajích platí stav nouze, který v neděli večer vyhlásila vláda. Povodně budou hrozit minimálně do pátku. Ve středu totiž meteorologové předpokládají vyšší srážky, které by opět mohly zvednout hladiny řek. Před zhoršením povodňové situace ve středu a ve čtvrtek varoval ministr vnitra František Bublan. Nejvíce postižený je Jihomoravský kraj. Patrně nejtěžší situace je ve čtyřech obcích na Břeclavsku, které ohrožuje voda z obřích jezer, která se vytvořila z rozvodněných řek Dyje a Jevišovky. Přestože byla v pondělí ráno evakuace obce Novosedly na Břeclavsku pozastavena, nadále hrozí, že vesnici s 1100 obyvateli bude nutné zcela vyklidit. Ve Znojmě skončila evakuace, protože hladina Dyje znatelně klesá. Evakuace se tu týkala asi 2000 lidí. Domů se vrátili i lidé evakuovaní z jihomoravských Pohořelic.

Velké napětí panuje na severu Čech. Labe v Ústí nad Labem stále pomalu stoupá. V pondělí v 10:00 byla jeho hladina na výšce 879 centimetrů. Od půlnoci je uzavřen Mariánský most. Jedinou spojnicí pro automobilovou dopravu s částí Střekov je nyní Benešův most. Doprava již kolabuje v Děčíně. Podle prognózy by Labe v Ústí mělo kulminovat v úterý ráno, kdy dosáhne výšky 885 centimetrů. Nejhorší už mají za sebou v Mělníku. Hladina Labe tam již začala pozvolna kulminovat a neměla by ohrozit výrazně větší území než dosud. Zato v nedalekém Hoříně, který leží u soutoku Labe s Vltavou, hrozí povodně. Obec staví za pomoci dobrovolníků hráz, která je již dlouhá přes 300 metrů.

Hladina řeky Moravy v Olomouci nadále klesá. V zaplavené městské části Chomoutov se situace pozvolna zlepšuje, v Černovíře je stabilizovaná. Nadále tam prosakuje voda přes místní ochranný val a vylévá se i voda z kanalizace. Hladina ale nestoupá, protože hasiči odčerpávají vodu velkokapacitním čerpadlem. Některé obce na Olomoucku však potrápila rozvodněná řeka Oskava, jež začala ohrožovat i obytné části. S přívaly vody bojovali ve Štěpánově, do Liboše musela v noci dorazit armáda se dvěma tatrami naloženými pytli s pískem.

Hladiny Lužnice a Nežárky, které zaplavily stovky domů na jihu Čech, i nadále klesají. Voda ve Veselí nad Lužnicí od sobotní půlnoci klesla o 12 centimetrů, ulice Čs. armády je tak opět průjezdná.

Pokud se bude situace v Praze dál vyvíjet příznivě, pražský magistrát zřejmě začne ještě tento týden rozebírat mobilní hrazení proti velké vodě, které nechal postavit podél Vltavy kvůli jarním záplavám minulý týden.

Bublan: Situace se může zkomplikovat ve středu a ve čtvrtek

Povodňová situace by se mohla opět zhoršit ve středu a ve čtvrtek, a to kvůli oteplení. Po zasedání Ústředního krizového štábu to uvedl ministr vnitra František Bublan. Podle meteorologů má být až do úterý oblačno, na horách se sněhovými přeháňkami. Ve středu čekáme déšť. Podle šéfa Českého hydrometeorologického ústavu Ivana Obrusníka počasí ovlivní odtávání sněhu z Beskyd a Jeseníků. Případné další srážky a současné oteplení by zřejmě vedly ke vzedmutí hladin na Vltavě a Labi. To by zkomplikovalo už tak napjatou situaci v Ústí nad Labem a mohlo by znovu zasáhnout i Prahu. Zatopeny jsou tři hraniční přechody, a to v Hřensku, Hevlíně a Lanžhotu. Pod vodou skončilo také několik policejních objektů, na celém území jich je postiženo zhruba deset. Policejní prezident Vladislav Husák ujišťoval, že policie dohlíží na majetek evakuovaných osob. Jediným případem nezákonné činnosti související s povodněmi byl pokus o rozebrání protipovodňových zábran v Praze. Pachatele policie zadržela.

Chlapce, který zmizel během záplav, zatím hasiči nenašli

Hasiči a policisté na Sokolovsku během pondělí marně pátrali po šestiletém chlapci, který se v neděli vpodvečer ztratil u rozbouřeného toku řeky Svatavy. Pátrání bude podle mluvčí sokolovské policie Blaženy Kašparové pokračovat i v úterý. "Na pomoc byl v pondělí přivolán i vrtulník letecké služby, který prohledával řeku Svatavu a Ohři od Kraslic až po Kyselku na Karlovarsku. Celkem se do pátrání zapojilo asi 100 lidí," uvedla Kašparová. Chlapec si zřejmě hrál s kamarády na schovávanou v místě, kde do Svatavy vtéká Kamenný potok, pak ale zmizel. Rodiče se krátce nato obrátili na hasiče o pomoc. Ačkoli na Svatavě platí jen první povodňový stupeň a hladina postupně klesá, hasiči na ní o víkendu už jednou zasahovali. Pomáhali vodákům, kteří se rozhodli rozbouřenou říčku sjet na raftu. Člun se sedmi lidmi se ale převrátil a vodáci museli asi dvě hodiny čekat, než je hasiči vyprostí. Pokud by se potvrdilo, že chlapec v říčce utonul, šlo by o druhé dítě, jehož život si vyžádaly současné záplavy. V úterý se utopil pětiletý chlapec v Boňově na Třebíčsku, když spadl na zahradě do vpusti. Celkem si záplavy podle dostupných informací dosud vyžádaly sedm životů.

Klaus kritizuje zneužívání povodní k předvolebnímu boji

Prezident Václav Klaus kritizoval politiky, kteří zneužívají nynějších povodní k předvolebnímu boji. Prezident uvedl, že je třeba usilovat o zmírnění škod způsobených záplavami a řešit povodňovou situaci i s výhledem do budoucna. "Je ovšem darebné, opravdu zlé a darebné využívat povodní k předvolebním hrátkám. A to někteří politici dělají a je to nedůstojné. Já se divím, že se nestydí, já se divím, že se nezačervenají, když něco takového dělají," řekl Klaus během své pondělní návštěvy Prahy 18. Klaus však odmítl upřesnit, koho má na mysli. "Myslím, že oni to dobře vědí a celá naše veřejnost to také dobře ví, koho se to týká," uvedl prezident.

Strany kvůli záplavám změní předvolební kampaň

Některé politické strany chtějí kvůli záplavám pozměnit své předvolební reklamní kampaně. Například lidovci nebudou točit reklamní spot a zhruba milion ušetřených korun chtějí převést na povodňové konto. Podle mluvčího KDU-ČSL Ondřeje Jakoba by měla reklamní kampaň před volbami lidovce stát 45 milionů. Kvůli záplavám mění strategii i sociální demokraté. Zrušili plánovaný sobotní předvolební pochod na Říp, kde chtěli představit zkrácenou verzi svého volebního programu. O úpravě volební kampaně a novém termínu pochodu na Říp rozhodne podle místopředsedy ČSSD Martina Starce stranické vedení společně s volebním štábem v úterý na mimořádné schůzi v Lidovém domě. ČSSD stáhla také ozvučené volební vozy, které měly v těchto dnech dělat volební kampaň na Karlovarsku. Program upravil i předvolební autobus Zemák. Změny plánují i komunisté, o redukci předvolební kampaně však budou teprve jednat. ODS podle svého místopředsedy Ivana Langera o omezení volební kampaně neuvažuje. Měnit volební kampaň kvůli povodním nebude ani Strana zelených. Odborníci předpokládají, že strany by mohly v předvolebních reklamních kampaních utratit asi 350 milionů korun. Oproti volbám před čtyřmi lety jde o nárůst asi o 30 procent. Nejvíce peněz strany obvykle utratí za reklamu v tištěných médiích. Další část pak jde na billboardovou reklamu.

Škody z letošních povodní půjdou do miliard korun

V miliardách korun se bude podle odhadů ekonomů pohybovat konečný účet za škody z nynějších povodní. Poškozeny jsou soukromý majetek i veřejná infrastruktura a zvýšené náklady přinesou dopravní omezení v silniční a železniční dopravě. V porovnání s předešlými ničivými povodněmi z let 1997 a 2002 ale budou tentokrát podle analytiků škody mnohonásobně nižší. "Předběžně odhaduji, že škody z letošních povodní budou jedna až dvě miliardy korun," uvedl Pavel Sobíšek z HVB Bank. Podobně předvídá dopad záplav i David Marek z Patria Finance. Z pohledu ekonomiky jsou největší škody na infrastruktuře a budovách, doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Ve srovnání například s povodněmi z roku 2002 budou celkové škody zhruba třicetkrát až padesátkrát menší. "Vzhledem k tomu, že se záplavy vyhnuly hlavním centrům průmyslové výroby a sektoru služeb, nebudou naštěstí stopy výrazné," dodal Marek. Vše špatné je i k něčemu dobré, investice do protipovodňových opatření mohou ekonomiku i povzbudit a přinést práci tisícovkám lidí.

Firmy začínají odhadovat výši povodňových škod

Velké průmyslové podniky i menší firmy v zaplavených krajích začínají pomalu sčítat škody, které jim kvůli povodni vznikly. Sumy zatím jen odhadují, rozhodující bude stav po úplném opadnutí vody. Lovosická Lovochemie, neratovická Spolana či Fatra Napajedla ale už teď očekávají ztráty ve výši desítek milionů korun, ústecká Setuza přichází denně o 20 milionů. Po poslední velké povodni před čtyřmi lety přišla Setuza dokonce o 200 milionů korun, výroba tehdy stála deset dní. Někteří zaměstnanci podniku nastoupili nucenou dovolenou, jiní si vybírají volno za přesčasy. Voda zalila přístav a část kolejiště v Lovochemii, která je největším českým výrobcem průmyslových hnojiv. Firma zastavila výrobu v pátek. Ztráty na tržbách jsou denně v řádech milionů korun. Záplavy zastavily výrobu i v neratovické Spolaně. Kvůli hrozbě zaplavení areálu je chemička zcela mimo provoz od čtvrtka minulého týdne a každý den této odstávky přichází zhruba o 3,5 milionu korun. Rozvodněná Sázava minulý týden překonala ochranný val a zaplavila také průmyslovou zónu v bývalém podniku Sázavan ve Zruči nad Sázavou. Ve skladech společnosti TRW Autoelektronika vystoupala až do výšky 1,3 metru. Voda ale nepoškodila žádné zařízení, pracovníci totiž stihli všechno vystěhovat. Škody za desítky milionů korun způsobila společnosti Fatra Napajedla ve Zlínském kraji rozvodněná řeka Morava. Minulý týden tady zastavili kvůli zaplavení trafostanice výrobu, obnoví ji nejdříve v polovině dubna. Záplavy na jihu Čech se na provozu velkých průmyslových podniků výrazně nepodepsaly. Většina firem v nejvíce postiženém Táborsku leží na území, kam voda nedostoupila. Z větších podniků se provoz koncem minulého týdne zastavil jen v továrně na krmiva pro psy společnosti Provimi Pet Food CZ ve Veselí nad Lužnicí, kde je zaměstnáno kolem 100 lidí a ve veselském výrobním družstvu Jihotvar.

Pojišťovny evidují po záplavách tisíce škod

Lidé a firmy nahlásili domácím pojišťovnám v důsledku ničivých záplav téměř 2500 tisíce pojistných událostí. V příštích dnech se čeká další nárůst. Zástupci pojišťoven však musejí ve většině případů čekat s likvidací až na dobu, kdy opadne voda. Pojišťovna Allianz nyní eviduje stovky škod za několik desítek milionů Kč. Kooperativa registruje přibližně 500 škod. Její mluvčí Marek Vích odhadl, že budou činit do dvaceti milionů korun. ČSOB Pojišťovna má hlášeny v souvislosti s povodněmi vedle šesti desítek drobných škod čtyři větší pojistné události. Česká pojišťovna kvůli povodňové situaci v Česku dočasně na dobu jednoho týdne omezila nové pojištění rizika povodní a záplav v případech objektů, které již v minulosti byly zaplaveny a u nichž toto riziko hrozí.

Na pomoc zatopeným obcím se již vybralo přes milion korun

Na pomoc zaplaveným obcím již lidé prostřednictvím nevládních organizací přispěli částkou přesahující jeden milion korun. Většinu peněz vybrala formou SMS zpráv společnost Člověk v tísni. Nakoupí z nich například vysoušeče nebo je použije na rekonstrukce poničených domů. Dárcovské SMS chce zavést také nadace ADRA, která mezitím peníze vybírá prostřednictvím svého bankovního konta. Přesné informace o stavu účtu ale zatím nemá. Na Mělnicku, Táborsku, Litoměřicku, Znojemsku, v Ústí nad Labem a v povodí Sázavy již působí její psychosociální týmy. Ostatní nevládní organizace dárcovské zprávy neplánují. České katolické charitě se podařilo do pondělního rána vybrat 26.000 korun, z nichž chce financovat mimo jiné úklidové prostředky či pitnou vodu. Z vlastního krizového fondu přispěla částkou 500.000 korun. Český červený kříž vyslal na požádání integrovaného záchranného systému dobrovolníky do Mělníka a do obcí na soutoku Dyje a Jevišovky na Břeclavsku. K dispozici má i vysoušeče. Maltézští dobrovolníci jsou v pohotovosti například v Praze, na Mělnicku, Roudnicku, Litoměřicku či v Českých Budějovicích. Jejich speciální zdravotní a humanitární jednotku tvoří zdravotnický personál a dobrovolníci.

Spojené státy odmítají zrušit vízovou povinnost pro české občany

Očekávat, že Spojené státy v dohledné době zruší vízovou povinnost pro české občany, je nereálné. Po pondělním setkání s premiérem Jiřím Paroubkem to řekl velvyslanec USA v České republice William Cabaniss. Paroubek navštívil americkou ambasádu, aby si tu prohlédl konzulární oddělení, kde se víza vybavují. Za "ne úplně šťastný" považuje způsob vybírání poplatků. Více než 2500 korun totiž musejí zaplatit i ti, kteří nakonec neuspějí. Velvyslanectví se podle Cabanisse snaží o to, aby vízová procedura byla pro žadatele co nejprůhlednější a nejpohodlnější. Praxe amerických úřadů je nejen v Česku terčem kritiky. O recipročních opatřením ale Česká republika neuvažuje. Paroubek soudí, že by to poškodilo českou ekonomiku, a tím i české občany. Například loni zemi navštívilo na 300.000 turistů z USA, letos to má být ještě o 70.000 více. "Poškodit hospodářské zájmy by nebylo moudré, odnesli by to podnikatelé v cestovních ruchu, obchodě, službách, dopravě," uvedl premiér. S americkými úřady chce dále jednat a přesvědčovat je. Američané podmiňují zrušení vízové povinnosti pro Českou republiku a některé další státy maximálně tříprocentní mírou zamítnutých žádostí o víza z té které země. Podle amerických diplomatů ale ročně neuspěje asi deset procent českých žadatelů o americké vízum. Loni podle amerického velvyslanectví o něj žádalo asi 35.000 Čechů.

Viktor Kožený by mohl být vydán do Česka

V kauze vydání Viktora Koženého posoudí bahamské orgány nejdříve českou žádost, neboť jim byla doručena dříve než stejná žádost Spojených států. Podle ministra spravedlnosti Pavla Němce se na tom shodli zástupci české a bahamské justice. O vydání Koženého jednali v uplynulých dnech na Bahamách dva státní zástupci a ministrův náměstek Roman Polášek. Partnerem jim byla generální prokurátorka a ministryně pro právní záležitosti Allyson Gibsonová a žalobce Francis M. Cumberbatch. Česká republika požádala Bahamy o vydání bývalého šéfa Harvardských investičních fondů 28. května loňského roku. USA sice stejný krok učinily už před dvěma lety, dokument byl ale nedostatečný a bahamský soud se jím odmítl zabývat. Další žádost pak Američané poslali až v červnu 2005. Kožený čelí v Česku obvinění ze zpronevěry majetku za 13,6 miliardy korun. Americký žalobce zase viní Koženého z korupce a praní špinavých peněz při privatizaci ropného průmyslu v Ázerbajdžánu. Z amerického podnětu je Kožený od loňského 5. října na Bahamách ve vazbě. Celý proces se ale může protáhnout. Finančníka hájí tři skupiny renomovaných právníků, kteří pravděpodobně využijí obou možností na odvolání, jež bahamské právo poskytuje. Ještě před svým vydáním tak Kožený může strávit ve vězení i několik let.

Soud odmítl dovolání exministra Svobody i Snopkové

Nejvyšší soud na neveřejném zasedání potvrdil rozsudek nad bývalým sociálnědemokratickým ministrem financí Ivem Svobodou a jeho někdejší poradkyní Barborou Snopkovou. Nevyhověl tak jejich dovoláním, kterými si dvojice stěžovala na pětileté tresty vězení za vytunelování mělnické firmy Liberta. Nejvyšší soud obě dovolání odmítl jako neopodstatněná. Svoboda je prvním členem polistopadových vlád, který byl odsouzen k nepodmíněnému trestu. Ministrem financí byl ve vládě Miloše Zemana. Od roku 1997 byl místopředsedou sociální demokracie a se Snopkovou měli na starosti stranickou pokladnu. Podle rozsudku se dopustili podvodu a zvýhodňování věřitele. Snopková navíc porušila i povinnosti v řízení o konkurzu. Kromě trestu vězení dostal každý z nich i pokutu 200.000 korun - pokud by nezaplatili, strávili by ve vězení o tři měsíce déle. Snopková jako likvidátorka Liberty nikdy nepředala správci konkurzní podstaty účetní knihy, a tím porušila povinnosti v řízení o konkurzu. Za zvýhodňování věřitele byl odsouzen i syn Snopkové Stanislav Kratochvíl. Dostal podmíněný trest. V současné době hrozí soud i exministryni zdravotnictví Marii Součkové kvůli kauze Diag Human. Kvůli založení společnosti Testcom servis zase policie navrhla obžalovat někdejšího ministra informatiky Vladimíra Mlynáře.

Interpol dopravil do Česka obchodníka se zbraněmi

Do České republiky přivezla eskorta české pobočky Interpolu uprchlého obchodníka se zbraněmi Dalibora Koppa. Na ruzyňském letišti si ho převzala česká policie a odvezla ho k soudci, který do 48 hodin rozhodne o uvalení vazby. Kopp byl předloni v dubnu v Česku obviněn z pokusu nelegálně vyvézt munici do Iráku, byl údajně také napojen na arabské teroristické organizace. Před možnou soudní dohrou však unikl do Libérie, kde byl sice zadržen, ale následně propuštěn na kauci. Nakonec ho zatkla začátkem letošního roku belgická policie. Pokud bude odsouzen, hrozí mu až deset let vězení. Belgická policie Koppa zadržela na základě mezinárodního zatykače letos 5. ledna na bruselském letišti ve chvíli, kdy se chystal k návratu do ČR. Zatykač vydal na českého obchodníka předloni v září Městský soud v Brně. Na zadržení se podílela česká policie a Interpol. Kopp byl na letišti zatčen po příletu z Libérie. Ministerstvo spravedlnosti poté požádalo o jeho vydání do ČR.

Soud potrestal pedagogy kvůli popálení dítěte

Dvě učitelky a ředitelka mateřské školky v Praze 8 byly potrestány v souvislosti s popálením šestileté dívky. V dubnu loňského roku utrpěla holčička při oslavě čarodějnic v mateřské škole v Koryčanské ulici popáleniny na čtvrtině těla. Na dívce vzplála od svíček paruka vyrobená z vysoce hořlavé koudele. Učitelé i přítomní rodiče se sice dívku okamžitě snažili uhasit, přesto utrpěla popáleniny druhého až třetího stupně. Lékaři jí museli transplantovat kůži na části obličeje, krku, obou uších, pravém boku, zádech, hýždích a obou rukou. Podle dívčina otce bude mít trvalé následky. Obvodní soud pro Prahu 8 všem třem ženám udělil podmíněné tresty za nedbalostní ublížení na zdraví. Mají navíc společně uhradit škodu Vojenské zdravotní pojišťovně, která za několikatýdenní léčbu malé holčičky zaplatila. Proti trestnímu stíhání tří žen se postavila řada rodičů dětí, které učitelky v mateřské škole vedly. Svou podporu obviněným vyjádřilo několik z nich podepsaným dopisem, v němž popisují profesionální přístup pedagogického sboru ve školce. Událost se podle nich stala nešťastnou náhodou, kterou následně zkreslil tisk. Dopis zaslali policii.

Přebytek státního rozpočtu překročil patnáct miliard

Hospodaření státu za první čtvrtletí r. 2006 skončilo přebytkem ve výši 15,7 miliard korun. Jeto o 7,5 miliardy korun více než ve stejném období loňského roku. Tehdy přebytek rozpočtu činil 8,25 miliardy korun. Stát za první čtvrtletí vykázal příjmy 235,9 miliardy korun, což je téměř o 29,1 miliardy více než před rokem. Z toho příjmy státu z daní a poplatků se zvýšily meziročně o 14 miliard na 116,7 miliardy korun. Výrazně rostlo především inkaso daně z přidané hodnoty, z níž stát získal 37,6 miliardy. Z pojistného na sociální zabezpečení stát získal 79 miliard korun, na důchody přitom lidé odvedli 65,1 miliardy korun. Celkové výdaje stouply meziročně o 21,6 miliardy na 220,2 miliardy korun. Do sociální oblasti mířilo 93,2 miliardy korun. Za celý rok ministerstvo počítá se schodkem 74,4 miliardy. Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 8,5 miliardy Kč. Naopak z fondů EU přiteklo deset miliard, meziročně téměř o pět miliard korun více.

Deficit veřejných financí letos vzroste na 3,6 procenta

Deficit veřejných financí letos vzroste na 3,6 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z aktualizovaného odhadu ministerstva financí. Loni deficit veřejných financí klesl na 2,59 procenta HDP z 2,86 procenta v roce 2004. Podle maastrichtských kriterií pro vstup do eurozóny by výše deficitu neměla překročit tři procenta HDP. Podle MF je předpověď deficitu o 0,2 procentního bodu nižší, než bylo původně uvedeno v tzv. konvergenčním programu z roku 2005. MF odhaduje lepší hospodaření místních rozpočtů a zdravotních pojišťoven. Ministr financí Bohuslav Sobotka pokládá loňský výsledek za velmi dobrý. "V ČR se druhý rok po sobě podařilo snížit deficit rychleji, než jsme se zavázali v rámci konvergenčního programu," uvedl Sobotka. Celkový veřejný dluh pro letošní rok MF odhaduje na 969,2 miliardy korun, což je 30,1 procenta HDP. Tento dluh je tvořen dluhem centrální vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Hrubý domácí produkt činil loni 2,956 bilionu korun proti 2,790 bilionu Kč v roce 2004.

Pětina lidí ze severu Moravy nechce Hyundai

Vstup jihokorejského investora Hyundai do Nošovic podle průzkumu výzkumné a marketingové agentury Datamar nevnímají obyvatelé Moravskoslezského kraje tak pozitivně jako lidé ve zbytku země. Hyundai ještě letos začne v Nošovicích na Frýdecko-Místecku stavět závod na výrobu asi 300.000 aut ročně. Stavbě automobilky v regionu fandí však jen 58 procent lidí proti 85 procentům v celém Česku. Pětina Severomoravanů vstup Hyundai vidí jako negativní. Podle náměstka hejtmana Pavla Drobila je odmítavější přístup lidí v Moravskoslezském kraji pochopitelný. "Naši občané ponesou větší díl negativních záležitostí, které budou spojeny s výstavbou továrny a dopravní infrastruktury. Je tedy logické, že ten absolutně pozitivní dojem z akce je tím zastíněn," řekl Drobil. Na komplikace v souvislosti se stavbou továrny podle Drobila hejtmanství obyvatele kraje od začátku upozorňovalo, a proto také bude vyplácet 100.000 korun každé domácnosti v Nošovicích a sousedních Nižních Lhotách. Polovinu z této částky by měl kraj vyplácet při vydání stavebního povolení na automobilku, na niž by měla být podepsána investiční smlouva v polovině května. Drobil tak předpokládá, že prvních 50.000 korun dostanou lidé na podzim. Zbytek jim bude vyplacen při kolaudaci továrny.

Ptačí chřipka zdvojnásobila český vývoz chloraminu do Vietnamu

Epidemie ptačí chřipky loni zdvojnásobila export chloraminu B z produkce bohumínské Bochemie do Vietnamu na 200 tun. Přípravek se v Asii používá na dezinfekci lokálních ohnisek epidemie. Chloramin doporučuje v boji proti šíření ptačí chřipky vietnamské ministerstvo zdravotnictví, vývoz do Asie proto zřejmě dále poroste. Předpokládá to generální ředitel Bochemie Ladislav Kraus. Do Vietnamu začala Bochemie vyvážet před deseti lety. Vzhledem k častým záplavám se tam prostředek často používá při dezinfekci pitné vody. Ve vietnamských nemocnicích se začínají postupně používat i speciální dražší prostředky, jež Bochemie rovněž vyrábí. Firma proto zvažuje, že časem postaví ve Vietnamu svou výrobní pobočku. Zvýšený zájem o chloramin projevili i odběratelé z Česka a zemí Evropské unie, vyváží se také do Rumunska a na trhy bývalého Sovětského svazu. "Pro Evropu chystáme na druhou polovinu roku nový typ chloraminu s legislativními parametry podle norem EU a téměř dokonalou účinností na celé spektrum mikroorganizmů," uvedl exportní manažer Bochemie Pavel Šípek.

České klarinetové kvarteto zvítězilo ve světové soutěži

Instrumentální skladba Orlík z alba Ozvěny z kamene, které vydalo vloni České klarinetové kvarteto u nakladatelství Black Point Music, zvítězila ve finále mezinárodní soutěže International Songwriting Competition, organizované z amerického Nashvillu. Orlík vybrala nejprve porota, mezi jejímiž členy byli například i Tom Waits a Pat Metheny, z téměř 15.000 skladeb a písní zaslaných z osmdesáti zemí. Počátkem února se pak česká skladba dostala mezi dvanáct nejlepších příspěvků v kategorii Instrumental. České klarinetové kvarteto před krátkým časem vydalo album Polyfonie. Jde o první nahrávku tohoto multižánrového seskupení, která obsahuje skladby Bachovy, Sweelinckovy, Černohorského a dalších autorů. Soubor vznikl v roce 1992 na Akademii múzických umění v Praze. Jejich první setkání však sahá do dob společného studia na pardubické konzervatoři. V polovině 90. let začali spolupracovat s Janou Koubkovou na projektu Tenerife Blues, který byl v roce 1997 natočen na CD. V roce 2003 s ní podnikli turné po Senegalu v Africe. Na jejich kontě je spousta vystoupení v zahraničí, mimo jiné v Portugalsku, Slovinsku a Lucembursku. Od roku 2001 se datuje spolupráce se zpěvačkou Radkou Fišarovou, a to v projektu Rapsodie v černém.

Výstava představuje život Prahy za Lucemburků

Výstavu, která představí život Prahy a jejích obyvatel v době vlády posledních Lucemburků, zahájí v úterý Archiv hlavního města Prahy v Clam-Gallasově paláci. Expozici připravil ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy především ze sbírek obou institucí. Hlavním výstavním materiálem jsou proto archivní předměty, listiny a gotické knihy. Každodenní život měšťanů a rozvoj města za vlády Karla IV. dokládají ale i ukázky uměleckých děl, předměty denní potřeby či počítačová animace stavby tří cihlových domů v dnešní Karlově ulici. Výstava Lucemburská Praha potrvá do 4. června a je doprovodným programem k expozici Karel IV., císař z Boží milosti v Obrazárně Pražského hradu. Výstava mimo jiné pojednává o pražské univerzitě, jeden sál se věnuje měšťanům a jejich právům. Autoři se věnovali i církvi a zrodu české reformace, řemeslům a cechům, židovskému obyvatelstvu Prahy či správě měst v lucemburské době. Exponáty na výstavu zapůjčily mimo jiné Národní galerie v Praze, Národní muzeum, Národní památkový ústav, Fakulta architektury ČVUT či Národní archiv.

A jaké nás čeká počasí?

Bude proměnlivá oblačnost, s občasnými přeháňkami, na horách sněhovými. Ojediněle bouřky. Teploty 8 až 12 stupňů, na horách kolem tří.

Tolik zprávy Radia Praha.