Zprávy
Vnitro: Odposlechy exposlance Doležala unikly od poslanců
V médiích zveřejněné záznamy odposlechnutých hovorů bývalého poslance ODS Vladimíra Doležala, stíhaného pro korupci, pocházejí z vyšetřovacího spisu, který státní zástupkyně poskytla Poslanecké sněmovně. Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra, kterou ve středu předloží vládě ministr František Bublan. Doležal byl obviněn z pomoci k přijímání úplatku. Podle přepisů policejních odposlechů, které se novinářům do rukou dostaly v lednu tohoto roku, se Doležal zřejmě pokoušel ovlivnit vyšetřování svého případu. Únik hovorů vzbudil velkou pozornost a zajímala se o něj policie i poslanci. Podle vnitra dostala kopie části Doležalova vyšetřovacího spisu dolní komora. "Vyhodnocením srovnávacích kopií z části svazku, která byla poskytnuta Poslanecké sněmovně, a následným porovnáním těchto kopií s kopiemi získanými od sdělovacích prostředků, které byly zveřejněny, bylo zjištěno, že zveřejněné kopie pocházejí z tohoto svazku," uvádí se ve zprávě. Šetření také prokázalo, že kopie nebyly pořízeny na kopírce útvaru, který věc šetří.
Podobný závěr, že odposlechy unikly do médií pravděpodobně od některého z členů sněmovního mandátového a imunitního výboru, nikoli od policie, prezentoval ministr Bublan už koncem února. Podle vnitra také vše nasvědčuje tomu, že nebyl spáchán trestný čin. Dokumenty sice byly původně v režimu utajení, později se ale odtajnily.
Zpráva se také zmiňuje o vyšetřování úniku informací ze spisu Vladislava Větrovce. Ten je podle policie hlavním aktérem v kauze údajných podvodů konkurzního soudce Jiřího Berky. V únoru Česká televize zveřejnila odposlechy, ze kterých vyplývá, že s Větrovcem mluvil ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš. Ten krátce na to rezignoval. V tomto případě policie potvrdila, že reportáž České televize skutečně čerpala z obsahu nahraných hovorů. Policie upozornila, že obvinění a jejich obhájci dostali na pokyn dozorující státní zástupkyně sedm sad nahrávek, z nichž každá čítá 29 kusů CD, se záznamem odposlechů. Odbor vnitřní kontroly nezjistil, že by odposlechy předal médiím někdo z protikorupční policie, která oba případy šetří, uvedla mluvčí ministerstva Radka Kovářová. Podle zprávy policejní odbor vnitřní kontroly únik informací z vyšetřovacích spisů stále šetří.
Lékaři pozvaní k Paroubkovi souhlasí s úhradovou vyhláškou
S novou úhradovou vyhláškou, podle níž budou pojišťovny platit od dubna lékařům za péči o nemocné, souhlasili v pondělí na schůzce u premiéra Jiřího Paroubka všichni pozvaní zástupci lékařské obce. Kritiky na jednání, jehož se účastnil i ministr zdravotnictví David Rath, premiér nepozval. Ti totiž vyhlášku zpochybňují, zvýšení plateb za péči je podle nich předvolební krok. Obavy z nové vyhlášky mají i pojišťovny, prý bude problém podle ní platit. Rath jim dnes pohrozil, že na ně uvalí nucenou správu, pokud vyhlášku nebudou respektovat.
Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek Rathovi vytkl, že text vyhlášky projednal jen s někým, s většinou poskytovatelů podle něj ministr nejednal. Tím podle Pekárka postupoval v rozporu se zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů a člena Koalice soukromých lékařů Jana Jelínka odmítají soukromí lékaři s Rathem jako "nevěrohodnou osobou" jednat a požádali o schůzku premiéra. Na pondělní jednání posílal pozvánky Rath, těmto organizacím je neposlal. Na rozdíl od pojišťoven, které by limity peněz pro jednotlivé praxe chtěly zachovat, soukromí lékaři je chtějí uvolnit nebo zrušit. Prý je to v zájmu jejich pacientů. "Volnější limity lékaři vítají, ale povedou jen k tomu, že se spotřeba péče odloží do období až po volbách, a o to panu doktoru Rathovi jde," upozornil Jelínek.
Paroubek uvedl, že reprezentanty České lékařské komory, Lékařského odborového klubu, Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, Asociace nemocnic, Asociace léčeben a České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně požádal, aby podpořili ministra Ratha v úsilí dostat mezi občany v krátké době seznam asi 2300 léků plně hrazených z pojištění, aby je občané, zejména důchodci, nemuseli platit ze svého. Rath připomněl, že navýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané umožní od dubna dát na péči více peněz. Lékaři budou moci poskytnout nemocným oproti loňsku o pět procent více péče a napsat o osm procent léků víc.
Curyšská arbitráž mezi ČR a Nomurou začala, stát chce 111 miliard
V Paříži začala v pondělí jednání v rámci takzvané Curyšské arbitráže, ve které Česká republika žaluje japonskou banku Nomura. ČR požaduje po Nomuře přibližně 111 miliard korun jako náhradu nákladů spojených s nucenou správou v IPB. Informovalo o tom ministerstvo financí. V pátek prohrála ČR arbitráž, ve které žalovala naopak Nomura ČR za zmařenou investici v IPB.
Stát původně požadoval po Nomuře přibližně 260 miliard korun a Fond národního majetku, který loni zanikl a stát jeho nároky přebral, tři miliardy korun. Podle dřívějšího prohlášení mluvčího Nomury v ČR Jiřího Hrabovského páteční výrok ženevské arbitráže, jejíž jednání probíhala v Londýně, podstatně ovlivní takzvanou Curyšskou arbitráž. Podle MF ovšem rozhodnutí z Londýna bylo založeno na mezinárodním právu. "Díky tomu nemá bezprostřední dopad na tuto arbitráž, která je založena na českém právu," uvedlo MF.
Nomura vlastnila 46,16procentní podíl v IPB přes nizozemskou společnost Saluka. V červnu 2000 ČNB uvalila na IPB nucenou správu a stát ji předal ČSOB. Nomura pokládala za diskriminační, že stát IPB před krachem nezachraňoval žádnou subvencí, na rozdíl od jiných velkých českých bank. Z tohoto důvodu byla ČR uznána vinou v londýnské arbitráži. Takzvaná curyšská arbitráž začala v roce 2002.
Brožová chce svolat shromáždění soudců Nejvyššího soudu
Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová svolá shromáždění NS. Na shromáždění chce předsedkyně informovat soudce o okolnostech svého odvolání a přispět k vyjasnění situace u soudu. Brožová, která se v pondělí po nemoci vrátila do úřadu, také odeslala dopis ministerstvu spravedlnosti. V něm žádá, aby ministerstvo oficiálně komunikovalo s ní, a nikoliv s místopředsedou soudu Pavlem Kučerou. "Požádala jsem pana ministra, aby s touto praxí přestali," uvedla Brožová. Ministerstvo spravedlnosti totiž minulý týden prostřednictvím svého mluvčího oznámilo, že do rozhodnutí Ústavního soudu bude raději komunikovat s Kučerou jakožto statutárním zástupcem Brožové.
Brožovou odvolal z funkce předsedkyně Nejvyššího soudu začátkem února prezident Václav Klaus. Brožová se ale obrátila na Ústavní soud, který o týden později odložil vykonatelnost prezidentova rozhodnutí, a ona se tak vrátila do čela NS. Ústavní soud nyní situaci kolem Brožové zkoumá a není zřejmé, kdy rozhodne.
Ačkoliv Ústavní soud uvádí, že do doby jeho dalšího rozhodnutí je právoplatnou předsedkyní Brožová, objevují se i jiné názory. Prezident Václav Klaus míní, že když byla jednou odvolána, může se do úřadu vrátit jen novým jmenováním, a proto předsedkyní není. Ministerstvo spravedlnosti se přiklání spíše ke Klausovu názoru, nicméně nechává si u právních expertů zpracovat analýzu. Brožová se diví, že někdo zpochybňuje rozhodnutí Ústavního soudu. "Ústava hovoří jasnou řečí. Lidé mohou mít různé názory, ale to nemůže zvrátit rozhodnutí Ústavního soudu," řekla ČTK Brožová. Situaci těžce nesou i někteří soudci Nejvyššího soudu. "Je to o nervy," řekl ČTK Stanislav Rizman.
Zelení podle předvolebních průzkumů dotáhli lidovce
ODS má i nadále největší naději vyhrát sněmovní volby. Aktuální prognóza společnosti Factum Invenio ukázala, že druhá sociální demokracie po delší době zaznamenala nárůst voličské podpory a snížila náskok ODS. KSČM zůstává třetí, Strana zelených dotáhla KDU-ČSL. Analytici Factum Invenio předpokládají, že ODS by ve volbách mohla obdržet 29,8 procenta hlasů, ČSSD 26,5 procenta a komunisté 17,8 procenta. Straně zelených prognózují zisk ve výši 9,1 a lidovcům 8,8 procenta. Strana zelených opět potvrdila, že je na vzestupu, k němuž napomohla výrazná mediální prezentace i nekonfliktní vystupování jejích představitelů, uvedla společnost Factum Invenio.
Ministr Jandák stále vévodí žebříčku popularity politiků
Ministr kultury Vítězslav Jandák se od listopadu drží v čele žebříčku popularity politiků. Jeho postavení potvrdilo březnové šetření agentury STEM. Oproti lednu si Jandák pohoršil o procento, příznivě ho hodnotí 69 procent respondentů. O osm procent hůř než na začátku roku dopadl premiér Jiří Paroubek, dobře ho hodnotí každý druhý. Větší přízni než on se těší úřadující předseda ČSSD a ministr Bohuslav Sobotka, kterému s 54 procenty patří druhé místo, a ministryně Petra Buzková s 52 procenty na místě třetím.
O tři procenta klesla popularita ministrovi Zdeňku Škromachovi (ČSSD) a šéfovi lidovců Miroslavu Kalouskovi. O stejný díl si naopak polepšil primátor Prahy Pavel Bém (ODS). Bém je s 49 procenty příznivých hodnocení nejpopulárnějším představitelem nejsilnější opoziční strany a patří mu pátá příčka žebříčku. Lídr ODS Mirek Topolánek obsadil až osmé místo s hodnocením o deset procent nižším.
Premiér souhlasí s přísnější vízovou povinností pro USA či Kanadu
Premiér Jiří Paroubek souhlasí s případným zpřísněním vízové povinnosti pro občany USA, Kanady a Austrálie a podporuje ho. O přísnějším postupu vůči turistům z těchto států se v neděli zmínil ministr zahraničí Cyril Svoboda.
Návštěvníci z USA, Kanady a Austrálie pro cestu do Česka vízum nepotřebují, tyto země pro české občany ale zatím víza zrušit odmítají. Premiér uvedl, že ke zpřísnění vízové povinnosti pro Američany, Kanaďany či Australany měl ministr zahraničí přikročit už před rokem. Přísnější postup mohl mít dopad na jednání s USA či Kanadou o zrušení víz pro české občany, míní Paroubek. Také podle Svobody by tvrdší postoj vůči trojici zemí upozornil na nerovnost ve vízových vztazích. "Tito cizinci by měli dostávat razítko do pasu, aby se vědělo, kdy přijeli a kdy odjeli. Máme vážná podezření, že se ta pravidla masově porušují," uvedl v neděli Svoboda.
Američané podle mluvčího velvyslanectví USA v Praze Jana Krče chápou, že si Češi chtějí být jisti tím, že cizinci pobývají na jejich území jen po dovolenou dobu a že zde jsou skutečně z těch důvodů, které uvedli. "Jestli chce Česká republika zavést přísné kontroly na svých hranicích, tak je to samozřejmě její právo. Budeme to respektovat," řekl Krč. Připomněl, že důležité slovo má v této otázce ministr vnitra Bublan. Ten pokládá takový postup za zbytečnou obstrukci, která by České republice neprospěla. "Už jsme o tom jednali a jednoznačně jsem takový nápad odmítl. Není totiž možné, abychom se k některým zemím chovali jinak než k ostatním," citují ministra vnitra Lidové noviny.
Pro návštěvu ČR kratší než 90 dnů nepotřebují Američané, Kanaďané a Australané vízum. Pro pobyt v Česku musejí mít ale dostatek peněz a zdravotní pojištění, pracovat zde nemohou. Hlavní podmínku pro zrušení vízové povinnosti pro Českou republiku a některé další státy ze strany Američanů je maximálně tříprocentní míra zamítnutých žádostí o víza z té které země. Podle Krče ale ročně nepochodí asi deset procent českých žadatelů o americké vízum. Loni podle jeho odhadu o něj žádalo asi 35.000 Čechů.
Ministr se rozloučil s elitní jednotkou mířící do Afghánistánu
Ministr obrany Karel Kühnl se v pondělí při neveřejném setkání v Prostějově rozloučil s vojáky 601. skupiny speciálních sil z Prostějova, kteří míří do Afghánistánu plnit bojové úkoly v misi Trvalá svoboda. O vyslání špičkové protiteroristické jednotky v lednu rozhodla na žádost USA vláda, misi schválil i parlament. Specialisté by měli do střední Asie odletět v polovině dubna. Podle mluvčího Vojenského zpravodajství lze vzhledem k tamní bezpečnostní situaci předpokládat, že mise bude tentokrát náročnější i nebezpečnější než před dvěma roky. Podrobnosti však armáda z bezpečnostních důvodů tají, veřejnost se tak o úkolech oddílu nedozví nic bližšího. Nasazení přijde státní rozpočet na 133 milionů korun.
Do spojenecké operace v Afghánistánu se protiteroristická jednotka zapojila již v roce 2004. "Vojáci jdou do mise na rozkaz. Ale není nikdo, kdo by tam nechtěl jet. Je to otázka profesní cti," řekl již dříve ČTK velitel jednotky Ondrej Páleník. "Není to žádná humanitární pomoc, ale jedná se o bojovou misi. Vojáci tam jdou bojovat s teroristy," uvedl velitel jednotky Páleník.
Do Afghánistánu zamíří přibližně ve stejnou dobu také příslušníci 102. průzkumného praporu v Prostějově. Budou působit v provincii Badaškan na severovýchodě Afghánistánu v rámci mezinárodní mise ISAF.
StB chtěla své největší nepřátele zabíjet i v zahraničí
Ještě v 60. letech měla Státní bezpečnost plány, jak fyzicky likvidovat své největší nepřátele i po jejich útěku do zahraničí. Chtěla tak potrestat například své bývalé příslušníky, kteří přeběhli na Západ. V jejím hledáčku byli i nejznámější uprchlíci z komunistického tábora - bratři Mašínové. Své plány však StB z nejasných důvodů nikdy nerealizovala. Všechny okolnosti popisuje historik Pavel Žáček ve sborníku Moc versus občan, který v úterý představí slovenský Ústav pameti národa v knihkupectví Academia.
Podle dokumentů, které Žáček prostudoval, vznikla v roce 1963 v rámci StB takzvaná služba zvláštního určení. Náplň její práce se podobala spíše aktivitám partyzánského oddílu a zahrnovala diverzní, sabotážní a záškodnické akce. Útvar měl narušovat "ekonomicko-vojenský potenciál protivníka, a to jak za míru, tak především za války, s cílem podpory zahraniční politiky a bezpečnosti světové socialistické soustavy", cituje Žáček archivní dokumenty. Činnost tohoto útvaru měla být podle pokynů vedení StB úzce koordinována se sovětskou tajnou policii KGB. V roce 1965, tedy v období, které si pamětníci vybavují jako dobu politického tání, pak v rámci odboru vznikl speciální referát s příznačným názvem Vlast, který se měl zabývat takzvanými zrádci. Cílem útvaru bylo potrestat lidi, kterým se podařilo vyhnout tehdejší socialistické justici. V roce 1968 byl svazek Vlast uložen do archivu. Podle dokumentů StB nic ze svých plánů nerealizoval a všechny práce byly zastaveny. Co bylo důvodem tohoto rozhodnutí, však dokumenty neuvádějí.
Policie: Ostatky německých vojáků leží v bývalém areálu armaturky
Bedny s ostatky vojáků německého wehrmachtu, kteří za druhé světové války zahynuli na českém území, leží v bývalém areálu Severočeské armaturky v Ústí nad Labem. Policie nyní zjišťuje, za jakých okolností zde byly ostatky uloženy a zda nebyl porušen nějaký zákon, informovala ČTK ústecká policejní mluvčí Veronika Beranová. Ředitel armaturky Miroslav Straka ČTK řekl, že objekt není v majetku firmy. Nemovitost společnost v minulosti prodala.
Mladá fronta Dnes v pátek informovala o tom, že v tovární hale v Ústí nad Labem leží 4000 beden s ostatky německých vojáků. O umístění ostatků nevěděl ani primátor Petr Gandalovič, ani ústečtí hygienici. Po místě pátrala od pátku i policie. Gandalovič novinářům řekl, že objekt s ostatky bude ode dneška hlídat městská policie, aby zabránila případným útokům extremistů. Řešení situace si Gandalovič slibuje od jednání zástupců ministerstva zahraničí, německé ambasády a firmy, která ostatky do Ústí přivezla. Ostatky německých vojáků v Česku exhumovala pražská firma Pargent pro německý Lidový spolek pro péči o válečné hroby. Na evangelickém hřbitově v pražských Strašnicích mělo vzniknout jejich pohřebiště. Projekt ale zkrachoval kvůli nedostatku peněz. Bedny s ostatky už leží v ústecké hale tři roky a zřejmě ještě dlouho ležet budou, napsala v pátek MfD. "Celá záležitost je v kompetenci spolku," řekla ČTK Pamela Preuscheová z německého ministerstva zahraničí. Dodala, že ministerstvo je ale o celé věci informováno.
Eurostat: Češi tráví v práci nejvíce času z celé Evropské unie
Češi tráví v práci nejvíce času ze všech obyvatel Evropské unie. Vyplývá to ze statistik Eurostatu. Zatímco průměrný obyvatel evropského společenství pracuje 37,9 hodiny týdně, Čech dělá téměř 43 hodin. V rámci celé Evropy pracují více pouze Islanďané, zhruba o půl hodiny déle než Češi. Slováci stráví v zaměstnání celkem 41 hodin týdně. Naopak nejvíce volného času zbývá Nizozemcům, kteří do práce zamíří na pouhých 31,4 hodiny týdně. Jejich pracovní den tak trvá jen o málo déle než šest hodin. Češi proti tomu denně v práci tráví 8,5 hodiny. Propastný rozdíl je dán především tím, že téměř polovina zaměstnanců v Nizozemsku pracuje na takzvaný částečný úvazek, nikoli na plný, jak je tomu právě v České republice. Ekonomové však upozorňují, že čas strávený v práci nelze zaměňovat s produktivitou, která je zatím v ČR o něco nižší než na západ od jejích hranic. Nizozemci tak teoreticky mohou odvést více práce za kratší dobu než Češi. Tento rozdíl se však stále snižuje a produktivita v Česku roste. Přesto si Češi od práce moc neodpočinou. V rámci Evropy totiž nepatří ani k těm, kteří by se mohli chlubit dlouhou dovolenou. Nejdelší dovolená stanovená zákonem je v Rakousku, Dánsku a Španělsku (30 dní). V ČR zákon stanoví o deset dní méně. Více dovolené si tak mohou užívat pouze lidé, jimž zaměstnavatel dobrovolně dovolenou prodlužuje nad rámec zákoníku práce. Českých dvacet dní dovolené ale patří ke standardu a stejná norma platí například v Belgii, Irsku, Itálii, Slovinsku, ve Velké Británii a na Kypru. Na světě ale existují i země, kde je dovolená ještě výrazně kratší. Například zaměstnanci ve Spojených státech mají vesměs dvoutýdenní dovolenou a první pracovní rok mají nárok pouze na pět dní volna.
Smlouvu o dodavatele systému mýtného zatím nelze podepsat
Ministerstvo dopravy zatím nemůže podepsat smlouvu s rakouskou firmou Kapsch, která vyhrála tendr na dodávku elektronického mýtného. Rozhodnutí předsedy antimonopolního úřadu, který minulý týden potvrdil výsledky soutěže, totiž dosud nenabylo právní moci. Rozhodnutí nabude právní moci až v okamžiku, kdy ho obdrží všichni účastníci řízení. Zatímco ministerstvo dopravy i vítězná firma Kapsch již rozhodnutí převzaly, a dostalo ho také neúspěšné sdružení Mytia, italská Autostrade, která s námitkami rovněž neuspěla, zatím verdikt nepřevzala. Podle zákona o zadávání veřejných zakázek musí zadavatel s vítěznou firmou uzavřít smlouvu bezodkladně. MD tak podle dřívějšího vyjádření ministra nemůže vyčkávat na případné výsledky šetření Evropské komise, jak spekuluje tisk. Navíc komise žádné šetření proti ČR ve věci mýtného nezahájila a podle informací MD ani nehodlá v nejbližší době zahájit.
U soudu s gangem kolem Berdycha začali svědčit přepadení lidé
V procesu s údajným šestatřicetičlenným gangem kolem Davida Berdycha a elitních policistů začaly v pondělí vypovídat první z řady obětí zločinů z let 1995 až 2001. Osmapadesátiletý směnárník Jiří M. před soudem popsal okolnosti dvou loupežných přepadení, která má podle něj na svědomí Berdychova skupina, i následné vyšetřování případů důstojníky pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem Josefem Opavou a Petrem Koňaříkem. Expolicisté teď sedí s Berdychem na lavici obžalovaných.
Státní zástupce již předal soudu obžalobu na "lesního vraha"
Státní zástupce Tomáš Milec již podal obžalobu na takzvaného "lesního vraha". Obviněný Viktor Kalivoda ze Slaného je podezřelý, že loni 13. října legálně drženou zbraní zastřelil manželský pár u Nedvědice na Brněnsku a o čtyři dny později podnikatele na Kladensku. Oba činy prý spáchal v lesích. Podle znaleckých posudků byl v době vražd příčetný, a za své jednání je tedy plně odpovědný. Osmadvacetiletý Kalivoda se podle policie přiznal, dodnes však neuvedl motiv. Je ve vazbě. Hrozí mu až výjimečný trest vězení, tedy i doživotí.
Majitel Glaverbelu zvažuje v Teplicích stavbu další sklárny
V areálu Glaverbel Czech v Teplicích by mohla stát další sklárna na výrobu plochého skla. Předpokládané náklady činí sto milionů eur, což je kolem 2,8 miliardy korun. Mluvčí Glaverbelu Czech Petr Maxa ČTK řekl, že s nadnárodní skupina nyní analyzuje možnosti, kde ve střední Evropě by mohla sklárna stát. Teplická sklárna, největší výrobce plochého skla ve střední a východní Evropě, patří do nadnárodní skupiny Glaverbel, která je součástí největšího výrobce skla na světě, japonské společnosti Asahi Glass. "Nyní se zjišťuje, jaké jsou investiční pobídky v jednotlivých zemích, která zeměpisná poloha je nejvýhodnější kvůli dopravnímu spojení a podobně," uvedl Maxa. Podle něj může koncern investovat v kterémkoliv středoevropském státě. "Zatím není vůbec nic jasné," dodal.
Liberecká univerzita získala unikátní laserový mikroskop
Technická univerzita v Liberci získala laserový mikroskop. Zařízení, které nemá v České republice obdoby, koupila pro Výzkumné centrum Textil II. Přístroj umožňuje trojrozměrné zobrazení materiálu, a díky tomu studium prostorových struktur i u textilních materiálů z tak extrémně jemných vláken, jakými jsou nanovlákna. V rámci Evropy je podobným zařízením vybaveno jen sedm pracovišť. Novinářům to řekl Ivo Lukeš, prokurista firmy Olympus C&S, která přístroj dodala. Nový přístroj byl podle něj v Evropě představen teprve v polovině loňského roku.
Mühlfeit bude mít nově na starosti strategii Microsoftu v regionu
Nejvýše postavený Čech v softwarovém gigantu Microsoft Jan Mühlfeit změnil funkci. Z postu viceprezidenta pro veřejnou správu v Evropě, na Blízkém východě a v Africe přešel do funkce viceprezidenta pro strategii ve stejném regionu, uvedla firma v pondělní zprávě. Ve své nové funkci bude Mühlfeit zodpovědný za klíčové iniciativy s dopadem na celý region, zejména za budování a další prohlubování vztahů s představiteli veřejné správy a velkých firemních zákazníků. Bude jednat s národními vládami a s institucemi Evropské unie.
Baptisté: Řešení vztahu státu a církví nelze donekonečna odkládat
Sedmou ze dvou desítek státem registrovaných církví, s nimiž se během jara chce postupně sejít ministr kultury Vítězslav Jandák, byla v pondělí Bratrská jednota baptistů. Podle jejího tajemníka Jana Titěry ze setkání mimo jiné vyplynulo, že vyřešení vztahu státu a církví nelze donekonečna odkládat, že vypořádání s minulostí "musí přijít".
Baptistů, v Česku nevelké protestantské církve s několika tisíci členů, se přitom podle něj restituce ve srovnání například s katolickou církví vlastně netýkají. "Požadavky církví však bez rozdílu podporujeme, do jednání budeme vstupovat," řekl Titěra ČTK. Komunistický režim uzavřel v roce 1952 baptistům seminář a řada kazatelů byla podle něj zavřena jen proto, že tehdy mezinárodní ústředí církve bylo ve Washingtonu.
Z pondělního jednání s Jandákem má vedení baptistů dojem, že jeho slova o snaze po dialogu nejsou jen frází. Usuzují tak z dvou hodin, které jim vymezil, ze zájmu o poznání specifik jejich církve i z charakteru otázek, které kladl. "Věříme, že podněty, které z toho vyplynuly, také, pokud se týká majetkového narovnání, nezapadnou a přenesou se i do doby po volbách," poznamenal tajemník.
Naučná stezka u Jankova připomíná třicetiletou válku
Jednu z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války (1618 až 1648), bitvu u Jankova na Benešovsku z roku 1645, připomíná nová naučná stezka. V autentickém prostředí představuje historii významného střetu císařských a švédských vojsk, řekl ČTK za organizátory Zdeněk Sedláček. Naučná stezka měří zhruba 1,6 kilometru a má tři zastavení. Končí u památníku bitvy nedaleko Habrovky. Náklady na její vybudování dosáhly 1,3 milionu korun a přispěla na ni Evropská unie v rámci programu Leader+. Projekt realizovala obec Jankov.
U Jankova 6. března 1645 porazili Švédové císařské vojsko. Bitva se stala impulzem k jednáním, která vyvrcholila o tři roky později uzavřením takzvaného vestfálského míru.
Začátek stezky připomínající památnou bitvu je na jankovském náměstí. Vede z něj i další naučná stezka nazvaná Okolo rybníků k vyhlídkovému altánu. Návštěvníky zavede na okraj Přírodního parku Džbány-Žebrák, kde se nachází soustava rybníků s bohatým výskytem chráněných živočichů a rostlin. Připomene také jankovského rodáka a významného rybníkáře Josefa Šustu. Stezka má také tři zastavení a měří 1,1 kilometru. Přispělo na ni ministerstvo pro místní rozvoj v rámci Programu obnovy venkova 2005.
Skikrosař Kraus je nejlepším akrobatickým lyžařem sezony v SP
České lyžování má letos dva celkové vítěze Světového poháru a z nich se skikrosař Tomáš Kraus může těšit dokonce ze dvou nových velkých Křišťálových glóbů. Ani finálové závody o víkendu v Apexu totiž nezměnily nic na tom, že se vedle triumfu ve své disciplíně stal i absolutním vítězem Světového poháru mezi všemi akrobaty. Dvaatřicetiletý skikrosař měl mezi všemi akrobatickými lyžaři nejlepší průměrný výsledek na jeden závod. Během sezony třikrát vyhrál, jednou byl druhý a jednou čtvrtý. Při závodu SP v Peci pod Sněžkou navíc upadl z jasné první pozice. "Samozřejmě mě to moc těší," prohlásil muž, jenž vloni skončil v absolutním pořadí druhý. Tehdy ho porazil boulař Jeremy Bloom. Po triumfu skokana Jakuba Jandy tak má české lyžování další Křišťálový glóbus.
Lyžaři patří podle šéfa svazu Vaňka k světovým velmocím
Češi v uplynulé olympijské sezoně potvrdili, že patří k lyžařským velmocím. Šéf lyžařského svazu SLČR Aleš Vaněk to řekl v rozhovoru s ČTK po úspěšné zimě, během níž čeští lyžaři získali tři olympijské medaile a slavili dvě celková prvenství ve Světovém poháru. "Dá se říci, že jsme mezi lyžařskými velmocemi. Získáváme medaile a úspěchy skoro ve všech disciplínách. Závodníci svojí výkonností potvrdili, že patří k absolutní špičce," řekl Vaněk. Po minulé zimě se čeští lyžaři v olympijské sezoně ještě zlepšili. "Nerad bych někoho vynechal, ale nejčerstvější je radost z Kuby (Jakuba Jandy)," uvedl Vaněk v upomínce na víkendové premiérové vítězství českého skokana na lyžích ve Světovém poháru. "Nejde zapomenout na olympijské medaile Kateřiny (Neumannové) a také Lukáš (Bauer) se dočkal medaile na velké soutěži. A tak by se dalo pokračovat dál," řekl Vaněk. Lyžařský předseda vyzdvihl i boulařku Nikolu Sudovou, šestou z olympijských her. "Měla dosáhnout na medaili," řekl s tím, že rozhodčí závodnici v Sauze dúOulx nepřáli. Stálicí je skikrosař Tomáš Kraus, který obhájil výhru v SP. "Sice v neolympijské disciplíně, ale je vítězem a to se počítá. Kdo chtěl něco vyhrát, tak ho musel porazit," řekl Vaněk. A konečně snowboardista Michael Novotný vyhrál snowboardcross ve finále SP v Japonsku. "To byla velikánská bomba," ocenil Vaněk.
Fotbalisté Ostravy nestačili na Spartu a popáté za sebou prohráli
Pátá porážka za sebou uvrhla fotbalisty Baníku Ostrava do existenčních problémů. Baník v pondělí v dohrávce 21. kola na Bazalech podlehl Spartě 0:2 a je už šest kol bez vítězství. Sparta svůj fotbalovější projev okořenila góly Zdeňka Pospěcha a Libora Doška a dere se v tabulce vzhůru. Už je šestá.
Vabroušek na Ironmanovi v JAR skončil třetí, Zelenková čtvrtá
Triatlonista Petr Vabroušek obsadil třetí místo v nedělním závodu světové série Ironman v jihoafrickém Port Elizabeth. Vabroušek dosáhl druhého nejlepšího času v běžecké části závodu (2:50:53) a v závěru předstihl Al Sultana i Švýcara Stefana Riesena. Za stříbrným Tissinkem zaostal o minutu a čtvrt. Nečekaného úspěchu dosáhla i další česká reprezentantka Lucie Zelenková, jež při své premiéře na dlouhých tratích skončila čtvrtá. Zelenková byla největším překvapením závodu a vody oceánu opouštěla ještě na sedmém místě, jasně první mezi ženami. Z přesvědčivého prvenství se ale nakonec radovala největší favoritka Natasha Badmanová ze Švýcarska, Zelenková za ní zaostala o necelých 33 minut.
Počasí:
V úterý očekávají meteorologové zpočátku polojasno až oblačno, od jihozápadu postupně zataženo. Místy, hlavně v Čechách přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.