Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Sněmovna těsně schválila zákon o registrovaném partnerství

Čeští homosexuálové budou moci uzavírat registrované partnerství. Ve středu o tom rozhodla sněmovna, když nejtěsnější většinou hlasů přehlasovala prezidentské veto. Zákon o svazcích lidí stejného pohlaví podpořilo 101 ze 177 přítomných poslanců. Pokus o uzákonění homosexuálních svazků tak vyšel na pátý pokus. Klíčovým argumentem odpůrců zákona je obava z oslabení tradiční rodiny. Podle zastánců normy však není důvod, aby část občanů jen kvůli odlišné sexuální orientaci neměla, pokud to jde, stejná práva jako ostatní. Prezident Václav Klaus soudí, že zákon příliš rozšiřuje zásahy státu do lidských životů. Se svobodou menšin nemá nic společného, míní prezident. Debata o zákonu vyústila v další politický spor premiéra s prezidentem. Paroubek se v dění kolem normy výrazně angažoval a nabádal sociální demokraty, aby zákon pokud možno všichni podpořili, což se nakonec nestalo. Občanští demokraté předsedu vlády obvinili z toho, že na tématu parazituje, a zákon tak vlastně ohrozil.

Strojvůdci budou ve čtvrtek v poledne stávkovat

Ve čtvrtek v poledne se na půl hodiny zastaví vlaky. V době od 12.00 do 12.30 proběhne výstražná stávka, kterou vyhlásila Federace strojvůdců. Ta sdružuje asi 6000 lidí. Strojvůdci protestují proti chystané novele zákoníku práce. Podle něj by mohl zaměstnavatel uzavřít kolektivní smlouvu jen s nejsilnější odborovou organizací. To by například v Českých drahách poškodilo právě slabší Federaci strojvůdců, která má obvykle vyšší platové požadavky než nejsilnější Odborové sdružení železničářů. To naopak stávku nepodporuje. Několik stovek strojvůdců není v odborech organizováno vůbec. Vedení Českých drah se stávkou nesouhlasí. Podle jeho mluvčího Aleše Ondrůje však nebude plynulost provozu na železnicích výrazně ovlivněna. Ministr dopravy Milan Šimonovský považuje protest za nezákonný. Podle něho by dráhy měly škody, které jim vzniknou, na strojvůdcích nárokovat. Stávka se nedotkne provozu rychlovlaků Pendolino, jejichž strojvůdci pouze cestujícím přečtou své prohlášení.

V kauze zneužití evropských peněz vyslechli detektivové Paroubka

Detektivové, kteří vyšetřují případ údajně zpronevěřených milionů z dotací Evropské unie, vyslýchali tuto středu premiéra Jiřího Paroubka. V případu je stíháno deset lidí, mezi nimi někdejší náměstek Paroubkova předchůdce Pavla Němce Petr Forman a jeho poradce Radim Špaček. Jako organizovaná skupina čelí obviněním z podvodu a z praní špinavých peněz. Přes Nadaci pro rozvoj regionů se chtěli obohatit o 229 milionů korun. Hrozí jim až 12 let vězení. Někdejší šéf ministerstva pro místní rozvoj Jiří Paroubek v kauze figuruje jako svědek. Ve funkci ministra pro místní rozvoj nesouhlasil s některými majetkovými úkony v Nadaci pro rozvoj regionů. Vyšetřování případu sleduje protipodvodový úřad Evropské unie OLAF. Je přitom možné, že unie bude chtít kvůli zneužití dotací miliony vrátit.

Senát odmítl zákon o neziskových nemocnicích

Senát podle očekávání odmítl zákon, kterým chce levice vytvořit v Česku síť neziskových nemocnic. Senátoři zákonu vytýkali kromě neústavnosti sporný výběr těchto nemocnic, které by měly být ekonomicky zvýhodněny vůči ostatním zdravotnickým zařízením. Zákon se tak vrací do nemocny, tam ale mají sociální demokraté a komunisté sílu senátní veto přehlasovat. Pravicoví senátoři by pak pravděpodobně normu napadli u Ústavního soudu. Zákon počítá se vznikem sítě 146 "veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení", jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Nemocnice, které by přeměnu odmítly, by dostávaly od pojišťoven peníze jen za akutní péči. Podle kritiků normy by takovým nemocnicím hrozila likvidace. Normu považují za neústavní zásah do práva hospodařit s majetkem. Rozhodující pravomoci totiž zákon svěřuje ministerstvu zdravotnictví, ale odpovědnost za hospodaření ponechává na vlastnících nemocnic.

Rath prosadil další změny ve zdravotnictví

Zdravotnictví asi čekají další změny - velká většina praktických lékařů, ambulantních specialistů, psychologů a laboratoří by měla mít nárok na prodloužení smlouvy se zdravotní pojišťovnou. Posílit by také měla pozice České lékařské komory. Výběrová řízení mají být pro pojišťovny závaznější než dosud. Vyplývá to podle ministra zdravotnictví Davida Ratha z novely, kterou sněmovna schválila zejména hlasy sociálních demokratů a komunistů. Odpůrci novely z ODS tvrdí, že ministrovi jde především o to zcela ovládnout české zdravotnictví. Změny, které prosazuje, podle ODS pacientům spíš uškodí. Rath naopak řekl, že novela pomůže stabilizovat situaci ve zdravotnictví. Novela dá podle něj zdravotnickým zařízením s maximálně deseti odbornými pracovníky jistotu, že nepřijdou o smlouvy s pojišťovnami. Ministr připomněl, že letos smlouvy vyprší. "Zavládl by velký chaos, protože pojišťovny se ani netajily záměrem, že by klidně i 30 procent například soukromých ambulancí zrušily."

Alimenty za neplatící rodiče možná bude hradit i vymáhat stát

Stát bude asi víc finančně pomáhat dětem, na které jeden z rodičů neplatí alimenty. Výživné by měl v takových případech vyplatit z veřejných peněz a pak by ho také vymáhal na dlužníkovi. Počítá s tím návrh zákona, který sněmovna schválila hlasy 108 ze 170 přítomných. Kritici normě mimo jiné vyčítají, že ve svém důsledku zbaví dlužníka povinnosti uhradit alimenty, protože státu se je zřejmě stejně nepodaří vymoci. Povinnost platit tak podle nich zákon vlastně přenáší na daňové poplatníky. Autorka návrhu, poslankyně ČSSD a předsedkyně vládní rady pro rovné příležitosti žen a mužů Anna Čurdová řekla, že rodič, který má dítě v péči, by od státu dostával kolem 1600 korun měsíčně. Nárok na výplatu příspěvku od státu by neměli všichni, ale jen sociálně slabší živitelé dítěte - příspěvek je vázán na maximální příjem ve výši trojnásobku životního minima. Rozprava před hlasováním se změnila v další z řady slovních bitev mezi levicovými a pravicovými poslanci.

Sněmovna schválila zákon, který zjednoduší registraci podnikatelů

Zahájení podnikatelské činnosti by mělo být od poloviny letošního roku jednodušší. Sněmovna totiž schválila vládní návrh zákona, který umožní, aby podnikatelům při zahájení i průběhu činnosti stačil na všechny nutné úkony jeden úřad a jeden formulář. Nyní musí podnikatel navštívit nejméně tři úřady a vyplnit až osm formulářů. "Je to zásadní změna od Rakouska-Uherska, kdy nebude obíhat podnikatel úřady, ale přijde na jedno místo a informace mezi státními institucemi bude obíhat prostřednictvím elektronické cesty," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Předloha by měla umožnit podnikatelům, aby nezbytné úkony ke své registraci provedli přímo na centrálních registračních místech (CRM). Ty budou působit na živnostenských úřadech. Prostřednictvím CRM bude možno provést vedle vlastního oznámení živnosti také daňovou registraci a oznámení České správě sociálního zabezpečení, úřadům práce a pravděpodobně i příslušné zdravotní pojišťovně. Hospodářská komora vznik těchto míst podporuje.

Sněmovna schválila zákon o zpřísnění prodeje pohonných hmot

Podmínky prodeje pohonných hmot by měly být v budoucnu přísnější. Změny schválila sněmovna v novele zákona o pohonných hmotách. Statistiky uvádějí, že zhruba pět až deset procent pohonných hmot prodávaných u tuzemských čerpacích stanic nevyhovuje normám. Předloha také upravuje existenci pojízdných čerpacích stanic. Poslanci ČSSD se sice jejich provozu pokusili zabránit, sněmovna ale jejich návrhy nepřijala. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban již dříve řekl, že čerpací stanice by podle novely měly mít platné územní rozhodnutí a stavební povolení. Řada zejména malých čerpacích stanic totiž nyní podle Urbana tyto podmínky nesplňuje. Proti existenci mobilních čerpacích stanic se staví Svaz chemického průmyslu. Mobilní benzinové pumpy totiž považuje za nebezpečné. "Protestujeme proti mobilním čerpacím stanicím, protože mohou okolí ohrožovat požárem, výbuchem, případně únikem ropných produktů do okolí," prohlásil již dříve předseda svazu Pavel Švarc.

Sněmovna zpřísnila podmínky obchodním řetězcům

Poslanecká sněmovna schválila předlohu, která by měla zamezit některým praktikám obchodních řetězců, na něž si stěžují dodavatelé. Novela například definuje tzv. ekonomickou závislost a zakazuje její zneužívání. V praxi se nekalé praktiky objevují například ve formě vybírání poplatků za přijetí zboží do prodeje či neúměrně dlouhé doby splatnosti faktur. Proti předloze ostře vystupují poslanci ODS, podle kterých jednoznačně zhoršuje vymahatelnost práva, snižuje právní jistotu všech subjektů na našem trhu, zvyšuje nároky na státní rozpočet, paralyzuje činnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a zhoršuje konkurenceschopnost všech našich dodavatelů, tedy i zemědělců. Očekává se, že proti předloze se postaví pravicový Senát.

Sněmovna zpřísnila pravidla obchodu s vojenským materiálem

Pravidla pro nakládání s vojenským materiálem se zřejmě zpřísní. Počítá s tím vládní návrh zákona, který schválila sněmovna. Předloha upravuje také pravidla pro držení zbraní. Cílem návrhu je zabránit nekontrolovanému shromažďování rizikového materiálu, jako jsou například výbušniny nebo střelivo. Obchod s vojenským materiálem na území České republiky zatím zvláštní kontrole nepodléhá. Lidé obchodující s vojenským materiálem by nově museli mít koncesovanou živnost. Koncesi by uděloval živnostenský úřad na základě vyjádření policie. Předloha počítá se zavedením přechodného období pro podnikatele, kteří budou ke dni účinnosti nové normy s vojenským materiálem již podnikat. Lidé, kteří vojenský materiál vlastní, ale neobchodují s ním, by měli možnost ho zaevidovat.

Eurozatykač zřejmě bude mít pro české občany zpětnou platnost

České soudy zřejmě budou moci nařizovat zatčení českých občanů v celé Evropské unii bez časového omezení. Stejná pravidla by se týkala i vydávání cizinců do zemí EU. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou schválila sněmovna. Podle současné úpravy se eurozatykač nevztahuje na trestné činy spáchané před listopadem 2004, kdy zákon začal platit. Některé státy proto odmítají vydávat do Česka lidi, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestných činů před tímto datem. Mezi země, které dosud odmítali některé podezřelé Čechy vydávat, patří Irsko, Kypr, Nizozemsko, Španělsko, Británie, Lotyšsko, Polsko a Švédsko. Zásadním problémem je podle ministerstva spravedlnosti Irsko, protože se odtud nedaří dostat dva podezřelé z takzvaného Berdychova gangu. Rozšíření platnosti eurozatykače podpořily všechny parlamentní strany s výjimkou komunistů. Pro byla i většina poslanců opoziční ODS, která zákon v minulosti odmítala. Nová úprava je ale podle stínového ministra spravedlnosti za ODS Jiřího Pospíšila přijatelná, protože se netýká předávání českých občanů do zahraničí. Právě obavami o právní jistoty českých občanů ODS zdůvodňovala svůj odmítavý postoj vůči eurozatykači.

Tvůrci zákazu propagace komunismu ocenili část poslanců

Autoři návrhu zákona o zákazu propagace komunismu ocenili postoj poslanců ČSSD, kteří v pátek nepodpořili zamítnutí této předlohy. Sněmovna návrh těsně odmítla hlasy všech komunistů a většiny sociálních demokratů. Třináct z nich se ale hlasování zdrželo, dva byli přímo proti. Patřili k nim bývalý předseda poslanců ČSSD Petr Ibl, exministr Petr Zgarba nebo Karel Šplíchal. "Ceníme si toho, že Vám tento návrh stál za vzepření se vůli premiéra Paroubka, který touží po tiché koalici s komunisty," uvedli senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina v dopisech, jejichž text poskytli ČTK. Paroubek označil přijetí normy za největší nesmysl, který by bylo možné udělat. Komunisty by prý takový zákon stmelil a společnost rozdělil, řekl loni v říjnu premiér. Předseda KSČM Vojtěch Filip tehdy uvedl, že komunisté jsou po volbách připraveni podpořit menšinovou vládu ČSSD. Zamítnutí zákona sněmovnou konec snah o výslovný zákaz propagace komunismu neznamená. Mejstřík už oznámil, že chce příslušnou novelu trestního zákona předložit po červnových volbách do sněmovny znovu; chce ji rozšířit o zákaz propagace symbolů komunismu.

Ústavní soud již řeší jmenování Bureše soudcem Nejvyššího soudu

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová navrhla Ústavnímu soudu, aby zahájil kompetenční spor kvůli jmenování Jaroslava Bureše soudcem Nejvyššího soudu. Burešův nástup na Nejvyšší soud schválil jeho místopředseda Pavel Kučera po odvolání Brožové. Po zásahu Ústavního soudu se ale Brožová vrátila a nyní zpochybňuje právoplatnost rozhodnutí, které v mezičase Kučera učinil. Brožová Bureše u soudu nechce, měl ji totiž nahradit v předsednickém křesle. Jaroslav Bureš byl k Nejvyššímu soudu přidělen ministerstvem spravedlnosti krátce poté, co Brožovou odvolal z funkce prezident Václav Klaus. Prezident dokonce adresoval soudcům Ústavního soudu dopis, ve kterém je vyzval, aby své rozhodnutí o setrvání Brožové ve funkci změnili. Vedení soudu se nevyjádřilo k tomu, zda dopis jakkoli ovlivní projednávání věci a zda vůbec do Brna dorazil. Pokud ano, stane se zřejmě součástí spisu. Prezident je totiž účastníkem řízení.

Systém mýtného na českých dálnicích vybuduje rakouská firma Kapsch

Systém mýtného na českých silnicích zavede původní vítěz tendru, rakouská společnost Kapsch. Rozhodl o tom předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina, který případ znovu šetřil po odvolání dvou vyřazených firem. Ministr dopravy Milan Šimonovský je připraven s firmou Kapsch smlouvu o dodávce mýtného systému podepsat, jakmile mu antimonopolní úřad doručí své rozhodnutí. Ve smlouvě bude zakotveno, že Kapsch musí zprovoznit systém od 1. ledna 2007 na všech dálnicích a rychlostních komunikacích, a také na vybraných silnicích první třídy. Podnět proti vyloučení ze soutěže kvůli formálním nedostatkům podaly firmy Autostrade a Mytia. Obě společnosti, které podaly rozklad, byly podle Peciny vyloučeny právem. Mytia proto, že nenabídla služby v plném rozsahu, jak MD požadovalo. Autostrade ministerstvo vyřadilo z několika důvodů, z nichž asi nejzávažnější je ten, že nedodala doklady, které MD vyžadovalo. Autostrade si již stěžovala na průběh soutěže u Evropské komise kvůli poskytnutí nepovolené veřejné podpory. Podle Peciny MD v tendru neporušilo evropské právo, a proto neočekává, že by při stížnosti firma mohla být úspěšná.

Stát přidá dalších 500 milionů na přímé platby zemědělcům

Stát přidá dalších 500 milionů korun na zemědělské přímé dotace, které tak letos dorovná na 65 procent úrovně ve starých členských zemích EU, tedy na povolené maximum. Vyplývá to z středečního jednání zástupců vlády a agrárních organizací. Ministerstvo zemědělství peníze zajistí v rámci svého resortu. Uvedenou sumu si půjčí Státní zemědělský intervenční fond, který podpory spravuje, z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Přímé platby z unie letos vzrostou na 35 procent úrovně ve starých členských zemích proti loňským 30 procentům, stát je může podle přístupové smlouvy doplatit až na 65 procent. V původním návrhu rozpočtu na letošní rok měla kapitola MZe 39,7 miliardy Kč, což by umožnilo navýšit přímé platby mírně nad 50 procent. Vláda přidala dvě miliardy korun loni v listopadu, v únoru přibylo dalších 800 milionů. Současný půlmiliardový příslib pro farmáře znamená splnění požadavku na maximální dorovnání.

SZPI našla znovu anabolika

V Česku se nesmí prodávat další doplněk stravy, instantní proteinový nápoj Multipower muscle professional s jahodovou příchutí. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v něm našla zakázané anabolické steroidy nandrolon, testosteron a dehydroepiandrosteron. Distributor nesmí přípravek uvádět do oběhu do doby, než předloží prokazatelnou dokumentaci o nezávadnosti dalších šarží. SZPI odhalila anabolické steroidy v podobných přípravcích pro sportovce už několikrát. Koncem ledna například vyzvala turnovskou společnost Aminostar, aby z českých pultů stáhla podpůrný přípravek Creatine Pyruvate. Inspektoři ve výrobku našli dvě nepovolené látky. Společnosti Aminostar nyní hrozí až třímilionová pokuta. Firma kvůli anabolikům prohrála na konci loňského roku soud s českým sportovcem. Podle průlomového verdiktu musí odškodnit vrcholového sportovce za to, že měl kvůli jejím výrobkům pozitivní dopingový nález. Firmu zažaloval juniorský reprezentant v běhu na lyžích Petr Novák, v jehož těle odhalily testy zakázaný norandrosteron.

Miroslav Sládek dostal podmínku za předlužení své strany

Obvodní soud pro Prahu 9 vyměřil dvouletou podmínku s čtyřletou zkušební dobou někdejšímu šéfovi republikánské strany Miroslavu Sládkovi, který podle zatím nepravomocného rozsudku předlužil svou stranu. Soud Sládkovi rovněž uložil peněžitý trest ve výši půl milionu korun; pokud nezaplatí, čeká ho roční vězení. Společně se Sládkem uznal soud vinným i bývalého místopředsedu republikánů Martina Smetanu, který dostal osmnáctiměsíční podmínku se zkušební dobou tři roky a peněžitý trest ve výši 300.000 korun. Pokud nezaplatí, půjde na půl roku do vězení. Soudního jednání se zúčastnil pouze Smetana, Sládek se omluvil. Sládek se Smetanou podle obžaloby uzavřeli v roce 2000 jako statutární zástupci Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa (SPR-RSČ) nejméně 50 smluv pracovněprávního charakteru, ve kterých zaměstnancům strany neodůvodněně navýšili finanční odměny na zhruba 100.000 korun. Straně tak vznikl závazek přesahující sedm milionů korun. Sládek i Smetana prý museli při uzavírání smluv vědět, že nemají dostatek peněz ani na krytí dosavadních závazků.

Policisté dopadli muže podezřelého z dvojnásobné vraždy v Křemži

Policisté dopadli osmačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z dvojnásobné vraždy manželky a jejího syna v Křemži na Českokrumlovsku. Muž měl u sebe dvě krátké střelné zbraně a náboje. Těla čtyřiatřicetiletého muže a jeho čtyřiapadesátileté matky objevili policisté v úterý v rodinném domě. Zásahová jednotka policie muže dopadla v českobudějovickém penzionu díky telefonátu na linku 158. Muž nekladl odpor. Vzhledem ke zdravotnímu stavu je nyní v péči lékařů.

Údajný člen mafie souhlasil před soudem s vydáním do Itálie

Italský občan Luigi Putrone, který byl podle italských orgánů vysoce postaveným členem sicilské mafie, souhlasí se svým vydáním do Itálie. Řekl to ve středu u ústeckého krajského soudu. Putroneho zadržela policie loni v srpnu v Ústí nad Labem. V září požádala Itálie o jeho vydání. Případ nyní dostane na stůl ministr spravedlnosti, který o vydání definitivně rozhodne. Výslech, který byl neveřejný, se podle soudce konal za mimořádných bezpečnostních opatření. V jednací síni byli příslušníci vězeňské a justiční stráže se samopaly. Před soudní budovou řídila dopravu policie. Putrone prý patřil do takzvané krvavé odnože organizace Cosa Nostra, která mezi jinými zavraždila v roce 1992 známého bojovníka proti mafii, vyšetřujícího soudce Giovanniho Falconeho. Putrone se podle italské policie osobně některých vražd zúčastnil nebo je nařídil. V 90. letech byl hlavou velkého sicilského klanu ve městě Porto Empedocle v provincii Agrigento. Na útěku byl Putrone od roku 1986, mezinárodní zatykač na něj vydalo italské ministerstvo vnitra v roce 1998. Italští karabiniéři ho řadí mezi 30 nejnebezpečnějších zločinců v zemi. Na konci devadesátých let byl v rodné zemi odsouzen v nepřítomnosti na doživotí. Zřejmě od roku 2000 žil a podnikal pod jménem Umberto Bonfiglio v Ústí nad Labem.

Horník dostal za korupci podmínku a pokutu 900.000 korun

Bývalý sportovní manažer fotbalové Viktorie Žižkov Ivan Horník dostal za korupci sedm měsíců vězení s podmíněným odkladem na pět let, pokutu ve výši 900.000 korun a zákaz činnosti na deset let. Pokud pokutu nezaplatí, půjde do vězení na pět měsíců. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 3, podle nějž Horník nabízel úplatky rozhodčím a delegátům fotbalového svazu. Chtěl, aby ovlivňovali zápasy ve prospěch žižkovského klubu. Soud rozhodl i o vině deseti rozhodčích a delegátů, kteří si podle něj nechali úplatek úmyslně slíbit. Všem uložil podmíněné tresty, pokuty podle výše slíbeného úplatku od 30.000 do 150.000 korun a zákazy činnosti trvající od tří do pěti let. Rozhodčí Ladislav Míka, Marcel Hábl, Igor Gulajev, Zdeněk Lukes, Pavel Poledník, Zbyněk Pustka, Ladislav Talpa a Karel Vidlák a delegáti Otakar Draštík a Adolf Růžička obdrželi podmíněné vězení od deseti do 14 měsíců. Žalobce Petr Cibulka i obhájci si ponechali lhůtu na rozhodnutí, zda se odvolají, verdikt tak ještě není pravomocný. V kauze již byli pravomocně odsouzeni rozhodčí Vladimír Pastyřík, jenž byl jako bývalý policista souzen samostatně, a delegát svazu Jiří Vlček, který jako jediný přijal trest ve zkráceném soudním řízení. Vlčkovi bylo jako jedinému prokázáno i přijetí úplatku. Oba muži byli potrestáni podmíněným trestem, pokutou ve výši 30.000 korun a tříletým zákazem činnosti.

Pendolino opět nedojelo

Rychlovlak pendolino opět nedojel do svého cíle. Sdělil to mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj, o důvodech ale nechtěl spekulovat. Vlak, který před desátou hodinou ráno vyjížděl z holešovického nádraží v Praze do Ostravy nedojel a skončil svou jízdu v Pečkách, kde museli cestující přestoupit na následující vlak. Dráhy musely zajistit cestujícím náhradní dopravu. Pendolina provázela v lednu krátce po jejich uvedení do pravidelného provozu řada poruch, které postupně všechny vlaky úplně vyřadily z provozu. Dráhy donutily výrobce, kterým je italský Alstom, aby vadu odstranil. Od té doby jezdí vlaky bez problémů. Jen koncem února jeden ze sedmi vlaků před plánovanou cestou do Ostravy signalizoval problémy a ČD tak spoj z preventivních důvodů raději zrušily. Náklady ani škody, které odstavení vlaků v lednu způsobilo, zatím ČD nevyčíslily. Pravděpodobně půjde o desítky milionů korun. Celkem České dráhy za vlaky zaplatily 4,3 miliardy korun.

Sun investoval do nového centra v Praze přes půl miliardy korun

Softwarová firma Sun Microsystems investovala do nového vývojového centra v Praze přes půl miliardy korun. Při středečním otevření budovy na pražském Chodově to uvedli zástupci společnosti. Investice do vybavení, softwaru a laboratoří přesáhnou 250 milionů korun. Dalších 260 milionů tvoří investice do nově vytvářených pracovních míst. Počet pracovníků centra by se měl letos pohybovat kolem 200 a do roku 2009 se má nejméně zdvojnásobit. Pražské vývojové centrum je jedním z 20, která má firma mimo USA. Mimo jiné se zabývá vývojem mobilních aplikací v prostředí java, vývojem programů v javě pro velké aplikace, vývojem operačního systému Solaris a vývojářského prostředí IDE. Sun si vybral Prahu před dvěma lety nejen pro nižší náklady, ale zejména kvůli dostatku kvalifikovaných odborníků. Tento faktor hrál hlavní roli při rozhodování dalších firem, které investovaly v ČR. Svá IT centra tu umístily například společnosti DHL, SAP nebo Computer Associates.

Francouzské dny v Kladně nabídnou rock, výstavy i pochoutky

Koncert francouzské rockové skupiny LOOL, výstavu plakátů moderní francouzské architektury nebo plakátů o francouzském filmu 60. let, přednášku o frankofonní Africe i ukázku francouzské kuchyně v restauraci Zanzibar nabídnou Francouzské dny v Kladně. Čtvrtý ročník akce, kterou pořádá kladenský Francouzsko-český klub, začne ve čtvrtek odpoledne na radnici. Francouzské dny v Kladně, kterých se zúčastní také zástupci partnerského města Vitry sur Seine, budou zakončeny 29. března. Během akce se zájemci například mohou naučit francouzskou karetní hru belote nebo navštívit kurzy francouzského jazyka ve Dnech otevřených dveří Francouzsko-českého klubu. Klub v Kladně působí do roku 2002. Jeho cílem je sdružovat zájemce o kulturu, jazyk a poznávání frankofonních zemí. Organizuje přednášky, jazykovou výuku, besedy a další akce. Jeho členové se scházejí v kladenském Kokosu, kde mohou využívat učebnu a knihovnu francouzské literatury.

A ještě krátce o počasí

Bude zataženo až oblačno s občasným sněžením a ojedinělými mlhami. Teploty přes den vystoupí na -1 až +3 stupně.

Tolik zprávy Radia Praha