Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Armáda pomáhá odklízet sníh

V České republice opět vydatně sněží. Těžký sníh už zbortil desítky střech a usmrtil dvě osoby. Jihočeský hejtman Jan Zahradník požádal v pátek armádu o pomoc při odstraňování sněhu, který odřízl některé šumavské obce od okolního světa. Učinil tak poté, co se na kraj obrátily starostky obcí Stožec, Přední Výtoň a Borová Lada. "Další příval sněhu zejména ve vyšších polohách Šumavy se stal pro některé obce už nezvladatelný. Místní komunikace byly zcela neprůjezdné a v případě nutnosti rychlého zásahu zdravotní služby by místní občané mohli být ohroženi na zdraví i na životě," uvedl hejtman. S odklízením sněhu pomáhají vojáci ze 153. záchranného praporu z Jindřichova Hradce. Například v Borové Ladě na Prachaticku sahají sněhové bariéry u silnic ke dvou metrům. Příjezdové cesty i silnice v okolí obce jsou stěží průjezdné pro jedno auto. Šumavští silničáři bojují s přívaly sněhu nepřetržitě od čtvrtečního rána. Jen na Vimpersku připadlo ve vyšších polohách kolem 40 centimetrů nového sněhu. Problémy mají cestáři hlavně v okolí Nových Hutí, Horské Kvildy a Zadova. Práci jim komplikuje silný vítr, který silnice zafoukává. V pátek ráno museli kvůli vysokým závějím uzavřít úsek z Hliniště do Českých Žlebů. Kraj bude situaci na Šumavě sledovat i o víkendu. V případě nutnosti sem Správa a údržbu silnic Jihočeského kraje operativně přesune svou techniku i z jiných částí kraje.

Írán zaslal české diplomacii protest kvůli karikaturám

Íránské velvyslanectví v Praze si oficiálně stěžovalo na zveřejnění karikatur proroka Mohameda v Hospodářských novinách a Mladé frontě Dnes. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář potvrdil, že íránský zastupitelský úřad zaslal jeho úřadu diplomatickou protestní nótu. Velvyslanectví v ní vyjadřuje "ostrý protest" proti tomu, že se deníky připojily k jiným evropským novinám, které obrázky otiskly. Íránský chargé d'affaires Bahrám Badiozamání byl přijat na ministerském odboru Blízkého východu. Čeští diplomaté mu sdělili, že úřady nezasahují do obsahu novin, dokud nejsou porušeny zákony. V případě jejich porušení fungují soudy. Diplomatická roztržka mezi Českou republikou a Íránem není první. Vzájemné vztahy poznamenal v minulosti fakt, že z české metropole vysílá do Íránu Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, což tato islámská země nesla velmi nelibě. Český parlament také zakázal dodávky zařízení pro íránskou jadernou elektrárnu Búšehr.

Íránské velvyslanectví rovněž požádalo o omluvu české deníky Mladou frontu Dnes a Hospodářské noviny, které karikatury Mohameda uveřejnily. Oba listy se však omluvit odmítly s tím, že obrázky otiskly pro ilustraci. Šéfredaktor MfD Robert Čásenský zaslal velvyslanectví odpověď, v níž uvedl, že list nikdy nezesměšňuje jakékoli náboženství a respektuje všechny víry. Otisknutím karikatur podle něj nechtěla MfD nikoho pobavit, ale jen informovat o tom, co je důvodem nepokojů v muslimských zemích. Také šéfredaktor HN Petr Šimůnek se rozhodl reagovat na stížnosti dopisem, v němž vyjadřuje lítost, že se karikatury dotkly islámských věřících, zároveň ale vysvětluje, že list karikatury otiskl jen ze zpravodajských důvodů.

BIS nepředpokládá násilí, nevylučuje ale poklidné demonstrace

Bezpečnostní informační služba (BIS) zatím nemá informace o tom, že by muslimové v Česku chystali násilné akce, jako jsou útoky proti budovám nebo pouliční nepokoje. Nevylučuje ale poklidné protesty a shromáždění. Uvedl to mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubert. Muslimové, kteří u nás žijí, si podle něj nepřejí vyvolávat střety a násilné akce. Policie zatím žádná zvláštní bezpečnostní opatření nepřijala. Podle mluvčího policejního prezidia Jiřího Vokuše jsou objekty zahraničních velvyslanectví, kterých by se nebezpeční mohlo týkat, standardně chráněny velmi dobře. Zvýšená pozornost je věnována velvyslanectví Dánska. "V případě změny situace jsme připraveni okamžitě přijmout zvýšená bezpečnostní opatření," řekl Vokuš.

Členové Islámské nadace protestovali před dánským velvyslanectvím

Dvě desítky zástupců Islámské nadace přišly v pátek dopoledne k dánskému velvyslanectví v Praze s peticí, ve které protestují proti otištění karikatur proroka Mohameda v dánských novinách. Lidé, mezi nimiž byli Češi i cizinci, o akci předem informovali policii. Podle dánského velvyslance Jorgena Bojera vystupovali slušně. "Pozval jsem pana (představitele Islámské nadace Vladimíra) Sáňku dovnitř, vedli jsme spolu asi čtyřicetiminutový hovor," uvedl velvyslanec. Snažili se prý vzájemně pochopit svá stanoviska. Zatímco Dánové hájí svobodu slova, vyznavači islámu požadují respekt vůči náboženským symbolům. Policejní prezident Vladislav Husák sdělil, že skupina se kolem 11:00 rozešla.

V Afghánistánu omezen pohyb vojáků včetně Čechů

Německý velitel společné německo-česko-dánské jednotky na severu Afghánistánu omezil výjezdy všech vojáků včetně Čechů mimo základnu. V pátek to potvrdila Iva Ruskovská z tiskového odboru ministerstva obrany. Omezení, které je reakcí na nepokoje kvůli otištění karikatur proroka Mohameda v evropských novinách, platí do odvolání. Podle mluvčí jsou povoleny pouze nezbytné nutné výjezdy k zabezpečení ochrany základny. Ministr obrany Karel Kühnl již ve středu sdělil, že byla zvýšena ochrana českého kontingentu. Česká republika má v rámci mise NATO v Afghánistánu zhruba 60 vojáků. Větší, čtyřiačtyřicetičlenná skupina působí v provincii Badakšan na hornatém severu, necelé dvě desítky pyrotechniků a meteorologů pracují v Kábulu. Všichni čeští vojáci ve střední Asii jsou podle ministerstva obrany v pořádku. Po půlroční misi by se domů měli vrátit za několik týdnů. Česká republika má vojáky i v dalších oblastech s převahou muslimského obyvatelstva - v Iráku a jihosrbském Kosovu. Žádné problémy ale zatím nehlásí. Armáda situaci sleduje.

Země EU včetně Česka navrhuje pakt pro rovnost mužů a žen

Šest zemí Evropské unie včetně České republiky navrhuje, aby unie přijala Evropský pakt pro rovnost mezi ženami a muži. Cílem paktu je zmenšit odstup mezi muži a ženami v oblasti zaměstnání a sociální ochrany a působit ve prospěch rovnováhy mezi muži a ženami v profesionálním i rodinném životě. Návrh je obsažen v dopisu, který vedoucí představitelé této šestice zaslali rakouskému kancléři Wolfgangu Schüsselovi, jehož země nyní v unii předsedá. Za Českou republiku dopis podepsal předseda vlády Jiří Paroubek. Dopis dále podepsali francouzský prezident Jacques Chirac a předsedové vlád Dánska, Španělska, Finska a Švédska Anders Fogh Rasmussen, José Luis Zapatero, Matti Vahnanen a Göran Persson. Signatáři dopisu uvádějí, že chtějí tento pakt předložit na pořad jarní vrcholné schůzky Evropské unie.

Paroubek napsal Klausovi, aby podpořil registrované partnerství

Premiér Jiří Paroubek v pátek dopisem vyzval prezidenta Václava Klause, aby podepsal návrh zákona o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví. V dopise podle mluvčí vlády Lucie Orgoníkové "podotkl, že účelem zákona o registrovaném partnerství není vytvořit instituci obdobnou instituci manželství". Tento zákon má podle šéfa vlády jen poskytnout potřebný právní podklad pro trvalé soužití registrovaných partnerů a pro uspořádání jejich vztahů. Klaus však již v médiích naznačil, že s normou zásadně nesouhlasí. Namítá, že by prý homosexuálové bezdůvodně získali určitá privilegia. Zákon po mnoha sporech schválily sněmovna i Senát. Pokud by ho ale Klaus poslancům vrátil, potřebovala by dolní komora k přehlasování jeho veta aspoň 101 hlasů. Dosáhnout takové podpory zřejmě nebude pro zastánce registrovaného partnerství jednoduché. Premiér proto připravuje rovněž půdu pro to, aby zákon uspěl i přes prezidentovo veto. Podporu pro něj hledal i u šéfa komunistů Vojtěcha Filipa. "Bavili jsme se o tom, ale neshodli jsme se. Já nebudu nikoho přesvědčovat. Podle mě ta otázka nesouvisí s politickým programem, ale je vyloženě na svědomí každého poslance," řekl Filip. Paroubek vyzval ke stoprocentní podpoře i poslance ČSSD.

Ministr Němec navštívil soudce, který vydal zatykač na Pitra

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) navštívil v pátek dopoledne soudce Petra Nováka, který vydal mezinárodní zatykač na podnikatele Tomáše Pitra. Chtěl vědět, jak Novák vnímal návštěvu civilní rozvědky, která po něm zatykač chtěla. Televize Nova v úterý uvedla, že Novák tajnou službu obvinil z pokusu ovlivňovat nezávislost justice. Novák však druhý den takovou interpretaci svých slov odmítl. Byť se mu chování rozvědky zdálo podivné, jako nátlak to prý necítil. Kdyby si soudce na rozvědku stěžoval, mohl by ministr intervenovat u ministra vnitra a přidat věc policii. Takto ale podle Němce pro ministerstvo záležitost kolem Pitrova zatykače končí. Zahraniční rozvědka (Úřad pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) své návštěvy u Nováka nepopírá. Ministr vnitra František Bublan a mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer ale ve čtvrtek popřeli, že služba na soudce činila nátlak. Asi dvacetiminutové návštěvy ministra se vedle Nováka zúčastnil také šéf pražského městského soudu Jan Sváček a místopředseda Bohuslav Horký. Ministrovi řekli, že šlo o dezinterpretaci, že soudce Novák o žádném nátlaku ze strany rozvědky nemluvil.

Ministr financí ostře odmítl daňové návrhy Vlastimila Tlustého

Za nezodpovědného daňového Mičurina označil ministr financí Bohuslav Sobotka šéfa poslaneckého klubu ODS a stínového ministra financí Vlastimila Tlustého. Odmítl jeho návrh, aby některé potraviny a léky byly osvobozeny od daně z přidané hodnoty (DPH). Tento krok naznačil Tlustý v pátečních Hospodářských novinách. "Chystáme výjimky z jednotné sazby DPH. Budou mezi nimi i některé potraviny. Uvažuje o nejnižší možné sazbě, tedy i o nule. Mohla by to být nula nebo pět procent," řekl Tlustý. Podle Sobotky však tento návrh nemá šanci na přijetí v Evropské unii, protože by jej muselo schválit všech ostatních 24 zemí. Státní rozpočet by podle něj přišel zhruba o 20 miliard Kč ročně na příjmech. Tlustý podle Sobotky svými nekompetentními návrhy jen mate veřejnost. "Je to nejhorší druh předvolebního populismu, se kterým se lze setkat," uvedl Sobotka. Návrh Tlustého ostře odmítl i vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel, který myšlenku nulové sazby DPH u potravin a léků označil za "fantasmagorii". Na hranici rozpočtových možností jsou podle něj již současná opatření prosazená poslanci, jako je zvýšení rodičovského příspěvku.

Zákon o vyvlastnění se vrací sněmovně

Vyvlastňovací zákon, který má umožnit urychlení výstavby silnic, dálnic nebo železnic, se vrací sněmovně. V pátek o tom rozhodl Senát s tím, že chce normu zpřesnit a doplnit. Zákon má umožnit vyvlastnění pozemků či staveb ve veřejném zájmu za patřičnou náhradu. Majitelé vyvlastňovaných nemovitostí tak mají dostat buď finanční odškodnění podle ceny v místě obvyklé podle znaleckého posudku, nikoli už podle cenových tabulek, nebo nově hmotnou náhradu, například nový pozemek. Senátoři do zákona vložili ustanovení, podle něhož veřejný zájem na vyvlastnění musí být prokázán ve vyvlastňovacím řízení. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek s tím souhlasil. Senátoři rovněž související novelou doplnili povinnost vyvlastnění za náhradu i do stavebního zákona. Vyvlastňovaní tak mají mít podle obou zákonů nárok i na náhradu doprovodných nákladů, například na stěhování. Ministr Martínek připomněl, že "návrh zákona sám o sobě nevyvlastňuje vůbec nic", pouze od ledna 2007 stanoví pravidla pro vyvlastnění ve veřejném zájmu. Podle ministra je vyvlastnění chápáno jako krajní zásah do vlastnictví. Zákon proto podle něj přináší garance ve prospěch vyvlastňovaného.

Sněmovna schválila mediální zákon, který upravuje digitalizaci vysílání

Sněmovna schválila novelu mediálního zákona, která má stanovit pravidla digitalizace, a podpořit tak rozjezd digitálního vysílání v Česku. Ministryně informatiky Dana Bérová rozhodnutí přivítala, protože nyní konečně budou v této oblasti platit jasná pravidla. Návrh sporné novely leží ve sněmovně více než rok a odkladů už má předloha za sebou celou řadu. Jeden z problémů byl poslední týdny v tom, jak vyřešit současný stav, kdy regionální televize ze zákona částečně sdílejí vysílací kmitočty s celoplošnou Primou, která pak část dne šíří jejich program. Většina sněmovny se shodla na ustanovení, které televizím Nova a Prima zaručí, že za určitých podmínek dostanou každá dva celoplošné programy. Obě televize se ovšem vzdají nynějších analogových licencí. ČR stojí před nástupem digitálního televizního vysílání. Postupným vypínáním současných analogových vysílačů a přechodem na digitální má vzniknout až 24 a možná i více volně přístupných celoplošných, regionálních či tématických programů, zatímco nyní lidé bezplatně přijímají prostřednictvím pozemních vysílačů pouze čtyři celoplošné programy - ČT1, ČT2, Novu, Primu. Řádné digitální vysílání v České republice již začalo, a to loni v říjnu, dosud ale zdaleka nepokrývá celé území státu. Ministerstvo informatiky předpokládá, že současné analogové pozemní TV vysílání v ČR skončí mezi lety 2010 a 2012.

Výpisy z rejstříků budou zřejmě i na poštách a u notářů

Ověřené výpisy z rejstříků, jako jsou katastr nemovitostí či obchodní rejstřík, budou zřejmě vydávat i pošty, notáři a některé obce. Sněmovna v pátek schválila návrh zákona o veřejných informačních systémech, který rozšiřuje počet míst, kde občané výpisy získají. Dosud museli lidé pro výpisy chodit na příslušné úřady. Zákon posoudí ještě prezident. "Pokud prezident novelu podepíše, tak se velmi výrazně zjednoduší přístup podnikatelů a ostatních občanů k veřejným listinám," řekl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Dokumenty jako výpis z obchodního rejstříku, rejstříku trestů, katastru nemovitostí, potvrzení o bezdlužnosti apod. bude moci podle něj získat každý občan i na kterémkoli Informačním místě pro podnikatele HK, kterých dnes funguje téměř 160. Novela zároveň zavádí Portál veřejné správy, který by sloužil jako elektronická podatelna státu. K doručení úředního dokumentu by stačilo poslat e-mail opatřený elektronickým podpisem na adresu www.portal.gov.cz.

Bezpečnostní prověrky pilotů a letušek se zřejmě zmírní

Piloti a letušky by v budoucnu ke své práci již neměli potřebovat náročnou prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Se změnou počítá novela zákona o civilním letectví, kterou v pátek schválila sněmovna. O zrušení prověrek NBÚ usilovali civilní piloti delší dobu. Nelíbilo se jim, že NBÚ vyžaduje při ověření způsobilosti řadu osobních údajů včetně informací o partnerských vztazích, delších i kratších pobytech v zahraničí či kontaktech na osoby žijící v zahraničí. Prověrky jsou podle nich administrativně náročné a nákladné. NBÚ již většinu ze 14.000 lidí, kterých se prověrky týkají, zkontroloval. Nově by rámec prověrky určovalo ministerstvo vnitra a prováděl by je zaměstnavatel. Přitom by na něj dohlížel Úřad pro civilní letectví. Členové leteckého personálu by například museli prokázat, že nebyli trestně stíháni nebo nepřišli do styku s teroristy. Získat osvědčení by ale mělo být výrazně jednodušší, než absolvovat prověrku pro styk s utajovanými skutečnostmi, kterou vyžaduje současná norma. V mezidobí, kdy zákon o prověřování platil, přišlo o práci na letišti několik lidí, kteří bezpečnostní prověrkou neprošli. Podle Kratochvíla nejde o lidi z ČSA, ale z jiných firem, které působí na letišti. Pokud normu podpoří i Senát a prezident, začne platit od 1. července.

Lékařské odbory vyzvaly k odstoupení šéfy komor zubařů a lékáren

Lékařský odborový klub (LOK) vyzval šéfy komor zubařů a lékárníků Jiřího Pekárka a Lubomíra Chudobu k odstoupení z funkce. Podle LOK zpolitizovali situaci kolem projednávání zdravotnických zákonů v parlamentu. Usilovali o to, aby sněmovna nepřijala zákon o neziskových nemocnicích. Ministr zdravotnictví David Rath soudí, že Pekárek a Chudoba komory podřídili zájmům ODS. Představitelé obou komor ale rezignovat nehodlají. Pekárek výzvu LOK odmítl. Zdůraznil, že do funkce ho zvolil komorový sněm a jedině ten ho může odvolat. "Jsem občan této země a díky své funkci do příprav zákonů vidím," reagoval na výzvu prezident Chudoba. Je pro něj nepřijatelné, aby byla pošlapávána demokratická práva a aby Rath předkládal sněmovně zákony, aniž je předem projednal s odbornou veřejností. Podle Chudoby zpolitizoval zdravotnictví ministr Rath spolu s poslanci, kteří podle něj při projednávání zákonů místo toho, aby řešili věcné problémy, "vyměňují si řadu urážek a nadávek". Chudoba odmítl dřívější Rathova prohlášení, že je spojen s ODS a působí v jejím zájmu. Naznačil naopak propojení LOK s ministrem Rathem a Českou lékařskou komorou. Rath počátkem 90. let LOK založil s Milanem Kubkem, Rath byl jeho prvním předsedou. Poté, co byl zvolen prezidentem lékařské komory, byl do funkce předsedy LOK zvolen Kubek. Po nástupu Ratha do ministerské funkce byl Kubek zvolen prezidentem lékařské komory.

Nezávislí chtějí jít do volební kampaně bez Bobošíkové

Hnutí Nezávislí tvrdí, že půjde do letošních voleb bez svého dosavadního volebního lídra Jany Bobošíkové. Europoslankyně, která nebyla členkou hnutí, měla jiné představy o rozsahu a formě volební kampaně. Uvedla to mluvčí Nezávislých Dušica Zimová. Bobošíková ale sdělila, že o ukončení spolupráce nic neví, o rozhodnutí se prý dozvěděla až z médií. Za hnutí hodlá nadále vystupovat. Podle Zimové se ale europoslankyně snažila získat větší vliv, nežli mohli Nezávislí akceptovat. Hnutí zatím nerozhodlo o jejím nástupci, spoléhá tak na volební lídry v krajích. Nezávislí se definují jako liberálně-středové hnutí se zaměřením na komunální politiku. V oblasti ekonomiky prosazují vyrovnaný rozpočet, v zahraniční politice obranu českých zájmů v EU a nedotknutelnost Benešových dekretů. O sociálních dávkách či daních mají v mnohem větší míře rozhodovat obce. Bobošíková však tvrdí, že hnutí nemá průhledné financování. Europoslankyně se v minulosti kvůli sporům rozešla také se svým bývalým šéfem z televize Nova Vladimírem Železným.

Papež přijal pražského arcibiskupa kardinála Vlka

Papež Benedikt XVI. v pátek ve Vatikánu přijal k téměř půlhodinové soukromé audienci pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka. Kardinál seznámil papeže s odezvou, kterou měla v České republice jeho nedávná encyklika Bůh je láska (Deus caritas est), i o podnětech, které tento dokument přinesl pro práci sdružení Česká katolická charita. Benedikt XVI. se v této souvislosti živě zajímal o současné dění na pražské teologické fakultě. Stranou při pátečním soukromém setkání nezůstala ani aktuální situace církve v České republice. Kardinál Vlk přiblížil papeži nynější stav jednání se státem a také těžkosti, které pro církev představuje novela takzvaného církevního zákona. Benedikt XVI. povzbudil všechny věřící v Česku, aby na své cestě vytrvali. Podle jeho slov má ostatně církev v českých zemích s překonáváním těžkostí mnohaleté zkušenosti. V závěru audience Benedikt XVI. sám otevřel otázku diskutované návštěvy v České republice. Zdůraznil, že odložení jeho cesty do Česka má především diplomatické důvody. Připomněl také, že během svého pontifikátu ještě nenavštívil ani hlavní město svého rodného Německa.

Hyundai jedná v Praze o stavbě automobilky

Zástupci jihokorejské automobilky Hyundai zahájili v pátek v Praze další kolo jednání o mnohamiliardové investici do výstavby nové automobilky. Závod by mohl vyrůst u Nošovic v Moravskoslezském kraji. České úřady však jednání nekomentují s odůvodněním, že by to mohlo investiční projekt ohrozit. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Roberta Szurmana potrvají jednání do úterý. Kromě odborníků z jihokorejské automobilky se jich účastní skupina pracovníků vládní agentury CzechInvest, zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a Moravskoslezského kraje. Vláda by měla do konce února podepsat s vedením společnosti Hyundai memorandum o této obří investici. Hyundai chce do stavby nové továrny investovat zhruba miliardu eur (29 miliard korun) a ročně vyrábět asi 300.000 vozidel. Továrna by měla přímo zaměstnat kolem 3000 lidí, v dodavatelských firmách by mohlo podle CzechInvestu vzniknout více než 10.000 pracovních míst.

Při nehodě autobusu v Pržně bylo zraněny děti

Celkem sedm dětí a tři dospělí byli v pátek ráno zraněni v Pržně na Frýdecko-Místecku při srážce autobusu a nákladní avií. Všechna zranění jsou lehká, řekl mluvčí frýdecko-místecké policie. Zranění byli převezeni do frýdecko-místecké nemocnice, odkud byli po ošetření byli propuštěni. Nehoda se stala po 08:00 v centru Pržna u obecního úřadu. Autobus, který se s avií čelně srazil, převážel děti druhého a třetího ročníku základní školy z Frýdlantu nad Ostravicí na plavání do Frýdku-Místku. "Viníka ještě neznáme. Příčiny nehody jsou v šetření. Svou roli sehrálo počasí a namrzlá vozovka," doplnil mluvčí.

Do Ostravy přijedou buddhističtí mniši

Na Festival ProTibet, který se od 1. března bude konat v Ostravě, letos přijedou buddhističtí mniši z indického Ladaku, oblasti nazývané Malý Tibet. Festival, který potrvá až do 26. března, se tradičně snaží upozornit na porušování lidských práv a útlak některých národů. Mniši při něm budou v prostorách Ostravské univerzity vytvářet tradiční mandalu. Jde o obraz z barevných písků, který symbolicky představuje základní principy tibetského buddhismu. Podle Barbory Gabzdylové z občanského sdružení M.O.S.T., které akci pořádá, se mandala bude v Ostravě vytvářet poprvé. Během ostravského festivalu se bude konat i řada přednášek, které představí například duchovní aspekty tibetské hudby, připravuje se i večer tibetských pohádek a mýtů a návštěvníci se rovněž mohou dozvědět zajímavosti o tibetské medicíně. Organizátoři chystají cestopisné přednášky a dokumentární filmy. Již tradičně se 10. března na Masarykově náměstí bude malovat tibetská vlajka. Kromě Ostravy proběhne festival i v dalších místech regionu, například v Orlové, Frýdku- Místku či Českém Těšíně. Bližší podrobnosti o programu najdou zájemci na webové adrese www.protibet.org. Počátkem března mniši zavítají do Prahy.

Zemřel nestor divadelní fotografie a grafik Jaroslav Krejčí

Ve věku 76 let zemřel 5. února v Praze nestor divadelní fotografie a grafik Jaroslav Krejčí. Jeho úmrtí oznámil Divadelní ústav, který před časem vydal publikaci nazvanou Divadelní jarmara Alfréda Radoka a Jana Grossmana. Stala se jednou z nejkrásnějších českých knih roku 2003. Znojemský rodák, grafik, fotograf a pedagog Jaroslav Krejčí se narodil v roce 1929. Právě v žánru divadelní fotografie získal řadu cen. Od roku 1977 například čtyři zlaté medaile na trienále divadelní fotografie v Novém Sadě. V letech 1975 až 1995 působil na katedře fotografie Filmové a televizní fakulty v Praze. Ve spolupráci s Českou televizí fotografoval pro filmy o Reynkovi, Macháčkovi a dalších osobnostech. S Janem Špátou pracoval na dokumentu Variace na Mahlerovo téma. Od roku 1993 spolupracoval s centrem Egona Schieleho v Českém Krumlově. Na jevišti Krejčí fotografoval od roku 1965. Z Divadla Na zábradlí, kam ho přivedl mim Ladislav Fialka, se přesunul na dalších 15 scén a fotografoval inscenace Radokovy, Grossmanovy, Macháčkovy, Schormovy, Kačerovy, Dudkovy, Krejčovy, Krejčíkovy, Rajmontovy a dalších režisérů. Známé jsou snímky, jimiž dokumentoval pohřeb básníka Jaroslava Seiferta, a pak i záběry z šestačtyřiceti dnů revoluce v listopadu 1989. Výběr z více než 4000 fotografií viděli návštěvníci výstav v 52 zemích. Poslední rozloučení s Jaroslavem Krejčím bude ve čtvrtek 16. února od 13 hodin v malé obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

Gobelínka opravuje textilii starou 300 let

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku opravuje historický gobelín pro egyptské velvyslanectví v Praze. Textilie je stará více jak tři století, zobrazuje výhled do krajiny a je složena ze čtyř dílů. Manufaktura podle ředitele Jana Timoteje Strýčka nikdy nerestaurovala tak rozměrné dílo. Největší díl gobelínu má rozměry 270 krát 730 centimetrů. Gobelín vznikl pravděpodobně v Belgii, která byla významným centrem tohoto řemesla. Podle odborníků se jedná o vynikající dílo. K jeho rekonstrukci vyzvala meziříčskou gobelínku stavební firma, která rekonstruuje egyptské velvyslanectví. Na obnově historické textilie pracuje v průměru osm restaurátorek, oprava by měla být hotova do konce května. Gobelíny z Valašského Meziříčí zdobí podle Strýčka přibližně deset českých ambasád v různých koutech světa.

Horská služba vyzývá, aby turisté nechodili do odlehlých konců Šumavy

Šumavská horská služba žádá návštěvníky, aby se nevydávali do vyšších a odlehlých oblastí Šumavy. Kvůli přívalům sněhu by se k nim záchranáři v případě potřeby zřejmě nedostali. Nabádají turisty, aby zavítali jen do obvyklých horských středisek. "Na Šumavě v posledních dnech připadlo od 40 do 80 centimetrů sněhu, sněhová pokrývka dosahuje celkově až 160 centimetrů. Fouká silný vítr a stále sněží. Profesionální technika ani sněžné skútry už přívaly nového sněhu nezvládají," uvedl náčelník horské služby František Stupka. Sníh působí problémy a komplikuje dopravu i v horských střediscích. V Železné Rudě jsou sněhové bariéry vysoké dva až tři metry. Dopravu zde značně ztěžují nákladní auta, která odvážejí sníh na soukromou louku.

Klaus přiletěl do Turína podpořit sportovce

Slavnostní zahájení olympijských her v Turíně si nenechá ujít řada předních světových politiků a stejně jako v Aténách před dvěma lety mezi nimi nechybí Václav Klaus. Prezident České republiky a velký sportovní fanoušek dorazil do dějiště her v pátek krátce před polednem. "Měl jsem pocit, že slavnostní moment je otvírání, zahajování. Nevyzobával jsem si proto ten běh, nebo tu disciplínu," řekl Klaus po příletu. V Turíně zůstane do pondělka, do dějiště zimních olympijských her by se teoreticky mohl opět vrátit za čtrnáct dní, pokud by se dařilo českým hokejistů. Hned první den jej čekalo otevření Českého olympijského domu v Brianconu a večer slavnostní zahájení her. V sobotu a v neděli se chystá, že navštíví závody. Nejprve jej čeká severská kombinace, poté jízda v boulích s českou medailovou adeptkou Nikolou Sudovou a v neděli první závody Kateřiny Neumannové a Jakuba Jandy. Prezident si chce během víkendu i zalyžovat. Česká výprava na dvacátých Zimních olympijských hrách v Turíně je obecně považovaná za jednu z nejsilnějších v historii. S tím souhlasí i Klaus. "Na druhou stranu jako celoživotní sportovec vím, že vteřinka se ztratí tak snadno. Nechci sportovce znervózňovat," podotkl. Vzhledem k přítomnosti Neumannové a dalších běžců, Sudové, Záhrobské, Sáblíkové, Jandy, Valenty či hokejistů ale vidí české šance vysoko. "Mám pocit, že takhle nadějný tým jsme ještě neměli," dodal český prezident.

Čeští fanoušci žádali o 140 tisíc vstupenek na fotbalové MS

O 140 tisíc vstupenek na zápasy fotbalové reprezentace na mistrovství světa v Německu žádali fanoušci na Českomoravském fotbalovém svazu, který však rozděloval pouze 31 tisíc lístků. Před losováním šťastných majitelů, jehož výsledky svaz zveřejnil v pátek v podvečer, tak bylo zřejmé, že zdaleka ne všichni žadatelé budou uspokojeni. Fanoušci mohli žádat o lístky na všechny zápasy českého týmu počínaje základní skupinou až po případné finále. Původní osmiprocentní kvóta byla navýšena o další dva tisíce vstupenek, o nichž mluvil při své návštěvě Prahy Franz Beckenbauer. "Pořadatelé už doručili garance na jejich přidělení," řekl mluvčí svazu Václav Tichý. Fotbalový svaz se rozhodl rozdělit lístky podle následujícího klíče: dvě třetiny šly do pátečního losování, o zbývající třetinu se podělí reprezentační tým, svaz a jeho sponzoři, kluby, okresní a krajské fotbalové svazy. O tom, kdo měl štěstí, se mohou zájemci přesvědčit na www.fotbal.cz, kde jsou zpřístupněny seznamů žadatelů podle referenčních čísel, která obdrželi při podání žádosti. Vylosovaní zájemci o vstupenky musí do 17. února vstupenky uhradit bankovním převodem na účet fotbalového svazu, jehož číslo najdou také na svazovém webu.

A jaké nás čeká počasí?

V noci proměnlivá oblačnost se sněhovými přeháňkami a teplotami od -3 do -7 stupňů, ojediněle až do -12. Zítra bude většinou oblačno se sněhovými přeháňkami, k večeru by měly slábnout. Teploty -3 až +1 stupeň, na horách 5 pod nulou.

Tolik zprávy Radia Praha