Zprávy

Zdravotníci svolali do Prahy na 24. února protestní demonstraci

Soukromí lékaři, lékárníci a představitelé asociace menších nemocnic svolávají na 24. února do Prahy velkou demonstraci. Protestní shromáždění proti politice a postupu ministra zdravotnictví Davida Ratha se uskuteční na Staroměstském náměstí od 14:00. Organizátoři chystaného protestu očekávají, že demonstrující Staroměstské náměstí zcela zaplní. Zdravotníci se chystají protestovat mimo jiné i proti nové úhradové vyhlášce. Podle ní by platby za péči měly v prvním pololetí proti loňsku vzrůst o tři procenta, na léky by se naopak měly o dvě procenta snížit. Limity byly podle lékařů v předpisu stanoveny "neodborně a zbrkle". Lékaři tvrdí, že když je vyčerpají, nebudou moci nemocné ošetřit. Tvrdí, že limity ohrožují dostupnost péče i existenci praxí. Zdravotníci také požadují, aby byla zastavena příprava chystaných zdravotnických zákonů a odborníci se vrátili k diskusi. Jako poslední bod žádají odvolání ministra Ratha. Podle nich vnáší do zdravotnictví chaos a jednání s ním nikam nevedou. V krizovém štábu jsou členové Koalice soukromých lékařů, která sdružuje praktiky, dětské lékaře, zubaře, gynekology a ambulantní specialisty. Patří do něj také Česká lékárnická komora a Asociace českých a moravských nemocnic, která zastřešuje 160 menších nemocnic. Podle členů štábu se začínají připojovat i pacientské organizace. Mimo stojí Česká lékařská komora, lékařské odbory a asociace nemocnic, které řídí ministerstvo.

Rath vidí za stávkou zdravotníků ODS

Ministr zdravotnictví David Rath popírá, že by zdravotníci měli pro své protesty objektivní důvod. Je přesvědčen, že protestují pod vlivem občanských demokratů. "Prostě chtějí protestovat jen proto, že jim nevyhovuje vláda sociální demokracie a chtějí pomoct Občanské demokratické straně, aby vyhrála volby," prohlásil Rath. .To ale místopředseda ODS Petr Nečas považuje za nesmysl, Rath se podle něj takovými výroky jen zesměšňuje. Premiér Jiří Paroubek naopak zopakoval, že je s prací ministra Ratha spokojen a nemíní ho odvolat. "Pokud jde o pana Ratha, mně se s ním dobře spolupracuje, on má vizi," řekl předseda vlády. Rath má podle něj podporu většiny veřejnosti.

Sociální demokracie ztrácí na ODS pouhé jedno procento

Voličské preference ODS a ČSSD se nadále sbližují. Šetření Centra pro výzkum veřejného mínění ukázalo, že v lednu zaostávala sociální demokracie za občanskými demokraty o pouhé procento. ODS by v lednu dostala 28 procent a ČSSD 27 procent hlasů. V porovnání s prosincem dostala ODS o 1,5 procenta hlasů méně, naopak ČSSD by volilo o tři procenta lidí více. Zastoupení v Poslanecké sněmovny by získaly kromě ODS a ČSSD už jen KSČM a KDU-ČSL. Komunisty by v lednu volilo 12 procent lidí, což je v porovnání s prosincem o půl procenta méně. Lidovci by dostali šest procent hlasů, to je proti prosinci o dvě procenta méně. Žádná další strana by se podle lednového šetření do sněmovny nedostala. K hranici pěti procent hlasů, která je potřebná pro zisk mandátů, se nejvíce přiblížila Strana zelených, kterou by volilo 2,5 procenta voličů. Nezávislí kandidáti, nyní parlamentní a navíc vládní Unie svobody-DEU by dostali po jednom procentu hlasů a Evropští demokraté, kteří by ve volbách chtěli překvapit, jen půl procenta. Volit by šlo 68 procent lidí. Zmenšování rozdílu mezi ODS a ČSSD a fakt, že zastoupení v dolní komoře by získaly jen čtyři strany, delší dobu potvrzují i průzkumy a analýzy některých dalších agentur. Sbližování preferencí ODS a ČSSD trvá od loňského jara, kdy se premiérem stal místopředseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle dlouhodobých statistik CVVM byl loni na jaře rozdíl mezi oběma stranami až 21,5 procenta.

Prezident odvolal předsedkyni Nejvyššího soudu

Prezident Václav Klaus odvolal z funkce předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka byla Brožová odvolána na žádost ministra spravedlnosti Pavla Němce z 25. ledna. Němec označil stav Nejvyššího soudu za neudržitelný, od roku 2002 se podle něj agenda soudu zhoršuje a špatná je i péče o jednotnost soudního rozhodování. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna Nejvyšší soud potřebuje silného předsedu, který by byl autoritou ostatním soudům. Problémy Nejvyššího soudu podle něj už dospěly do takové fáze, že nebylo možné vyřešit věc jinak. Ve středu odvolání Brožové projednala vláda a spolupodepsal je premiér. Ten se zatím odmítl k jejímu odvolání vyjadřovat. Brožová na své odvolání dosud nereagovala. V úterním dopise ale upozornila prezidenta, že je bude považovat za Ústavou zakázané "změny podstatných náležitostí právního státu". Prezident to však považuje za nepochopitelné. Jako o jejím možném nástupci se hovoří o exministru spravedlnosti a někdejším prezidentském kandidátovi ČSSD Jaroslavu Burešovi. Bureš se odmítl vyjádřit k tomu, zda nabídku dostal, nicméně to nepopřel. Mluvčí Hradu Petr Hájek řekl, že se prezident začne nástupcem teprve zabývat. Jiří Paroubek ale předpokládá, že Bureš Brožovou vystřídá.

Sněmovna odvolala Tlustého a Doležala z dozorčí rady ČKA

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek odvolala předsedu poslaneckého klubu ODS poslance Vlastimila Tlustého z funkce předsedy dozorčí rady České konsolidační agentury. Z rady byl odvolán i bývalý poslanec ODS Vladimír Doležal. Návrh na odvolání Tlustého a Doležala předložili poslanci ČSSD. Pro odvolání Doležala zvedlo ruku 111 ze 154 poslanců, a to z řad ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a US-DEU. Proti byli jen občanští demokraté. Odvolání Tlustého podpořilo 94 ze 154 poslanců. Pro jeho odchod z ČKA zvedli ruku sociální demokraté, komunisté a unionisté. Lidovci byli proti, případně se hlasování zdrželi. Odvolané členy rady by měla nahradit komunistická poslankyně Zuzka Rujbrová a poslanec Miroslav Svoboda (ČSSD). Jádrem sporu mezi politiky ČSSD a ODS jsou sporné pohledávky pocházející z doby prodeje majetku zkrachovalé Investiční a Poštovní banky. Tlustý se hájí tím, že jako předsedovi dozorčí rady ČKA mu byly předloženy podklady zakládající podezření z přípravy trestného činu. Tlustý podle svých slov nemohl jednat jinak, než informovat veřejnost a orgány činné v trestním řízení. Pohledávky, které stát od banky koupil za 11,1 miliardy Kč, chtěl podle Tlustého ministr financí Bohuslav Sobotka prodat zpět ČSOB za korunu. Odpor dozorčí rady ČKA vůči této transakci je prý skutečným důvodem, proč chce Sobotka tuto radu vyměnit. Tlustý o víkendu prohlásil, že by Sobotku měla kvůli převodu pohledávek z ČKA vyšetřovat policie. ČKA je nástupnickou organizací státní Konsolidační banky, na kterou byly v minulosti převedeny špatné úvěry z bank. Hlavním posláním agentury je správa a prodej problematických aktiv.

Senát nevydal Janáčkovou ke stíhání pro zneužití pravomoci

Senát odmítl zbavit imunity Lianu Janáčkovou (za hnutí Nezávislí). Její trestní stíhání tím končí a je už navždy vyloučeno. Policie tuto starostku ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky podezírala ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle trestního oznámení, které na ni předloni podali někdejší straničtí kolegové z ODS, prý před osmi lety neoprávněně vyplatila pětimilionové odstupné zástupci firmy provozující hulvácké koupaliště. Senátorka vinu necítí. Pro vydání Janáčkové k trestnímu stíhání hlasovalo 24 ze 64 přítomných senátorů, proti bylo 28 členů horní komory - téměř všichni zástupci ODS. Za trestním oznámením viděli spíše místní politické spory, neboť policie už dříve případ prošetřovala, ale žádné provinění neodhalila a trestní oznámení jako neodůvodněné odložila. Nynější trestní oznámení i sama senátorka dala do souvislosti se svou kandidaturou do Senátu. Janáčková uvedla, že vyplacení odstupného zastupitelstvo obvodu řádně schválilo, což má doloženo. Senát o zbavení imunity některého ze svých členů rozhodoval naposledy před třemi lety. Tehdy vydal k trestnímu stíhání nynějšího europoslance Vladimíra Železného kvůli podezření z trestných činů poškozování věřitele a daňových deliktů a senátora ODS Alexandra Nováka, který byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku.

Stát se nesmí při konkurzech zvýhodňovat před ostatními věřiteli

Stát při konkurzech firem nesmí zvýhodňovat sám sebe před ostatními věřiteli. Ústavní soud tak vyhověl stížnostem správců konkurzní podstaty firem TMS Holice a společnosti Prokop z východních Čech. Správci si stěžovali na postup finančních úřadů a soudů, který vedl k převodu přeplatků na daních k zaplacení dluhů vzniklých před krachem podniků. Soud rozhodl, že stát i soudy porušily Listinu základních práv a svobod, a že tak postupovat nesmí. "Pohledávka z titulu daňového přeplatku je součástí konkurzní podstaty a stát má postavení konkurzního věřitele stejně jako kterýkoliv jiný subjekt," uvedl senát Ústavního soudu pod vedením soudce Jana Musila. Ústavní soud už přitom dal zapravdu konkurzním správcům poněkolikáté, postup státu to zatím ale nezměnilo. Ústavní soudci tak například minulý rok na podzim kritizovali stát za rozhodnutí v případě ostravské společnosti P & PARTNER. Ministerstvo financí ale i přes nálezy Ústavního soudu zatím nechtělo měnit svůj dosavadní postup a přeplatky konkurzním správcům vracet. Odvolává se přitom na stanovisko Nejvyššího správního soudu z dubna minulého roku, podle kterého stát přeplatky může použít na úhradu svých pohledávek.

Senát schválil nasazení speciálních sil v Afghánistánu

Senátoři souhlasí s opětovným vysláním protiteroristické jednotky do Afghánistánu. Návrh ministra obrany Karla Kühnla už 11. ledna schválila vláda, k úplnému schválení mise tak schází jen souhlas sněmovny. Poslanci budou o vyslání vojáků rozhodovat v pátek. Proti misi budou v pátek hlasovat poslanci KSČM, vzhledem k jejich počtu se nepředpokládá, že by sněmovna záměr odmítla. Česko pošle do afghánských hor 120 vojáků, v operaci Trvalá svoboda budou půl roku působit po boku Američanů. Podle Kühnla se mise bude podobat nasazení v roce 2004, kdy Češi plnili v afghánské pustině speciální úkoly v boji proti terorismu. Americká strana se zavázala zaplatit cestu jednotky, stravování, pohonné hmoty a další logistické záležitosti. Náklady pro českou stranu dosáhnou zhruba 132 milionů korun. Armáda je bude čerpat z rezervního fondu na tento rok. Česko má nyní v Afghánistánu 43 vojáků v německém rekonstrukčním týmu na severu země, dalších 17 mužů působí v Kábulu v meteorologické a pyrotechnické jednotce. Obě mise pracují pod velením NATO. Ministerstvo obrany chce, aby se počet vojáků na severu zdvojnásobil, na podzim má navíc na čtyři měsíce přijet nový kontingent určený k ochraně kábulského letiště.

Němec rozhodl o vydání ruského podnikatele Orlova na Ukrajinu

Ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl tento týden o vydání ruského podnikatele Olega Orlova k trestnímu stíhání na Ukrajinu. Mluvčí ministerstva Petr Dimun to řekl s tím, že Orlov by měl odcestovat z ČR zhruba do jednoho až dvou týdnů. Orlov je na Ukrajině podezřelý z nelegálního obchodování s vojenskou technikou. Ukrajinské orgány Orlova viní ze dvou skutků. Při prvním prý pašoval radiolokační stanice P14F do Eritreje. V údajně padělaných dokladech se však uvádělo, že stanice jsou určeny pro ruské ministerstvo obrany. Ve druhém případě je Orlov obviněn, že nelegálně dovezl rakety s plochou dráhou letu X 55 a X 55 CM do Číny, přičemž v dokladech stálo, že jsou pro rumunské ministerstvo obrany. Obchody se uskutečňovaly prostřednictvím státní ukrajinské společnosti Ukrspecexport. V obvinění stojí, že Orlov jednal po předchozí domluvě se skupinou dalších osob. Sám prý objednával letadlo, které zbraně převáželo. Orlov bydlel v posledních letech v Karlových Varech. Policie ho zatkla předloni v srpnu na základě mezinárodního zatykače na pražském ruzyňském letišti. Orlov sice požádal v České republice o azyl, ale neúspěšně. Vrchní soud v Praze loni srpnu uvedl, že vydání Orlova na Ukrajinu je právně přípustné.

Na pohřbu zavražděného Františka Mrázka byli i stíhaní podnikatelé

S podnikatelem Františkem Mrázkem, který byl minulý týden zřejmě na objednávku zavražděn před pražským sídlem své firmy, se tento čtvrtek ve strašnickém krematoriu v Praze rozloučila jeho rodina i přátelé. Na pohřbu se objevil Mrázkův obchodní partner Tomáš Pitr, který byl nepravomocně odsouzen k 8,5 roku vězení za staré daňové delikty a je stíhán za další. Přišel i podnikatel Jaroslav Starka, kterého před časem začala vyšetřovat policie. Zajímá se o to, zda nepracuje pro uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře. Mezi účastníky pohřbu se objevil i lobbista Jacek Spyra, jenž je spojen s kauzou kolem prodeje Unipetrolu, kterou provází podezření z korupce. Mrázek, který byl součástí vlivné podnikatelské skupiny ovládající například Setuzu, mohl podle jedné z vyšetřovacích verzí disponovat informacemi a doklady kompromitujícími některé politiky. Jeho kontakty s nimi zaznamenaly policie i tajné služby už před lety. Policie v minulosti vyšetřovala i podezření, že své známé z politiky vydírá, výsledek byl ale stejný jako v ostatních Mrázkových kauzách, policistům chybějí důkazy. V pozadí Mrázkovy vraždy může však být i odplata od některého z obchodních partnerů nebo msta podsvětí. Policie řadí mezi hlavní podezřelé z objednání Mrázkovy vraždy například uprchlého miliardáře Krejčíře, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost.

Policisté po čtyřech letech objasnili vraždu fotografa

Policisté objasnili vraždu známého ústeckého fotografa Luboše Slunéčka, který byl 28. února 2002 zastřelen v kanceláři své firmy Sun-Rubicon ve Velkém Březně na Ústecku. Policie z jeho vraždy obvinila tři muže z Ústecka, dva podnikatele a střelce, kterého si k vraždě zřejmě najali. Motivem vraždy byly pole policie neshody ve vedení firmy, kterou Slunéčko se dvěma obviněnými muži vlastnil. Uvedla to mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová. Najatý vrah, který dostal za vraždu od objednavatele více než půl milionu korun, se k činu přiznal. Všem obviněným hrozí trest vězení od deseti do 15 let.

Ceny aut v ČR loni rostly

Ceny nových osobních aut v České republice se loni zvýšily 0,3 procenta. Kvůli posilování koruny se z úrovně osm procent pod průměrem eurozóny vyšplhaly na jedno procento nad průměr. Uvedla to analytická firma PricewaterhouseCoopers. Ceny v tuzemsku během roku klesaly, v posledním čtvrtletí ale začaly mírně růst. Většina prodejců se přitom ve snaze zvýšit prodej uchylovala k akčním nabídkám, kdy bylo možné získat zvýhodnění proti ceníkovým cenám až stovky tisíc korun. Podle údajů Svazu dovozců automobilů loni prodej nových osobních aut v ČR stoupl o 1,3 procenta na 127.376 vozů. Daleko výrazněji pak rostl prodej v kategorii lehkých užitkových automobilů, kde se prodávají i lehce upravené osobní vozy, na které je pak možné uplatnit odpočet DPH. Odbyt v této kategorii podle údajů o prvních registracích stoupl o 35 procent na 39.047 aut.

Pražský hrad chystá výstavu o Lucemburcích

Nejvýznamnějším kulturním projektem na Pražském hradě by letos měla být výstava umění z doby Lucemburků. Výstava nazvaná Karel IV., císař z Boží milosti začne 16. února a potrvá do 21. května. Rozsahem i významem největší počin v historii výstavnictví Pražského hradu se bude konat v několika objektech. Dosud nejrozsáhlejší expozice o kultuře a umění za vlády Lucemburků se uskuteční v hradní Obrazárně, Císařské konírně, Tereziánském křídle Starého královského paláce a v katedrále sv. Víta. Výstava je podle odborníků unikátní především tím, že soustředí díla, jež vznikla v jednom místě a v jedné době, nikdy poté již však nebyla pohromadě. V trochu jiné podobě se výstava představila koncem minulého roku v Metropolitním muzeu v New Yorku, které je jejím spolupořadatelem. Expozici za oceánem vidělo 170.000 lidí. Pražská výstava bude proti americké trochu modifikovaná, divákům se představí více děl z českých sbírek, protože nebudou ohrožena transportem. Vzhledem k jedinečnosti projektu je výjimečná i výše vstupného. Základní stanovila Správa Pražského hradu na 270 korun, snížené na 150 korun, rodina zaplatí 500 korun, zvláštní vstupné je i pro školy.

V Jablonci vytekly do Lučanské Nisy stovky litrů mazutu

Stovky litrů mazutu vytekly ve čtvrtek v Jablonci nad Nisou do říčky Lučanské Nisy. Ekologická havárie se odehrála poblíž výtopny mazutu v jablonecké čtvrti Paseky. Hasiči položili nornou stěnu asi 200 metrů od místa, kde se ropná látka do vody dostala kanalizací. Podle operačního důstojníka Hasičského záchranného sboru v Jablonci nad Nisou Luboše Vojtíška zatím nezaznamenali žádný úhyn ryb. Pracovníci České inspekce životního prostředí na místě šetřili rozsah škod.

Na horách loni zahynulo 29 Čechů

V horském terénu loni zemřelo 29 Čechů, od roku 2001 tak počet smrtelných tragédií neustále stoupá. Pod lavinami v r. 2006 zahynulo 11 lidí. Podle Tomáše Franka z Českého horolezeckého svazu Češi často podceňují nebezpečí, jsou špatně připraveni a chybí jim i základní doporučená výbava. Podle Franka se stala většina smrtelných lavinových nehod v období, kdy byl vyhlášen třetí a vyšší stupeň lavinového nebezpečí. Skupiny přitom často nedisponovaly ani základním vybavením, jako jsou lavinové vyhledávače, sondy nebo lopatky. Nejtragičtější tak asi byl konec loňského roku, kdy v Západních Tatrách překvapila lavina osm Čechů. Přežil pouze jediný. Právě toto pohoří, i když není považováno za velehory, má podle Franka nejvíce lavinových svahů na Slovensku. Slovensko je také zemí, kde Češi na horách nejčastěji umírají. Od roku 2001 jich zde zahynulo 44. To je více tragédií než například ve všech alpských zemích, které mají podle Franka srovnatelnou návštěvnost českých turistů. Podle něj za to může především struktura lidí, kteří do hor našich východních sousedů přijíždějí. "Jsou to na jedné straně nejméně zkušení turisté a na té druhé naopak zkušení horolezci, kteří si vybírají obtížnější trasy," soudí Frank.

Jágr vede produktivitu NHL

Český hokejista Jaromír Jágr z New Yorku Rangers si drží v čele produktivity NHL pětibodový náskok. Na druhou pozici se za něj dostal kanadský útočník Joe Thornton ze San Jose. Jágr má na kontě z 53 zápasů 76 bodů za 33 branek a 43 přihrávek. První dvacítku kanadského bodování uzavírá další český útočník Václav Prospal z Tampy Bay, který v 53 utkáních nasbíral 55 bodů za 18 branek a 37 přihrávek. Pětadvacátý Martin Straka, Jágrův klubový spoluhráč, má na kontě 53 bodů. Další člen české nominace na olympijské hry v Turíně, gólman Dominik Hašek z Ottawy, je nejlepší v NHL podle průměru inkasovaných branek na zápas (2,05) a společně se Švédem Henrikem Lundqvistem z New Yorku Rangers i v procentuální úspěšnosti zákroků (92,7).

Rosický se podle španělského listu už dohodl s Atlétikem

Český fotbalový reprezentant Tomáš Rosický se už podle španělského listu As dohodl na angažmá v Atlétiku Madrid, kam by měl odejít v létě po mistrovství světa. Deník uvedl, že hráč podepíše s devítinásobným mistrem Španělska smlouvu na čtyři roky. Borussia Dortmund ještě přestup pětadvacetiletého záložníka nepovažuje za hotovou věc, ale obchodní šéf klubu Hans-Joachim Watzke připustil, že Rosického odchod se blíží. Atlético se obává, že po světovém šampionátu by mohla cena českého hráče vystoupat do astronomických výšek. Pokud se dohoda o letním přestupu uskuteční už nyní, tak podle listu As vyinkasuje Dortmund za Rosického deset milionů eur (přes 280 milionů korun). Další peníze může získat podle toho, kolik český fotbalista odehraje v Atlétiku zápasů a také na základě výsledků španělského klubu v evropských pohárech. V minulých týdnech se spekulovalo o tom, že Rosický odejde do Madridu už v lednovém přestupním termínu. Atlético však nemohlo najít s Dortmundem společnou řeč ohledně odstupného, zadlužený německý klub požadoval za svou hvězdu 13 milionů eur.

Fotbalová Sparta přivedla švýcarského útočníka Lustrinelliho

Fotbalisty Sparty Praha posílí zahraniční útočník, nebude jím však Nor Frode Johnsen, ale švýcarský reprezentant Mauro Lustrinelli z FC Thun. Devětadvacetiletý kanonýr v pátek na Letné podepíše smlouvu na dva a půl roku. O dohodě klubů informoval mluvčí Sparty Lukáš Přibyl. Lustrinelli se proti českým fotbalistům postavil ve dvou zápasech v podzimní Lize mistrů, v níž Thun Spartu předčil a skončil v základní skupině na třetím místě. "Lustrigol", jak se fotbalistovi přezdívá, sice Spartě branku nedal, ale na funkcionáře pražského klubu udělal dojem a nyní může vyrazit na své první zahraniční angažmá. Fotbalista, který přišel do Thunu před dvěma lety, má za sebou vydařený rok. V minulé sezoně pomohl Thunu 20 brankami k druhému místu ve švýcarské lize, na podzim přidal dalších osm gólů.

Reklama s Jakubem Jandou musela být stažena

Jméno skokana na lyžích Jakuba Jandy se dostalo do rozporu s Olympijskou chartou. Jeho portrét se objevoval v reklamě firmy OMV, která není oficiálním olympijským partnerem na národní ani mezinárodní úrovni. Porušení tohoto zákazu se trestá podobně jako doping nebo nedodržení pravidel fair play a sportovec může být z her i vyloučen. Upozornili na to zástupci Českého olympijského výboru. Podle mluvčího ČOV Jana Martinka nesmí sportovci prezentovat vlastní partnery v období od nominačního pléna, tedy od 19. ledna, do konce her 26. února. A Jandův portrét byl k vidění na čerpacích stanicích na fotkách s logem společnost OMV. Společnost OMV o problému ví, zjednává nápravu a lídrovi Světového poháru by neměly hrozit sankce. I podle šéfky České olympijské, marketingové firmy ČOV, Aleny Kindové společnost OMV reklamu stahuje. S podobným problémem se potýká sjezdař Ondřej Bank, řešily se i fotografie akrobata Aleše Valenty, běžkyně Kateřiny Neumannové nebo snowboardisty Martina Černíka.

Filip Ospalý vyhrál anketu o nejlepšího triatlonistu roku

Vítězem 13. ročníku ankety o nejlepšího českého triatlonistu roku se stal Filip Ospalý z celku Olympo Brno. Na dalších místech za ním skončili ironman Petr Vabroušek, který obhajoval loňské prvenství, a Vendula Frintová. Ospalý zvítězil v anketě už v letech 2001-2003. Za rok 2004, kdy se hodnotily všechny kategorie poprvé společně, se musel spokojit s druhým místem za Vabrouškem, ale mezi závodníky na olympijské trati dominoval. Mezi ženami po třech prvenstvích Lenky Radové, která nyní skončila druhá, poprvé zvítězila Frintová. Nejlepší ironmankou se stala Gabriela Loskotová, v kategorii mužů pošesté za sebou vyhrál Vabroušek. Mezi duatlonisty byli nejlepší Frintová a Daniel Fekl, kategorii kvadriatlonistů dominoval již podeváté Miroslav Podborský a po třech letech se na trůn vrátila Kája Polívková. V anketě hlasovali zástupci klubů a novináři, vybrali celkem 69 jmen.

Kraus vyhrál kvalifikaci na SP v Peci

Český skikrosař Tomáš Kraus v kvalifikaci na třetí závod Světového poháru v Peci pod Sněžkou prokázal, že letošní seriál nemá většího favorita. Mistr světa na sjezdovce Javor tento čtvrtek vyhrál a jeho výkon 36,61 sekundy byl ze všech nejlepší. Do finále se dostali i osmý Zdeněk Šafář, desátý Stanley Hayer a jako poslední Jan Kopřiva, jenž obsadil v kvalifikaci 32. místo. Mezi finálovou šestnáctku se vešla čtrnáctá Tereza Kacířová a jako poslední také Veronika Doležalová.

A jaké bude počasí?

Na většině území zataženo nízkou oblačností nebo mrznoucí mlhy, nejvyšší teploty -2 až +2 při mlze nebo nízké oblačnosti kolem -4 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha