Zprávy

Volby do sněmovny budou 2. a 3. června

Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 2. a v sobotu 3. června. Termín, který v pondělí navrhl prezident Václav Klaus, v úterý definitivně svým podpisem potvrdil premiér Jiří Paroubek. Vyhlášení voleb podle ústavy vyžaduje kontrasignaci prezidenta a předsedy vlády. Paroubek váhal, zda Klausův návrh podpoří, v úvahu podle něj přicházel i druhý červnový víkend. Nakonec převážil fakt, že 9. června startuje v Německu fotbalový šampionát, kterého se účastní i český tým. "Zvažoval jsem kromě jiného, že ten pozdější možný termín - devátého, desátého (června) - přece jen zasahuje do mistrovství světa v kopané. Je tam pět přenosů, možná tisíce občanů pojedou do Německa," řekl Paroubek, který sám patří mezi velké fotbalové fanoušky. Paroubek neuvedl, zda k jeho rozhodnutí podpořit termín voleb navržený prezidentem přispěla i úterní schůzka s legendárním Franzem Beckenbauerem, který stojí v čele organizačního výboru německého šampionátu.

Úřady oficiálně potvrdily tři české oběti katovické tragédie

Úřady oficiálně potvrdily, že při sobotní tragédii v jihopolských Katovicích zemřeli tři Češi. Všechny tři české oběti identifikovali jejich příbuzní. Žádný další český občan není pohřešován, řekl generální konzul v Katovicích Josef Byrtus. "Máme již potvrzenu totožnost tří nalezených Čechů jejich rodinnými příslušníky. Nyní s nimi úřady sepisují protokol, pak si vyzvednou věci po zemřelých," uvedl Byrtus. V sobotu se na návštěvníky výstavy poštovních holubů v Katovicích zřítila střecha, která podle dosud zveřejněných zpráv zřejmě nevydržela pod náporem sněhu a ledu. V troskách zemřelo 64 lidí a více než 140 osob bylo zraněno.

Zákoník práce míří k závěrečnému hlasování

Sporný vládní návrh nového zákoníku práce ve sněmovně zamířil k závěrečnému hlasování. V něm ho zřejmě společně prosadí sociální demokraté a komunisté. Dolní komora o zákoníku rozhodne možná příští týden. ČSSD a KSČM zákoník společně prosazují již od říjnového začátku sněmovní debaty. Tehdy ho odmítli nejen občanští demokraté, ale i lidovci. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala neshoda v koalici trvá. Kritici zákoníku, mezi nimi i zástupci zaměstnavatelů a podnikatelské svazy, míní, že nový zákoník dává odborům příliš velké pravomoci, není dost liberální, a ve svém důsledku tak zaměstnance a nezaměstnané poškodí. Návrh nového zákoníku v listopadu loňského roku přijelo do Prahy podpořit kolem 25.000 odborářů.

Vláda při prodeji Unipetrolu podle vyšetřovací komise nepochybila

Sněmovní vyšetřovací komise dospěla k závěru, že vláda se při privatizaci Unipetrolu nedopustila žádných zásadních chyb. Rozhodnutí kabinetu nikdo neovlivnil a Unipetrol se podařilo prodat za odpovídající cenu, uvádí se v závěrečné zprávě komise, která prodej Unipetrolu zkoumala. Aféra bývalého ředitele kabinetu premiéra Zdeňka Doležela s privatizací podle komise přímo nesouvisela. Určité pochybnosti má komise pouze o uzavřeném jednání vlády, kdy kabinet vyřadil tři ze šesti zájemců o Unipetrol. Žádný z odpovědných ministrů podle poslanců důvody vyřazení přesvědčivě nevysvětlil. Závěry komise však odmítají občanští demokraté. Komise podle nich odhalila podezřelé okolnosti při vyřazování některých zájemců. Z informací tajných služeb navíc jasně vyplývá, že privatizaci ovlivňovaly soukromé firmy. Premiéra Paroubka výsledky vyšetřování ale nepřekvapily. "Celá věc se mi zdála od začátku vykonstruovaná a tak to i dopadlo," řekl. Aféra podle něj byla součástí politického boje v Polsku a prostřednictvím podnikatele Tomáše Pitra a polského lobbisty Jacka Spyry se přenesla do Česka.

Ombudsman: Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený

Zásah policie na červencové technoparty CzechTek 2005 v Mlýnci na Tachovsku byl podle veřejného ochránce práv Otakara Motejla nepřiměřený. Vyplývá to z výsledků jeho šetření. Policie podle něj nevyužila všechny možnosti, jak situaci řešit bez použití síly. Podle Motejla i v případě zásahu proti osobám porušujícím zákon je nutné postupovat "přiměřeně a korektně". Při akci v Mlýnci se tak ale podle něj nestalo. Motejl také tvrdí, že policie neměla právo blokovat vjezd na účelovou komunikaci vedoucí k místu konání technoparty. Podle ombudsmana policisté dezinformovali veřejnost tvrzením, že firma Italinvest odstoupila od dohody o pronajmutí pozemků k technoparty. Policisté navíc nedávali dostatečně kvalitní výzvy, aby technaři akci ukončili. Organizátorům setkání Motejl vytýká, že neohraničili pronajatý prostor, na němž se akce konala. Účastníci pak obsazovali i nepronajaté cizí pozemky, porušili zákon na ochranu vlastnického práva a působili škody na majetku. Ministr vnitra František Bublan ombudsmanovu zprávu již dostal, zatím se k ní nechce vyjadřovat. Při zásahu na CzechTeku byly zraněny desítky technařů a policistů. Policejní zákrok přišel na 31 milionů korun. V souvislosti se střetem policistů a technařů bylo pět lidí obžalováno z útoku na veřejného činitele. Dvěma soud uložil trestním příkazem podmíněné tresty, ve třech nařídil proces.

Ekonomové mírně zvýšili odhad letošního růstu HDP

Česká ekonomika by letos měla vzrůst o 4,6 procenta. Ministerstvo financí tak v úterý mírně zvýšilo svůj předchozí odhad, který počítal s růstem HDP o 4,4 procenta. Průměrná míra inflace by letos měla činit 2,6 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické předpovědi MF. Proti loňskému předpokládanému růstu o 4,9 procenta by tak letos měla česká ekonomika mírně zpomalit. Růst prý bude i nadále tažen stále lepšími výsledky zahraničního obchodu, zrychlit by měla i spotřeba domácností a investiční aktivita firem. Očekávaný růst by podle ministra financí Bohuslava Sobotky mohla ohrozit příliš silná koruna. Ta se v pondělí dostala až na nové maximum 28,25 Kč/EUR a tento kurz již podle ministra neodpovídá podmínkám v ekonomice. Sám resort by kurz letos rád viděl na úrovni 28,90 Kč/EUR. Podle ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška je prognóza MF tradičně poměrně důvěryhodná a realistická. Sám však nevěří, že by se letos růst HDP vyšplhal na 4,6 procenta. Důvodem je příliš silná koruna. Sobíšek rovněž připomněl, že letos deficit veřejných financí zřejmě překročí limit vyplývající z konvergenčního programu.

ODS navrhne snížit základní sazbu DPH na 15 procent

Občanská demokratická strana podá v Poslanecké sněmovně návrh na snížení základní sazby DPH z 19 na 15 procent. V úterý to oznámil předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Změna by podle něj znamenala zlevnění velké části zboží a služeb včetně energií. Klesly by i příjmy státu, jejich snížení ale Tlustý neupřesnil. Návrh na snížení základní sazby ODS podle něj předloží jako samostatný zákon. Navrhne přitom jeho zrychlené projednávaní, aby úprava mohla být přijata do konce volebního období. Ministerstvo financí je ale proti tomuto návrhu, podle jeho mluvčí Petry Krainové by snížení DPH pokles cen nepřineslo. Znamenalo by naopak výpadek příjmů státního rozpočtu, krajů a obcí o 40 až 50 miliard korun. Podle analytika Patria Finance Davida Marka by měli navrhovatelé také říci, kde chtějí škrtat na straně výdajů, protože snížení DPH by omezilo státní příjmy. V Česku jsou v současnosti dvě sazby DPH - základní 19procentní a snížená pětiprocentní. Ta platí například pro většinu potravin, dětské pleny, lékárenské pomůcky a řadu dalších položek. Stát loni na DPH vybral 147 miliard korun.

Pendolino ve středu znovu začne jezdit mezi Prahou a Ostravou

Rychlovlak Pendolino začne mezi Prahou a Ostravou jezdit opět od středy. Dráhy na spoj nasadí první opravenou soupravu, kterou již od firmy Alstom převzaly. Do pátku se na tratě Praha - Ostrava a Praha, Brno, Břeclav vrátí všech pět vlaků. Informoval o tom generální ředitel Českých drah Josef Bazala. Rychlovlaky vyřadila v posledních týdnech z provozu softwarová porucha. Podle ředitele Alstomu pro Evropu Terence Watsona docházelo k blokaci pomocných měničů vlaku v důsledku selhávajícího čipu. Technici závadu odstranili a již týden se při testovacím provozu problémy neobjevily. Závada podle něho nijak nesouvisela s mrazem. Náklady ani škody, které odstavení vlaků způsobilo, zatím ČD nevyčíslily. Již dříve ale Bazala i ministr dopravy Milan Šimonovský zmínili, že půjde o jednotky až desítky milionů korun. Penále kolem 90 milionů korun již dráhy na Alstomu uplatnily, za roční zpoždění nasazení vlaků do provozu kvůli tomu, že motory vlaku ovlivňovaly zabezpečovací zařízení na trati. Dráhy počítají s pokračováním omluvné kampaně vůči cestujícím. Do konce února také zachovají 20procentní slevu na spoje SuperCity Pendolino

Hranický závod LG. Philips obnovil výrobu obrazovek

Závod LG.Philips Displays Czech Republic v Hranicích na Přerovsku obnovil v úterý ráno provoz dvou ze tří linek na výrobu klasických televizních obrazovek. Zařízení firma zastavila v pátek kvůli nedostatku materiálu. Podle mluvčí závodu Zuzany Fojtíkové se společnosti podařilo chybějící komponenty zajistit. Do vážných finančních problémů se podnik dostal kvůli rozhodnutí společnosti LG.Philips Displays Holding B.V., jež v pátek oznámila, že už nebude podporovat několik svých ztrátových dceřiných firem, a požádala o ochranu před věřiteli. Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí oznámilo, že má plán na zachování výroby v továrně, který počítá se zapojením České exportní banky a společnosti Osinek do financování výroby. Podle analytiků éra televizorů s klasickými obrazovkami končí, brzy je nahradí televize s plochou obrazovkou. Vládní kroky na záchranu výrobce těchto obrazovek v hranickém podniku LG.Philips Displays jsou podle nich nesystémové. Stát by se prý měl pokusit přivést do továrny jiného investora. Hranický závod LG.Philips Displays předloni vyrobil 2,5 milionu obrazovek. Společnost TCT v roce 2004 vyprodukovala více než 650.000 obrazovek. Panasonic prodal předloni asi 1,4 milionu televizorů s klasickou obrazovkou.

Nové transportéry Pandur se začnou v Česku vyrábět na jaře

Nové obrněné transportéry Pandur rakouské firmy Steyr se začnou v České republice vyrábět ještě letos na jaře, hned po podepsání příslušných smluv s českou stranou. V Praze to v úterý řekl ředitel společnosti Christian Fuchs. Potvrdil, že první obrněnce by česká armáda měla dostat počátkem příštího roku. Stroje nahradí zastaralé typy OT-64. Nákup 199 osmikolových transportérů s možností dodání dalších 35 za rekordních 23,6 miliardy korun schválila vláda minulý týden. Ve finále tendru se Steyrem prohrála finská společnost Patria. Její nabídka byla zhruba o miliardu korun dražší. Prodej rakouských transportérů budou doprovázet offsetové programy, tedy zpětné investice do české ekonomiky, ve výši až 150 procent ceny zakázky. Přímé offsety mají z celkové hodnoty projektu tvořit 40 procent. V Česku se bude provádět také údržba a servis obrněnců. Největší část výroby dostanou na starost vojenské opravárenské podniky v Novém Jičíně a Šternberku. Každý z nich bude vyrábět sedm variant transportérů, Nový Jičín také různé mechanické díly a korby. V jeho kompetenci má být navíc předávání obrněnců armádě.

ČEZ bude soutěžit o další rumunskou distribuční společnost

Energetická společnost ČEZ oficiálně podala závaznou nabídku na koupi většinového podílu v rumunské distribuční společnosti Electrica Muntenia Sud. Česká firma bude o 67,5 procenta akcií rumunského podniku soutěžit s dalšími sedmi zájemci, vesměs ze západní Evropy. Pro ČEZ je nabídka na Electrica Muntenia Sud druhou účastí v místní privatizaci. Firma loni uspěla v soutěži o Electrica Oltenia, a rozšířila tak počet koncových zákazníků skupiny ČEZ o 1,4 milionu. Dosavadními akvizicemi distribučních společností v Bulharsku a Rumunsku ČEZ téměř zdvojnásobil počet svých koncových zákazníků na celkových 6,6 milionu. Dostal se tak na osmou příčku mezi evropskými energetikami. Skupině ČEZ se ve střední Evropě daří i v oblasti výroby elektřiny. Společnost v Amsterodamu podepsala smlouvy o nabytí podílů ve dvou elektrárnách Skawina a Elcho, které se nacházejí v jižním Polsku, nedaleko elektrárny Dětmarovice.

Šéf PPF Kellner bude investovat až miliardu dolarů

Většinový vlastník největší české finanční skupiny PPF Petr Kellner bude investovat do nových projektů až jednu miliardu dolarů (23,5 miliardy korun). Investice se uskuteční prostřednictvím nové firmy PPF Investments. Investiční projekty se zaměří na Českou republiku, Rusko, Ukrajinu, Čínu a Vietnam. Kellner to ve středu sdělil agentuře Reuters. Skupina PPF Investments bude podle něj operovat zcela nezávisle na PPF a jejích dceřiných firmách. Obě skupiny jsou vlastnicky i finančně zcela oddělené a mají rozdílné podnikatelské zaměření. Novou firmu většinově vlastní její manažeři. Sám Kellner v ní bude mít menšinový podíl. Nová firma již od loňského prosince získala pro první fázi investičních projektů přes 300 milionů dolarů.

Tendry Lesů ČR se budou řídit zákonem o zakázkách

Tendry na dodavatele lesnických prací by měl státní podnik Lesy České republiky v budoucnu zadávat podle zákona o veřejných zakázkách. Vyplývá to z rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vedení Lesů ČR ale s verdiktem antimonopolního úřadu nesouhlasí a zvažuje podání rozkladu. Dosud se Lesy zákonem o veřejných zakázkách neřídí. Podle ředitele Lesů ČR Vladimíra Blahuty Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v minulosti opakovaně konstatoval, že Lesy zadavatelem veřejných zakázek nejsou a navíc schválil postup současných výběrových řízení. "Nerozumíme tomuto obratu o 180 stupňů," uvedl Blahuta. K největším kritikům dosavadní praxe Lesů při zadávání veřejných zakázek patří společnost CE WOODS. Ta neuspěla v prvním kole tendrů na lesnické práce a Lesům dluží přes 150 milionů korun. Společnost se domáhala předběžného opatření na zákaz plnění smluv, které Lesy uzavřely, antimonopolní úřad však její návrh zamítnul. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi. Loni podle dostupných informací nově přidělily práce zhruba na polovině ploch, jež obhospodařují. Ve finančním vyjádření šlo o zakázky v hodnotě několika miliard korun. Do budoucna by Lesy ČR chtěly samy obchodovat asi se 40 procenty dřeva vytěženého ve státních lesích, zatímco před tendry to bylo jen šest procent. V loňském roce se Lesům zvýšil hrubý zisk o 120 procent na 1,12 miliardy korun.

Soud o vydání Koženého z Baham opět odročen

Špatný zdravotní stav bahamského státního žalobce rozhodl v úterý o tom, že soud o vydání finančníka Viktora Koženého do USA byl opět odročen. Soudkyně Carolita Bethelová nařídila další stání na středu. Stejný krátký průběh mělo extradiční řízení před bahamským soudem v hlavním městě Nassau v pondělí, kdy žalobce Francis Cumberbatch náhle onemocněl. Kožený i tentokrát působil klidně. S novináři hovořil nejen o svém procesu, ale i o budoucích plánech. Potvrdil, že by chtěl vstoupit do české politiky, ale neměl čas hovořit o podrobnostech. O vydání irského podnikatele českého původu trvale žijícího na Bahamách usilují Spojené státy kvůli obvinění z úplatků ázerbájdžánským činitelům, k nimž údajně využil peníze amerických investorů. Korupcí se podle žaloby snažil získat rozhodující podíl při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu, z níž ale nakonec sešlo. Kožený ale tvrdí, že se na něj příslušný zákon v době ázerbájdžánského obchodu nevztahoval. Zatčený finančník trvá na své nevině i v případu údajné zpronevěry majetku, za niž je stíhán v České republice. Pevně věří, že soudní proces vyhraje. Na Bahamách je dvaačtyřicetiletý Kožený ve vazbě od loňského 5. října, kdy byl na žádost USA zatčen. O jeho vydání se marně snaží i Česká republika, kde je její bývalý občan stíhán za podvody se škodou 13,6 miliardy korun. Způsobit ji údajně měl 240.000 akcionářů bývalých Harvardských investičních fondů, které založil v době československé kuponové privatizace, a společnosti Sklo Union Teplice.

Ve stanech na Letné přespalo přes 1300 bezdomovců

Stanový tábor pro bezdomovce na Letné v Praze již poskytl za týden své existence 1362 noclehů. Pět obytných vytápěných stanů na Letenské pláni postavil před týdnem záchranný prapor z Rakovníka, minulý čtvrtek k nim pro velký zájem přibyly další tři. V osmi stanech přespává od čtvrtka každou noc kolem 230 lidí. Ve stanech mohou lidé pobývat od 19:30 do půl sedmé ráno. Pak musejí tábor opustit. Příchozí dostanou čaj, polévku a chléb. Obyvatelům tábora je k dispozici zdravotní a hygienická služba a také sociální poradce. Na bezpečnost v okolí střediska dohlížejí policisté a strážníci. Provoz, který financuje město, pomáhají zajišťovat charitativní organizace a Městské centrum sociálních služeb a pomoci. Provoz stanového tábora stojí v průměru 50.000 korun denně. Magistrát se ale kvůli přetrvávajícím mrazům zatím stany bourat nechystá. "Podle dlouhodobé předpovědi by mrazy měly být do 8. února," řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Až noční mrazy poleví, rozhodne podle něj o zbourání tábora krizový štáb. Podle odhadů v Praze přebývá asi 4600 lidí bez domova, možná je jich ještě o několik stovek víc. V azylových domech je celkem 900 míst - v ubytovnách i v denních centrech.

Ve Zlaté uličce vzniklo nové muzeum

Atmosféru renesanční Prahy přibližuje nové Centrum historie 17. století, které bylo toto úterý otevřeno ve Zlaté uličce na Pražském hradě. Návštěvníci v něm najdou knihtiskařskou dílnu s ukázkou výroby ručního papíru, písmomalířstvím i rytinami. Součástí Centra, jehož činnost zahájila manželka prezidenta Livia Klausová, je i prodejna knih, CD, grafiky, expozice řemesel a informační centrum. Centrum provozuje společnost Historické městečko Křížov, které koncem roku 2004 otevřelo v Praze na Kampě Galerii historických řemesel. V gotickém Zlomkovském domě u Čertovky sídlí prodejní expozice replik výrobků řemeslníků z minulých staletí. Lidé se na nich mohou seznamovat s historií starou několik set let počínaje 15. stoletím. Veškeré exponáty procházejí podle organizátorů přísnou kontrolou z hlediska používání starých technologií.

Šumavské a bavorské obce spojí nový přechod Modrý sloup

Šumavské obce a turisté z české a bavorské strany hranice mají po letech marného úsilí velkou šanci, že se jim od července otevře hraniční přechod Modrý sloup u Modravy. Lidé směřující na vrch Luzný nebudou muset jezdit desítky kilometrů přes Německo. Přechod bude v centrální Šumavě, kde je nyní mezi přechody Gsenget u Prášil a Bučina u Kvildy zhruba 35 kilometrů dlouhý hraniční úsek. Dosud se stát i park otevření přechodu pouze pro pěší spíše bránily. Zlom přineslo zářijové jednání zástupců ministerstva životního prostředí a správ parků z české i bavorské strany hranice. Nedávno dokončená studie definuje podmínky otevření. Park vybral čtyři varianty pro budoucí trasu k Modrému sloupu. Největší podporu má tříkilometrová současná cesta Luzenským údolím, vybudovaná na místě bývalé stezky Pohraniční stráží a rozšířená pro odvoz dřeva. Končí točnou 750 metrů před státní hranicí, kde se musí dobudovat chodníčky a mostky přes dva protitankové zákopy. Cesta vede k historickému hraničnímu kameni a dále na Böhmerweg a parkoviště pod Luzným na bavorské straně. Pro trasu bude rozhodující posouzení lokality z hlediska Natury 2000, chráněného ptačího území, a jednání s krajem a obcemi. Historický přechod, který propojoval Česko s Bavorskem, fungoval do roku 1948. V okolí je unikátní svahové rašeliniště a hnízdní oblast tetřeva hlušce, jenž je kriticky ohroženým druhem.

Fotbalová Slavia získala dva útočníky a brankáře

Po obránci Radku Dosoudilovi získalo vedení Slavie Praha těsně před koncem uzávěrky přestupů pro evropské fotbalové poháry další tři posily. Klub v úterý podepsal smlouvy s Brazilcem Gaúchem a dalším útočníkem Zoltánem Hercegfalvim z Maďarska. Barvy Slavie bude hájit i gólman Michal Vorel, který přestupuje z Jihlavy. Hercegfalviho trenéři Slavie vyzkoušeli na zimním turnaji Tipsport Cup. Spolu s Gaúchem přicházejí zatím do konce sezony s možností následné opce. Vorel podepsal kontrakt na dva a půl roku. Slavii naopak opouští definitivně Brazilec Adauto a Tomáš Pešír, kteří po vzájemné dohodě s klubem ukončili smlouvu. Maďarského zadáka Zsolta Löwa ani brankáře Bohemians Martina Charváta, které pražský celek zkoušel, neangažuje. "Klub má však stále zájem o chorvatského obránce Ante Aračiče, ale jednání ještě nebyla dotažena," řekl mluvčí klubu Alexandr Kliment.

Židlický má zraněné zápěstí

Elitní obránce hokejové reprezentace Marek Židlický má zraněné zápěstí. Vynechal kvůli tomu sobotní zápas Nashvillu s Columbusem, ale brzy by se zase měl na led vrátit. Jeho účast na olympiádě v Turíně, kde by měl být pilířem české obrany, podle všeho není ohrožena. Židlický se v úterý objevil na rozbruslení týmu. Kouč Barry Trotz řekl, že by český obránce mužstva mohl nastoupit už v Dallasu, kde Nashville hraje ve středu.

A jaké nás čeká počasí:

V noci bude zataženo, mrznoucí mlhy nebo mrholení a slabé sněžení. Teploty -6 až -10 stupňů. Zítra má být polojasno, Teploty nula až 4 stupně, při nízké oblačnosti kolem -3, na horách 4 nad nulou.