Zprávy

Lékárníci uspořádali v Praze demonstraci

Lékárníci tento čtvrtek uspořádali v Praze svou vůbec první demonstraci. Před ministerstvem zdravotnictví vlály černé prapory s lékárnickým zeleným křížem a zhruba 1500 lékárníků skandovalo Derathizace či Nedáme se zmrazit. Chtěli tak dát najevo nesouhlas s kroky ministra zdravotnictví Davida Ratha. Podle nich snížení obchodní přirážky z 32 na 29 procent, jež Rath od ledna prosadil, povede ke krachu čtvrtiny lékáren. Komora lékárníků spočítala, že hrubý výnos lékáren klesne po snížení marže průměrně o 11 procent. Provozovna s milionovým obratem tak měsíčně přijde o 22.700 korun. Lékárníci snižování marže jako jedinou cestu úspor odmítají a volají po účelném používání léků. Navrhují vznik databáze, v níž by lékaři a lékárníci viděli, jaké přípravky nemocný užívá. Odpadlo by plýtvání, ročně lidé vyhodí léky za čtyři miliardy. Zdravotní pojišťovny zaplatí za medikamenty za rok kolem 40 miliard. Podle Ratha si ale lékárníci berou pacienty za rukojmí, jejich návrhy směřují k tomu, že léky pro nemocné podraží. Protest lékárníků podpořili i pacienti, kteří podepisovali v lékárnách petici. Lékárníci budou v protestech pokračovat v pondělí, v poledne na tři hodiny zavřou lékárny. V tažení proti Rathovi se k nim připojí Koalice soukromých lékařů a Asociace českých a moravských nemocnic. Lékaři se o víkendu dohodnou na konkrétních akcích.

Senát schválil registrované partnerství osob stejného pohlaví

Osoby stejného pohlaví budou moci uzavírat oficiální partnerské svazky. Po Poslanecké sněmovně schválil tento zákon i Senát. Po zhruba dvouhodinové debatě pro něj hlasovaly více než dvě třetiny přítomných senátorů. K přijetí zákona o registrovaném partnerství tak chybí už jen podpis prezidenta. Česko by se pak stalo první postkomunistickou a třináctou evropskou zemí, která by partnerství uzákonila. Zákon podle jeho zastánců zjednodušuje život osobám stejného pohlaví při jednání na úřadech, před soudy, orgány činnými v trestním řízení. Přináší právo zastupovat se v běžných záležitostech a umožňuje jim výchovu dětí, ne však jejich adopci. Se zákonem dlouhodobě nesouhlasí křesťanští demokraté. Odpůrci zákona v něm vidí hrozbu pro udržení tradiční rodiny a pro růst populace. Tvrdí také, že přijetím tohoto zákona snaha homosexuálů nekončí a že budou příště usilovat i o možnost adoptovat děti. Podle průzkumu veřejného mínění z loňského října nesouhlasí se zavedením registrovaného partnerství pouze 30 procent občanů, 62 procent je naopak pro. Petici za přijetí zákona podepsalo 486 umělců a dalších osobností.

Podle církve zákon o partnerství ohrožuje společnost

Přijetí zákona o registrovaném partnerství v Senátu označila katolická církev za krok, který ohrožuje společnost. Biskupové doufali, že Senát zákon neschválí. Uvedení zákona do praxe by podle katolické církve narušilo výjimečnost instituce manželství a mohlo by přispět k chaosu v hodnotové orientaci. Bible podle církve neschvaluje homosexuální životní styl. S podobným prohlášením přišli i zástupci dalších církví. "Jasně se stavíme proti veřejné politice, která jakýmkoliv způsobem porušuje Boží dar celoživotního heterosexuálního manželství," uvedl tajemník České evangelikální aliance Jiří Unger. Aliance osloví prezidenta se žádostí, aby zákon nepodepsal. Proti zákonu trvale vystupuje zejména Apoštolská církev a Církev bratrská, která se obává, že následujícím krokem "homosexuální lobby" bude snaha prosadit možnost adopce dětí. Se zákonem nesouhlasí ani adventisté.

Krajané pravděpodobně budou moci nadále žádat o obnovu občanství

Krajané pravděpodobně budou moci nadále žádat o obnovu občanství, které ztratili kvůli emigraci před komunistickým režimem. Počítá s tím novela zákona o občanství bývalých československých občanů, jejíž přijetí opětovně umožnil Senát. O novele rozhodoval už podruhé, neboť vznikla na jeho půdě. Nyní normu posoudí prezident. Senát navrhl v zákoně, který jednoznačně přijala i sněmovna, zrušit pětiletou lhůtu pro podání žádosti o obnovu občanství, která uplynula počátkem září. Důvodem bylo mimo jiné přesvědčení, že informace o možnosti požádat o obnovu českého občanství se ke krajanům ne vždy dostala - zejména krajané žijící v odlehlých oblastech se o ní možná nedověděli. Návrh má umožnit obnovu občanství zejména krajanům, kteří o ně nemohli požádat kvůli československo-americké úmluvě o naturalizaci. Úmluva, která znemožňovala vznik dvojího občanství, přestala platit až v srpnu 1997. Novela vychází vstříc hlavně lidem, kteří odešli z Československa v posledních letech totalitního režimu a podmínky současného zákona nemohli splnit. Zákon z roku 1999 umožňoval požádat o obnovení občanství jen emigrantům, kteří o české občanství přišli od 25. února 1948 do 28. března 1990, a to "propuštěním ze státního svazku" nebo v souvislosti s nabytím občanství země, s níž Česko mělo uzavřenu úmluvu o zamezení vzniku dvojího občanství.

Senátoři vrátili sněmovně zákon o domácím násilí

Nejasnosti kolem tzv. intervenčních center byly důvodem, proč Senát tento čtvrtek vrátil poslancům právní normu o postihu domácího násilí. Z novely zákona o policii senátoři tato centra vyškrtli. Jejich úlohu mohou podle mínění horní komory plnit zařízení pro krizovou pomoc. Senát o nich bude v rámci zákona o sociálních službách jednat příští týden. Novela policejního zákona počítá s tím, že policisté budou moci vykázat pachatele domácího násilí na deset dnů z domu či bytu, v němž žije s obětí. Týkalo by se to násilníků, kteří své partnery napadli opakovaně. Nová norma by tak podle jejích autorů měla odradit "notorické násilníky" od toho, aby útoky opakovali. Současně má zamezit dosavadní praxi, kdy z domu odchází týraný. Změny v novele v Senátu prosadili občanští demokraté.

Komise k Unipetrolu podá závěrečnou zprávu

Vyšetřovací komise k Unipetrolu předloží příští úterý sněmovně výsledky své práce. Komise měla objasnit roli vlády a privátních subjektů v privatizaci petrochemické společnosti Unipetrol polskému koncernu PKN Orlen. Prodej podle některých spekulací provázela korupce. Komise se shodla na závěru, že se vláda při privatizaci žádného zásadního pochybení nedopustila. Poslanci ODS však s tímto závěrem nesouhlasí. Zástupci ODS z jednání odešli na protest proti údajnému zkreslování zjištěných skutečností. Své závěry z šetření zřejmě shrnou ve vlastní zprávě. Určité pochybnosti mají členové komise o uzavřeném jednání vlády, kdy kabinet vyřadil tři ze šesti zájemců o Unipetrol. Vláda podle nich ale měla na své rozhodnutí právo. Jediného pokusu o korupci se podle komise zřejmě dopustil bývalý tajemník premiéra Zdeněk Doležel. Podle poslanců si velmi pravděpodobně řekl polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o úplatek.

Romové jednali s prezidentem Klausem o Letech

Zástupci několika romských organizací soudí, že prezident Václav Klaus vnímá utrpení Romů v Letech u Písku a rozhodně ho nezpochybňuje ani nesnižuje. Po čtvrteční schůzce Václava Klause se zástupci romských komunit to řekl šéf romského sdružení Dženo Ivan Veselý. Klaus si loni vysloužil ostrou kritiku romských zástupců i některých politiků za vyjádření, že tábor v Letech "nebyl "koncentrační tábor v tom slova smyslu, jak každý z nás podvědomě rozumí slovu koncentrační tábor a vidí Osvětim, Buchenwald a tyto věci". Podle Hradu však média Klausovo vyjádření vytrhla z kontextu - prezident tím hlavně reagoval na tehdejší výzvy "neinformovaných lidí" z Evropského parlamentu, aby Česko zbouralo vepřín stojící na místě internačního tábora. Podle svého tajemníka Ladislava Jakla Václav Klaus trvá na tom, že Lety jsou problémem domácím a nemá se uměle přenášet na mezinárodní půdu. Romové při schůzce na Pražském hradě předali prezidentovi rovněž dokumenty o odškodňování romských obětí holocaustu, o romské migraci ze Slovenska do Česka, o postavení této menšiny v české ekonomice, mluvili s Klausem o vysoké nezaměstnanosti Romů či jejich vystěhovávání z bytů.

Havárie vodovodu zablokovala dopravu v centru Prahy

Městská doprava v centru Prahy se ve čtvrtek po poledni silně zkomplikovala. Zavinila to havárie vodovodu na magistrále nedaleko náměstí I. P. Pavlova. Policie označila dopravu v místě za kritickou, na stupni čtyři až pět. Prakticky neprůjezdné byly ulice v okolí Národního muzea, Karlova náměstí nebo Národního divadla. Doporučila řidičům, aby využili Jižní spojku a tunely Zlíchov, Mrázovka a Strahov. K havárii došlo před polednem na křižovatce ulic Sokolská a Rumunská. Na místě bylo až půl metru vody. Mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková sdělila, že podle posledních informací bude třeba opravit asi 500 metrů čtverečních vozovky. Kompletní oprava by měla být vzhledem k panujícím teplotám hotova nejpozději do konce příštího týdne. Podobná havárie se stala v únoru 2004 v Hradci Králové. Kvůli prasklému potrubí o průměru jeden metr se na hodinu ocitly bez vody zhruba dvě třetiny stotisícového města. Voda tehdy u druhého silničního okruhu města vytvořila jezero o průměru zhruba 300 metrů a na čas zaplavila i silnici.

Centrální banka mírně snížila odhad inflace

Česká národní banka ve své čtvrteční prognóze mírně snížila odhad inflace. Na konci roku očekává růst cen mezi 2,4 až 3,8 procenta, pro rok 2007 mírné zrychlení. Ekonomika by letos měla růst o 3,3 až 4,5 procenta. Podle guvernéra banky Zdeňka Tůmy prognóza odpovídá mírnému růstu sazeb. Ještě na podzim ČNB odhadovala, že se inflace v říjnu 2006 bude pohybovat od tří do 4,4 procenta a v březnu 2007 mezi 2,3 až 3,7 procenta. Letošní růst ekonomiky tehdy centrální banka odhadovala na 3,2 až 4,6 procenta. Guvernér uvedl, že bankovní rada ve čtvrtek diskutovala i o možnosti snížení úrokových sazeb. Podle očekávání analytiků se ale rozhodla sazby ponechat na úrovni dvou procent. Koruna ve středu dosáhla historického maxima 28,90 Kč za euro. Kvůli spekulacím o možné změně sazeb ve čtvrtek mírně oslabila, Poté, co banka oznámila, že ponechává úrokové sazby beze změny, koruna opět posílila na 28,40 Kč za euro. Podle guvernéra Tůmy koruna posiluje příliš rychle. Nynější tempo posilování podle něj není udržitelné. Česká měna v posledních dnech překonávala stále nová historická maxima k euru. V meziročním srovnání je silnější o téměř sedm procent. Silná měna zlevňuje dovážené zboží či dovolené v zahraničí a odvrací potřebu zvyšovat úrokové sazby. Doplácejí však na ni čeští vývozci, kteří za zboží dostávají méně peněz.

ČR zaostává v čerpání evropských peněz

Česká republika zaostává v čerpání peněz z evropských fondů. Za dobu svého členství v unii Česko využilo jen zhruba 18 až 20 procent z celkových finančních prostředků, které má k dispozici až do konce roku 2006. Uvedla to komisařka pro regionální rozvoj Danuta Hübnerová. EU přitom na roky 2004 až 2006 Česku přidělila asi 2,6 miliardy eur, tedy 75 miliard korun. Za loňský rok Česko vyčerpalo z evropských fondů asi šest miliard korun. Z materiálů Evropské komise vyplývá, že ČR zaostává v čerpání peněz i za ostatními středoevropskými zeměmi. Méně peněz než ČR vyčerpalo pouze poloviční Slovensko, a to o necelých 90 milionů korun. Do Maďarska přitom loni z evropských fondů připutovalo zhruba dvakrát více peněz než do ČR, do Polska asi pětkrát více. Pokud by se Česku podařilo vyčerpat všechny finanční prostředky, vzniklo by v celé zemi více než 10.000 pracovních míst. V Praze by vzniklo 300 nových pracovních míst, 40 malých a středních firem a počet domácností, které mají přístup k internetu, by vzrostl o deset procent. Pokud se však peníze nepodaří zcela vyčerpat, výsledky nebudou tolik znatelné. Hübnerová před nedávnem uvedla, že Česko může o část peněz přijít. Navíc od roku 2007 by mohl být celkový objem prostředků až čtyřnásobný. Odborníci se domnívají, že v ČR musí nastat výrazná kvalitativní změna, jinak s čerpáním peněz nastanou opravdové problémy.

Rakouští odpůrci atomu chystají protesty vůči Temelínu

Hornorakouské protijaderné sdružení Atomstopp naplánovalo na pátek demonstraci na protest proti údajné liknavosti rakouské vlády v otázkách bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Akce se má uskutečnit od 18:00 SEČ ve Freistadtu zhruba dvacet kilometrů od českých hranic, měla by trvat přibližně dvě hodiny a počítá se s účastí zhruba stovky lidí. Uvedl to Roland Egger z hornorakouské Platformy proti atomovému nebezpečí. Odpůrci Temelína při svých protestech zdůrazňují, že nebyly naplněny všechny body takzvané dohody z Melku, jež byla uzavřena v prosinci 2000 a později pod patronací Evropské unie podepsána v Bruselu. Zástupci sdružení Atomstopp se odvolávají rovněž na výsledky expertní zprávy z října loňského roku, podle níž sice jihočeská jaderná elektrárna zaznamenala jistá bezpečnostní zlepšení, avšak stále ještě má určité nedostatky. Aktivisté v tom vidí potvrzení, že "Temelín je nadále stejně nebezpečný jako dříve" a na protest zablokovali tento měsíc již dvakrát silnici na rakouské straně hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště.

Lidé nevěří Pendolinu

1. února alespoň jednu soupravu Pendolina zastaví porucha - to alespoň předpokládají tři čtvrtiny sázek, které byly uzavřeny na budoucnost rychlovlaků Pendolino v České republice. Na tuto neobvyklou herní příležitost lidé vsadili téměř čtvrt milionu korun a podle marketingového ředitele Fortuny Františka Trantiny se s blížícím se dnem "D" očekává ještě větší zájem. "Mám dojem, že všichni lidé, co jezdí do Ostravy, si vsadili, že bude porucha, a z výhry si pak zaplatí na zbytek cesty taxi," dodává Trantina se smíchem. Sázková společnost vypsala sázku poté, co v úterý přestala fungovat i poslední souprava typu Pendolino. Italský výrobce Alstom má odstranit závady do konce ledna. Bookmakeři při stanovení kurzů dávali větší šance rychlovlaku. Na úspěšný provoz Pendolina první únorový den je kurz 1,44:1, zatímco na další potíže 2,35:1.

V Mostě po výbuchu hořel panelový dům

Třináctipodlažním věžovým domem v mostecké ulici K. J. Erbena otřásl ve čtvrtek dopoledne výbuch. Těžce zranil čtyřiatřicetiletého muže, jehož záchranáři převezli s popáleninami do pražské vinohradské nemocnice. Mluvčí nemocnice Leoš Kabát řekl, že život zraněného muže je bezprostředně ohrožen. Má popáleniny na 50 procentech těla, v podstatě na celé horní polovině, a je na umělé plicní ventilaci. Požár bytu v pátém patře likvidovali hasiči, jeden z nich se také zranil. Z okolních bytů evakuovali 16 nájemníků, jednu ženu vyprostili ze zablokovaného výtahu. Uvízla v něm, když byl v domě vypnut elektrický proud. Město nechalo přistavit dva vyhřáté autobusy, kde lidé našli dočasný azyl. Nájemníky domu hasiči kvůli kouři evakuovali. Pravděpodobnou příčinou požáru byla exploze výparů zatím nezjištěných látek. Škody zatím nelze vyčíslit. Mostecká bytová investovala v roce 2004 do opravy panelového domu 14 milionů korun. Další panelový dům, který spravuje, zachvátil požár loni v květnu. V bytě v 11. patře tehdy zahynula padesátiletá nájemnice. Oprava zcela zničeného bytu a chodeb stála bezmála 900.000 korun.

Skokan na lyžích Hájek je po operaci a přijde o olympiádu

Skokan na lyžích Antonín Hájek přišel o účast na olympijských hrách. Závodník, který mohl v Turíně oslavit devatenácté narozeniny, podstoupil ve středu před půlnocí v Liberci operaci tříselné kýly a měsíc bude mimo hru. Jeho místo v nominaci zaplní Borek Sedlák. "Určitě je to velké zklamání, když tohle člověka potká čtrnáct dnů před olympiádou," řekl Hájek. "Snad ještě mám čas na další olympiády," uvedl závodník, který doufá, že se zúčastní zimních her v kanadském Vancouveru za čtyři roky. Pro český tým je olympijská neúčast čtvrtého z loňského juniorského mistrovství světa ztrátou. V sezoně byl Hájek trojkou za Jakubem Jandou a Janem Maturou. Olympijskou šanci dostane Sedlák, který byl ze své neúčasti v nominaci rozmrzelý. V sezoně získal první bod v seriálu SP v Harrachově a vyhrál Kontinentální pohár ve Svatém Mořici. V olympijské nominaci jsou s Jandou, Maturou a Sedlákem ještě Ondřej Vaculík a Jan Mazoch. Do Pragelata ale pojedou i další čeští závodníci, kteří budou plnit roli předskokanů. Těmi v Itálii budou Lukáš Hlava, Michal Doležal, Tomáš Kyncl a František Vaculík. Původně mezi nimi měl být i Sedlák, o jeho náhradníkovi se bude jednat.

A jaké bude počasí?

Přes den slunečno, v nížinách ojediněle mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Odpolední teploty -9 až -5, na horách kolem čtyř stupňů pod nulou.

Tolik zprávy Radia Praha