Zprávy

Krejčíř si v podsvětí objednal padělek směny ČSSD

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř si podle ministra vnitra Františka Bublana v českém kriminálním podsvětí skutečně objednal výrobu směnky k diskreditaci ČSSD. Bublan to uvedl v pořadu televize Nova Sedmička. Ministr již 6. listopadu loňského roku řekl, že policie má informace, že v podsvětí taková poptávka existuje. Směnka měla prokázat, že podnikatel půjčil v roce 2002 sociální demokracii 60 milionů korun na předvolební kampaň. Krejčíř zveřejnění směnky slibuje již od podzimu loňského roku. Policie ale podle Bublana zatčením dvou Krejčířových kompliců jeho vazby zpřetrhala a výrobě směnky zřejmě zabránila. Před týdnem prohlásil, že ho na Seychelských ostrovech celkem třikrát kontaktoval vyjednavač ČSSD. Po podnikateli údajně chtěl, aby směny nezveřejnil. Vyjednavač ČSSD měl Krejčířovi na oplátku nabízet, že z vazby budou propuštěni lidé, kteří byli v souvislosti s jeho kauzou zadrženi, dále zrušení mezinárodního zatykače, odblokování zabaveného majetku a přijetí kauce, která by mu umožnila návrat do Česka bez vzetí do vazby. Krejčíř je v Česku stíhán za rozsáhlou majetkovou trestnou činnost a přípravu vraždy celníka. Loni v červnu uprchl policistům při domovní prohlídce. Nyní se zdržuje i s rodinou na Seychelských ostrovech, kde má občanství. Česko usiluje o jeho vydání.

Policie začne prověřovat prodej akcií Setuzy

Okolnosti prodeje státního podílu v potravinářské firmě Setuza začne prověřovat policie. Policisté mají podezření, že společnost Český olej získala akcie státu v Setuze pod cenou. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových podal trestní oznámení na vedení Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu pro podezření z podvodu. Druhé trestní oznámení podalo vedení fondu na své předchůdce, které podezřívá z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Nevýhodným prodejem 38 procent akcií Setuzy přišel stát údajně o 50 milionů korun. V kauze figuruje i podnikatel Tomáš Pitr, který je nepravomocně odsouzený za daňové úniky k 8,5 rokům vězení. Za nevýhodný prodej Setuzy kritizoval premiér Jiří Paroubek i bývalého ministra zemědělství Jaroslava Palase. Kvůli nesrovnalostem při prodeji Setuzy byl Palas vyškrtnut z volební kandidátky sociální demokracie v Moravskoslezském kraji. Palas však tvrdí, že v případě Setuzy nic nezanedbal.

VZP by si nyní úvěr brát neměla

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by si podle svého prozatímního ředitele Josefa Čekala nyní neměla brát překlenovací úvěr. Čekal to řekl v nedělním diskusním pořadu České televize. Úvěr navrhoval ministr David Rath a šéf VZP by měl návrh na případnou půjčku předložit v úterý správní radě VZP. Její dluhy dosáhly 11 miliard korun. Pojišťovna platí zdravotníkům a nemocnicím za péči s velikým zpožděním. Podle Čekala skončí ale zdravotně pojistný plán v letošním roce přebytkem, připomněl však také, že VZP nezvládne sama srovnat jedenáctimiliardový schodek. David Rath uvedl, že VZP letos získá od státu za jeho pojištěnce asi o tři miliardy korun víc. Za důchodce, nezaměstnané, děti či studenty by měl totiž platit vyšší odvody. Vybrané pojistné by se navíc mělo stoprocentně mezi pojišťovnami přerozdělovat. Díky tomu podle Ratha VZP dostane další dvě miliardy korun. Peníze mají přinést i úsporné kroky, například snížení marže na léky či stanovení limitů na vydané léky. Do konce roku by se měl dluh VZP snížit z 11 na 9 miliard. Čekal chce s ministerstvem zdravotnictví zahájit jednání o ukončení nucené správy. Kontrolní skupina, kterou ministerstvo do VZP poslala, by podle Čekala měla jasně stanovit své nálezy.

České dráhy chtějí po výrobci pendolina pokutu 600.000 eur

České dráhy budou po italské firmě Alstom, která vyrobila vlakové soupravy pendolino, žádat pravděpodobně 600.000 eur (17,2 milionu Kč) jako smluvní pokutu za závady na těchto vlacích. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl generální ředitel drah Josef Bazala. Podle něj bude třeba vyvodit právní zodpovědnost osob, které nevýhodné smlouvy o nákupu rychlovlaků uzavřely. To se bude týkat i bývalého generálního ředitele ČD Dalibora Zeleného. Celkové škody za odstavení vlaků Bazala odhaduje na několik desítek milionů korun. V současné chvíli je v provozu jedna souprava z celkových sedmi. Alstom prý již zná příčinu poruch, které tyto vlaky vyřadily z provozu. Pět souprav pendolin by tak mělo začít jezdit v prvním únorovém týdnu. Šesté pendolino pokračuje v testování tratí a sedmé čeká na přidělení technického průkazu. Dráhy již koncem loňského roku naúčtovaly Alstomu penále za zpoždění nasazení vlaků do provozu ve výši asi 100 milionů korun. Dráhy zatím zaplatily asi 70 procent ceny sedmi pendolin, která měla celkem stát 4,3 miliardy korun. Bazala ale nevyloučil, že pokud výrobce závady neodstraní, České dráhy by od smlouvy odstoupily a pendolina vrátily.

Hyundai údajně vzkázala Turecku, že svou automobilku postaví v České republice

Česko údajně uspělo v boji o mnohamiliardovou investici jihokorejské automobilky Hyundai. Uvedl to server Novinky.cz s odkazem na webové stránky www.cihannews.com. Podle nich již zaslal jeden z předních členů managementu firmy Hyundai tureckému ministru průmyslu Ali Coskunovi dopis s vysvětlením, proč hodlá společnost investovat v ČR. Mluvčí firmy však tuto informaci nechtěl komentovat. Do Česka má v neděli přijet delegace firmy Hyundai, aby příští týden uzavřela smlouvu o investici v hodnotě 30 až 40 miliard korun. Podle ministerstva průmyslu a obchodu a vládní agentury CzechInvest ale investice Hyundai do České republiky není dosud jistá. České úřady dosud nedostaly od jihokorejské společnosti žádnou oficiální informaci. Potvrdila to mluvčí CzechInvestu Jana Víšková. Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana vše ale nasvědčuje tomu, že jednání s Hyundai bude úspěšné. Mluvčí ministerstva Ivo Mravinac však vylučuje, že by smlouva mohla být podepsána již v příštích dnech. Memorandum, které bude závazně definovat podmínky investice Hyundai v ČR, by mohlo být hotové do poloviny února. Zástupci ČR a automobilky by jej pak měli podepsat v závěru února na zasedání vlády v Ostravě.

Česko přispěje Afghánistánu 25 miliony korun

Česká republika se chystá přispět na obnovu Afghánistánu částkou 25 milionů korun. Humanitární pomoc v této výši navrhne na příštím zasedání vlády ministr zahraničí Cyril Svoboda. Informoval o tom jeho mluvčí Vít Kolář. Z celkové částky je 15 milionů korun určeno na programy rekonstrukce zničených nebo poškozených budov a zařízení. Dalších pět milionů půjde na odminování zejména v regionech, kde působí české vojenské jednotky. Zbytek peněz Česko předá místnímu zastoupení OSN. Na cílenou rozvojovou pomoc Česká republika loni věnovala kolem 600 milionů korun, letos plánuje o sto milionů více. Je to nejvíce z nových členských zemí EU. Svoji pomoc směřuje především do Afriky a na Balkán. Střednědobě Česko pomáhá také Iráku a Afghánistánu. V Afghánistánu má Česko dva vojenské kontingenty: malou meteorologicko-pyrotechnickou jednotku v Kábulu a větší misi v německém rekonstrukčním týmu na hornatém severovýchodě země. Počet českých vojáků v zemi se má letos zvýšit o protiteroristický oddíl.

Hasiči ve Zlíně museli evakuovat dům kvůli požáru

Na zlínském sídlišti Jižní Svahy zachvátil v noci na neděli jeden z bytů silný oheň. Kvůli zakouření domu museli hasiči evakuovat 18 nájemníků. Nikdo nebyl zraněn, po odvětrání se lidé vrátili do svých bytů. Příčinou požáru v bytě byla zřejmě závada na bateriích, které během dobíjení explodovaly. Oheň způsobil škodu zhruba 700 000 korun. Mladá majitelka bytu i její dvě děti ve věku tří a pěti let se při požáru nadýchaly kouře. Na místě je ošetřili zdravotníci, nikoho nemuseli převézt do nemocnice. Práci hasičům a zdravotníkům komplikoval agresivní podnapilý nájemník, který se domáhal vstupu do svého bytu. Na místě zasahovala policejní hlídka. Hasiči v neděli dopoledne likvidovali také požár hospodářského stavení v Lidečku na Vsetínsku. Oheň zničil celý objekt s uskladněnými zemědělskými stroji. Majitel stihl z vedlejších chlévů včas vyvést několik kusů dobytka. Škoda dosáhla 200.000 korun. Příčinou byla pravděpodobně nedbalost turistů nebo lyžařů, kteří se pohybovali v okolí volně přístupné stodoly.

Chladné počasí má další oběť - bezdomovce

Kvůli chladnému počasí zahynul v Praze další bezdomovec. V sobotu v noci si pod Branickým mostem rozdělal oheň, podle hasičů a policistů však zřejmě ve spánku spadl do ohniště a uhořel. Již mrtvého ho našel pracovník železnic. Zima si v závěru loňského a v úvodu tohoto roku vyžádala v celé zemi již více než desítku mrtvých. Například před týdnem byla nalezena mrtvola čtyřiapadesátiletého muže v Mníšku pod Brdy u Prahy. Podle přivolaného lékaře pravděpodobně umrzl. Podle dostupných informací to byl bezdomovec, který žil v zemljance poblíž takzvané Parýskovy pily. Minulý týden zemřel na následky silného podchlazení také šestašedesátiletý muž, kterého občané nalezli v potoce v ulici U michelského lesa v Praze 4. Pravděpodobně první obětí této zimy se loni 23. listopadu stal bezdomovec z Frýdku-Místku. O čtyři dny později nalezli mrtvou pětapadesátiletou ženu v chatové oblasti v České Třebové na Orlickoústecku.

Pod sněhem se na Vysočině zřítily dvě střechy

Pod vrstvou mokrého sněhu se o víkendu na Vysočině zřítily střechy na dvou hospodářských staveních na Jihlavsku a Pelhřimovsku. Nikdo nebyl zraněn. V kraji bylo ohroženo několik dalších budov, kde hasiči z plošin pomáhali sníh odstranit. V sobotu ráno zasahovali v areálu zemědělského družstva v Obratani na Pelhřimovsku. Zřítila se tam hala, z níž museli záchranáři vyvézt zemědělskou techniku. Večer se propadla střecha hospodářského stavení v Třeštici na Jihlavsku, kde hasiči pomohli majiteli se zabezpečením konstrukce. Na žádost starostů, ředitelů škol a dalších majitelů hasiči z plošin odstraňovali sníh z haly na uskladnění lnu v Božejově na Pelhřimovsku, ledovou vrstvu ze střechy dětského domova v Humpolci a z budov ve Sněžném a Novém Městě na Moravě na Žďársku.

Počasí v Česku opět zkomplikovalo dopravu

Prudké ochlazení, které zasáhlo Českou republiku v noci na neděli, způsobilo problémy v dopravě. I když meteorologové na příchod mrazů včas upozornili, některé motoristy zaskočil. Na zledovatělou vrstvu sněhu narazili ráno na Vysočině, namrzat začaly vozovky na Ústecku a také na Kladensku a Berounsku ve středních Čechách. I na Olomoucku, Karlovarsku, Pardubicku a Královéhradecku se místy tvořily zmrazky a ledovky. Zřejmě nejvážnější komplikace v dopravě způsobilo počasí na Olomoucku, kde se v místě náledí u obce Krčmaň srazila v neděli ráno tři osobní vozidla. Nehoda si vyžádala sedm zraněných, z toho dvě děti. Další nehodu způsobilo počasí na jihu Čech, kde řidič s osobním autem vjel na železniční přejezd u Soběslavi a při otáčení zapadl do sněhu. Nestačil tak uhnout mezinárodnímu rychlíku, který do něj narazil. Nikomu se nic nestalo.

Železniční trať Chomutov-Vejprty stále neprůjezdná

I v neděli pracovali železničáři v severních Čechách na vyprošťování dvou vykolejených lokomotiv, které v sobotu v podvečer uvízly v závějích nedaleko zastávky Měděnec na trati Chomutov- Vejprty. Na trati se podařilo obnovit provoz jen částečně, vlaky v neděli odpoledne už jezdily mezi Chomutovem a Křimovem, z Křimova do Vejprt ale museli cestující jet autobusem. Železničáři nedokázali odhadnout, kdy se podaří obnovit provoz na celé trati. Železniční trať Chomutov-Vejprty se potýká s přívaly sněhu každou zimu. Letos už zde zapadl motorový osobní vlak, vyprostit se jej podařilo po třech hodinách. Téměř týden blokovaly trať loni v březnu lokomotiva s pluhem a lokomotiva s osobním vozem, jež uvázly ve sněhové bouři. Ze sněhu je vyhrabávalo 30 mužů lopatami, žádná technika se k zapadlým vozům nedostala.

Pecková měla v Praze mozartovský recitál

Více než tisíc posluchačů měl tuto sobotu ve Státní opeře v Praze mozartovský recitál, který tu uspořádala světově proslulá česká mezzosopranistka Dagmar Pecková. Ta nyní žije trvale v zahraničí a do Prahy se vrací jen zřídka. Její vystoupení jsou proto výjimečnou událostí. Peckovou v mozartovském programu doprovodil dirigent Vojtěch Spurný. Ve dvou dílech navíc také usedl ke klavíru. Během večera zazněly i čtyři Mozartovy árie, které připomněly osobu české pěvkyně Josefiny Duškové. Ta v Praze patřila k Mozartovým nejbližším přátelům. Pecková má letos na jaře společně s Vojtěchem Spurným vystoupit na několika písňových večerech, mimo jiné i v proslulém sále vídeňského Hudebního spolku, v Ludwigsburku a na festivalu Korutanské léto. Po pražském koncertě bude následovat premiéra Verdiho Rigoletta v pařížské Opeře Bastille a pak obnovená premiéra Verdiho Síly osudu a Humperdinckovy opery Königskinder v Bavorské státní opeře v Mnichově. Čeká ji také koncert s Mnichovskou filharmonií, a to Prokofjevova kantáta Alexander Něvskij. V květnu se bude podílet na Pražském jaru s Českou filharmonií na Schönbergových monumentálních Písních z Gurre. V jejích plánech je také Stravinského opera Život prostopášníka v Bruselu a Lyonu.

Zlínský filmový festival připomene 70. výročí místních ateliérů

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně připomene 70 let existence místních filmových ateliérů. Potvrdil to umělecký ředitel festivalu Petr Koliha. Ateliéry založila v roce 1936 firma Baťa a původně sloužily k natáčení reklamních filmů pro obuvnické výrobky. Postupně se rozrostly na významné studio, kde se natáčely první animované filmy. Proslavily jej zejména trikové filmy Hermíny Týrlové a Karla Zemana. Filmová tradice je ve Zlíně dodnes živá, kromě fungujících ateliérů a festivalu ji udržuje také filmová škola, ve které nechybí výuka animované tvorby. Program spjatý s výročím ateliérů by měl být zábavný hlavně pro děti, ve městě budou například jezdit historická auta. Souvislost s výročím se projevila také v celkovém vizuálním stylu letošního 46. ročníku festivalu. Dětští herci ve festivalové znělce ztvární filmové hrdiny, kteří vznikli ve zlínských ateliérech, jako je Ferda Mravenec nebo Baron Prášil. Festival ve Zlíně bude od 28. května do 3. června. Minulý ročník nabídl divákům více než 400 filmů ze 43 světových kinematografií. Mezi hosty se objevil mimo jiné britský herec Michael York. Počet filmů ani hostů pro letošní ročník prozatím není znám.

Jesenický most a hradby v Žulové jsou kulturními památkami

Jesenicko má o dvě kulturní památky více. Ministerstvo kultury prohlásilo nemovitou kulturní památkou nýtovaný ocelový příhradový most přes řeku Bělou v Jeseníku. Podle Ireny Blažkové z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu je ocelový most prvním dokladem obdobné mostní konstrukce v oblasti Jesenicka. Nejstarší most ve městě byl vybudován v letech 1901-1902 na bývalé říšské silnici z Červenohorského sedla do Zlatých hor. O kvalitě stavby svědčí, že přestála katastrofální povodně v letech 1903 i 1997. Za nemovitou kulturní památku byl prohlášen i systém hradeb bývalého hradu Frýdberk v Žulové. Hradby s parkánem dnes obklopují památkově již chráněný kostel sv. Josefa, postavený na rozvalinách hradu v roce 1828. Podle památkářů se právě díky existenci kostela areál i s hradbami dobře dochoval, a představuje tak hodnotný doklad architektonického, urbanistického a historického vývoje.

Jablonec se chystá na své výročí

V letošním roce si Jablonec nad Nisou na Liberecku připomene hned tři významná výročí. V roce 2006 uplyne 650 let od první písemné zmínky o obci a zároveň 140 let o jejího povýšení na město. Před sto lety byl také změněn název města z Jablonce na Jablonec nad Nisou. Se svými 54 000 obyvateli je dnes Jablonec druhým největším městem Libereckého kraje. Do oslav města se zapojují i studenti. Podle jejich návrhu vyroste letos na Dolním náměstí moderní žulová kašna. Ze studentské designérské soutěže vzešel také vítězný návrh na nové logo oslav městských výročí. Vítězná práce, znázorňující siluetu jabloně s jablkem, se objeví nejen na propagačních materiálech k oslavám, ale bude i na vlajce, která má po celý rok vlát na jablonecké radnici. Studenti přihlásili do soutěže 48 návrhů. Odborná komise z nich pak vyhodnotila jako nejlepší logo studenta čtvrtého ročníku Střední uměleckoprůmyslové školy, oboru rytec, Štěpána Valeckého. Práce studentů jsou nyní vystaveny ve vestibulu radnice.

Neumannová odjela do Turína, bude bojovat o zlato

S více než dvoutýdenním předstihem se v neděli vydala do dějiště zimních olympijských her v Turíně běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Na čtyři olympijské starty se bude připravovat týden v Sestriere a poté se přesune do místa konání lyžařských závodů v Pragelatu, kde ji čeká finální trénink pod vedením trenéra Stanislava Frühaufa. Přestože její oblíbená trať 10 km volnou technikou v programu her chybí, nechtěla by se třiatřicetiletá Neumannová vracet domů bez medaile. "Chci bojovat o medaile. Olympijské zlato je samozřejmě můj sen, ale jsem si vědoma kvality soupeřek. Vím ale, co chci, mám natrénováno a udělám vše pro co nejlepší výsledek," řekla Neumannová na tiskové konferenci před odletem do Itálie. Čtyřnásobné medailistce z olympijských her zlato stále chybí. V Turíně se Neumannová představí v kombinaci, na klasické desítce, volné třicítce a ve štafetě. Zdejší olympijské tratě si Neumannová vyzkoušela před rokem. Moc ji sice neuchvátily, ale považuje je za spravedlivé. Příští měsíc čeká Neumannovou již šestý start na olympijských hrách, poprvé startovala v roce 1992 v Albertville.

Zápas Vaidišové s Mauresmovou zahájí program na hlavním kurtu

Zápas poslední české naděje ve dvouhře na Australian Open Nicole Vaidišové s Francouzkou Amélií Mauresmovou zahájí v pondělí program na centrálním kurtu Roda Lavera. Pořadatelé úvodního grandslamu roku v Melbourne nasadili jejich souboj o postup do čtvrtfinále hned na 11. hodinu tamního času, tedy hodinu po půlnoci středoevropského. Vaidišová se utkala se třetí nasazenou Mauresmovou zatím jen jednou a loni ve Filadelfii s ní prohrála. Chce proti Mauresmové hrát trpělivě, ale zase ne být moc pasivní. "Nesmím se nechat uspat. Ona nehraje výměny příliš rychle, je proto potřeba nepřijmout její tempo a naopak se v rozumné míře pokoušet hru zrychlovat," řekla šestnáctiletá česká tenistka.

Českými Házenkáři roku jsou legionáři Fabíková a Juříček

Legionáři David Juříček a Lucie Fabíková získali v sobotu v Plzni ocenění pro české Házenkáře roku 2005. Pivot francouzského Montpellieru triumfoval v tradiční anketě už počtvrté, rozehrávačka, která působí v norském Tertnes Bergen, má na kontě jen o jedno vítězství méně. Juříček má za sebou veleúspěšný kalendářní rok. Na mistrovství světa v Tunisku byl nominován do All Star týmu šampionátu a sbíral úspěchy i na klubové scéně. S Montpellierem postoupil až do semifinále Ligy mistrů, vyhrál francouzský titul, Francouzský i Ligový pohár. Navíc si vysloužil i pozvánku k utkání Výběru světa. Na prvenství v domácí anketě dosáhl již v letech 2000, 2001 a 2003. Fabíková si zopakovala triumfy z let 2001 a 2003. Opora české reprezentace měla smůlu na zranění, přesto patří k oporám Bergenu, s nímž postoupila až do semifinále PVP. S národním celkem již tak úspěšná nebyla, po neúspěchu v play off chyběla na prosincovém šampionátu v Rusku.

Pořadatelé upravují tratě na extrémní závod psích spřežení

Pořadatelé 10. ročníku extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long začali o víkendu v Orlických horách s úpravou tratí, po kterých se budou od úterý 24. ledna prohánět závodníci. Na start se postaví na 80 majitelů psích spřežení z deseti evropských států, kteří do Deštného v Orlických horách přivezou několik stovek tažných psů. Závodníci během několika dnů urazí v Orlických horách 333 nebo 222 kilometrů, čeká je například také bivak na sněhu, při kterém se sami musí postarat o své psy. Letos je čeká i novinka, zhruba 45 kilometrů pojedou spřežení na polské straně Orlických hor. Závodníci využijí hraniční přechod u Masarykovy chaty na Šerlichu na hřebenech Orlických hor. Loňský ročník závodu se potýkal s nepřízní počasí, organizátoři museli závody zkrátit. Sněhová vichřice, která v Orlických horách zuřila, mohla znamenat pro závodníky vážné riziko. Závod Šediváčkův long, který je nejdelším a nejobtížnějším závodem psích spřežení v České republice, nese jméno po severském psovi, kterého zastřelil myslivec před prvním startem závodu.

V noci mohou teploty klesnout až na minus 20 stupňů Celsia

Mrazy, které v posledních hodinách sevřely Českou republiku, by měly trvat i v noci na pondělí. Nejnižší noční teploty by mohly být minus 15 až minus 20 a v údolních polohách ojediněle až kolem minus 25 stupňů Celsia. V pondělí odpoledne by nejvyšší teploty mohly být minus osm až minus 12 stupňů, na severovýchodě kolem minus 15 stupňů. Na svých internetových stránkách o tom informuje Český hydrometeorologický ústav. Teploty pod nulou by měly podle meteorologů trvat i v dalších dnech, ale neměly by dále klesat. Průměrná nejvyšší denní teplota by v úterý měla být minus 11, ve středu minus osm a ve čtvrtek minus čtyři stupně Celsia. Průměrné nejnižší noční teploty by v úterý měly být minus 18, ve středu minus 16 a ve čtvrtek minus deset stupňů Celsia.