Zprávy

V Praze - Ruzyni byl otevřen nový terminál

Nový terminál za téměř devět miliard korun byl tento pátek slavnostně otevřen na pražské Ruzyni. Letištní budova usnadní odbavení cestujících z takzvaného schengenského prostoru Evropské unie, kteří nemusejí projít hraniční kontrolou. Ostatní lety budou i nadále odbavovány v současném terminálu. Nová hala umožní odbavit ročně až o čtyři miliony cestujících víc než nyní. Další rozšiřování a plánované investice by měly v následujících 12 letech zdvojnásobit počet zhruba na 20 milionů pasažérů. Premiér Jiří Paroubek při slavnostním otevírání terminálu připomněl, že spolu s vyšší kapacitou letiště je nezbytné zajistit kvalitní dopravní obslužnost. "Při množství cestujících, kteří procházejí terminálem, je kolejová doprava na letiště, ať již metro, nebo železnice, nezbytností," řekl Paroubek. Věří, že se brzy najde řešení, které letiště kapacitní dopravou do Prahy napojí. Nejreálnější možností je rozšíření železnice z centra Prahy do Kladna, s odbočkou na letiště.

Poslanec ČSSD Michal Kraus se chce bránit nařčeních kvůli své cestě do Ghany

Poslanci sociální demokracie ani členové sněmovního rozpočtového výboru zatím nevědí, kdo bude stát v jejich čele. Tento čtvrtek totiž z obou funkcí odstoupil Michal Kraus /ČSSD/. Důvodem jeho odstoupení byla sporná cesta do Ghany v roce 2001, na kterou v pondělí poukázala Mladá fronta Dnes. Kraus se v Ghaně spolu s podnikatelem Františkem Rigem účastnili jednání o investicích do továrny na kakao. Ačkoliv Kraus tvrdí, že do Ghany jel jako turista, na smlouvu o financování továrny se podepsal jako ředitel. Slíbil také, že do továrny investuje 15 milionů korun, které měly podle Riga pocházet z úplatku za státní zakázku. Kraus se chce nařčením, kterým čelí v souvislosti se svou cestou do Ghany, bránit právní cestou.

Premiér trvá na vyškrtnutí Jaroslava Palase z kandidátky ČSSD

Premiér a ústřední volební lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek chce, aby exministr zemědělství Jaroslav Palas opustil volitelné místo na kandidátce sociální demokracie v Moravskoslezském kraji. Trvá na tom i po pátečním setkání s Jaroslavem Palasem. Paroubkovi se nelíbí nejasnosti kolem prodeje akcií potravinářské firmy Setuza, do kterých je Palas údajně zapleten. Ten ale kandidátku nechce opustit, a pokud bude vyškrtnut, zváží podle svých slov další postup. Palase k kandidátky pravděpodobně vyškrtne předsednictvo sociální demokracie na svém sobotním zasedání. Očekává se, že na návrh premiéra zvolí volebním manažerem někdejšího ministra obrany a odstupujícího šéfa Českých aerolinií Jaroslava Tvrdíka. Předsednictvo projedná také volební kandidátky, které už schválily krajské stranické konference. Vedení má totiž právo v odůvodněných případech nevhodného kandidáta vyškrtnout. Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ale už dříve řekl, že kromě Palase o jiném adeptovi na vyškrtnutí neví.

Hejtmani mají dát Rathovi připomínky k zákonu o nemocnicích

Tento pátek se v Kramářově vile v Praze setkali krajští hejtmani s premiérem Jiřím Paroubkem a ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. Ten jim předal nejnovější verzi návrhu zákona o neziskových nemocnicích. Kraje mají Rathovi dodat připomínky ke sporné předloze do deseti dnů. Ministr je prý ochoten akceptovat dílčí připomínky k zákonu, hejtmani se zákonem ale nesouhlasí. Podle nich by bylo tímto zákonem omezeno právo krajů rozhodovat o svém majetku. Předchozí verze tohoto zákona napadli poslanci ODS ve sněmovně. Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) řekl, že pokud zákon bude schválen, obrátí se hejtmani na Ústavní soud. Podle Ratha ale veřejné neziskové nemocnice tvoří ve vyspělé Evropě až 80 procent nemocnic a stejného stavu by chtěl dosáhnout i v Česku. Hejtmani také požadovali, aby se jim Rath omluvil za svá nařčení, že rozkrádají krajské nemocnice. Rath se mluvit odmítá a v tomto postoji ho na setkání s hejtmany podpořil i premiér Paroubek.

Částeční invalidní důchodci si budou moci přivydělat bez omezení

Lidé, kteří pobírají částečný invalidní důchod, si budou moci bez omezení přivydělat. Na svůj důchod přitom nárok neztratí ani v případě, že jim stát částečnou invalidní penzi zkrátí. Počítá s tím novela důchodového zákona, kterou tento pátek podepsal prezident Václav Klaus. Novelu předložili poslanci ODS, podle nichž dosavadní omezení zbytečně zatěžuje státní administrativu. Pokud částečný invalidní důchodce raději pracuje za méně peněz, aby předešel odebrání nebo krácení důchodu, přichází tím podle autorů novely rozpočet o pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Částeční invalidní důchodci jsou navíc podle nich v tomto ohledu znevýhodněni proti lidem, kteří mají plný invalidní důchod - těm už nyní náleží penze bez ohledu na to, kolik si jinak vydělají. Novela začne platit do měsíce po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Senátoři nedostali víza do Běloruska

Senátoři Karel Schwarzenberg (za US- DEU) a Jaromír Štětina (za Stranu zelených) nedostali víza do Běloruska. Oba senátoři se v Bělorusku chtěli sejít s opozičními politiky a zástupci nevládních organizací a tisku. Plánovali mimo jiné setkání s kandidátem sjednocené běloruské demokratické opozice Aljaksandrem Milinkevičem. Chtěli se rovněž informovat o rozhodnutí běloruského ministerstva školství, které údajně zakázalo vycestovat studentům bohemistiky na studijní pobyt v Česku. Senátory také zajímalo, jak vypadá procedura vydávání českých víz běloruským občanům. Senátoři o víza požádali poté, co jejich cestu schválil senátní organizační výbor. Na velvyslanectví podle tiskového vyjádření odevzdali řádně vyplněné formuláře a diplomatické pasy. Pracovnice běloruského zastupitelského úřadu se odmítla k záležitosti vyjádřit. Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Víta Koláře má sice každá země právo nevydat cizincům víza, v případě senátorů to ale není zvykem. Česká diplomacie bude s běloruskou stranou o tomto problému jednat a případně přijme reciproční opatření proti běloruským představitelům.

Lety žádají policii, aby odstranila kámen Národní strany

Obec Lety na Písecku požaduje, aby policie odstranila kámen z místa bývalého koncentračního tábora, ze kterého chce Národní strana vytvořit pomník obětem druhé světové války. Policie případ vyšetřuje, zatím ale nebyl spáchán trestný čin. Starosta Letů Rostislav Jandera uvedl, že obec s umístěním kamene nesouhlasí. Zástupci Národní strany s ním sice o pomníku jednali, chtěl však vědět více informací. Kámen pak podle něj dali na pozemek bez svolení obce. Podle televize Nova má být na kameni deska s nápisem, že tábor byl jen pracovní, Romové v něm umírali na běžné nemoci a že šlo o německé zařízení, ne české. Podle Čeňka Růžičky z Výboru pro odškodnění romského holokaustu tento nápis hrubým způsobem uráží památku obětí. VPORH na 21. ledna chystá setkání pozůstalých po obětech a veřejnost, k účasti vyzval také politiky. Romští aktivisté chtějí umístění třítunového balvanu zabránit třeba i vlastními těly. Někteří z nich označují NS za fašistickou stranu, jejíž představitelé popírají holokaust. Obě strany na sebe kvůli svým výrokům podaly trestní oznámení.

Falešný Kavanův asistent Kohout zakládá novou politickou stranu

Falešný asistent poslance ČSSD Jana Kavana Lukáš Kohout zakládá pravicovou stranu s názvem Směr. Dvaadvacetiletý Kohout, který proslul především cestami po světě pod hlavičkou sněmovny a na cizí útraty, v pátek odeslal na ministerstvo vnitra žádost o zaregistrování své strany a také její stanovy. Prohlásil, že v červnových volbách do sněmovny chce přesáhnout pětiprocentní hranici. Kohout bude podle svých slov volebním lídrem na kandidátce v Praze. Ve volební kampani se strana chystá zaměřit na lidi do 25 let. Mimo jiné chce získat hlasy mladých voličů příslibem toho, že ve sněmovně bude usilovat o legalizaci marihuany. Pokud by se do sněmovny vrátil zákon o registrovaném partnerství, Kohoutovi poslanci by pro něj rozhodně hlasovali. Nově vznikající strana má podle Kohouta 250 členů, Kohout je pověřen jejím řízením. Teprve na sjezdu, který se má uskutečnit do dvou měsíců, bude zvoleno vedení strany. O plánech strany chce Kohout veřejnost informovat již brzy na tiskové konferenci, kde hodlá představit i volební lídry pro jednotlivé kraje.

Huyndai žádá garance pro svou investici

Vedení korejské firmy Hyundai Motor Company žádá od české strany garance, že správní řízení, která předcházejí zahájení investiční výstavby, se nebudou prodlužovat a neohrozí zahájení výstavby automobilky. V pátek po návratu z jihokorejského Soulu to řekli zástupci Moravskoslezského kraje a města Ostravy. Česká delegace jednala v Koreji o podmínkách této investice. Hyundai by měla oznámit své rozhodnutí o umístění investice do konce ledna. Pokud volba padne na ČR, vyroste nová továrna v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. S výstavbou závodu by měla automobilka podle náměstka moravskoslezského hejtmana Pavla Drobila začít v rozmezí letošního jara a podzimu. Závod se bude stavět zhruba dva roky tak, aby vlastní výroba automobilů začala v lednu 2009. Hyundai chce do stavby továrny investovat zhruba miliardu eur (asi 29 mld. Kč), podle mluvčí Moravskoslezského kraje dokonce 45 miliard korun. Továrna by měla ročně vyrábět zhruba 300.000 vozidel a přímo zaměstnat kolem 3000 lidí. Podle zákona o investičních pobídkách může Hyundai dostat od českého státu maximální podporu 15 procent z výše investice. Češi Korejcům nabízeli i zóny v Mošnově na Novojičínsku a Holešově na Kroměřížsku. V obou zónách by díky investici Hyundai mohly vyrůst subdodavatelské závody. Podle náměstka ostravského primátora Petra Kajnara by se v obou zónách o celkové rozloze 500 hektarů mohlo umístit 200 subdodavatelských závodů, což znamená asi 10.000 pracovních míst.

Zkušební provoz v Temelíně byl prodloužen do konce roku

Jaderná elektrárna Temelín zůstává i nadále ve zkušebním provozu, ačkoliv má již kolaudační rozhodnutí pro první blok. Důvodem jsou podle zástupců elektrárny odvolání některých občanských sdružení, která oddalují jeho právoplatnost. Zkušební provoz do konce roku prodloužil Temelínu jihočeský krajský úřad, který o kolaudaci loni v prosinci rozhodl. Proces uvedení více než stovky staveb v elektrárně do běžného provozu začal v polovině roku 2005, tedy téměř pět let od zahájení dodávek elektřiny. Kolaudaci získal první blok od krajského úřadu 15. prosince, asi dva týdny před vypršením zkušební lhůty. Podle úřadu nebrání prvnímu bloku žádná technická, stavební, právní či jiná překážka v normálním provozu. Proti kolaudaci protestují odpůrci atomu z Česka i Rakouska. Sdružení Jihočeské matky například vadí, že úředníci rozhodli bez potřebné dokumentace a zamítli všechny jejich připomínky, týkající se bezpečnosti zařízení. Spolu se Sdružením Calla a V havarijní zóně JETE proto podávají odvolání, které posoudí ministerstvo pro místní rozvoj. Ještě dále jdou rakouští aktivisté. Ti v reakci na liknavost své vlády v pátek zablokovali na tři hodiny hraniční přechod Wullovitz-Dolní Dvořiště. Je to letos již druhá blokáda. Kritizují především spolkového kancléře Wolfganga Schüssela, který prý svým mlčením ve vztahu k Praze vyvolává další protesty. Čeští odpůrci se k blokádám nepřipojují, nicméně podle dřívějších prohlášení je morálně podporují.

Češku odsoudili na Slovensku za obchodování s lidmi

Okresní soud ve středoslovenském Martině poslal tento pátek českou občanku Gizelu Balážovou na sedm let do vězení za obchod s lidmi a kuplířství. Žena podle rozsudku společně se sedmi slovenskými občany vozila do Česka Slovenky, které pak byly nuceny k prostituci. Odsouzená vinu popírá a zváží možnost odvolání. Další obžalovaní - sedm Slováků a Slovenek - byli odsouzeni k nepodmíněným trestům vězení od tří do osmi let. Podle soudu osm pachatelů v letech 2000 až 2003 lákalo slovenské ženy do Česka, kde jim slibovalo práci uklízečky nebo číšnice. Nakonec ale musely Slovenky pracovat jako prostitutky, které část peněz odváděly kuplířům. Postiženo bylo dvanáct žen, některé byly vystaveny fyzickému nebo psychickému násilí. Několika Slovenkám po příchodu do Česka odebrali pachatelé pasy. Podle soudce Miroslava Mazúcha bude Balážová moci požádat o odpykání trestu v Česku. Podmínkou ale je, aby rozsudek nabyl právní moci a aby s ním souhlasil i český soud. Balážovou v minulosti již český soud opakovaně odsoudil za krádež nebo výtržnictví.

Na Havlíčkobrodsku uhynuly kachny, o chřipku se ale nejedná

Šestnáct uhynulých kachen divokých posbírali ve čtvrtek hasiči z hladiny Cihlářského potoka v Havlíčkově Brodě. Patologové nyní zjišťují příčiny jejich uhynutí. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna první rychlé testy ve Státním veterinárním ústava Praha vyloučily, že by ptáci byli nakaženi ptačí chřipkou. Veterináři budou ve zjišťování důvodů úhynu vyšetřování pokračovat. Podle ředitele Krajské veterinární správy Jiřího Šulce je hromadný úhyn kachen neobvyklý, mohly ho ale způsobit i současné klimatické podmínky. Kachny mohly uhynout vlivem vysokých mrazů v uplynulých dnech. Nevyloučil ani, že by ptáky někdo mohl otrávit. Krajští veterináři posílali naposledy na rozbor vzorky pěti uhynulých labutí. Báňská služba je v prosinci posbírala na hladině odkaliště uranových dolů v Dolní Rožínce na Žďársku. Chřipka u nich zjištěna nebyla. Podle ředitele havlíčkobrodských hasičů nebyla hladina Cihlářského potoka poblíže Kulturního domu Ostrov zamrzlá. Kachny se tam zdržují po celý rok a lidé je krmí. Podle něj jejich smrt mohlo zavinit právě špatné krmivo.

V brněnské zoo začaly levhartí námluvy

V brněnské zoo začaly odborníky ostře sledované námluvy mezi párem vzácných levhartů cejlonských. Zvířata dovezla zahrada asi před rokem ze zoo v Kolombu na Srí Lance. Zvířata sice sdílí jednu expozici, teprve tento pátek jim byl ale umožněn fyzický kontakt - samice je patrně v říji. Na šelmy musí neustále dohlížet chovatelé. Hrozí totiž, že levhart Maga může svoji partnerku Ruwani usmrtit. V minulosti se již podobný případ v brněnské zoo stal. Páření potrvá asi týden. Ruwani již v minulosti přivedla na svět dvě mláďata. Levharti cejlonští patří k nejvzácnějším exponátům brněnské zoo. Sdílejí moderní pavilon Tygří skály s neméně vzácnými tygry sumaterskými. Expozice je tvořená umělými skálami, nescházejí v ní potůčky a nádrže. Návštěvníky od šelem dělí jen sklo.

Olomoucký palmový skleník se chystá na sezonu

Do ořezávání palem, chemického ošetřování či ořezávání rostlin se v těchto dnech pustili v palmovém skleníku výstaviště Flora v Olomouci. Sezona v unikátních sklenících vypukne již v březnu. "V tuto dobu musíme stromy, keře i rostliny chemicky ošetřit, rostliny ořezat a proklestit. Některé palmy totiž již dosahovaly až ke sklu. Je to hodně náročné a za běžného provozu bychom to dělat nemohli," řekla vedoucí zahradnického úseku Naďa Krejčí. Na olomouckém výstavišti mohou návštěvníci najít čtyři skleníky. Patří mezi ně skleník palmový, kaktusový, tropický a subtropický. Chloubou výstaviště je palmový skleník, který se začal budovat ve Smetanových sadech v roce 1927. Skleník, ve kterém zahradníci pěstují cizokrajnou a tropickou floru, patří k největším svého druhu v republice. Na ploše 1500 metrů čtverečních mohou návštěvníci obdivovat zhruba 200 druhů palem, z nichž mnohým je více než sto let. Výstaviště se také pyšní kaktusovým skleníkem se 3000 kusy kaktusů a sukulentů ve více než 700 druzích. Klenotem sbírky v tropickém skleníku jsou zase orchideje.

Česká hudba získala prestižní cenu ve Francii

Prestižní ocenění Grand Prix du Disque de l'Academie Charles Cross, přiznané v Paříži dvaačtyřicetideskovému kompletu nahrávek dirigenta Karla Ančerla, je pro českou značku Supraphon úspěchem, na který firma čekala 23 let. Tuto mezinárodní cenu získala naposledy v roce 1983, a to za Mahlerovu 3. a 8. symfonii v provedení České filharmonie řízené Václavem Neumannem. Ančerl byl v roce 1960 druhým z Čechů, který Grand Prix du Disque de l'Academie Charles Cross obdržel. Archivní nahrávky dirigenta Karla Ančerla a České filharmonie, díky novým technologiím dokonaleji ošetřené tak, že jejich zvuk je na CD čistší a bohatší než dosud, zaujaly tuzemské i zahraniční recenzenty. Začaly vycházet v roce 2002 a Supraphon projekt rozvrhl na tři roky. Dirigent Ančerl se díky staronovým snímkům stal na mezinárodní scéně a na světovém trhu objevem.

Muzeum dokončilo opravu vzácné gotické Piety

Moravské zemské muzeum v pátek poprvé představilo vzácnou dřevěnou sochu Piety z období gotiky, jejíž restaurování skončilo koncem roku. Sochu získal do svých sbírek etnografický ústav již v roce 1998. Původně se však odborníci domnívali, že pochází z 19. století. Nánosy olejových maleb z pozdější doby skrývaly podle ředitele muzea Petra Šuleře gotickou podobu sochy. "Podařilo se nám zachránit dílo, které překračuje rámec klasické lidové tvorby a má všechny rysy profesionální práce," zdůraznil ředitel. Podle něj zakoupili pracovníci muzea sochu ze Šatova na Znojemsku, kde byla umístěna v domovním výklenku s tím, že jde o lidovou tvorbu. Právě necitlivé nánosy polychromie z 19. století se ale podle odborníků paradoxně zasloužily o přežití památky až do současné doby, protože ji uchránily před nepříznivými vlivy počasí. Socha bude podrobena dalšímu zkoumání, které by mělo umožnit její přesnější časové zařazení. Později by měla být umístěna do kaple v historické budově Etnografického ústavu Moravského zemského muzea.

Janda je po prvním dnu na MS v letech na lyžích jedenáctý

Skokan Jakub Janda je po prvním dnu na mistrovství světa v letech na lyžích v rakouském Kulmu jedenáctý. Do druhého dne postoupil z českých skokanů také Jan Matura, kterému po pátečních dvou kolech patří 25. místo. Antonín Hájek doplatil na opakované první kolo a dál nepokračuje. Janda dopadl v prvním kole do vzdálenosti 192,5 metru a byl devátý. Ve druhém byl jeho skok kratší o devět metrů a vítěz Turné čtyř můstků se ziskem 357,2 bodu klesl na jedenácté místo. "Někdo čekal víc, ale prostě toto je moje maximum na letech. Já asi nikdy víc lítat nebudu. Jsem s tím smířený," řekl sedmadvacetiletý Janda. Druhý skok mu nevyšel podle představ. Matura předvedl v obou kolech vyrovnané skoky, 168 metrů a 166,5, a pětadvacátý má o čtyři desetiny přes 300 bodů. První kolo začínalo nadvakrát. Nejdříve se v dvacetistupňovém mrazu z nájezdu spustilo patnáct závodníků, ale kvůli větru byl závod přerušen a začínalo se znovu. Doplatil na to Hájek, který napoprvé skočil 176,5 metru, čímž jen o tři a půl metru zaostal za osobním rekordem, ale v opakovaném pokusu zvládl zhruba o 30 metrů méně a šampionát pro něj po 36. místě skončil. Třetí kolo začne v sobotu ve 13:45, následovat by mělo čtvrté. V neděli zakončí šampionát soutěž družstev.

Čeští fotbalisté budou bydlet u jezera

Během světového šampionátu v kopané budou čeští fotbalisté ubytování v luxusním hotelu Lindner na břehu jezera Wiesensee. V pátek potvrdil fotbalový svaz dřívější informace, že volba trenéra Karla Brücknera padla na hotelový areál obklopený golfovým hřištěm v regionu Westerwald mezi Frankfurtem nad Mohanem a Kolínem nad Rýnem. Hotel se specializuje na pobyty větších skupin, které chtějí mít možnost aktivního odpočinku. Ne náhodou v něm často bydlí německé fotbalové týmy a i Tomáš Rosický potvrdil, že ho zná z cest s Borussií Dortmund. K tréninku mohou fotbalisté využít hřiště přímo v areálu nebo ve Westerburgu, vzdáleném asi čtyři kilometry. Třítýdenní pobyt v hotelu může českou výpravu přijít až na deset milionů korun. Zhruba sedm milionů však svaz dostane od FIFA. Česká výprava zvolila stejně jako při předchozích šampionátech ubytování stranou ruchu velkých měst. Podobně postupovala i drtivá většina ostatních federací s výjimkou Němců, Američanů, Švédů a Japonců.

Tenistka Benešová prohrála ve finále v Hobartu

Tenistka Iveta Benešová nedosáhla na vítězství na turnaji v Hobartu. Dvaadvacetiletá česká hráčka podlehla ve finále Michaelle Krajicekové z Nizozemska 2:6, 1:6. Pátá nasazená Benešová, 47. hráčka světa, nenašla na svou občasnou tréninkovou partnerku z pražské Štvanice účinnou zbraň. "Už jsem byla hrozně unavená. Měla jsem za sebou čtyři těžké zápasy," dodala tenistka. O titul budou ještě tento týden usilovat v Sydney František Čermák a Leoš Friedl. Čeští deblisté postoupili v generálce na Australian Open do finále poté, co v pátek porazili dvakrát 6:3 rakouskou dvojici Julian Knowle, Jürgen Melzer. O titul se v sobotu utkají s Fabricem Santorem z Francie a Nenadem Zimonjičem ze Srbska a Černé Hory, kteří tvoří čtvrtý nasazený pár.

Bokroš zůstane v Zlíně další dvě sezóny

Slovenský kouč Ernest Bokroš prodloužil smlouvu s hokejovým klubem Hamé Zlín o další dvě sezony. Kontrakt platný do 30. dubna roku 2008 podepsal na páteční mimořádné tiskové konferenci. Bokroš tak bude pokračovat v klubu, v němž působí už třetí sezonu a v roce 2004 ho přivedl k premiérovému titulu. Loni skončil Zlín druhý. "Úspěchy, kterých jsme ve Zlíně dosáhli, už sice nelze překonat, ale jsem tady moc spokojený. Poprvé jsem v klubu, kde co řekne trenér, tak to hráči dělají," uvedl kouč. Bokroš společně s generálním manažerem Petrem Husičkou už začal budovat kádr pro příští sezonu. Prvním krokem bude prodloužení kontraktů se slovenským gólmanem Murínem a útočníkem Ivanem Rachůnkem. Oba v příštím týdnu podepíšou dvouleté smlouvy.

A jaké bude počasí

V noci většinou zataženo, objevit se mohou i mrznoucí mlhy. Teploty -5 až -9. Zítra čekáme slunečno, zpočátku místy mrznoucí mlhy. Teploty -4 stupně až nula, při mlze nebo nízké oblačnosti kolem - 6.

Tolik zprávy Radia Praha.